Op Rijksweg 13 opnie 5 wasbord -verschijnselen l wil naar ere AOW GOLDEN FICTION Wie is de in Hoek van Holland getroffen man' Gladheid veroorzaakte dodelijke ongelukken Aclit kostbare Cézannes ontvreemd uit museum Geen verrassing voor Rijkswaterstaat Drie doden bij botsingen met motoren Veenbodem is te Het hele geheim van Golden Fiction in een notedop: wie een zachte sigaret wil maken moet zachte tabak kiezen. Laurens U.S.A. tabakken zijn de zachtste tabakken* (jggp* van Amerika. U proeft het: zij maken de zachtste van alle! Goudse kaas één cent duu*4«ï Instorting van flat eist vier levens Gearresteerde L. niet gewond Meisje ernstig gewond na tragisch ongeva Hand- door glas i érnstig gewond Urenlange strijd j tegen vuur op j vuilstortplaats Bezwaarschrift tegen bouw van crematorium Matroos na jac over daken gearresteerd lijnen teisteren de Vein we Vlaardings gezin tegen boom Vijf bergbeklimmers omgekomen Brutale inbraak in Z.--Frankrijk derotterdammer Minderheid Simultaan schaken in Overschie I Geboortecijfer 2 maal zo groot als sterfte Begrafenis jongens vliegramp MAjiiitmij IA A*Ji>caHJb 19()1 PAGINA 1 Advertentie WPPK voor rlrii c schade betrof, hebben Rijkswaterstaat, (Vervolg van pag. 1) Produktie fioog EEN KLAP met een hamer op een oud stuk oorlogstuig heeft zaterdag fatale gevolgen gehad in Arnhem. De man die de klap gaf, de bejaarde opkoper J. Bolder (74), kwam om het leven. Zes anderen werden gewond en een aantal wo ningen werd zo ernstig beschadigd, dat ze onbewoonbaar zijn ge worden. Op de rijksstraatweg in Wasse naar, dicht bij hot viaduct, is za terdag een personenauto tegen een boom gebotst met het gevolg, dat alle acht inzittenden werden ge wond. Dit waren: de 55-jarige banketbakker H. H. van den Berg uit Vlaardingen met zijn echtge note, twee dochters van 25 en 17 jaar en een zoon met diens vrouw en twee kinderen. De wagen, die met matige snelheid in de richting Den Haag reed, begon te slingeren, raakte drie bomen en botste fron taal tegen een vierde boom. De 17-jarige dochter en een driejarig kleinkind werden in zorgwekken de toestand in het ziekenhuis op genomen. 1 1 11 Hoewel het voornamelijk materiële -* - - A.N.W.B- en de Rijswijkse geroeente- I politie hierin toch aanleiding gevonden -rrrjTl TtPt'lrAPl' een onderzoek in te stellen. Men vraagt V t l I I Y C/i IVC/VJl. zich af of de bocht niet te scherp (70 Voordat wordt overgegaan tot verbe tering van de AOW zou de raad eerst een beslissing genomen willen zien over de vraag wat er met het ouderdomsdeel van de Invaliditeitsverzekering moet gebeuren. De Invaliditeitswet wordt zoals bekend, geliquideerd en de ver zekering wordt ondergebracht in de nieuwe Arbeidsongeschiktheidswet, die- echter niet voorziet in ouderdomspen sioen. De SER heeft al eerder geadvi seerd de maximum-uitkering van 200.aan de AOW toe te voegen. Een minderheid van de raad, bestaan de uit een groot aantal leden, wil de AOW echter als bodemvoorziening handhaven. Zij is van mening dat AOW samen met andere aanvullende pen- sioeninkomsten een redelijk pensioen moet garanderen. Gezien de ontwikke ling van de bijzondere pensioenvoor zieningen mag volgens haar worden ver wacht dat de realisering van een rede lijk totaal pensioen in de naaste toe komst tot de mogelijkheden behoort. De minderheid erkent wel dat er thans een belangrijke groep bejaarden te geringe pensioeninkomsten geniet, omdat er voor hen geen of weinig bij zondere pensioenvoorzieningen zijn ge troffen. Zü heeft begrip voor de verlan gens van deze groep en wenst dat er maatregelen worden getroffen om al thans enigermate aan deze gerechtvaar digde verlangens