„Tijdperk-de Bioois" is geschiedenis geworden Carpenter Voor John Christian is het sprookje uit Para's steeds ernstiger gedemoraliseerd Nw.-Guinea Legeroefening uitstekend en foutloos verlopen Metro-gravers brengen oud aardewerk boven V Rally van N.C.H.V. Sporen met opsporen verdiend Geef Fokkelman 'de ruimte' 8 Naar Pitcaim vertrokken Alles ivat massaal is maakte indruk Dreigbrieven van Djakarta Soevanna Phoema dreigt - Pathet Lao valt aan Veel werk voor Leen Smit door de storm Stier brak los: man gedood „Back LasJilangs de Maas Bemande motor- vlet dreef de zee in Mmi w Engelse studenten het land uitgezet algt I Gunning-vereniging ncun afscheid van *emeen directeur Zes dingen St boomschors 2d "ji. Experiment ÖE ROTTERDAMMER PAGINA 4 2A MAANDAG 28 MEI 1962 [Van een «nzer verslaggevers) T"4E prof. dr. J. H. Gunning U vereniging beter bekend onder de oude naam Zoekt het verlorene heeft een stuk ge schiedenis afgesloten: het tijd perk-de Bioois. Negenendertig jaar is de naam van de heer K. de Bioois onlosmakelijk verbon den geweest aan de vereniging Zoekt het verlorene; negenender tig jaar heeft hij 2ijn beste krach ten gegeven aan het moeilijk opvoedbare kind, en die lang durige periode heeft hij zijn sporen verdiend met het opsporen, het ontdekken van het afwekende kind, dat vroeger als een lastpost en een nietsnut werd beschouwd. PORTRET (Vervolg van pag. 1) DISSONANT Advertentie nu... beduidend goedkoper meter kleuren (Van maze speciale verslaggever Unit van Bruggen) TBMINABOEAN, maandagmor gen. DE gelederen van de Indonesi sche para's die In de omge ving zijn geland, zijn sterk ge dund. Luchtaanvallen van Neder landse Neptunes op hun stellingen hebben de Indonesiërs nog ster ker gedemoraliseerd. Daarnaast wordt de honger steeds erger. En bovendien worden zij nu ook be dreigd door krokodillen en mil joenen muskieten. De terugtocht naar het Zuiden brengt de over geblevenen steeds verder in het moeras. De achtervolging wordt uiteraard ook moeilijker door de gesteldheid van het terrein. VIJFTIEN DODEN DREIGBRIEVEN (Vervolg van pag. 1) VEROORDEELD ACHT dagen geleden, bij zijn aankomst in Rotterdam, had Fletcher John Christian niet meer bij zich dan een paar mandjes snuisterijen. Gisteren verliet hij ons land met kisten, koffers en tassen vol cadeaus, asbakken, zil veren lepels, kazen, platen, boe-, ken, kleurendia's, fototoestellen, een compleet filmprojectie-appa raat en tientallen andere voort werpen, die straks bij zijn terug keer, op 7 juli, zijn medebewoners van het pittoreske Pitcaim grote ogen van verbazing zullen doen opzetten. Niet verwonderlijk nu..beduidend goedkoper 700R de eerste maal na 1945 hebben Duitse militairen op Nederlands grondgebied geoe fend, en wel tezamen met Engelse en Nederlandse onderdelen. In Noord-Brabant en Limburg langs de Maas van Boxmeer tot Well is dit weekeinde namelijk de NAVO-oefening Back Lash ge houden. Hiervoor moest het scheepvaartverkeer op de Maas en de Rijn tijdelijk worden stil gelegd. v.- -r 4 In Tiet Rijnhotel heeft de heer De Bioois, die de pensioengerechtigde leeftijd "heeft bereikt, zaterdagmiddag ■eerst tijdens een intieme bijeenkomst <e» later tijdens een gezellige receptie afscheid genomen van zijn talrijke vrienden en kennissen. Bet was de eerste maal in het „tijdperk-de Bloots", dat de Algemeen directeur opzettelijk buiten de voorbereidingen was gehwden~„ Mecvopw E. v. d. Berg-Liateboom, presidente ve» <te verenitmg» wat de ■eejjste in de rij van sprekers, die de waac&nuae, welke de heer JJe Bloohs in brd&e jkring e/met, wertoltte: