Verhuisbare badkamer een der vele snufjes S Van nederzetting tot havenstad Wilton start bouw zeer groot dok FOKKELMAN ill eertiende emiiia geopend H. de Monchy: „ik ga er dit aar heen Boeiende lezing voor Ver. Ned. Huisvrouwen „Synres" bouwt in De Hoek tweede fabriek Druk bezoek aan prov. fokveedag te Rotterdam B ankbeheerder krijgt aar 11. Veenhof voor NCVB-west 13 Rotterdams historie in vogelvlucht lorp De opening Havenstad warmte-ervaring zonder meer. Integendeel o «iel weet heel o'oed dat een kachel, haard of Konvektor niet uitsluitend dient om behaaglijke warmte af te staan. Hij is ook een bron van gezelligheid. Begint u eens met na te gaan, welke eisen u aan uw konvektor stelt. Zomaar een haard kopen is niet moeilijk. Maar u hebt een liaard nodig die bij uw kamer en uw smaak past. Loop daarom niet een willekeurige zaak binnen. En denkt u er aan dat u minstens 20 jaar plezier van uw haard moet hebben. Vogel heeft uw haard. Hij ver telt u graag de bijzonderheden ervan- Komt u maar eens praten. U vraagt dan maar honderd uit, t geeft niet wat. VOGEL GEEFT U GRAAG HET JUISTE ANTWOORD Eendrachtstraat 2123 Tel. 2575; Liesveld 14 Tel. 3650 Bezichtiging van Italiaans schip DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 =31 Pokkelman ruimte 'n Schat van Verzorgd Rotterdamse leven hecht veran kerde plaats heeft ingenomen, haar beste wensen meegegeven, i ve^-igen. tTt.+ o-, i Er is bijv, wat men zou kunnen noe- kennis kunnen nemen geen er op dit ogenblik op de we reldmarkt op haar gebied wordt aangeboden. ideeën Bel of schrijf Fokkelman... en gratis ontvangt u de nieuwe interieurkatalogus vol praktische ideeën voor een gezellig thuis! Interieur Adviseurs (Van een onzer verslaggevers) TP/IE ruim 600 jaar stedelijke ge schiedenis in et n causerie wil samenvatten, heeft de 'keuze uit twee mogelijkheden. Hij kan één facet uit de veelheid van feiten lichten en de ontwikkeling daar van in de loop der jaren volgen. Hij kan ook in vogelvlucht de geschiedenis van de stad in zijn totaliteit proheren te vatten Mr. dr. C. W. van Voorst van Beest heeft donderdagavond de laatste mogelijkheid gekozentoen hij in de Blauwe Zaal voor de afdeling Rotterdam voor de Ned. 1 er. van Huisvrouwen sprak over ,De ge schiedenis van Rotterdam Kamerfontein Keukens oeen gevraagd: incasseerster de welvaart van onze stad en ik geloof, dat de beurs wederom talloze bezoekers zal trekken. Ik weet, dat velen al hun energie aan de organisatie van Femina 1961 hebben gegeven". En hij besluit: ,,Moge de waardering voor de toewijding, waarmee aan >ie voorbereiding is gewerkt, niet uitblij ven! Geheel Rotterdam is er u dank baar voor en vertrouwt, dat de beurs van dit jaar even succesvol zal zijn als die van de voorgaande jaren". (Van een onzer redacteuren) andaag heeft de veertiende j Femina haar poorten ge opend, en eer traditie ge- Als telkenjare ziet de beurs er weer trouw heeft Rotterdams! soed verzorgd uit. De standhouders heb- Apvcta k„ rcroroc moi,™, ben aUe moeite gedaan hun artikelen sf ou °P een aantrekkelijke manier te tonen. J. M. van vvalsum-Quispel, dezein totaal hebben 285 stands een plaats beurs voor mode er. huishouding, die in de loop der jaren een in het De veertiende Femina kan prat gaan op tal van nieuwigheidjes, waarover wij in de komende dagen nog wel zullen i schrijven. Op enkele van die snufjes j echter willen we nu vast de aandacht i lot, en mei. Zt september zal dejmen een verhuisbare badkamer, een huisvrouw in het Ahov'-gebouw 'stuk sanitair, dat verplaatst kan Aon on lionet wor- den en dienst doer; als wastafel toilet- van net- iafel, douche, voetbad, kinderbad, .aan kleed tafel, wasmachine en centrifuge. De naam is Mobilavet en de afmetin gen zijn 1.10 lang, 0.73 meter breed en J.85 meter hoog. Van deze Mobilavet wordt gezegd: „Het is eer. ruime was- Hierin ligt de kracht van Femina en tafe! met een royaal open blad. Zittend Nieuwe Binnenweg 288-294 Telefoon 50066-52989 Rotterdam dit heeft haar tot een jaarlijks evene ment gemaakt, dat niet meer gemist kan worden. De vaste bezoeksters van de sours en die wonen in het gehele land zijn het daar over eens. Dat ook de man aan Femina