Recherche lost meer dan honderd inbraken op Vol concentratie... Rood vredescongres blij met kernproef van V.S. Clara (FOvar en groep met Portugese folklore Subsidie voor vier nieuwe kerken Ook al aan de sigaar? Delegatie van Papoea's straks naar Djakarta? 8 Groot aantal jongens gepakt In Amsterdam rijden nog enkele trams van het oude model met balcons, waarop je roken mag. Nu zijn er mensen,die rustig bij 'n halte kunnen blij ven staan wachten, TV, A 4 Speurtocht al maand aan de gang Hond voedt drie biggen Gouden medal je voor E. Visser Van derHoogtprijs voor W. Brakman Zuur beschadigt personenauto's Motie in Nieuw-Guinea Raad Nog geen eigen representatie in New York Verdronken man gevonden ZATERDAG IN DE LANTAREN Over een jaar ii?r; ^5 DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 DINSDAG 10 JULI 1962 "jl/TEER dan honderd inbraken en diefstallen, die in de afgelopen drie jaar voornamelijk in (het zuidelijk stadsdeel van Rotter dam zijn gepleegd, heeft de recherche van het bureau Sandeling- plein, opgelost met de arrestatie van een groot aantal jongens (vijfltien tot twintig jaar oud), die op de Linker Maasoever wonen. beduidend goedkoper GROEPJES IN STILTE m Moskou verheugd en dankbaar aangegrepen om felle anti-Ameri kaanse propagandatoespraken te kunnen houden. De politieke com mentator van de Prawda, Georgi Zjoekof, was het eerlijkst. Hij sprak onomwonden van „een ge schenk aan het congres". Instrumenten De Fado Dansen Advertentie tot er eindelijk zo'n tram aankomt' 2e hebben juist een sigaar op gestoken en ze piekeren er niet over. die te doven, 'n Sigaar, die eenmaal aan is, moet aan blijven anders is het uit Uit met het echte genot, waarvoor een echte genieter graag een stel trams over heeft. Hij iaat ze in alle gemoedsrust zijn neus voorbij gaan. Maar waar om telkens dat wuiven.dat hij doet? Och, hij wuift, nu hij zich in de buitenlucht bevindt, de rook naar zich toe! Trams mogen zijn neus voorbij gaan, het aroma van zijn sigaar mag dat niet Hij staat daar echt zo'n sigarenroker, als een man, die verheven is boven het jachten van deze tijd. Daar komt eindelijk zijn ouderwetse tram. De grote stroom van gehaasten en zich verdringenden is intussen afgevoerd. Nu staat hij als een vrij man op een vrij baicon. Met zijn sigaar! Ook ai een vrij mens? JN de jongste vergadering van ■de Nieuw-Guinea Raad zijn stemmen opgegaan om nog deze maand een Papoea-delegatie naar Indonesië te zenden tenein de het standpunt van de Papoea's aan de Indonesische regering ken- gehele bevolking baar te maken. De wens is vervat in een van -de vijf moties, die zijn ingediend bij de debatten over de politieke ontwikkelingen rond Nieuw-Guinea en waarover waar- schijnl'jk woensdagavond zal worden gestemd. INSTEMMING ipPi VERBAZING -A* (Van een onzer verslaggevers) Advertentie Woensdagmorgen beginnen wij met de verkoop van deze mo derne sporttassen, kampeert as sen... strandta^en of hoe U ze ook noemen wilt, voor minder dan de halve prijs. Idéaal om mee te nemen, naar bad of strand, de grote mode als voetbal... kampeer... hockey of ais volleybal tas. Een tas die heei sportief Rotter dam kan gebruiken. Sporttassen, bijna een halve meter hoog, van waterdicht linnen, met solide koorden om hem op de rug of In de hand te dragen. Tassen van 4.25, met grote trek- sluiting, voorsak en adresvak, koopt U nu voor nog géén twee gulden. Woensdagmorgen om 9 uur be- gint de verkoop van deze sport tassen in de kleuren marine, rood en koren- blauw, met wit afgezet, voor Gein tel. of schrift, best. Vier weken geleden reeds werden de eerste jongens, een groepje van vier jongelui, in de kraag gepakt. Daarna volgden bijna aan de lopende band de arrestaties van nog meer kna pen. In één straat in Botterdam-zuid