Noordwester gaf natte boel in IJsselmonde HEVIGE STORM RUKTE DAK VAN WOONBLOK Chris Barber met zijn band op Zestienhoven Stormstuw moest tvorden gesloten Rotterdams l kaden liepen onder si Plienolf abriek Ir. A. Knape <}>y _to.sk> Op doorreis naar Hamburg Na Westduitse tournee terug naar Engeland Papoea's contra voorstellen van Indonesië DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 DINSDAG 13 FEBRUARI 1962 (Van een onzer verslaggevers) DE westerstorm van gisteren, die tegen de middag buitengaats nog begon te ruimen tot een felle noordwester, heeft laag gelegen gedeelten van Rotterdam tijdens het hoogwater van van nacht nogal wat wateroverlast bezorgd. Tegen het begin van de avond moest te Krimpen aan den IJssel de stormstuk dicht, hetgeen het peil in de Nieuwe Maas en de monding van de Hollandse IJssel nog verder deed oplopen. Ds. J. F. van Duyne overleden Ds. A. Burger overleden Vrij spel t SPOSTSP. HOEK VAN HOLLAND (Van een onzer verslaggevers) „Zeg maar Eddy. Wanneer je het over „meneer Smith" hebt, denk ik, dat je m'n vader be doelt", zegt Eddy Smith, de be kende banjoïst van de beroemde Chris Barber-band. Eddy en zijn vrouw Mary zijn op het ogenblik in Nederland. Vanmiddag komen Chris Barber en de rest van de Barber-bandleden aan op net vliegveld Zestienhoven bij Rot terdam, op doorreis naar Ham burg in Duitsland. Eddy en Marv logeren nu bij Arie Ligthart, de minstens zo bekende banjoïst van de Dutch Swing College Band in Den Haag. „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd",zegt Miep, de echtgenote van Arie,: ..Wanneer wij in Engeland komen zijn wij ook altijd hartelijk wel kom bij de leden van de Barber- band, zie je MOEILIJKHEDEN DE WEST CONCURRENTIE Nog geen beslissing over de Na var ra f- DE bewoners van de buitendijks te- gen Bovenstraat en Oostdijk in IJsselmonde gebouwde huizen hebben vannacht vrij veel overlast gehad van net noog opgelopen rivierwater. Ach tertuinen, kolenhokken en kelders lie pen onder. Zoals op de bovenste foto IIi?f Zien' ,cwam het water tegen de achtergevels te staan. onc*e>"s£e foto de rommel, die met het water mee kwam drijven. Die rommel behielden de mensen als on aangenaam geschenk in hun tuintjes gezakt WaCer vanm°rgen weer was (Advertentie) DRIE gezinnen sel (H. C. v. in Krimpen a. d- IJs- d. Hooven, H. Vogelen- zangr-de Jong en J. L. Koebergen) zijn maandagmiddag tijdelijk dakloos ge worden toen een hevige windstoot par does het dak van het woonblok, bestaan de uit drie huizen, oplichtte en liefst dertig meter verder achter de tui nen van de hulzen op de grond smak te- Het mag een wonder genoemd worden dat er geer) slachtoffers bij het onge luk zijn te betreuren. Even te voren hadden kinderen op het braakliggend terrein achter het blok huizen ge speeld. Ook de een jaar oude baby van de familie V. d. Hooven die op de bovenverdieping lag te slapen bleef In de ouderdom van bijna tachtig jaar is te 's-Gravenhage overleden ds. J. F. van Duyne, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Van Duyne werd 15 februari 1882 te Scheve- ningen geboren. Hij bezocht het Stedelijk Gymnasium te 's-Gravenhage en studeer de aan de rijksuniversiteiten van Utrecht en. Leiden. In 1907 werd hij kandidaat in Drente en 19 juli 1908 aanvaardde hij het predikambt te Spijkenisse, Ds. Van Duyne diende de gemeenten van Bleppel. Zaandam en Amsterdam- West, waar hij 1 mei 1947 met emeritaat ging. Daarna Is hij nog enige tijd als hulpprediker te Zaandam werkzaam ge weest. Ds Van Duyne heeft een groot aantal functies bekleed. Hij heeft zich met name bewogen op het terrein van het onder wijs en van de drankbestrijding. Hij was o.m. praeses van het classicaal bestuur van Meppel en leraar godsdienstonder wijs aan de rijks dagnormaalschool. Ook was hij president van de Amster damse confederatie van kerken voor dei vrede. Hij had zitting in de afdeling Nederland van de Wereldbond van Ker-1 ken en. was