W. Zuidgeest begrijpt „indiscretie" niet zijn STORM OORZAAK VAN VEEL KLEINE SCHADE Schoolteams kunnen weer in toernooien spelen Negen kandidatenlijsten Provinciale Staten Twee kunstwerken voor het Stedelijk Museum kroniek GROENE GOLF BIJNA GEHEEL IN FUNCTIE m Anders dan andere 'öG^ Schiedammers in de schijnwerpers Rotterdamse Speciale aandacht van de iveggebniikers gevraagd mi Twee scholen in judot oernooi Visie op kivestie volkstuinen - Vijfsluizen SVC-damesleams alle gelijk Brandweer steeds in touw Botsingentv- antennes en schoorstenen om Voetbal- en handbahvedstrijd Verlamde kat in de vuilnisbak Dolle koe neemt mëlkhandelaar op de horens Voor kieskring Rotterdam Schenking van 50-jarige Hoek Hulpprediker krijgt boete Regelingen nu geheel anders de rotterdammer Bur^erlijke «tand Enny MolsDe Leeuwe naar „Theater" .1 ps PAGINA 4 DINSDAG 1" FEBRUARI 1962 20 stuks 80 cent NIET TE SNEL MUSEUM Wel lid Bedroefd LOGENSTRAFFEN JTN het stadhuis van Rotterdam, waar het centraal stembureau van de kieskring Rotterdam is gevestigd, zijn vanmorgen een negental kandidatenlijsten inge diend voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten op 28 maart. De lijsten, te noe men in alfabetische volgorde, vermelden de volgende namen. ANTI-REVOLUTIONAIRE PARTIJ CHR.-HIST. UNIE COMMUNISSTISCHE PARTIJ Tien .seconden GERSF. POL. VERBOND KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ PAC. SOC. PARTU PARTIJ VAN DE ARBEID STAATK. GEREF. PARTIJ V.V.D. Voorrang ....en morgen Advertentie 0 Het 10-jarig bestaan van de Chris telijke Gymnastiekvereniging „Juliana" m Schiedam zal op donderdagavond 22 februari in het Pass toeater met een uitvoering gevierd v. n Het program ma dat om half acht _.nvangt, vermeldt twintig onderdelen. 0 Vannacht zijn de kelders van het pand Parkweg 398 te Schiedam onder water gelopen. Vermoedelijk is een buis van de waterleiding gesprongen. Het water stond al 6 cm hoog toen het euvel werd ontdekt. Personeel van de gemeen telijke diensten hebben de kranen om half vier uitgeschakeld. 0 De Schiedamse politie heeft van nacht 15 rijwielen en 2 bromfietsen die in de omgaving van de Westfrankelandse- straat onbeheerd werden aangetroffen, naar het hoofdbureau van politie ge bracht. 1 De Schiedammer A. de S. deed aan gifte van vermissing van een dames- rijwiel dat in de Celsiusstraat zou heb ben gestaan. Van de Schiedammer L. jf. H. is op het Vadriplein een fiets gestolen. 0 Kwajongens hebben vijftien ruiten van de kleuterschool aan de Lange Sin gelstraat te Schiedam ingegooid. Èen lo kaal van deze Rosaschool kan nu niet ivorden gebruikt. J CABALLE J Sportschool Bishoff m Schiedam heeft een judotornooL georganiseerd tussen sportschool Vlugter uit Oversohie. sport school De Visser uit Rotterdam en school Bishoff uit Schiedam. Elke school kwam met twee teams op de mat, één in de leeftijdsklasse van 10—12 jaar en één in de klasse van 1315 jaar. Bij de jongsten wonnen de knapen van sportschool De Visser alle wedstrijden. Bij de oudsten was de strijd gelijk waardig, alle teams behaalden na ener verende strijd een overwinning. Aange ven de jongens uit Oversohie de mees te punten hadden gescoord ging de be ker naar De Vlugter. tweede werd De t'isser en derde Bishoff. Van een onzer verslaggevers TIET iijkt zo'n vredige liefhebberij. A1 wat genoeglijk tuinieren in een volkstuintje uit de buurt van het rumoer van de grote stad, maar zelfs in en om tuintjes kan het stormen. De man die nog midden in die stormen zit is J. IV, Zuidgeest, voorzitter van de volkstuin vereniging „Nuttige Ontspanning". Een rebel, want hü zou verklapt hebben wat strikt vertrouwelijk besproken is in ver gaderingen? „Welnee, mijnheer" zegt hij meer bedroefd dan verontwaardigd „ais ik iets niet had mogen zeggen dan zou ik het niet gezegd hebben. Zo is het ook niet In kan bewijzen dat tijdens één van deze vergaderingen de voorzitter van de andere volkstuinvereniging vroeg of het geoorloofd was het besprokene in de vergadering van de commissie ter kennis van de leden te brengen. Dat was in de vergadering van 3 oktober. Voorzitter H. van Ruiven