Griffier mr. O. Sipkes verlaat kantongerecht HE Schieland verontrust over trage voortgang SCHIEDAM KRIJGT NU GOED HONKBAL TE ZIEN Ds. Brouwer over „Onze krant55 TRICOTS PARIS Bescheiden, maar belangrijk jaar Opnieuw een jaar wachten? Twee sterke teams kampen Positief stelling voor christelijk dagblad m STRATENLOOP OP 5 JUNI v«Loopbaan Geef Fokkelman 'de ruimte Man aangereden op fietspad Verkiezingen in Schiedam: kalme start UÜJ SVC-dames leden eerste nederlaag ^)dieren\ tuin Dijkiverken kunnen niet starten Veld vandaag in gebruik ir \VCIn 4?U D*, politiemannen uiaren veel eer der op het veld dan de pennevoer- ders maar daarvoor zijn series rede ten te noemen. Men zou kunnen zeg- pen dat de politie schrijft met tegen- tin, het brengt droefheid teweeg bij de gestraften, en de pers, nou ja, die is er om te schrijven. Toch kwamen de krantenjongens op het veld, het systeem van .de rugnummers op het tood en groen bleek in het geheel Drukke tijd Cijfers vSï&CSCÏÏüOL SVV V Medische dienst den J mt I (Van een onzer verslaggevers) j 'C'EN bescheiden maar j langrijke functionaris j binnenkort afscheid nemen van. Schiedam. Op 31 juli wordt een afscheidszitting gehouden in het i§| kantongerecht te Schiedam ter gelegenheid van de pensionering van de griffier mr. O. Sipkes. Het zal een gehele overgang wor den meent de heer Sipkes om van een drukke werkkring naar de ambteloze periode te gaan maar mr. Sipkes is wel van plan actief te blijven. Hij wil zich wijden aan !de studie, speciaal gaat zijn be- I langstelling uit naar de rechts- wetenschappen. 0e heer Sipkes heeft dan ook meermalen artike- I len gepubliceerd in het juristen- I blad. Bovendien blijft de heer Sipkes plaatsvervangend kanton- i rechter te Schiedam en vorig jaar is hij als plaatsvervangend kantonrechter te Rotterdam ge ïnstalleerd, zodat er op dit gebied nog regelmatig wat voor ham te doen zal zijn. ONBEZONNEN SPONTAAN NUMMER 13 (Advertentie) 's werelds meest verkochte koelkast tegen Euromarktprijzen vanaf f. 398.- bij de speciale Frigidaire-dealers FRIGIDAIRE. EEN PROD U KT VAN GENERAL MOTORS (Advertentie; DE SCOOTER BIJ UITSTEK VERRASSEND PREMATUUR ENAD0XC18GEEFT KLEURENWARMTE AAN UW DIA'S Open vizier Opstelling vandaag.... en morgen ....en vrijdag daselijks Advertentie Ia het kader van de door de Schie damse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding georganiseerde sportweek van 2 tot 9 juni wordt op dinsdag 5 juni een stratenloop voor senioren en junioren jehouden over afstanden van 3000 en 1500 meter. Het blijkt thans dat er mis verstand over de deelneming bestaat. óet is namelijk beslist niet de bedoe- imz dat or alleen door leden van sDort- verenlgingen en scholieren wordt deel- genomen. Vandaag en morgen is er nog gele-! Af* 1 1 genheid zich aan te melden bij de heer! ZË "r,f #17 00^7 r Koeling, Lange Kerkstraat 32. in /I I LV LSöC LGJIC16 Schiedam. Er kan voor de volgende wedstrijden ingeschreven worden: junioren B (tot en 1® jaar) 1500 meter waarv 8C0 meter achter een jagermeester; nioren. A (17 en 18 jaar) 1500 metër; senioren (19 jaar en ouder) 3000 meter. 