werden bijna huis aan huis jongens (onder hen zijn enkele scholieren) bij hun ouders weggehaald. Op het ogenblik zijn twaalf jongens voor de officier van justitie geleid en in bet huis van Bewaring opgesloten. Vier knapen zitten nog in het hoofdbureau. Vele jongens zijn na hun verhoor weer naar huis gestuurd. Het is zeer waarschijnlijk, dat de re cherche van het bureau Sandelingplem deze week nog enkele arrestaties zal verrichten. Eind volgende week verwacht zij met het onderzoek in deze omvang rijke zaak gereed te zijn. De speurtocht naar de jonge inbrekers en dieven heeft dan meer dan een maand in beslag ge nomen. De chef van de recherche in Rotter dam-zuid, hoofd-inspecteur C. M. J. v. d. Weijden, zegt: „Het zal voor de hele Linker Maasoever een opluchting zijn, als deze zaak tot een goed einde is ge bracht". Voor zover thans bekend, kan met vrij grote zekerheid worden gezegd, dat de jongens niet in een jeugdbende (bv. zo als de beruchte Ladiesgang, die in 1960 werd opgerold) waren georganiseerd. Zij gingen meestal in groepjes van twee of drie jongens op het inbrekerspad. Het kwam echter regelmatig voor, dat zij van twee of meer groepjes deel uitmaakten. De eerste aanhoudingen gebeurden na een inbraak in een glashandel in Rotter dam-zuid. Na de verhoren van de jongens kwamen de rechercheurs op het spoor van vele andere knapen, die op de een of andere manier bij inbraakjes of dief stallen betrokken waren geweest. Dc recherche is bij de arrestatie van de jongelui in alle stilte te -werk gegaan om zichzelf niet In de wielen te rüden. AJs regel, werden vier jongens tegelijk ge-| pakt. Door deze werkwijze werd de zaak. geen publiek geheim in het zuidelijk stadsdeel. Over het totale bedrag, dat de jongens bij hun inbraken hebben gestolen,, durft de recherche geen schatting te maken. Het geld werd opgemaakt aan cafébezoek en bioscopen. Tot nu toe heeft de recher che niets van het gestolen geld kunnen achterhalen. Kleedlokalen in fabrieken, kantoren. op sportterreinen en in zwembaden wa ren doorgaans het doel van do jonge in brekers. Drie dikke dossiers heeft de recherche over deze zaak aangelegd, en nog steeds komen aangiften binnen van inbraken en diefstallen. De plaag van insluipingen is dus (nog) niet helemaal afgelopen. HAASTRECHT. Drie van de vijftien biggen, die een zeug van de veehouder H. Nap in de buurtschap Stein bij Haastrecht wierp, worden momenteel ge voed door de hofhond, Het moe dervarken bleek namelijk slechts twaalf kleintjes te kunnen voe den, maar gelukkig had de hond van de veehouder ook juist ge zinsuitbreiding gekregen. De drie biggen werden hartelijk in het hondennest tn de hooiberg ver welkomd en aan voeding komen ze thans niets meer te kort. p t 1 De gisteren door de Amerikanen den veroordeelde de proef' en alle an- c i dere proeven in naam van de moeders genomen kernproef op grote hoog- van dFe hele wereld". Prof. Dale Pon- te is door de deelnemers aan het tius uit Chicago oogstte veel applaus ennimiinUtUchw ..n-odesmnvrosL in met het laken van de Amerikaanse proe- vomnuinistiscne vredescongres in ven maar toen hij hct hod over het Vele afgevaardigden op het congres gaven lucht aan hun bezwaren. Me vrouw Judith Cook, volgens de aankon diging „leidster van de vredesbetogingen die vrouwen in de V.S. hebben gehou- Prof, dr. M, Siniscalco, assistent professor in de genetica aan de uni versiteit van Napels is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de me dische faculteit van de Rijksuniversi teit te Leiden om onderwijs te geven in de anthropogenetica. 