Merkwaardig afscheid dat geen afscheid ivas Hoofden De Visserscholen overgegaan naar ulo Anders dan andere Zevenenvijftig jaar in en voor schoolbanken „Zwevende" betonpalen leverden gevaar op Joodse begraafplaats voorlopig beschermd Fusie CHli^ifdeUng met die van Schiedam^tad? HUIZEN VOOR 3000 MENSEN IN KETHEL kroniek Rotterdamse Twee-eenheid diende 23 jaar lager onderwijs Ongevallen- cijfer s bij Werf Gusto Eis 8 maanden voor inbraak Even verlof en weer dronken... „Juf" M. Visser-Gille nam afscheid Auto's botsten tegen zuil Toneel ten bate van orgelfonds C. P» A. Hersbach gehuldigd Berenhouder in moeilijkheden Oude dorp zal karakter houden Wielrijdster gewond Koninklijk zilver voor C. Driel Vijftig jaar in dienst van de H.A.L. DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 DONDERDAG 1 MAART 1962 Leedtcesen ONFATSOENLIJK „PERS" IN DE KNEL ALS JAGER. Samenuerkin g 20 stuks 80 cent Vencelkoming Tivee maanden Herinneringen Vandaag en morgen en dagelijks Getroffen Geslacht (Advertentie) (Van «en onxer verslaggevers) EEN merkwaardig afscheid dat in weten geen afscheid is heert woensdagavond in de grote taal van gebouw Irene ruime aandacht gekre gen. Daar was wei alle reden toe want de heren A.C. Leeuwis en T. O. polderman, hoofden van de dr. De Visserscholen kunnen over een grote vrienden kring beschikken. Zij wa ren bet die afscheid namen als hoof den van de dr. De Visserscholen, bei den gaan naar het ÜLO-onderwijs, de beide Prinses Irenescholen en in zo- verre was het afscheid geen af scheid omdat de heren in dienst MI ven bij de Vereniging tot Bevorde ring van het ChristeHJk Onderwijs tel Schiedam. Een eigenaardige bijkom stigheid is dat de beide functionaris sen gedurende 23 jaar deselfde scho len hebben gediend. De samenwer king is steeds zo goed geweest, dat alle spreker spraken van een op merkelijke twee-eenheid. De Vereniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs heeft deze bij eenkomst. die bezocht werd door on derwijskrachten, functionarissen van bestuur en oudercomm issi-e?., enkele ouders, in Irene belegd. Voorzitter mr. H. Snoep sprak het welkomst woord. Hii herdacht de heer J. H. Meulendijk die dinsdagmiddag ten grave is ge dragen, De heer Snoep zei dat dit be stuurslid in de kring van het Her vormde Onderwijs een ruime plaats heeft ingenomen. „Hij wisi altijd het goede contact van mens tot mens te leggen, Wij hebben van zijn werk kracht geprofiteerd. Wij weten nu dat zijn naam m ons midden blijft voort- leven. Dat hij dit heeft kunnen doen was zijn vreugde. Onze gedachten gaan uit naar het gezm dat zo diep getroffen iszei mr. Snoep, die en kele ogenblikken stilte in acht nam. Hierna sprak de heer Snoep er zijn teleurstelling over uit dat de heer A C Leeuwis wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. „Hij behoorde hier te zijn als de centrale figuur. We weten dat zijn nart bij ons is' Mr. Snoep vroeg aan mevrouw Leeuwis de beste wensen aan haar man over te willen brengen. ..Dat ts aan u als voorzitsters van een HVD- groep wel toevertrouwd". Snoep stelde dat de wending In de leiding van de dr. De Visserscholen (demand onberoerd heeft gelaten. Spre kende tot de heer T. G. Poldenman, w aarbij hij mededeelde ln wezen ook woord te richten tot de afwezige heer Leeuwis. zei de heer Snoep dat de heer Polderman te vroeg Is wegge gaan. De kinderen waren op de lagere school altijd bij hem in vertrouwde han den. Er gingen echter ook wel stemmen op die beweerden dat het tijd werd dat de heren weggingen. Dat ts bijvoorbeeld de kleine groep onder aanvoering van i?