antwoordde toen dat er geen geheimhoudingsplicht bestaat. Ieder lid zou kunnen handelen naar eigen inzicht Geen zwijgplicht en toch zou ik indis creet geweest zijn, ik begrijp er niets van. Voorzitter J. W. Zuidgeest vertelt nog meer over de besprekingen in de ad viescommissie voor de volkstuinen. Hij vertelt dat hij niet wist gekozen te zijn in die commissie, die zou gaan bezien hoe de verhuizing van een aantal volkstuinders van Vijfsluizen naar Prinses Beatrixpark zou kunnen ge schieden. „Ik heb me niet benoemd, ik kreeg er zitting in om mijn vereniging te vertegenwoordigen." Teleurgesteld stelt de heer Zuidgeest dat hij geen kans gekregen heeft de be langen van Nuttige Ontspanning te behartigen. Het merendeel van de Adviescommissie was het al spoedig eens dat het niet juist zou zijn de twee bestaande verenigingen Nuttige Ont spanning en Klem Babberspolder, die nu gebruik maken van Vijfsluizen, ook weer over te hevelen naar het Prinses Beatrixpark. Er moest maar een andere vereniging komen. Dat zou het best kunnen ge schieden onder auspiciën van het Ned. verbond voor Volkstuinders. j DOORZICHTIG manoeuvrerend langs ae oude huisjes van de oude Dam- laan kwam de vrachtwagen (met ver- Icngwagentje) met de betonnen hei palen tot' stilstand. Hédenkt de nieuwgierige Schiedammer. Wat gaat inert met die' heipalen doen? Te snel ccmcmsies trekken zou verkeerd zijn want het zal nog wel enige tijd duren voordat de huizen aan de oude Dam- l'ian ook uit Nieuwland verdwenen rijn. Dan weet de Schiedammer niet meer van de tijd dat hij vanuit de Ke- thelslraat naar da landelijke dreven wandelde. Dan gaat hij bezien wat er op de heipalen op de laatste bouw grond in Nieuwland gaat verrijzen. Zal het de chr. huishoudschool wor den, de brandweerkazerne of de sport hal? Het lijkt er wel op. hoewel er ook aan de andere zijde van de Noord- vest meer naar het stadscentrum toe ruimte vrij komt. Voorlopig echter 1 worden er geen palen geslagen. moesten die palen een stemming hebben en even hebben de voorbijgangers gewezen op het woud van beton dat voor het riool- gemaa.l aan Oude en Nieuwe Dam- 1 aan staat. Heelheel vroeger zijn daar eens palen in da grond geslagen. Men mis me over niet verkrijgen van gelden, van vergunningen, van nog meer goed keuringen en toestemmingen grondig logenstraft. De heimachines zullen nog menige zucht laten want meer heipa len zullen de weg van hun, voorgan gers volgen. Hopelijk met beter resul taat dan de palen die nu carré maken voor hun soortgenoten_gp de hoek van Oude en Nieuwe Damlaan. Achter het rioolgemaal zullen namehjk niet alleen een kerk maar ook vele scholen ko men en dergelijke bouwwerken behoe ven, det is bekend, een solide funda ment. Voorzitter Zuidgeest vertelt dat hij persoonlijk wel lid is van dat Ned. Ver bond, maar hij meent dat hij zijn leden niet kan verplichten lid van een lande lijke organisatie te worden als ze dat niet wilden, „ik heb het nog geprobeerd, ik heb het gezegd op de laatste leden vergadering. Het is toch logisch dat een voorzitter iets mededeelt op een leden vergadering en dat heb ik toen gedaan. Ik meende dat ik geen vertrouwen schonk, want men heeft me nimmer ge vraagd te willen zwijgen. Ik vertelde dus het een en ander over de ontwikkeling. De leden wilden geen ltd van dat ver bond zijn. Ze wüien iid van Nuttige Ontspanning blijven ook als ze verhuizen naar het Prinses Beatrixpark". Uitvoerig spreekt de heer Zuidgeest over zijn liefde voor het volkstuinwezen. Hij vertelt dat elk vrij uur voor zijn tuin bestemd ts. Hij maakte zich dan ook ernstig bezorgd toen hij tijdens de ver gaderingen van de adviescommissie hoor de dat sommige volkstuinders dit jaar geen gebruik meer konden maken van hun tuin. „De heer Schipper heeft gezegd dat de gemeente de volkstuinen ter beschikking wil hebben als de bouw van de Benelux- tunnel begint. Daarom zouden de volks- tutnders ai voor 1 januari hun hnur moe ten beëindigen. Ik heb enkele in ver trouwen medegedeeld dat heel waar schijnlijk was dat zij van hun tuin af moesten. Is dat zo erg? Denkt men niet aan die tuinders, begrijpt