EERSTE NEDERLANDSCHE ai Kostbaas en kostganger als vrienden naar huis School Bevordering zelfstandigheid van de ondersteunden Scholengemeenschap in Alexanderpolder Concurrentie van gemeente voor particu iere scholen Pseudo-inspecteur van politie was oplichter Fraai ensemblesp van KoeckertQuartett Q Wethouder De Vos: Hogere normen Socialist moet motie iveer intrekken Geen boeken voor bijzondere kweekscholen Protesten in Rotterdamse raad fheetman\ 'ewedefrwu Moord in de Adrianastraat - na hevige vechtpartij - H Clir. school voor meisjes in Hoogvliet Op 2 jan. debat over N.-Guinea Drie jaar geëist wegens fraude bij kleuterzorg Na eerste meer bemande vluchten Dertien doden bij luchtbotsing MAND Motie Onvolkomenheden B.L.O.-scholen Schoonvader voor 12.000 bestolen Argwaan '■'de schatkamer onder de lijnbaan" Blinde aangereden door auto Kamermuziekvereeniging in Boymans Inwonertal weer gedaald PAGINA 3 damse wethouder van maat schappelijke steun en voorzorg, de heer G. Z. de Vos, zal in de toe komst vooral gericht zijn op het bevorderen van de zelfstandigheid van de groep van ondersteunden. Verder zal de wethouder er naar streven, dat binnen het raam van de wettelijke mogelijkheden de ondersteuning zo rechtvaardig mo gelijk wordt verleend. (Van eert onzer redacteuren) EEN BELANGRIJK punt van bespreking vandaag in de Rot terdamse raad is de gemeentelijke avond-Mulo in Zuid, die sinds kort,' zij het dan nog op particuliere basis, draait. Gisteren is reeds door dr. F. J. Krop (c.h.), de heer C. F. Kleister (k.v.p.) en mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom (a.r.) krachtige geprotesteerd. Deze school immers betekent met ïaar lage lesgeld een gemeente lijke concurrentie van de reeds 20 jaar in Rotterdam bestaande par ticuliere avond-mulo's. (Van een onzer redacteuren) T|E 29-jarige schipper H, J, G. ■*- uit Maurik, die door de rijks politie te water van Vlaardingen in Rotterdam is aangehouden, zou twee jaar lang zijn schoon vader hebben opgelicht, in totaal voor 12.000,De verhalen die hij hem daarbij deed waren zo gecompliceerd, dat de schoon vader, toen de politie vermoedde, dat hij gechanteerd werd, zei: „Ach laat u maar, het is alle maal zo ingewikkeld." (Advertentie) Plannen van Ver. Staten CC Advertentie E.N Elk jaar als de behandeling \an de be groting «en paar dagen op gang is bekruipt ons het ge\oel, dat de raad niet binnen de vastgestelde tentlijn met zijn taak gereed komt. Ook nu weer. Er wordt naar gestreefd vrijdag s, de zaak in kannen en kruiken te hebben, maar de vraag is of dat zal ge lukken met het tempo, waarin op het ogen blik de hoofdstukken worden afgehandeld. Het uitputtend bespreken tan onderwerpen door sommige leden is oorzaak, dat zij de tyd, die zij in feite tot bun beschikking hebben, belangrijk overschrijden. Het is daarom niet ondenkbaar, dat de raad tenminste als aan de komende vrijdag als laatste dag wordt vastgehouden in tijd nood gaat verkeren. De voorzitter beeft daarvoor gisteren ge waarschuwd. Op de vierde dag van de be grotingsdebatten, bij bet begin van de debatten over het hoofdstuk onderwijs, kunsten en wetenschappen. Nu is het natuurlyk niet altijd mogelijk kort te zijn. En zeker niet b(j de behande ling van een zo belangrijk onderwerp al» onderwijs, dat het eerst aan de orde werd gesteld. De socialisten mr. C. J. N. van Dongen en mevrouw M. Blom-Mourits bijv hadden samen een zeven kwartier nodig om hun gedachten hierover aan de wethouder voor te leggen en hem over bestaande on zekerheden vragen te stellen. Voor mevrouw Blom werd het de maidenspeech. Als oud- voorzitster van een wijkraad was van haar zeker geen „plankenkoorts" te verwachten Die had ze ook niet. Maar toch, wie haar wel eens in haar