41 De achttienjarige Pim Visser van. de Strekweg te Rotterdam werd maandag middag op de Straatweg toen hij met zijn bromfiets links afsloeg door een uit de tegenovergestelde richting komende auto aangereden. De jongen moest met een gebroken linker onderbeen naar het Bergwegziekenhuis worden overgebracht De Portugese fado zal zaterdag' avond ook in Rotterdam tot leven ko men en wel in het Kunstcentrum 't Venster. De temperamentvolle Clara d'Ovar, Portugese van geboorte, thans woonachtig te Parijs, zal als fadista de zang van.de vissersvrouwen van Lissabon vertolken. Clara d'Ovar is eigenlijk toevallig fado- zangeres geworden. Haar carrière begon in 1955, toen zij met vacantie in Parijs vertoefde. Zij was met een Portugees gezelschap in een club en ze begon op een gegeven moment zo maar iets te zingen. Dit had echter een ongekend suc ces en het gevolg was, dat haar de vol gende ochtend een contract ais zangeres werd aangeboden. Zij is thans eigenares van dezelfde club. Zo ging haar oor spronkelijke wens toch in vervulling, want als jong meisje had ze aan het conservatorium van Lissabon gestudeerd, maar haar ouders voelden niets voor een artistieke carrière. Sinds 1960 treedt ze ook op in films, gemaakt door haar echtgenoot Peter Oser. Clara d'Ovar was in Portugal al be kend, voordat ze er zelf was opgetreden. Ze heeft erg tegen dit debuut opgezien, maar het was inééns raak, mede door het spel van Jaime Santos, Portugal's beste guitarra speler. Hij is een enorme steun en hij inspireert Clara d'Ovar altijd, zelfs onder moeilijke omstandigheden. 0e twee bU de fado gebruikte instru menten zijn de guitarra en de viola. De viola lijkt op de Spaanse guitaar, maar is meer een „basguitaar". Deze wordt getokkeld inplaats van geslagen. De viola geeft alleen maar de harmonische basis aan en speelt geen solo. Dit instrument wordt bespeeld door Americo Silva. De guitarra improviseert hierbij. Dit instrument wordt met een plectrum be speeld. Er zijn twaalf snaren, te weten zes boven en zes onderliggende. Deze laatste zijn zg „sympathisch", dwz. ze worden niet gespeeld, maar ze klinken mee. Door het verschil tussen onder en hovensnaren (een kwint) ontstaat het eigenaardige timbre. De fado is geboren uit de ongerust heid over het lot (fatum) van de vissers en uit het verlangen naar hun terugkeer. Lot is niet alleen in ongunstige zin (nood lot) bedoeld, het kan tenslotte ook gun stig zijn en er zijn dus wel degelijk vrolijke fado's, al zijn do meeste wat somber gestemij. Waarschijnlijk ligt de oorsprong bij de middeleeuwse Madrigalen (verlangen is in de loop der tijden steeds populair der geworden. Er zijn drie basisvormen, te weten: de mouraria (genoemd naar de oude haven buurt van Lissabon), de mencir en de corrido In de volkskroegjes wordt steeds gevarieerd. Hieruit blijkt het folkloris tisch karakter. Iemand improviseert b v. al zingende, de guitarraspeler noteert de melodie en verfraait deze eventueel. Steeds ontstaan er zo nieuwe fado's, ter wijl de oude practisch niet verdwijnen 1 Op niet ingewijden kan de fado een wat monotone indruk maken, maar dit komt door onbekendheid met deze mate rie. De harmonie blijft over het algemeen gelijk, er wordt overwegend melodisch gedacht. Jaime Santos blijft dus improvi seren. In Portugal staat de fado in hoog aan zien; men kan spreken van veredelde volksmuziek. Deze muziek is net als de flamenco, -niet zozeer met een bepaald land verbonden, maar meer met een volksgroep of met een bepaald ras (fla menco bv. met de zigeuners). De fado stamt speciaal uil de omgeving van Lis sabon. Tegenwoordig wordt de fado zo wel door mannen als door vrouwen ge zongen; het zingen van deze muziek is een kwestie van roeping. Het grote verschil tussen flamenco en de fado is wel. dat de eerste opstandiger en de tweede meer berustend is Er bestaan ook tragische en Brazili aanse bewerkingen Hierbij zijn de melo dieën overgenomen, maar het ritme is gewijzigd. Dit