Lijstcollecte om bij te passen Comité Harpe Davids doet voor laatste maal beroep UNIQUE L J.B.ll voor liet laatst in de belangstelling „Geron" gaat seizoen in met nieuwe regisseur Stroom protesten:: tegen crematoriumplannen Goed kijken naar havenactiviteiten.... Scheepsbouwers altijd actief Werkers gaan geivoondoor... i Steun gevraagd voor gedupeerd chrmuziekkorps Veiling met sensatie-drukte t Brandweer en politie Gordijn in brand het gedrang Stuk over Schiveitzer op repertoire Onno Molenkamp is voorlopig te druk bezet Burgerlijke stand Diefstallen uit winkelvoertuig Van kerken en politieke partij r# Jongens gooien ruiten in en maken schip los v - Slii PË rotterdammer ui Op de televisie Tram tegen trekker met aanhangwagen PAGINA 4 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 nu... beduidend goedkoper Loop actie Advertentie OFFICIEEL A8EIT vlaardingen Schiedam tOO x"! 50 cm 140x18® cmff& Historie Met schroom VERLOVINGSRINGEN HOOGSTRAAT 88-90- VLAARDINGEN Zatardagmorxca om 9 u«r be gint do verkoop van deze Slco karpetten in deze en nog diverse andere maten. Vete activiteiten Bijdragen nodig VREEMD STADJE „ENQUÊTE" METHODE DWAAS en dagelijks Stoerheid Zeer bekicaam Uit Goeree Advertentie Zij, die al eerder zo'n Sico karpet kochten, weten uit on dervinding dat zij het meest solide er» toch gezelligste karpet in hun kamer hebben, dat denk baar is. Zaterdag hebben wij een bij- zonder* aanbieding van deze originele Slco karpetten. Zes verschillende maten, tot de grootst denkbare, in diverse kleurt» en dessins, nu voor bijna d* helft van de normale prijs. eigentijk niet want de toeters funge ren niet meer s:a«: «••Mn* ï::i:ssr AUTOMOBIELBEDRIJF (Van een onxer verslaggevers) Vorig jaar februari hebben enkele' Schiedammers een beroep gedaan op enkele actieve functionarissen. In eenj oogwenk ontstond een actiecomité onder kort van enkeie leiding van de voorzitter van de Chris-| lergens lenen, zo dat telijk, Besturen Bond. de heer P. J. Ged. Bierslaot, 37 - Telef, 01898-6450 Burg Knappertlaan 2 - Telef. 010-54500 f duizenden guldens at al mogelijk is. omdat Harpe Davids -dan nog in de \/"OOR DE laatste maal zal het ao-iStam- £r kwamen al spoedig tal van) moeilijkheden zou verkeren. Een der tiepomita Dam. n,,u,« „„I bijdragen voor het jubileumgeschenk! «»C°£i* dat bij het veertigjarigJ bestaan*van HD beroep doen op de Schiedammers. In de keukeh van een woning aan de gehjk corps kanteenzo^grote schuld, yan Kinsbergenplaats te Vlaardingen op 5 juli 1961 zou worden overhandigd. ]Tot het eind van deze maand zal leen hais-aan-holslljstcollecte worden' Grote en kleine bedragen «troomden {gehouden in geheel Schiedam om te i binnen. maar de "'room bleek niet groot trachten het tekort van enkele dul- zenden guldens bijeen te krijgen. De tijd dringt omdat „Harpe Davids" op 2 november het veertigjarig bestaan zal vieren in het Passagetheaier en het comité is nog steeds niet in staat nieuwe instrumenten aan te kopen ondanks alle gehouden acties. Nu hoopt men dat de lijstcollecte voldoende zal opleveren otn alsnog verheugde gezichten bij het zo zwaar gedupeerde corps te kunnen bewerk stelligen. Van belang is dan evenwel dat iedere Schiedammer enkele dub beltjes zal willen bijdragen aan het ge schenk van de burgerij. Bovendien is van even groot belang dat zich vanaf heden vele medewerkers meklen aan het centrale adres gebouw Christelij ke Sociale Belangen Lange