Met ingang van 1 november in Schiedam: Veertigtal beveiligde oversteekplaatsen Bij brand premie voor vlugge opkomst mogelijk kroniek RADIO 0X0331 ELEKTRA W illyMoretbekwame fvoordracht ..De k Eenheid der Christenen kreeg gestalte Honderden trokken naar Gr. Kerk r Rotterdamse SOU** BOOGAARD VERKOPERS VERKOOPSTERS Gulden regels voor voetgangers Groene golf'- Bezoldiging van ambtenaren op jaarvergoeding „Bravo*' en „ODG" heetman Dr. Sillevis Smitt sprak indringend 1 de rotterdammer PAGINA 3 Discipline Vandaag en morgen en dagelijks Salarissen voor personeel van Gem. ziekenhuis Vaste toelage mogelijk Uw héto was mei één knop en één toets regelen! neemt do wasdag-moeheid van U over in beide afdelingen zijn enkele vakatures voor HET SPINWIEL prlj* P«r f- 6."TO YJ£(JX /VRIJMOED 5! Waardevol (Van een onzer verslaggevers) IET ALLEEN de nieuwe voet- gangersregeling is voor de voetganger èn voor de andere weggebruikers van eminent be lang. Er is nog een aantal ande re regelingen, die voor de voet ganger van even groot belang zijn. Deze worden door het Verbond voor Veilig Verkeer samengevat in de volgende tien ..gulden" regels, die wij ten gerieve van onze Sehiedamse lezers doorge ven: 1. Het voetpad, het trottoir, is nog steeds een domein, dat de voetganger door niemand wordt betwist. Maak er dus gebruik van. en vermijd het onnodige be treden vap de rijweg. 2. En als u de rijweg niet kunt vermijden, blijf er dan zo kort mogelijk op. Ga recht op uw doel ai. steek haaks over. 3. Als u gaat oversteken, kijk dan eerst naar links, dan naar rechts, en dan wéér naar links en stap dan vief en vlug over, maar... blijf uitkijken- 4. Moet u bij een kruispunt oversteken? Steek dan niet diago naal over. maar haaks. Dus eerst de ene straat, en dan de andere. 5. Als er geen zebra is, maar wel een verkeersheuvel. maak daar dan gebruik van. U steekt dan over in twee keer, dus u kunt tweemaal zoveel uitkijken. 6. Moet tl per se oversteken bij een stilstaande auto of bus? Dan moet dat maar. maar zorg dan vooral dat u zo mogelijk vijf me ter tussen u en dai voertuig houdt men kan nooit weten of de bestuurder niet gaat starlen zonder op de ingeschakeldever snelling te letten: en houd het aan uw rechterhand, dan ziet u het eventuele verkeer van links naderen. 7. Als u bij verkeerslichten Wilt oversteken cr. daar zijn geen spe ciale voetgangerslichten, doe dat dan altijd als het licht tiaar de door u over te steken straat op rood staat en het verkeer voor dit licht wacht. Maar houd wel rekening met het afbuigende ver keer! 8. U heeft natuurlijk geen ogen in uw rug. Daarom moet u buiten de bebouwde kom. als er geen fiets- of voetpaden zijn. aan de linkerkant van de weg lopen. U ziet het voor u gevaarlijkste ver keer dan van voren naderen. S. Is er geen voetpad, maar wel een fietspad? Loopt u dan daar maar op. Houd er echter wel rekening mee. dat het een fietspad is en... iet dus op de fietsers. 10. Ten slotte eer. kleine be~ leefdheidsregel. Ga bij bushalten niet zo staan, dat andere voet gangers en vooral bijvoorbeeld moeders met kinderwagens niet meer kunnen passeren. Na tuurlijk. het voetpad is voor u, maar toch... VEERTIG BEVEILIGDE voetsan- gers oversteekplaatsen (VÖP(s) n~§~i /-ƒzi gaan na 1 november dienst doen in o yoLot>f»t' (J (J Ct tz Schiedam. Dat is twintigmaal meer dan er nu aan beveiligde oversteek- t-OTiin imtvn plaatsen zijn in onze stad. Op de vv/IU/i LVIILl/l Ll iJtil So Burgemeester Knappertlaan waren tot nu toe slechts twee oversteek plaatsen, beveiligd door de knipper- bollen die gaan verdwijnen, die voor (Van een onzer verslaggevers) :de voetganger een waarborg vorm iden dat hij voorrang had op de rij- Iweg. Het heeft enige verwondering en zelfs wat ontstemming verwekt bij de Schiedammers dat de wit- zwartmarkeringen, die de naam ze bra's dragen, op 35 plaatsen in Schie dam uit het wegdek worden gehaald maar hiervoor