vice-voorzitter van de Neder landse Zendingsvereniging in Noord-1 Volland. Ook heeft hij enkele preken tgegeven en verschillende bladen ge- edigeerd. Ds. Van Duyne woonde de laatste jaren te 's-Gravenhage waarzijn zoon her vormd predikant is. Donderdag zal hij op de Algemene Begraafplaats te 's-Graven hage worden ter ruste gelegd. In de ouderdom van ruim negentig jaar is te Utrecht overleden ds. A. Bur ger, emeritus predikant van de Neder landse Hervormde Kerk. Ds. Burger werd 27 juli 1871 te Warnsveld geboren. Hij bezocht het gymnasium te 's-Gra venhage en studeerde aan de Rijksuni versiteit te Leiden. In 1896 werd hij kan didaat in Utrecht en 21 februari 1897 aanvaardde hij het predikambt te Drei- sehor. In 1904 vertrok hij naar Eek en Wiel en in 1920 werd hij directeur van het internaat der Zendingsschool te Oegsl- geest In 1923 aanvaardde hij opnieuw de actieve dienst en werd predikant te Oosterwierum. Deze standplaats verwis selde bij in I930 met Nieuw- en St. Joosland waar hij vier november 1939 met eervol emeritaat ging. Hij vestigde zich daarop metterwoon te Soest. De teraardebestelling var. zijn storfs- lijk overschot zal woensdagmiddag om drie uur plaatsvinden op de Hervormde begraafplaats te Soest. ne Dow Chemical Company en de Staatsmijnen gaan in het Botlekgebied een phenolfabrïek bouwen- In de loop van volgend jaar zal de fabriek in ge bruik worden genomen. De toegangswe gen naar het terrein, waar de fabriek komt. zij" reeds gereed. Minister De Pous heeft dit mee&e" deeld in de Memorie van Antwoord op bet voorlopig verslag, betreffende de wetsontwerpen vaststelling begroting Staat&rrujnen en Staatsgasbedrijf. ongedeerd. Vlak daarop, om half- twee, werd plotseling het gehele dak losgescheurd van de muren en op die plaats neergegooid. Het dak van deze nog maar een-jaar oude huizen steekt met een kleine luifel uit. Het gehe le complex aan de Burgemeester Aal- berslaan bestaat uit drie blokken die naast elkaar staan. De huizen staan geheel vrij, aan de overzijde van de straat wordt nog gebouwd. De storm van maandag had dus vrij spel en stond pal op de voorzijde. De gehele morgen had het dak reeds ge kraakt maar geen der bewoners had gedacht dat het dak er af zou vliegen. Onmiddellijk rukte de Krimpense brandweer uit om met touwen de da ken van de twee andere huizenblok ken vast te sjorren. Gemeenteperso- neel_ en personeel van dfv aannemer de firma J. Ponsen uit Krimpen zijn onmiddellijk begonnen met de herstel werkzaamheden. De timmerlieden konden zich maar net staande houden op het dak terwijl men ijverig nieuwe planken en zeilen aanbracht. Uiteraard hebben de drie woningen ernstige waterschade opge lopen. Juist in de middag was het gaan regenen, een regen die steeds sterker werd. Alle plafonds van de kamers op de bovenverdiepingen zijn doorweekt. In IJsselmonde, het laagste punt van de waterkering, kwam het water tot 1.70 meter boven het vloedpeil, twintig centimeter hoger dan de ver wachte anderhalve meter verhoging. Dit peil was het hoogste sedert no vember 1953. toen er twee meter ver hoging was geconstateerd. Op het IJsselmondsehoofd stond het rivierwater tegen de gevel van het postkantoor, daar bij terugtrekken een onbeschrijfelijke rommel met tot boomstammen toe achterlatend. In de buitendijks tegen Bovenstraat en Oostdijk gebouwde woonhuizen lie pen de kelders onder. Het water stond even onder de kruin van de dijk, vloedplanken en zandzakken lagen ge reed, maar behoefden niet te worden gebruikt. Van politiezijde is bij hoog water, omstreeks half twaalf van nacht, druk gepatrouilleerd. De brandweer heeft de kelders niet uitgepompt: de bewoners heibben zelf maatregelen kunnen nemen. Ook elders in Rotterdam is het wa ter vannacht hoger geweest dan nor maal. De Oosterkade heeft geheel blank gestaan, terwijl op het Noor dereiland het water over het Antwerp se hoofd kwam. In kelders en pak huizen is echter .geen schade aange richt. Een