voormalige functie heeft be luisterd, miste het sprankelende, het vlotte, dat haar redevoeringen altijd een bijzonder cachet heeft gegeven. Bij volgende spreek beurten zullen die haar speeches zonder twijfel wel weer markeren. In het verslag over de raadszitting wordt min «f meer uitvoerig over de grote ver scheidenheid van zaken, die werden be sproken, geschreven. Het plau-Langeveld werd ter sprake gebracht, er werd aange drongen op het doen van research ten aan zien van het onderwijs, de „monsierscholen' werden in het Echt van de schijnwerper geplaatst, en de vrije zaterdag en de vacan- liespreidïttg werden aangeroerd. Het is allemaal in het verslag te lezen. Een paar punten willen we echter uit de veelheid lichten. Mr. Van Don-gen maakte een belangrijke opmerking. Hij vertelde de raad, dat Rotterdam volgens een E.TJ.-raport percentsgewijs minder jon- geDS en meisjes als leerling op de middel bar!} scholen heeft, dan tal van andere plaatsen in Zuid-Holland, Dr. F. J, Krop (chr.-hist.) signaleerde een, wat hij noemde, discriminatie ten aanzien van de vier bij- gonderè "kweekscholen. De gemeentelijke kweekschool wordt op ruime schaal in staat gesteld boeken aan haar leerlingen in bruik leen te geven, waarmee laag geschat een bedrag van 500 per leerling per cursus gemoeid is. Doch de ouders van de leer lingen van de bijzondere kweekscholen mogen in deze faciliteit, die door de ge meente wordt gefinancierd, niet delen. En verder keerde dr. Krop zieh fel daarin steun vindend bij bet anti-revolutionaire raadslid mevrouw dr. F. T. Dienier-Linde boom en baar rooms-katholieke mede-lid de heer C. F. Kleisterlee tegen het oprichten r,n subsidiëren van gemeentelijke avond- mulo's, zonder dat de bestaande scholen door de gemeente worden overgenomen of op gelijke wijze worden gesubsidieerd. Dit is een grove onbillijkheid, zei hij. De wethouder van onderwijs en volks ontwikkeling de heer A. J. van der Vlerk zal vermoedelijk vanmiddag de vele vragen beantwoorden. En dan meer moeten ver tellen over de z.g. comprehensive school, een schoolgemeenschap waarin een groot aantal typen onderwijs is verenigd en waarvan, naar verluidt, de oprichting in de De bewindsman liet het niet bij deze algemene uiteenzetting, maar sprak als zijn overtuiging uit, dat de steun- normen omhoog moeten. Van alle kanten was in de gemeen- teraad hierop aangedrongen. Uit het uitvoerige, maar heldere betoog van de heer De Vos bleek, hoe moeilijk echter deze kwestie is. Want er moet bij de steunverlening steeds een bepaald systeem worden gevolgd. Dat systeem nu denkt de wethouder te wijzigen. En wel in deze zin dat allerlei toeslagen, zoals het kleding- geld er. het geld voor het levensraid- delenpakket in het totaal worden op genomen. Men zal dan minder op de ambtenaren zijn aangewezen, waar door de verantwoordelijkheid van de ondersteunden kan worden bevorderd. Ook zal de nieuwe systematiek van de wethouder met zich. meebrengen, dat de verschillen door de vrijlatings- regeling voor de ondersteunden <de socialistische afgevaardigde, de heer G. Spruyt gebruikte in dit verband het woord discriminatie) minder groot zullen zijn. DE meeste raadsleden, die over deze kwestie kritische vragen hadden gesteld, waren, tevreden met het ant woord van de wethouder. Maar de heer G. Spruyt zag nog alle reden om een motie in te dienen. In deze motie -wordt erop aangedron gen, dat de vrijlatmgsregeling voor on dersteunden (die een vrijwillige pen sioenuitkering krijgen) ook van toepas sing zal zijn voor ondersteunde be jaarden, die recht hébben op een pen sioenuitkering. Ook wordt in deze motie de wens uitgesproken, dat B. en W. zul len bevorderen, dat bij een verhoging van de A.O.W. medio" 1962 de