®*1" P' F* Maas, het hoofd van de ULO aan de Oostsingel, die de heer Polderman zo graag ln zijn gelederen ..Ze hebben het bestuur misschien wei eens kwaad aangekeken" zei mr. Snoep, „maar we moesten zorgen dat het met de dr. De Visserscholen goed ging". Mr. Snoep roemde de opmer- plein, naar Westmolenstraat, naar St. U£N bekwaam, collega van uw ne- dc-rige dienaar, de heer Henri A. A. it. Knap, fulmineert in zijn dage- Ujkse kolommen in een landelijk dag blad tegen de ondoordachte en de weldo'jrdachte onfatsoenlijkheden dit leven. Uitvoerig gaat hg in op de moeilijkheden die nonchalante chauf feurs elkaar bij het parkeren in de weg kunnen leggen. De heer Knap ge selt vele verkeerde gewoonten. Nu zouden toe kunnen zeggen: „Wat gaat ons dat aanwij hebben toch geen parkeerprobleem zoals onlangs in een plaatselijke krant te lezen stond?" Na tuurlijk hebben we wel een parkeer- prouleemj ook al ts het nieuwe par- keerpléin-Emmaplantsoen al bijna ge reed. Kr komen steeds meer auto's zo dat er steeds meer ruimte in de steeds engere wereld nodig is. Maar het gaat in deze toereld er niet alleen om of de een de ander voel de juiste hoeveel heid parkeer- of rijruimte verschaft. Ju toezen is het onfatsoenlijke gedrag tan de heer in het verkeer terug te brengen in tal van andere maatschap pelijke situaties, voor de goede lezer is het veelal slechts een kwestie van mutatis mutandis, met verandering van datgene wat verandert moet worden, dus namen, feiten, plaatsen, situaties, functies, vandaar dat we ditmaal met genoegen hierna doen horen wat de heer Knap een zijner lezers antwoordt die last heeft gehad van een verkeerd gepatkeerde auto. De eigenaar van de auto meende speciale rechten te kun nen doen gelden omdat hij (of zij) enigerlei relatie met het gilde van „de pers" zou hebben. UENRI A. A. R. KNAP (docent in de ethiek van de) journalistiek te Amsterdam) meent: Van zo'n bordje „Per/' op zo'n auto hoeft niemand fich overigens iets aan te trekken. Ik kei» geen journalist van enige beteke nis, ai? met zo'n bordje op zijn auto rondrijdt. Indertijd, al wel tien jaar geleekn, heeft „Mandril" al een plaatje geput liceerd, waarop men twee auto's voor een stoplicht zag staan, de ene met net opschrift .Pers", de andere met het opschrift „Turk". De serieuze journalist wil helemaal niet opvallen en begrijpt, dat, al is de nieuwsvoor ziening een belangrijk goed, daar toch Seen mensenlevens van afhangen, zo dat, anders dan bij medici, een be roepsaanduiding op de auto niet de geringste zin heeft. Men kan toch noetlijk, omdat men journalist is, bij zondere tegemoetkoming in het ver keer etsen. Anderen kunnen dan net Zo Sned met het opschrift loodgie ter' of „Elektricien" op de voorruit «urn rijden wat zeg ik? Daarvoor' z,e tk méér aanleiding dart voor dat se-.Perg", dat alleen maar dan zin beeft, indien bij een of ander evene- "teat parkeerruimte voor de pers Wordt gereserveerd en de politie zelf toor dt'e éne gelegenheid voorruitbil- jetten met dit opschrift toezendt. fETS geheel anders is, vervolgt Hen ri Knap, dat een (uiterst be- Bij een aanrijding in de Lekstraat tn liep de wielrijdster, mevrouw >-■ M. van B.-N. vleeswonden op aan haar benen. Toen zij op haar fiets stap te reed zij onvoorzichtig de siraat op daardoor de 24-jarige automobilist A. ran der H. uit Rotterdam haar niet >Jteer kon ontwijken. De dame is naar °e Di. Noletstichting vervoerd. Later kon zij weer naar huis worden ge tracht. Schiedam Geboren: Annemarle d v f Boeree en A J Maas: Regina M L d v W t Koudenburg en E van der Graaf: Judith E d v H B Sanderink en C J van Gam- "teren; Hendrikus C z v G W Oonk en c P J Paauw, Overleden: H J van de Kamp 67 jr: A J tombé so jr; P J M van Rutten 2 dager. SCHIEDAM Geboren: Monique dv J, Aklhregt en W. J van Dijk; Timotheus J. z. J- H. B. Melehers en C, J van Haaij; Eveline d.v A. de Lange en E B. van der See: Maria S. d.v. A. G. Dingenouts en P F. Godde. Overleden: C. van Gaaien. 91 Jr: W. Olc- **k. M jr.; H. C. Hoegee, 7» jr. scheiden) aanduiding van invaliditeit op ae voo-nruit voor invaliden meer en meer wenselijk wordt en aanstonds zelfs wel noodzakelijk zal zijn. Want naarmate het parkeren moeilijker wordt, of om verkeerstechnische rede nen steeds verder wordt beperkt, ko men de invaliden meer en meer in de knel. Het is bovendien verontrustend, Pat elke keer wanneer wordt geschre ven over het parkeer- en verkeers probleem en elke keer als er wordt gefulmineerd tegen de langparkeer- ders, niemand een woord (dus ik vrees: ook geen gedachteover heeft voor ie toch nog vrij grote groep auto reders, die buiten hun auto niet of moeilijk voortkunnen. Ook de ver- keerstonden hebben vrijwel geen aan dacht over voor deze kant van het probleem. De vertrouwensartsen van de Kon. Ned. itfy. tot Bevordering der Ge neeskunst zouden de