Ruim een half jaar later Spoorwegongevallenraad behandelde treinramp Samenstel van verzuimen Nog geen spoor dubbele n Dader in de m oordzaak omgeving Jan Riedijk beklom voor 't laatst de semaphore Reinoud mag school toch weer bezoeken Sieraden verdwenen bij Sociale zaken? Geeststroom weer boven water en naar de werf £5' Wilt u een Houtrust heeft opnieuw zijn „vin Postduif bracht goed nieuws Het onderzoek te Sprang-Capelle RONDO (de Lange) Hoekse kustwachter legt functie neer Kort geding in Amsterdam Ondanks spijbelen en roken Haagse agenten mishandeld Erkenning van Algerijnen Messetrekker van dertien gegrepen Van Buchenwald- slachtoffers Kille augustus ook vrij nat Kampioenschap machineschri jveri: Alleen Te snel In de omgeving I de goede ,.r_ £-;] m iisiiitit Onderzoek Zestig jaar zending Gereformeerde kerk" Promotie DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1%V keukenmachine bij de goede speciaalzaken. DEMONSTRATES bij: Oude Binnenweg 146-148 - Beijerlandselaan 31 - Rotterdam tot en met 9 september, van 10 - 12 en van 2-4 uur „Een beetje onaangename zaak", noemde de Amsterdamse advocaat mr. H. G- Th. Keune gisteren het korte geding dat hij namens de ou ders van Reinoud uit Bussum bij de president van de Amsterdamse rechtbank had aangespannen'. „Het incident is niet meer dan een mis verstand", meende zijn tegenplei- ter, mr. Th. F. Kingma, die na mens het bestuur van de christe lijke Willem de Zwijgerschool in Bussum rechtbankpresident mr. U. W. H. Stheeman trachtte duide lijk te maken waarom het school bestuur heeft gemeend Reinoud B. van school te moeten verwijderen. Over de hele wereld kiezen mannen die het heter weten, bij v,oorkeur KERSTENS' N.V VOOR DE HANDEL» ANDR TILBURG „Andere redenen Voor het laatst Diefstal, verduistering of het laten zoekraken van een groot aantal sieraden van slachtoffers uit het concentratiekamp Buchm- wald, zijn de ernstige verwijten, die deze week in het weekMad Panorama worden gericht aan het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Het zou hier gaan om 22 gouden ringen, vijf gouden horloges, drie gouden me dailles, zeventien gouden sigaren pijpjes, alsmede om portefeuilles, persoonlijke papieren en foto's van hen, die tijdens de bezettingsjaren in het beruchte kamp Buchenwald terecht kwamen en waarvan slechts enkele slachtoffers deze hel overleefden. ,11 et is afgelopen' i Zaterdag 23 september zullen dames en beren met vliegens vlugge vingers met elkaar voor de elfde keer gaan strijden om bet kampioenschap in machinesehrij- ven. Het is zo langzamerhand traditie geworden om enkele da gen vóór de damesbeurs in de Rotonde van Houtrust de wed strijden, die georganiseerd wor den door de stichting, nationale kampioenschappen in machine- schrijven te houden. te OP woensdag 22 februari van dit jaar, s' middags tegen twee uur raasde een personentrein uit de richting Eindhoven met donderend geweld op een stilstaand rangeer' deel op het station in Geldrop. Een reiziger kwam hierbij om het leven; vier personen werden zwaar en drie licht gewond. De ravage was groot. De locomo tief van de personentrein torende hoog hoven de aangereden rangeerlocomo- tief uit. De slachtoffers moesten met snijbranders uit hun benarde positie worden gehaald en tijdens het red dingswerk dat vele uren in beslag nam bezweek er een aan inwendige bloe dingen. Nu. ruim een half jaar na deze treinramp, liet de Spoorwegongeval lenraad die gistermiddag zitting hield in het paleis van justitie in 's-Herto- genbosch het verschrikkelijke van die luttele minuten nog eens de revue passeren. Twee jongemannen, een toen nog 21- juige treindienstleider 1. 