vrijla tingsregeling van toepassing zal zijn voor die ondersteunde bejaarden, die uitsluitend recht hebben op een uitke ring krachtens de A.O.W. Prins Alexanderpolder door burgemeester en wethouders wordt overwogen. Er as in de raad geen eensgezindheid over dit plan. Het liberale raadslid mevrouw ir. M. C. Endert-Baylé heeft al aangekondigd, dat zij de bouw van een schoolgemeenschap afwijst en dat zij veel meer voelt voor kleinere eenheden dsn de comprehensive school voorstaat. Zo is zij meer geponeerd voor een schoolgemeenschap, waarin slechts de kleuterschool en de lagere school zijn ondergebracht. De onderwijswereld zal met grote belang stelling van het standpunt -van de wethouder kennis nemen. Daarvan kan hij verzekerd zijn. Toen wethouder De Vos zijn alge meen beleid uiteenzette, had hij deze wensen van de heer Spruyt ..eigenlijk kruimelwerk" genoemd Veel vuurwerk heeft deze motie niet opgeleverd. Mevrouw dr. F. T. Diemer- Lmdeboom wees erop, dat de motie over een ingewikkelde materie handelt en dat de financiële consequenties voor de ge meente moeilijk direct zijn te overzien. Bovendjen is het de vraag, of bij uit voering van de motie-Spruyt geen an dere onrechtvaardigheden naar voren komen. Een ander bezwaar was nog, dat deze motie is ingediend, terwij! deze kwestie bij de instelling, die over deze aangelegenheid gaat met aanhangig is gemaakt. Mevrouw Diemer stelde daarom voor, dat B. en W. eerst met een pre-advies zouden komen. De heer W. Baggerman (v.v.d.) en mr, S. W. C. I, M. Couwenberg (k.v.p.) waren het met dit voorstel eens. Toen wethouder De Vos ten slotte het. pre-advies beloofde kon de heer Spruyt(mer nog een positief antwoord niets anders doen dan zün motie maar intrekken. Uit het betoog van de wethouder stip pen we verder nog aan. dat hij toegaf, dat de tegenwoordige G.S.W.-regeling zo haar onvolkomenheden heeft. De werkplaatsen voldoen nog niet aan de verwachtingen en hebben een onvol doende capaciteit. Mevrouw Diemer kreeg te horen, dat er naar gestreeefd wordt de werkin richting aan de Putsestraat in de G.S.W.-regeling op te nemen. Veel pu pillen van deze inrichting komen echter niet voor deze regeling in aanmerking. Over een andere huisvesting van de in richting zijn de onderhandelingen gaan de. De bedoeling is in ieder geval, dat er op de zuidelijke Maasoever een G.S.W.-werkplaats komt. Mr. Couwenberg werd tevreden ge steld met de toezegging, dat de sub sidiëring van de militaire tehuizen wordt herzien. Ook de militaire tehui zen buiten de stad zullen voor subsi die in aanmerking k-omen. Ook deelde de wethouder mee, dat bü de sanering van oude stadswijken een proef zal worden genomen met de over plaatsing van een groep gezinnen. Op haar vraag er naar te streven de integratie van de toeslagen gelijk te realiseren met de verhoging van de A.O.W. medio 1962 kreeg mevrouw Die- (Van een onzer redacteuren) De vereniging .Christelijke Nijver heidsscholen" en de vereniging Nijver heids scholen voor meisjes" zijn het in het verleden eens geworden over het stechten van een nijverheidsschool voor meisjes in Hoogvliet. De Rotterdamse raad heeft een over eenkomstig besluit genomen, maar in afwijking van dit beshut heeft de mini ster zijn goedkeuring gehecht aan de op richting van een christelijke nijverheids school voor meisjes m Hoogvliet. Enkele Rotterdamse raadsleden spra ken gisteren hun bevreemding uit over deze"" gang van zaken. Mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom heeft de achtergrond van deze gang van zaken uiteengezet. In 1956 heeft de christelijke vereniging reeds een ver zoek ingediend tot stichting van een school. De overwegingen van de mini ster zijn kennelijk geweest, dat m Spijkemsse reeds een neutrale