selectie op zich moeien en kunnen nemen. If/AN NEER dit vraagstuk niet met spoed wordt aangepakt, aldus nog steeds collega Knap, zullen de invali den aanstonds tussen wal en schip ge raken. De parkeermeters zijn op mars en niets zal ze kunnen tegenhouden. Zij zouden voor invaliden een bijzon der onrechtvaardige extra-belasting betekenen, boven op de moeilijkhe den, die zij toch al ondervinden. Maar als u het opschrift ,I>ers* op een auto ziet, neemt u dan maar van mjj aan, dat wie daar in zitten doorgaans óf helemaal niets, óf maar heel weinig öf slechts zijdelings te maken hebben met het journalistieke beroep. De echtejournalist is als een jager: die kondigt het wild óók niet met veel lawaai aan, dat hij er aankomt Annazusterstraat, naar Savornm Loh- manschool. Vijftig procent van de leerkrachten gaf lei in drie lokalen van de KiVe- Va in de oorlog. In koude onver warmde lokalen stonden de onderwij zers met de jassen aan en de kragen op. Daarna kwam de periode van de opbouw, er kwamen nieuwe onderwijs methodes. Uitvoerig ging de heer Pol derman in op zijn goede samenwer king met de heer Leeuwis, die een hechte vriendschap tot stand bracht. „Het was ons streven niet te spreken van A. en B. maar van de dr. de Vis je rsc hooi. Door die samenwerking heb ben we meer willen bereiken dan ieder op eigen houtje kon doen. Zo werd ook het personeel van beide scholen een gro te gemeenschap. De heer Polderman vond het prettig zijn nieuwe functie bij deze vereniging te kunnen aanvaarden. Hij betrok daarna velen m zijn dsnk- worden waarbij hij stelde dat een schoolhoofd alleen het ook niet kan doen. Voor haar zieke echtgenoot sprak mevrouw Leeuwis die geloofde dat de samenwerking tussen de nieuwe schoolhoofden wel anders zal zijn dan die tussen haar man en de heer Pol derman, Zij vertelde dat de heer Leeuwis in de eerste plaats altijd hoofd van een christelijk school heeft willen zijn. Daarbij liet zij haar visie op het ..Wat is een Christen?" horen. De beide schoolhoofden hebben zich aan bestuur en collega's voorgesteld. De jonge heer Van Dommele zei met zelfspot dat hij zich al wat ouder voel de. hij heeft hier al gewerkt. Hij hoopte dat er een goede samenwerking zou komen. Hij had daartoe al veel steun van de heren Leeuwis en Polder man en van het personeel gehad. De heer Van der Horst meende dat het wel zal gaan als hij hetzelfde vertrou wen zou krijgen als zijn voorganger. Ook hij getuigde van zijn christen zijn als richtlijn voor de komende arbeid, kelijk goede samenwerking tussen de beide schoolhoofden, die 23 jaar als een soort dubbelster de belangen van schooi en kinderen hebben gediend. „Het waren echter niet bepaald twee lingbroers, de een was geneigd snel te reageren en de ander is bedaard". Mr. Snoep stelde dat de gelijkgezind heid heeft geleid tot de goede naam van de school. Daardoor is gebleken dat de Westfrankelandsestraat 152 een christelijke school is. Mr. Snoep voel de zich nu dan ook als de rechter die een echtscheidingsvonnis moet uitspre ken. O Et CAB ALLE (Van een onzer verslaggevers) Met een gemiddelde personeelsbezet ting van 865 weekloners had de scheeps werf Gusto in Schiedam in 1961 in to taal 144 bedrijfsongevallen, die werkver zuim opleverden. Het totaal aantal ver zuimdagen bedroeg 1728 met een ge middelde van twaalf dagen per onge val. In 1S60 bedroeg het aantal ongevallen 178 met 2248 verzuimdagen. Het aantal kneuzingen (42) en fracturen (12> lever de het meest aantal dagen op, n.l. 584 en 437 verzuimdagen. De vingers ble ken het meest kwetsbaar. In 28 geval len moesten de werknemers voor ge wonde vingers 299 dagen thuis blijven. Daarna komen zeven verwondingen aan de pols, die 218 verzu-mdagen ople veren. Voet (15 x) en onderbeen (9 x) vroegen 180 en 198 verzuimdagen. De ongevallen komen het meest voor door het indringen van voorwerpen bij vallen of stoten. Ook het uitglijden van de slachtoffers en het vallen van voorwerpen levert veel blessures op. On gevallen tijdens het gaan naar en van de fabriek kostten het bedrijf de werk kracht van achttien werknemers met een gemiddelde werkverzuim van 15,5 werkdagen. (Advertentie) (Van een onzer verslagevers) De officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank heeft acht maanden met aftrek geëist tegen de 34-jarige Schie- damee grondwerker K. v. d. O., die te rechtstond wegens inbraak in de woning van de familie M. Vlug aan de Louise de Colignystraat te Schiedam. V. d. O. is wel een oude bekende van de justitie. Herhaaldelijk is hij veroor deeld en hij was 14 jaar „ter beschikking van de regering". Aangezien de voordeur van het pand aan de Louise de Coligny straat open stond kon verdachte gemak kelijk binnen.... De president van de rechtbank vond het mei raadzaam voor deuren open te laten. Maar aan de an der? kant moet men daarvan geen mis bruik maken. De buit van de insluiper bestond o.a. uit een naaimachine, een fototoestel, een filmcamera, een projector. Hij verborg de goederen ér. het Sterrebos en kwam er een dag la.or het gestolene halen. Slechts enkele dagen later echter werd hij reeds gepïkt. De officier van justitie vond. dat de man weer ter beschikking moet wor den gesteld. Daarnaast vorderde hij de straf, die wij boven vermelden. Raads man mr, H. Raven weer erop dat ter be schikkingstelling niet zal helpen. Uit spraak 13 maart. 0 De Volksuniversiteit te Rotterdam geeft in gebouw Irene te Schiedam op 20 maart een voorstelling van de film „De man, die verdwijnen moest". Tenslotte heeft mr. Snoep de nieuwe schoolhoofden verwelkomd. De heer M. J. van Dommele, hoofd van A. werkte al op de Koningin Wilhelminna chooL Hij was bereid te worden overgeplaatst. De heer W. J. J. van der Horst, hoofd van B. komt uit Zwijndreeht. De heer Snoep wenste de heren de kracht, de wijsheid, het geduld en de liefde om de moeilijke taak te vervullen. Hij hoopte dat de heren hun eigen stijl en inzicht zouden ontwikkelen. Voor de schoolhoofden van de lagere scholen sprak de beer G. de Raad die getuigde van de onderlinge vriendschap. Ook hij gewaagde van de twee-eenheid van de beide functionarissen, bij dank te voor de steeds aanwezige bereidwil ligheid en collegialiteit. De heer De Raad noemde het een unieke situatie dat twee schoolhoofden die beiden 23 jaar aan deselfde schooi hebben ge diend ook beiden gaan vertrekken naar het ULO-onderwiJs en dan toch bij de zelfde vereniging in dezelfde stad blij ven. Sprekende tot de heer Van Dommele zei de heer De Raad dat hij hem kende uit Oosterhout Hij hoopte dat de nieu we krachten op dezelfde manier het con tact zouden onderhouden als hun voor gangers. De heer De Raad verwelkom de ook de dames waarbij hij stelde dat de schoolhoofden en hun echtgenoten al tijd bereid zijn de nieuwe hoofden en hun dames terzijde te staan. (Van een onzer verslaggevers) ,,We kunnen hem beter maar niet meer uitnodigen voor de zittingen" zei de Schiedamse kantonrechter mr. P. B. dos en zijn opmerking betrof de verdachte De W. die terecht zou staan omdat hij op woensdag 11 oktober m kennelijke staat van dronkenschap op de openbare weg verbleef. Verbaasd hadden officier en kanton rechter juist gelezen dat verdachte in die tijd voor zes maanden in een rijkswerkinrichting verbleef wegens „openbare dronkenschap". ..Hoe kan ie dan nog dronken worden?" vroegen zij, maar de deskundige heer K. van Keulen van het Consultatiebureau voor Alcoholisme uit Rotterdam wist het weL Hij deelde nv.e dat De W. toen even tjes verlof ha a gehad om voor de kan tonrechter te verschijnen. Daarna was hij zijn tijdelijke vrijheid prompt met een feest gaan vieren. „Een dag hech tenis en zes maanden rijkswerkinrich ting", zei mr. Cos. (Van een onzer verslaggevers) NA meer dan veertig jaren arbeid bij de Vereniging lot Bevordering van Christelijk Onderwijs In Schiedam, heeft mevrouw M. Visser-Gille afscheid geno men. Woensdag stond mevrouw Visser- Gille nog voor haar klas, de derde fciaa van de Koningin Wliheiminaschool In de Zalmstraat. Zij beeft de kinderen een plezierige morgen bezorgd. Dinsdagavond stond mevrouw M. Vis- ser-Gille in de belangstelling tijdens de ouderavond van de Kon. Wlihei minaschool in het wijklokaal van de Bethelkerk. De voorzitter van de Vereniging tot Bevordering van Chris telijk Onderwijs in Schiedam, mr. H. Snoep, en het schoolhoofd, de heer M. B. van Herwijnen, hebben de beteke nis en de toewijding van de scheiden de