3. M. B. en een 26-jarige rangeerder H. M. F., wa ren op dat moment met de gehele ver antwoordelijkheid van het station Gel drop belast. En dit gebeurde op een moment dat het gehele wisselstelsel van dit station In verband met revisie uit elkaar lag en er met uiterste voorzich tigheid te werk moest worden gegaan. Be stationschef van Geldrop, de heer F. A. A. T., wiedde op enkele meters afstand van het station het onkruid in zijn tuin. De Spoorwegongevallenraad, onder voorzitterschap van mr. H. K. de Zaaij- er, die nog maar kort geleden gereed is gekomen met het advies over de treinramp bij Woerden, ging ook giste ren conscentieus te werk. Een twaalftal getuigen had men opgeroepen onder wie etuigen-deskundigen. De enkele getu heeft, alleen raad tot taak de secretaris-gene raal van het departement van verkeer en waterstaat te adviseren en de zitting van de raad heeft dan ook niets weg van een rechtzitting. Wel staan de ge tuigen onder ede en wordt aan de hand van de verklaringen een uitvoerig rap. port opgesteld waarop de raad zijn ad vies uitbrengt. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen werd het woord gevoerd door ir. J. S. Slinkers van het district Breda. Hij concludeerde dat de trein dienstleider reeds drie maanden, na een gedegen opleiding, zijn functie in Gel drop vervulde. De jongeman werd best in staat geacht de werkzaamheden als treindienstleider te vervuilen, ook on der moeilijke omstandigheden. Voor zijn falen in Geldrop heeft hij een ernstige ontevredenheidsbetuiging van de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen ont vangen. Inmiddels heeft hij een. andere werkkring gevonden. deg$r$agen een inwoner "San 's-Gravenzande zijn vrouw naar het ziekenhuis ,jjetheV' te Delft bracht, waar zij de vol gende ochtend een operatie moest ondergaan, bracht hij een postduif in een mandje mee. Toen de operatie met goed ge volg was gebeurd schreef een zuster een kort briefje met de geruststellende mededelingbe vestigde dit met een ringetje aan de poot van de duif en gaf het dier de vrijheid. Even cirkelde de vogel boven het ziekenhuis en zette daarna koers naar het Westland. Ongeveer twintig minuten Inter wist de man in 's-Graven zande, dat de operatie van zijn vrouw goed geslaagd was. De betrokken treindienstleider ver- klaarde dat hij op deze fatale middag alleen stond voor een reeks van werk zaamheden. Zo had hij moeten zorgen voor de bediening van de wissels, dienst en rijfcsteiefoon, het bagagedepót, de kaartverkoop en nog tal van andere za ken die zich normaal op een station voordoen. De rangeerder F. belastte hij met het verplaatsen van een rangeeronderdeel, waarvoor een uitgebreide rangeerma noeuvre moest worden ondernomen. Door revisiewerkzaamheden moesten na melijk tal van wissels met de hand worden ontgrendeld, waarvoor op de post sleutels aanwezig waren. De trein dienstleider heeft nagelaten om samen met de rangeerder een rangeerplan te maken, zodat er geen enkele coördina tie van deze werkzaamheden bestond. De rangeerder ging op zijn eigen houtje te werk en manoeuvreerde met het treinstel over de verschillende sporen, waaronder ook het hoofdspoor. De trein dienstleider verdeelde inmiddels zijn aandacht over tal van bijkomstige werk zaamheden en wist zelfs niet welke wis* seisleuteis de rangeerder bij zich had. Hij miste eerst deze sleutels toen een begeleider van een werktrein. die voor een onveilig sein stond zich aan zijn post meldde. Deze trein werd door de heer B. tegen de voorschriften in door een onveilig sein geloodst. Ook bleek er op een zeker ogenblik een kruk te ontbreken die dient om een voorsein te bedienen. Toen deze kruk na naarstig zoeken gevonden werd, was de treindienstleider inmiddels zo zenuwach tig geworden dat hij de personentrein uit Eindhoven een veilig sein gaf en de trein door een onjuiste wisselstand op spoor drie in plaats van op spoor twee liet binnenkomen. Op spoor