4 f\ Advertentie Vraag gratis nieuwe interieurcatalogus. Nieuwe Binnenweg 288, Telefoon 50066-52989 Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) Toen de Rotterdamse hoofdbaas J, Rosman dinsdagavond om tien over zes op de Rotterdamsedijk uit zijn auto stapte is hij het rijwielpad opgelopen. Be negentienjarige bromfietser A. M. van W.. die juist kwam aanrijden, be gon te slingeren met zijn voertuig, waar door zowel de heer Rosman als de PTT- besteller Van W. kwamen te vallen. De bromfiets is licht beschadigd, de heer Rosman had geen letsel, de jonge man Van W. is met pijn in de schouder, schaafwonden en een gebroken schouder blad naar het ziekenhuis vervoerd. blijkt dat lil 1951 332 dwangbevelen zijn uitgeschreven In Schiedam. Het aantal civiele zaken bedroeg na de bevrijding ongeveer 350 per jaar. Met een glim lach kan mr. Sipkes denken aan de er varingen met de figuren die in elke plaats kleur geven aan het leven van de stad als bijv. de paardensmid Cupe rus die op bijzondere wijze voor de rechter kwam. Hij gaat nu met vakan tie maar zijn studie op civielrechtelijk gebied zet hij voort. Oo-k krijgt hij nu meer tijd voor zijn hobby, het vioolspelen. In zijn stu dententijd speelde hij in Semper Crescendo, een studentenorkest, en in kwartetten en trio's. In juili zal de heer Stpkes weer in het gebouw aan de Lange Haven zijn waar hij dan voor het laatst nog enike1e malen ach tereen aan de groene tafel zal zitten in de dan juist gerestaureerde vroege re balzaal van rnaire Nolet. Van een aantal Schiedainse brand weerlieden is heden het examen vooi het Rijksdiploma van Brandwacht le en 3e klasse afgenomen. De geslaag den zijn: Brandwacht le klasse: C. H. v. d. Bout, H. J. Oosterveer, P. Kok. J. H. Oosterveer, A. Zuidgeest. J. Jansson. L. Hollander en J. J. Bouman. Brandwacht 2e klasse: S. A. Iraming. A. v. Eijk jr., J. P. v. Eijk. C. S. Kroip, W. Reinders. Th. van Eijk, A. G. Scholte en J. Jongste. Twee kandidaten moesten worden af gewezen. De heer Sipkes is te Leiden geboren, hij studeerde ook te Leiden maar hij bezccht diet gymnasium te Rotterdam omdat zijn vader, advocaat te Leiden rechter in Rotterdam werd. Van 1909 tot 1915 bezocht hij dit gymnasium, in 1921 promoveerde hij aan de Uni versiteit. Van 1921 tot 1927 werkte hij als jong jurist bi; de gemeente Alk maar yvaar 'hij o.a. secretaris van de wethouder van Onderwijs was en zo meewerkte aan de uitvoering van de wet-De Visser. Ook heeft hij toen meegewerkt aan de invoering van sociale maatregelen, die boen nog vrij onbekend waren. Hij schreef ook een nóta waardoor een bureau van beroepskeuze tot stand kwam. Hij had -de bemoeienis met de verbouwing van de cadettenschool tot ziekenhuis. In 1927 zwaaide hij om", toen werd hij in november waarne mend griffier bij de rechtbank in Den Haag en in maart 1929 kwam hij als substituut-griffier naar Rotterdam. IEDER MENS doel weieens onbe zonnen daden, het is geen veront schuldiging en het mag zeker geen excuus zijn als men reeds bijzonder ver op leejtijd is. Toch heeft gisteren het journalistenelftal basis Schie dam, Schiedamse aanvoerder) gede buteerd en aangezien er in deze stad niet zoveel, krantenmensen zijn had het team „versterking" gekregen van enkele collega's uit Rotterdam Nu bleek bij de aanvang dat niemand van het team kon voetballen en dat de enkelen die het u;el eens geweten hadden hun kennis uit de oudheid moesten putten. Geen nood, de 'goede terreinknechten van SVV verschaf- ten de journalisten de shirts waarmee SVV het landskampioenschap heeft bekaaid. jF'EL hebben de verslaggevers met enige zorg bij de aanvang gezien hoe vaardig de brede knapen van de Schiedamse politie over het veld sprongen. De sombersten spraken over verhogen van bepaalde polissen en de minder droef geestig en dachten dat een nederlaagje van 700 niei tegen de verhoudingen zou zijn. La ter bleek nog dat de gastheren-politie mannen zelf voor een scheidsrechter hadden