zijn diverse redenen. De zebra-oversteekplaatsen boden tot nu toe geen enkele bescherming, het waren slechts aanduidingen dat men over kon steken. Bij sommige kruispunten zijn de wit-zwartsehake- ringen wel gebruikt ter markering van de kruisingen. Nu de zebra's bin nenkort een wettelijke status krijgen zijn B. en W. van Schiedam uiteraard De zebra's zijn namelijk niet (goed) te zien door de automobilist zeker niet als het mist. regent, donker is. Daarom dient elke voetganger te be kijken of hij/zij nog w-el oversteken kan voordat "de auto zal passeren. Elke automobilist zal des te eerder remmen als hij beseft een oversteekplaats te na deren. Het zai hem dan duidelijk moe ten zijn dat er sprake is van een zebra. Ais de auto op te korte afstand gena derd is dient de voetganger niet de rij weg op te gaan. Extra moeilijkheden levert de Burge meester Knappert laan op. Daar is zo veel rljverkeer (duizend voertuigen per uur In elke richting) dat het heel moei lijk wordt een bevredigende situatie voor het oversteken van de voetgangers verplicht de richtlijnen van de minis- Jf* creëren. Over enkele maanden zal ter in acht te nemen. Daarom diende xr?ver ®urKe" met zorg te worden bezien waar een I Knappertlaan, Nieuwe Haven, zebra wel en waar de zebra niet ten «XL Koemarkt, Rotter- bate van de voetganger kon functione-ed'JK v'®e ersa he* zogenaamde ren J grocnegoifsysteem gaan fungeren. Mo- menteel worden daarvoor nog meer verkeerslichten op plaatsen In deze ver keersader geplaatst. In de richtlijnen van de minister is gesteld dat zebra's wel effect hebben als er veel voetgangers oversteken en j er weinig rijverkeer is op een bepaalde i plaats. Bij veci rijverkeer en weinig i voetgangers dienen zebra's zo min mo- i gelijk voor te komen aangezien het i verkeer kan worden gestremd en bot- Ringen zich kunnen voordoen. Bij weinig j rijverkeer en weinig voetgangers zijn i zebra's niet nodig. Bij veel rijverkeer en veel voetgangers kunnen zebra's niet worden gebruikt omdat de voetganger dan theoretisch het rijverkeer zou kun nen uitschakelen. Dan dient het ver- j keer te 'worden geregeld door politic agenten, verkeerslichten e.d. Het gemeentebestuur stond voor de taak af te wegen wat de belangen van de weggebruikers eisen. Het zou onjuist zijn om de huidige situatie te handhaven omdat de voetganger dan op te veel plaatsen het recht heeft om over te steken. Dat kan tot ge volg hebben dat veel ongelukken ge beuren omdat de weggebruikers uiter aard niet verwachten dat er op te korte afstanden steeds maar over steekplaatsen zuilen zijn. Minder ze bra's geeft dus meer veiligheid. Er moest daarom een keuze worden gedaan en nu is elke oversteekplaats in Schiedam met een kritisch oog be keken waarbij speciaal gelet werd op de aard van het verkeer. YTAN BELANG is dat de voetganger V zowel als de overige weggebruiker ilervan doordrongen is dat de nieuwe «X maatregelen veel discipline vereisen. Dit systeem houdt in dat het rijver keer opgenomen in deze ..groene golf" (van de lichten achter elkaar) in één ruk zal kunnen doorrijden van B. K. Laan naar Rotterdamsedijk en omge keerd van Rotterdamsedijk naar Vlaar- dingsedijk. Het systeem fungeert tech nisch heel ingewikkeld zodat de deskun digen in de komende maanden nog mi nutieus aan de vervolmaking moeten dokteren. Indien het echter eenmaal zover is dat de auto's in een rechte lijn dwars door Schiedam kunnen rijden wordt het oversteken gemakkelijk gevnaakt omdat de onderbreking van de colon- ne's niet alleen het kruisen van het overige verkeer toestaat, maar het rode licht op de gehele rijbaan ver schaft de voetgangers de gelegenheid Twee Vlaardingse automobilisten hebben gisteravond twee verkeers- zuiltjes op de Burgemeester Knap- pertiaan te Schiedam omvergereden. Bovendien werd nog een geparkeerd staande auto beschadigd. Om 8.20 uur zag de heer A. F. M. T. ter hoogte van de Vondeilaan twee zuiltjes niet en reed ze omver. Zijn auto kwam tegen een geparkeerde wagen tot Bezlnningstveek; Opstandlngskerk: dr. L. ,1, Cazemicr „Wat denkt u van God?" 19,30 uur. ds. D. J. Spaling „Wat denkt God van u?" 19.30 uur. Grote Kerk; Bijeenkomst voor alle kin. deren van Schiedam. Medewerking jeugd- muziekkorps Leger des Heils 19 30 uur. Gereformeerde Kerk: Franselaan Inter kerkelijke Bezinningssamenkomst ds. D. J. Smids ..Wat denkt u van God?", ds. K. J. Schaafsma „Wat denkt God van u?". 