men niet dat de volkstuinders veel liefde, veel arbeid, veel geld ook besteden aan hun tuin. Reeds vroeg kopen ze de zaden, de mate rialen, gaan ze verwerken. Dat zou alle maal voor niets zijn geweest. Ik wist w-el dat er een goede schade- vergoedingsregeling zou komen, maar met liet. vergoeden van schade alleen komt men er niet. Men is zijn tuin kwijt, het werk is voor niets gedaan en deze te leurstelling is voor vele volkstuinders heel wat. Nu zegt men dat mijn medede lingen onrust hebben veroorzaakt in die vergadering. Dat is niet waar, de onrust was er al toen wethouder Van den Berg bij het zilveren jubileum van de andere vereniging vertelde dat een aantal tuinen zou moeten verdwijnen. „Ik heb op 13- januari aan enkele le den verteld dat hun tuinen weg zouden moeten, dat zou toen op korte termijn gebeuren, later hoorde ik, enkele uren voor de ledenvergadering dat de leden nog tot 1 november op hun tuinen zou den mogen blijven. Ik achtte het mijn plicht dit te vertellen. Dat heb ik gedaan en eerst later kwam het berichtje van die adviescommissie in de dagbladen." Nu deelde die adviescommissie mee dat ik mijn mandaat ter beschikking zou hebben gesteld. Dat moest ik wel want men luisterde niet naar mij in die ver gaderingen en toen de heer Schipper me dedeelde dat hü weer iets geheims te vertellen had en dat dit beslist aan nie mand bekend mocht worden, voelde ik dat als een hatelijke opmerking aan mijn adres. Ik heb toen gezegd: „Bespreek u dat volgende week dan ben ik er niet". Prompt reageerde de heer H. van Rui ven die wel voorzitter is maar die als lid van het Nederlands Verbond de belangen van dat Verbond en Klein Bafferspolder behartigt met: ,,0, je treedt dus af Ik kon niet anders meer dan verdwijnen uit een commissie die op dergelijke wijze meende te moeten werken. Er wordt geen rekening gehou den met de belangen van onze vereni ging Hij vertelt verder: „Ze waren ook boos omdat ik de pers er bij gehaald zou heb ben. Dat heb ik niet gedaan. Die verslag gevers kwamen vanzelf omdat de verga dering m de agenda van de SG stond. „Zo heb je die pers en zo heb je die pers niet. vertrouw ze niet want je schiet er niets mee op", zeiden ze. Voorzitter Zuidgeest is heel bedroefd, hjj begrijpt niet precies wat hij misdaan zou hebben. Er is geen zwijgplicht, men mag mededelingen doen, maar nu hü ge sproken heeft is een gehele commissie boos. Hü vraagt zieh af of de gemeente raad zal instemmen met de voorstellen die de adviescommissie zal doen omdat hü van mening Is dat die voorstellen niet de Instemming hebben van de leden van zijn vereniging. (Van een medewerker) De damesteams van de Schiedamse Volleybal Club moesten alle met een puntenverdeling genoegen nemen. Da mes 1 kon in eigen zaal tegen Hou Stand niet verder komen dan een 22 gelijkspel. Het was een goede en span nende wedstrijd, doch het kleine beet je geluk moesten de Schiedamse meis jes ook ditmaal ontberen. De set-stan den waren: 1510. 1015, 156 en 12—15. Dames 2 speelde tegen het lastige DOS eveneens gelijk. Hier waren de set standen 815, 156. 1512 en 1416. Dames 3 wilde hiervoor blijkbaar niet onderdoen en speelde tegen Sportclub H'berg gelijk (22). Heren verloor met 30 van Profes- sorenwijk te Leiden en staat nog steeds onderaan. Heren 2 bleef wederom onge slagen. Nu werd Set Up verliezer. He ren 3 kreeg met 30 klop van Hou Stand 2. terwijl de junioren met 30 zegevierden over stadgenote Juliana B. Deze week worden gespeeld: SVC 1 DRL 1 dames: SVC 3Wico 1 dames: SVC AJuliana B junioren; Achilles 1 —SVC 1 heren. De storm heeft ook in Schiedam schade aangericht. Nauwlettend is acht ge slagen op de stand en het gedrag van het water van de Nieuwe Maas. Voor aile zekerheid hebben de sluiswachters bij de buitensluis hun posten bezet. De brandweer heeft vrijwel de gehele dag met de ladder^ ;en door de stad gereden om schoorstenen en televisie- antennes te verwijderen, 's Morgens is bij tandarts V. d. Nagel in de Lange Nieuwestraat 177 en even later bij Van Noordwi.ik, Broersvest 105, een omgewaaide schoorsteen verwijderd. In de Geervlietstraat is een boom