bent letteriijk flttse voprtnekfcer geweest, ne- ge&en&fcrtig jaar lang. En dat terwijl tiet er „aanvankelijk niet «aar uitzag, dat n latje zou -blijven.... als tijdelijk onderwijze^," ,Mei niet sdhtendo «nerjfLe hebt v zich aan bet iveck gegeven. Uw kracht school in de edAOn benadering van bet afwijkende kincL V bent niet de man geweest, die txja isWwten liet roesten. Nee, u hebt er ,mee gewoekerd ten gunste van uw medetnensen, «n daardoor behoort n niet tot de saensec, die hnn eigen gemak hebben g^socbt De enor me arbeid, die u hebt verricht, wordt geïllustreerd door de groej van de ver eniging." De presidente besloot haas' toespraak „Maar", vervolgde de heer Fontein, een uitspraak van professor Gunning aanhalende, „we vergeven u liever dan dat we u bestraffen." De opvolger van de heer De Bloots, drs. J. van Belle, die de rij van spre kers sloot, bad een parafrase op het gedicht Scheepspraat van Constantijn Huygens gemaakt om de kwaliteiten van zijn voorganger en leermeester onder woorden te brengen. Zichtbaar ontroerd van de huldeblij ken zei de heer De Bioois: „Er is in woorden een portret van mij geschil! derd, maar ik herken mezelf niet, een enkel trekje misschien, maar meer dan ook niet. Wat ik achter het schilderij wel zie, is de vriendschap." En verder: „Ze hebben gezegd, dat ik agressief ben, maar is niet bedoeld, dat ik heb doorgebeten? Soms moet je doorbijten om iets te bereiken. Een kinderbe schermer heeft eens gezegd, dat je na tien jaar met dit werk moet uitschei den. Maar op het ogenblik, na bijna veertig jaar, ga ik langzamerhand pas wat van het afwijkende kind begrijpen... Nadat ik die kinderen heb zien op groeien en zelf een gezin heb zien stich ten." Er bevond zich evenwel nog brand stof in, het automatische systeem en de astronaut kon daar gebruik van maken toen hij tot halfautomatische besturing overging. Carpenter ontkende vermoeid of ver ward te zijn geweest. Hij zinspeelde er voortdurend op dat hij tijdens de derde baan zes dingen tegelijk had moeten doen. Wat het lange ronddobberen van Car penter in de zee betreft, een generaal van de Amerikaanse luchtmacht heeft de marine ervan beschuldigd, alleen de eer van de redding voor zich te hebben opgeëist. Als een snel watervliegtuig was geland, dan had men, volgens hem. de astronaut veel eerder kunnen oppik ken. Eater bleek nog dat Carpenter bij het binnengaan van de dichtere luchtlagen een boodschap heeft gestuurd, die door een ouverklaarbare vergissing niet In handen van It.-kolonel Powers is geko men. Hierdoor bleef de wereld onnodig in ongerustheid, zo deelde men van of ficiële zijde mee. Advertentie Vraag gratis nieuwe interieurcotologus. Nieuwe Binnenweg 188, Telefoon 50066-52989 Rotterdam Advertentie De Prof. dr. X H. Gunning-vereniging heeft zaterdagmiddag afscheid genomen van haar algemeen directeur, de heer K. de Bioois. Op de foto v.l-n.r. de heer K. de Bioois, mevrouw De Bioois en de presidente van de Gunning-vereni ging (voorheen Zoekt het verlorene), mevrouw E. v. d. Berg-LIndeboom. met woorden van Psalm sspraas ,83, di« Psalm, die op hoogtijdagen wttrdt gele zen «n gezongen. Namens het bestuur bood zij de heer De Bioois eer. televisie toestel aan. Mejuffrouw professor tnr. X C. 3*»- dig was de tolk van. de kinderrechtere in Rotterdam, toen zdj de scheidende al gemeen directeur dankte voor de talrij ke activiteiten, die hij in het belang van de fcinderbescherrnin g heeft ver richt, activiteiten, die nationale en zelfs internationale betekenis hebben gekregen. „V hebt gewerkt en gezocht naar