GRATIS Gravelandsepolder is met centrum verbonden L±, Robot-telexcentrale voor de K.L.M. op Schiphol Meer evenwicht nodig en meer karakterspel ACTIE „10 X 10" KOMT NU OP GANG MAANDEN Geraamte van fraaie brug ligt er ÜLj xJL Rotterdamse kroniek 4(indacht school- en jeugdverenigingen gevraagd PHILIPS T.V. IN HUIS FEEST VOOR BREDE BRUG Damreserve: nu sterker spel Studentengrap oorzaak val Bok hijst - na veel moeite - dek op plaats IV 4- .ii T B.B.-expositie Oostsingel 57 Kosten: drie miljoen gulden „Geron" bracht stuk over Schweitzer ff-? u Zeelieden stalen Zilveren medaille voor J.. Vermulst Aangifte ter inschrijving voorde dienstplicht Een koerier kunt u om een boodschap sturen DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 «TiTrt"C* - - - - - - immm te vallen. onder_i's-Gravelandsepolder met oud-j OOR het deras eerst in de geschie- van Schiedam is de verbonden. Het Het heeft er niet naar uitgezienj dat de brug er gisteren, nog ge-i plaatst zou kunnen worden want; de tegenslagen zijn vele geweest.' Vorige week konden de stalen brug dekken niet gebracht worden omdat het weer ongunstig was, maandag had het transport van de brug weer met ongunstig weer te kampen en daardoor kon de 130-tonsbok „Ac tief" van de firma Van der Graaf en Mulder eerst laat onder de spoor- b"ug „doorkruipen", ge-1 Het lag in de bedoeling dat de brug die CCCJUrU CJÜL JAN EN JAAP IJSBAAN... Vandaag en morgen en dagelijks TEN DIENSTE WAAROM? Geremd Bekwaam ALS_ een veertje zweeft een 35- tons brugdek van de Proveniers brug in de machtige grijparmen van De Actief naar zijn plaats tussen het beton en het zand bij het Pro- vanicrsplein te Schiedam. Afwerking Cijfers Als eerste luchtvaartmaatschap pij ter wereld en ook als eerste bedrijf heeft de K.L.M, dezer da gen op Schiphol een volautoma tische telexcentrale in gebruik genomen. Het apparaat, gemaakt door Siemens en uitgerust met een elektronisch brein, maakt het mo gelijk, dat op Schiphol binnenge komen telexberichten zonder dat mensenhanden daaraan te pas ko men naar de plaats van bestem ming worden doorgeseind. De centrale telt 48 binnenkomende en 60 uitgaande lijnen en zal volgend jaar naar schatting rond vijf mil joen operationele, commerciële en administratieve berichten zonder enige menselijke tussenkomst be handelen. Hoge eisen Burgerlijke stand Verbetering Ideëen GEMEENTE SCHIEDAM (Advertentie) •rdajr- 'ddag a.s, 'oetbalwedstrijd Tankrjjk-Bulgarije le Kerstdag TOON HERMAN'S ONE MAN SHOW De allernieuwste Philips T.V. in don kere of lichte uitvoering of in teak. Keuze uit 4 typen. Prachtige vleugeltafel. Modern van vormgeving, mooie houtsoort. Draai baar bovenblad, speciaal blad voor radio, inbouwmogelijkheid voor platen speler of -wisselaar, De nieuwste 3-elements antenne. Garandeert haarscherpe, ongestoorde ontvangst; wordt gratis geïnstallee/d, U KUNT KIEZEN UIT 4 TYPEN PHILIPS T.V. 17 TX 291 A, 43 cm beeldbuis, incl. tafel en antenna f795,- of f8,25 per week. Met UHF Kanalcnkiezer f 80,— extra. 19 TX 330 A. 48 cm beeldbuis incl. tafe! en antenne en UHF Kanalenkieier f 975,- of f 10.35 per week. 23 TX 3t5, 59 cm beeldbuis inci. tafel en antenne f 1Q15j- of f 10,80 per week. Met UHF Kanalenkiezer f80,- extra. 23 TX 312, 59 cm beeldbuis, incl. antenne f 1070,- of f 11,50 per week. Met UHF Kanalenkiezer f 80,- extra. UW TELfeVJ5lfe VAN OUDSHOORN TEGEN ALLES EN ALLES VERZEKERD VOOR F30.