F Hosanna bracht kerkmuziek in De Hoek goede Stormloop op voor Anti-Honger-Actie T. Lam kan het hakken (nog) niet laten Euphoniaconcerteerde in Goede Herderkerk Samenwerking „Excelsior" en Doetinchemsche Ijzergieterij m Zebra-zondaars zonder pardon op de hon Verzameling menselijke tekorten kroniek Gloria" van Vivaldi groots sluitstuk Brand in ruim van lichter Hollands Duin overgedragen Maar dinsdag moet hij wel Thanksgiving Day in Oude Kerk Welke apotheek? Prof. dr. A. Sizoo begraven Gunstig resultaat van R.V.S. Zeeleeuw botst met binnenschip B.K.S. staakt luchtlijn Uitwisselingvan lak? grijsfdertt-dir ëirte^wLfungeren, t - - aandelen Kristlik Frysk selskip zag Sipke Husmans Kapitein bewerkt met bezem en staaldraad SBL0 komt met sportweek in voorjaar 1962 Middagpauzeconcert in Laurenskerk DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 ZATERDAG 18 NOVEMBER 196}, WmmÊf |l stevig 'tW Artistiek vandaag ....en morgen ....en maandag SLAANDE RUZIE HEG WEG Aan boord van de lichter Fraternité 9, die bij Muller en Co. in de Merwe- haven te Rotterdam ligt, werd vanmor gen brand ontdekt in de lading meel. Terwijl de brandweer klaar stond om snel in te .grijpen, werd met de lossing begonnen. Enkele malen laaiden vlam men op uit het ruim, die met drie ne- velstraien en twee stralen lage druk werden gedoofd. Tijdens een proefvaart op de Noord zee is het motorvraehtschip Hollands Duin door C. van der Giessen en Zo- nens Scheepswerven N.V. te Krimpen aan de IJssel aan de N.V. Koninklijke Paketvaart-Maatschappij in Amsterdam o verged ra gen. Het schip zal geëxploiteerd worden door de Hollandse Vrachtvaart Maat schappij. Het heeft een draagvermogen van ca. 14.000 ton. De Hollands Duin is inmiddels uit Rotterdam naar New-Or leans vertrokken. De „Jeugdmarkt 19SV' in het dak paviljoen van het Groothandelsgebouw in Rotterdam was nog niet officieel geopend, toen de kraampjes al door het publiek werden bestormd. En -die stormloop was voor een goed doel. Want de opbrengst van de verkochte artikelen is bestemd voor de Wereld Anti-Honger-Actie, de NOVIB. De Rotterdamse commissie voor de Jeugdrecreatie beeft In samenwerking met de Rotterdamse Jeugdgemeenschap en de Stichting Ongeorganiseerde Jeugd de markt georganiseerd. De wethouder van sport en recreatie, de heer R. Lan- gerak verrichtte vrijdagavond de offi ciële opening, na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer C. de Greef. Op de jeugdmarkt is een keur van ar tikelen te koop, die zijn vervaardigd door jongens en meisjes van speeltuin verenigingen of door de handenarbeid- en handwerkclubs. Ook zijn er tal van attracties en wordt de markt extra op geluisterd door de aanwezigheid van sinterklaas. Op het podium worden demonstraties gegeven in judo, volksdansen en zelfs wordt een modeshow gehouden door meisjes van De Roef, met zelfgemaak te kleding. Vanmiddag was de markt geopend van 14 tot 18 uur en vanavond staan de deuren van 19.30 tot 22.30 voor jong en oud open. „De man achter de schermen." is de dinsdag jubilerende brood- en banket bakker T. Lamveertig jaar in dienst bij Van Duyn's brood- en banket bakkerij in Rolterdam-Terbregge. T. LAM 40 jaar bakker in Terbregge „Als dertienjarig jongmaatje kwam ik in (ie bakkerij", vertelt de meelbestoven bakker. „Ik ben in Bameveld begonnen, maar na enkele jaren ben ik naar Ter- De Amerikaanse kolonie in Rotterdam en omgeving houdt op donderdag 23 no vember om 11 uur 's morgens een dank dienst voor de oogst in de Oude Kerk aan de Aelbrechtskoïk 20 te Rotterdam- Delfshaven. Dit is voor de Amerikanen een bij uit stek aangewezen herdenkingsplaats, om dat van Delfshaven uit in 1620 een groep „Pelgrims", die in 1609 uit Engeland naar Nederland was gevlucht, naar Amerika vertrok. De jaarlijks in de Ver enigde Staten in november gevierde „Thanksgiving Day" herinnert aan de eerste oogst door deze „Pelgrims" op Amerikaanse bodem ingezameld. De korte herdenkingsplechtigheid zal onder leiding staan van ds. Jack B. Rogers