om gewaaid. Om twaalf uur moest de schoorsteen van de familie Soeters in de Boylestraat 66 "orden veiwijderd. Op het Rubensplein waaide een strook zink van 3 bij S'z meter van het dak. Het zink viel langs een voorbijganger, maar deze werd gelukkig niet door het 50 kg zware materiaal getroffen. De televisie-antennes van de panden Singel 17 en Pieter Jelle Troelstralaan 37 moesten worden weggehaald. Om kwart voor vijf leverde een stuk zink van het dak van pand 133 in de Prof. Kamerlingh Onneslaan gevaar op. Personeel van de. vuilverbranding in Schiedam bemerkte maandag een. ergelijk geval van dierenmishandeling. Uit het vuil van een der vuilnisophaalauto's was een levende kat op de transportband te recht gekomen. De directeur van het abattoir, de heer J. van der Akker heeft het dier onderzocht. De veearts constateerde dat het dier aan het achterlichaam vèrlamd was. Ver moedelijk hebben de eigenaren de zwarte kat met witte bef daarom in de vuilnis bak gestopt. Op advies van dr. Van der Akker is het dier bij de gemeentereiniging af gemaakt (Van een onzer verslaggevers) DEZE week dienen de Schiedamse scholen zieh te doen inschrijven voor de jaarlijkse school voetbal- en handbalwedstrijden. Elk team van el ke school dient van een leider, dat kan zijn onderwijzer of ouder van een leerling, vergezeld te zijn. Bij het voetbal zal in vijf groepen wor den gespeeld, In groep A komen de eerste elftallen van gymnasium, ly ceum. RHBS, beörijfsscholen, techni sche scholen, -ulo. In groep B de re serveteams van A. In groep C. de laatste elftallen van A. In groep D worden de leerlingen van de eerste leerjaren van A. en tevens de jon gens van de VGLO-scholen ingedeeld®. In groep E ten. slotte komen de jon gens van de lagere scholen. De jongens van de lagere scholen star ten op 24 april, zij besluiten op 25 april, dan speelt ook groep C. Op 26 april komen de groepen A. B en D. aan de beurt. Bij het schoolhandbal zullen de leerlin gen van gymnasium. lyceum, ulo, vglo. huishoud- en bedrijfsscholen e.d met elftallen in het veld komen. De meisjes en jongens van de lagere scholen spelen zevenhandbal. Gespeeld wordt in zes groepen: A lagere scho len meisjes, B lagere scholen jongens; dan gToep C eerste teams gymnasi um lyceum, ulo e.d. meisjes; groep D hetzelfde als C maar elfhandbal voor jongens; groep E; reserveteams van de scholen genoemd onder C meisjes; groep F reserveteams jon gens. De groepen C.D.E. en F. komen, op 27 april in het veld. De lagere scholen spelen 26 april. De finales worden gehouden op Koninginnedag 30 april. Zowel voor voetbal als voor handbal dient men zich deze week te melden bij het Bureau Gemeentelijke Sport raad Oude Kerkhof 19 a. Dan kan men zich tevens melden voor het schoolkorfbaltornooi dat gehouden zal worden op dinsdag 12 juni. Ook kleine ongelukken kwamen voor. Toen mevrouw M. J. W. van Henten- Voorwald naast een auto, bestuurd door de auiomobihst J. K., fietste, werd zij door een sterke rukwind tegen de zijkant van de auto aangeslagen. De 30-jarige mevrouw Van Henten had een pijnlijke linker arm. Haar zoontje, de 2-jarige René, die in het stuur- zitje zat. kreeg een buil op het hoofd. De autobestuurder heeft moeder en kind naar de G.G. en G.D. gebracht. Toen mevrouw C. R.-B. met haar auto over de Rotterdamsedijk reed in de richting van de Koemarkt is zij zover geslipt dat haar auto op het wegdek van de tegenliggers kwam met de neus van de auto in de richting Rotterdam. De automobilist F. de B. (44 jaar! uit Rotterdam, botste tegen de achter zijde van de auto aan. De voertuigen werden ernstig beschadigd. Ook het tramverkeer ondervond vijftien minuten vertraging omdat de botsing op de tramrails geschiedde. Een windhoos duwde om tien voor half vijf de 47-jarige Rotterdamse stelling- maker M. Z. van zijn bromfiets op de Rotterdamsedijk. Hij is met een hersenschudding en een pijnlijke schou der naar het Schiedamse Gemeente Ziekenhuis en later naar het St. Fran- ciscus Gasthuis te Rotterdam vervoerd. Een dolle koe heeft vanmorgen in de Carel van Nieveltstraat de 54-jarige mëlkhandelaar N. J. Los van