drie stond het rangeerdeel en de gevolgen van de ze onjuiste handeling waren verschrikke lijk. De machinist van de personentrein, de heer H. J. O., reed met een snel heid van meer dan 70 kilometer het verkeerde spoor op en ramde met don derend geweld het rangeerdeeL De ma chinist mocht met zo'n hoge snelheid Geldrop niet binnenlopen. Zijn instruc ties luidden dat een stopstation slechts met een snelheid van 40 kilometerper uur mag worden binnengereden. Hoe wel de machinist aanvankelijk bleef volhouden dat hij maar 40 kilometer had gereden, kwam hij later op zijn verklaring terug. Kemproeven hadden namelijk uitgewezen dat bij een snel heid van 40 kilometer een remspoor van 83 meter zou optreden. Het rem spoor van de verongelukte trein be droeg inclusief de botsings- en ontspo ringsweerstand 243 meter. Op de zit ting verklaarde dan ook een der deskun digen van de Spoorwegen dat zelfs met een grotere snelheid dan 70 kilometer was gereden. De treindienstleider verklaarde tegen over de president van de Spoorwegon gevallenraad instructies te hebben ont vangen die voor deze bijzondere situa tie in Geldrop golden. Daarin stond dat binnenkomende of doorrijdende treinen voor het stoptonend sein tot stilstand dienden te worden gebracht Daarna, wanneer de mededeling omtrent de (Van een onzer verslaggevers) Na een dag van intensief onder zoek en het horen van vele mensen is men er nog niet in geslaagd de dader van de moord op de bejaar de landbouwers A. en H. van Zeist te arresteren. Het is wei gebleken, dat de psycho paat, die in Weert werd aangehouden, riet bij deze trieste zaak is betrokken. Hij is met de trein van Amsterdam via Eindhoven naar Weert gereisd. Ook neemt men niet aan, dat de Duit sers, waarvan er een in Rhenen werd aangehouden, iets met het geval te maken hebben. Het bloedonderzoek is evenwel nog niet ten einde. Mr. Booster, de substituut-officier van justitie in Den Bosch, die nu het onder zoek leidt, verklaarde, dat het meer malen voorkomt, dat er bloedsporen ont dekt worden op kledhigstukken. Ook wordt het niet -waarschijnlijk geacht, dat de drie personen, die men maandag heeft aangehouden, omdat men wat bioedspatjes op -hun jasje ontdekte, be trokken zijn bij de Sprangse moord- ^JDn'-de nabijheid van het boerderijtje heeft men maandag enkele schuurtjes doorzocht en ook -werden enige brand putten leeggemaien- Het bjeren voor- werp waarmee de dader de bejaarde landbouwers de schedel mee heeft inge slagen werd echter niet gevonden. Wel werd op aanwijzing van slager H. Rijkers uit het huis van de slachtof fer* een koevoet gehaald, doch mr. Booster zei, dat er «een reden js aan te nemen, dat daarmede de aanslag werd gepleegd- Het ijzeren voorwerp was be dekt met stof en spinneraggen. Het enige positieve resultaat kt het ondersoek noemde 4» officier van justi tie, dat men de naspeuringen nu kan beperken tot Sprang-Capelle en naaste omgeving. Vanmorgen vroeg was men weer ter plaatse om het onderzoek voort te zetten. Ook de vermiste portefeuille heeft men nog niet gevonden. In Sprang gaan hard nekkige geruchten, dat zich daarin een schuldbekentenis moet 'bevinden. De tijd zal het leren of men gelijk heeft. Woensdagmiddag half drie zal de be grafenis van de beide slachtoffers ge schieden op de algemene begraafplaats te Sprang. In Sprang-Capelle gaan geruchten dat een familielid van de vermoorde broers Van Zeist in Den Haag zou zijn gearres teerd. Deze geruchten zijn door de Officier van Justitie tegengesproken. Ook is de mogelijkheid naar voren ge komen, dat in de portefeuille die uit het huisje verdwenen zou zijn, een schuld bekentenis heeft gezeten. De Officier van Justitie in Den Bosch, mr. Baron van Imhoff, heeft daarover meegedeeld, dat het een theorie is en niet meer. Er zijn in deze zaak zo