van de Amerikaanse protestant se gemeente, de „Pilgrim Fellowship", in Dordrecht, die sedert het begin van dit jaar deel uitmaakt van de Hervorm de Gemeente Delfshaven. De dienst wordt geheel in de Engelse taal gehouden. bregge gegaan." Terwijl bakker Lam dit vertelt, staat hij geen ogenblik 'stil, maar controleert hij ovens, vet hij bakplaten in en -schuift hij met een enorme routine een groot blik met eierkoeken op een tafel. Veel tijd om te praten heeft hij niet, want het is druk en de boterstaven vra gen een deskundige blik. Zo gaat het dag in, dat uit. Onvermoeid werkt de 65-jarige bakker Lam door. ,.fk ben van plan om binnenkort de nachtdiensten aan de jongeren over te laten, maar, helemaal ophouden met bakken, nee dat kan Ik niet. Daax voel' ik me nog te gezond, voor." -. Zijn baas, de beer Scheygrond,-schoon zoon van de „oude baas" van bakker Lam, vertelt wat meer over de jubilaris. Hij heeft het vak bij bakker Lam ge leerd; .Hij was niet gemakkelijk, maar je leerde het broodbakken wel." Niet alleen de bakkerij heeft belang stelling van de heer Lam. Misschien kennen meer mensen in Terbregge hem uit het verenigingsleven. Zolang de Ge reformeerde Bond in de Herv, Kerk in Terbregge bestaat, is hij penningmees ter. Dinsdag zal bakker Lam in het mid delpunt van de belangstelling staan op de feestelijke receptie, die om half elf in de bakkerij aan de Bergse Rechter Rottekade 207 wordt gehouden. De Nationale Vergadering van Pa nama is eenstemmig van oordeel dat een aantal verdragen met de Ver. Sta ten moet worden afgeschaft. Een ervan geeft Amerika het beneer over de zone van het Panamakanaal. In de week van 18 tot 255 november zijn de volgende apotheken, geopend' voor de zondag-, nacht- en avonddienst; Rechter Maasoever: Fa. Beker Co., Zomerhofstraat 14, tel. 43478; M. Cohen Schiedamseweg 133, tel. 32130; Van de Hoek-GeiU. Oudedijk 40, tel. 122762; dr. J. C. Keuning. Bergselaan 275,'tel. 44710; Fa Krull, Burg. Meineslaan 57, tel- 304*77; N.V. Lansberg Zn., West Kruis kade 72, tel. 125546; Overschiese Apo theek. Hoetterdamse Rijweg 42, tel. 87090; J. A schravesande. Engelsestraat 72, tel. 38880;G. H. Waegenaar, Boe zemsingel 69. tel. 136495 Linker Maasoever: Charloise Apo theek, Wolphaertsbocht 105, tel 73496; Overmaas Apotheek, Reineveld 6, tel. 74555; mevr. M. Paulssen-Smeets. Plein 1953, no. 15; P. Rond. Dordtselaan 166, tel. 70781; dr. H. K. Cohen. Van der Takstraat 32. tel. 138126. HUIegersberg-Schicbroek: Hillegersb- Apotheek, Straatweg 31, tel. 180883. Gistermiddag is onder grote belang stelling van vertegenwoordigers uit aUe geledingen van de Vrjje Universiteit, op de Nieuwe Oostcrbegraafplaats te Am sterdam, het stoffelijk overschot van de zondag jl, op 72-jarige leeftijd overleden oud-hoogleraar prof, dr. A. Stzoo, ter aarde besteld. Behalve uit de universi taire wereld waren er ook vertegen woordigers van bet Gereformeerd Gym nasium, waarvan de overledene presi dent-curator was- In de aula sprak de rector-magnificus der V.U., prof. dr. H. Smitskamp, die o.m. zei dat prof. Sizoo in het milieu, waarin hij reeds als student verkeerde, -het grootste deel van zijn leven heelt doorgebracht. Hij heeft, aldus spreker, in het hoogleraarschap volledig bevre diging gevonden. Het is karakteristiek voor prof. Sizoo, aldus de rector-magni ficus, dat hij geheel zichzelf blijvend, zijn eigen weg is -gegaan. Hij kende, zijn grenzen en -zijn mogelijkheden. Met voorbeeldige trouw en toewijding heeft hfj de arbeid' die hem lief was, vervuld- Prof. Smitskamp zei dat de vruchten kan 't van het werk van prof. Sizoo niet tot 'zongen. (Van onze correspondent) De Hervormde Gemengde Zangvere niging Hosanna in Hoek van Holland bestaat nu 55 jaar. In ai die Jaren ]s de naam ongewijzigd gebleven. Men heeft er kennelijk nooit aan gedacht het koor een oratorhimverenlging te noe men. Tijdens een concert vrijdagavond in de hervormde kerk heeft Hosanna met het zingen van een aantal belang rijke werken onder de eminente