I er gunningen zijn in aantocht BOUW GEREF. KERK IN NIEUWLAND: LENTE Iwir kamerjasse f.29. Morgen liturgische dienst N.'-Delhi in Grote Kerk Officier: „Overtredingen aan de lopende band Eis tegen magnetiseur: 3 weken Botsing met zandauto M lil een venster op Parijs.... VERMEULEN II 75 POLITIE STRENG BIJ ZEBRA'S Spoerwaswerk <*eeft problemen met cle justitie ROD! ER TRICOTS IIMTEXA Chauffeur slaat om met heftruck heetman Kerstdiner voor 300 bejaarden del&joetljMktt! „jiiiii «os m Z° ZAL de Gereformeerde Kerk in Schiedam-Nieuwland eens komen te staan aansluitend aan het verleng de van de Albardastraat. Links vrij wel niet zichtbaar op de foto) is de rijweg van de Albardastraat, het front van de kerk is gekeerd naar het riool gemaal, rechts zal een vijver langs de Burgemeester Honnerlage Grethe- laan worden aangelegd. De achterzij de, niet zichtbaar op de foto, is ge keerd naar het scholencomplex dat nog op de weilanden tussen Schiedam se Cartonnage Fabriek en mgr. No- lenslaan zal worden gebouwd. DAT gebeurde deze week ook in een zaaltje van een Schiedams zieken huis. Het gesprek tussen de dames kwam op eieren. Men zag iemand door de tuin lopen met een ei. Later kwam die iemand langs het zaaltje en de patiënten' begonnen de bedel partij. De man bleef volharden want hij wist dat het onjuist zou zijn om patiënten voedsel te verstrekken bui ten de daartoe bestemde uren. Toch konden de patiënten glimlachen want de tuinjongen bleek vatbaar voor de verzoeken van de dames. Hij beloof de voor ieder met een gekookt ei te rug fe komen. De patiënten verkeer den in vreugde, een echt ei te mogen eten, wat heerlijk. Toen de jongen la ter terug kwam lagen daar zes mooie eieren. Eilacie, de vreugde verkeer de al spoedig in verdriet, want heel ondeugend had het joch zes stenen kalkeieren (die men bij broedende kippen legt) in een schaaltje aan de smachtenden gepresenteerd. De da mes hebben er ten slotte ook maar om gelachen. 0E ROTTERDAMMER PAGINA 3 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1963 vandaag... ....en morgen Dijckhoff's Wekelijks Buitenkansje Nü dragen mannen nu, 7 dagen lang slechts ONDEUGEND AFMETING BEDROGEN... HAARWATER Zesenhalve ton in ons nieuwe modehuis TRICOTS PARIS, Kruiskade 28 (t.o. Thalia). Wij tonen U vanaf morgen een bijzondere collectie "gebreide" dameskleding,, uit Parijs. Exclusieve modellen, creaties van de „haute couture de tricot". vesten pullovers rokken japonnen mantels mantelpakjes VLAARDINGEN. Tel. 2075 Speciaal voor grote kamers Onzekerheid Onderscheid Ze rijn er dol op, geef ze [uit esfiwt HOOSSTRAAT 150 VUARWNGÊN (Advertentie) IRC. V p WINTSTRAAT10 HOEK CI IK La A N TEl. ?87? Jullanakerk, Concert Schiedamse Christelijk Mannenkoor m.m.v. Feike Astna, orgel en Nelly van der Spek. sopraan, 20. Passagetheater, Tweede Toonkunst concert, R.Ph.O.. o.l.v. gastdirigent Alex ander Gibson, Solist Samuel Brill, 20, Prins Bernhardschool, B, v. Haaren- laan. Expositie, 19. Irene, King Schiedam Herv. Vrouwen groepen, Lezing J. J. Schipper, tuin architect, 20. Chr. Sociale Belangen, Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt), Ouderavond. 