de Goudse Rijweg te Rotterdam op de horens geno men en do or de lucht geslingerd. De melkhandelaar werd in bewusteloze toe stand naar het Bergwegziekenhuis ge bracht. De koe was bij het lossen op de Vee markt losgebroken. Zij rende de straten door, iedereen, die op haar weg kwam met de horens bedreigend. Drie mannen, die de koe trachtten te vangen, werden op straat geworpen. Zij kregen geen let-; sel. Drie op de markt toezichthoudende* agenten zetten eveneens de achtervöl- ging in. Op hun brommers probeerden ze, het beest te vangen. Pas toen de koel weer op de Boezemsingel bij de Vee-" markt kwam. konden zij haar met en-; kele pistoolschoten doden. be- jTYE Luchthaven Rotterdam krijgt toch lJ~' de tijdelijke verlenging van de startbaan met honderdtwintig meter in westelijke richting (Vliegveldweg). De werkzaamheden, die alleen in de nachtelijke uren kunnen worden uit gevoerd, zullen tegen het einde van deze week gereed zijn. De startbaan, die dus een lengte krijgt van 1420 me- ter, zal dan geschikt zijn voor Carvair- hreft een vergissing gemaakt. Dat JS'toestellen van de Engelse luchtvaart- a'weer vergelen en daarom spreken maatschappij Channel Air Bridge. De stoute Schiedammers nu oneerbiedig van het Margraten bij het rioolgemaal of van een apart palenmuseuni. Ande re Schiedammers veronderstelden welwillend dat de nieuwe palen bij de oude gevoegd zouden worden in een goedmoedige poging om dan, wel het juiste fundament voor een mogelijk bouwwerk le verkrijgen. f~IE chauffeur van de vrachtwagen liet zijn publiek niet lang in on zekerheid. Hij manoeuvreerde over een modde-paadje naar de achterzijde van het rioolgemaal. De palen zijn dus heel duidelijk bestemd voor de bouw van de gereformeerde kerk. Er zal ge bouwd worden in Schiedam, dat blijkt wel uit deze activiteit die het pessi- SCHIEDAM- Geboren: Wa'ther K. z v Schut en A. C Zwan?' Emma*,ent,a cl v F. van der Ga^g en B Trie': Dma d v S Hoijers en D. Poldervaart: Yo>ande d v M Meijerink en J. A. Ritburg- Irma d v H Vv Feenstra en H. M Scholten: Rsb^rt C z v F. C. Sauerbier en X Ton- Pa il V v P G. M. Mellema en C -T L ScV t p Theodo ra C H d v J G v.n der Mee en J M van Dorp; Petronella MM d v H J T'nv mers en H W van Ve)/e i 78 1 eed v >11 Channel Air Bridge beschikt thans over twee Carvair-toestellen. Vrijdag wordt de eerste vlucht naar Oostende gemaakt en in april opent de Engelse luchtvaartmaatschappij geregelde vluchten op Bazel, Genève en Straats burg. Het is niet uitgesloten, dat de Channel Air Bridge nog deze zomer op Rotterdam gaat vliegen. TN afwachting van de bouw van een 1 Willemstuniiel wordt bij wijze van voorlopige verbetering de Wil lemsbrug te Rotterdam voorzien van een noordelijke oprit, die rechtstreeks van de brug over de Scheepsmakers- haven heen naar de Blaak zal leiden en daar vlak naast het Station Blaak zal uitkomen. Eind januari besloot de Rotterdamse gemeenteraad tot de uit voering van dit werk, dat vier en een half miljoen gulden zal kosten; thans is men zoals op de zuidwaarts in de richting van de Willemsbrug genomen foto is te zien, begonnen met het stor ten van het zandlichaam benoorden de Scheepsmakershaven. Wethouder mr. II. Bavinek verwacht dat de capa citeit van de Willemsbrug door deze nieuwe oprit en door verbetering van liet tracé op bet Stieltjesplein met twintig procent zal stijgen. Het hele werk moet in anderhalf jaar gereed De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen de 28-jarige Zweedse hulppre dikant B. S. A. veroordeeld tot 100 boete subs. 20 dagen. De man reed op 11 september zijn auto achteruit de garage nabij de Zweedse kerk aan de Parklaan en schepte daarbij een schildersladder, die tegen de pui van dit gebouw stond. De 47-jarige schilder A. W. Z,, die op de ladder stond, viel van zes meter hoogte en werd ernstig gewond. De officier van justitie, mr. J. D. de Jong eiste veertien dagen geleden een geldboete van 200 subs. 20 dagen we gens het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld. Hij w0 Van mening, dat A. zo in beslag genomen scheen door de gedachte om een andere auto, die