veel theorieën mogelijk, zei hij. Gistermiddag zijn in het huisje foto's, genomen, waarschijnlijk van de gevonden koevoet en van vingerafdrukken. Het onderzoek in de waterputten in de om geving heeft niets opgeleverd, zo werd verder van de zijde van de opsporings ambtenaren meegedeeld. stand van de wisseltongen voor de te verwachten trein hem was medege deeld, mocht hij het sein uit de stand stop brengen. Slechts indien de trein dienstleider zich persoonlijk had over tuigd van de juiste stand van de wis seltongen van de te berijden wissels, van het juist geklemd zijn en de sleu tels van de wisseltongen in zijn bezit had, mocht de trein zonder stoppen bin nenrijden of doorrijden. Aan deze in structies heeft de Geldropse treindienst leider zich niet gehouden. Op de vraag van de president of hij schuld erkende, zei de heer B„ dat hij ondoordacht had gehandeld maar geen schuld had. De sleutels van de wisseltongen wa ren in het bezit n de rangeerder F. Hij had nog getr; u deze over het per ron heen te beroepen maar was daarin niet geslaagd. Hij had volgens weer andere instructies zijn oost niet mogen verlaten en bad toen geen kans meer gezien de naderende trein te waarschu wen. De stationschef, de heer T., die zich in zijn tuin bevond (hij had vrij), heeft inmiddels ook een ontevredenheidsbetui ging van de Spoorwegen ontvangen. Hij had namelijk aan de heer B, gezegd om kwart voor twee terug te zijn, maar zo verklaarde hij, deze afspraak was hem ontschoten. Met nadruk werd er door de ver1 genwoordigers van de Spoorwegen nog eens de aandacht op gevestigd dat assistentie op bet station Geldrop des tijds beslist niet noodzakelijk was. Men kon de werkzaamheden gemakkelijk af wanneer men een Juiste indeling van het werk had gemaakt en ook voor het rangeren een deugdelijk rangeerplan had gemaakt. Een beroep op onderbe zetting van de post ln Geldrop werd dan ook namens de Spoorwegen van de band gewezen. (Advertentie) Kenwood „We gaan een geheel nieuw leven be ginnen.....'' zegt Jan Riedijk, kustwach ter op de Seinpost in Hoek van Holland. Vla de radlo-telefonle heeft hij reeds van al zijn collega's en bekenden van het rijksioodswezen afscheid genomen, „Dat Is zo veel gemakkelijker zegt hij. Het Is niet te doen om al die mensen een hand te drukken". Jan Riedijk die nu ruim veertig jaar als kustwachter bli het loodswezen zijn zeer verantwoor delijke functie heeft uitgeoefend, heeft „Hij heeft op school gerookt, gespij beld en de maandagmorgenwijding niet bijgewoond" waren de redenen waarom de rector van de school enige maanden geleden het aftreden van de 15-jarige Reinoud als voorzitter van de schoolbond eiste. Reinoud was met goedkeuring van de rector en met grote meerderheid van stemmen in februari jï. in deze functie gekozen. Z'n schoolvrienden waren het met de botte eis helemaal niet eens. Daarom weigerde Reinoud de voorzittershamer neer te leggen, waarop na allerlei verwikkelingen het echtpaar B., de curatoren en het bestuur van. de school zich met de zaak gingen be moeien. In een emotionele bui schijnt de heer B. toen. een aantal opmerkingen tegen over de rector te hebben gemaakt, die deze als beledigend opvatte, waarna de curatoren beslisten dat Reinoud niet tot Twee Haagse politieagenten zijn ge. wond geraakt, toen ze probeerden een luchtbuks van zwaar kaliber van de broers Van D., 21 en 24 jaar oud, ln be slag te nemen. Met het wapen schoten ze op appels en peren van hun buurman aan de Con- radkade. De buurman had de politie ge alarmeerd, maar toen de agenten het huis van de broers waren binnengelaten, en tot maatregelen wilden overgaan, ontstond een hevige vechtpartij. De agenten werden letterlijk de deur uit geschopt. Een van hen verloor hier bij enkele tanden. De ander kreeg een diepe hoofdwond. Ook