van de bewoners van de Maas kade zag gisteravond het water tegen een uur of zes op hoogwaterpeil tegen de Oosterkade staan. Hij ging naar bed in de mening, dat alles on danks de aankondigingen, van het K.N.M.I. hard meeviel. Tot zijn verbazing hoorde hij de volgende och tenddat het gisteravond zes uur laagwater was! De 66-jarige heer L. J. A. Noch uit Den Haag kwam maandagmiddag op het Boelwater door een hevige rukwind ter val. Hij werd naar het hoofdbureau van politie gebracht. Later werd in het Dijkzigtziekenhuis een hoofdwond ge constateerd. In de Aert van Nesstraat, struikelde maandagmiddag de 61-jarige mevrouw G. Goorkate-Stafasius, die op de Noord singel woont. Zij brak vermoedelijk haar linker pols en werd naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Op het IJsselmondsehoofd versperde maandagmiddag een omgewaaide boom de rijbaan. In de Spanjaardstraat ge raakte een zg. overspanning van de openbare verlichting, waaraan twee lampen hingen, los. Op het Drooglee- ver Fortuynplein werd de bovenarm van een lichtmast losgerukt en in de Meermanstraat dreigde de gevelmuur van een gesloopt pand om te klappen. Op de hoek van de Hogenbanvveg en de Schiedamseweg werd een gedeelte van het trottoir met touwen afgezet, omdat van het dak waaiende pannen gevaar voor voetgangers opleverden. Het hoogwater van vanmiddag bracht IJsselmonde gelukkig geen moeilijkheden: de verhoging was nu maar een halve meter en zelfs het IJsseimondshoofd bleef droog. TNE oudste directeur van De Rotter- damsche Droogdok Maatschap pij N.V., ir. A. Knape, is zondag, 78 jaar oud, overleden. Het stoffelijk overschot is vanmiddag in alle stilte te Brielle, zijn geboorteplaats, ter aarde besteld. tb- ttl Ondanks het feit, dat de loodsdlensten waren gestaakt en de beide loodsboten binnen de pieren bleven, slaagden tien schepen er in veilig de Nieuwe Wa terweg binnen te varen. Ter hoogte van de Berghaven werden zij verder be- loodst. Ook vertrokken tien schepen naar zee. Als men bedenkt, dat normaal 130 schepen op een dag binnenkomen en uitvaren, dan is het aantal van twintig wei een grote terugslag,.-. In Hoek van Holland heeft de zware storm weinig schade aangericht. De beide kampeerterreinen achter de dui nenrij kwamen er goed doorheen. Ook op het strand ontstond vrijwel geen schade. De oevers van de Waterweg, de Berghaven en de Europoort overleef den de rukwinden en het abnormaal hoge water eveneens zonder schade. De telefoons in de meldkamers van de Rotterdamse politie en brandweer hebben ook maandagmiddag en -avond niet stilgestaan. Maandagavond werd het aantal meldingen geschat op meer dan honderd! De schade viel over het algemeen erg mee. Ook het aantal persoonlijke ongelukken bleef aan de lage kant. Op de Schiekade bij de Sehiestraat werd maandagmiddag de negentienjari ge mejuffrouw E. I. M. van. der Welle uit de Zwaardecroonstraat met haar fiets door een hevige rukwind op straat geworpen. Zij kreeg een gekneusde lin ker enkel en werd naar het Dijkzigt ziekenhuis gebracht. De heer Knape, die sedert 1925 als onderdirecteur en sedert 1932 als direc teur is opgenomen in de leiding van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, is niet alleen in Rotterdam, maar in de gehele Nederlandse scheepsbouwwereld en scheepvaartwereld een bekende fi guur geweest. Behalve directeur van de R.D.M. was hij gedelegeerd commissaris van de Scheepsbouw Maatschappij ..Nieuwe Waterweg", waarvan hij ook sedert 1925 directeur was, directeur van de Bouw Maatschappij ..Heyplaat" en com missaris van de Scheepswerf en Ma chinefabriek v.h. P. Smit Jr. te Rotter dam. Ir. Knape, die in 1S83 te Brielle werd geboren en na de H.B.S. te hebben be zocht aan de Technische Hogeschool te Delft studeerde, behaalde in 1908 het di ploma werktuigkundig ingenieur met de aantekening „met lof'. Het daaropvol gende jaar trad hij in dienst van de Enschedese Machinefabriek te Ensche de en in 1911 ging hij