het verlorene, u hebt veel gevon den en herwonnen voor het maatschap pelijke leven, ja, veel gevonden, behal ve vrije tijd...." De secretaresse van de-Baad voor de Kinderbescherming in Botterdam, mejuffrouw mr. E. A. Stoop, zei: Me neer De Bioois is met Zoekt het ver lorene -volgroeid. Hij leefde en streed voor zijn kinderen. Leven en werken wa res één voor hem, en dat verwachtte hij ook van zijn medewerkers. De ver eniging heeft een andere naam gekre gen, maar de uitgangspunten zijn gelijk gebleven. Het werk zal verder gaan. maar de invloed van de heer De Bioois zal merkbaar blijven." Ia het koor van lovende woorden liet de heer L. H. Fontein, voorzitter van de vereniging van directeuren van Opvoedingsinstellingen, een „dissonant' horen. Doelende op de talrijke malen, die de heer De Bloots heeft verzuimd de bijeenkomsten van de vereniging te bezoeken, zei hi): ,.U hebt een afwij king gekregen, die a jarenlang: bij uw pupillen hebt bestreden: spijbelen' Voor hen die handig gijn met naald en schaar en die uit ondervinding weten hoe enorm ved geld zij zich kunnen be sparen door zelf te maken- Of voor hen die bi] hun naaister nu eens een echt originele japon willen laten maken.., is die een bijzóndere aanbieding. Want morgen houden wSJ een ééndaagse verkoop, van 10.000 meter No iron popetlne, nor male prijs 3.75, nu voor minder dan de halve prijs. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze No Iron popeline, een pracht kwaliteit voor blouses, week enders, kinderjurkjes, japonnen en strandkleding, In 20 kleuren, w.o. wit, groen, geef, bleu, cerise, rose enz. jm* nu per meter VAR voor j^p. CU* <tf. of irtrijfc hese. De Papoea-vrijwilligers doen prachtig werk. Zij zijn de eaigen, die erin slagen individuele para's van de hoofdgroep af te drijven. De Papoea's melden bij terug- keer, dat de parachutisten in een deplo rabele lichamelijke conditie verkeren. De honger is voor ben een verschrikkelijker vijand dan de kogels. De para's, die ge vangen worden genomen, va-llen als krankzinnigen op het voedsel aan, dat hun wordt verstrekt. Zij lijden steeds grotere verliezen aan doden, gewonden en gevangenen. Uit hetgeen de gevangen Indonesiërs verteilen blijkt, dat zij volkome» ge desillusioneerd zijn. Zij hebben vele ma len via hnn radio aan Djakarta gevraagd om voedsel, humx omdat zü (een positie konden opgeven doordat zij in de bush heen en weer worden gedreven als ge volg van de Nederlandse aanvallen) be reikt het voedsel ben in negen van de tien gevallen niet. Slechts in de buurt van Fak Fak hebben i|) uit de incht wat eten gekregen. Op andere plaatsen eten de para's, bij gebrek aan iets anders, boomschors Twee groepen parachutisten zwerven door bet oerwoud zonder wapens en zelfs zonder kieren. De Papoea's in de nederzettingen hebben een burgerwacht opgericht. Gewapend met geweren be waken zij hun eigen tuinen. Algemeen wordt verwacht, dat de operaties bij Te- minaboean spoedig zullen zijn afgelopen, daar de para's de voedseldroppingpLaat- sen niet kunne» bereiken. Zij beschuldi gen hun eigen regering van opliehting: zij hadden verwacht hulp van de Pa poea's te krijgen, maar het tegendeel is het geval. Op de operatieterreinen bij. Kaimana heerst hetzelfde beeld na de ondernomen aanvallen uit de lucht. Hier is de honger echter minder ernstig. Bij een achter volging is een Papoea-vrijwilliger licht gewond. Militairen van de landmacht maken op het operatieterrein bij Sorong lange dagmarsen door de bush en ver wacht wordt, dat zij daar binnenkort tto de aanval kunnen overgaan. Officieel