- PER JAAR ROTTERDAM y MEENT U-34 - TÏL. 114448 OVERSCH. DORPSSTRAAT U TEL. 41ÏJ1 DE totstandkoming van de Pro- veniersbrug zal met een groot feest gevierd worden in Schiedam omdat nu voor het eerst een heel korte verbinding tot stand komt van Broersvest naar Nieuwiand, speciaal het gebied van de "s-Gra- velandsepolder dat tot voor kort zelden betreden werd wegens de wel zeer verlaten ligging. Nu de brugdekken zijn geplaatst is te zien dat de brug wat hoger komt te liggen dan het niveau van het Proveniersplein, maar dat is niet storend voor het beeld van de fraaie gcvri van het Proveniers, ht.s. Aan de afwerking van trap jes op de vier hoeken naar de Proveniersbrug wordt al gewerkt. De brug wordt bijzonder breed, vooral gezien het feit dat de brug slechts een smal gedeelte vari de Sehie, acht meter, overbrugt. Vanaf de Broersvest kan men lijnrecht naar de brug rijden, aan alle zijden is ruimte genoeg, maar aan de kant van de 's-Graveland- sepolder moet nog veel werk wor den verricht. Hier is van een weg nog nauwelijks sprake, grond moet worden gestort om kademuren te kunnen aanleggen en dan nog zullen enkele panden van fabrie ken aan de zijde van de Noord- vest in de weg staan. De directe verbindingsweg van Proveniersbrug naar het verkeers plein bij de Burgemeester van Haareniaan in Nieuwiand zou nu nog enkele van die heel oude fa briekspanden doorkruisen. De dienst van Gemeentewerken heeft de zware taak zowel de 's Gra- venlandsepolder, de brug, de Broersvest en omgeving binnen enkele maanden het juiste aanzien te geven. (Van een medewerker) Zoals te verwachten was is dc groei van damclub ..Schiedam" een verster king gebleken zodat er goede hoop is dat nu ook het tweede team tot promo tie zal komen. Schiedam 2 speelde de eerste competitiewedstrijd bij Ons Ge noegen 2 in Bolnes. Het werd een ge degen 137 overwinning. Het zich goed verwerende Ons Genoegen moest buigen voor het overwicht van de Schiedam mers. Aan het achtste bord stond de heer J. C. 't Hart eerst gewonnen, maar de Schiedammer speelde na schijfwinst te overmoedig waardoor de tegenstander alsnog de formatie kon openbreken. Aan het tiende bord verstarde de par itij toen Rademaker na schijfwinst zijn tegenstander in tempogebrek wilde 'brengen waardoor hij verzuimde van 'geboden kansen gebruik te maken. Hij I had evenwel een te groot overschot aan dammen en schijven om remise te kun- (nen voorkomen. Bisseemv. Brernau, Ca- jbri en Van Straaten haalden op rustige j wijze de volle winst binnen. Ook de tweede wedstrijd is een uitwed- j strijd voor het nieuwe tiental. Dan gaat Schiedam 2 naar Excelsior 2 in Rotter dam. De uitslagen zijn: J. Vrijland-T. de Ruiter 11; A. Risseeuw-C. Schouten j 0; J. P. van der Watering-A. Sterk 11; L. Breevoort-L. van Gelder 1—1; C. W. Sleeuwenhoek-B. van Driel 02; E._ Breman-B. de Ruiter 20: J. J. Ca- bri-A. Groenendijk 2—0: J. C. 't Hart- P. Tieleman 02: J. van Straaten-C. Ronde 20; F. W. Rademaker-L. Lod der 2—0. (Van een onzer verslaggevers) De studenten A. F. S. en W. J. de H. hebben gisteravond om 11,40 uur last gehad van een ijzeren buis. die mede studenten voor de grap over de Schie- kade hadden gelegd. Dat hadden zij gedaan toen zij van een soos-avond kwa-j men. W. J. de H. kwam met zijn fiets Ook de automobilist A. F. S. vond moeilijkheden van de ..grap". Bei-Schiedam den deden geen aangifte bij de politie. Deze stelde echter wei een onderzoek in,raamte van een mooie brug, maar dit bleef zonder resultaat, aange-ipver enkele maanden de Prove- xadem studenten elkaar niet wilden ver"'niersbrug zal vormen, ligt er nu. KAN HAASTIGE spoed als veront schuldiging gelden voor al te on- voorzichte manoeuvres? Jan en Jaap meenden van wel. Zij reden gister middag met voortvarende snelheid Schiedam, binnen en bijna uit, hoewel dat niet