tegemoet te komen. Doch bij ingrijpende verhoging van de AOW ziet de minderheid geen mogelijk heid' de bedrijfspensioenen waardevast te maken. Nederlands drukste rijksweg, de weg Rotterdam-Den Haag, het „wasbord" van enkele jaren terug, vertoont weer „roetsjbaan"-ver- schijnselen. Nog geen twee jaar na de voltooiing van de verbetering, die vele miljoenen heeft verslon den, zijn op verschillende plaatsen opnieuw verzakkingen geconsta teerd. Rijkswaterstaat is thans be zig deze door de zachte veenbodem ontstane kuilen met asfalt te stop- pen. Met name de enkele honderden me ters weg na het viaduct bij Overschie in de richting Den Haag zijn er slecht aan toe en laten vooral voor kleinere auto's geen hogere snelheid dan 80 kilometer per uur toe. Dit komt, zegt Rijkswaterstaat, door de overgang van goede funderingen bij het viaduct naar weke veenbodem, die veel minder weerstand kan bie den aan de druk van de 25000 voer tuigen, welke hier per etmaal passe ren. Een verrassing is deze constatering voor de Rijkswaterstaat overigens niet. Nog bij de opening (in november 1959) van de weg die van Delft tot Rotter dam thans zes rijbanen telt, zei minis ter Korthals: „Het samendrukkingspro- ees van etn zonder voldoende grond- «WiKMrtffetf op slappe grond aangelegde weg gaai na de eerste jaren van sterke zetting nog geruime tijd in. steeds afne mende mate voort-.. Het stadium van rust wordt eerst na vele jaren be reikt...." „We hadden de nieuwe weg door een diepere zandfundering wellicht ineens goed kunnen laten aanleggen, maar dat had aanzienlijk meer geikost", zegt het ministerie van verkeer nu. Bovendien eiste het steeds toenemende verkeer dat binnen de kortst mogelijke tijd een oplossing van het probleem van deze kuilenweg zou worden gevonden. Daar om ook is dag en nacht aan het pro ject gewerkt. (Van een onzer verslaggevers) (Van een Wdewerker) De notering van de Leeuwardense beurs gaf vorige week voor de Goudse kaas een prjjs aan van ƒ1.801.81. Dat is één cent hoger dan de voorgaande week. Hoewel de handel wel tegen stand bood werd het aanbod vrijwel geheel tegen de hoogste prijs geplaatst. In de prijzen Van de 40+ kaas kwam geen verandering. De produktie blijft zéér hoog. In de week tot 29 juli be droeg de produktie volgens voorlopige cijfens van het CBS 4831 ton, wat ca. TOO t meer is dan in de overeenkom stige week van vorig j3ar. De afzet is op zichzelf niet onbevredigend, doch moest toch. gemeten aan de hoge pro duktie, groter zijn. De voorraden zijn momenteel zeer groot by de handel. De botérproduktie blijft op peil. Van de „ingeleverde voor raden" heeft de handel voor latere ex port aanzienlijke hoeveelheden overge nomen. Men verwacht grote kwanta te kunnen plaatsen in Italië en. O.Duits land. Nauwlettend wordt de marktontwik keling gadegeslagen. Tot een werke lijke -export is het nog niet of nauwe lijks gekomen. De voorraden in de melkproduktie blijft zeer hoog. In de week tot 29 juli leverden veehouders volgens voorlopige cijfers 153.12.7. ton melk'?aan fabrieken af. Dat was ca. 1%%-—minder dan in de vóórgaande week dodh 5% meer dan vorig jaar. Produktie cijfers (C.B.S.) Kaas In tons volvet 40+ Boter 23—29 juli 1961 3552 1265 2717 24—30 juli I960 2754 1369 2405 Vergel, 1960/61 +29% —8% +33% 1) Voorlopige cijfers. VIRGINIA CIGARETTES In de Mexicaanse hoofdstad is gister nacht een flatgebouw van twee verdie pingen ingestort, terwijl de 120 bewo ners sliepen. Vier van hen kwamen ore het leven, twintig anderen werden ern stig gewond. Verondersteld wordt, dat hevige re gens de afgelopen week de fundamenten van het reeds oude gebouw hebben on- dermijnd. Een