de jongste van de broers raakte licht gewond. Met zes collega's, die te hulp waren geschoten, zijn de agenten er in geslaagd, het twee tal naar het bureau over te brengen. Een 28-jarige neef van de jongens pro beerde dit nog te verijdelen. De broers hebben een proces-verbaal gekregen voor zware mishandeling. Op hun beurt hebben zij de agenten van huisvredebreuk en mishandeling be schuldigd. Deze klachten zijn bij de pro- cessen-verbaal voor de Officier van Jus titie gevoegd. (Advertentie) de nieuwe cursus zou worden toegelaten. De prompt aangeboden excuses van vader B. werden wel geaccepteerd, maar hielpen niet meer. Dit bleek uit de pleidooien die de raadslieden voor de rechtbankpresident hielden, want de heer B. nam met deze afhandeling geen ge. noegeh en schakelde de rechter in. Andere redenen Mr. Keune zei dat de rector in een bespreking met het schoolbondsbeetuur heeft laten blijken dat er nog „andere redenen" dan roken en spijbelen waren waarom Reinoud niet ala voorzitter1,van de schoolbond kon worden gehandhaafd. „En "dat beschouwde mijn cliënt als eèn insihhatië; TT weet hoe dat 'gaat 'in een kleine gemeenschap: er blijft altijd wat van hangen van zo'a zinspeling" klaagde mr. Keune, die de president bad ge vraagd te bepalen dat de verwijdering van school ongedaan moet worden ge maakt, dat de brief van 'de curatoren moet worden ingetrokken en dat de cu ratoren tevens duidelijk maken wat pre cies hun bezwaren tegen Reinoud als voorzitter van de schoolbond zijn. En dit onder een dwangsom van 100 bij in gebreke blijven.* TJit de behandeling' van het korte ge ding bleek, dat de curatoren hun brief, waarbij Reinoud van school werd verwijderd, reeds ongedaan heb ben gemaakt en mr. Keune kreeg bo vendien te horen dat daaraan niet de voorwaarde is verbonden dat hij af treedt als voorzitter. „De redenen waarom Reinoud moet aftreden zijn bekend", zei mr. Kingma, die verwees naar een op 14 juli JL aan mr. Keune geschreven brief waarin o.m. roken en spijbelen worden genoemd. „En dat is ongepast voor een schooïvocr- zitter, die de primus inter pares onder de leerlingen moet zijn" zei bij. Toen mr. Stheeman hoorde dat Rei noud volgende week weer rustig naar school kon gaan, vroeg hij beide raads leden in onderling overleg eens uit te zoeken wat er met die brief moet ge beuren, want het bleek dat de heer B. slechts een aan hem gerichte brief ver langde van dezelfde strekking als aan mr. Keune werd geschreven. „En dan hoor ik het nog wel" liet hij nog weten. Maar ook mr. Stheeman gaf te kennen dat Reinoud zal moeten aftreden. „Je moet zwichten voor het gezag van de school", zei hij en mr. Kingma voorspel de dat de moeilijkheden opnieuw zullen beginnen als Reinoud mocht blijven wei geren. „De rector wil hem niet als voor zitter, het is in het belang van de jon gen", zei mr. Kingma, waarop beide partijen weer uiteen gingen. t President Modibo Keita van de repu bliek Mali heeft vanochtend op de top conferentie van uïet-gebonden landen in Belgrado alle deelnemende landen, die de Algerijnse voorlopige regering nog niet hebben erkend, opgeroepen zulks alsnog te doen. Tevoren hadden de delegatieleiders van Afghanistan en Cambodja meege deeld. dat zij het bewind van premier Ben Khedda de Jure erkenden. Na de oproep van president Keita volgden Joegoslavië en Ghana dit voorbeeld, terwijl premier Adoela van Kongo liet weten, dat zijn regering spoedig ook tot erkenning zal overgaan. Nadat maarschalk Tito het erkennings- besluit van Joegoslavië had bekendge maakt. verliet de vertegenwoordiger van de Franse ambassade in Belgrado de voor diplomaten bestemde loge. De rijkspolitie uit Echt heeft gisteren de dertienjarige Jos H. uit Roermond gearresteerd. Hij had zondagavond in „De Schuitenberg" aldaar de 47- 'ge mej. E. Verstegen