gezorgd. Maar de journalis ten hebben niets over partijdigheid durven suggereren want de arbiter deed zijn best. In een bijzonder ge noeglijke sfeer is de partij gestreden «i prompt toerd na afloop dart ook besloten over vier weken' iveer tegen elkaar in het veld te komen. Gezien de mechanische schoksgewijze ma nier van voortbewegen van de Schie damse verslaggevers betreuren zij vandaag deze afspraak, maar als dappere mannen blijven ze nog steeds spontaan. Dinsdag vierde de heer H. J. van dis zijn 40-jarig jubileum bij de N.V. Branderij en Gistfabriek Hollandia TI Schiedam, waar hij in de loop der jaren verschillende functies uitoefen de. Tijdens de huldiging overhandigden de direktie en het gezamenlijke perso neel geschenken onder couvert. Na- ®ens de Maatschappij voor Nijver heid en Handel werd de gouden draag- Penning uitgereikt. Mevrouw A. M. R.-V. uit Rotterdam beeft bij de Schiedamse politie aangifte gedaan van diefstal van haar portemon- r,aie, inhoudende ongeveer dertig gulden 'vaarvan twee briefjes van tien gulden), did op de toonbank van de vitragestand de Hema te Schiedam heeft gelegen. Daar is hij tot 1940 gebleven. Hij werd in Schiedam benoemd bij ko ninklijk 'besluit van H.K. Koningin Willhelmina op 10 mei 1940. De om standigheden waren toen zo dat enke le rechters de heer Sipkes eerst la ter van xsjn 'benoeminig konden ver tellen. De <heer Sipkes heeft vanaf die tijd steeds nauw samengewerkt imet de kantonrechter mr. P. B. Cos die in 1939 in Schiedam kwam. Met waarde ring spreekt de heer Sipkes over. deze kantonrechter die 'hij een (humaan, rechtschapen mens noemt. De oorlogsjaren hebben geen last op geleverd aan. het Schiedamse kantonge recht ook al waren er wel de gebruike lijke perikelen maar «ir. Sipkes kon de moeilijkheden negeren. Direct na de oorlog kreeg hij het druk. Toen werden voor 'het Schiedamse tribunaal enkele honderden zaken van foute Schiedam mers" behandeld. De heer Sipkes was secretaris van het Tribunaal maar hij had de zaken als commissaris, dus als een soort rechter van instructie, voorbe reid. Daarbij beeft hij met de heer Cos als voorzitter en de heren notaris A. Hoek en A. de Groot ook de zaak tegen oud- burgemeester Draal je? behandeld, die bekend stond om zijn Duitse sympathie ën maar die niet bijzonder fout is ge ureest. (Van een onzer verslaggevers) Zonder enige drukte zijn de verkiezin gen vandaag gehouden in Schiedam. Ai vroeg hebben de functionarissen hun ze tels in de stembureaus betrokken maar vanmorgen toonden de stadgenoten nog weinig belangstelling. Er was enig kabaai dat de propaganda- aetie van de WD veroorzaakte door een soort scheepsbei op een auto te vervoe- voorbereidingen voor het verzamelen van de uitslagen. Het inzetten van enkele gemotoriseerde medewerkers moet het verzamelen van de uitslagen bespoedi gen. Helaas moeten de ambtenaren ditmaal de centrale regie van de kundige ambte naar J. van Heerde missen, die juist nu ziek is geworden. De heer Van Heerde zorgt al jaren voor perfecte voorberei dingen en de afwerking van de verkie zingen. ZIE FRIGIDAIRE NU FRIGIDAIRE PIETERSEN. Nw. 8innenweg 71-77. Rotterdam, tel. 35290 Filiaal: Broersvest 74-76, Schiedam, tel. 69404 - 61459 FIRMA DE LANGE, Rotterdam: Oude Binnenweg 146-148, tel. 124067: Beijerlandselaan 31, te!. 71593 Jonker Fransstraat 106, tel. 123251; Coolhaven 230, Techn. Dienst, tel. 56595; Hoogvliet: Winkelcentrum Binnenban „ELECTRO-THERM" N.V., Schiedamsevest 46. Rotterdam, tel, 138200 „WILMETA" N.V., Showroom Lijnbaan 37, tel. 