eveneens in de garage stond, niet te raken, dat hij onvoldoende heeft gelet op de ladder, die in de uitrit naast de kerk stond. TER gelegenheid van het vijftigjarig be staan heeft Hoek's Machine- en Zuur- stoffabriek N.V. te Schiedam het kunst bezit van Schiedam met twee werken ver. rijkt. Het zijn een zeer grote „geschilderde tekening" in zwart en wit van Pierre Alechinsky, gedateerd 1960 en een wand kleed, vervaardigd door Anna Verschnure, Het Stedelijk museum dat omstreeks 1950 met het verzamelen van eigentijdse kunst begon, beschikt maar over zeer beperkte middelen voor deze activiteit, terwijl het Museum nog geen vaste ruimte kan reserveren voor de eigen collectie, zodat hetgeen reeds bijeen ge bracht werd, nog maar weinig bekend is. Niettemin begint de collectie thans een, weliswaar bescheiden maar niet onbetekenende, gedaante aan te nemen. De geschenken van de N.V. Hoek wor den door de Commissie voor het Mu seum als zeer waardevolle bijdragen beschouwd. Pierre Alechinsky, die in 1927 in Brussel werd geboren, maakte na de oorlog deel uit van de vermaarde groep Cobra, tezamen met Appel, Corneille, Jorn, e.a. Van deze Cobragroep bezit het Schie dams Museum een opmerkelijk uitge breide collectie, maar Alechinsky was er nog niet vertegenwoordigd. Hij maakte verschillende grote reizen, o.a. naar Japan, waar hij de kunst van het gepenseelde schrift tot onderwerp koos van een film. Dit gepenseelde schrift heeft op Alechinsky een diepe indruk gemaakt en beïnvloedde zijn werk, dat m de inkt-schilderingen, waarvan het Schiedams Museum er nu één heeft ver worven, duidelijk toont toe hij met een grote mate van gevoelige élégance op heel eigen wijze een droomsfeer heeft opgeroepen, die mede herinnert aan de geest van zijn bewonderde Belgische voorganger James Ensor. De jonge Rotterdamse kunstenares Anna Verschuure, die te Goes werd geboren, maakt sedert enige jaren kleden, voor namelijk in appliqué-techniek, die op een merkwaardige wijze een weerspie geling zijn van de hedendaagse schil derkunst, Zij zet op haar kleden geen patronen of ornamenten, maar zü maakt er werken van met een volkomen eigen expressie, vrij en gedrufdL Enkele van haar werk stukken waren in november I960 in de Rotterdamse Kunstkring te zien; voorts hing een kleed op de Wereldtentoon stelling te Brussel. Mevrouw Enny Molsde Leeuwe, die thans deel uitmaakt van Het Rotterdams Toneel is voor het nieuwe seizoen 1962- 1963 geëngageerd door de Arnhemse toneelgroep „Theater". 1. J. Wilschut te Rotterdam, 2. J J. Feu teboom te Rotterdam, 3. J. L. van der Pauw te Rotterdam, 4. D. H. Grasman te Rotter dam, 5. E. Diemer te Rotterdam, 6. J. D. Quak te Rotterdam, 7. P. A. Goudappel te Rotterdam, 8. J. P. Verheul te Rotterdam, 9. H. A. Brokking te Rotterdam, 10, xnej. G. Rensma te Rotterdam, 11. C. van Rij te Rot terdam, 12. T. A. van Dijken te 's-Graven- hage, 13. J. J Hangelbroek te 's-Gravenha ge, 14. N. G. Geelkerken te Leiden, 13. A. Hoek te Schiedam, 16. H. Vink te Gouda, 17. F. A. Voskamp te De Lier, 18 N. van der Brugge te Giessenburg, 19. S. Hammer te Oud-Beijerland, 20. P. Spreeuwenberg te Rot terdam. '1. P. Boersma te Rotterdam, 2. J. de Heer te Rotterdam, 3. F. J. Krop te Rotter dam, 4. B. J. Udink te Rotterdam, 5. F. L. Burger te Rotterdam, 6. A. Lauwaars te Rot terdam, 7. A. J. Jansen te Rotterdam, 8. me vrouw C. A. Waalwijk geb. Franken, 9. A. B. J. de Koning te Zwijndreeht, 10. W. P. van den Blink te Rotterdam, 11. C. van Dijk te 's-Gravenzande, 12. H. Pleijsier te Rotter dam, 13. H. A, Hoogeweij te Rotterdam, 14. A. in 't Veld te Rotterdam, 15. mevrouw J. Timmer geb. Kroef te Rotterdam, 15. D. van der Kwaak te Leiden, 17. J. Boers te 's-Gra- venzande, 18. A. van Duist te Capelle aan de IJssei, 19. C. van Hengel te Rotterdam, 20. W. D. Okkens te Leerdam. 1. S. Groenendijk te Botterdam. 2. G. van Praag te 's-Gravenhage, 3. mevrouw H. Vos geb. Krul te Rotterdam. 4, L. van Halm te Rotterdam, 5. M. Boshart te Rotterdam, 6. H. Goudkuil te Rotterdam, 7. B. E. Collé te Schiedam, S. C. Borst te Schiedam, 9. W. Hartskeerl te Rotterdam, 10, K. Stek te Dor drecht, U. B. A. van Saus te Vlaardingen, 12. P. Koudstaal te Vlaardmgen, 13. J. Pluijmers te Schiedam, 14. J. A. Mantel te Rotterdam. 