met een dolkn. in de rug gestoken en haar zeventigjarige moeder neergeslagen, toen hij in hun winkel kwam onder het voorwendsel rokerij te willen kopen. De jongen had veertien dagen geleden het ouderlijk huls verlaten. De met het dolkmes gestoken vrouw heeft gisteren het ziekenhuis kunnen ver een niet te bepalen grote vriendenkring gekregen. Alle loodsen, (ongeveer tweehon derd), alle bemanningsleden van de vier loodsboten, en van de twee beton - ningsvaartuigen, het walpersoneel en dan de talrijke opvarenden van sche ■pen die zo vaak Riedijk om hulp heb ben gevraagd via de radio, het zijn allen zijn vrienden geworden. Zij zien Riedijk node vertrekken. -Een vertrouwde stem heeft nu voor goed afgedaan want Jan Riedijk heeft voor het laatst de hoge steile trap van de semaphore beklommen. Hij zal geen dienst meer doen. Zijn wakend oog op de toenemende drukke scheepvaart in en buiten de Waterweg en in het bij zonder in de Waterwegmonding, moet worden gemist. Wachters aan de kust, volledig be wust van hun verantwoordelijke posi tie, wetende dat soms door een enkele fout vele mensenlevens de verdrinkings dood tegemoet gaan, komen ook aan de dag dat zij hun werk moeten over geven aan jongeren. Ook voor Jan Rie dijk kwam die dag. Hij was een kustwachter die nooit r;- Deze zaak zou- aan het licht gekomen zijn, toen een ex-gevangene (volgens het Panorama Bas Strijbos uit Maassluis) via de burgemeester twee gouden ringen ontving, die hem door de Duitsers in het kamp Buchenwald waren afgeno- de men. Er werd het was 111 1959 nodige publiciteit aan gegeven, waarvmï door een Amsterdams hotelier kennis werd genomen. Ook die Amsterdammer was ziin kostbare bezittingen in Buchen wald kwijt geraakt. Via zijn advocaat informeerde hij bij het Bureau Succes sions in Parijs de man uit sico's nam en zich geheel inzette voor de schepen die hem nodig hadden. Dat werk is meermalen gewaardeerd. Ook vorig jaar toen hem de eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau werd opgespeld. „Hartelijk dank hoor Jan..." Dat kreeg hij te horen van de bemanning van het vuurschip, van de jongens van de bergingsvaartuigen, van de beman ning van de reddingsboot Pres. Jan Leis, van de kantonnlers van de rijks waterstaat van Dirkzwager en van wie al niet. Allen zijn het erover eens dat Jarr Riedijk de seinpost was en de seinpost Jan Riedijk. Of dat de seinpost niet denkbaar meer is zonder Jan. „Het is afgelopen" zegt Riedijk tegen de kapi tein van de loodsboot Sirius. „Nu moet ik ook mijn huis uit, dat wist ik van tevoren, -maar we zullen in Rotterdam- Zuid ook wel wennen". „Ik hoop dat je nog lang van je pen sioen mag genieten" zegt de -kapitein tenslotte en die wens doen ook zijn zeer vele vrienden en ook wij deze kustwach ter en zijn echtgenote toekomen. had' via dit bureau ziin ringen terug gekregen doch uit de Franse höoM. stad werd hem bericht, dat de sieraden in 1946 reeds waren overgedragen aas een Nederlander, ene ir. Van laar. Deze mededeling werd aanleiding voor een nader onderzoek, waarbij aan het licht kwam, dat de Duitsers bij hun rooi een vrij nauwkeurige administratie bij hielden. Na de capitulatie van de Duitse' legers werd de administratie gevonden en werden de sieraden, voor zover men- deze nog achterhalen kon naar het bureau in Parits gezonden- De van Nederlaa- ders afkomstige kostbaarheden werden overgedragen aan een op initiatief van het ministerie van sociale zaken opge richte Mission Neerlandais, waarvan de reeds eerder genoemde ir. Van Laar het hoofd was. ö'-.Kt In 1947 heeft deze ir. Van Laar, al thans volgens de publicatie in Pano rama, de sieraden van de Nederlanders van het Franse bureau overgenomen en voor ontvangst getekend. De kostbaar heden werden vervolgens naar ons land gebracht en door