onderwijzeres geschetst. Haar leven is verbonden met het on derwijs. Vanaf haar kinderjaren heeft zij de school bezocht, eerst om les te ontvangen en daarna om les te geven. En in een periode van meer dan een halve eeuw heeft de nu 63-jarige nau welijks gedurende langer dan twee (Van een onxer verslaggevers) Een tankauto en een personenauto hebben woensdag samen een verkeers- zuil bij het Julianapark op de Burg. Knappertlaan in Schiedam tegen de de grond gereden. Op het moment dat de Schiedamse fotograaf J. Noordijk in zijn personenauto naderde, wilde de Haagse chauffeur E. van B. in een tankauto passeren. De fotograaf reed naar links, de tank auto week naar rechts waardoor een botsing ontstond. Beide auto's zijn be schadigd. Tegen beide chauffeurs pro cesverbaal opgemaakt. Na de pauze sprak de heer T. G. Pol derman die betoogde dat mee een pe riode van 23 jaar aan een school niet licht vergeet. „Hele geslachten hebben gerouleerd, ik heb nu kinderen op school, wier ouders ook in mijn klassen hebben gezeten." De beer Polderman herinnerde aan de verhuizingen van Oranje Nassauschool. naar Frans Hals Bij Koninklijk Besluit van 21 februa ri is aan de heer C. Driel, Tollens straat 28b te Schiedam bij bevordering de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend wegens langdurige en trouwe dienst De heer Driel viert vandaag zijn vijf tig jarig jubileum bij de firma Joh. de Kuyper Zonen. Op een speciaal daar toe sn het stadhuis belegde bijeenkomst reikte burgemeester W. J. Peek hem de onderscheiding uit. (Van een onzer verslaggevers) Twee toneelavonden organiseert de to neelgroep van de Hervormde Gemeen, te Kethel ten bate van het orgelfonds van De Rank. Zoals deze toneelgroep voorbeen de goede bijdïagcn leverde om te komen tot de gelden voor de bouw van De Rank zo zullen nu de baten van de toneelavonden bestemd zijn voor hei orgelfonds. Daarom worden vrijdag- en zaterdag avond vele inwoners van Kethel in De Rank verwacht waar opgevoerd zal worden het blijspel „De Surprise". Me despelenden zijn Ane van Oort Reina Rodenburg. Joop van Pelt Leen Dijks hoorn. Gré Rosinga. Truus Bijl- van der Bos, Trudi Hoogslag. Jeatwe Poot, Beini Vermaat; Wim van der Giessen. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Woensdag heeft het personeel van de Gem. Vervoer-, Reinigmgs- en Ont- smettingsdienst te Schiedam afscheid genomen van de heer C. P. A. Hers bach, chauffeur bij deze dienst die in verband met het bereiken van de 65-ja- rige leeftijd, na een bijna 39-jarige diensttijd, met pensioen ging. De heer Hersbach werd toegesproken door de directeur, de heer E. T. Kraan, de heer C. Brunt secretaris van de commissie voor de Gem. Vervoer-, Rei niging»- en Ontsmettingsiiienst en de heer M. A. de Vries, technisch ambte naar bij de dienst Namens de jubileumcommissie voerde de heer T. C. Stip het woord. Hij over handigde de heer Hersbach een elektri sche klok en een sigarenaansteker en Mevrouw Hersbach kreeg bloemen. De afdeling Schiedam van de Konink lijke Nederlandse Militairebond Pro Rege zal bijdragen leveren voor de tot standkoming van een christelijk mili tair tehuis in Duitsland. Penningmees ter T. J. Muder, Jozer Israëlstraat 16b in Schiedam, hoopt dat vele stadgeno ten voor dit goede doel een bijdrage zullen willen storten op girorekening no. 508420. i. Stedelijk Museum: Concert Rotter dams Blaastrio en organist Addy de Jong. Vereniging Vrienden van het mu seum, 20. Musis Sacrum: Wilton Fijenoord, Filmavond, 20. frene: Wijïcveremging 5 Ned. Herv. Gemeente, Filmavond, 20. De Bank: Toneelgroep Hervormd Kethel, opvoering „De Surprise" ten bate van orgelfonds, 20. Irene: Aqua Fauna, Lezing en ver gadering, 20. maanden verstek laten gaan. Me vrouw M. Visser-Gille heeft dan ook in vele Schiedamse harten een warm plaatsje veroverd. Tijdens de afscheidsbijeenkomst werd dat nog eens duidelijk gemaakt. Daarbij zijn enkele cadeaus aange boden. De kinderen van de Kon. Wii- tiehnlnaschool hebben enkele schets jes opgevoerd, bovendien hebben en kele leerlingen met mondaccordeons gemusiceerd. Mevrouw M, Visser-Gil le zegde toe gaarne nog eens voor de klas te wUlen staan ais een der collega's ziek zou zijn. Vandaag is de