staat vast, dat tot heden vijftien para chutisten zijn gedood. Het juiste aantal zal zeker hogerliggen. Negen para's sneuvelden bij Temümboean, zes bij Fak Fak. Djakarta zet Inmiddels de psychologi sche oorlogsvoering voort. Een nieuw wapin wordt gebruikt in de vorm van persoonlijk geadresseerde Ia het Maleis gestelde dreigbrieven (met Nederlandse opschriften}, die per post worden ge zonden (via Singapore en Manilla) aan diensthoofden plus enkele secretaressen in Nieuw-Guinea. Er zijn folders bij, waarin de geadres seerden voor de keuze worden gesteld tussen terugkeer naar Nederland of ster ven in het oerwoud van Nieuw-Guinea. Op de folder staat een doodskop afge beeld, voorzien van een helm, Tot de genen, die dit propagandamateriaal ont vingen, behoorde meja Bakhuyzen, voor malig secretaresse van de gouverneur. Het was afkomstig van „Scott and Eng lish Ltd., Cecil Street, Singapore". Volgens mededelingen in de Nieuw- Guinea Koerier zijn voor een periode van drie weken alle verloven van gou vernementsambtenaren ingetrokken. Het gouvernement zou alle beschikbare plaatsen in voor Nederland bestemde vliegtuigen willen reserveren voor re patrianten, aldus het blad. De pro-communistische strijdkrach ten van de Pathet Lao hebben gis teren de rust aan het noordwestelij ke front In Laos verbroken door een post buit mi de stad Houei Sai, waar in zich regeringstroepen bevonden, onder de voet te lopen. De regerings troepen worden op het ogenblik nog steeds teruggedrongen. Inmiddels heeft de neuiralistische prins Soevanna Phoema, zonder privile- ges te hebben geëist op grond van de communistische successen inNoordwest- Laos, aangekondigd naar Frankrijk te zullen terugkeren als er niet voor 15 juni een coalitieregering in Laos tot stand is gekomen. De heer X Nijmeijer uit Enter is g.s-eren in Soesterberg overleden nadat de auto waarin hij was gezeten tegen een autobus was gereden. Bij Eist is zaterdagnacht de 51-ja- rige J. A. F. Francois uit Malden met zijn auto uit de bocht gevlogen. Hij was op slag dood. De heer Francois was gehuwd en vader van zeven kinde ren, De twaalfjarige Luca de Groot uit Driebergen is zondagavond overleden nadat het busje waarin zij zat was aan- gereden. Haar ouders en een andere passagier werden, evenals de bestuur der. licht gewond. liet Noorse tankmotorschip Fenja, 82,68brt, gebouwd in 1939 en eigen dom van de rder N. Chr. Eversen uit Oslo, geraakte, terwijl het leeg op weg was naar de Perzische Golf, op 21 mei tijdens een zware storm in moeilijkheden. Ten zuidwesten van Mangalore (Westkust van India) brak de krukas en daarom verzocht het schip om hulp. De sleepboot Oceaan van L, Smit en Co's Internationale Sleepdienst, die op weg was naar Aden, keerde onmiddellijk terug. Het weer was nog steeds buitengewoon zwaar: in de nabijheid woedde een cycloon. Op een gegeven ogenblik sloeg een bemanningslid van de Oce aan overboord. Gelukkig kon hij on middellijk worden gered. De rib-frac- tnnr die hij had opgelopen, vereiste echter ziekenhuisbehandeiing. Terwijl de Oceaan om die reden naar Bombay koers zette, ontving men van de Fen ja het bericht dat een Indiase Sleper hulp had beloofd. Op 26 mei werd de patient in Bombay aan* land gezet, waar men te horen kreeg dat debulp die de Indiase sleep boot de Fenja zou bieden, niet werd verleend, en dat assistentie van. de Oce aan toch gewenst was. De Oceaan stoomde op naar de Fenja. Vanmorgen bereikte de sleepboot het schip, waarmee ze nu naar Bombay koerst. De Sina Loa, 75.13 brt en eigendom van Elders en Tyffes te