grote waarde hecht blijkt uit de woorden, die de heer W. H. de Monchy. voorzitter ran de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam, als inleiding tot het programma-boekje heeft ge schreven. Hij zegt daarin: „iVogr nooit bezocht ik de Femina- beurs, en ik begin te geloven, dat het tijd wordt er dit jaar eens heen te gaan. Wij allen, mannen, weten dat er jaarlijks een Femina wordt georga niseerd. Wij horen er thuis over pra ten en wij lezen er over in de kranten en indien er één jaar in Rotterdam geen Femina-beurs zou worden gehou dendan zou ik dit gevoelen als een verlies voor het .leven in en de bloei van onze stad". „De Femina aldus de heer De Monchy neemt een steeds belang rijker plaats in het economische leven van Rotterdam Sn, en als man ben ik er van overtuigd, dat deze beurs niet zo zeer de vrouw aanspoort om te ko pen, doch in veel sterkere mate de huisvrouw de weg wijst hoe zij het te harer beschikking staande geld, elk naar vermogen kan besteden op een wijze, Waarop het gehele gezin er het meeste voordeel van heeft- De Femina draagt ongetwijfeld bij tot In deze boeiende historische „sight seeing'* heeft mr. Van Voorsi zijn ge hoor teruggevoerd via enkele uitstapjes naar de ijstijd en de Romeinse tijd naar het jaar 1000, toen op de plaats waar nu de tweede havenstad ter wereld ligt. niet veel meer te zien was dar, enkele gehuchtjes langs de toen nog Merwe ge heten 'Maas. Hoewel ze er met rechtstreeks toe leidde is voor het ontstaan van Rotter dam toch van belang geweest, de aanleg van een lange dijk van Gouda af, tegen woordig nog' bekend onder de aam Schselandse Zeedijk. De aanleg van dé ze dijk vergde overigens 200 jaar. Op het punt waar deze dijk de Rode sneed werd later een dam aangelegd en de naam en de geschiedenis van Rotter dam vonden hun, ontstaan toen een aan tal mensen, in hoofdzaak dijk- en sluis- werkers zich daar vestigden in overi gens zeer schamele behuizing. In de tijd van Floris V was deze ne derzetting uitgegroeid tot een dijkdorp dat in 1340 stadsrechten verkreeg. De stad die in 1390 al vierduizend inwoners telde, ontwikkelde zich geleidelijk naar de vorm die eeuwenlang als haar grond vorm -herkenaar zal libj'ven: die van een driehoek. In de woelingen var; die dager de Hoekse en. Kabeljauwse twisten heeft de stad haar eigen aandeel zoals later ook d< 30-jarige oorlog haar niet onberoerd zal laten. Haar ideale ligging langs de Maas maakte haar voorbestemd tot koopvaar- dijstad, een ontwikkeling die tot gelei delijke uitbreidingen leidde, waarvan immigratie van Brabanders en Duitsers in de 17e eeuw weer het gevolg was. op dat blad of staande in de kom, kan men met behulp van een hsndsproeier een douche nemen. De moeder blijft be slist droog als hei, Movilavet als kinder bad wordt gebruikt. Het bovenblad kan dienen als aankleedtafel voor de baby. Sn ten slotte, gecombineerd met was- beweger en centrifuge kan deze ver huisbare waskamer worden gebruikt als Wasdroogcombrnatie voor de geziiïswas. de kleine was en de babywas' Het interieur komt steeds meer in het middelpunt van de belangstelling te staan En op Femina is daarop wel zeer sterk de aandacht gevestigd In de interieurverzorging is een nieuw en speels element gebracht, n.l. de kamer fontein, die in Engeland al zeer geliefd is. Gezien dt snel veld winnende sym pathie voor de bungalow in Nederland is de veronderstelling, dat de daarin zo aardig passende kamerfontein ook in ons land aandacht gaat krijgen, niet te gewaagd. De techniek is, blijkt uit deze Femina opnieuw, nog steeds bezig de huisvrouw te hulp te snellen. Het schoenen poet sen kan electrisch gebeuren, de zware strijkijzers zijn door zeer lichte vervan gen, ie vaten wasmachine wordt steeds eenvoudiger en geraffineerder in uitvoe ring, en de Italianen zijn er in geslaagd aan de naaimachine eer. derde bewe ging toe te voegen, waar door het moge lijk is borduu-, en siersteken tot 17 am breedte te maken. Zeer aantrekkelijk, en niet alleen voor de huisvrouw, zijn de tentoonge- stelde systeemkeukens, in totaal 23 ty pen uit Nederland, België. 