Haven 73, om ais collectanten met enkele lijs ten een aantal woningen te kunnen bezoeken. genoeg. Er kwam een extra actie, kof fie en stroopwafels werden verkocht, maar helaas het resultaat vu gering ondanks de prettige medewerking van velen. Nu hoopt het comité dat de me dewerking nog eenmaal zal worden ver kregen. Het is met schroom dat het actie comité nogmaals een beroep doet op de Sehiedamse burgerij, maar de initiatief nemers staan dan ook voor een moei lijk dilemma. Er is een hoeveelheid geld bijeengezameld, voldoende voor half instrumentarium. Dat is echter precies onvoldoende want Harpe Davids dient te morderniseren. Net als de an dere corpsen in Schiedam zal Harpe Da vids met lage stemming gaan spelen. Nu wordt nog gebruik gemaakt van in strumenten met hoge stemming. Dat houdt echter in dat er niets vervangen kan worden. Het comité kan echter ook het te- nooit via contributies e.d. voldoen- Daarom is ditmaal voor het laatst de algeheie medewerking van de Sehie damse burgerij noodzakelijk. Bijdragen kunnen worden verstrekt aan de penningmeester van het Huldi gingscomité de heer A. Ballijns. Lange Haven 73 of op het speciale gironum mer van het comité ten name van de penningmeester: nummer 404041 of op rekening van de penningmeester van het comité bij de Middenstandsbank. Lange Haven. Collectanten en collectrices worden verzocht zich vanaf heden te willen mel den bij de heer A. Ballijns. gebouw Chris telijk Sociale Belangen. Lange Haven 73. Met aller medewerking zal dit laatste appél zeker slagen! Advertentie Sb» karpetten voor prijzen, die U geen tweede keer kunt ver* wachter». -*...» f (ff. - W* 9) HCJRVIJCc MR. Men kent de geschiedenis nog wel. Schiedams Christelijke Harmomegezel- ichap „Harpe Davids" is als enige prin-f cipicle muziekvereniging in de oorlogs jaren beroofd van het instrumentarium. Nu kosten muziekinstrumenten vele dui zenden guldens. Harpe Davids is gebo ren in de kring van de christelijke arbei dersbeweging. Het is voor arbeiders niet doenlijk om in een oogwenk voor kapitalen te be steden aan muziekinstrumenten. Harpe Davids kreeg wat oude. versleten in strumenten van bevriende collegae; Bo vendien werd het een en ander gekocht en Harpe Davids bleef bestaan. Wel Is alles moeizaam gegaan sinds 1945 maar in de laatste vijftien jaar heeft Harpe Davids toch immer bij dragen kunnen leveren aan de eve nementen van tal van organisaties. On langs werkte Barpe Davids nog mee aan de gemeenschapsfeesten. Het kon raakte een gordijn nabij een gasvlam in brand. Er werd alarm geslagen, maar de brandweer behoefde niet uit te rukken. Het vuur werd met eigen mid delen geblust. Er was schade aan de verf en de gordijnen. (Van een onzer verslaggevers» TVA zijn zo plotseling overlijden is de van fraude tot ongeveer een half miljoen gulden verdachte J. B. B., vroeger hoofdkassier van R. Mees en Zoenen, voor de laatste maai in de publieke belangstelling geweest: in opdracht van de curatoren in zijn faillissement, mr. D. B. \V. Postma en mr. R. van Delden, werd donder dagmiddag in het C.J.M.V.