Londen, kreeg op ongeveer 500 mijl ten noordwesten van de Azoren machineschade, terwijl het schip met een lading bananen uit de West op weg was naar Engeland. Het sein om hulp dat het schip uitzond werd door de sleepboot Rode Zee, die op weg was naar huis, ter hoogte van Gibraltar opgevangen. De sleper zou in zes dagen bij het schip kunnen zijn. De Engelse sleper Marinia van de Overseas Towage an Salvage Lt uit Londen, die op de Azoren ligt gestationeerd, kan het schip in nood echter in 2 dagen bereiken. De ze sleper zal de Sina Loa nu naar Southamton of Liverpool brengen. De Engelse Thistteroy, 7919 brt kreeg op 500 mijl ten ziuden van Sokotra ma chineschade. He verzoek om hulp be reikte de Schelde, die op weg was van Bahrein naar Port Said. Morgenochtend vroeg arriveert de sleper bij de Thistlee- roy, en ze zal dan naar Aden opstomen. De Thistleroy was mei een lading van 11000 ton tarwe op weg van Australië naar Engeland. Op de Indonesische ambassade te Fa- rijs is zaterdagavond een aanslag met een kneedbom gepleegd. De portier schrok om elf uur wakker van de ont ploffing. De bom was geplaatst op de vensterbank van zijn woning. Tie explo sieve kracht van de bom was niet groot. Omtrent de reden van de aanslag tast men in het duister. Nog nimmer had de Indonesische ambassade dreigbrieven out vangen. In een hoofdartikel heeft de New York Herald Tribune het beleid van de Ver. Staten en de Ver. Naties inzake Nieuw- Guinea veroordeeld. Het gaat om niet meer dan 700.000 Papoea's en die zijn misschien wel primitief, maar er is hier een beginsel in het geding bij hun be scherming. Wanneer zowel de V.S. als de V.N. dit principe overboord zetten, laten ze niet alleen de Papoea's in de steek, aldus het blad. Nu de Sowjets Soekamo in de armen sluiten, vreest Washington, dat een oorlog Indonesië stevig binnen de communistische invloeds sfeer zal brengen. Zodoende krijgt het vermijden van een oorlog de hoogste voor rang en is de politiek Soekamo Nieuw- Guinea dan maar te geven. „Dit is precies wat het plan-Bunker zou bewerkstelligen. De sleutel is de over dracht van het bestuur aan Indonesië na twee jaar net een keurige periode om de Nederlanders zich op elegante wijze te laten terugtrekken. Als Soekarno een maal zijn knellende greep op het gebied heeft, heeft het niet veel zin te specu leren over de toekomst van de Papoea's, die zijn dan van hem", aldus de New York Herald Tribune. Hef is een overweldigende schat, waar mee de befaamde muiterafstammeling van uit een droomwereld terugkeert naar de beslotenheid van het vijf kilometer grote eilandje in de Stille Oceaan, waar men nog leeft van alles wat wij de moderne beschaving noemen. Zo'n grote schat en zo'n overweldigende herinnering, dat Fletcher John nauwelijks woorden van dankbaarheid kon vinden, toen hij weer aan boord van de Willem Ruys stapte. „Iedereen is zo lief voor me geweest, zo vol begrip", zei hij met een blik van ge negenheid naar de perschef van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd, Carel Knijtf, en diens assistente Annemarie Louwerenburg, die zijn reis tot een festijn hebben gemaakt .Ik verlang weer naar Pitcaim. Maar ik zou nog graag een jaar tje door de wereld hebben gezworven". De acht dagen in ons land hebben Flet cher John Christian, de onbetwiste heer ser van zijn met het Britse rijk verbon den gemeenschap zo pro-Nederlands ge maakt dat hij bij het vertrek grapte: „Ik ga de banden met Engeland verbreken. Kunnen wij ons niet bij jullie aanslui tenIets van het muitersbloed is duidelijk bewaard gebleven bij deze