Heer J. F. van den Ring. Inspecteur Technische Dienst van de Holland-Amerika Lijn, 50 jaar bij deze maatschappij in dienst. De Heer van de Ring was 13 jaar oud toen hij bij de H.A.L. in dienst trad. Hij kwam in 1921 bij de Dienst Terreinen en Gebouwen, waaraan een jaar later ook de dienst „Bunkering" werd toege voegd. In 1933 werd hij belast met de leiding van deze gecombineerde afdeling. De Heer van den Ring heeft in zijn functie een groot aandeel gehad in de wederopbouw van de in de tweede we reldoorlog verwoeste établissementen. In 1955 werd hij benoemd tot Inspecteur Technische Dienst. Vanmiddag hebben velen de heer Van den Ring tijdens een receptie de hand gedrukt. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie teL 64154 b.g.g. tel. 115588 toestel 51 (b.g.g. 80937) alleen voor redactie-aangelegenheden. Agentschap: H. J. Troost. Aleidastraat 23. tel. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b.g.g. telef U5538). Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123. Poittiealarm 64666: GG. es G.D. waarschuwing 69290. StedL Museum: Tentoonstellingen Vic Gentils, Jan Bierhuis en geb. Kunsten Federatie. (Van een onzer verslaggevers) V/ien mag niet altijd met betonnen -VJ- heipalen in het luchtruim balan ceren alsof bet lucifershoutjes zijn. Het mag bijvoorbeeld wel als men het kunststuk uithaalt boven een schip, maar het mag niet zo geschieden boven de Wesfha venkade in Vlaardingen dat de betonnen palen tegen auto's kunnen zwaaien. Daarom was de bokkenschip- per G, J. de V. uit Dordrecht woensdag naar het kantongerecht te Schiedam gekomen. De 45-jarige schipper stond terecht omdat hij op 16 oktober niet voorkomen had dat de voorbijgangers en een passerende auto geraakt konden worden door zwevende betonnen pa len. De heer De V. zette uiteen dat hij Je voorbijgangers niet had kunnen waar schuwen, hij had maar een enkele as sistent, die diende te letten op de palen in balans. Toen het evenwicht verloren ging geraakte de paal op drift. Meer assistentie, meer toezicht meende de kantonrechter. En als dat er niet is moeten de palen maar boven het water worden gedraaid meende de officier. Deze wees er ook nog op dat de bok- kenschipper heus wel wist hoe het moest want de volgende dag had de Vlaardingse politie geconstaeerd dat de betonnen palen boven het schip waren gekeerd. Toen had de drijvende hefkraan een to taal andere positie ingenomen en toen ging het dan ook wel goed. Dertig gul den boete of zes dagen hechtenis. Berenhouder is de heer N.V. uit Maasland—van beroep, Het is niet het merkwaardige beroep uit de circussfeer want de heer V. bepaalt zijn deskundig heid tot het instand houden van de vee stapel in Nederland. Nu wordt hij dezer dagen zeer getroffen door het feit dat overal vrees bestaat voor besmetting met mond- en klauwzeer. Toch heeft de heer V. op 7 februari een zijner beren zijn nuttige functie willen laten vervul len. Voor de kantonrechter te Schiedam had hij zich woensdag te verantwoorden voor zijn daad. „U bent een vakman, u wist dat het niet mocht" zei de kantonrechter mr. P. 8. Coe. De heer V. deelde mee dat de maatregelen van de minister hem ernstig bedreigen tn zijn broodwinning. Hjj heeft ai zoveel moeite om zijn beren rustig te houden, maar bovendien verdient hij geen geld omdat zijn activiteiten zijn lamge legd. Toen er ten slotte een vergunning kwam was hij teer verheugd. De heer V. stelde dat hjj niet op de hoogte was geweest van alle voorschriften. De substituut-officier van justitie mr. J. L. F. van Moorsel zei dat de beschik kingen van de minister zeer belangrijk zijn. onze export van varkens loopt na melijk ernstig gevaar, met kracht moet worden opgetreden ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. De heer V. heeft tegen de voorschriften een varkensbeer (en twee zeugen van de heer Van G.) vervoerd. Daartoe moet een auto dage lijks ontsmet worden. „De strafwaardig heid is groot Verdachte wilde geld ver dienen en dan ontduikt ie de wet maar". Varkens en beer zijn op 7 februari prompt geslacht. Tevens werd de auto in beslag genomen. Conform de eis be paalde mr. P. B. Cos dat Van G„ die niet verantwoordelijk is voor het vervoer, ƒ650 terug krijgt