-gebouw Timotheus aan de Boergoensestraat (Van «en onzer verslaggevers) ANDER nieuwe leiding is de Gerefor- meerde toneelvereniging Geron aan de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen begonnen. Tot regis seur is benoemd de heer Th. Kling, die acteur is bij het toneelgeselschap Puck. Overigens is de nieuwe regis seur geen onbekende voor Geron, om dat de jonge toneelvereniging onder leiding van de heer Kling de weg naar het succes insloeg enkele jaren geleden. De heer Kling Is bereid gevonden de functie van gast-regisseur te vervuilen, aangezien de huidige regisseur van Geron, de heer Onno Molenkamp, ver zocht heeft om vrijstelling van regie tot januari 1962. Vorig jaar trad de heer Molenkamp bij Geron in dienst Als acteur bij het Rotterdams Toneel is hij echter druk bezet Hij vervult rollen in ..Irma La Douce" en _De Spaanse Brabander". Alleen al voor „Irma La Douce" heeft het Rotterdams Toneel 200 uitkopen, zodat de heer Molenkamp in de komende maanden geen tijd beschik baar zou hebben voor Geron. Daarom is Geron de repetities begon nen onder leiding van de ervaren Theo Kling. Ingestudeerd wordt het toneelspel in twee bedrijven „Het is tijd. dr. Schweitzer" (,31 est minuit Docteur Schweitzer"» door Gilbert Cesbron. De vertaling is van Fred Stemeberg. De eerste uitvoeringen zullen worden ge houden medio december. Het tableau de la troupe voor het nieuwe seizoen is. dames; Mies den Hartog-Visser. Janny Kegel-var» E(jk. Bep Poot Mieke Soeters, Janny Storm-Kramer Freher. Hannie Vroegh. Ne! Westerveld-Aaldijk, Jo Wil- brink-Pronkhorst. Nel Zuidema. Heren: Jan Dienske, Koos de Groot. Mark Hemminga. Teus Hemrninga, Cor van der Hui. Arie Kegel, Freek Kegel. Piet van Waardenburg en Coen Westerveld. Geron zal weer tal van activiteiten ontwikkelen. Zo wordt voor het eerst deelgenomen aan de wedstrijden van de N.A.T.U. in landelijk verband. Een jury van de NA.T.U. zal in Schiedam een voorstelling van Geron beoordelen. Als Geron een voldoende aantal punten be haalt in deze voorronde van het Natio naal Landjuweel, dan wordt Geron txt na de wedstrijd voor het Zuidhollandse Landjuweel afgevaardigd naar de lande lijke wedstrijden te Haarlem. Belangrtik ia dan ook dat Geron bij de komende activiteiten zal woeden gtateand door een grote aanhang. Geron zal ook weer deelnemen aan de toneelwedstrij den van de Sehiedamse Gemeenschap, vooral ook omdat ditmaal gespeeld wordt naar bepalingen die aangepast zjja aan de N-A.T. C.-wedatrOdregtenwnten. Dan heeft Geron ook een korte eeaacter op het repertoire geplaatst, getiteld -Arme Kijken". Deze eenacter duurt een uur en het is een stuk dat uitermate geschikt is voor het opluisteren van feestavonden, wsjkavonden en dergelijke evenementen. Het ligt in de bedoeling tan de pre mière van .Arme Rijken" te doen houden op de jubileumfeestavond van Harpe Davids op donderdagavond 2 november in het Passage Theater te Schiedam. Van belang is dat Geron over goede belangstelling en veel steun blijft be schikken, omdat het amateurtoneel een moeilijke tijd doormaakt Indien Geron tot de beste amateur-toneelgezelschap pen van Zuid-Holland wil behoren, zullen velen het werk van dit gezel schap dienen te steunen. Geron hoopt daarom metArme Rijken" op vele bijeenkomsten van prot.