15. N. C. Notenboom te Deltt. 16. P. Schults M0™k;nb.\BoHsmam nu c^a.^ iters-zijn." De "verbeterde brug" zal dienst baci jr ai Kon u "3 i echts un d mrejen doen tot de uilIerastUBBel m Kcekeiis: C C M Besseunk, 7U ji echt van H. van VLet. gebruik kan worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) ITET merendeel van het electronische bedieningssysteem in Schiedams verkeerscentrum is reeds in gebruik genomen. Dat betekent dat het pu bliek extra attent moet zijn op de wij zigingen in het schema van de ver keerslichten op de Burg. Knappcrt- laan, Oranjestraat en speciaal op het kruispunt Gerrit Verboonstraat Lange NieuwstraatWestvest en Oranjestraat. Hier functioneert de zo genaamde groene golf reeds. Voor de Hcma zijn de verkeerslich ten nog niet in het systeem opgeno men. dat kan vandaag of morgen ge schieden maar ook dan moet het to tale apparaat nog beproefd worden. Het kruispunt Lange Nieuwstraat WestvestGerrit VerboonstraatOran jestraat heeft nu een automatische ver- kecrslichtonregeling, die afwijkt van de vorige regelingen. Zo springt het verkeerslicht voor het doorgaande en het rechtsafslaande snelverkeer in de traverse OranjestraatGerrit Verboon straat en omgekeerd direct op groen. Dat betekent dat nu de auto's ineens naar rechts kunnen rijden, terwijl de wielrijders nog moeten wachten. Toch kunnen ook de auto's met regel recht doorrijden naar Westvest voor de Amsterdamse Bank of naar Lange Nieuw straat bij Albert Heijn, omdat zij hier voorrang moeten geven aan de voetgan gers op de zebra-oversteekplaats. Tien seconden nadat de auto's rechtsaf hebben mogen slaan springt het licht voor de wielrijders op groen. Was het vroeger zo dat het van de Koemarkt ko mende verkeer linksaf mocht slaan naar de Lange Nieuwstraat op het moment dat het doorgaand verkeer van Oranje straat naar Koemarkt ook nog reed, nu is het zo dat dit linksafslaanae verkeer een vrije baan krijgt. Ook het verkeer komende van de Lange Nieuwstraat kan zich nu gemak kelijker m de verkeersstroom voegen, zij het dat het tijdschema nog korter is geworden. Stonden de lichten aan de zijde van de Lange Nieuwstraat vroeger 15 seconden op groen, nu zijn het 13 se conden geworden. Dringend wordt de weggebruikers dan ook aangeraden direkt bü het groen- worden van de lichten te starten. Het snelle .reageren bevordert het doorstro men van het verkeer. Nu gebeurt het te dikw-pls dat opstoppingen ontstaan om dat de weggebruikers enkele seconden te laat vertrekken bjj de verkeerslichten. Als er snel genoeg wordt gereageerd bij het groene licht aan de Lange Nieuw straat kunnen zich zeker zes auto's uit deze richting in de verkeersstroom van de traverse voegen. Voor het installeren van het zoge- Burg. Knappertlaan naar Nieuwe Haven komen. In het algemeen krijgt het ver keer op de traverse voorrang. Zo kan men bij groen licht in de B.K.-laan met een snelheid van 30 km. door een keten van groene lichten ongestoord naar de Rotterdamsedijk en omgekeerd rijden De verkeerslichten bü de Nieuwe Ha ven aan de zjjde van de Schoolstraat zullen veelal op rood staan om te voor komen dat het verkeer uit de B.K.-laan zich vla een omweg zich sneller ln de verkeersstroom zou willen voegen. Op het plantsoen van de Koemarkt te Rotterdam, 17. J. Troost te Rotterdam, 13. B. C. van der Blom. te" HeenvKetj 19. C„ Kalkman te Krimpen'aan de HPrnéh 29.' J. M. Hessels te Rotterdam. I. L. RoeJeveld te 's-Gravenhage, 2. A. I. Verbrugh te Dordrecht, 3. W. Vreeken ta Dordrecht, 4. C. D. Goudappel e Deltt, 5. P. can Leeuwen te Rotterdam, 6. C. S, Alder- hesten te Zwijndrecht. 7. W. Bouwman te Rijnsburg. 3. J. B. Otten te Rotterdam. 9. D. Roorda te Rozenburg. 10. K. Drost te Gouda. 11. H. L, H. van Baars te Vlaardingen, 12. J. Eermij te 's-Gravenhage. 13. C. van der Voort te Berkel en Rodenrijs. 1. G. Z. de Vos te Rotterdam, 2. R. Eijsink te Rotterdam, 3. J. A. S. van der Cammen te Rotterdam, 4. B. P. Bohré te Rotterdam, 5. J. M. Versteeg te Rotterdam. 