1930 uur. Julianakerk ..God vraagt Bezinning", ds. J. Nawijn 19.30 uur. De Rank: Kethe! Gemeenschnopelijke samenkomst Hervormden-Gerefnrmeer- den. Ds. W. A. Krijger ..Denk aan God"; ds. J. E. L. Brimimelkamp „Denk aan! God in uw werk". 19.30 uur. i Chr. Sociale Belangen: Lasclub. Schie dam. Filmavond. 20 uur. Chr. Sociale Belangen. A. F. K. Schie dam clubavond. 20 uur. Irene: Coön. D.E.S. Modeshow. 20 uur. Najaarsactie Verbond voor Veilig Ver keer: Spatborden wit verven: Broersvest 9.30 uur: Ttozenburgerplein 11 uur; mgr. Nolenslaan 12 uur; Van 't Hoffplein 13 uur; Groenelaan 14,30 uur en dr. Wibaut- plein 15,30 uur. Bezinningsweek: Julianakerk: Ge meenschappelijke samenkomst. Leiding: ds. S. G. van der Haagen: ds. M. Groe nen berg. Utrecht, spreekt over: ..De we reld heeft God nodig". 19.30 uur. Passagetheater: Sehiedamse Kunst i Kring, Ensemble speelt „Ingeborg". 20.30 uur. Volksgebouw: Algemene Bond van Be jaarden. Districtsbijeenkomst. 9 uur. Jeugdhavcn: C.JV. Eerste Ruilbeurs, 20 uur. Chr. Sociale Belangen: Mannenvereni- ging Calvijn, Jaarvergadering 20 uur. Irene: Coop. D.E.S.. Modeshow, 20 uur. Dagblad „De Rotterdammer": Sehie damse redactie tei, 64154 b.g.g. tel. 115588 toestel 51 (b.g.g. 80037) alleen voor redac tie-aangelegenheden. Agentschap: H. J. Troost, Aleidastraat 23. tel. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b.g.g. telef 115583). Belangrijke telefoonnummers: Brand, alarm 69123: Politiealarm 64666; G G. en G.D.-waarschuwing 69290. Apotheken: Evers Lange Haven 81, tel 65242. stilstand. Ongeveer een uur later nam de heer J. M. v. d. Z. het der de zuiltje voor zijn rekening. Hij reed door. maar aan de hand van zijn kentekenbewijs kon de politie hem toch nog opsporen. Hij verklaar de te zijn doorgereden, omdat hij moeilijkheden met de politie vreesde, vanwege het feit dat hij alcohol had gebruikt. 9 Woensdag 1 november wordt in ge bouw Irene te Schiedam een propa- ganda-avond gehouden voor de Groes- beekse Tehuizen voor Praktische Hulp. De bijeenkomst waarvoor een aantrekkelijk programma is samen gesteld, is bestemd voor collectanten, leden en donateurs. Uitnodigingen zijn te verkrijgen bij de dames Bouman, Nieuwe Damlaan 609. Corpel. J. v. Avennerstraat 2i. Panis, St. Lïduina- straat 75. Tims, Eendrachtstraat 62 en de heer Uyl. Sneiliussin-gel 20a. Tijdens het zwemmen in het S-port- fondsenbad te Schiedam is uit de niet afgesloten kleedeabine van het 13-ja- rige meisje Emmy van D. haar zil veren bedelarmband gestolen, Een opgave van gevonden voorwer pen in Schiedam: Te bevragen aan het hoofdbureau van politie" tussen 9.0012.30 uur en 2.008.00 uur: bood schappentas met innoud; bruine ak- tentas: aktentas met inhoud: heren portemonnee met inhoud; gymnas tiekschoen (L): witte broek; kinder schoentje (R); dameshandschoen (L); kmderbril: bril: Post Kethel: wieldop. Te bevragen bij de vinders: ring met sleutels. W. Koster. Hoofdstraat 75:' huissleutel in étui. v. d. Burg. v. Hoogendorpstraat 61: wit driewieler- tje. K- v. d. Bos. Schiedamseweg 224. Kethel: autosiep. v. Dijk. Mes daglaan 11: werphengel in foudraal, Quadt. Galileistraat 72b: wieldop van auto. P. Harte. Gr. v. Prinstererlaan 71: een paar riameshsndschoenen. de Bloois, Nassaulaan 30b; dameshand schoen (R). M. Zuidgeest, Swammer- damsingel 21a: kinderschoentje (R>, B. de Nijs, v. Beverenstraat 13a; wol len kinderbroekje, Geveke. Röellstraat 15; regenjas. Schlebaum, Groenweeg- je 74b; herendemi. v. d. Most, Rot terdamsedijk 54a: kindersehoentje, Wiegman, KI. Katerstraat 158: regen- broek. v. d. Sande. Hoogstraat 21b: halsketting. Venderbos. Édisonstraat 22b; plastic boodschappennetje, me vr. Collignon. Willemskade 45: dames portemonnee met inhoud. Schouten, Gordonstraat 25c; kinderportemonnee Laan 15Sb; damesparapluie, Apoth. Jansen. Swammerdamsingel 41: fiets tas met inhoud. J. C- den Dunnen, v. Swindenstraat 57b; damesporte monnee met inhoud, v. d. Veer. Vil la straat. 