meisjes school bestaat en dat een verzoek voor een Chr.Technische School voor Jongens in Hoogvliet is afgewezen. Voor de al gemene meisjesschool is door B. en IV. reeds grond gereserveerd. Mevrouw Diemer vroeg nu. of deze grond aan de christelijke meisjesschool kan worden toegewezen. Zij verzekerde nog. dat het bestuur op dezelfde voorwaarden gast vrijheid wil verlenen aan de algemene meisjesschool als aanvankelijk omge keerd waren gesteld. fOORDmoord! werd er dinsdag avond in de Adrianastraat ge schreeuwd. Tientallen bewoners, die op de angstige kreten hun huizen waren uitgesneld, stonden rijen dik rond een 48-jarige classi ficeerder, die met een bebloed hoofd op het trottoir lag. Politie-agenten, die met snelle auto's naar de Adrianastraat in het oude cen trum van Rotterdam waren uitgerukt, kregen de wildste verhalen te horen: Iedereen had de moordaanslag allang verwacht, want het boterde niet zo goed tussen de classificeerder en zijn kost baas, een 47-jarige havenarbeider. Ze hadden dikwijls hevige ruzie en dinsdag avond had de kostbaas besloten er voor goed een einde aan te maken. Hij had de dasificeerder een flinke aframmeling gegeven en hem daarna van de trap ge gooid. De agenten vonden de kostbaas in zijn keuken, terwijl hjj bezig was zijn kleding van bloedsporen te reinigen. Hij werd meegenomen naar het bureau en in een cel opgesloten. De classificeerder was inmiddels naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Zijn verwondingen waren niet ernstig. Nadat hij een paar pleisters op zijn hoofd had Generaal-majoor sir Rohan Dela- eombe; de Britse commandant in Ber lijn, heeft bij zijn Russische ambtgenoot krachtig geprotesteerd dat vopo's op 9 december twee Westberlijners uit de Britse sector van West-Berlijn ontvoerd hebben. Sir Rohan vroeg om vrijlating van de ontvoerden en bestraffing van de verantwoordelijke personen. De Krop sprak over een grove onbillijkheid en de heer Kleister lee stelde onder meer deze vraag of de •wethouder van onderwijs, de heer A. J. de Vlerk, niet buiten rijn boekje was gegaan door tot het stichten van de gemeentelijke Avond-Mulo te besluiten zonder de raad hierin te kennen. (Van een onzrer redacteuren) Op de tafel van het Rotterdamse col lege van B. en W. ügi een gedetailleerd plan om op een complex van 6 ha in de Prins Alexanderpolder can zogenaamde „Comprehensive School" te vestigen. De bedoeling van dit plan is een scho lengemeenschap te stichten, waarin al le typen van onderwijs, zoals kleuter-, lager-, ulo-, nijverheids- en v.h,m.o,- onderwijs, zijn opgenomen. Dr. F. J. Krop (c.h.) heeft gisteren in de Rotterdamse raad uitvoerig over dit plan gesproken en zich er waar derend over uit gesproken. Mevrouw ir. M. C. Endert-Bailé (v.v.d.) was daarentegen niet enthou siast over een dergelijke monstreuze school. Wel voelde ze voor een proef met een kleinere schoolgemeenschap, bestaande uit lager- en kleuteronder wijs. De Raad van Beheer van de Nufsaca demie voor Pedagogische en Maatschap pelijke vorming heeft in principe be sloten tot het oprichten van een peda- logisch instituut. Aan dit instituut zal een observatiescbool worden verbonden. Een belangrijke vraag van dr. Krop was, hoe men de levensbeschouwelijke aspecten van de opvoeding in deze school denkt te behartigen. Verder informeerde hij naar de moge lijkheden tot het verrichten van re- searchwerkzaamheden op zuiver weten schappelijk niveau. TIJDENS DE onderwijsdebatten heb ben de raadsleden vooral aangedron gen op de bouw van meer scholen voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen. Er is Sn de gehele stad zelfs geen kleuterschool voor deze misdeel- den. „Hier bestaat een aperte achter stand", zei de heer C. F. Kleisterlee (k.v.p.