voor de geslachte var kens. Verdachte V. krijgt de ƒ550 voor zijn varkensbeer niet terug. Wei kan hij zijn auto terug krijgen mits hij niet beroep gaat tegen het von nis. Dat laatste overweegt "V. namelijk. Hij is tevens veroordeeld tot een week hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar. (Van een onzer verslaggevers) PERSONEEL van de Plantsoenendienst in Schiedam heeft vandaag rietmatten geplaatst rond de Joodse begraafplaats die nog op het voormalige Erama- plantsoen aanwezig is. Dat wil niet zeggen dat nu tot ruiming van deze 100- jarige begraafplaats zal worden overgegaan, want over de toekomstige bestem ming zijn nog onderhandelingen gaande. De rietmatten zijn geplaatst om de begraafplaats meer bescherming te bie den nu er in de direkte omgeving zoveel werk wordt verricht voor de aanleg I-Lange Kerkstraat. Wel zijn enkele stoffelijke overschotten gevonden van de vroegere algemene begraafplaats op het plantsoen. Deze zijn overgebracht naar de Algemene be graafplaats aan de Vlaardingerdijk. (Van een onzer verslaggever») DE ontwikkeling van het dorp Kethel tot het aansluitende geheel bij Schie dam heeft woensdagavond tijdens de jaarvergadering van de afdeling Kethel van de Christelijk Historische Unie in De Rank ruime aandacht gekregen. Het was het gemeenteraadslid de heer G. Westerveld die een boeiende causerie over de ontwikkeling van Kethel heeft gehouden. Tevens heeft hij de nodige te keningen getoond om zijn gehoor op dui delijke wijze aan te geven wat er ge schiedt in Kethel. De afdeling Kethel nam een zeer belang rijk besluit. Gesproken werd over de samenwerking met de afdeling Schie dam. Het is eigenlijk een vreemde zaak dat in een stad twee afdelingen van de CHU zijn, maar dit is een res tant uit het verleden toen Kethel een eigen gemeente was. De vergadering verschafte het bestuur van de afdeling Kethel het mandaat om te komen tot een gesprek over een fusie van de beide groepen. Bestuurs leden van de afdeling Kethel zouden dan een plaats kunnen krijgen in het Schiedamse bestuur en ook verder zou G. WESTER VELD ontwikkeling van Kethel er dan een goede samenwerking kun nen zijn. Tijdens deze jaarvergadering van de Christelijk Historische Kiesvereniging men niet alleen huizen rondom Kethel, Nederland en Oranje Kethel werden de jaarverslagen goedgekeurd. Onder lei ding van voorzitter S, J. Poot werden de agendapunten vlot afgewerkt. De aftre dende bestuursleden (secretaris) G. Westerveld en W. D. Poot werden herkozen. Als er een fusie tussen Schie dam en Kethel tot stand komt zullen nieuwe regiementen en statuten nodig zijn. Met nadruk vertelde de heer Wester veld dat de uitbreiding van Schiedam het gemeentebestuur voor de noodzaak stelde naar het noorden, dat is op Ke- thels grondgebied, te gaan bouwen. De heer Westerveld heeft ztjn gehoor door de ontwikkelingen geleid. Hij wees op de bouw van de Sportparkbrug. van Bad Groenoord. Teven» vertelde hij dat het ta de be doeling ligt dat in Groenoord binnenkort 403 woningen voor 3000 mensen worden gebouwd. Er zal dan ook zand op de weilanden worden gespoten. Bij het kruispunt Schiedamseweg-Provlnclale weg komt het Hervormde bejaardencen trum en daar achter is misschien ook plaats voor 185 woningen. De heer Wes terveld zei dat het zand eerst goed meet inklinken op het veen van de Hargpol- der. Het gehele plan-Fledderus voor Kethel kreeg de goede aandacht. De heer Wes terveld stelde dat het oude dorp Kethel het eigen karakter zal handhaven. Er komt daar geen steedse allure. Er ko- maar de nieuwe wijken bevatten zeven kerken, veertien voorbereidende, negen tien lagere scholen en drie ULO'S, Er komen ook centra waar de bewoners kunnen samenkomen. Sprekende over de Beneluxweg zei de heer Westerveld dat men deze weg als de grens met Vlaardingen moet zien. Er is ook een ruil van grond tussen, de beide gemeenten geweest omdat Ke gels gebied aan de andere zijde lag. Het opheffen van de Poldervaart is een moeilijk punt, maar er moet spoe dig een beslissing worden genomen om- 4w vo«r november het besluit moet worden genomen of en wat voor brug over de Poldervaart zal worden gelegd ten behoeve van Rijksweg 20. Er zal aan het eind van de Poldervaart