lei ding van de heer Bram Sintnicolaas toch wei bewezen als oratoriumvereni- ging te kunnen optreden. De uitvoering van het Gloria van Vivaldi als groot3 sluitstuk was uit stekend. Dit werk kostte het koor en de solisten Gery v. d. Giesen, alt en Louise Verheul, sopraan, weinig moei te. Ook voor de dirigent is het een prestatie een nieuw koor in dergelijke werken te leiden. Het concert van vrijdagavond is ook in deze veelbelovend. Een jonge dirigent en een groot koor met -grote koorerva ring heeft een goede toekomst. Met de compositie van Pergolesi, Laudate Pu- eri, samen met sopraan en pianist Koos Bons, werd het concert geopend. Het Hoekse publiek, dat ook gisteren goed vertegenwoordigd was, is altijd een prettig auditorium vooral als het koor goede kerkmuziek ten gehore brengt. De artistieke prestaties van Hosanna evenals die van organist-pianist Koos Bons uit Maassluis gaan zeker vooruit. Koos Bons oogstte nu meer lof dan tij dens zijn concert op het orgel van de Hervormde kerk. toen hij voor de eerste maal in De Hoek concerteerde. De ontwikkeling van de N.V. Rotter- damsche Verzekering-Sociëteiten in de eerste tien maanden van dit jaar geeft bijzondere reden tot voldoening. De productie van nieuwe verzekerin gen, bedroeg van t januari tot mid den oktober ruim 296.000.000 tegen 250.000.000 in de overeenkomstige pe riode van 1960. Als solowerk voerde Koos Bons nu uit Praeludium in fuga in Bes. gr. terts van J. S. Bach. Op de vleugel begeleid de hij daarna de begaafde alt Gery v. d. Giesen met twee werken van Han del, Aria Ch'ia mai vi posa en Recita tief en aria uit Rinaldo. De tweede orgelsoio was Concerto In F gr. terts van J. G. Walther. Als .slotnummer had het koor dus het Glo ria van Vivaldi gekozen. In dit grote loflied van Vivaldi ter ere van de drieënigheid Gods hebben koor en so listen zich volledig geuit in de dank de aanbidding en de verheerlijking van de Koning des Hemels. De waardering voor het concert en zeker voor het optreden van de solisten sprak uit de stilte in het kerkgebouw en de bijzondere aandacht die men had voor de voortreffelijke vertolking van de werken. Op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Maashaven te Rotterdam is H.M. on derzeeboot Zeeleeuw vrijdagmiddag in aanvaring gekomen met het 'binnen schip Reserve 2. De onderzeeboot kreeg slechts een paar schrammen op de boeg. De Re serve 2 liep een gat onder de waterlijn op. Desondanks kon het schip zijn reis voortzetten. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet. De oorzaak van de aanvaring is nog niet bekend. Beide schepen hadden een zeer matige snelheid, De Engelse luchtvaartmaatschappij B.K.S. Air Transport heeft haar lijn dienst Leeds—Rotterdam—Dusseldorf (twee vluchten per week) gestaakt in verband met de „matige belangstelling", die voor deze verbinding bestaat. De andere diensten van de B.K.S. worden gehandhaafd. de universiteit beperkt bleven. Hij noemde in dit verband de vertaling van Augustinus en de popuaire geschriften van prof. Sizoo over de antieke wereld. Als oudste vriend sprak dr. K. Dijk enkele woorden. Nadat aan ó'e -groeve namens de familie prof. dr. G. J. Sizoo een dankwoord had gesproken, werden op wens van de overledene de twee eerste verzen van gezang 27 „Nooit geloof teveel verwachten" ge- os** .--sJmft t t - waarin de heer mr. G! "F. Rijnders dan De besturen van de N.V. Metaaibul- zenfabriek Maatschappij „Excelsior" te Schiedam en N.V. Doetinchemsche Ijzergieterij te Doetinchem delen mede, dat binnenkort een aanbod van de zijde van Excelsior zal worden gedaan tot verwisseling van gewone aandelen Doe tinchemsche Ijzergieterij, in dier voege dat tegen Inlevering van vier aandelen a 100 elk in laatstgenoemde vennoot schap zullen worden afgegeven drie aan delen a 100 elk in Excelsior. De besturen van beide vennootschap pen zijn na onderling beraad tot de conclusie gekomen dat, mede gelet op de wederzijdse produktieprogram- ma's, weLke nauwverwant zijn, door een intensieve