121738 en Goudsesingel 35-37, Rotterdam, tel. 110502 In (het kader van het nederlaagtour- nooi van de Schiedamse Volleybal Club georganiseerd, hebben zoals werd ver wacht, de damesteams hun eerste ne derlaag geleden. Het Rotterdamse Z.V.C. kwam praktisch volledig met haar eerste en tweede damesteam, resp. hoofdklasse en overgangsklasse in het veld. S.V.C. 2 heeft een prachtige strijd ge leverd, doch moest toch met 3—0 het hoofd buigen. Setstanden 815, 1418, en 1315. Ook dames 1 kreeg met 0— 3 klop, zij het met ere. Hier waren de setstanden 915, 1315 en 615. Heren 2 .viel ditmaal erg tegen. Eveneens met 0—3 werden de Schie dammers geslagen, via 1215. 915 en nogmaals 9—15. Heren 1 zorgde voor de enige overwinning 21, met de set standen 157. 1215 en 15—9. Vrijdag komt A.M.V.J./Smash op be zoek aan het Oude kerkhof. We rekenen dan op sportieve en spannende wedstrij den met meer successen voor de S.V.C.-teams. De scheidende griffier meent dat het i kantongerecht te Schiedam zich ontwik- i kelt tot een kantongerecht voor eenj middensteeds gebied. Het aantal ver-; keersoventredingen wordt dan cok steeds omvangrijker en ook het geheel van de zaken vermeerdert steeds. Zo werden in 1961 602 eindvonnissen uitge sproken voor -de civiele rechter en 129 interlocutoire vonnissen, het aantal strafzaken bedroeg 3450, het aantal dwangbevelen 951 en bet aantal acten 642. - Uit ecu artikel dat de heer Sipkes schreef over de Invoering van een ver eenvoudigde kantongerechtsp rocedure Constructief en kwalitatief een topprestatie zonder weerga Vraag vrijblijvend nadere Inlichtingen en gratis proefrit I St. Lidninastr. 52, UBTn Tel. 6 43 13. Swammerdamsingel 25, Tel. 6 65 48. SCHIEDA (A dvertentie) niet te kloppen, er liep zelf een num mer dertien in het veld, maar be zwaarlijk was dat niet. Bij de tacti sche voorbespreking namelijk bleek dat niemand met de linkervoet zou kunnen spelen en allen gaven de voor keur aan de rechtervleugel van de aanval. Daar hebben ze tot wanhoop van enkele „verdedigers" dan ook gestaan. S^OED, de stevige en nog steeds le- tiige doelman Karei gaf de aan voerder van het journalistenteam een sportieve hand, zijn zoon de scheidsrechter liet de redacteur uit een tege hand raden en de strijd be gon. De politie stond prompt voor het i doel, de journalisten beefden al maar] daarna liep tot ieders verwondering j de linksbuiten van de scribenten naar de overkant en hij maakte nog een doelpunt ook. De partijen misten daar- na aan beide zijden de klassieke op- gelegde kansen. In de tweede helft sloeg de politie op het journalisten- doel toe maar de dikke, doch dappe re doelman Kees Brits trapte het leer ver naar voren waar de sport redacteur van de Maasbode recht toe recht aan bleef sprinten, om de stand op 2—0 te brengén. ]\[OG enthousiaster werden de schrijvers, Van Vliet bracht de stand zelf op 30 en toen zouden de verslaggevers gedacht hebben dat ze konden voetballen maar ze voelden al dat ze te moe werden. De politie plaatste ook een treffer, miste ook kansen maar het doelpunt ontstond niet omdat de verslaggevers toelieten dat er gescoord zou worden „vanwe ge het redden van de eer", ze hadden ffscn fut meer. Gelukkig bemerkten ze aan de andere zijde ook van der gelijke tekortkomingen. Bij de due is ontstonden de gebruikelijke opmerkin gen van niet doen, dat is tegen de spelregels„o, ja, krijg ik dan nou een bekeuring?", „als je het niet m de krant zet wel". Beide teams smeekten in gedachten de arbiter menslievend te zijn en zowaar heel prematuur 