'Duitsland, Amerika en Italië. Overzichtelijk wordt aangetoond hoe in elke woning, ook in oude woningen, een moderne keuken kan worden ingebouwd. En verder moet zeker aandacht wor den gevraagd voor De gedekte tafel van Europa, ondergebracht in de Glazen Zaal tHet paviljoen der vrouw"), die een indruk geeft van de wijze, waarop in andere landen en werelddelen tafels worden, gedekt en geschikt pe veertiende Femina biedt veel schoons en belangwekkends. We komen, zoals gezegd, daarop nog nader terug. Zo groeide de stad in 1650 naar 30.000 inwoners en werd ze de zevende grote stad der Nederlanden. Na dit Wat meer verwijderd verleden wijdde mr. Van Voorst in het vervolg van zijn causerie aandacht aan de grote ontwikkeling van Rotterdam als haven stad die aanvangt in de tweede helft van de vorige eeuw en tot op vandaag voortduurt. De bijeenkomst werd geopend door de president van de Rotterdamse afdeling, mevrouw J. Mellema. In haar openingsrede in het Pavil joen deed de echtgenote van Rotter dams burgemeester, mevrouw J. M. Van Walsum-Quïspel een beroep op alle Nederlandse huisvrouwen zich met ai haar krachten in te zetten voor haar gezin. Verder zei ze: „Waarom zouden ouders en scholen in het vervolg niet meer samen wer ken om de vervuiling van straten en het wangedrag van Nederlanders bij bussen en trams, waarover in andere landen dikwijls afkeurend wordt ge sproken, te voorkomen?" Voorts richtte zij zich tot de archi tecten, die met het beknopter worden van de woonruimte dikwijls vergeten van wat voor een dringend belang de hoeveelheid bergruimte is. Als ik iets te zeggen had in de Femina zou ik een speciale stand in richten ter opvoeding van de huis vrouw. Want ik vrees, dat veel van haar eigen stempel op haar gezin in deze tijd aan het verzwakken is" al dus mevrouw Van Walsuw. Aan het begin van de officiële opening heeft de heer C. v. d. Linden o.a. de burgemeester en zijn echtge note, de echtgenote van de Commis saris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mevrouw J. Klaasesz en de handelsattaché's van Zweden, Noorwegen en Spanje verwelkomd. 45 JAAR WARMTE ElS.RIIlii O Het Italiaanse opleidingsschip „Ame rigo Vespucci", dat een bezoek brengt aan de haveh van Rotterdam is voor het publiek te bëzichten op maandag 18 september van 16.00 tot 19.00 uur en j donderdag 21 september van 15.00 tot 19.00 uur. Het schip heeft ligplaats ge- i kozen aan de Parkkade O.Z. TIE moderne keuken ts een grote attractie op de Femi na. De foto toont een keuken, die de huisvrouw het grootst mogelijke comfort biedt en bo vendien een lust voor het oog is. De gestadige groei van de N.V. Che mische industrie Synres in Hoek van Holland heeft het noodzakelijk gemaakt om de produktie-capaeiteit sterk uit te breiden, zo deelt de direct'-; mede. In verband daarmee werd onlangs met de bouw van een tweede fabriek begonnen, waarin de fabricage van amino harsen.! ■kunsthars dispersies en weekmakers zal worden ondergebracht. Deze nieuwe uitbreiding brengt de to- sale produktiecapaeiteit op 35.000 ton per jaar/ De directie hoopt de nieuwe fa briek in het tweede kwartaal van 1962 in gebruik ie kunnen nemen. De douw en outillage zijn ontwerpeis door het ei gen bouwbureau van de onderneming, in nauwe samenwerking met Allied Chemi cal Corporation. 9 President Dortieos var. Cuba heeft van de universiteit ven Moskou een «re-doctoraat in de rechten gekregen^ (Van een onzer verslaggevers) Op het manége-terrein in het Kralingse bos te Rotterdam over heersten vandaag niet de paar den, maar toonde het beste rund vee van Zuid-Holland zich in al zijn praal en pracht. Dat was ter gelegenheid van de provinciale fokveedag, die georganiseerd wordt door de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in Zuid-Holland. Deze dag. die begunstigd werd door stralend weer. werd vanmorgen negen uur geopend. Uit alle delen van de provincie was men naar Rotterdam gekomen om deze dag mee te maken. Het is altijd het hoogtepunt in het leven van de agrariërs en men zou dit evenement voor geen goud willen missen. We zagen er veehouders en landbouwers uit de Waarden, van Goeree-Ovarflak- kee, uit de streek van Rijn en Gouwe en van Voorn e en Putten Hoewel de keuringen eerst om .negen uur begonnen