20. Irene: Volksuniversiteit Filmvoorstel ling 20. Chr. Sociale Belangen: "Werkende Jeugd, Contactavond, 20 uur. Wijkcentrum Nieuwland: Volksuniver siteit, Cursusavond „Ontwerp zelf met naald en stof" 19.30. Advertentie Omdat het gemakkelijk is. Gerieflijk en mo dern. Omdat het vlot-nonchalarit en. gesoig neerd staat. TJ -wilt ze. Dijckholf hééft ze. V an warme wollen stof in een grote ver scheidenheid van dessins en kleuren of in n mooie wollen double face stof met aange- weven, wollen ruitvoeting! In de mannelijke kleuren bordeaux en diverse tinten grijs. Kies maar! Koop maar! want de prijs is IQ tot 20 gulden l&ger! Normaal f. 49.75 en f. 39.75 78 jaar kledingspecialisten ALS DE mensen in het ziekenhuis niet te ziek zijn worden het soms kleine deugnietjes. Dan bedriten ze veel humor met de kamergenoten. Ook laboreren ze wel aan een niet te stuiten honger en dorst. Domme fa milieleden brengen dan wel goedhar tig het voedsel mee dat aan de pa tiënten in het ziekenhuis geweigerd wordt. Bezoekers van de bekende be zoekuren in onze ziekenhuizen ken nen het wel. Zij zien patiënten half verborgen onder de dekens snel smul len van wat voor hen verboden is. We hoeven niet te zeggen dat die goedwillende familieleden de vererge ring van de ziekte kunnen veroorza ken. Ook ziet men soms hoe diezelfde familieleden de patiënten stiekum het roken van een sigaret mogelijk maken. j/'OOfï patiënten, en niet voor zieken alleen, schijnt de maaltijd een be langrijke factor van het ziek-zijn uit te maken. Vandaar dat de Schiedam mers de kwaliteit van de ziekenhui zen in Schiedam afmeten naar de het roken van een sigaret mogelijk maken, kwaliteit van het voedsel dat ze ge kregen hebben althans dat ze in her innering gehad hebben. Ze vergeten daarbij dat zieke mensen meestal niet eten wat een ieder dagelijks ver orbert, ze vergeten ook dat dit niet genieten van een maaltijd voor een bedlegerige soms geen genoegenis Toch is het eten" altijd het onder werp van gesprek in en bij het zie kenhuis. QVERIGENS zijn soortgelijke erva- ringen wel mogelijk in Schiedam. Wet wat argwaan hebben diverse Schiedammers deze week ..Schiedam se" wodka bezienHet Schiedamse was dat het product in Schiedam Wordt gemaakt, maar elke outsider zal geloven dat het Russische etiket, de Russische fles en het Russische j waarmerk hem voor het authentieke oosterse drankje stellen. Dat dacht die Schiedammer ook, die onlangs in een andere fabriek terecht kwam. Hi) i nam fluks enkele pittige slokjes uit een fles want hij houdt wel van wat Schiedam produceert. Later heeft men hem verteld dat hij van een haarwater had gedronken want ook dergelijke vloeistoffen produceert Schiedam. Tja, het kan een vreemd stadje zijn. (Van een onzer verslaggevers) In het voorjaar van 1962 kan met de bouw van de Gereformeerde Kerk in Nieuwland worden begonnen. Dat was de belangrijke mededeling die kon worden gedaan tijdens de wijkavond van de Geref. Kerk te Schiedam, die gisteravond in het wijkcentrum Nieuwland is ge houden. De betonnen palen zijn al be steld, maar het wachten is nog op de nodige vergunning. De voorzitter van de bouwcommissie, de heer J. Wagenaar, heeft een uiteen zetting gegeven over de moeilijkheden die er ontstaan bij het aanvragen van de nodige vergunning. Speciaal de toestemming van de rijks overheid laat nog op zich wachten, maar het ziet er nu wei naar uit dat de vergunningen er over enkele weken zullen zijn. Tijdens deze bijeenkomst is de maquet te getoond van de nieuwe kerk, zoals dc heer Sicco Timmers deze naar het ont werp van de architecten Swaneveid en Goslinga ge-aaakt heeft. De heer S. T. Gos- linga heeft een uiteenzetting gegeven over het ontwerp. Hij verwees daarbij naar de tekeningen en de maquette, die de bewoners van Nieuwland uiteraard met belangstelling hebben bekeken. De kerk bomt achter het rioolgemaal bij de Nieuwe Damlaan te staan. De in gang van de kerk is aan het einde van de Albardastraat en de achterzijde van de kerk bevindt zich aan een