samenwerking tussen hun maatschappijen een grotere eco nomische eenheid kan worden verkre gen, welke op de zich ontwikkelende Europese markt en daarbuiten meer mogelijkheden zal bieden dan bij de huidige afzonderlijke bedrijfsvoering het geval zou zijn. Een zodanige samenwerking zal boven dien kunnen leiden tot kostenbesparing, samenwerking op technisch en commer cieel terrein en andere voordelen. Op grond van bovenstaande overwegingen heeft het bestuur van de N.V. Doetin chemsche Ijzergieterij besloten haar aandeelhouders aan te bevelen het aan bod van Excelsior te aanvaarden. Ge noemd bestuur is van oordeel dat de voorgestelde ruilverhouding voor aan deelhouders N.V. Doetinchemsche Ijzer gieterij alleszins gunstig geacht worden, gezien de beurskoers voor elk der beide fondsen, de te verwachten rentabiliteit en de intrinsieke waarde, zoals deze blijkt uit de te dezer zake uitgebrachte accountantsrapporten. Het ligt in de bedoeling dat bij tot standköming van de beoogde belangen gemeenschap de heer mr. G. F. Rijn ders, directeur van Excelsior, tevens benoemd wordt tot directeur van de N.V. Doetinchemsche Ijzergieterij en de heer H. J. Tenkink. directeur van laatstge noemde vennootschap, tevens opgeno men wordt in de directie van Excelsior, De présïdönt-éomrftïï'S&fiê van eik 'der- beide vennootschappen zal tevens zit-; ting nemen in het college van commis sarissen der andere maatschappij. De hiertoe strekkende voorstellen zullen t.z.t. aan de aandeelhoudersvergaderin gen van beide vennootschappen worden voorgelegd. Aan het aanbod zullen door Excelsior de volgende voorwaarden worden ver bonden 1 Dat een naar haar oordeel voldoend aantal aandelen N.V. Doetinchemse Ijzergieterij ter verwisseling wordt aan geboden. 2. Dat voor de uitgifte van de nieu we aandelen Excelsior op de vorenom- schreven wijze de vereiste goedkeuring van de algemene vergadering van aan deelhouders en van de vergadering van houders van preferente aandelen a wordt verkregen. Deze vergaderingen zullen op korte termijn worden bijeen geroepen. De verwisseling zal voor houders van aandelen Doetinchemsche Ijzergieterij kosteloos geschieden. IN de Goede Herderkerk te Schie- -*• bro-ek concerteerde vrijdagavond de Hillegersbergse Orkest Vereniging „Euphonia" onder leiding van Joh. van Gooi in een programma, dat zeer goed was samengesteld. Gaan wij uit van het standpunt, dat hier amateurs aan het woord waren, dan kan worden gezegd, dat „Eupho nia" over het geheel genomen zeer ver dienstelijk musiceerde in Glucks Ouver ture „Armide". En het orkestspel zou zeker nog aan waarde -hebben gewon nen, indien er voor de aanvang nauw keurig was ingestemd. Dit zeker niet te verwaarlozen onderdeel van een open baar optreden werd op een veel te be scheiden manier toegepast en dit deed de kiankproduktie in haar geheel on nodig afbreuk. Dit was. zij het in mindere mate ook het geval in de charmante Sinfonia in D van J. Christian Bach, waarin ver der stellig in een goede stijl en met een frisse muzikaliteit onder de gedegen directie van, Van Gooi gemusiceerd werd. Volgzaam door het orkest begeleid, speelde een lid van het, orkest, de vio list J. G, Koppe Jr. het concert van Tartini. Gezien de vele violistische moeilijk heden die in dit werk verborgen lig gen, leverde de concertgever een sym pathiek prestatie, welke vooral in de cantilenes te prijzen viel, want de loon vorming verried zeker violistisch ta lent. Aan dit concert, dat de kerkvoogden der Hervormde Gemeente, Hillegers- berg, gratis toegankelijk hadden ge steld voor allen, die door hun bijdra gen de bouw van het orgel in- de Goe- DE zeven leden van de wijkraad voor Pernis (4 CHU en 3 AR) die als ge. volg van de z.g, zwembadkwestie hun ontslag hebben aangeboden (op 24 augus. tus) blijven aan. Hiermee is een betreu. renswaardige affaire opgelost en de just in Pernis teruggekeerd. Zoals men weet ontstond de kwestie doordat (socialisti sche) voorstanders van de openstelling van het Femisse bad