In winkels run op te Hollandia koffers AKKERTJES Bedrij Europ* ijven in Botlek en >oort richten belangen gemeenschap op De zachtste van alle X SERVICE VLAARDINGEN HEEFT 70.000 INWONERS E mmAN IERLAND Honderdste tanker loopt Europoort li a ven binnen i mmi Mijlpaal heet Jolanda Verheijke KLM kan het extra-vervoer verwerken Weer poliogeval in Amsterdam VLAARDÏNGENS OUDSTE WORDT 99 JAAR feyp nu 5 cent meer Jongen (13) pleegde dertig inbraken korlocfeó Burgemeester: vreugdemaar er zijn ook wensen ^■1— DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 25 JULI 1962 DE gehele operatie voor een vervroegd vertrek van ge zinnen uit Nieuw-Guinea naar Nederland zal naar schatting twintig miljoen gulden kosten, welk bedrag overigens niet vol ledig extra-uitgaven betreft, daar de terugreis normaal ook door het gouvernement wordt bekos tigd. Men rekent erop, dat in de komende maanden negentig pet van de Nederlandse vrouwen en kinderen van ambtenaren en militairen zal vertrekken. Het ligt in de bedoeling, dat het voorbeeld" zal worden gegeven door hoge ambtenaren zoals re sidenten, hoofden van plaatselijk bestuur, directeuren van dien sten e.d. Officieel is nog niet be kend, of ook de echtgenoten van gouverneur Platteel en schout bij-nacht Rees er op korte termijn naar Nederland zullen vertrek ken. ZUIDERKRUIS VAKANTIE neem de veilige pijnstiller mee DE PAPOEA's UIT VOORZORG Abv°-a lünd overreden dat voor auto speelde De fijnste tabakken van Amerika, die Golden Fiction maken tot de zachtste van a!le, zijn opnieuw belangrijk in prijs gestegen. Wat moest er nu gebeuren? Een Laurens product in kwaliteit verlagen? Uitgesloten! Wij zijn er van overtuigd, dat u er graag iets meer voor over hebt om deze uitgezochte, zachte tabakken in Uw Golden k Fiction te blijven genieten. NIEUWE PRIJS: 20 stuks ƒ1.-, 10 stuks ƒ0.50, 50 stuks in luxe doos 2.75. 4 Rotterdam-Europoort bereikte vanmorgen, woensdag, opnieuw een mijlpaal. Daarvoor zorgde de Caltex-Eindhoven, die als hon derdste tanker om vijf over elf de Europoorthaven binnenge sleept werd bij hoog water. De Caltex-Eindhoven kwam om half BESCHOUWING 1 m.tu NEGENTIENDE IN DE MIST Tweetal botsingen Dat in Hollandia het vervroegde ver trek onderwerp van gesprek is, behoeft geen. betoog. Donderdag worden de richtlijnen bekendgemaakt en een van cfe belangrijkste consequenties, waar aan wordt gedacht, zijn de extra finan ciële lasten, die de gezinsscheidiag voor ■peur veien zal meebrengen. De winkels Jn Hollandia zijn overvol met mensen, die koffers komen kopen. Enkele Chine- Be ftolco'is waren al door hun koffervoor- raad heen. Zaterdag wordt in HoUandia de Zuider kruis verwacht Het schip was in feite »I op weg naar Nederland, na in Hollan dia een contingent militairen te hebben gebracht en daarna vertrokken te zijn langs Biak en Manokwari voor het op nemen van vrouwen en kinderen, die naar Nederland zouden gaan. Maandag zal dan de definitieve reis naar Nederland beginnen. Evacuatie van enkele duizenden vrou wen en kinderen van Nieuw-Guinea per vliegtuig zal volgens de K.L.M. niet op al te grote technische "bezwaren stuiten. De aspecten met betrekking tot dit lucht vervoer zijn woensdagmorgen in sainen- - "werking met het ministerie van binnen landse zaken door de KD.M.-directie be studeerd. (Advertentie) Advertentie Desgevraagd deelde de K.L.M.