over naar De Rot terdamsche Droogdok Mij. In 1918 ging de heer Knape wederom naar het oos ten des lands: hij trad in dienst van de Ijzergieterij en Machinefabriek Nering Rögel te Deventer, maar in 1919 keerde hij tenug naar de R.D.M., nu als hoofd ingenieur. De heer Knape. die ridder was in de orde van de Nederlandse Leeuw en offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, heeft vroeger vele functies bekleed in scheepsbouwkundige organisaties, in de bij de scheepsbouw betrokken vakgroe pen en in adviescoEeges aangaande de scheepsbouw. Enige -tijd geleden heeft hij deze functies echter neergelegd. Als ciireoteur van de R.D.M. is hij tot het laatste toe actief gebleven. De Barber-band gaat een tournee ma ken door Duitsland, Denemarken en Zweden. Donderdag spelen zij in de Ernst-Merkthalle in Hamburg, daarna komen Lübeck, Kopenhagen, Stockholm, Valdert, Krefeld, Wolfsburg, Osnabrück, Kassei en Hannover aan de beurt. Ver volgens gaat de band per vliegtuig te rug naar Engeland. De reis door Euro pa maakt men met de „band-bus", de wagen van Chris Barber, en met de auto van Eddy Smith. V Chris Barber weer kon Eddy Smith ons niet vertellen. „Er zijn grote moeilijkheden tussen de Nederlandse impressario's Paul Ac- ket en Lou van Rees." „Paul is de man, die ons in Nederland gebracht heeft," zegt Eddy ..Met of zonder succes, dat doet er niet toe. maar hij durfde het aan." Voorlopig is de Barber-band vol geboekt, maar ik twijfel er niet aan. of wij komen ook weer naar Neder land. wanneer een Nederlandse impres- sario het weer aandurft ons te arran geren. „Getekend is er nog niets, maar dat komt, omdat we er meer uit willen sle pen dan 60.000," zegt Arie. Bovendien heeft de Dutch Swing Col lege Band plannen in Curasao, Surina me en op de Nederlandse Antillen con certen te gaan geven. „Als we die con certen nu eens kunnen koppelen aan de tweede Zuid-Amerika-tournee.... filoso feert Arie Ligthart! Onderhandelingen met de V.S. zijn nog steeds gaande. Reeds in I960 startte de D.S.C. een correspondentie met de Amerikaanse impressario Joe Glaser in New York. „Het is de impressario, die Louis Arm strong heeft rijk gemaakt", zegt Arie. Verschillende l.p.-s' van de Dutch Swing College Band zijn in Amerika met sue- Veiligheidshalve voegde hij er echter onmiddellijk aan toe: „Denk er w'efom, ik ben geen manager, ik ben banjoïst. Als mijn voorspelling anders uit komt. neem het me niet kwalijk....!" Duits land is het land waar op het ogenblik door de ..oude jazz-mensen een hele boel geld word; verdiend. Acker Bilk, Chris Barber en de Dutch Swing College Band maken, de ene tournee na het an dere door dit land. ces gelanceerd. Eddy luistert oplettend toe bij deze conversatie. De politiek van zijn band is anders. Barber is van mening, dat hij hier in Europa niet vergeten mag worden. „Nee", zegt de D.S.C., „buiten Europa ligt nu de markt. Daar kunnen wc rijk worden. De tijd zal uitwijzen wie gelijk heeft „Heeft de Chris Barber-band geen i iast van concurrentie van onze Dutch j Wanneer de band van i gwjng. College Band?" was de vraag sa Nederland komt, aan Eddy Smith. „Welnee," zei Eddy," Europa heeft gemakkelijk plaats voor twee top-orkesten op Dixieland-gebied." Arie Ligthart, behalve banjoïst ook zakelijk leider van de D.S.C.. was het hiermee volkomen eens. Welnee, in Europa is zeker plaats voor twee top orkesten op Dixieland-gebied! En bo vendien: de Dutch Swing College Band gaat immers weer buiten Europa wer ken!" De Zuid-Amerika-tournee van de Dutch Swing College Band is de Zuid- amerikaanse manager zó goed bevallen, dat hij de band het aanbod heeft ge daan nog een maandje over te komen. De manager in Buenos Aires hood niet meer en niet minder dan 60.000 voor dertig dagen! Druk woordt op dit mo ment gecorrespondeerd tussen Den Haag en Buenos Aires. fF/IE het er voor over had in de storm van maandag naar de Nieuwe Waterweg te gaan, kon getuige zijn van een