en pas om half twee beëindigd zijn, waren de keurmeesters er toch wel van overtuigd, dat het gehalte van het aangevoerde vee aan merkelijk beter was dan in voor gaande jaren. Het was voor de buitenstaanders grap pig om te zien hoe de eigenaren bun beesten oppoetsten om toch maar zo'n voordelig mogelijke ir.druk te maken bij de juryleden. Het aantal groepen van minstens acht kinderen van een stier, de zogenaam de halfzusters, was bijzonder groot. Men heeft heel veel moeite moeten doen deze groepen bij elkaar te bren gen, want al deze „kinderen" zijn af komstig van verschillende moeders. Ktt gevolr. was dan ook. dat men deze. beesten uit allf delen van het land moest ophalen o;n ze op deze show te kunnen tonen, fn de loop van de morgen verschenen er steeds meer belangstellenden en men verwacht, dat het aantal bezoekers het hoogtepunt zal bereiken als vanmid dag om half twee de kampioenskeu ring gehouden wordt. Daarna volgt tot besluit het défilé van de bekroonden. tevens voor lichte kantoor werkzaamheden Enige dagen per week. V.V.V, „Patrimoniums woningen" Vlaardingen. Kantoor Ze Van Leijden Gaelstraat nr. SS, (Van eer' onzer verslaggevers) Donderdagmiddag is -zonder enige op hef op de terreinen vaa de 'Jï.V. Dok- en Werfmaatschappij Wilton- Fijenoord te Schiedam het startschot gelost voor de bouw van een zeer groot dok. Een dok namelijk, waarin men als het klaar is, schepen tot 100.000 ton kan ontvangen. He heien van damwandsecties aan de Maaskant in het z.g. wandelpark van Vilton-Fijenoord vormt de eer ste fase van de bouw, die wel ongeveer twee jaar in beslag zal nemen. Daar na begint het weggraven van grond en vervolgens het storten van de beton nen vloeren en wanden. Het nieuwe dok zal de capaciteit van deze grote werl nog aanzienlijk groter maken. Sedert 1921 bezat Wilton reeds een dubbel vast dok, 200 meter lang en 83 meter breed. In 1952 begon men het graven van eer; tweede vaste dok voor schepen tot 32.000 ton: 211 meter lang en 3t meter breed. Twee jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek luidde het vonnis dat de rechtbank in Breda gisteren heeft uitgesproken over de Veheeider van het bij-kantoor van de Rotterdam- sehe Bank in Etten A. B. Dit vonnis kwam overeer met de eis van >de of ficier van justitie veertien dagen gele den. B. had een bedrag van ongeveer (Van een onzer verslaggevers) Voor de Ned. Chr. Vrouwenbond, af deling Vlaardingeii West, sprak in de fiehobothkerk te Vlaardingen, de heer W. Vee -bof uit Utrecht over het onder werp „Verlegenheid". Hij zei, dat ieder mens verlegen is en dat is maar ge lukkig. Verlegenheid is een zaak, die direct met het gevoelsleven te maken heeft. Zij gaat gepaard met nevenver schijnselen,, zoals "dotteren, algemene geremdheid, blozen. Verlegenheid uit zich vaak door onverschilligheid bruta liteit en uiterlijke zelfverzekerdheid. Spreker steld;* de vraag: „Wat i:> ver legenheid eigenlijk?" Verlegenheid is een aangeboren neiging, die op een be- paaHe manier doet reageren wanneer gevaar dreigt voor krenking van eigen waarde. Dit is een probleem, dat nauw met de opvoeding samenhangt en met milieu, zowel thuis als op school. School er. gezin spelen hierin samen. Vooral, in de puberteitsjaren, wanneer het kind bezig is zijn eigen „ik" te ontdekken, zijn de moeilijkheden nog veel groter. Deze verlegenheid uit zich dan ook vaak in een brutale en agres sieve houding. „Wat kunnen wij ouderen in dit ge val doen?" zo vroeg de heer Veenhof. Veel nalaten wat verlegenheid kan op wekken, hen naar club of vereniging sturen, met andere mensen reren om gaan en vooral doen alsof wij er niets van merken. „Laten wij ouders, lera ren, onderwijzers, toch vooral besef fen. dat door de jeugd lasten moeten worden gedragen, die voor jonge schouders zwaar zijn", aldus spreker. 50.000 gulden verduisterd ten nadele van twee bejaarde dames, woonachtig in Den Haag en Etten, van wie hij het vermogen beheerde. Van deze 50.000 gulden stak hij 18.000 -gulden in eigen zak. De rest van het geld leende hij uit. De rente van het geld boekte hij wel bij op de rekening van de beide dame*.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2