-pers- dienst mede, dat volgens een eerste in druk „het uitvoeren van additionele vluchten tussen Biak en Amsterdam geen consequenties behoeft in te houden ten aanzien van andere diensten". Een beslissing was echter nog niet ge nomen. Aangezien de evacuatie op vrij willige basis geschiedt, dient eerst te wor den afgewacht hoeveel vrouwen en kin deren ervoor in aanmerking wensen te komen. Vrouwelijke ambtenaren zullen niet on der de nieuwe regeling vallen. Wèl ech ter de echtgenoten van ambtenaren, die, meestal als secretaresse of typiste, als tij delijke krachten hij het gouvernement werken. Het vertrek van dit vrouwelijk personeel, dat voor een deel door perso neelsgebrek de onbezette plaatsen in het ambtelijke apparaat opvulde, zal het be stuursapparaat voor nieuwe problemen stellen. Met een soort van galgenhumor trach ten de mannen zich voor te stellen hoe indien de evacuatie verloopt zoals deze is uitgestippeld het leven in Nieuw- Guinea, en in het bijzonder te Hollandia, zal worden. Eén van de vragen, die daar bij worden opgeworpen, is wie de dage lijkse maaltijden zal bereiden, aangezien Hollandia met zijn enkele hotels en eet huisjes weinig gelegenheid biedt tot eten buitenshuis. De gehele technische en financiële re geling van het vertrek is in handen van een organisatie onder leiding van de di recteuren voor sociale zaken en finan ciën. Buiten Hollandia geschiedt de re gistratie door de plaatselijke hoofden van bestuur. Onderzocht wordt, of in de ga rantie voor vergoeding van meubilair, indien dit door bijzondere omstandighe den verloren mocht gaan, ook een scha deloosstelling kan worden opgenomen voor auto's (in Hollandia vrijwel onmis baar), indien deze moeten worden ach tergelaten. Verder heeft men thans nog in studie wat kan worden gedaan voor de kleine zelfstandigen, die niet in staat zijn op korte termijn zelf de terugreis van hun gezin te bekostigen. De verantwoorde lijkheid voor gezinnen, waarvan de man in dienst is van grotere maatschappijen, blijft bij deze werkgevers berusten. De reacties van de Papoea's op de laat ste ontwikkelingen zijn nog moeilijk te peilen. Tot dusver hebben verreweg de meeste Papoea-afgevaardigden in de Nieuw-Guinea Raad zich uitgesproken voor zelfbeschikkingsrecht, daarbij doe lende op zelfstandigheid van West-Pa poea. Welke gevolgen de evacuatie van vrou wen eoi kinderen van Nederlanders op hun houding zal helpen valt nog niet te zeggen. Wel doen de laatste dagen in Hollandia nieuwe geruchten de ronde, dat een aantal Papoea-leiders thans over weegt. om, binnenkort formeel in een motie in de Nieuw-Gomea-raad de uit roeping van Papoea-Bara* West-Papoea te eisen. Het hoofd van het plaatselijk bestuur in Hollandia heeft verduisteringsmaat- regelen afgekondigd met het oog op mo gelijke luchtaanvallen. Als het. gevaar van een luchtaanval dreigt, zal 's avonds en 's nachts vapuit de elektrische een- Tweeëntwintig in de Botlek en Euro poort gevestigde bedrijven hebben zich verenigd in de Stichting Euro poort-Botlek Belangen. Het doel van de nieuwe stichting is de gemeen schappelijke belangen op het gebied van voorzieningen in de ruimste zin te behartigen. De volgende bedrijven hebben het initiatief genomen tot de oprichting van de stichting: Befaro, B.P, Caltex, Con tinental-Carbon, Esso, Graan Elevator Mij., Graan Silo Mij., Gulf Oil, I.C.I., Ketjen. Muller Hanna, Ned, Dow Mij- Nieuwe Matex, Pakbuismeesteren, Shell, Staatsmijnen-Dow Phenol, Frans Swart- touw, Titaan-dioxyde, Verolme, Werk spoor, Wilton-Fijenoord en Zoutehemie Botlek Het dagelijks bestuur is als volgt sa mengesteld: ir, J. A. Beukers (Esso), voorzitter, de heer A. de Booy (Verol me), vice-voorzitter, ir. A. van Namen (I.C.I.), secretaris, de heer R. A. de Monchy (Pakbuismeesteren)penning meester. Alle bedrijven, die zich in de Botlek of de Europoort zullen vestigen en alle maatschappijen, die in dit gebied be drijf uitoefenen, zullen worden uitgeno digd tot de stichting toe te treden. Vorig jaar september werd het initia tief voor de stichting genomen. In haar aanloopperiode boekte zij reeds enige successen. In samenwer king met de K.E.T. werd een aanmer kelijk verbeterde dienstregeling opge steld voor het openbare vervoer naar en van de bedrijven in het Botlekge- bied en de Europoort-Oost. Met de R.O.T.E.B. werd in de afgelopen win- Het staat thans