>, Maar mevrouw Endert zag de ze achterstand niet in. Zij wilde niet voor meer nieuwe b.l.o.-scholen pleiten om „het evenwicht niet te verstoren". Mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom als laatste spreekster over dit onder werp, stelde enkele praktische vragen. Zo wilde ze weten of het Instituut Bender, dat al zolang op een nieuw schoolgebouw heeft moeten wachten, het volgend jaar kan worden geholpen. i Verder informeerde ze of het gebouw van de Chr. U.T.S. in de systeembouw van 1963 kan worden opgenomen. Dit is een belangrijke kwestie, want in september 1962 zou de Chr. U.T.S. in het gebouw van de Chr, L.T.S. aan de Gordelweg beginnen met 2 schakelklas sen en 2 eerste klassen. Dit plan zal waarschijnlijk echter al teen worden goedgekeurd, wanneer mem in 1963 het uitzicht heeft op een nieuw gebouw. Een andere vraag betrof de A. J, Schreuderschool. Wanneer de ruimte van de werkinrichting aan de Putse straat vrijkomt, is het wenselijk, "dat deze ruimte de school ten goede komt. Voor de Jacob Juchschool aan de Wie lewaal, waar de toestand helemaal ver schrikkelijk is, vroeg mevrouw Diemer zo spoedig mogelijk een provisorische oplossing. Voor de 20 gehandicapte kinderen, die elke dag naar het Nagtegaalplein moeten is een lokaliteit in Hoogvliet zelf wenselijk. Tenslotte vroeg mevrouw Diemer in zage van de gemeentelijke prioriteiten lijst voor scholenbouw in de raadscom missie voor onderwijs. (Van onze pariementsredactie) De Tweede-Kamervoorzitter dr. L. G. Kortenhorst heeft vanmiddag voor gesteld op 2 januari a.s. het aangekon digde N.-Guinea-debat te doen honden. Itt aansluiting daarop wordt de begro ting van buitenlandse zaken behan deld, waarbij niet meer over N.-Guinea zal worden gesproken. Het N.-Guinea-debat zal een zg. „full-dress-debat" worden waarbij be halve de minister-president en de mi nister van buitenlandse zaken ook de staatssecretaris voor N.-Guinea mr. Bot zal zijn betrokken. Het voorstel waartoe vanmorgen reeds door het se niorenconvent was besloten werd door de Kamer aanvaard. Ook de so cialistische fractieleider mr. J. A. W. Burger legde er zich bij neer hoewel hij liever een debat op kortere ter mijn zou hebben gehad. De door mi- nister-president De Quay in zijn brief gevolgde methode wees hij met kracht af. „Mijn grote zorg is" aldus de spreker dat de regering in de passiviteit van de Kamer een sanctionering van de door de minister-president gevolgde methode zal zien". Mr. Burger had ook zorgen over de nationalistische gevoe lens van groepen Papoea's in N.-Gui- nea. Alle avond-mulo's in Rotterdam, zo betoogde dr. Krop, kunnen zichzelf be druipen. De leerlingen kunnen vlot het schoolgeld betalen. In veel gevallen neemt de werkgever het lesgeld geheel of gedeeltelijk voor zijn rekening. In andere gevallen (o.m. doo-r sommige overheidsbedrijven) worden de studie kosten na het behalen van het diploma terugbetaald. Ook verlenen de scholen reductie op of vrijstelling van het lesgeld. De positie van de Rotterdamse avond- mulo's, zo vervolgde dr. Krop, dreigt echter nu radicaal gewijzigd te worden. In augustus verschenen in verschillende in Rotterdam verschijnende dagbladen advertenties, waarin de oprichting van de gemeentelijke avond-mulo werd aan gekondigd. Boven in de advertentie was het wapen van de gemeente Rotterdam afgebeeld. En de tekst van de advertentie was onder meer: „Het door de leerlingen te betalen les geld bedraagt slechts een. derde deel van het op de particuliere scholen gevraagde bedrag." De officier van Justitie bij de Haag se rechtbank heeft gisteren een gevan genisstraf van drie jaar geëist met af trek van het voorarrest tegen de 4"-ja rige administrateur L. M. P. M, van O. uit Den