-chr. organisaties te kunnen optreden, omdat de vergoedingen voor dit optieden wel kome bijdragen 2ullen vormen voor de moeilijke financiële positie. Ondanks de kostenstijgingen heeft Geron de bijdragen voor de donateurs gehouden op 150 per persoon per half jaar. De secretaris, de heer C. H. L. Westerveld. Burg. van Haarenlaan 997. telefoon 67226. schrijft gaarne nieuwe donateurs en leden In. Niet alleen de mime belangstelling is van belang omdat het werk daardoor financieel mogelijk blijft, maar de toneel groep dient regelmatig te kunnen optre den om het hoge spelpeil te kunnen handhaven. Betreurd wordt dan ook dat de repertolre-keuse beperkt blijft. BH Geron hoopt men dat de christelijke toneelschrijvers creatieve bijdragen aan het amateurtoneel gaan leveren. C CHIEDAM moet toch wel een vreemd stadje bli/ren. Neem nu de verkoop van de gascomforen. Oj eigenlijk gaat het hier om het stop zetten van het verhuren van de gas- comforen aan de burgerij omdat de gemeente of de directie van de Tech nische Bedrijven meent dat de kost bare comforen niet meer kunnen wor den aangeschaft Daarom hebben de Schiedammers onlangs een briefje ge had met de mededeling dat ze in de gelegenheid zullen worden gesteld het' huurewmfoor te kopen. Op vragen van het raadslid H. Komfeld over deze kwestie deelden B. en W. mee dat het hier slechts een enquête betrof en dat de gemeenteraad er zeker (alsnog?) in zal morden gekend. O ET lijkt een heel vreemde enquête. Dezer dopen bemerkten toe hoe dat onderzoek te werk gaat. Er komt een afgevaardigde van Technische Bedrijven. Deze vraagt of het toestel gekocht wordt. Hij noemt een bedrag, in dit geval: zeveneneenhalve gulden en hij noteert. Nu kan men gaan spre ken van een enquête en inderdaad zul len op het kantoor van de TB de ant woorden wel worden geteld of zo iets dergelijksmaar toy hebben de indruk dat hier sprake is van een vreemd soort pressie uitoefenen. WAT is het geval? De man can de TB heeft een bedrag genoemd, er is ook sprake van weghalen van het gascomfoor. Nu heeft niet iedereen direct voldoende geld om een nieuw comfoor aan te schaffen. Men zal dit echter graag doen omdat de htiur- c om foren nu niet de modernste zijn. Toch zullen vele huisvrouwen in ar renmoede toezeggen dat zij het huur- apparaat trillen kopen omdat zij niet direct een groot bedrag beschikbaar hebben voor een nieuw toestel en om dat zij uiteraard ook niet zonder gas comfoor kunnen werken. Dat is nu wat wij afkeuren in de methode die hier te rimpeltjes enquête wordt ge noemd. TONDER dat de gemeenteraad ge- kend is tn een zaak die toch zeker van belang is voor het grootste deel van de burgerij wordt hier de burgerij onder dwang gezet. Het wordt nog dwazer als men bedenkt dat er men sen zijn die het huurcomjoar geduren de vele jaren zeer zorgvuldig hébben behandeld. Zi) poetsten het apparaat als nieuw. Nu is de man van de TB geweest. Zij hebben noodgedwongen toegezegd dat zij het apparaat voor zeveneneenhalve gulden zullen kopen omdat zij niet beschikken over tien tallen guldens voor een nieuw toestel. Slechts één buurvrouw gedroeg zich dapper. Zij vroeg of het kantoor van de TB nog wel zo beleefd wilde zijn om van te voren te willen mededelen wanneer het apparaat wordt wegge haald. Dat zegde de man toe. Voor de anderen is het nu een feit. Zij moeten een apparaat kopen dat zij in vele jaren huur in wezen al betaald heb ben. Bovendien betalen ze meer omdat ze dat apparaat zo goed onderhouden hebben. Zij die het toestel met minder zorg behandelden mogen minder betalen. Vreemde handelingen bij vreemde enquêtes! i In do Sehiedamse wijk Nleuwland hebben kinderen donderdagmiddag omstreeks tien voor vier een paard opgejaagd. Het dier is door de afras tering van het weiland aan de Ouden dijk bij de Van Maanenstraat gegaan. Daar hebben de kinderen het paard opgejaagd naar de Mgr. Nolenslaan. De Sehiedamse politie heeft het paard