vast dat ook het ter observatie opgenomen kind uit bet r.k. kindertehuis „Amstelstad" in Amsterdam polio heeft. Zoals bekend overleed op 16 juli een 8-jarig meisje nit Amstelstad aan polio. In de afdeling besmettelijke ziek ten van het Wilhelmina Gasthuis zijn nu twee kinderen uit Amstelstad (van 4 en 6 jaar) die polio hebben, opgeno men. Een 3-jarig kind uit Amstelstad is gis teren bovendien ter observatie naar het W.G. gebracht, aldus heeft de waarne mend directeur van de G.G. en G.D. iri de hoofdstad medegedeeld. Het benodigde anti-poliovaccin is gis teren inmiddels uit Engeland gearriveerd en naar het rijksinstituut voor volksge zondheid in Utrecht vervoerd, waar het gereed gemaakt wordt voor toediening in druppels via de mond. Vandaag is men begonnen met het ver strekken 'van dit zogenaamde „oraal- vaccin-sabiB" aan de ongeveer 250 kin deren mt de tehuizen „Amstelstad en „De Voorzienigheid", ter een regeling getroffen voor het strooien van zand op de gladde wegen. Tot de projecten, die werkgroepen uit de stichting op dit ogenblik in behande ling hebben, behoren o.a. het woning vraagstuk en de verkeerssituatie op de toegangswegen naar en de belangrijkste wegen in de Botlek en de Europoort. De reeds lang bestaande brandweer- commissie van enkele bedrijven in het Botlekgebied is thans onder auspiciën van de stichting bezig een gezamenlijke bedrijfszelfbeschermingsorganisatie op te richten in nauwe samenwerking met het Hoofd B.Z.B. in de desbetreffende Kring. Van belang was ook de enquête, die de deelnemende bedrijven onderling instelden met het doel de gezamenlijke woningbehoefte' in het Waterweggebied voor de eerstkomende jaren vast. te stel len. De uitkomsten van de enquête wer den behalve aan alle belanghebbende ge meentebesturen ook aan landelijke en provinciale autoriteiten beschikbaar ge steld. trale de stroom voor de gehele stad en de omgeving afgesloten worden zonden voorafgaande waarschuwing. De bevol-j kmg is verzacht de noodverlichting, diei ze dan zou willen gebruiken, zoveel mo-| gelijk af te schermen tegen uitstraling, j Automobilisten is ook gewezen op hun j verantwoordelijkheid m geval van lucht-j alarm. De Nederlandse marinier Piena, die maandag nabij Merauke is gesneuveld, is daar dinsdag met militaire eer ter aarde besteld. Volgens pasKigieis \an vliegtuigen., die woensdag uit Merauke te Hollandia zijn aangekomen, was het vuurgevecht van maandag, dat de gehele nacht voortduur de, m tie gehele plaats hoorbaar. Op het vliegveld Moppa bij Merauke zijn thans voorzorgsmaatregelen, genomen bij de aankomst en het vertrek van vliegtuigen van De Kroonduif. Gewa pende militairen rijden dan in jeeps langs de baan cm te kunnen optreden tegen een eventuele beschieting door parachu tisten. Nabij dit vliegveld was er vorige week een schietpartij tussen een Neder landse patrouille' en een groep parachu tisten. De ministers Luns en Visser en staats secretaris Bot zullen zaterdag de vaste Tweede-Kamercommissies van buiten landse zaken en defensie op de hoogte stellen van de jongste ontwikkelingen met betrekking tot Nieuw-Guinea. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag viert Vlaardmgs oudste inge zetene. mejuffrouw C. van Leeuwen, haar 89ste verjaardag „Tante Kaatje", zoals mejuffrouw Van Leeuwen genoemd wordt, werd op 23 juli 1863 in Vlaardingen geboren en bleef deze stad haar leven lang trouw. Mejuffrouw van Leeuwen viert dit jaar voor het eerst haar verjaardag als oudste burgeres. Verleden jaar was dat nog mevrouw M. Giphart-Speet, die nu overleden is. Deze was echter geen Vlaar- dingse van geboorte. Mejuffrouw Van Leeuwen woont in bij de familie F. Drop aan de Maassluise- dijk 150. Zij zal haar verjaardag op bed moeten vieren, want tot lopen is zij niet meer in staat. V"- A- \v V<L. ÏJC. «ff- v\\^ y" x EÖÏ:miJf»ENS: CO«TlNENTAL BRANCH