in hun bedoeling lag. Jaap zat op de duo van de motor van Jan, hem kan men het niet kwa lijk nemen dat Jan zo vreemd reed, maar beiden hadden haast. Ze wilden beslist op tijd weer op het werk zijn en dat is begrijpelijk want elke werk gever stelt zijn werktijden niet flexi bel beschikbaar voor de werklust van zijn personeel. Jan en Jaap veronacht zaamden echter de onachtzaamheid van andere weggebruikers. Zij zijn dan ook slingerend door Schiedam, ge reden, alsof zij in de olie waren, maar ze reden „slechtsop olie. EEN NOG onbekende automobilist heeft dinsdagmiddag een grapje uitgehaald. De man reed met een lekkende auto door Schiedam, de vei- Grote Kerk: Concert Orpheus-Excel* sior. The Messiah, 20. Musis Sacrum: SG Toneelwedstrijd, Geron speelt Het is tijd dr Schweitzer, 20 Chr. Sociale Belangen: CBC, Jaarver gadering, 20. Irene: Cefa. Filmvoorstelling, Scha- -"••w i" de Boemerang. 20. Passagetheater: Toonkunstconcert K. Ph.O. soliste, Yvonne van der Berghe, piano, 20. Musis Sacrum: Geron speelt „liet is tijd, dr. Schweitzer", 20. Jeugdhaven: C.J.V.. Spelcursus vo leiders jeugdclubs, 20. Ons Sursum Cerda: Reisver. Onder Uns, Ledenvergadering. 20. Wijkcentrum Nieuwiand; Ned, inst. v. Vakopl. Vergadering, 20. Marijke: Fers.ver. Schrijver, Contact avond, 20. Arcade: Sch-Chr. Mannenkoor. Repe titie, 19.45. Dagblad „De Rotterdammer", Schie- damse redactie tel. 64154 b.g.g- tel, H5 toestel 51 (b.g.g. 80027) alleen voor redactie-aangelegenheden. Agentschap: H. J. Trööst. Aleida- 23. tel. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen D.g.„. iein. 115588), Apotheek: Evers Lange Haven. Belangrijke telefoonnummers Brand alarm 69123. Folitiealarm 64666; G.G. en G.D. waarschuwing 69290. Stedelijk Museum: Dne exposities fo to's Eddy Posthuma de Boer (tot en mei 14 januari 1952): schUderjjcnGerard Verdijk (tot en met 10 december 1961) werk van de kinderen der Schiedamse kunstklasse tot en met 10 december 1901 «lies van 10—37 uur. te olie stroomde dik over het weg dek tot wanhoop van weggebruikers als Jan en Jaav die meenden dat zij plotseling op de evenwichtsbalk te recht waren gekomen. Meer weggebrui kers volgden Jan en Jaap, sommi ge waren slim genoeg om de vaart te verminderen, zij stelden het veilig hachje boven de dringende arbeid. Het leek er op of Schidam een open bare ijsbaan had gekregen, zij het dat hier het genoegen meer bij de toe schouwers kwam te liggen dan bij de weggebruikers die telkens net wel net niet bijna hardhandig zouden gaan lig gen. TOEN KWAM de ijverige politie. Die zag het gebalanceer met veel angst en zorg. Politiemannen zijn er ten dienste van de burgerij, ook als domme chauffeurs van stroeve weg dekken geoliede schaatsbanen maken. De politiemannen stelden zich dan ook op een kritiek punt op. Dat is in de scherpe bocht bij de rooms-katholieke kerk en de brandweerkazerne op de Singel. Heel juist -gezien van die po litiemannen want telkens leek het ■weer of de weggebruikers niet wisten te kiezen tussen kerk en kazerne. Ze slingerden er maar op af, alsof ze wilden onderzoeken wat nu wel het beste te doorboren zou zijn. Uiteraard waren het meest niet-Schiedammers want de anderen weten wel dat we een nieuwe kazerne tuitten. SOMMIGE weggebruikers gleden gie rend naar de kant tiati het trot toir waar zij bijna een verende rust plaats kregen op de takken van de do- men die zo harteloos worden gerooid. De politie had handen vol werk om de te snelle weggebruikers er op te wijzen dat een minimum tempo wel geboden was. Zo bleef het vrij lang. ook al hadden de politiemannen al wat noodzand gestrooid en ook al