een actie gingen voeren, die resulteerde in een enquête,. De merderheid van de wijkraad sprak hierover bij herhaling zijn afkeuring uit. Desondanks besloot de Raad voor de Li chameltjke Opvoeding (het beheers" lichaam van de sportaccomodatiesj het bad open te stellen. De wijze waarop dit alles was „gespeeld" werd voor de zeven protestants-christelijke raadsleden aan leiding hunontslag bij. B. en Jff van' Rotterdam in te dienen, In de raadsver gadering van 21 september werd over deze zaak naar aanleiding van een Inter pellatie, die de AR-fractieleider J. V/i]„ schut was toegestaan fel gedebatteerd- tussen burgemeester Van Waisum en de- interpellant. Het resultaat was dat de* burgemeester toezegde een gesprek te beginnen met dé' zeven wükraadsleden Dat gesprek is geweest en" het" liep zeef bevredigend af. In een communiqué van"' B. en W. werd gisteren o.a. toegegeven" dat de fouten zeker niet alleen aan de zijde van de wijkraad moeten worden gezocht. TNE Rotterdamse politie heeft een 63. jarige Spaanse vrouw en haar -29. jarige zoon gearresteerd.-'DezeSpanjaar- den waren ongeveer gelijk met Sinterklaas in Nederland aangekomen, maar bepaald de Herderkerk hadden mogelijk ge- - maakt, werkte bovendien nog de orga- ÏV dezelfde nobele bedoelingen, nist Dirk Janzi Zwart als solist mede. n 90 w:iS namelijk, profiterend van Op het welluidende instrument, dat ka rakter bezit en zich althans uitstekènd leent voor barokmuziek bracht hij zo wel Bachs Passacaglia als de Fantasie van Telemann boeiend ten gehore. Met het orkest speelde de organist tot slot het Concerto IX van Handel. Ofschoon het orkest bij Zwarts ritmi sche en stuwende musiceertrant soms iets te langzaam reageerde, werd over het geheel genomen toch wel een klank eenheid bereikt die een woord van lof toekwam. De vele toehoorders hebben verschil lende malen hartelijke bijval geschon ken. 9 In Wenen is bekendgemaakt, dat-don derdag de leider van de Tiroolse la win e- waarschuwingsdienst, dr. Otto Schimpff, op last van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken is gearresteerd. De arrestatie zou in verband" staan met springstofaanslagen in Italië. Er is over deze aangelegenheid nog geen officiële mededeling gedaan. Gisteravond is de 23-jarige mejuffrouw T. de Zwart uit Murmerwoude te Drie- sum (Fr.) aangereden door een vracht auto met aanhangwagen. Zij is ter plaatse ovecteden. De bestuurder van de wagen heeft niets gemerkt en is doorgereden. Later kon hij worden opgespoord. De Russische regering heeft de Franse ambassade in Moskou haar spijt betuigd over het incident van donder dag. Merendeels Afrikaanse studenten- betoogden toen tegen de Franse Alge- rije-politiek en gooiden ruiten van -de ambassade in. De Sowjetregering ver klaarde zich bereid de schade te laten herstellen. m (Van - een onzer verslag- de nieuwe regels zondigt, altijd automobilisten, die revers) gaat zonder pardon op de niet weten, aat 213 nun bon. wagen sinds X november DE aanpassingsperiode" Twee weken hebben de niet meer vlakbij een is voorbij Twee weken Rotterdammers (of zij nu zebra mogen parkeren. De heeft de Rotterdamse po- rijden of lopen) de tijd afstand tussen de zebra en litie bij zebra-oversteek- gehad zich vertrouwd te de voor- .of achterkan. plaatsen door de vingers maken met de nieuwe van de auto moet ten- gekeken Maar sinds een situatie. Wié nu nog minste vijf meter zijn. paar dagen doet zij dat fouten maakt, krijgt een Er zijn nog altijd wan- niet meer. Nu komt het bekeuring. Tenminste: delaars. die naast m plaats „opschrijfboekje" tevoor- wanneer een agent het van op de zebras over- schijn. Iedere wandelaar, ziet, steken. En er zijn er nog automobilist, motor- of Er worden nog vrij veel zeer veleni die vanHet (zo scooterberijder, bromfiet- overtredingen begaan op noodzakelijke) samenspel ser of wielrijder, die tegen en bij zebra's. Er zijn nog niets terecht brengen In de Rotterdamse Rivièrahal zit ten 2S00 duiven in kooien te pronken ter gelegenheid van de 52e nationale kampioenen- en klassententoon- steÜing van postduiven. Een legertje keurmeesters -is vrij dag de hele dag bezig geweest om te bepalen welke duiven-voor prijzen in aanmerking komen. De wethouder poor sport en re creatie, de heer R. Ln-'.gerak, zal de expositie vanavond officieel openen. gEN VREEMDE verzameling menselijke SLIKKERVEER: Gerei. kerk. Dillen burgplein. kerkconcert van Zanglust, 20. RHOON: Herv. Centrum, CJ.M.V. ver toont film „Contrabande". 