vijver die nog langs de Burgemeester Honnerlage Grethelaan moet worden aangelegd, Het gehele bouwgebied is nu nog on overzichtelijk, maar ter oriëntatie zij ver meldt dat de achterzijde van de kerk on geveer komt aan de achterzijde van het vroegere HDVS-terrein. Achter de kerk in de richting van de Parkweg komt een scholencomplex. Er zai bijvoorbeeld on geveer parallel aan de Schiedamse Car tonnage Fabriek een gereformeerde school worden gebouwd aan de overzijde van de Burgemeester Honnerlage Grethelaan. Alles is echter nog afhankelijk van de bouwvergunningen maar de 'eden van de Geref. Kerk in Nieuwland hebben nu goede hoop dat de kerk waar zo lang op wordt gewacht nu toch wel volgend jaar zal worden gebouwd. De kosten zijn be groot op 650.000. De wijkavond is geopend door waar nemend preases J. Hofstra. Het Nieuw- 1 andkoor verleende onder leiding van de beer G. van der Schoor goede medewer king. De toneelgroep Geron heeft een goede reprise gegeven van het toneel- i stuk „Arme Rijken". (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van maandag zal da Schiedamse politie streng gaan optreden tegen de overtreders van. de nieuwe voetgangersbepalingen. Bekeuringen zul len worden verstrekt aan voetgangers die binnen dertig meter van een zebra oversteekplaats oversteken. Tevens zal het verkeer een beter samenspel dienen te betrachten, Daarvoor heeft een geluidswagen van de Schiedamse politie woensdag instruc ties gegeven bij de oversteekplaats van Hema richting Passage. Hier houden de voetgangers in een verkeerd samenspel het verkeer te lang op. De voetgangers dienen zoveel mogelijk in groepjes over te steken. (Van een onzer verslaggevers) In een bekende Schiedamse wasserij werd onlangs zonder overwerkvergun- ning gewerkt, bovendien werkten er meisjes oeneden vijftien jaar. Het ble ken duidelijke overtredingen, maar de verdediger mr. A. F. A. van Velzen als- méde de officier van-justitie mr. H. van Moorsel bekeken woensdag voor het kan tongerecht te Schiedam de zaak zo uit voerig dat besloten werd de zaak aan te houden totdat de directie van de wasse rij tot een schappelijke overeenkomst met de arbeidsinspectie is gekomen. Vroeger is er wel eens een vergunning geweest. Daar had men niet vee! aan om dat er formeel enkeie uren per avond werden vermeld, maar de wasserij ver richt contractwerk voor schepen die wei eens uren te laat binnenkomen vanwege de mist e.d. en die toch weer vlug weg moeten. De jonge meisjes hadden er ge werkt omdat er personeelsgebrek is. Nu is een mechanisatie doorgevoerd. In een samenspraak waaraan kanton rechter. officier, verdediger, de directeur van de wasserij ais getuige-deskundige en de verdachten de 50-jarige bedrijfsleider H.G.K., de 36-jarige procuratiehouder J. C M. alsmede tenslotte de verbalisant- getuige B.N.S., controleur bij de arbeids inspectie deelnamen, kwam' men tot de conclusie dat het districtshoofd van de arbeidsinspectie Rotterdam mogelijk wel een bruikbare overwerkvergunning, kan uitschrijven, in ieder geval een vergun ning die flexibel genoeg is om het de wasserij mogelijk te maken met tien tot twintig man van de honderd in twee uur het plotselinge spoedwaswerk te leveren. Directeur M. C. N. zei dat in het bedrijf onlangs voor honderdduizend gulden ten behoeve van de mechanisatie was ge- investeerd. De officier wilde niemands belangen schaden. Hij meende dat het vervelend is iemand te moeten vervolgen als de kwestie strafrechterlijk moeilijk is. Ook de kantonrechter meende dat het hier een kwestie van goede wil kan zijn. Hij gaf het advies aan advocaat en directeur om. contact op te nemen met de arbeids inspectie. Dat zal dan ook gebeuren en de zaak wordt dan later nog eens voor het kantongerecht behandeld." Advertentie Wij openen voor U... TRICOTS PARIS KRUISKADE 28 (TEGENOVER THALIA) ROTTERDAM-2 - TELEFOON 010-133810 Advertentie Modern en degelijk FKANSENSTR. 