telefo neerde men steeds weer om de ver dekken dinsdagmorgen vroeg, later werd het tegen de middag, zouden worden geplaatst, maar dat bleek niet mogelijk. Men had zich vergist in de weerstand van de pijpleidingen die tijdelijk op enkele meters hoogte boven de Schie zijn aangebracht om de tpeyoer van gas en water naar de 's-Gtavëlandse polder te kunnen handhaven. De bok kon niet onder de pijpleidingen door, het ging vooral moeilijk omdat hier de noodverbinding is gemaakt tussen zwaaikom en Schie. Vele (vooral bejaarde)_ Schiedam mers hebben aandachtig de moeizame pogingen van het transport gevolgd. De twee pontons met de stalen gedeel ten van de brugdekken waren spoedig door het kanaaltje van Schie naar zwaaikom bij Noordvest geloodst, maar de „Actief" zag zich danig in zijn ac tiviteit geremd. Geheel gestreken kon het lange ob stakel eerst wel onder de pijpen worden doorgeschoven, maar toen bleek het draaien van Schie naar kanaaltje niet goed mogelijk. Bovendien was zelfs de hoogte van de gestreken steunpilaren van een drijvende hok te hoog. Er moest worden gepast en gemeten, ge wrikt en geduwd, maar na veel ma- noevreren lukte het dan toch, de drij vende hok was ook in de zwaaikom te recht gekomen. Een nieuw probleem vormt de terug tocht van de bok, maar daar dacht men gisteren niet aan omdat met spoed moest worden getracht de brugdekken op hun plaatsen te leggen omdat nu de dreiging van de verslechtering van de weersomstandigheden remmend kan werken op de uitvoering van het werk. Zeer bekwaam hebben de perso neelsleden van de hefkraan en de pon tons daarna hun werk gedaan. Soepel gleden de vaartuigen naar elkaar toe. Om drie uur hing een brugdek van 35 ton in vier stalen kabels en alsof het lossende zandwagens van de gemeen- tereiniging. Dat zand kwam niet, het duurde meer dan een uur voordat men er eindelijk toe kon over gaan zand te strooien. Dat er geen onge lukken zijn gebeurd is verwonderlijk. De vraag is: waarom moet het zo veel tijd in beslag nemen voordat een auto met zand naar gevaarlijke plaat sen kan worden geleid? een spelletje was werd het zware staal vlot boven de rechterzijde van de be tonnen funderingen gehangen waar de brug geleidelijk en heel precies in de drie betonnen en hardstenen gleuven werd geschoven, zodat het draaimecha- nisme al vaste grond heeft gekregen. Aan de kant van het Proveniere plein rust de brug tijdelijk op twee maal twee ijzeren steunpilaren om dat deze zijde van de kaden en de brug nog moeten worden afgewerkt. Even over vier uur lag het rechter gedeelte van de brug op zijn plaats. Daarna werden uoodlampen bijge plaatst en zónder haperingen' hees de „Actief" het tweede 35-tohs brugdek voor de zijde van de zwaai kom naar de funderingen. Daar hiel den sterke handen de brug haarzuiver boven de sleuven en de palen en zon der moeilijkheden gleed de brug om vijf voor half zes op zijn plaats. Nu kan dan eindelijk met de afwer king van de brug worden begonnen. Een race tegen de tijd en tegen het weer gaat beginnen. Met spoed zal het beton voor de kademuren worden ge stoei. Het is van belang dat dit nu nog kan gebeuren omdat gevreesd wordt dat sterke vorst of onder ongunstig weer het werk gaat verhinderen. (Van een onzer verslaggevers) Ter bevordering van de werving van vrijwillig personeel voor de wijkorgani- satie van de Bescherming Bevolking in wijk 9 (de Singehvijk) wordt In het pand Oostsingel 57 te Schiedam, een expositie gehouden van BB-mate- riaal. die te bezichtigen zal zijn tot woensdag 20 december 1961 van 14 tot 22 uur (uitgezonderd op zaterdag en zondag). Deze tentoonstelling