is, muzikaal gesproken, een zeldzaam optredend verschijnsel, (fado- inelodie bv. met trommelbegeleiding) Ook de krontjongmuziek is gebaseerd op de fado. Vol concentratie zingen deze Duitse jongens, tot het Knaben- chorgemeinschaft Hermann Ces ser behorend, in de raadzaal van het Rotterdams stadhuis voor B. en W., die dit koor vanochtend met enkele begeleiders ont vingen. Het Knabenchorgemeinschaft Hermann Gesser maakt momen teel een toem.ee door Nederland met het doel de cultuurbinding in een Verenigd Europa te steu nen. De reis wordt gefinancieerd door de landraad van Hessen. De jongens zongen verder nog in. de tuin van het Zuiderzieken huis, tot groot genoegen van de patiënten, en maakten verder een tocht door de Rotterdamse havens. De heer E. Visser, die afscheid heeft genomen als hoofdopzichter van het ge meentelijke slachthuis, is onderscheiden met de eremadalje m goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De ver sierselen. behorend bij deze onderschei ding, zijn hem uitgereikt door de direc teur van het slachthuis, dr. E. de Boer. In zijn rede legde dr. De Boer de na druk op de ruim 42 jaar. die de heer Visser jn dienst van de gemeente is ge weest. Gaarne voldeed hi) aan de op dracht deze onderscheiding uit te rei ken als blijk van waardering en dank voor de jarenlange trouwe dienst. Maandagmorgen is plotseling over leden de heer A Zwaan Burgemeester Baumannlaan no 57 sinds 10 jaar be stuurslid van de volkstuinver ..Blij- dorp", laatstelijk penningmeester. (Van een onzer redacteuren) Voor de uitvoering is een niet te grote i T)^" GEMEENTERAAD van Rotterdam moet beslissen over het verstrekken i.~<. van kubieke voor de bouw van vier kerkgebouwen. B. en W. stollen voor de volgende bedragen te verstrekken; 1. Aan de Gereformeerde Kerk van Rotterdam-Delfshavcn (onderhoudende artikel 31 K.O.) voor de kerk aan de Kuiperstraat ƒ107.700. Aan de Hervormde Gemeente te Hoogvliet voor de kerk aan de Over- hage 69.000. 3. Aan de Gereformeerde Kerk te Rotterdam-Charlois voor dc kerk aan de Dorpsweg 97.363,05. 4' £au d? Gereformeerde Kerk te Hoek van Holland voor de kerk aan de Mahustraat ƒ45.551,59 ruimte het meest geschikt. De zanger Zeni heeft een zachte gesluierde stem, die zeer goed is voor de fado, maar die in een te grote zaal verloren dreigt te ga in. Impressnrio da Sdva, een groot kenner van volksmuziek en volksgebruiken, wil speciaal de echte, onvervalste volksmu ziek brengen (o.a bracht hij ook de Fiesta Gitana). De tegenstellingen tussen vrolijke en droevige stemmingen zijn hier bij zo goed als niet te onderscheiden Bijgevolg is de zogenaamde „volksmu ziek", waarbij deze tegenstellingen zeer duidelijk op de voorgrond treden niet echt. (Een zg Calypso gezongen door Belafonte b.v. is geen Calypso). De dansen zullen worden uitgevoerd door Manuela de Miranda en Roberto Quintal (die de ziek geworden Isasca ver vangt) De costumes, die gebruikt worden zijn originele volkscostuums, afkomstig uit de vitrine's van de Portugese ambas sade te Parijs Al met al zal er zaterdagavond een unieke gelegenheid zijn voor de liefheb bers van volksmuziek en dans om vele ervaringen rijker le worden. Op vrijdag wordt reeds een gedeelte van het pro gramma voor de televisie vertoond. P. Veenstra Tijdens de in de Leidse Universiteit gehouden jaarvergadering van de ..Maatschappij de Nederlandse Letter kunde" is de „Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs" voor 1961/62 uitgereikt aan de heer W. Brakman, medicus te Enschede voor zijn roman „Een winter reis". Volgens het rapport van de jury heeft Willem Brakman zich in dit werk. dat zijn debuut is, een schrijver ge toond met sterk eigen factuur. Tot nieuwe binnenlandse leden der „Maatschappij" werden benoemd: dr. L. Koelmans, De Bilt; dr. mr, H. T. Obreen, Leeuwarden; jhr. mr. M. J. van Lennep. Leeuwarden; prof. dr. E. den Tex, Leiden; mr. dr. G. Overdiep. Groningen; pref. G. J. Hoenderdaal. Qegstgeest; W. Brakman, Enschede: W. Andriessen. Amsterdam; A. Wapenaar. Zwolle; prof. mr. P. W. A. Immmk, Ha ren (Gr.); prof. dr. P. H. Winkelman, Nijmegen; dr. W. Blok, Arnhem en P. Oomes. Laren (N.