114a; wit hondje, dierenasyl, Anna Zusterstraat 33b. (Van een onzer verslaggevers) In de nieuwe verordening voor de salariëring van het gemeentelijk perso neel te Schiedam is een apart artikel gewijd aan de salarisschalen voor het personeel van het Gemeenteziekenhuis. In artikel 4 worden de volgende jaarwedden vermeld: chirurg 15.960. vast; gynaecoloog 8.766,vast; oogarts 1,670,vast; internist 13.068,— vast; neuroloog 5.484. vast; kinderarts 7.560,vast; rönt genoloog 7.968,— vast. Assistent-geneesheer: van 5784, tot ƒ6384,adjunct-directrice: van 700S,tot 9072,hoofdverpleeg ster: van 5376,— tot 7596,—: eerste verpleegster: van 4512,— tot 6324,—; gedipL verpleegster: van 4008,— tot 5784.leerling-verpleegster: le jaars 1206.84; 2e jaars 1388,76; 3e jaars 1640.64. De voor het verplegend personeel vermelde bedragen zijn inclusief de huurcompensatie 1960. Een eerste ver pleegster. die is aangewezen om een hoofdverpleegster te vervangen, geniet boven de hiervoren vermelde jaarwed de een toelage van 708.per jaar. Een gediplomeerd verpleegster, die is aangewezen om een eerste verpleeg ster te vervangen, geniet boven de hiervoren vermelde jaarwedde een toe lage van 354.- per jaar. Hoofd huis houding: van 5172,— tot 7398, Eerste assistente huishouding: van 4320,tot SI20.Assistente huis houding: van 3918,tot 5586. Adjunct-assistente huishouding: van 3300,tot j' 3912,Hoofd linnenka mer: van 4680,tot 6696,—. Naai ster, eerste dienstmeisje: van 2688, tot 3030.Dienstmeisje: van 2154, tot 2934.—, over te steken. Bovendien wordt aan de mogelijkheid gedacht verkeerslich ten voor voetgangers te plaatsen. HET ZOU ONJUIST zijn geweest de vijftien zebra's op de B. K. Laan te handhaven. Dat had ongetwijfeld onge lukken gegeven. Daarom zullen er nog vier, maar dan wettelijk beveiligde oversteekplaatsen blijven in de B. K. Laan, namelijk bij Nieuwe Haven. Veen- iantstraat, Aleidastraat en Van Ostade- laan. Meer oversteekplaatsen dienden te verdwijnen om de veiligheid van dc voetganger te beschermen. Zo levert de oversteekplaats voor de rooms-katho- Heke kerk aan de noordzijde bij de Nieuwe Haven moeilijkheden op. Hier verdwijnen de witte strepen. Men dient op veilige wijze over te steken aan de andere zijde van de rotonde, n.l. aan de zuidzijde. Bij de Julianakerk is een incidentele regeling voor het voetgan gersverkeer ook noodzakelijk. Een poli tieman verleent speciaal assistentie aan de schoolkinderen en de kerkgangers. Helaas maken niet alle voetgangers al tijd gebruik van dit dienstbetoon. Voor de Hema en De Kroon bij de Koemarkt zuilên de verkeerslichten voor voetgangers worden gehandhaafd. Hier zou bet rijverkeer praktisch tot stilstand komen als er gebruik werd ge maakt van de zebra's. OOK IN SCHIEDAM gaat de gehele verkeerssituatie een kwestie van sa menspel tussen alle weggebruikers wor den, De nieuwe situatie zal zeker niet direct ideaal zijn. Toen de knipperbol- len in werking traden ontstonden ooi kettingbotsingen en zo is het nu weder om mogelijk dat kettingbotsingen kun nen ontstaan bij druk verkeer en wei nigvoetgangers op erkende zebra-over steekplaatsen. De automobilist r'ekenl niet op de passanten. Voorzichtigheid blijft dus geboden en om in dit opzicht de nodige voor lichting te verschaffen heeft het Ver bond voor Veilig Verkeer folders uit gereikt in kantine's. de scholen krijgen