Haag, die terecht stond voor fraude bij de Eerste Nederlandse vere niging voor kleuterzorg in Den Haag. Tussen 1950 en 1961 heeft de admini strateur in totaal ongeveer 45.000 verduisterd ten nadele van deze vere niging. Al voor 1950 begon hij met le nen van geld uit de verenigingskas. Hij heeft liet geld gebruikt om op roy ale wijze te kunnen leven. De controle op het kasbeheer is in die jaren weinig intensief geweest, zo bleek bij het hi> ren van de getuigen in deze zaak. Bo vendien zorgde de administrateur er wel voor, dat zijn zaken op papier steeds in orde waren. Uitspraak op 22 december. Het gaat niet aan, aldus luidde de con clusie van. dr. Krop, dat de gemeente slechts één avond-mulo steunt. Billijk is, dat men. geen enkele avond-mulo sub sidieert of alle instellingen. De heer Kleisterlee zei. het zo: Er be staat geen enkele reden, dat de gemeente grote sommen uitgeeft op het terrein van het particuliere initiatief.. Hij vroeg, of het ook de bedoeling is op de Rechter Maasoever een gemeentelijke avond-mulo in het leven te roepen. tin de memorie van beantwoording is deze vraag reeds bevestigend beant woord). De wethouder van onderwijs zou van daag opening van zaken geven. Mr. C. J. N. van Dongen (p.v.d.a.) heeft gisteren in de Rotterdamse raad zijn partijgenoot, de wethouder van on derwijs, de heer A. J. v. d. Vlerk, ge dreigd, dat hij vandaag tegen hem een motie zou indienen. Vorig jaar had mr. Van Dongen reeds gesproken over de kwestie, dat slechts een gedeelte van leerlingen van de middelbare scholen (kinderen van minder draag- kraehtigen) gratis de leerboeken in bruikleen krijgen. De wethouder had beloofd deze zaak te „bekijken". Maar hier was nog niets van gekomen. Mr. Van Dongen wenste dat alle leerlingen de boeken gratis in bruikleen zouden krijgen. In de tegenwoordige regeling zit te sterk het element van bedeling. Dr. F. J, Krop (c.h.) roerde een ernstiger kwestie aan. De gemeentelij ke kweekschool wordt namelijk in staat gesteld op ruime schaal boeken aan haar leerlingen in bruikleen tc geven, r» ouders van de leerlingen van de vier bijzondere kweekscholen delen ech ter niet in deze faciliteit. De afgevaardigde van de C.H.U. vroeg daarom, wanneer de wethouder deze discriminatie zon opheffen. Tijdens het onderwijsdebat zijn ook weer de administratiekosten voor het bijzonder onderwijs ter sprake geko- 1 "-en. Het was zelfs mr. Van Dongen opgevallen, dat het bijzonder onder wijs door deze kosten tekort zou wor den gedaan. In; verband met de volkomen gelijk stelling van het onderwijs pleitten me vrouw dr. P. T. Diemer-Lindeboom en de heer Kleisterlee voor de aanstelling van consulenten ook voor het bijzonder onderwijs. Beider, voerden juridische argumenten aan. dat de besturen van de bijzonde re lagere scholen financieel in staat zouden zijn de consulenten aan te stel len op grond van de wettelijke bepalin gen. Uitgangspunt was (aldus de fantasie van G.), dat hij van de gemeente Maurik f 30.000 zou krijgen om een. eigen schip te kopen. Toen een notaris hem het geld in een enveloppe gaf en zich even verwij derde. waren bij zijn terugkomst de bank biljetten verdwenen. G. werd van diefstal verdacht Uit deze kwestie vloeide (nog steeds in de fantasie van de schipper) allerlei verwikkelingen voort, waarbij vele autoriteiten betrokken- raakten. Zo was er op een gegeven mo ment weer eens geld nodig voor de loco- burgemeester van Maurik, die onder cu ratele was gesteld.... Elke keer als G. weer van een reisje op de binnenvaart terugkeerde, was er iets dergelijks. En om een en ander tegenover zijn schoon vader meer geloofwaardig te maken, voerde hij met hem telefoongesprekken onder valse naam, met verdraaide en bromstemmen, nu eens als