ook een gemaal komen. Sprekende over de recreatie in Kethel jet (ie beer Westerveld dat de vólks- tuinders van Vijfsluizen ter compensa- tie een tuin bij het Prinses Beatrixpark krijgen. Hij wilde het tuinieren zeker niet zien als een soort bedrijf, het moet gezonde ontspanning blijven. Ook wees hij op de ruimte die voor een nieuwe begraafplaats is g reserveerd naast het park. Aan het slot hebben de aanwezigen vragen gesteld. Het ging grotendeels om kwesties van onteigening van eigendommen, van het verkrijgen van vergunningen e.d. en de deskundige heer Westerveld heeft zijn gehoor de juiste antwoorden kunnen geven. DE lord-mayor van de Engelse stad Plymouth, de heer A. Goldberg, die met zijn vrouw, de havenmeester en de gemeente-secretaris een dag of tien. in Nederland op bezoek is geweest om Plymouth en geheel westelijk Engeland te propageren als toeristengebied, is vanuit Roterdam naar zijn land terug gekeerd. Het gezelschap heeft o.a. be zoeken gebracht aan Rotterdam en Am sterdam, contact gehad met directies van scheepvaartmaats-ehappiieii. leden van kamers van koopnacdel en directies van toeristenbureaus. Aan boord van de Rijn dam vertelde de heer Goldberg dat hi, hier in Nederland bijzonder hartelijk was ontvangen maar dat de vraag of zijn bezoek een succes was geweest natuur lijk pas op een later tijdstip kan worden beantwoord. Het was hem duidelijk geworden dat Plymouth en. feitelijk ge heel West-Engelana in Nederland weinig of niet bekend is en toch, zo zei hij met enige trots, „is West-Engeland het beste deel van het gehele eiland". De lord- mayor vertelde dat er verscheidene schepen zijn waarmee men rechtstreeks van de Nederlandse havens naar Ply mouth kan varen. De reiskosten zijn weinig of niet meer dan die van de over tocht van de Hoek naar Harwich. F)R. L. E. den Dooren de Jong, bacte- 1/ rioloog en microbioloog van het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam, is be noemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Wethouder G. Z. de Vos van volksgezondheid heeft hem dit meege deeld ia het auditorium van het Dijkzigt- ziekenhuis hij zijn afscheid, dat, zoals dokter G. Blanksma, de geneesheer- directeur van het ziekenhuis, zei. geen afscheid is. Want hoewel dr. Den Dooren de Jong officieel rijn functie neerlegde, zal hij buitengewoon iid blijven van de medische staf van het ziekenhuis, waar hem een ruimte ter beschikking blijft om daar zijn wetenschappelijke arbeid voort te zetten. Dr. H. Esse veld, die dr. Den Dooren de Jong opvolgt als hoofd van het centraal bacteriologisch labora torium van de gemeenteziekenhuizen, sprak over de grote wetenschappelijke kennis en het- gedegen inzicht in de microbiologie van dr. Den Dooren de Jong en constateerde, dat er in de ruim dertien jaar van intensieve samenwerking zich nooit een wezenlijk conflict in de staf heeft voorgedaan, hetgeen als oor zaak heeft de bijcondere persoonlijkheid van dr. Den Dooren de Jong. Voor de SchiedamsVlaardingse archeologische werkgemeenschap He- linium zal mevrouw dra. W. Groen man-van Waateringe op vrijdagavond 9 maart m zaal 2 van de Rehobothkerk in Vlaardingen spreken over „Neder zettingen var» de Hdversumcultuur in Westelijk Nederland". Op vrijdag 30 maart komt de technische hoofd- ambtenaer van de gemeente Rotter dam de heer C. Hoek (zie ons artikel van dinsdag over Ruine van MatSae- nesse spreken over twee opgravingen op het eiland IJssclmonde bij het kas teel Huis te Katendrecht en kasteel Valkenstein. Op een vergadering van afgevaardig- den van de Schiedamse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen is het bestuur van deze federate ais volgt samengesteld: voorzitter C. Lans bergen (Crescendo), secretaris A. Dui- mel (St. Ambrosius), penningmeester P- L- Verlinde. (O.W.K.), leden H. Velduyzen (Gusto), N. A. Lansbergen St. Radbout). Het adres van de secre taris A. Duimel is Lekstraat 25a Schie dam. Op de vergadering zijn plannen gemaakt voor de viering van het 25- J/??s bestaan van de federatie in 1963. Dit zilveren bestaan zal gevierd wor den met een muzikaal evenement waaraan alle aangesloten korpsen zul len deelnemen,

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1