-H.). Tot buitenlandse leden werden be noemd: dr. J. Goossenaerts, Gent (Bel gië); prof. dr. W. Z. Shetter, Bryn (V.S.); J. M. Gantois. Rijssel (Frank rijk) en R. Victor te Cappelle-La Gran de (Frankrijk). negeren door Rusland van de afspraak om geen kernproeven meer te houden, werd het anders, al waren er vele wes telijke afgevaardigden, die het met hem eens bleken te zijn. Protesten lokte hij uit met te zeggen, dat communistisch China grensincidenten met India heeft uitgelokt. De chinese minister van cultuur, Mao Toeng, had het over de „eenheid vap de twee grote socialistische landen, Chi na en de Sowjetunie". De leider van de Albanese delegatie, Dmitri Sjoereqi. zei later tegen verslag gevers. dat zijn aanwezigheid op het con gres geen wijziging in de (slechte) be trekkingen tussen Rusland en Albanië betekent. Intussen hebben Amerikaanse geleer den de verwachting uitgesproken dat de eerste radio-actieve neerslag van de kernexplosie de aarde op zijn vroegst over een jaar zal bereiken. Zij wensten geen schatting te maken omtrent de hoe veelheid neerslag die vrijgekomen Is. Het federale Amerikaanse luchtvaart- bureau heeft medegedeeld, dat de explo sie niet zulke grote storingen in de ver bindingen teweeggebracht heeft als aan vankelijk werd verwacht. Slechts spo radisch zijn verbindingen uitgevallen. Vorige maand had het bureau het lucht en scheepvaartverkeer gewaarschuwd voor storingen die zeker 32 uur zouden duren. Een aantal op de Beukelsdijk te Rotter dam geparkeerde auto's werd maandag middag beschadigd door zoutzuur uit een mandf.es, die van een bestelwagen was gevallen. Het bijtende zuur <de fles was met 71 kilo van de vloeistof gevuld) verspreid de zich over een lengte van vijftig meter op de Beukelsdijk. De brandweer heeft de straat schoon- gespoten. De motie over het zenden van een de legatie is met twee andere leden van de raad opgesteld door de Papoea-be stuursambtenaar N. Tanggahma uit Fak Fak. die in een toelichting verklaart, dat Indonesië thans met vreugde Papoea-stu denten uit Nederland ontvangt. „Moeten wij thans niet zo spoedig mogelijk een officiële delegatie zenden, die het Pa poeavolk vertegenwoordigt?", zo vroeg hij zich af. Voorts zei hij: „Wij moeten daarbij niet als bedelaars handelen, die erom vragen, dat onze rechten gehono reerd zullen, worden, maar wij moeten gaan, omdat Indonesië tot vandaag niet heeft willen horen wat door ons is ge zegd. De delegatie moet de Indonesische regering duidelijk maken wat in het hart van de meerderheid van de bevolking leeft De heer Tanggahma voegde hieraan toe niet te kunnen spreken namens de van Nieuw-Guinea, „omdat er ook anders-denkende groepen zijn". De regeringsgemachtigde, de heer H. Veldkamp, zei, dat de Nederlandse rege ring en het gouvernement van Nieuw- Guinea gaarne instemmen met het sa menstellen van een representatieve de legatie van West Papoea voor een orién- terfagsreU naar Indonesië, zodra de om standigheden dit mogelijk maken. Deze delegatie zou echter eerst kunnen vertrek ken, „zodra de agressie wordt gestaakt en gebleken is, dat de delegatie fa Indo nesië welkom zal zijn". Uit het antwoord namens het gouver nement op de beschouwingen van de raad stippen wij nog de volgende punten aan: 1 Naar aanleiding van de prtgesproken ongerustheid, of er voldoende garan ties zullen worden gevonden voor de uit- De Zandvoortse strandpolitie heeft geëxperimenteerd met een in Japan gebouwde en voor de zee geschikte speedboat, die het mogelijk maakt te ver op luchtbedden afgedreven baders snel in veiligheid te brengen. De boot kan een snelheid van ruim '10 km per uur halen. De romp ts gemaakt van dun buigzaam plastic. >x V/ - C) PI B COPfSMSIK oefening van het recht tot zelfbeschik king, wordt nogmaals verzekerd, dat deze garanties voor de Nederlandse regering bijzonder zwaar wegen. 