andere oorzaak kan graaf werk zijn, dat in de onmiddellijke nabij heid van het gebouw werd verricht, R'dammer Machine 33 -713- in de omgeving een vechtpartij was ge weest. Toen dit niet het geval bleek, heeft men aangenomen, dat de man, die in Maasdijk werd gezien dezelfde moet zijn geweest als die waarop de Hoekse politie heeft geschoten. In ieder geval was de man, die in Hoek van Holland werd aangeschoten iemand, die liever uit de handen van de politie bleef, want hij riskeerde het om te vluchten, toen op hem werd ge schoten. De Hoekse politie tast echter wat de identitieit van de man betreft volkomen in het duister. Uiteraard is de politie druk bezig deze zaak op te lossen. Bij het wassen van de ruiten van de kantine op het sportcomplex aan de Gordelweg te Rotterdam heeft de 42- jarige terreinknecht H. C, Heus uit de Vijverhofstraat zijn rechterhand door het glas gedrukt. Hij kreeg een slagaderlijke bloeding en werd naar. het Bergwegziekenhuis overgebracht. Op tragische wijze is de tweejarige Maria Jose Dries zaterdagmiddag om kwart over vier op Het rijwielpaa voor de ouderlijke woning in de Burg. Knap- pertlaan aangereden. Het meisje wilde naar de auto van haar vader, die ach ter het stuur zat, lopen. De bromfiets- berijder B. M. uit CapelSe aan de Us- sel, die op dat moment in de richting van de Nieuwe Haven reed, remde nog wel krachtig, maar hij kon zijn voer tuig niet tijdig meer tot stilstand bren gen. Bij de botsing is de scherpe remhandel van de bromfiets door het voorhoofds been van het kind gedrongen. In le vensgevaarlijke toestand is het meisje naar het ziekenhuis gebracht waar di- reet operatief is ingegrepen. De toestand i van het kind is nu redelijk. (Van een onzer verslaggevers) Toen de bijrijder van een driewieler zaterdagmiddag om tien voor drie op dr Rotterdamsedijk te Schiedam het por- tier opende, viel de deur tegen een pas- y, serende bromfiets, bestuurd door de 49- t jarige A. B. B. De echtgenote van de bromfietsberij- der, die op de duo zat, de 37-jarige me vrouw E. J. B. B. is met een lichte hersenschudding, een buil op het achter- hoofd en schaafwonden naar het ge meente ziekenhuis gebracht. De voor- vork van de bromfiets was ontzet, de koplamp beschadigd. I De hoofdkiassespeler A. Vlagsma uit I Rotterdam heeft simultaan gespeeld te- r gen een aantal leden van het Overschie- g se schaakgenootschap en enkele geïnte- resseerden. Er is gespeeld aan vijftien borden. De heer Vlagsma won elf par- f tijen en verloor er vier. De heer A. H. Hammer, lid van het schaakgenootschap, speelde simultaan f tegen een groep jeugdige schaakspelers. g De heer Hammer won vijf partijen en verloor er één. Voor de wedstrijden be- K stond vrij veel belangstelling. 1 Namens de Gereformeerde Kerk van Rotterdam-centrum is bij het college van burgemeester en wethouders een bezwaarschrift ingediend tegen het verzoek van de Nederlandse Vereniging voor facultatieve crema tie een crematorium te bouwen bij de Zuiderbegraafplaats. In het bezwaarschrift wordt ernstig geprotesteerd tegen inwilliging van het verzoek. Volgens de Geref. Kerk van Rotter dam-centrum bestaat bovendien geen behoefte aan een crematorium in Rotterdamde beide bestaande crematoria zijn nog niet overbelast. Het demografische jaarboek 1960 van de Verenigde Naties vermeldt, dat op grond van ter beschikking staande ge gevens i3 vastgesteld, dat de aarde in het midden van 1959 werd bevolkt door 2.907 miljoen mensen, dat is 412 miljoen meer dan het voor het midden van 1959 vastgestelde aantal. Tegenover elk sterfgeval staan bijna twee geboorten. Een kwart van de wereldbevolking woont in de vier landen