opgevangen, waarna de eigenaar, de schillenophaler Ballijns, het dier weer naar de wei kon brengen. De ijzerwerker I. L. uit Schiedam mist zijn bromfiets, die in de stalling van Wilton Fijenoord heeft gestaan- Van de flets van de heer A. B. C. van P. uit de Stadhouderslaan is het zadel ontvreemd. De heer P. S. heeft aan gifte gedaan van diefstal van zijn geluiddemper en verchroomde strippen die zich op zijn bromfiets in de Edi- I sonstraat bevonden. Liefst 13 berijders van een brom fiets zijn donderdag op diverse plaat sen in Schiedam bekeurd wegens het SCHIEDAM. Ondertroawd: M. Aarmust, ao jr. en J. Vreeswijk, 17 jr.; A. Berghuis. 27 jr. en J. M. J. Seger. 16 jr.; A. van Dalen, 27 jr. en J. Bred de Is. 27 jr.: H. C. Brouwer. 31 jr. en C. van Rees. 2» jr.; L. Franken. 29 jr. en H. van Overeem. 27 jr.; J. W. Janse, 23 jr. en E. Steinacher, 21 jr.; E. J. de Keulenaar, 37 jr. en J. Posthumus, 38 jr.; R. R. Lie A Kwie. 26 jr. en J. Y. Helling. 20 jr.; G. Nahumury. 32 jr. en J. Langeveld. 22 jr.; C. Moret. 25 jr. en T. M. Huigen. 20 jr.; B. van der Slide. 23 jr. en G. Mos- tert, 24 jr.; A. B. Vasenna. 28 jr. en E. Noordzij. 21 jr.; J. J. Versluis. 47 jr. en J. Bakker, 43 jr.: F. J. Visser, 25 jr. en J. M. M. Schaap. 25 jr. Getrouwd: H. van den Broek. 27 jr. en A. van der Zee. 25 jr.: J. H. Blok, 29 Jr. en E. Groeneweg. 20 jr.: H. C. Boelhouwers, 52 Jr. en M. F. Dijkstra. 43 jr.; A. C.' Y?a- rnaar, 22 Jr. en H. van der Heijden. 29 Jr.; P. Brouwer, 25 jr. en M. C. M. Meijster, 28 jr.; T. G. M. Ahsman, 27 jr. en M. J. E. Alberts. 26 Jr.: A. C. van Wagtendonk. 26 jr. en E. van Aalten. 25 jr.; M. Smalbroek, 24 jr. en H. P. Post, 23 jr.; G. S. P. Koster, 20 jr. en H» Winter. 19 jr.: J. H. Heaer. 30 jr. en M. J. T. Krowtnket, 22 jr.: J. C. Derez. 22 jr. en E. Bouthoorn. 20 jr.: A. Valk. 21 jr. en G. den Heljer, 25 jr.; A. P. H. Bek. 23 jr. en A. van Dtjk. 20 jr.; S. den Hollander. 21 jr. en G. Loke, 21 jr.: van den Hock. 26 jr. en H. D. Bekkers. 22 jr.; G. F. de Jong. 24 Jr. en J. M. Offen- berg. 13 jr.; J. Schneider, 19 jr. en M. van de Wat. 17 jr.; A. C. Schouten, 34 jr. en T. Beefcenkamp. 38 jr.: B. Laarhoven» 23 Jr. en G. Stieber. 20 jr.; I. H. Ooms, 21 jr. en E. de Rooij. 20 jr. Geboren: Johannes P. z.v. J. P. Stalk en M. G. van den Boogert: Maria A. d.v. J. van Papeveld en M. Boer; Luciênne C. d.v. A. W. G. Elve en L. M. L, Diepstraten: Adrianus P. M. z.v A. A. van Mil en E. B. Lansbergen: Ludulna J. W. d.v G. J. Thijs- sen en J. T. M. Hoogerboord: Maria M. <Lv. EL Paauw en J. Zuldgeest: Anna G. M. d.v. J. de Vette en C. J. ML Olsthoom. Overleden: A- E. van Klaveren, 59 Jr. echtg. van H. J. Spijker: A. Kousemaker. S3 jr. overtreden van de maximumsnelheid Het betrof hier vrijwel uitsluitend Rot terdammers en Vlaardingers, die het voorschrift van 30 km maximaal ne geerden. Bij de overtreders was slechts een Schiedammer. (Van een onzer verslaggevers» Uit een kastje van het voertuig van de middenstander A. van der V?. uit de Klaaswaalsestraat te Schiedam zijn 2000 oliebonnen, een kabeljauwmes en een koperen pondsgewicht gestolen. Op 30 van de oliebonnen verstrekt de heer van der W. een Des slaolie. Hij had dit materiaal in het kastje van zijn „IJzeren Hond" op de Broers- vest laten staan. Toen hij twee dagen later met zijn voertuig weer op pad zou gaan, was het kastje opengebroken. De heer E- Meijer is met ingang van I september benoemd tot gedele geerd