de zebrakalender, voor elke school is er een overdruk uit Jeugd en Verkeer en 25.090 folders zijn be zorgd in de woningen van de Schie dammers. (Van een onzer verslaggevers) De Sehiedamse gemeenteraad heeft goedkeuring gehecht aan een nieuwe ontwerp-verordening waarin de regeling van de bezoldiging van de ambtenaren op jaarloon is vastgesteld. Naar analo gie van hetgeen met betrekking tot de salariëring van de rijksambtenaren is geschied is de huurcompensatie 1957 in de jaarwedden geïncorporeerd. Tevens is een apart artikel (14) opgenomen om het B en W mogelijk te maken een vas te toelage, tot maximum drieduizend gulden per jaar, te verstrekken aan ambtenaren als daarvoor speciale rede nen zijn. De nieuwe verordening bevat zeven tien artikelen. Voor gehuwde ambtena ren boven 21 jaar wordt een vaste hu welijkstoelage van 408 per jaar ver strekt mits de maximum-jaarwedde niet meer dan 4.320 bedraagt. Artikel 8 vermeldt de vergoedingen voor „neven betrekkingen", zo ontvangt de beiaar dier 924 per jaar voor het musiceren in de toren van de Grote Kerk, daarbij komt 56 voor het versteken van het carillon: het -directeurschap Algemene Begraafplaats kost de gemeente 312; de administrateur Algemene Begraaf plaats ontvangt hetzelfde bedrag. Er is nog één distilleerderij die er prijs op stelt dat er gemeentelijke con trole wordt uitgeoefend op zijn product, dat levert de ambtenaar 156 salaris op; de schatter van de huurwaarde van dranklokaliteiten ontvangt 84; de ge- meentegeneeskundige voor het grondge bied van de voormalige gemeente Ke thel en Spaland heeft vrij wonen en een vergoeding van 798; de klokluider heeft ook vrij wonen en 462: de admi nistrateur voor de schoolmelkverstrek- king ontvangt 2.520 en de administra teur voor de Openbare Leeszaal en Bi bliotheek ontvangt 408. (Van een onzer verslaggevers) TWEE artikelen (6 en 7) zijn in dc nieuwe verordening betreffende de salariëring van het gemeentelijk perso neel in Schiedam aan de dienst van de brandweer gewijd. Punt 4 van artikel 7 bepaalt dat B. en W. voor vlugge op komst en bijzondere ijver van zowel po litie, brandweer als particulieren een premie kunnen toekennen. Twee perso neelsleden boven de rang van hoofd brandwacht le klasse zullen voor het verrichten van controlediensten op de brandveiligheidsvoorschriften per kwar taal 20.10 ontvangen. Tevens ontvangen twee functiona rissen van soortgelijke rang 18.40 per maand per persoon voor het hou den van controlediensten op de brand wachten en controle op de naleving van brandveiligheidsvoorschriften bij vermakelijkheden waar geen toezicht van brandwachten noodzakelijk is. Bij elke 'brand -ontvangt de hoofd brandmeester le klasse, adj-hoofd- brandmeester le klasse, brandmeester le klasse of brandmeester 9.25 extra. Indien deze functionarissen een gemeen tebetrekking vervullen wordt de vergoe ding 5,60 als de brand tijdens werktijd wordt bestreden, maar bij groot alarm wordt de beloning wel uitgekeerd. Als de functionaris deel uitmaakt van de wachtdienstploeg ontvangt hij de belo ning niet. Een brandwacht ontvangt 1.75 per uur bij brand, en een onderbrandmees ter. een hoofdbrandwacht le klasse, een hoofdbrandwacht of een brandwacht le klasse ontvangen ƒ1.85 per uur. Voor iedere brand wordt minstens twee uur vergoed, de beloningen worden voor, werk op zon- en feestdagen met 190 pet. verhoogd. Een brandwacht ontvangt voor het uitoefenen van toezicht 1.60 per uur, met een minimum van ƒ3.20. De jaarwedden van het personeel van de Vrijwillige Brandweer in Schiedam bedragen: Personeel, ingedeeld In de tg* „Wachtdienstploeg"Hoofdtorandmees- ter le klasse 1050; adjunct-hoofd'brand- meester le klasse ƒ894; brandmeester le klasse 699: brandmeester ƒ638; on derbrandmeester ƒ579; hoofdbrand wacht le klasse ƒ522; hoofdbrandwacht ƒ447: brandwacht le klasse ƒ405; brandwacht 360. Overig personeel: adjunct-hoofdbrand- meester