Pit- caim-generatie Christian's aanhankelijkheid, is niet verwonderlijk. Hij is in Nederland ontvangen door drie burgemeesters (Rotterdam, Amsterdam, Roermond), was enkele dagen de gast van dagblad directies, die hem met uitstapjes naar alle vermaarde plaatsen verwenden, hij bezocht Madurodam, Schiphol, dieren tuin, de Scheveningse pier, Hij stond bovendien steeds in het middelpunt van de publiciteit: zeven keer kwam hij in die ene week voor de radio en bovendien nog een keer voor de tele visie. Het meest onder de indruk is hij ge- In het buurtschap Oldeouwer hij Joore is gistermorgen de veehouder F. Iïoltrop het slachtoffer geworden van de woede van een stier. Omstreeks half elf brak de stier woedend los. Het dier rende nadat het enige tijd een vrouw had achtervolgd het erf van de boerderij weer op en ramde daar met zoveel kracht een regenput dat het bovenstuk eraf vloog. De heer Holtrop, die zich achter de put had verschanst, werd door het be tonnen bovenstuk zo ernstig getroffen aan zijn wervelkolom, dat hij op slag dood was. Het slachtoffer was 42 jaar oud, gehuwd en vader van zes kinde ren. De stier werd later door twee broers van de heer Holtrop gevangen en op stal gezet In Delft is zaterdagmiddag de 23- jarige huishoudkundige mejuffrouw G. Borger uit Den Haag om het leven ge komen, toen de auto waarin zij zat en die bestuurd werd door mevrouw P uit Rijswijk vijfmaal over de kop sloeg. De auto nam deel aan een puzzelrit en reed met zeer hoge snelheid over de klinkerwe- bij de Pauwmolen. Me vrouw P., die een veiügheidsgordel omhad, werd licht gewond. De heer P. en zijn achtjarig zoontje Hans werden ernstig gewond. weest voor alles wat massaal is: stal lingen bijvoorbeeld bij sportvelden, rij en auto's, fietsers in het spitsuur, maar ook voor ons simpele dingen heeft hij volop genoten van een autotocht, een treinreis, een tramrit. Zijn beste herin nering? De triomftocht in een open lan- dauver door Roermond met de gezag voerder van de Willem Ruys, de heer H. van den Heuvel, in voi ornaat op de bok. De wagen heeft meer stil gestaan dan gereden, want overal vroeg men Christian om handtekeningen. En als die gezet waren, was er als beloning altijd wel een doosje chocolade, een kaas of iets anders lekkers van de gulle winke liers, die hem steeds weer toefluister den: voor straks, op Pitcairn. Een andere heerlijke herinnering? Een psalm, een concert, maar ook een voudige deuntjes konden hem als een kind vertederen. In eik restaurant stap te hij onmiddellijk op de musici toe: „speel voor mejongen zij hij dan een voudig. Een vriendelijk tikje op de schouders was al voldoende om hem zijn zin te geven. B(j alle nieuwe ervaringen was er al die dagen eigenlijk maar een ding, waar hij een dodelijke angst voor had, het vliegtuig. Flying is dying, zei hij huiverend tegen zijn gastheren op Schip hol en hij verbijsterde hen volkomen met een schalkse woordspeling op de initialen van onze nationale luchtvaart maatschappij, waarop zij zo trots zijn, „K.LM. betekent zeker kill me....?" Boordevol herinneringen en met een nieuwe bril de Nederlandse oogarts constateerde gezichtsverlies is de muiternazaat vertrokken. Vandaag staat voor hem nog een offi cieel punt op het programma. Een ont vangst door het gemeentebestuur van Southampton. Daarna brengt de Willem Ruys op deze reis onder het comman do van de al gepensionneerde kapitein C. G. F. Hoek, uit Den Haag hem steeds verder van West-Europa, waar van hij zoveel jaren gedroomd heeft. Zijn thuisreis gaat via Egypte, Cey lon, Malakka, Australië en Nieuw- Zeelanö. Op 7 juli komt de Willem Ruys weer bij Pitcaim, Dan is het sprookje uit. Dit Is weer zo'n aanbieding waarvan bijna elke Rotterdamse huismoeder zal zeggen: „alleen deze aanbieding maakt mijn ritje naar de stad al goed". Want morgen begint de ver- koop van de handige stretch slips (met dubbel kruisje) van de allerbeste mousse Nylon. Prettig in het dragen, makkelijk te wassen en zó droog. Deze Mousse Nylon slips, passend voor alle maten van 38 t/m 46 normale prijs 2.25, koopt U morgen bijna een gulden goedkoper. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze stretch slips in 10>versehillende tinten, Ciin tel. of schrift, bett. De denkbeeldige situatie is ontstaan, dat de bruggen over de Maas en de Rijn zijn vernield. Het front 'moet echter bevoorraad worden. De aggressor wil deze bevoorrading stagneren. Nieuwe bruggen slaan kost enorm veel materiaal en de resulta ten zijn in verhouding daarmee niet voldoende. De oplossing wordt gezocht in het snel inleggen van veerponten. Bovendien zijn bruggen zoals de Duitse generaal Willy Mantey, com mandant van de zevende pantserdivi sie uit Unna (Westfalen), zaterdag zei, een te gemakkelijk doel voor aanval len van vliegtuigen. Ponten zijn be weeglijk en kunnen manoeuvreren bij aanvallen. Men zal hoogstens 's nachts een brug kunnen leggen en deze voor dat het licht wordt weer afbreken. De oefening Back Lash,, waaraan in totaal ongeveer 4000 ma» en 1500 voer tuigen deelnamen, had tot doel deze on derneming met vier ponten in de prak tijk te beproeven. In Nederland stak men op drie plaatsen de Maas over, in Boxmeer, in vierlingsbeek-Bergen en in Well. In Duitsland waren, vier of vijf oversteekplaatsen over de Rijn gepro jecteerd tussen Duisburg en Emmerick. De Nederlandse troepen deden niet ver der mee dan tot aan de grens. Daarna moesten de Engelsen en de Duitsers het alleen doen. Gistermiddag hebben vier leden van de Zandvoortse reddingbrigade een ge slaagde reddingaciie verricht. Ongeveer vijf kilometer uit de kust dreef hulpeloos een motorvlet rond. be mand door een zekere J, K. uit Zand- voort, die het vaartuigje in zijn eentje van IJmuiden naar Zandvoort had wil len brengen. Nadat de motor was afge slagen, dreef de vlet door de zware landwind met grote snelheid zeewaarts. Na een moeizame tocht van bijna drie uren lukte het de reddingbrigade de mo torvlet behouden op het strand te bren gen. JN HET houten voorlichtingsgebouwtje van de metro-werken aan het Weena te Rotterdam liggen op een tafel een paar vuurtesten, gevonden temidden van een grote hoeveelheid scherven in de bodem van de Coolsingel, ergens Kt/VvN'-rl tussen Meent en Hofplein. Scherven en vuurfeesten lagen bo ven de betonnen funderingsplaat, die daar enkele tientallen jaren geleden is gelegd, de grond waarin dit aarde werk zich bevond, moet dus van el ders zijn aangevoerd en daarov zijn gestort. Dat maakt het natuurlijk moeilijk de herkomst vast te stellen en ze nader te determineren. In ieder geval zijn de scherven en testen niet uit een vroegere periode dan de zes tiende of zeventiende eeuw. Het zijn eenvoudige potjes aan de binnenzijde voorzien van uitsteekstels, die bedoeld waren om boven het kool tje vuur in de test een pannetje of potje te zetten, dat warm moest wor den gehouden. Er zijn nog andere vondsten ge daan. Van de zandbodem, diep onder het oppervlakis een scherf van een zwerfkei naar boven gehaald. Die kei is in de ijstijd door een gletsjer uit het hoge noorden hier aangevoerd en toen hier achtergelaten. Al moet er veel „uit de vrije hand" worden