4.2 minuten zei hij) blies de jongeman {van SZC) af. wn LI ES EGANG PROJECTOR toont U ieder detail van al Uw dia's. Gedputeerde Staten van Zuid-Hol land stellen Prov. Staten voor een sub sidie van 19 pet. te verlenen ia de kos ten van restauratie van het Stedelijk t Museum in Schiedam die in totaal werden toegezonden. Zonder het fiat (Van een onzer verslaggevers) In de dinsdag gehouden voorjaars zitting der Verenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Schieland heeft de dijkgraaf, de heer J. van Stolk, zijn verontrusting uitge sproken over het feit dat de taxatie rapporten nog steeds niet van het ministerie van verkeer en waterstaat goedgekeurd zijn terug ontvangen, hoewel deze reeds bet vorig jaar 470.291 bedragen. Het gaat hier om het plan voor de kelder, de begane grond, de verdieping van de linker vleugel, het voorplein en de binnen plaatsen. Voor restauratie van de kap var, de linkervleugel en het portiek werd reeds in 1954 een subsidie ver strekt, Het rijk geeft 40 pet. subsidie in het bedrag van de nu op stapel staande restauratie. I De N.V. J. K. Simon Aannemings bedrijf zal ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum recipiëren op 13 ju ni van 15.30 tot 17.30 in restaurant ..Europoort" aan de Maasboulevard te Schiedam. op deze rapporten kannen de huizen niet worden gekocht, die ten behoe ve van de dijkophogingswerken krach tens het Deltaplan moeten worden af gebroken. De trage behandeling van deze rap porten ten departemente maakt dat de beste tijd voor het maken van dijkswerken het voorjaar en de zo mer werkeloos voorbijgaat en aan gezien het vorig jaar om ongeveer de zelfde reden niet met de werken kon worden aangevangen, moet worden gevreesd dat weer een jaar verloren zal gaan alvorens met de difinitieve dijkverzwaring krachtens het Delta plan kan worden begonnen. Met nood maatregelen, zoals het aanbrengen van een kleikist en kade is getracht de dijk zoveel mogelijk veiligheid te geven, maar de waarde daarvan 4» betrekkelijk en meer kan niet worden gedaan. Uit de vragen en reacties van vele hoofdingelanden bleek dat de vergade ring zich geheel achter het College vaa Dijkgraaf en Hoogheemraden stelde. Het gaat hier, zoals bekend, r.-m de verhoging en verzwaring van Schielands Hooge Zeedijk vanaf het waterleiding bedrijf in Botterdam tot aan de storm vloedkering bij Krimpen aan de IJssel - Red). Ook over de weinig betrouwbare sluis in de Voorhaven te Schiedam werden vragen gesteld. De dijkgraaf deelde me de dat de Rijkswaterstaat hier eerst het tracé t n de nieuwe boofdwaterke- ring moet vaststellen, alvorens de ge meente de plannen kan maken voor een nieuwe sluis. Op deze vaststelling wordt reeds geruime tijd gewacht. De rekeningen van het algemeen- en het boezembeheer werden vastgesteld. De geloofsbrieven van. de nieuwe- of herbenoemde hoofdingelanden, de he ren A. Dijksman. A. van Gent, G. Ch. van Sillevoldt, Joh. Sol en H. M. Wil- Iemse en van de nieuwe- of herbenoem de hoofdingeland-plaatsvervangers Jac. v. d. Berg, ir. K. J. J. Dominieus, J. G. Mager en N. M. van den Bosch wer den onderzocht en in orde bevonden. jgen. Echter ook Kon Eraser Is kennelijk gebrand op een overwinning op zijn land genoten en heeft alle Nederlandse top- spelers naar Schiedam gecommandeerd. "Wie als overwinnaar uit het strijdperk zal treden is niet te voorspellen maar dat het een spannende strijd zal worden is wel zeker. (Van een onzer verslaggevers) AL wat voortreffelijk is op het ge- bied van het honkbal zal vanavond, woensdag, in