le klasse 306; brandmeester te klasse 264; brandmeester 237; on derbrandmeester 210; -hoofdbrand wacht le klasse ƒ168; hoofdbrand wacht 111; brandwacht le klasse ƒ60; brandwacht 54. Advertentie IJL Bij werkzaamheden aan een balkon aan de achterzijde van de Mgr. Nolens- laan te Schiedam is gistermorgen om 11.15 uur de loodgieter C. Middendorp van een hoogte van zes rneter gevallen, j Hij kwam in de struiken van de ge meenschappelijke tuin terecht. De G.G. en G.D. heeft hem naar de Dr. Nolet- i stichting vervoerd, waar bleek, dat iiij j één van zijn borstwervels had gebro- j ken. De loodgieter kwam te vallen toen de ijzeren hangtrap, die bij de werkzaam- heden werd gebruikt van de balkonrand j van pand 255 losschoot. i Deze bijzonder mooie machine geeftwwwsagoed automatisch een dobbele wasbeweridng, het wordt 4x gespoeld en druipvnj geeectrilugeerd. lm ts ptiftwc. AtnsfaiSng op Integrum!* lieten! 220V wtmMmm. Wasfcapadteit: 3 kg droge wa& Afm. (incl. verwarming). M «muOr uit H*lli Ban» - fotoowtf m gwlwwiimtfwrl M| SCHTCD.WEG 41 TEL. 6000 Op sfeervolle wijze hebben twee afde-' lingen van de CJV in Schiedam de mondaccordeonvereniging „Bravo" en de toneelgroep „Ons Doel Getrouw" zaterdagavond in Irene een gezamenlij ke uitvoering -gegeven. Met vreugde werd geconstateerd dat de ledenwerf actie van Bravo al enig succes heeft. Jong Bravo nam nemelijk met het mooie getal van 22 leden zitting op het podium. Na een inleidend koraal van Jong Bravo heeft voorzitter J. Nauman er zijn voldoening over uitgesproken dat er zoveel belangstelling voor deze bij eenkomst bestond. Hij noemde dit een stimulans om op deze weg voort te gaan. Hij memoreerde dat Bravo nog behoefte beeft aan meer leden, bij ODG is dat miDder het geval. Met een speciaal welkom werd de oud-voorzitter van Bravo de heer C. J. P. de Bree begroet. Deze vervulde op deze avond nog zijn functie als drum mer omdat er nog geen vervanger is. Jong Bravo heeft daarna op vlotte wij ze onder leiding van de heer J. Krom menhoek enkele nummers, o.a. Tom Püibi, gespeeld. De heer G. Koppenol voorzitter van Bravo deed een beroep op de aanwezi-gen om leden te werven voor Bravo. Het corps heeft, versterkt met leden van Melodia uit Delft, een dankzuiver programma ten gehore ge nacht, o.a. eert Engels kerklied, een wals, de mars Jeugd Voorop en tenslot- :e een potpourrri. Na de pauze heeft ODG het bekende blijspel Robbedoes opgevoerd onder re- Igie van G. Lankamp, Het kostschool kina Robbedoes beleeft vreemde avonturen, maar tenslotte is er een zitter W. F. de Wolff heeft de bijeen komst met dankgebed gesloten. TOT 1 maart is in het Bouwcentrum te Rotterdam de tentoonstelling „Le vend Erfdeel" geopend. Prinses Irene verrichtte de opening. Deze expositie propageert iets anders dan het bewa ren van monumenten. Neen, „Levend Erfdeel" is een pleidooi voor een nuttige functie der historische gebou wen in het moderne leven van thans en het nog moderner leven van straks. De cultuur der voorouders kan op die" ma nier levend blijvend, maar ook kan de jtrakheid van het moderne stadsbeeld loor waardevolle kunstschatten uit het verleden worden gebroken. Kunstschat ten. die worden gebruikt. Want een ge bouw, dat niet meer wordt gebruikt, heeft geen toekomst meer. „Levend Erfdeel" is oorspronkelijk opgezet ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Bond Heemschut. Andere organi saties, het Bouwcentrum en Monumen tenzorg. sloten zich bij dit initiatief aan. LEVEND ERFDEEL" wü geen laat ste woord of verlossend woord spreken. Maar de expositie wil wel po gen antwoord te geven op tal van vra- igen. Daarbij moet men zich realiseren wat er aan waardevol bezit is geweest jen hoe weinig het thans nog is. Men idient ook te beseffen dat ar altijd is ge- retaureerd. Gebouwen zijn in de loop der eeuwen altijd aangepast aan de func tie, die zij vervulden. Het eigenlijke Tdoel is op deze