prachtig schouwspel. De wind zweepte het water zo hoog op dat schepen en scheepjes af en toe vol komen verdwenen leken. Sleepboten sjorden tegen wind in met grote tan kers en ieder die het zag kreeg diepe bewondering voor de slepers want het leek haast onbegonnen werk. Maar ze kwamen er. En alle overige schepen ook. Ondanks die Biscayse Waterweg. DE stormstuw te Krimpen aan den IJssel, die gisteravond werd geslo ten, leverde vannacht bij hoogwater het hierbij afgebeelde romantische plaatje. De werkelijkheid was minder aantrekkelijk: er ivas anderhalve me ter verhoging voorspeld, maar het tij liep nog twintig centimeter meer op, zodat het hoogste peil sedert novem ber 1953 werd bereikt. Er werd dus nogal wat wateroverlast ondervonden en ieder, die met water wat heeft te maken, hield zich gereed om in te grijpen. De in ballingschap levende leider van de Spaanse socialistische partij, ln- dalecio Prieto, die een der belangrijkste geëmigreerde republikeinen was, is gis teren op 78-jarige leeftijd in Mexico- stad overleden. -. Het Argentijnse vrachtschip Navarra. dat enkele weken in Vlissingen aan de ket ting heeft gelegen en vrijdag in Rotter dam kwam om zijn lading te lossen, blijft voorlopig nog in Rotterdam, Het lossen van de 200 ton bulk en 7000 ton zakken rijst en sojabonen zal namelijk wel deze hele week in beslag nemen. De agent in Rotterdam Dammers en Van der Heide's Scheepvaart en Handelsbe drijf NV, heeft nog geen instructies voor de afvaart gekregen. Het schip ligt in tussen in Rotterdam niet aan de ketting. Of dit alsnog zal gebeuren is niet be kend, trouwens de agent in Rotterdam is niet ingelicht over de ware achter gronden van het beslag. Of het inderdaad een kwestie is van gebrek aan fondsen, dan wel een verschil van mening tusser de rederij en de hypotheekhouders is nie' bekend. Wel is de reder in Rotterdam geweest om poolshoogte te nemen. Voor het ogenblik is dus nog geen beslissing genomen over het verdere lot van de Argentijnse vrachtvaarder. Verscheidene vooraanstaande Papoea's hebben afwijzend gereageerd op Indone sische voorsteilen, zoals die zouden zijn gedaan tegenover het Eerste-Kamerlid L. de Gou. Het lid van de Nieuw-Guinea Raad tVomsiwor verklaarde: „Dit is een kwestie van leven of dood. Indonesië heeft twaalf jaar lang West-Papoea mis bruikt als politiek instrument, het is nu onze beurt. Wij Papoea's van Oostelijk en Westelijk Nieuw-Guinea zullen beslis sen wat wij willen, niet de Indonesiërs en ook niet de Nederlanders. Het voor stel is onaanvaardbaar." Ook het raadslid Jouwe verwierp het Indonesische voorstel. Hij noemde het .een verschuiving van een blank kolo nialistisch beheer naar een oosters kolonialisme". Jouwe geloofde, dat, indien het Indonesische voorstel zou worden aangenomen, dit een teruggang zou be tekenen naar vooroorlogse toestanden in de ontwikkeling van land en volk. ..Als de Indonesiërs hier bovendien vrije toe gang 2ouden hebben, kunnen zij met tienduizenden komen. Op die wijze zou den wij Papoea's geen ware vrijheid genieten om onze mensen en verlangens kenbaar te maken. Het Indonesische voorstel is bedoeld om vaste voet te verkrijgen in West-Papcea. later volgt dan gegarandeerd de bewering, dot dit Indonesisch grondgebied is", aldus Jouwe. Zoals gemeld zou Djakarta, op voorwaarde dat het bestuur aan Indo nesië zou worden overgedragen, het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's er kennen en de uiteindelijke toekomst willen laton afhangen van het resultaat van een volksstemming. 9 Op de Kanaaldijk bij Someren is een ongeluk gebeurd, dat aan de 61-jarige heer P. Sleegers uit Someren het leven 'aeaft gekost, D.e heer Sleegers. die bezig was mot hot plaatsen van verkeersborden m verband met de verbreding van de weg ter plaatse, werd, toen hij de weg wilde oversteken, geschept door een uit de rich ting Helmond komende personenauto.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2