2 Een ingaan op de merites van het plan-Bunker is niet mogelijk, zulks teneinde de pogingen van de secretaris generaal der Ver. Naties om de Neder lands-Indonesische voorbesprekingen te doen hervatten, met te belemmeren. "3 Er komen geen uitzonderlijke maai- regelen voor de Inschakeling van Pa poea's by de verdediging, ook al omdat niet nit het oog mag worden verloren, dat de Nederlandse regering er primair naar streeft langs de weg van onder handelingen tot een vreedzame oplossing te geraken en te voorkomen, dat er een situatie zon ontstaan waarin bet gebruik van geweid dusdanige vormen aanneemt, gen niet een voor alle partijen bevredi gende oplossing mocht worden verkregen- E De Nederlandse regering blijft bij de toezegging, dat, zodra de onderhande lingen met Indonesië in een meer beslis send stadium komen. Papoea-vertegen woordigers daarbij in de een of andere vorm zullen worden betrokken. Een andere opmerking in het antwoord van het goevernement wekte grote ver bazing op bij de heer Jouwe. Zij betreft het standpunt dat de door hem. Jouwe, gevraagde vesbgrng van een eigen Pa poea-vertegenwoordiging te New York ..onwaarschijnlijk wordt geacht zolang onderhandelingen met Indonesië nog mo- dat het volledige potentieel van het land daarvoor moet worden ingezet. A De Nederlandse regering zal eerst op- nieuw aandringen op het zenden van een VN.-commissie naar Nieuw-Guinea Indien langs de weg van onderhandeün- gelijk lijken". De heer Jouwe diende een motie is. waarin de Nederlandse regering wordt verzocht een of meer Papoea's toe te voe gen aan de Nederlandse permanente ver; tegenwoordigtng by de Ver. Naties. Hü noemde fa zijn toelichting het antwoord van het gouvernement struisvogelpoli tiek en betoogde, dat minister Luns hem had toegezegd, dat het Nederlandse ka binet Instemde met een Papoea-vertegen- woordlgfag fa New York. Het uitblijven van een eigen afvaardi ging ran Papoea wekt wantrouwen bij de Afrikaanse en Aziatische delegaties zo zei hij, het is voor de Papoea's een kwestie van leven of dood Twee andere moties hebben betrekking op de volksstemming. De eerste, ingediend door de heer Kaisiepo, wenst, dat het plebieiet, waarin het plan-Bunker voor ziet. zal worden gehouden in de tijd, dat West Papoea wordt bestuurd door de ver. Naties. De tweede, afkomstig van de afgevaardigde van Ajamaroe, D. Deda. zegt siechts, dat het voorgestelde plebis ciet niet zal mogen plaatsvinden ten tijde dat een der bij het geschil betrokken partijen de bestuursmacht in West Pa poea uitoefent De laatste motie, ingediend door de on derwijzer uit het Asmatgebied, D. Walst verlangt, dat, gezien het feit, dat de Ne derlandse regering en Indonesië gereed zijn om te onderhandelen cp basis van het plan-Bunker, Indonesië zijn militaire agressie beëindigt en dat de Indonesische parachutisten zulten worden teruggetrok ken. Ter hoogte van het eiland Van Brienen- oord is vanmorgen vroeg het lijk gevon den van de 31-jarige ijzerwerker H. Veug- Ier uit Bolnes. De heer Veugler verdronk vorige week woensdagmiddag in de Nieuwe Maas, toen de motorvlet, waarop hij met vier man nen voer, werd geramd. Drie opvarenden werden gered; twee mannen verdronken Het stoffelijk over schot van het andere slachtoffer la n<X met gevonden.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2