is van een ge heel ander karakter, dan die, welke in oktober is gehouden in de Korenbeurs te Schiedam, die ten doel had de be volking voor te lichten inzake de dam, lichten inzake de individuele zelfbe scherming, namelijk de maatregelen ter bescherming ingeval van oorlo; van zich zelf en het gezin. Hier gaat het er voornamelijk om te tonen hoe de georganiseerde zelfbe scherming in een bepaalde wijk werkt, d.w.z. welke vrijwillige hulp er ingeval van een oorlogsramp kan worden ge boden door de bewoners van niet ge troffen '■stadsgedeelten, in afwachting (zo-nodig) van -de inzet, door het cen trale .commando van mobiele huipver- leningsploegen van de zg. operatieve diensten. Voor deze vrijwillige hulp is uiteraard goed opgeleid personeel nodig en de onder werpelij'ke expositie dient om de belangstelling der bewoners van de be trokken wijk voor dit menslievende doel te wekken. Vannacht heeft de Schiedamse poli tie twee schepelingen aangehouden, die ervan verdacht worden een brommer te hebben gestolen. De 17-jarige M. J. M. C. probeerde in de Rembrandtlaan een brommer te starten. Naar later bleek had zijn vriend M. B. v.d. H. deze ont vreemd. [JET IS niet gemakkelijk om de in-lals de administrateur Leblaric, hij be- drukken van de eerste opvoering (heerste de situaties vrij goed. Freek van ..Het is tijd dr. Schweitzer" be- 'Kegel was de tegenspeler, was de tegenspeler, comman dant Lieuvin die eveneens verliefd is op zuster Marie. Freek Kegel was on voldoende militresk waardoor zijn op treden een komisch effect verkreeg. Meer evenwicht en meer karakterspel is in dit toneelstuk wel geboden. Jo Wilbrink, Cor van der Hul en Piet Dienske waren in de bijrollen prach tige negers. De grime, regie en decors zijn goed. Voorzitter Arie Kegel .heeft het wel komstwoord gesproken. Hij wees er op dat de achteruitgang in het aantal donateurs gelukkig tot stilstand is ge komen. Geron speelt al de 118e voor stelling, Koos de Groot speelde voor de 94e maal mee en Coen Westerveld zal vrijdagavond de honderdste to neelvoorstelling meespelen. De heer Kegel was verheugd de oud-regisseurs Onno Molenkamp en J. W. Linkels te kunnen begroeten waarbij hij stelde dat Onno Molen kamp per 1 januari de regie weer ter hand neemt. Aan het slot heeft ds. W. A. Krijger woorden van dank gesproken waarbij hij alle spelers een geschenkje overhandigde wereldomspannende telecommunicatie netwerk van de luchtvaartmaatschap pijen. Dit netwerk verbindt ruim 150 voor de luchtvaart belangrijke plaat sen en strekt zich uit van Tokio tot San Francisco en van Stockholm en Moskou tot Johannesburg. Tot nu toe beschikte de K.L.M. over een inmiddels verouderde en overbelaste balf-automatische telegraafcentrale, waar bij operators ervoor zorgden, dat de inkomende berichten via uitgaande lijnen naar hun bestemming werden verzonden. Deze menselijke tussenschakel is bij de nieuwe centrale geheel komen te vervallen. Een elektronisch brein leest de adressen van de binnengekomen be richten en zorgt er tevens voor. dat de berichten naar de opgegeven bestemming worden doorgestuurd. Het apparaat heeft ongeveer drie miljoen gulden gekost. Voor het geval dat uitgaande lijnen niet onmiddellijk beschikbaar zijn, wor den de berichten in de centrale bewaard door middel van elektronisch bestuurde bandgeheugens. Alle binnenkomende be- De nieuwe centrale is een van de [richten worden vastgelegd op pons belangrijkste knooppunten in het'banden. vredigend te resumeren. Kort gezegd zouden we kunnen stellen dal Schie dams uitstekende toneelvereniging „Geron" ons heeft teleurgesteld dins dagavond