ir. Van Laar aan een ambtenaar van het ministerie overhan digd. Nadien heeft men er niets meer van. gehoord. De sieraden zijn zoek en nie mand weet wat er mee gebeurd is. De één zegt, dat ir. Van Laar van de bé trokken ambtenaar van socialé zaken!' die thans niet meer in leven is, wél een ontvangstbewijs heeft gekregen, maar dat dit getekende bewijs is zoekgeraakt, terwijl door anderen wordt beweerd, dai er aan het ministerie door niemand vcbr ontvangst is getekend. In Panorama wordt, mede omdat men thans aan het ministerie over deze zaak geen inlichtingen kon verstrekken, een Bjst afgedrukt met namen van hen, 5® wie een sieraad werd teruggevonden. Vanmorgen verklaarde een officitlt woordvoerder van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid 4j( men over deze geruchtmakende publi catie nog geen commentaar "kan gevta. TYE drijvende hokken Arend en Ko- lossus van "W. A. v. d. Tak's Ber gingsbedrijf N.V. hebben de Geest- stroom, die, zoals men weet vorige week na een aanvaring tassen Maasluis en Poortershaven aan de zuidzijde van de Nieuwe Waterweg is gezonken, uit dè vaarroute ver plaatst Op de foto ziet men het on gelukkige schip in de takels, een deel van de stuurhut steekt boven "Water. Men is thans bezig met het uitpompen van in het wrak gedrongen zand. Morgen hoopt men het difitief te lichten, waarna het zal worden ver voerd naar de helling van het Ha venbedrijf Vlaardingen-Oost N.V. Het is de bedoeling dat de Geest- stroom volledig zal worden hersteld. (Van onze weerkundige medewerker! Het volop zomerse afscheid van augus tus heeft niet jktmnen voorkomen dat dè oogstmaand, evenals verleden jaar, met slechte cijfers is verlopen. Liefst; 24 van de 31 dagen bleven te -koud en in De Bilt werden, evenals op de meeste plaat sen in ons land, slechts 2 tegen normaal 5 zomerse dagen waargenomen. Al scheen de zon de laatste dagen" volop, toch kwam het aantal zohne-urea ln -De Bilt niet hoger dan 146 tegen nor maal 186 uren. Vooral de periode van; 10 tot 25 augustus was een dieptepunt met vaak regenachtig herfstweer, -fs De hele maand bleef de wind weste lijk. Veel regen viel er in het Noord» oosten en Oosten. In Groningen kwamen enkele plaatsen zelfs boven de 160 miö tegen normaal ruim 80 mm. j Van onze regen waarnemers «atvtogat wij de', volgende augustusopgavens ifiofe tefdam 90. Leiden - 64, Ypenfeóng? 90t Hazerswoude 304, Noordwijkerfcout 91s' Sliedrecht 51, Oud Beyerlabd 83, heerenïand 74, Koudekerk aan de 63, Heiningen 65, Willemstad 63, Ka 91, Den Haag 81, Dirksland 72, Boskoop 93 mm. S'f De Gereformeerde Kerk van Rotter» dam-centrum viert 20 september int dé Rivièra-hal van diergaarde Blijdorphet zestigjarig bestaan van haar zending. Op deze samenkomst zullen de zen- dingsprtdikant ds. J. A. C. RuIIibmé, kortgeleden uit Argentinië teruggekeerd, en ds. J. van der Linden, - emeritus missionair predikant, spreken. - Verder, staan op het programma:-in de middaguren -een forum, en voor de avond enkele films over Brazilië en Pa-5 kistan. ':rj- Toegangsbewijzen voor deze dag aja tot 18 september te verkrijgen bij T» Nuninga, Bergseiaan 116b, A. van Htf ten, Heulstraat 6a. W.van Vliet, Card van Nieveltstraat 23a en J. M. de.Gat: Saftlevenstraat 13, en op de dag 'zffi aan het loket van de diergaarde. Sft Bjjna een geheel dorp. 117 huizen en schuren, is zondagavond door brand ver woest, aldus meldt het Warschause blad „Express Wieczorny". Het dorp ligt ia de omgeving van Lublin. Kinderen zou den de brand hebben veroorzaakt. 