met de groot ste bevolking, te weten continentaal Chi na, India, de Sowjetunie en de Verenig de Staten. Heel informeel en heel onge dwongen was het feestje dat de Griekse koninklijke familie za terdag had gearrangeerd ter ere van prinses Beatrix. Onze kroonprinses was te gast bij het Griekse koninklijke gezin op het eiland Korfoe, waar men de va- cantie doorbrengt. De eerste dans was uiteraard voor kroon prins Constantijn. Het ongeluk gebeurde zaterdagmiddag op een binnenplaats aan de Arnhemse Johannastraai. Waarjchijnlijk heeft de opkoper getracht een projektiel, mis schien een landmijn of iets dergelijks, te demonteren 'in het schutfrtje op de bin nenplaats. Er is altbans een verwrongen hamerkop teruggevonden, evenals een zwartgeblakerde hamersteel. Hoe het ook zij. omwonenden werden opgeschrikt door een geweldige explosie. Ramen vlogen uit de sponningen, muren scheurden, balkons werden ontzet en mensen werden opzij geslingerd. Alles trilde en een dikke wolk rook en stof steeg op van de binnenplaats. De onmiddellijk gealarmeerde brand weer vond spoedig het deerlijk ver minkte lichaam van de bejaarde opkoper. Diverse omwonenden werden gewond aangetroffen. De zevenjarige Wim Jan sen, die met enkele andere kinderen in de buurt aan het spelen was, liep een sehedelbasisfractuur op. De zevenjarige Jopie Vister kreeg een deur op zijn hoofd en werd eveneens zwaar gewond. Drie. andere kinderen liepen lichtere ver wondingen op, evenals de 66-jarige echt genote van de opkoper, mevrouw M. Bolder-Koerntjes. I De bewoners van de zwaar beschadig- In het zuidelijk deel van de Veluwe. vooral in de omgeving van het vliegveld Deelen, heerst een konijnenplaag. De be strijding wordt met Kracht ter hand ge nomen. De drie landbouworganisaties in Gelderland hebben contact gehad met de directeur van Faunabeheer, de heer Ma liepaard, die naar de Veluwe is gekomen om zich op de hoogte te stellen. BSj heeft inmiddels gesproken met de jage'rs uit het gebied en met de wildschade-com- missie. De jagers hebben zich onmiddel lijk bereid verklaard de konijnenplaag, die een zeer overrompelend karakter heeft, met alle toegestane middelen te bestrijden. De bestrijding wordt bemoeilijkt door dat de konijnen steeds kunnen uitwijken naar het vliegveld Deelen en andere nabij gelegen militaire terreinen. De minister van landbouw en visserij heeft zijn ambt genoot van defensie benaderd over maat regelen, die op militair gebied kunnen worden genomen. Twee surveillerende agenten hebben in de nacht van zaterdag op zondag aan de "Waalhaven te Rotterdam een inbreker op heterdaad betrapt. Het was de 22-jarige Rotterdamse matroos J. B. van D. De politiemannen zagen van. de weg af hoe een man in de kantine van H. bij een kast stond waarin sigaretten en andere tabaksartikelen lagen. In tussen ontdekte de indringer ook de agenten. Hij vluchtte uit het raam naar de daken van de belendende panden. De agent enrekenden de man in na een achtervolging over de daken, waar bij twee waarschuwingsschoten werden gelost. Wassenaar, door een auto werd aan gereden Zaterdag is de 21-jarige L. Knijff uit Den Haag om het leven gekomen, toen de motor, waarop hij als duo-passagier mee reed, over de kop sloeg en in brand vloog. Het ongeluk gebeurde op de Loos- duinseweg in Den Haag. De heer J. H. Schaeffer uit Amster dam is gistermorgen door een trein over reden, toen hij op de spoorbrug tussen Avenhorn en Oosthuizen, waar hij met zijn zoon zat te vissen, door deze trein verrast werd. Bij een verkeersongeluk op de rijks weg Arnhem-Utrecht is de 73-jarige heer M. van de Drift uit Seheveningen gister avond om het leven