9 WAALSTR. SS De Vlaardingse laborant A. de M. is zijn fiets kwijt geraakt, die niet op slot voor het gemeenteziekenhuis van Schiedam aan de zijde van de Nassau Dillenburgstraat heeft gestaan. Van de zestienjarige N. A. D. is een fiets ontvreemd, die niet op slot in de Kommiezenlaan heeft gestaan. Kreunend lag de adspirant-chauffeur Gerrit Vreeswijk (32) woensdagmiddag cm vijf voor half vijf op het voetpad van ce Jan van Riebeeckweg te Schie dam ónder een heftruck. Hevig ge schrokken hebben de omstanders eerste hulp verleend, de G.G. en G.D. bracht het slachtoffer naar de dr. Noletstichting waar bleek dat de heer V. niets gebroken heeft. Hij heeft bloeduitstortingen en inwendige kneuzingen. De heer Vreeswijk was in opleiding voor chauffeur. Hij moet niet bekend (Van een onzer verslaggevers), In de komende weken zal ongetwijfeld de Derde Assemblee van de Wereldraad van kerken die in New Delhi aanvangt, in het middelpunt van de belangstelling staan, zo schrijft men ons namens de Schiedamse Oec. Raad. Zó belangrijk acht men hier in Neder land dit gebeuren, dat alle omroepen hebben besloten in iedere avondoitzen- Advertentie U zult ook tevreden zijn over de „Inferno" kolenradiator. De fraaie lijn en de gedistingeerde kleuren maken deze prachtige haard bij zonder geschikt voor het moderne interieur. Cap.16.200 Kcal. 4Q£ zijn geweest met de heftruck die hij ding tijdens de conferentie berichten uit voor de N.V". Vita Nova zou berijden. New Delhi op te nemen. Daardoor heeft hij een bocht naar links Hieruit blijkt voldoende, dat deze te scherp genomen. I conferentie algemeen gezien wordt als Advertentie EDELSTEENKUNDIGE tg DIAMANTEXPERTgXa. LIJNBAAN 92 - ROTTERDAM EENDPACHTSTRAAT 21.23-TEl. 2575 LIESVELD IA TEL. 3650 Voor driehonderd bejaarden van alle gezindten hoopt het Leger des Heils te Schiedam een kerstdiner te ver zorgen. Daartoe heeft de directie van de scheepswerf Wilton Fijenoord gratis een kantine beschikbaar ge steld. Tevens zal als vanouds tijdens de kerstdagen aan bejaarden, be- hoeftigen en zieken, geschenken worden uitgereikt. Het Schiedamse Leger des Heiis heeft daarom weer een omvangrijk kapi taal nodig om met de kerstdagen met milde hand te kunnen geven. Daar om zal de jaarlijkse kerstactie star- ton met een huis- aan huiscollecte die van 13 november tot 24 decem ber wordt gehouden. Op 9 december worden tevens buscol lectes met speldjes gehouden en op 14, 15 en 16 december staan-de kerst- potten op straat weer gereed om goede gaven in ontvangst te nemen. (Van een onzer verslaggevers) LIET IS mogelijk om de activiteiten t l van een magnetiseur met verschil lende ogen te bekijken. Dat is woens dag voor het kantongerecht te Schie dam wel gebleken waar de officier van justitie drie weken gevangenis straf eiste tegen de 59-jarige Schie dammer T. F. en de verdediger van deze magnetiseur meende dat een schuldig zonder toepassing van straf het juiste zou zijn. De kantonrechter besloot over veertien dagen schrifte lijk vonnis te wijzen. Uit de dagvaarding werd duidelijk dai ten laste werd gelegd dat de heer T. F. op diverse tijdstippen „door handoplegging op lichaamsdelen" on bevoegd geneeskunde had beoefend. Drie gevallen, bij de dames F. W, van L. en M, J. B. en