'PEGENWOORDIG wordt er nogal veel ■L geadverteerd met opblaasbare zwem baden, opvouwbare zwembaden en zo voort. De bedoeling daarvan is de baden als privébad in een tuin te gebruiken en er dan de kinderen op warme dagen in te laten ploeteren. Nu verscheen er on langs ook een advertentie waarin een drijvend zwembad werd aangeboden. Dat is echter net iets voor iemand die een eigen haven heeft en aangezien dat niet vaak voorkomt is het voor particulier gebruik niet zo geschikt. Misschien wel voor een niet te groot dorp, het bad is namelijk 35 meter lang en dertien meter breed. Groot genoeg dus voor alle kinderen van eer middelgroot dorp. Het zwembad dat te koop is aan geboden, is nu nog eigendom van de ge meente Rotterdam. Het deed sinds 1921 dienst als rivierbad in het MaUegat 's Winters werd het opgeborgen in Hey- plaat. TVTJ het water van het Malleg. evenals i-" het andere rivierwater in Re «rdam i„»„„ "e...j ern*ti8 wordt vervuild en het voc de laten, haar moeder is nog opgenomen, volksgezondheid niet meer verantwoord Deelnemers uit Nederland en het bui tenland (buiten mededinging) zullen met hun machine naar Houtrust kamen om een half uurtje een „vingebballet- uitvoering" te geven op hun toetsen bord. Meedoen mogen alle mannelijke en vrouwelijke typisten, die een snelheid is er kinderen te laten zwemmen, doet het bad geen dienst meer. Rotterdam wil het dus verkopen. De toekomstige eigenaar behoeft geen spijt te hebben van zijn koopje, want het bad ziet er nog prima irit. Het houtwerk ver keert nog in goede staat en ook de me talen pontons, die het geheel drijvende houden, zjjn nog goed voor jaren lang zwemgenot. Het bad heeft een diep en een ondiep bassin. Ruim 72 kleedhokjes staan er op evenals een verblyf voor de badmees ter en douchegelegenheid. "E'EN „maar" is er aan verbonden. Ifc J-1 eventuele koper zal er rekening mee moeten houden dat het bad niet gede monteerd kan worden. Het kan dus slechts over water worden vervoerd en mag dan vooral geen lage bruggen of smalle sluizen passeren. Maar als aan de voorwaarde kan wor den voldaan kan de een of andere ge meente gerust voor de zestiende van deze maand erop inschrijven. En nogmaals. het is een koopje. van 30O aanslagen per minuut haleft; Behalve prijzen zijn nog oorkondes voor diegenen, die een gemiddelde nettosnek beid van 350 per minuut bereiken, sif Eervolle vermeldingen, ontvangen zij die een nettosnelheio hebben van tussen, de 300 en 349 aanslagen. Netto, dat wil zeggen, de aanslagen min de fouten. Voor elke fout worden tien aanslagen afgetrokken. Het gebeurt wel, dat een typiste, die met een eervolle vermelding t op kantoor komt, een promotie maakt.-# Na de oorlog was het niveau van het typewerker niet erg hoog. Mede door de wedstrijden is het peil oifl- hoog gegaan. Er zijn grote bedrijven, in ons land, die al weken van tevoren onderlinge wedstrijden houden: Door invoering van de vrije zaterdag rijn een heleboel bezwaren voor deel name aan de wedstrijd uit de weg ge» ruimd. Er zijn nog altijd dames en heren, die" zich schamen voor deelname. Bang V09Ï een flater en bang voor de baas. Er ziin er 00k, die geen vrij krijgen. Deze bezwaren zijn nu uit de weg gfr- ruimd, en misschien zal er zelf» een mo gelijkheid geschapen worden om onder pseudoniem mee te doen. -t; °,ok, dit jaar zal de kampioene vaa Nederland, mejuffrouw Trix Weevers (518 aanslagen) weer meedoen. Zij war het ook. die dit jaar nummer 19 weid op de lijst van wereldkampioenschappen. Mevrouw Ellen Folman, die zeven of acht keer de accuratessenprijs heeft ge wonnen, doet ook dit jaar weer mee. Behalve inschrijvingen uit Nederland zijn er ook uit Nieuw-Zeeland, nL de kampioene miss Nancy Burt. Uit Engeland de kampioene, miss Mar-, ga-ret Ball en nog drie dames. Zij doeh' echter allen buiten mededinging mee. r Vorig jaar waren er 63 deelnemer* Het eerste jaar, 1951, waren er 156. VJfi; de 63 waren er 35 uit Den Haag. #;- Hoewel de kwantiteit omlaag is tfi", gaan wordt de kwaliteit steeds beter.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2