in Musis Sacrum, maar aangezien Geron hedenavond weer in Musis Sacrum optreedt en dan wel in het kader van de toneelwedstrijden van de Schiedamse Gemeenschap kun nen uie slechts wensen dat de eerste opvoering dinsdagavond de generale repetitie is die een geslaagde toneel wedstrijd-juitvoering van hedenavond naar traditie vooraf moet gaan. Met enige frasen over de eeuwige en alge meen menselijke waarde van het stuk dat toch een belangrijk stuk werk uit het leven van de grote Albert Schiveit- zer belicht zouden we ons kunnen af maken, maar Geron is niet gediend met vleierij. „Het is tijd dr. Schweitzer" to neelstuk in twee bedrijven van Gil bert Cesbron behandelt de periode dat Schweitzer in Afrika met zijn werk begon. Hij wordt dan later ge remd door het domme oorlogsge weld. "Schweitzer, de man uit de El- zas, moet door de Franse bestuurs ambtenaren worden geïnterneerd hoe belangrijk ook zijn arbeid voor de inlanders is. Deze episode heeft Geron dinsdagavond getoond en ook van avond en morgenavond zal Ge ron het werk opvoeren. Het is meer tot een fragmentarische vertoning van Schweitzers strijd ge komen. Koos de Groot was een prach tige Schweitzer, die werkelijk gelijke nis vertoonde met de grote man en die in zijn lijdensmomenten aan Multatuli deed denken. Helaas stelde ook Koos de Groot ons teleur want zijn rol- kennis was ditmaal niet voldoende. Daar hadden echter ook enkele ande ren last van en we verwachten dan ook dat het de nervositeit van de eerste opvoering zal zijn. In dit stuk wordt eindeloos ge praat alsof de schrijver nu eens graag zijn gefilosofeer over de grootheid van Schweitzer wilde doen horen. Dat komt het tempo uiteraard niet ten goede, maar on juist is. ook om dan te trachten met nerveus 'heen 'en weer geloop wat actie in dè handeling te brengen: - 5- Dit stuk stelt wel bijzondere eisen en de vijf tonelisten kunnen niets beters dan zich indenken wat de con flicten in de psyche van hun karakters teweeg zou den brengen. Mies den Hartog-Visser is in wezen de centrale figuur, die eerst uit eigen liefde naar Afrika komt, maar die later de stem van de naastenliefde verstaat. Zij speelt goed, maar soms te geëxalteerd. Tens Hemminga was een goede pater Charles de Ferrier, die kent. Mar Hem- personeel nog op elkander ingespeeld mmga speelde eveneens een sterke rol geraken. In plaats van veertien uur deed men niet minder dan 36 uur over een storting. De betonwerkers lieten zioh met aflossen: zij stelden er een eer in hun eigen werk tot een goed einde te bren gen. Op glazen, benen wankelden zij, toen de stalen bekisting vol was, terug naar. de keet. A ,TELE kinderziekten zijn opgetreden,de afgelopen weken. Maar nu is alle leed geleden, de eerste tunnelsectie ziet er foutloos uit. Men kent nu de problemèn. en de werkers op Van Brienenoord zijn goed op elkaar ingespeeld. Daarom is men optimistisch wat de produktie be treft. Op Van Brienenoord maakt men ook nog andere zaken: de palen, die het tunneldeel onder de Nieuwe Maas moe ten steunen. Zoals men weet, worden dit palen met oppersbare koppen, die, als een tunnelsectie er boven op wordt afgezon ken, tot op de goede hoogte kunnen wor den opgedrukt door middel van dun vloeibare beton. Deze palen zijn thans volop in produktie en ook dit geschiedt in een houten stoomkast en met ver. warmd water in het betonmengsel. De met deze methode van werken opgedane ervaringen zijn zeer gunstig gebleken. DE eerste sectie van de eerste moot voor de metrotunnel onder de Nieuwe Maas te Rotterdam is gisteren uit de be kisting gekomen. Dat gebeurde op het eiland van Brienenoord. Na