bij de heer F. B. werden genoemd. De kantonrechter merkte op dat er meer gevallen zullen zijn. Verdachte sprak de feiten niet tegen. Hij merkte op dat de vereni gingen van paranormaal begaafden er voor strijden dat de bona fide magne tiseurs gescheiden worden van de mala fide figuren. Er is strijd voor erken-1 ning. De kantonrechter meende dat F. de verkeerde weg bewandelde. Hij meende dat F. niet door mag gaan met het uitoefenen van zijn beroep, maar 1 dat hij zich tot de kamerleden diende te wenden. j De officier stelde dat hier een omstre-l den punt aan de orde is. Hij vond dit een nare zaak gezien bet grote aantal recidiven. „F. blijkt aan de lopende band overtredingen te maken", zei de officier, die stelde dat er over genezingen niets worden samengesteld vanwege' het ministerie of het bureau volksgezond heid. De risico's die de patiënten iopen achtte de officier groot, zeker wanneer zij afgehouden worden van het gaan naar de arts. Mr. Van Moorsel meende dat F. diende te studeren voor arts en geen permanent wetsovertreder mocht zijn. Hij zag geen excuses. Hij vroeg dan ook voor eik geconstateerd feit een week hechtenis. (Driemaal een week). Voor de verdachte sprak mr. W. Beer- vast staat, ook al zullen patiënten in de|nink uit Dordrecht die opmerkte dat er mening verkeren dat ze genezen zijn. Hij --- achtte zich ook niet bevoegd te oor delen over de medische gronden. Decennia lang bestaat er al onzeker heid voor magnetiseurs, de patiënten en ook de artsen over dit onderwerp. De officier ontkende dat het werk van F. waarde heeft. Hij achtte het nemen van ordemaatregelen nodig en strenge straf fen gewenst aangezien F. blijft door gaan De officier betreurde het dat over deze materie een deskundig rapport ontbreekt. Dit rapport zou moeten verenigingen zijn die de paranormaal begaafden wensen te erkennen. Hiervan zijn ook leden van de rechterlijke macht en volksvertegenwoordigers lid. Hij stel de dat men van magnetiseurs geen won deren moet verwachten. Naar zijn me ning had zijn cliënt een verbaal gekre gen na een klacht van de organisatie waar F. vroeger lid van was, „Ais F. lid gebleven was had hij niet hier gestaan." Spreker stelde dat het onderwerp in de Tweede Kamer al aan de orde is ge weest en dat de minister gezegd had dat men onderscheid moest maken tussen magnetiseurs die lid waren van een bonafide organisatie en de malafide figuren. Zijn cliënt zou samenwerken met aitsen, hij kon drie namen noemen van doktoren die bereid zijn gunstige verklaringen af te leggen. De raadsman verwees naar de recht bank te Dordrecht die oen vonnis van de kantonrechter van ƒ250 voor F. te rugbracht op 10. „De rechtbank is er dus van overtuigd niet te maken te hebben met een deugniet" zei mr. Beemink. De officier bleef bij zijn mening dat hij geen onderscheid mocht maken, hij wacht op het onderzoek dat de instanties naar deze materie gaan doen. De patiën ten op de tribune roerden zich even. Een vrouw riep: „er zijn er die ook inderdaad beter zijn geworden. Iedereen riep toen: „sssssttt" en mr. Van Moorsel zei nog eens te menen dat het werk van F. niet goed is. Mr. Beer- nink achtte een vonnis onjuist, hij hoop te dat de kwestie in Den Haag de aan dacht zou krijgen, zo is het geheel bui tengewoon onbevredigend. Hij achtte hechtenis zeker niet in overeenstemming met de koers die de overheid nu om trent het magnetiseursambt vaart. ALS een armzalige hoop verwron- gen metaal stond woensdagmor gen om tien over elf een volkswa gen-bestelauto op de hoek van de WestfrankelandsedijkAdmiraal de Ruyterstraat