expositie betrekkelijk 'summier behandeld. Want eer men. aan dit grote vraagstuk toe is moet het pro bleem van de stadskernen worden opge lost. De stadskernen, die men niet inag bevriezen, maar ook niet verwoesten. En hoogbouw is een element, dat een sterke negatieve werking heeft op een stadskern. Maar ook de verkeersontwik- keling vormt een bedreiging. Interes sante voorbeelden tonen in het Bouw centrum aan welke mogelijkheden tot behoud van waardevolle monumenten er zijn. Nog enkele cijfers: in ons land bestaan 5500 grote en 35.000 kleine mo numenten. Restauratie en onderltoud van gebouwen kost nog geen gulden per hoofd per jaar. /GISTERMORGEN ongeveer vijf uur is in de Rotterdamse haven het 20.009e schip binnengelopen van dit jaar. Het was de 333 ton metende kustvaarder Ipswich Pioneer van de fa. J. B. Hoek stra Scheepvaart N.V. Kapitein J. Veen- hoven had altijd gehoopt met zijn sohip eens voor een dergelijke mijlpaal te kun«; nen zorgen. Nu viel hem en zijn beman ning dus een kleine huldiging tea deel. In een toespraak zei ir. J. W. Emste, voorzitter van de Stichting Haven-belan gen, dat in het eerste halfjaar de goede- renaanvoer in de haven 16% hoger was dan het vorig jaar. De slechte zomer bracht het percentage in augustus terug tot 9. overigens nog hoger dan de ge middelde toeneming in het gehele land. Ir. Ernste toonde zich niet pessimistisch. Hij verwachte dat Rotterdam dit jaar nog de 90 miljoen -ton goederen zal ha len. De kapitein kreeg een gouden si garettenkoker, een schilderij zal voortaan het scheepsinterieur sieren. Vorig jaar kwam bet 20.000 schip in Rotterdam op iS oktober binnen. Gisteren, liep het 23.000e schip van dit jaar de Waterweg binr.en. Het was de South Africa Schip per uit Zuiö-Afrika. Vorig jaar werd het 23.000e op 31 oktober genoteerd. Advertentie 5-DAAGSE WERKWEEK (Advertentie) l" VOJ (Advert entte) DEMONSTRATIES niA.MAN'lSI.Ijj'IN I UK» MIDDAG l-l o, VEI? TOBGAKG! jtnmiEX-H<möG"ïs. EDILSTEENKUNDIGE f.^a. LIJNBAAN 92 - ROTTERDAM: KORTE VERHAAL is geen ,'orm waarin de Engelsen uitge munt hebben" moet de twintigste eeuwse schrijver William Somerset Maugham eens hebben gezegd, maar dat Somerset Maugham er dan on getwijfeld grote kwaliteiten in bezat is maandagavond in zaal 1 van ge bouw Irene wel gebleken waar Wil- U proeft er de echte Franse cognac in TAP indrukwekkende wijze heeft de eenheid van de Christenen dins dagavond in Schiedam gestalte ge kregen. De regen gutste in stromen neer, maar vele honderden buiten kerkelijken zowel ais kerkdijken van velerlei gezindte trokken naar de Grote Kerk voor de gemeenschappelijke bij eenkomst in het kader van de .Bezin- ningsweek. Daar zaten tussen het I gehoor ook de predikanten van diverse I kerken en niet een hervormde predi- ikant had de leiding in deze Hervormde Kerk, maar een Oud-Katholieke pas- itoor in vol ornaat. Later zou de (gereformeerde) ex-hoofdvlootpredi- kant ds. J. H. Sillevis Smitt op indringende wijze spreken over het I onderwerp „U hebt God nodig". Het koor heeft sfeervol enkele liede-1 woorden van Jezus meegeven. Bij God is ren gezongen. Gezamenlijk lieten allen j geen duisternis, wie het Licht ontvangt _n 1 coion. t o o -»«i - de gezangen 168: 1. 4 en 5, 130: 1.2 en 3 10: 1 en 7, 121: 1, 2 en 3 horen. Pastoor C. P. van den Berg verrichtte de psalmlezing. Bij de schriftlezing las hij een gedeelte uit de brieven van Paulus voor. Tevens "gedeelten uit Mattheus „Gij zijt het zout der aarde en het Evangelie van Johannes „Ik bon het licht der wereld. Ds. J. H. Sillevis Smitt heeft met nadruk op de betekenis van de woorden „Ik ben het licht der wereld" en „Gij /.ijt het licht der wereld" gewezen. Hij zei dat hij met vreugde het verzoek om in Schiedam te komen spreken had aangenomen want het is hem uit ervaring bekend dat er rijke zegen komt waar Christenen elkaar de hand reiken. De regen had hem echter duisternis bezorgd, maar