commissaris van de Naamloze Vennootschap Elektrohelios. Met in gang van deze datum legt de heer Meijer zijn functie als directeur neer en wordt hij opgevolgd door ir. U. E. A. Stalklint. in Charlols, Rotterdam-Zuid, zijn In boedel geveild. Voor deze veiling was de belangstel ling zo groot, dat honderden de zaal niet hebben kunnen bereiken. Daarbinnen, in de toegangen, op de binnenplaats en in de poort stond het publiek mannetje aan mannetje. Aan de ingang van de zaal waren en kele stevige Rotterdamse politiemannen geposteerd, om de orde te bewaren en om het teveel buiten de deur te houden. Zij stonden ingeklemd in de menigte en moesten halfweg de veiling worden afge lost. In de zaal zijn vierhonderd zit plaatsen. Maar het aantal aanwezigen overtrof dit aantal aanzienlijk, zodat de brandweer met het oog op de veiligheid cfe aanwezigen moest verzoeken van de zitplaatsen geen gebruik te maken,' maar te blijven staan. De straten in de omtrek stonden vol geparkeerde auto's, zeer ten ongerieve van aubezittende bewoners of van leve ranciers. die maar moesten zien hoe zij hun eigen voertuig kwijt raakten. Reeds lang nadat de veiling was begonnen zochten nog per auto aangekomenen al rondrijdende vergeefs naar een plaatsje. En tussen ai die drukte binnen en hui ten dz zaai waren mensen van de tele visie bezig met hun draden en came ra's: ook het Nederlandse publiek in .de huiskamers wilde zien, hoe de boedei van de ongelukkige hoofdkassier onder de hamer kwam. Die belangstelling begon al tijdens;:de kijkuren op woensdag en donderdagoch tend en had natuurlijk een minder ver kwikkelijke kant: de meesten waren echt niet gekomen om een of ander koopje te halen, maar om eens te zien, wat het lot zou zijn van al die meer of minder kostbare zaken, die op een zo sensationele wijze bijeen waren gegaard." Die sensatiebezoekers zijn niet aan hun trekken gekomen, want het werd een veiling als iedere andere» ai gaven som migen die buiten moesten blijven» daar over luidruchtig hun ongenoegen te ken nen. Een aantal niet alle even serieuze biedingen van bulten de zaal veroor zaakte nog wat verwarring, maar de veilingmeester had de gang van zaken goed in de hand. Overigens heeft die veiling de curatoren toch nog wat voordeel opgeleverd: de waarde van de in gebrachte inboedel was geschat op 29.500,en de opbrengst bleek vijf mille hoger. Maar een fraaie en gloednieuwe automobiel, die veertien mille zon hebben gekost, ging slechts weg voor zeven en een half mille. Vooral kleine en minder waarde volle stukken werden zeer hoog-ver kocht: men stelde klaarblijkelijk prijs op nogal bedenkelijke sou venirs* De werkelijk kostbare voor werpen gingen voor het merendeel naar handelaars. (Van een onzer verslaggevers) rvAGELIJKS nog groeit het aantal ■L' bezwaarschriften bü B. en W. van Rotterdam tegen de plannen voor de bouw van een crematorium in het zuidelijk deel van de Maasstad. Niet alleen kerken maken gebruik van de daartoe opengestelde gelegenheid bij het college van dagelijks bestuur te protesteren, maar ook politieke par tijen als de S.G.P. hebben brieven naar de Coolsingel verzonden. Zo werd donderdag een gezamen lijke brief verzonden van een aantal kerkeraden op het eiland IJsselmonde. i j Baldadige Sehiedamse jongens, twee van 12 en twee van 14 jaar, hebben don derdagmiddag om vier uur de ruilen in- gegooid van een in aanbouw zijnd mo- torscheepje achter het industriegebied aan de Schie. Daarna hebben zij de kabels van dit scheepje, eigendom van de heer Van 's Gr. losgemaakt, zodat het schip weg dreef. De Sehiedamse politie heeft de knapen aangehouden. Dagblad „De Rotterdammer": Sehie damse redactie tel. 64154 b.g.g. tel. 1155S8 toestel 51 (b.g.g. 80037) alleen voor redac tie-aangelegenheden. Agentschap: H. J, Troost. Ateidastraat 23. tel. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b.g.g. telef. 1155se>- v j. Apotheken: Rembrandt. Rembrandt- iaan 5. Belangrijk# telefoonnummers: Brand- elarm 69123. PoIltle-«larm 64666. GG en GD-waarschuwlng 69290. Op het Matbenesserplein te Rotter dam is donderdagmiddag een tramwa gen van lijn 4 tegen een trekker met aanhangwagen aangereden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De tram werd aan de voorkant zwaar' beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) AUGUSTUS: de kragen op, de handen in de zakken, af en toe zorgelijk of verbeten het gezicht geheven naar de bewolkte hemel die wederom stro men regen naar ons kikkerland zendt. Scheepsbouwers zijn bekend met het natte element. Toch prefereren ook zij de zon in de zomer, en zij heb ben de handicap dat zij niet net als de vakantiegangers thuis kunnen blij ven zitten. Scheepsbouwers moeten ook in de vakantietijd actief zijn. Dat doen zij dan ook zoals op dit plaatje te zien is. Stug dampen de sleepboten na het zware karwei. De schoorstenen zenden nog meer roet naar de reeds zwarte hemel. De mannen wandelen behoed zaam over de spekgladde steigers. Weer is een oceaanreus in Schiedams havens binnengebracht, weer of geen weer. het werk gaat door. Achter de ruiten van Schiedams mooie restaurant Europoort is het goed toeven als toeschouwer bij de havenac tiviteiten. Het is er goed genieten van de koffie tijdens de sombere augustus dagen ook ai geeft men niet -meer bet authentieke Schotse broodje, een Sehie damse specialiteit, bij die koffie. Achter de beslagen ramen ziet men de impo sante gevechten die Nederlanders van oudsher met schepen en het water heb ben geleverd. Die gevechten gaven ons de iand o- ver alle wereldzeeën de grote faam. De mannen van de kragen, van de handen in de zakken zijn zich niet bewust van hun stoerheid. Zij doen gewoon wat er te doen staat schijnbaar onbewust van het feit dat regenschermen op d# ri- vier het werk gevaarlijker maken. De scheepsfluiten gillen, de driftige sleepbootjes duwen en trekken, voor de buitenstaander is het gemanoeu vreer maar nauwelijks duidelijk maar de mannen van de werf weten hoe zij behendig en toch heel vlot het schip in hun haven moeten trekken. Det ge beurt den ook prompt. Kabels worden over boord gegooid, sterke handen in grote handschoenen grijpen de trossen om het schip aan banden te leggen. Dan is het werk weer gedaan. De mannen stappen weer voorzichtig over het natte staal. Zij gaan weer op weg om een ander schip de haven uit te loodsen, of in te brengen of slechts te verbuizen over een afstand van enkele tientallen, honderden meters. Zij heb ben van dit werk hun specialiteit ge maakt. De „verhaiers" zijn vakmensen in de havens, maar niemand ziet hoe be- ruiten in zijn drog* kwaam deze lieden zijn omdat het ma- rivier met bewondering haar de acti- nipuleren met die grote schepen ge-' viteiten aan Schiedams havenfront. schiedt alsof het een gewoontekarwei tje is. En dat is het eigenlijk ook wel een beetje ook al levert dat werk weer ar beid