in Schiedam. De 63-jari- ge expediteur J. T. A. Nijkamp had in de bocht van de nieuwe wég geen acht geslagen op een zandauto bestuurd doorde 57-jarige G. van Oosterum uit Naaldwijk. Zoals te verwachten doorstond de zware zandauto de schok met geringe schade, maar het bestelautootje werd totaal vernield. Alsof een conserven blik werd opengereten rolden tiental len kleurige pakjes gesneden rogge brood uit de wagen. De twee personen in de bestelauto waren er ernstig aan toe. De 63-jarige bestuurder, de heer Nijkamp had snij- wonden aan het gelaat en de linker hand. Hij klaagde over pijnen in de heup. Na een onderzoek in het Schie damse gemeenteziekenhuis kon hij naar zijn woning worden vervoerd. Zijn zoon echter, die naast hem zat, had pijnen in de rug. Hij moest ter ob servatie in het gemeenteziekenhuis te Schiedam verblijven. .van zodanig groot belang, dat hef? hele Nederlandse volk van dag tof in de gelegenhéitf1 mo#t zijn dit radio te volgen. Een ander bewijs voor de belang rijkheid van dit wereldgebeuren, is het feit, dat het Nederlandse Episcopaat van de r.k. kerk de gelovigen heeft opgeroepen voor de conferentie té bid den. Van New Delhi verwachten velen een stap naar een betere toekomst der we reld. Wij denken hier vooral aan de scheiding Oost-West, die wellicht in een nieuwe fase kan komen door de toetre ding van de Russische kerk tot de We reldraad, aan de onderontwikkelde ge bieden, waarvoor een hulpprogramma zal worden ontvouwd en aan de pogingen om tot een meer zichtbare eenheid der Kerk te komen. Gezien de belangrijkheid van de con ferentie te New Delhi doet de Oecume nische Raad van kerken een dringend be roep op de Schiedamse gelovigen en allen die voor de conferentie belangstelling hebben, daarvoor te komen bidden op vrijdag 17 november *m 2® nar In de Grote kerk, waar een liturgische gebeds dienst voor New Delhi zal worden ge houden. In deze dienst zuilenvoorgaan dr. L. J. Cazemier, voorzitter van de Raad, die de dienst der gebeden zal inleiden. j. Couvee, die de meditatie houdt en pas- toor v. d. Berg en ds. v. d. Haagen, die de dienst der gebeden zullen leiden» Medewerking verleent het Schied. Chr. Mannenkoor. IAdvertentie Vele relaties hebben gisteravond hun felicitaties gebracht bij de famiiie Kok. die bij sigarenhandel Pons onder de luifel aar de ParkwegBurg. van Haa- renlaan 512 te Schiedam een derde zaak heeft geopend. Er waren al zaken in Ploegstraat en Lorenzlaan. Zoon Gerrit gaat nu de brood- en banket bakkerswinkel in Nieuwland beheren. Het nieuwe pand is een prachtige aan winst voor de fnmilie Kok, die al tot in de derde generatie in het bakkers bedrijf werkzaam is. Geleidelijk worden de moderne winkels in het centrum aan het eind van de Parkweg nu in gebruik genomen. Er ontstaat daardoor een mooi winketcomplex. vla na! Recept voor verrukkelijk toetje: feestvla Giet gelijke delen vanillevla en yoghurt (zo uit de fles) in schaal, 'waarin met jam be streken lange vingers liggen. Gameer met slagroom en ge- confljte vruchten. Gezamenlijke Melkbedrijven Rotterdam en omgeving Twee ondernemende jogjes van der tien jaar poogden woensdagmiddag om half een in het Prinses Beatrix- park te Schiedam een Solex-brom fiets te berijden. De politie heeft de jongelui naar de post te Kethel ge bracht waar zij bekenden het rijwiel ten nadele van de stucadoor B. C. S. uit een keider in de Klaas Kater straat te hebben ontvreemd. (Advertentie) WW BRIG 1 JAAR GRATIS VERZEKERD TEGEN DIEFSTAL. VERLIES EN BREÜK iff* -af- TLj''" 1 L" -

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1