20. HEYPLAAT: Jeugdgebouw, Bazaar, 19.3023. PERNIS: Rehoboth. Jaarfeest C.N.V.- boys. 19. BERGSCHENHOEK: Ons Gebouw, Cefa vertoont fiim „Eeuwig zingen de bossen", 20. CAPELLE a. d. IJSSEL: Geref. kerk, Freesiastraat, Zangavond voor D.E.L., 20. CAPELLE a. d. USSEL: Herv. Dorps kerk, Jeugddienst ds. Ralers, 19. RHOON:ScbooIpleln Juiianastr. 35, Rij dend bijbelhuis, 1920. HEERJANSDAM: Dorpshuis, Mode vakschool, Oefenavond turn, indoortrai ning heren Bromfietscursus. tekorten geeft een politlereehterzittlng soms te zien. Tekort aan verantwoordelijkheidsbesef, beheersing en wel levendheid, zich manifesterend in een te veel aan drank, geweld of vernieling. Zo kwam er eerst een jongeman uit Waddinxveen voor het hekje te staan. Hij had na 25 glazen port te hebben gedronken (dat had hij tenminste bij de politie verklaard) een tochtje in zijn bestelauto gemaakt en was tijdens de rit in aanraking gekomen met het viaduct aan de Henegouwerlaari. Maar „ik k"U nog best rijden", zei hij op de zitting tegen de politierechter, mr. Heinsius. Het getai 25 was daar trouwens ook al teruggelopen tot drie glazen bier en een halve fles port. 7.0 gaat dat dikwijls. „Als u dan nog zo goed kon rijden waarom kwam u dan in botsing met het via duct?". vroeg mr. Heinsius belangstellend. „Ik ben gescbroken omdat iemand tegen me zei: kijk uit." „Zo. zo, maar dronken was je helemaal niet, hele maal met Man ik zal je eens wat zeggen in rond Rotterdams: Je hebt gereden als een smid!" Wij kenden deze zegs wijze niet en hadden tot op heden nog nimmer ge hoord dat smeden als roekeloze woestelingen in hun auto's rondrijden. Er zijn cr bovendien nog maar zo weinig....) „Het is een van de ergerlijkste zaken die ik ooit heb meegemaakt," voegde de politierechter cr nog aan toe. De officier van justitie achtte het bewezen verklaard dat verdachte ten enenmale onbekwaam was geweest te rijden. Hij eiste veertien dagen gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid met JDasr kan *k niks op zeggen," verklaarde de Wad- dinxvener. „Nou, dan zal ik zeggen," aldua mr. Heln- 1 aftrek. sius, „dat ik het zó schandelijk vind dat ik er drie weken gevangenisstraf én een jaar ontzegging van maak. En ga nou maar weg." DE VOLGENDE verdachte was een Duitse schipper die aan boord van zijn schip ruzie had gekregen met een sleepbootkapitein over het varen en aanleg gen. ..Hij had niks op mijn schip te maken," zei de Duitser. De woordenwisseling was ten slotte in de letter lijke zin op slaande ruzie uitgelopen. De schipper had de kapitein eerst met een stuk staaldraad en daarna met een bezem bewerkt. Een arm van de kapitein raakte deerlijk gewond. „Ich habe ihn getroffen, aber ich wolite ihn nicht sehlagen," merkte dé .schipper diepzinnig op. Je kunt toch niet treffen als je niet hebt geslagen," was het logisch antwoord van mr. Heinsius. .Het zou prettig zijn als deze Duitser er eerlijk voor uitkwam." „Ik geloof dat je beter uit de buurt van een Duitse schipper kunt blijven." merkte de politierechter tegen de getuige-kapitein op, daarmee alle Duitse schippers over een kam scherend. De officier van Justitie kon zifch wel voorstellen dat de schipper de kapitein liever niet aan boord had ge had. maar hij kou de manier van optreden van de verdachte verre van toelaatbaar vinden. Zestig gulden boete of twaalf dagen luidde de eis. „lich bin unschuldïg," begon de schipper opnieuw. Daarop volgde een dialoog tussen politierechter en verdachte waarin men op onnavolgbare wijze langs elkaar heen sprak: De taak van de tolk was ten. slotte om de schipper te vertellen, dat hij conform de eis was veroordeeld. Mokkend verdween hij naar de gang. I AN EEN heel andere aard was het misdrijf van een niet-op-haar-mondje gevallen vrouw van mid delbare leeftijd uit Nieuwe Tonge. De grond van haar moeder, een oude weduwe, grenst er aan de grond van een nijvere landbouwer. De twee bezittingen zijn lescheiden door een haag van elzenhout Waren, moe ten wij schrijven, want de haag is niet meer.'Hij was twee meter hoog en de verdachte in deze zaak heeft hem met een hakmes met dé grond gelijk gemaakt. Zij verklaarde dat.ze dit had gedaan omdat de gewas sen aan haar kant overlast ondervonden van de haag boven en de wortels onder de grond. Ze had geen toestemming gevraagd aan de buurman. „Weinig elegant," merkte de politierechter op. „U had hem toch toestemming kunnen vragen." „Ais het nou een nette man was....". ,,U moet een nette vrouw zijn- l' mag niet hakken." „Een met» kan het er toch naar maken," hield de vrouw vol. Dat doet aan de strafwaardigheid in de rechtszaal weinig af, maar het was uiterst moeilijk voor de politierechter om dat deze verdachte b(j te brengen. Ten slotte gaf hy haar, over eenkomstig de eis, 25 of vijf dagen. Met een samenzweerdersknipoog naar de oudste verslaggever verliet de kordate ellandbewoonster de zaal. In het Camissehnis waren vrijdag avond leden van het Kristlik Frysk sel skip „Sipke Husmans" bijeen op de to neelavond die de toneelgroep van het Selskip daar verzorgde. Niet alie leden waren er en dat was jammer want het bestuur van het Selskip bijvert zich steeds om de Friezen in de vreemde op gezette tijden bijeen te brengen 'en zo de band aan het gemeenschappelijk verleden te bewaren. Gisteravond was dat dan -weer door middel van een toneelstuk waarvan de buitenstaander zich helaas veel moet la ten ontgaan maar dat hem niettemin een indruk geeft van de bekwaamheid van de toneelploeg, die hij bovendien kan afmeten aan de reacties uit de zaal. Er stond een heerlijk ouderwets stuk op het programma. „De Tydgeast", het verhaal van de degelijke Jappen- koopman, Eabele Hylkes, grootgebracht bij lakense pakken en baaien hemden, die onder geen voorwaarde zich wenst te verlagen tot de handel in wat hij noemt „flodderrommel". Dat blijkt een bijna niet te handhaven stelling ais naast hem zich een concurrent vestigt die verkoopt, wat het publiek maar vraagt. Maar-Eabele is van het oude soort en buigt de stugge nek niet, ook al kost hem dit de steun van zijn kin deren. - Gelukkig meldt zich een wakker „faemke" als winkelmeisje en zij is het die op doortaslènde, wijze de zaak weet te redden, rij hef 'dan ook niet op de manier die Eahele vroeger als de enige had .gezien, •Het spel van de groep was zeer goed verzorgd en de aanwezigen waren er kennelijk dik tevreden mee. Van de aktiviteiten die „Sipke Hus mans" voor de naaste toekomst op sta pel heeft staan vraagt voorlopig de meeste aandacht het Sinterklaasfeest voor de kinderen op 9 december "s mid-, dags in „Timotheus" aan de Boergoén- sevliet. de drukte in grote warenhuizen, hurt wa- tervlugge vingers in vreemde tassen té stoppen. Reeds eerderhadden de beide vreemdelingen een bezoek adn Rotterdam gebracht, namelijk, begin december I960 Portemonnees met een tota&I van f200 waren gestolen De recherche had toeri de zaak snel rond. Interpól, de internationals poïitie-organisatie, was ook ingeschakeld": bij het onderzoek. De vrouw wordt voor de officier van justitie.geleid, de zoon.zal over de grens worden gezet. "I/OOR de Rotterdamse -rechtbank heeft terecht gestaan een 20-jarige matroos uit Hoek van Holland, verdacht van dief- stal van ruim 16.000 uit een brandkast aan boord van de Koningin Emma. Toert dit schip van de Mij. Zeeland in de haven van Harwich 'lag zou hij hebbes, ingebroken. Er lag in de brandkast meer geld dan de man verwachtte. Hij wist niet waar hij het moest laten en had hét toen ten dele in ëen kabelgat ge stopt. Een psychiatrisch