6. mevrouw J. R. A. Ph. Lukassen geb. van Rhijn te Rotter dam, 7. A. N. M. de Bruijn te Hoek van Hol land, B. J. Willemsen te Rotterdam, 9. J. M. Kievits te Rotterdam.' 1. M. van Pelt te 's-Gravenhage. 2. L. B. van der. Muijzenberg te 's-Gravenhage, 3. A. Smit te „Rotterdam, 4. P. L, Smits te Go- rinchem, 5. J". Korporaal te 's-Gravenhage. 6. C. Leeflang te 's-Gravenhage, 7, mevrouw P. Besse geb. Perfors te Hillegom, 8. L Ree dijk te Zwijndrecht, 9. A. van der Veer te Vlaardingen, 10. C. Drost te Gouda, 11. J. H, Broere te Bnele, 12. A. Geerlings te Rotter dam, 13. A. Hortensius te Gouda. 14, L. Hen driks te Rotterdam, 13. P. J. Troost te Rot terdam. 1. R. Langerak te Rotterdam, 2. mevrouw Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw te Rotterdam. 3. mej. A. B. Pomper te Rotterdam. 4. C. de Langen te Rotterdam. 5. C. J. N. van Don gen te Rotterdam, 6. J. M. van Poelje te Rot- terdam. 7. W. Steigenga te Rotterdam, 3. J. H. Hoogland te Rotterdam, 9. mevrouw J", M. Pijpers geb. Makkenze te Rotterdam, 10. U. G. Schilthuis te Rotterdam, 11. P. Th Biers- ma te Rotterdam, 12. A. J. Lems te Rotter, dam, 13. G. G. Maters te Rotterdam, 14. J. G. van der Ploeg te Rotterdam. 15. J. Reehorst te Rotterdam, 16. F. A. Diepenhorst te Rot terdam, IT. G. J. Huiskes te Rotterdam. 18. C. Huijsse te Rotterdam. 19. P. B. de Groot te Rotterdam, 20. -D. P. I. O. Stornebrink te Rotterdam. 1. C. X. van Dis te 's-Gravenhage 2 A. Vlasblom te Delft 3. W. F. Mulckhuijse te Waarder 4. B. van der Graaf te Ridderkerk o. C. Slijkhuis te Dordrecht 6- A. de Rede lijkheid te Ouderkerk aan de IJssei 7. J". Pijl te 's-Gravenhage 8. C, Lagendijk te Pa- pendrecht 9. p. Kuijt te Gouda 10. J. Voogd te ouddorp 11, A. J. Kersten te Rotterdam 12. J. C. van Ravensw,aaij te s-Gravenhage 13. F. van der Ylis te Ridder kerk 14. C. Smits te Sliedrecht 15. A. Kruit hof te Klaaswaal 16. C. N. van Dis te Rotter» dam 17. S Moerman te Rotterdam 18. C. W. Oudshoorn te Lisse 19. A. Sehouls te Lisse 20 H. Kattenberg te Rotterdam. 1. J. Alfirs te Barendrecht 2. H.J.F. Hev. man te Rotterdam 3. Mevrouw F T van dè" Torren geb. Veendorn te Waddmxvéen 4 K. Staab te Rotterdam 5. F. Korthals Alles té Rotterdam 6. mevrouw C H. Verstegen geb. Ketthtz te Rotterdam 7. D A. van Houte te Rotterdam S. mevrouw E. H. Bierman geb Vijfwinkel te Rotterdam 9. J. H. Kersthoït te Rotterdam 10, S. J, van den Bergh te Wasse naar 11. J. Dutilh te Rotterdam 12. N. E H van Esveld te Rotterdam 13. J.J. Oijevaar te Leldschendam 14. mevrouw J. R. van der Pols geb. Broeze te Rotterdam 15. C de Groot te Rotterdam. naarnde groene-golf-systeem was heriiss nu een electronische moederappara- nodig dat vier schakelkasten op vier punten werden neergezet. Bij garage Unieke, hoek BuTg. Knappertlaan Nieuwe Haven is de schakelkast gereed evenals bij de Gerrit Verboonstraat en bii Hotel de Kroon. Bij de Hema worden de draden nu aangesloten. Dat betekent dat het scha- kelsvsteem van de B.K.-laan naar Koe markt en terug in een cvclus van 8c seconden functioneert en dat het ver keer uit de zijwegen ongeveer 10 secon den ter beschikking heeft. Als de groene goU goed functioneert zal er een verbod tot hnksafslaan van tuur met radiobuizen cn relais geïnstal leerd die als het centrale commando- apparaat het tijdschema van het scha kelen van de lichten verzorgd. Het centrale commando-apparaat het de mogelijkheden het tijdschema in be paalde omstandigheden te wijzigen, ito is er de mogelijkheid de verkeerslichten pü geopende brug met andere tijden au tomatisch te doen functioneren. Als cr veel doorgaand verkeer is en heel weinig verkeer uit de zijwegen zal de cvclus van 85 seconden worden ver- seconden. Dat betekent dat ae 10 seconden voor het verkeer uit de zijwegen met langere tussenpozen in de verkeersstroom worden gevoegd. Fiimsflö ea T: Mar^* T Lan§e Haven. wfn k i „r, inESerl "Het Pleizier van het lezen 20. OOpstandingskerk: Forum- en dis cussieavond o. 1. v. de heer F A d« Wolff, Ned. Herv. Gem 20 tactavo'ndTSh Naluurgenot Huis' C°*"

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1