het Sportpark Harga in Schiedam aan bod komen. De beste werper van Europa, de jonge Herman Beidschat, zal om half zeven de eer ste bal werpen op het unieke Ameri kaanse honkbalveid van de S.V. H.V. „Schiedam". Het veld is uniek niet omdat er in de laatste maanden een tiental van deze velden in Nederland wórden aange legd maar louter omdat het voor Eet eerst is dat een dergelijk sportcomplex door eigen leden van. een vereniging is gecreëerd. Het maken van dit honkbalveid heeft de gemeente (vrijwel) niets gekost en de Schiedammers bleken zelfs in staat om het veld aan te leggen op een verloren hoekje in Harga. De KNHB weet de activiteiten van de S.V. H.V. „Schie dam" zo te waarderen dat woensdag avond het beste van het beste op honk- balgebied zal worden geboden. Varsavond aanvang half zeven, zal bet publiek getuige kunnen zijn van een zeer bijzondere honkbal-wedstrijd, die ge speeld zal worden op het nieuwe Ame rikaanse honkbalveid, dat de vereniging „Schiedam" heeft aangelegd op het sportpark „Harga**. De strijd zal gaan tussen het Nederlands (Bonës) Negental, waarin de sterkste Nederlandse spelers worden opgesteld en een Amerikaans Luchtmacht team, de Spangdahlem Pit, iwers. Deze Amerikaanse vliegers spelen zeer sterk en zullen ongetwijfeld alles In het werk stellen de overwinning mee naar hun basis in Duitsland te nemen. Alvo rens het echter zover Is, zullen ze de strijd moeten winnen van een 'Neder lands team waarvan elke geselecteerde speler het uiterste zal geven om de coach en samensteller van het Nationale team. Ron Fiver, ervan te overtuigen, dat zij capabel zijn het Europees Kampioenschap te verdedfgen, dat over enige maanden weer de inzet zal zijn van een uitputten de strijd. De coach van Pioneers kan putten uit een groot reservoir van sterke en geroutineerde honkballers en zal ze ker het sterkste team In het veld bren- In de sportschool var» Reïnier Huis sier in Schiedam rsam de Graden Com missie van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond examens af voor le. 2e en 3e dan onder leiding van de heren J. Nauwelaers en de Agé, 5e dan. Haarlem, Gé Koning, 5e dan uit Amsterdam, J. J. Bontje, 4e dan uit Den Haag, W. Buchel. 3e dan uit ZandvQort, J. Rapmund, 3e dan uit Den Haag en H. v.d. Vdde, 3e dan uit Rotterdam. De zwarte band werd uitgereikt aan J. E. Oekxama, Gro ningen, de 16 jarige A. J. van Pola- nen. Leiden, H. Sooners uit Haarlem en M. Veentjer uit Groningen. Aan J. G. D. van Kalken uit Utrecht werd de 2e dan verleend. Wel zijn een aan ta! bruine banden geslaagd voor het gedeelte ..competitie" (dat is: 3 par tijen winnen met een ippon of war a ari uit maximum 4 partijen) en wel Van Oyer uit Delft «n Fred van En- gers uit Schiedam. Zij beiden moeten nog wel het nage-no-kata (de 15 ba sis worpen links en rechts) tonen en de verdere vereiste technieken. Eerst :n het nieuwe seizoen zullen zij hier voor de gelegenheid krijgen. (Van een onzer verslaggevers) „Onze krant" is de titel van de causerie die ds. A. Brouwer dinsdag avond in het Gereformeerd Jeugd huis voor de leden van de N.C.V.B.