liedevoüe Christenen hadden hem naar de St. Jan. het mooie Godshuis in Schiedam gebracht. Hij geloofde dat de koster wei veel van deze mooie kerk moet houden gezien de zorg voor het onderhoud. De predikant wilde allen de twee zal nimmer in de duisternis wandelen. In het tweede woord zag hij de meest zinvolle levensopdracht. Hij noemde deze woorden dan ook fantastische woorden. Sprekende over de betekenis van „Ik ben het licht..,." stelde ds. Sillevis Smitt dat wij allen iets van dat grote licht ontvangen. In deze donkere tijd moeten wij ons bewust zijn te stellen: „Mag ik Christen zijn in deze gevaarlijke wereld". „We weten niet meer wat honger is, wat dorst is", zei ds. Sillevis Smitt. „Daarom zit er in deze welvaartsstaat iets ontzaglijks bedrieglijks. Om de gaven zou men de Gever kunnen gaan vergeten. Het eerste echter wat HU zei was: „Daar zij licht" en er was licht. Het verloren zijn van God brengt de duisternis. Het kunstlicht rondom ons is bedrieglijk, de bakker met het brood, de kraan met het water is bedrieglijk want alles is kunstmatig.'* Spreker vertelde van zijn ervaringen in vliegtuigen boven New York, India en de Pacific hoe men zich verbonden voelt met het licht daarboven terwijl onder de diepste duisternis heerst. Hij vertelde van bergtochten waarbij men het ont waken van het licht aanschouwt, het]Met dit keiharde verhaaltje, dat de te- ly Moret voor de Volks Universiteit een voordracht heeft gehouden van het verhaal ,.De Brief" van deze schrijver. Willy Moret is een bekwaam voor drachtskunstenares. Zij heeft gevoel voor de eisen en de nuanceringen die de declamatie stelt. Daardoor werd haar voordracht een boeiende vertol king met uitstekende karaktertekenin gen. De spannende geschiedenis in De Brief kreeg dan ook de vereiste schokken de ciimax. In dit verhaal is Leslie Crosby de schijnbaar koele, onemo tionele vrouw. Toch schrikt zij Malakka op als zij plots tot een moord op de planter Geoff Hammond komt. Mevrouw Crosby heeft een plausibele verkla ring. zij zou zijn aangevallen. Dan komt echtei de brief op het tapijt. Chantage volgt, maar 'de advocaat Joyce bemachtigt de brief. Na de vrijspraak bekent de vrouw echter nog dat zij Hammond inderdaad uit jaloezie met voorbedachten rade heeft edood. licht dat de wereld verwarmt. „Wie het licht vindt vindt het leven", zei hij. „want het licht doet bloeien." Spreker verwees naar Jezus Die de lamme genas door hem van zijn zon den te verlossen. Dat was toen en zo is het nu nog in deze schijnwelvaart en schijnzekerheid. Ook nu hebben we een Licht nodig Het tweede woord achtte ds, Sillevis Smitt uiterst waardevol want het vertelt dat wie God vindt een zinvol en doelvol leven zal krijgen. ,.Er kan alleen licht zijn uit offer., uit zelfverloochening", zei hij. „want er is gezegd Ik ben de wijn stok en Gij zijt de rank". .Gehoorzaam het Woord want wie Jezus vindt zal een verbluffend rijke levensopdracht vinden", besloot ds. Sille vis Smitt terwijl de vele honderden Schiedammers in de ban van zijn dyna mische woorden aandachtig luisterden. kenen van een thriller vertoont, krijgt de declamatrice alle kans haar ka rakters gestalte te geven. Zo slaagde zij er in op aanvaardbare wijze de vrouw Leslie van een koel, schijn baar niet te imponeren hooghartig wezen na de ontluistering' tot een vrouw te creëren. Ook de mannelijke deelhebbers aan dit drama kregen van Willy Moret het juiste karakter in deze voordracht, die de belangstelling van de vele aan wezigen met een indringende dicti* gedurende enkele ureu heeft gekre gen. Voor de Volksuniversiteit heeft de se cretaresse mej. A. C. A. Drost er op gewezen dat voor de komende voor stellingen in Schiedam nog kaarten verkrijgbaar zijc. Gezien de geest drift van maandagavond ziet het er naar uit dai de V.U. weer vaste voet gaat krijgen in Schiedam.. N. v, L.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1