gekomen. Drie per sonen werden bij dit ongeluk gewond. De heer Van de Drift reed op de linker helft en kwam frontaal in botsing met een tegenligger, bestuurd door de 62- jarige heer B. Lagendijk uit Bunnik. Mevrouw Van de Drift kreeg een hersen schudding en de heer Lagendijk en zijn echtgenote werden zwaar gewond. Op de rijksweg nr. 12 tussen Bodegra ven en De Meern hebben zich gister avond tussen vijf en zeven uur weer ver scheidene kettingbotsingen voorgedaan, waarbij de 44-jarige heer J. W. Panne bakker uit Vreeswijk vrij ernstig werd gewond.' De materiële schade was groot. Zaterdagavond is de 21-jarige mevrouw Schramo-van den Berg uit Hillegom bij een verkeersongeluk om het leven gekomen en vijf personen werden jicht gewond. De heer Schrama reed met pen snelheid van 100 kilometer m de De gemeenteraad van Croydon in En geland heeft doen weten dat het in de bedoeling ligt, de 34 scholieren en de twee onderwijzers uit Croydon die vo rige week woensdag bij een vliegramp in het Noorse bergland om het leven zijn gekomen, een gezamenlijke begra fenis op het kerkhof van Mitcham Road te geven niet ver van de school van de slachtoffers. De Cunard-Eagle, de chartermaat schappij die het verongelukte toestel ex ploiteerde, heeft inmiddels meegedeeld dat de stoffelijke resten der slachtoffers op zijn vroegst dinsdag a.s. per vliegtuig uit Noorwegen zullen kunnen worden overgebracht. In Croydon ging Alberg Fowle, het hoofd van de getroffen school, van het ene gezin naar het andere om de ouders te troosten en hun het condoleance tele gram van koningin Elizabeth te laten lezen. Vijf Italiaanse bergbeklimmers, die reeds vier dagen werden vermist, blijken allen de dood te hebben gevonden. Hun stoffelijke overschotten zijn op de hel lingen van de Mont Blanc gevonden. Zij bleken een dodelijke val te hebben gemaakt. Drie hunner waren nog met het klimtouw aan elkaar gebonden. de van zeker zeven miljoen gulden ver- tegenwoordigen. Volgens de politie zal het de dieven echter uiterst moeilijk val- len dergelijke bekende doeken van de hand te doen. De schilderijen werden ontvreemd op l het moment dat de drie speciale be- f wakers, die na de schilderijenroof in i SaintTropez, vorige week, waren aan- j gesteld, even het museum verlieten om f u .pdJSe+ing te inspecteren. Niemand r heeft de inbrekers gezien of gehoord, ook j de m het museum wonende directeur en t zijn echtgenote niet. Er zijn geen sporen van braak gevonden. De inbrekers zullen de doeken toch in I ieder geval met een auto weggevoerd r moeten hebben, zoals ook in Saint Tropez gebeurde. Daar werd eveneens in een museum ingebroken, waarbij een groot f aantal kostbare doeken in een gestoleii t. vrachtauto werd geladen. De politie legt verband tussen beide inbraken. Ook 11 andere landen zijn de laatste tijd veH schillende inbraken gepUiegr! wmü'iiij schilderyen werden ontvreemd. BIJ een nieuwe brutale rnnseurnroof in Zuid-Frankrijk zijn zaterdagnacht acht kostbare schilderijen van de be roemde Franse schilder Paul Cézanne ontvreemd De doeken, waaronder „De Kaartspelers", werden bijna onder de ogen van de bewakers van het museum Vendom in Aix-en-Provence weggehaald. Paul Cézanne is in Aix geboren en om die reden was er In het museum "een speciale tentoonstelling van werken van de befaamde schilder ingericht, "Ver schillende Franse en buitenlandse musea hadden doeken afgestaan. Het Louvre zond „De Kaartspelers", een van de be kendste werken van de schilder. De inbrekers waren kennelijk kunst kenners. Zij namen althans de acht kost baarste doeken mee, die samen een waar-

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2