rapport stelde dat verdachte ernstig is gestoord. Hij vertelt steeds weer andere verhalen en leverde voor het onderzoek dus raadsels op. De officier kon dan ook niet bewij zen dat verdachte verdachte de brand kast met een valse sleutel heeft open: gemaakt. EEN los-werkman die het' -afgelopen weekeinde inbrak in een kantoor van een levensverzekering in Rotterdam heeft met de buit 8700) een beetje Sinterklaas gespeeld. Toen hij van zijn bed werd gelicht door de recherche had hij nog 5300 over. In een café gaf de man rondjes, in het gezin waar hij kost ganger was stopte hij in de voor.de schoorsteen staande kinderschoentjes, schoentjes flink wat cadeautjes.Dé' man bekende tijdens -het verhoor dat:hij het geldkistje op straat had opengebro ken met een schaar. Het geld propje hij in zijn zakken, het kistje ging de Maas in. Deze Sinterklaas gaf zijn raster, die geldelijke moeilijkheden had, een bedrag,, schonk zijn verloofde lotion, grammo foon-platen .e.-d., reed met eeitvtaxt naar Amsterdam, 105 kosten) „omeen, klèdirtgschtiid 'te betalen eft Jroart; éoor zichzelf - een börloge 'van 150. ijs "»■- (Van -een onzer verslaggevers) Na een lange periode van stilte gaat de SBLO enige activiteiten ontwikkelen. -Voor het voorjaar 1962 staat een sport week op het programma, die'besloten- zal worden met een grootse tumdag te houden op zaterdag 2 juni. In de mor genuren worden er wedstrijden gehouden; in de zalen of op het veld, daarna zal er een stermars zijn van alle vereni gingen naar het hoofdveld van Hennes DVS in sportpark Harga. Hier worden massale demonstraties gehouden. - Wel hebben ODO en Hygiea nog uiet.:i medegedeeld te zullen deelnemen, maarv, verwacht, wordt dat ook deze vereni-.j gingen niét zullen ontbreken. 'Momen- teel is éen werkcomniiSsië gevormd... waarin zifting hebben van elke vërènb"' ging een technisch man en een organi sator. Overigens kent de gymnastiekweretd' vele problemen. Er zijn onvoldoende turntoestelien in Schiedam omdnt de zalen altijd onder beheer staan van het Bureau Ouderwijs en de scholen nu) eenmaal andere wensen hébben - dart- de, verenigingen. Het Bureau Onderwijs hoeft toegezegd te zullen meewerken aan dé aanschaf van lajige- 'matten, brug met Ongelijke leggers, ringentoe- stel, tramplins, evenwichtsbalken en dergelijke zodat het niet-.meer zal, voor komen dat Schiedamse teams zich niet kunnen voorbereiden op wedstrijden en dat bepaalde toestellen tot ver. in De ■fr r .moeten, worden .geleend. Voorlopig, zijn een aantal zalen r al verbeterd, nieuwe vloéren zijn gelegd. Bovendien wordt verwacht dat de houw van, de twee gymnastiekzalen voor da WiHem de Zwijger ULO. aan de St. Li--' duinastraat nu spoedig gaat beginnen. ADDIE--DE JONG, de tweede orga nist van de Laurenskerk verzorgde vrijdag weer het middagconcert op een wijze, die, afgezien dan van de tot slot gespeelde improvisatie, weer uit-/ muntende indrukken' naliet. De instrumentaal-téChnische zijde buiten beschouwing gelaten, bleef het improviseren compositorisch beschouwd m een harmonisch idioom hangen, waaraan maar heel weinig muzikale waarde kon worden toegekend. Een sterk gebonden tonale melodie kan men nu eenmaal niet met de meest gezochte en krampachtige harmonieën, ondersteunen,, zonder het gevaar te lo pen in een wirwar van klanken ver- .zeild te geraken. En dit wqs in de im provisatie van De Jong al 'direct het geval, want het slot van het fhema bleef steken in het dominantakkoord terwijl de bedoeling heel duidelijk' voor stond dat het tonica-akkoord als af sluiting zou dienen. Verder niets dan goed over dit reci- tal, want de weergave van het Cantico Sacre: „Warum betrübst du dicb. mem Herz" van S. Scheidt zorgde voor een welluidend begin. Ook het hierna gespeelde „Prélude fuga et Variation" van ,f ranck genoot een zeer mooi® vertolking, een vertolking die dit prach tige evenwichtig en openklinkend* •opus klankvol tot zijn recht deed ko men. H. V. B.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2