rechercheur, dan weer als de loco-burgemeester zelf. 1 A EDELSTEENKUND1GE f.ja 9 P DIAMANTEXPERTgi.a. 9 LIJNBAAN 92-ROTTERDAM 9 s» 99 Echte politiemannen kregen op een ge geven moment argwaan, toen hij zich van hen bediende om zijn schoonvader te be naderen. Toen deze, zelf ook schipper, in Wemeldinge lag, belde hij zogenaamd als Rotterdamse inspecteur van politie naar zijn „collega's" daar met het verzoek of iemand even langs het schip kon gaan om te zeggen, dat er ruim f 400 gestort moest worden voor zijn schoonzoon. De schoonvader was echter al vertrok ken, en kreeg enkele dagen later de bood schap. Gezien enkele kleine regiefoutjes ontstond het vermoeden, dat de schipper weid gechanteeerd. Toen G. terugkeerde uit Duitsland werd hij aangehouden. Hij bekende. Het geld was opgegaan in café's. Kij had zijn slachtoffer voorgespiegeld, dat de bedragen, als „de bende zou zijn opgerold", met rente terugkwamen: Zijn vrouw had hij daartoe „een boekhouding" laten bijhouden. gekregen, mocht hij weer naar huis gaan Regelrecht liep de kostganger naar het politiebureau om aangifte te dóen van de mishandeling. Maar zijn wraakgevoe- lens veranderden weldra in medelijden toen hij zijn gevangen kostbaas ontdek te. Met uitgestoken hand liep hij op hem toe en gaf hij hem een ferme klap on de schouder.... Ook de kostbaas werd het week om het hart, toen hij het bepleisterde ge- zicht van de classificeerder zag. „Heb je erge pijn gehad?" vroeg hij angstig. De rechercheurs, die de confrontatie met verbazing bijwoonden, vroegen de classificeerder: „Wilt u nog aangifte doen?" De kostganger schudde heftig met zijn hoofd. Hij wilde er niets meer van weten, Als de beste vrienden wan delden zij het bureau uit De directeur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Ja mes Webb heeft meegedeeld, dat de eerste Amerikaanse bemande ruimte, vlucht, die voor januari op het pro gramma staat, met tussenpozen van zestig dagen zal worden gevolgd door een serie soortgelijke vluchten. Deze vluchten zullen de nodige gege vens opleveren over het vraagstuk der gewichtloosheid en de invloed daarvan op de ruimtevaarders, terwijl aan de hand daarvan tevens zal kunnen worden vastgesteld wanneer de Ver. Staten zul len overgaan tot de volgende stap in de ontwikkeling an de ruimtevaart: het in een baan om rt. aarde brengen van een ruimtevaart».:..: twee mensen aan boord. Voort deelde Webb mede. dat over enkele maanden een demonstratie zal worden gegeven met een internationale televisie-uitzending in samenwerking met Frankrijk, Engeland en West-Duits- land. Intussen heeft de Amerikaanse lucht macht gistermiddag een raket gelanceerd met een „Discoverer 36" - kunstmaan, waarin geheime instrumenten en een ra diozender zijn ondergebracht. De zender, die geheel door amateurs is vervaardigd, is „Oscar" gedoopt. Hij werd na de eerste omwenteling boven de zuidpool afgesto ten. Hij zal ongeveer een maand lang op ,de internationale amateurgolf <145 me gacycle) een morseboodschap uitzenden. Deze boodschap bestaat uit achtereenvol gens vier en twee punten, wat ,,Hi" op. levert, een Amerikaanse groet. Aan de 30.000 radio-amateurs ter wereld is ver* zocht op de kunstmaan af te stemmen. Tsjecho-Slowakije heeft zijn ambas sadeur uit Tirana teruggeroepen en te gelijkertijd Albanese ambassadeur in Praag persona non grata verklaard. Tsjecho-Slowakijke blijft in Tirana ver tegenwoordigd door een zaakgelastigde, die gevraagd is ook de Sowjetbelangen n Albanië te behartigen. Zoals reeds in een deel onzer edities is gemeld, zijn gisteren twee transport vliegtuigen van de Belgische luchtmacht in botsing gekomen bij eert landing op het vliegveld van Chèvres, ten noorden van de Belgische plaats Bergen aan de Franse grens. Een van de beide toestel len van het type C119, de „vliegende verhuiswagen", explodeerde in de lucht en stortte te pletter. Het andere kwam twee kilometer verder aan de grond. Een aantal inzittenden heeft nog ver geeft getracht zich met een parachute in veiligheid te stellen. De hoogte was ech ter niet voldoende en ook zij kwamen om het leven. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van defensie heeft medegedeeld, dat bij het ongeval 13 leden van de luchtmacht om het leven zijn gekomen .Behalve een bemanning van vijf leden had een van de toestel len drie technici van :1e luchtmacht aan boord. Een commissie van onderzoek is ter plaatse met haar werk begonnen. Het resultaat wordt eerst over enkele dagen verwacht. Vanmorgen om kwart over zeven hielp een voorbijganger een blind echt paar bij het oversteken van de Sehie- damseweg. Door de duisternis misleid merkte de bestuurder van een bestelauto -hen te laat. Hij remde uit alle macht, maar kon niet voorkomen, dat de blinde man, de 49-jarige mandenmaker Alb. Schijf uit de Zeilmakerstraat te Rotterdam, werd aangereden. De heer Schijf viel, raakte huiten bewustzijn en kreeg een hoofdwond. Hij is naar het Dijkzigtzie kenhuis gebracht. De politie van het bureau Marconi- plein verzoekt de voorbijganger, die het echtpaar hielp, zich voor het geven van inlichtingen te melden. Het telefoon nummer is 35970. XJET KOECKERT Quartett Is voor j zeer aantrekkelijke overgang naar het de leden van voaii»m>»««ii- Kufarfpt in p tmn oon ©PIB» tmnucti a de Kamermuziek vereeniging lang geen onbekend en semble meer, want het treedt de laatste jaren elk seizoen in dit mi lieu met uitermate veel succes op. Ook dinsdagavond weer oogstte de vier Duitse kunstenaars die niet al leen hun instrument meesterlijk beheer sen, doch tevens in het ensemblespel een muzikale eenheid en een homogeni teit in de klankproduktie hebben be reikt, welke gelijkwaardig kunnen wor den geacht aan die van de vermaarde strijkkwartetten - bij de talrijke geest driftig gestemde toehoorders, die de aula van het Museum Boymans - Van Beuningen tot de laatste plaats bezette, enige malen een ovationele bijval. En dit was zeer wel begrijpelijk, want het programma werd wel bijzon der fraai geopend met de vertolking van het Kwartet in Es van Carl Bitters von Dittersdorf. Dat dit werk een vaste plaats op het repertoire van het ensem ble heeft verworven, is zeer verklaar baar. Het is een prachtige compositie, (waarvan het eenvoudig doch zeldzaam melodieus klinkende tweede deel een wel zeer aparte muzikale bekoring be zit) die stellig op een lijn kan worden gesteld met kwartetwerken van Von Kwartet in F van Maurice Ravel, een eveneens verrukkelijk stuk, dat een aï niet minder gave en boeiende weergave genoot. Ook in het na de pauze uitgevoerde Kwartet in E opus 59 no. 2 van Van Beethoven kon men een gespannen mu siceren beluisteren. De grote composi- taire geladenheid, die de hoekdelen ken merkt, verleidde het ensemble soms tot een wat ruwe en eigenlijk te fors spel, een spel dat overigens, het zij hier di rect aan toegevoegd, verder eveneens van een hoog gehalte was. Vooral in het contemplatieve Adagio werd een sonore boeiende klank bereikt. H. VAN BORN Dittersdorf geniale tijdgenoot Mozart, j Geboren werden YÖ01 kinderen. *519 jo» Tevens vormde deze toondichting eenlgens en 482 meisjes. In de maand oktober is de bevolking van Rotterdam met 270 zielen vermin derd Het inwonertal is hiermee geko- men op 730.904. Eind september telde Rotterdam 731.174 inwoners. In oktober vestigden zich 2206 men- I?1): mannen en 1005 vrouwen in Rotterdam. Er vertrokken 2928 inwo ners, 1720 mannen en 1262 vrouweiv

Trouw / De Rotterdammer | 1961 | | pagina 2