georganiseerd, toch vereist ees dergelijke oefening een bijzondere orga nisatie, zo deelde de leiding van de oefe ning mee. Er moest een leiding zijn die de aanvoer regelt, die steeds net zoveel voertuigen, tanks, al dan niet met op legger, zware vrachtwagens, en ander gemotoriseerd legermateriaal naar de' ri vieroever dirigeert, zodat de veerpont steeds volgeladen wordt Zo voorkomt men opstoppingen op de wegen en voor de veerstoepem Voorts moeten de routes bepaald worden en aan deze routes moe- ten codewoorden worden gegeven. Hier in had de marechaussee een belangrijke taak. - De Duitse generaal Mantey, die vond dat de gehele oefening foutloos, efficiënt en uitstekend verliep, -.gaf een--extra woord van lof voor het werk van de marechaussee. De leiding van de oefe ning achtte het werk van de Nederland se getlie, die de veerponten had opge bouwd, en de gehele oefening mee heeft gewerkt, uitstekend. Er was verder een experiment in de oefening. Bij de overgangspunten in Vieringsbeek en bij Boxmeer had men televisieeamara's opgesteld, die in een gesloten circuit uitzonden. De commandant van de genie kon daar door in zijn werkkamer zien wat er gebeurde. HQ was nu niet afhanke lijk van de gegevens van zijn onder commandanten. Mocht er iets font gaan dan kon hij onmiddellijk hande lend optreden. Dit spaart veel tijd, namelijk de tijd, die anders wordt verdaan met telefonische meldingen. De legerleiding heeft veel medewer king ondervonden van de burgemeesters van de bij de oefening betrokken ge meenten en de burgerij, 's Avonds en 's nachts was de straatverlichting in de ze dorpen gedoofd, terwijl de bewoners van de dorpen zoveel mogelijk verduis terden. (Van een onzer verslaggevers) De leden van de N.C.H.V. en hun gas ten hebben zaterdagmiddag in de om geving van de kaasstad Bodegraven een geslaagde rally gehouden. Aan de start op de scelterbaan verschenen 82 equipes, die tal van ingewikkelde en leuke op gaven moesten oplossen. Zo moesten ze ontdekken, dat een pop gean baby is. Het slot van deze rally was een wed strijd op de scelterbaan tussen de best geklasseerde deelnemers. De winnaar van deze spannende race werd dertig strafpunten in mindering gebracht. De uitslag was tenslotte: 1. J. H. Kloot- Mooijman, 93 strafpunten (wisselbeker); 2. J. v. d. Kemp-Venema, Alphen aan den Rijn, 94 punten; 3. R. J. Hamerling-van wassenaar. Leiderdorp, 129 p.; 4. P, Mos terd-Mosterd, Maasland, 129 p.; 5. J. Q- de Ruiter, Schiedam. 133 p. De Amsterdamse politie heeft twee En|else studenten uitgewezen, die 'het nationaal monument op de Dam hebben beklad met anti-atoombom tekens. Ook rond het Leidseplein en op de Stads schouwburg brachten de twee Engelsen met een kwast en witte verf de teikens aan waarbij ze op heterdaad betrapt werden. De 21-jarige student John Mitchell en de 29-jarige student Anselm van Rood, beiden uit Londen verbleven reeds een week met vakantie in ons land, toen ze besloten een pot verf en een kwast te kopen. De Amsterdamse politie was zeer verontwaardigd over net bekladden van het monument. De twee studenten verklaarden echter van mening te zijn dat ook het nationaal monument voor een dergelijk hoog ideaal mocht worden gebruikt. De dienst van publieke werken heeft het monument gereinigd. De politie acht net van groot belang dat de bekladders bekend zyn omdat anders de verden- kmg wellicht gevallen zou zijn op twee PpWieke partijen (de P.S.P. en de Ju et a°tiatoombom-teken wel gebruiken in de campagne voor de vei» kiezingen.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2