voor duizenden op en ook al ziet de toeschouwer achter de beschermde ruiten in zijn droge uitkijkpost bij de Het zijn de kerkeraden der Chr. Ge- ref. Kerk van Barendrecht (800 le den), de Geref. Kerk (vrijgemaakt) van Barendrecht (170 leden), de Ge ref. Kerk van Barendrecht; >2600 le den), de Geret Kerk van Rijkoord (1550 leden) en de Geref. Kerk van IJsselmonde <1106 leden). Dez kerken mened hiermee gevolg te moeten geven aan de roeping der Kerk. zowel tegenover de overheid, die zjj naar God's Woord belijden als dienares se God's ons ten goede, aldus de brief, als tegenover het publieke leven. Naar onze Bijbelse overtuiging, zegt de brief, zou het zeer te betreuren zijn, indien deze plannen doorgang zouden vinden. Het is deze kerkeraden bekend, zo stellen zij, dat de Begrafeniswet geen nadrukkelijk verbod bevat tot crematie, evenmin als het feit dat de laatste de cennia de crematie is getolereerd en gesanctioneerd. Zij betreuren dit laat ste en menen dat uitbreiding tot de ge legenheid van lijkverbranding zeer ze ker nog een verdere stap la de verkeer de richting zou betekenen. De kerkera den wijzen er op dat de vigerende wet slechts uitgaat van een vorm van lijk bezorging, namelijk de teraardebestel ling van gestorven lichamen. De lijkverbranding to onmtofeenhiar een zede van heidense oorsprong, stelt de brief verder. Het is niet toevaJUg dat het Christendom nooit van lijkverbran ding heeft willen weten, maar de be grafenis der doden als een zinvolle en eerbiedwaardige traditie heeft be schouwd. De kerkeraden belichten verder de schriftuurlijke symboliek van de ter aardebestelling en zy betogen dat zij uitbreiding van het aantal crematoria onmogelijk anders zouden kunnen zien dan medewerking aan de voortgaande ontkerstening van het volksleven. Wat de politieke partijen betreft, een bezwaarschrift kwam ook van de Cen trale van kiesverenigingen der SGP en de studievereniging der SGP op Goeree- üverflakkee» tezamen met de classis Middelhamis der Geref. Gemeenten op Goeree-Overflakkee. Daarbij gaat men er van uit dat Goeree-Overflakkee on der de invloedssfeer van Rotterdam valt ?n daaroan met maatschappelijke en kerkelijke banden is gebonden, zulks te meer omdat over enkele jaren een vaste oeververbinding tot stand zal zijn ge- komen. De SGP-bezwaren wijzen er o.a. op dat hun partij reeds bij de invoering der lykverbrandingswet heeft gepro- testeerd. De Geref. Gemeenten achten de lijkverbranding in lijnrechte strild met Gods Woord. Als een der achter gronden van de beweging dergenen, die tot crematie willen overgaan zien de requeltranten de wens het door God geschapen lichaam te vernietigen en daardoor het hiemamaalse oordeel ti? kunnen ontga&n. it i«v'i.If^f-i5t,l^d !a?j;5e gemeentelijke kiesvereniging der SGP ie Rotterdam 51 ceu bezwaarschrift. Bil deze sjön 14 kiesverenigingen Groot-Botterdam aangesloten: UTssel» rrndfei m Fett*no®rd, Charlols, zari W«te„ muHol°*:vlict' Poorto- gaai, westen, ffitlegereberg, Overechte Noorden^raUngseveer, Ooaten. Dr. E. G. Woodehouse te Londen tot dusver lid van de raad van bestuur*van Unilever Limited te Londen is benoemd tot vice voorzitter van de raad. Hij neemt ConneT varl bijlen de heer J. A. I Burgemeester mr. G. E van Wal woens>da« 6 september «wr, t> uur het nieuwe gebouw van At Christelijke Technische School ",,De daamnZufdan VaanWOg 20 16 «o»»

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1