een hele reeks moeilijkheden, probeerselen, im provisaties, organisatieproblemen en technische perikelen, die nu eenmaal al tijd behoren bij het vervaardigen van een prototype, is de eerste stap volbracht. De bij deze eerste stap opgedane erva ringen zullen voor de Rotterdamse me tro-bouwers van zeer grote waarde zijn bij het bepalen van het te volgen pro- duktiesehema en de uitvoering daarvan. Men rekent er op, dat dat produktie- schema in januari in zijn volle om vang kan beginnen. Twee tunnelmoten worden -er telkens,, tegelijkertijd-ge- eonstrueërd, „elk bestaande uit;,-vijf. of zes secties, - Die tanpelmoten ^ykcanen naast elkander"in" aahbóuw. Elke-sec tie is vijftien meter lang, een volledige tunnelmoot is dus '75 of 90 m lang. DE Rotterdamse metrobouwers zullen telkens om en om aan beide moten werken. Iédere week wordt een, sectie gestort. Veertien dagen na de storting begint men aan een, volgende sectie. De duur van een storting is berekend op veertien uur. Ter voorkoming van giet- naden en onregelmatigheden, moet zo*n storting ononderbroken worden voortge zet Na drie dagen moet de sectie worden ontkist, voor de rest van de veertien da gen ligt de sectie na te harden in de bui tenlucht. Bij de eerste sectie ging dat natuurlijk allemaal niet zo vlot. Allereerst moest het Bij koninklijk besluit van 24 novem ber werd aan de heer J. Vermulst, Vlaardingerdijk 311 b te Schiedam de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend wegens langdurige en trouwe, dienst. De heer Vermulst viert vandaag, woensdag, zijn 50-jarig jubileum bij de Nederlandse Klinknagelfabriek. Op een speciaal daartoe op het stadhuis be legde bijeenkomst werd hem dit ere teken door loco-burgemeester H. Sabel uitgereikt. SCHIEDAM. Geboren: Catharina T, M. d. v, A. G. van Dijk en C. T. M. Simonis. Robertus C. H. M. v. J. H. van de Wa ter en M C. Roeiers. Overleden: G. van Kampen, 64 jr.: F. Holswilder, 85 jr.; D. van der Beek, 72 jr. (Van een onzer verslaggevers) TAE voorbereidingen voor de operatie 1-7 „Zakgeld 10 X 10" zijn in Schie dam nu in volle gang. Het secretariaat (Cort. v. d. Lindenlaan 2. tel. blbss) heeft alle Schiedamse school- en jeugdverenigingen, jeugdorganisaties e.d. een circulaire gezonden om aan dacht te vragen voor het doel van de actie. De actie wordt gevoerd in het kader van de wereldwijde anti-hon- ger-eampagne. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap bundelt alle activiteiten van de jeugd. De actie hoeft de naam „tien maal tien" HO x 10>, tien weken lang wordt van ieder meisje en iedere jongen 10*4 van het zakgeld gevraagd. Door middel van op naam gestelde kaarten met ze gels wil men proberen de offers van de jeugd te verzamelen. Er zijn vier soor ten kaarten: rood 10 zegels van 10 cent, voor de lagere schooljeugd: wit: 10 ze gels van 25 cent, voor de jeugd van technische, huishoud- en industrie, U.L.O. en V.H.M.O. scholen; blauw: 10 zegels van 50 cent.', oranje: 10 zegels van 100 cent), beide voor werkende jeugd boven 16 jaar. De actie start 8 januari 1962 cn duurt tot 17 maart 1962. De opbrengst van dc actie zal worden besteed aan een z.g. „crfgewasscnproject". dat wordt uitgevoerd aan de Westkust van Afrika. In tropisch Afrika verkeert de landbouw nog grotendeels in het sta dium van de zell'voorzieningseconomic. waarbij het gezin in zijn voedselbehoefte door eigen landbouwactiviteit voorziet. Op vele plaatsen hebben de boerengezin nen een eigen erf- of keukentuin; dit is het domein van de vrouw. Zowel in de landbouw als op dit erf zijn de gewassen- soorten vaak zeer beperkt, waardoor een eenzijdige samenstelling van de voeding wordt veroorzaakt. Onderzoekingen hebben aangetoond, dot het erf belangrijk bijdraagt in dc ver hoging van de kwaliteit van dc voe ding. Daarom is het in eerste instantie! nodig, de groente cn fruit van het erf' te verbeteren, dus „ertgewassenpro- jekt": 1. Het aantal gewassen uit te breiden met groente en fruit, die rijk zijn aan mineralen, eiwitten en vita minen. en verbetering van landbouw methoden. 