- centrum heeft gehouden en het was een positieve stellingname voor het lezen van de christelijke krant. Ds. Brouwer baseerde zijn stelling op de Bijbel en hij besprak daarbji de ont wikkeling van de krant en de huidi ge constellatie op het gebied van de communicatiemiddelen. Ds. Brouwer stelde dat aandacht voor de krant een belangwekkend onderwerp is omdat veel van dergelijke lectuur dagelijks gelezen wordt en de gezamenlijke op lage over de wereld 255 miljoen be draagt. Ds. Brouwer stelde dat na de oor log ook de instituten voor persweten schappen verrezen zijn. De pers heeft een enorme werking. Hij noemde daar voorbeelden van. Ds. Brouwer stelde dat de oorspronkelijke taak van de krant inlichting was maar dat het nu voorlichting is geworden. In het be gin was er geen gedrukte krant. Ju lius Caesar Let op het Forum Roma- num in Rome op borden mededelingen doen van de dagelijkse gebeurtenis sen. dat was de Acta Gtumia. Het waren nieuwtjes ter bevrediging van de belangstelling. Ook daarna echter is de berichtge ving nog lang mondeling geweest. De kooplieden die van stad naar stad trok ken vertelden de berichten door. Bij de uitvinding van de boekdrukkunst kwam er wijziging in de situatie maar het duurde nog eeuwen voordat de krant er was, Dat werden eenvoudige bladen, een foliovel aan twee kanten bedrukt, maar de functie van inlichten werd al spoedig vervangen door voorlichtingen. Ds. Brouwer achtte bet uiterst be langrijk dat men beseft dat de func tie van voorlichten is bepaalde ge beurtenissen in een bepaald raam te plaatsen. Hij wees op het woord van Napoleon die meer bevreesd was voor een krant dan voor dubend bajonet ten ea die ook de vrijheid van pers alet toelieé omdat hij dan zijn kroon kwijt zou zijn. Dergelijke feiten noemde ds. Brou wer van belang omdat het de betekenis van de krant aantoont. De krant is van belang voor de opinievorming van de lezers. Als men iedere dag vanuit een bepaalde hoek belicht de zaken be schouwt dan wordt de opinie gevormd. Het is dan evenwel van grote betekenis uit welke gezichtshoek men de zaak bekijkt Bij sommige bladen weet men waar mee men te doen heeft, dat is vrij een voudig; de rooons-katholieke bladen zijn te ondterkennen. de prot. christelijke, maar ook de communistische. De le vensbeschouwelijke bladen hebben het open vizier, zo zijn zij te onderkennen. Ds. Brouwer wees er op dat er ook zogenaamde neutrale bladen zijn. tegen woordig spreekt men van onafhankelijk en deze willen neutraal staan tegenover God en de wereld. Ze willen alleen het aardse zien. Luthcr heeft reeds de satan als de naaper van God genoemd. Ds. Brouwer wees er op dat in de Bijbel gesproken wordt van het derde dier met de valse profetie die de volkeren verleiden zal. Hij stelde dat Zijn Woord moet worden gehoord. Het „gij zult Mijn getuige zijn" dient ook in de krant te klinken. „Er zijn kranten die zeggen dat ze onafhankelijk zijn maar dat bestaat niet", stelde spreker. „Ook hun voorlich ting zal gebeuren vanuit een bepaalde hoek. Daarom is deze per» een gevaar. Zo Is De Telegraaf gevaarlijker dan De Waarheid omdat men bij de laatste wel weet met wie men te doen heeft. Het gaat hier namelijk om de manier waar op het nieuws gebracht wordt. Wie de invloeden op de geest van de mens zo wil uitoefenen trekt de mensen altijd naar beneden, naar deze wereld, altijd weer zullen z» onbewust proberen te te suggereren dat het aardse het be langrijkste is." Ds. Brouwer herinnerde eraan dat het geschreven woord blijft. Als het zo is dat wij de getuigen van Jezus zijn dan abonneren wij ons niet op de neutrale pers maar dan is het inderdaad zo dat wij de christelijke pers bij moeten staan om het woord van God te brengen in de gezinnen. Spreker wees er op dat het verschil in de bladen tot uiting komt in de selec tie van het nieuws. „U moet namelijk In het Amerikaanse team zullen ze ker profspelers opgesteld worden, ter wijl het Nederlandse team wordt sa mengesteld