2. Op grote schaal voorlich ting geven over dc thans zo gebrek kige voedselbereiding on menusamen stelling, met bijzondere aandacht voor de kindervoeding. 3. Het geven van medisch-hygiënische voorlichting, vooral t.a.v. de typische .gebreksziëk ten". Wij vertrouwen er op, dat ook U de noodzaak van hulp. aidus de cir culaire. zult willen inzien. Aangezien het niet de bedoeling is, dat de zegels van de kaarten worden verkocht, maar dat de zegels door de jeugd zelf wor den betaald, is de taak van verschil lende jeugdorganisaties beperkt tot hel organiseren van bijzondere activitei ten. Enkele ideeën zijn: Volksdansen, olie-, bollenactie. bij vorst een ijst'eest. poppen-; kastvoorstelling* toneeluitvoering, caba ret, voordraehtenwedstrijd, .fietstocht, motorcross, ballonnenwedstrijd. Om deze actie in Schiedam zo goed mogelijk te laten verlopen zijn veel medewerkers nodig. Ook een zo groot mogelijke bekendheid is noodzakelijk.. Donderdag 14 december komt men weer samen in „Jeugdhaven", Lange Haven 129. om de gang van zaken, in Schiedam te bespreken. De burgemeester van Schie dam brengt ter openbare ken nis de volgende beschikking van de minister van defensie betreffende de aangifte ter in schrijving voor de dienstplicht: 1. De in 1942 geboren manne lijke personen, die in een Nederlands bevolkingsregis ter zijn opgenomen of daarin behoren te zijn op genomen en geen bewijs van inschrijving voor de dienstplicht noch een be wijs van met-inschrijving hebben ontvangen, zijn ver plicht zich vóór 1 januari 1962 aan te melden ter ge meentesecretarie van hun woonplaats of gewone ver blijfplaats. 2. De aanmelding geschiedt door de onder 1 bedoelde personen zelf, bij hun ver hindering door hun wette lijke vertegenwoordiger, Is een rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging, een stichting of een instelling van weldadigheid wettelijk vertegenwoordiger, dan rust bij verhindering de verplichting tot aanmelding op de bestuurders. 3. De onder 1 bedoelde per sonen worden, indien zij de Nederlandse nationaliteit bezitten, voor de dienst plicht ingeschreven, zulks met inachtneming van arti kel 8 van het dienstplicht besluit cn de beschikking van de minister van oorlog van 18 december 1958, nr. 14.746 (inschrijving voor de dienstplicht). Burgemeester en Wethouders roepen sollicitanten op voor de vervulling van een TWEETAL VACATURES BIJ DE ADMINISTRATIE VAN DE GEMEENTELIJKE DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN. Vereist wordt het bezit van een U.L.O.-diploma of daarmede gelijk te stellen opleiding. Aanstelling zal geschieden in de rang van Schrijver (jaarwedde f 2.688.— - f 4.896.- te bereiken na 7 jr.) of Schrijver A (jaarwedde t 3.756.- - f 4.816.- te bereiken na 7 jr.) In de genoemde jaarweddden zijn niet begrepen. 5,6% com pensatie ingevolge de A.O.W. te betalen premiën, 4% va kantietoeslag en huurcompen- satie. Kinderbijslag volgens rijksregeling. Eigenhandig geschreven sollici taties dienen binnen 10 dagen na verschijning van deze op roep te worden Ingezonden bij de Directeur van genoemde Dienst, Broersveld 142 te Schie dam.

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 1