uit de navolgende spelers; Herman Beidschat en Jan Smidt (wer pers), Ricky Kersout en Wim Crouwe! (achtervangers), Boudewijn Maat, Hen- me Regeling, Roel Hopman. Henk Keulemans, Leo Kops, Ruben Leyss- ner, Han Urbanus. Ab Slaman (bin nenvelders), Simon ArrindelL Hamil ton Richardson, Ben Tromp. Nol Hout kamp. Henk Talens, Richard van Reys- sen. Toon de Groot ea José Feneyte buitenveld)Coach Ron Eraser. De wedstrijd zal worden gear bi tree rd door- de bekende Nederlandse scheids rechter P. Deen en, die tijdens de Euro pese Kampioenschappen in Barcelona in 1960 werd uitgeroepen tot de beste scheidsrechter van Europa. Hij zal de assistentie krijgen van de Rotterdamse scheidsrechter Vogelaar en diens Haag se collega De Wolf. Musis Sacrum: N.C.B., F eestoüjke vergadering t.g.v. vijftigjarig besten, 19.30." Irene: Wijkgemeente 7, Ned. Berv. Gem., Toneel- en muziekavond. Opge voerd wordt „De huisleraar", 20. Sportpark Hargat Honkbalstadion, Ne derlands negentalSpangdahlem Pio neers, 18.30. Irene: Instuif, Protestant Schiedam, Verkiezingsuitslagen, 20.30. Irene: Ned. Herv. (Geref.) Evangeli satie ds. Vollebregt, Kralingen, 19. Julianakerk: 10 ds. P. R. Evenaars (Gerei Kerk). Grote Kerk: 10 ds. II. W. Hemmes (Ned. Herv. Kerk). Bethelkerk: dr. L. J. Cazemier 10 (Ned. Herv. Kerk). Dorpskerk Kethel: 8.30 ds. J, L. E. Bram meikamp (Ned. Herv. Kerk). WyUokaal Bethelkerk PTT Ontspan ningsavond 20. Brandweerkazerne: Huldiging brand weerlieden, 20. Dagblad „De Rotterdammer". Schie damse redactie tel. 64154 b. g. g, teL 115588 toestel 51 (bg g. 80037) alleen voor redactfe-aangelegenimden. Agenlschap; H. 3. Troost, Aleïdastraaï 23. tel. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b.g.g. tclef. 115583). SCHIEDAM. Tijdens Hemelvaarts dag doen bij spoedgevallen de volgende doktoren dienst D. Houthuysen jr„ Swammerdamsingel 43. telefoon 68516; W. T. P. Nijenhuis, Burgemeester Knap- pertlaan 154. telefoon 69880; Ch. A. PoÜ- Tuinlaan 92.' telefoon 67856; geopend is apotheek Gouka, Hoogstraat. De verkiezingscampagne is beslist iets feller geweest dan vier jaar gele den en wie rallen nu de 15 raadszetels gaan bezetten? Er zijn 88 kandidaten ge steld. Het aantal machtigingen bedraagt 390- Veel verschuivingen worden niet ver wacht in de huidige samenstelling: Par tij van de Arbeid (5); Anti-Rev. Partij (4); Christ Hist. Unie (4): K.V.P. en V.V.D. (1). Behalve deze partijen nemen thans nog deel: Pac. Soc. Partij en Geref. Pol. Verbond. met verwachten dat u alles in de krant zal lezen, daar is geen plaats voor en daarom wordt het omvangrijke nieuws dat op de redactiebureau's komt geselee- te ra. De redactie van een christelijke krant zat niet alles opnemen wat ter tafel komt. het nieuws ul! bepaalde bronnen zal worden geschuwd, geen sport vend»- vw gebeurtenissen op zondar reen ontheiliging van de dag des Herem*^- vens is er verschU In plaatsing van het nieuws en dat Is ook belangrijk. Spreker wee» er op dat een bericht vaA ofover de paus heel belangrijk Is voor de RK- vuS e" he^ben anderen weer bon visie op waf het belangrijkste Is. Uitvoerig ging ds. Brouwer in op het van de krant en tenslotte ont- onderwerpCn gedachtenwtoscltog over dit 4+4+4++4++++4+++4+4++++4+++444+*+t+++++»*'»+»++4+*+44»+*.|.4»444++++»»++.1.,M.+,t..t..t.iM..t..t,it:4;.t.-t>^" readez-vous avec la mode de paris i, i i v r T w w w v V 'F I V' V Vw H-+++-M Kruiskade 28 (t/o Thalia) ++4+444+'t-+++*4+4+++++*+++»++++e.++++++++,^+4.+M,+++++<,

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1