Gistermorgen om tien uur is in de Lekstraat in Bergen op Zoom het drie jarige dochtertje van de familie Hom overreden door een auto, die bestuurd werd door de 33-jarige B. K, uit Ber gen op Zoom. Het kind werd daarbij zodanig gewond, dat het een uur later aan de opgelopen verwondingen is over leden. De kleine zat voor de auto te spelen, hetgeen K. niet had gezien, tpen hij met zijn wagen, die voor zijn werk plaats geparkeerd stond, wilde weg rijden. Een dertienjarige schooljongen, die vorige week werd aangehouden in Den Haag wegens inbraken in een eonsump- tietent en een rooms katholieke kerk, heeft inmiddels bekend meer dan 30 in braken en diefstallen op zijn geweten te hebben, gepleegd in de afgelopen zes maanden. De jongen bepaalde zich hier voor niet tot Den Haag. Hij sloeg ook zijn slag m Leiden, Wassenaar en Rijswijk. In sommige gevallen werkte hij ook niet alleen. Vriendjes van twaalf, zes tien en zeventien jaar hielpen h^ji nu en dan. De twee oudsten hebben op eigen gelegenheid, zo is inmiddels gebleken, da afgelopen weken ook nog negen in braken gepleegd in strandtenten. In de tenten richtten zij een ware ravage aan. Zo spoten zij tomatensap in de gordijnen, mengden zand door het ijs, smeteden de vloer vol met snoepgoed enz. (Advertentie) VOOR UW AANKOOP afgeregeld. Fabrieksfouten uitgesloten. TIJDENS AANKOOP deskundig advies. NA UW AANKOOP Bijzondere garantie en nazorg voor een lang leven van Uw horloge. 2 jaar gratis verzekerd. Eik horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuwe vibrograph type 1962 Bij voorkeur laten wij U ad viseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uw aankoop blijven wij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigen, met de meest moderne apparatuur uitgerust, atelier. LIJNBAAN SO B&f (Van een onzer verslaggevers) elf tussen de pieren van De Hoek aan. De sleepboten Sleenbank en Schouwenbank maakten voor vast aan de tanker, die 22.110 brt. meet, de Europa en Azië eveneens sle pers van Leen Smit achter. De Caltex-Eindhoven kwam uit Nige ria. De mijlpaal passeerde zonder enige plechtigheden. Kapitein en bemanning van het schip wisten er niets van het markante feit, waar voor zij met hun schip zorgden. De eerste tanker, die de toen nog prille Europoorthaven binnen kwam was de Zweedse A. K. Fernstrom (19.000 ton) op 13 de cember 1960. Inmiddels heeft Euro poort al wijd en zijd geschiedenis gemaakt, niet in het minst door de gestadige stroom van tankers, die er honderdduizenden tonnen ruwe olie brengen voor de raffinaderijen. (Van een onzer redacteuren) VAN alle openbare gebouwen in Vlaardingen wappert van daag de vlag, want het is feest in Vlaaredingen: de 70.000ste inge zetene heeft haar intrede gedan. Het is Jolanda Verheijke uit de Zeemanstraat 104 (Westwijk), een flinke baby van 7 pond en 80 gram, die gisteravond om 20.45 uur ter wereld kwam. Jolanda is het eerste kind uit het huwelijk van de 29-jarige assistent-bedrijfslei der bij Verolme, J Verheijke, Rotterdammer van geboorte en C. H. v. d. Windt, geboren te Vlaar dingen, dat op 22 april 1960 in het stadhuis te Vlaardingen werd vol trokken. Onbewust van alles wat hem te wachten zou staan kwam de gelukkige vader vanmorgen even na negen uur z?jn dochter bij de burgerlijke stand aangeven. Toen de ambtenaar hem verteld had dat zijn dochter de 70.000e was, kwam een telefonische verbin ding met de kraamkamer tot stand, waar de jonge moeder deelgenoot ge maakt werd van de nieuwe vreugde. Onmiddellijk daarna begon het Oranje- carillon van de Grote Kerktoren een kwartier lang vreugdeklanken over de stad te storten. De heer Verheijke werd vervolgens in de koffiekamer van het' stadhuis ontvangen door het college van bur gemeester en wethouders, koffie en beschuit met muisjes werden geser veerd. Op deze wat ongebruikelijke plaats las de ambtenaar van de bur gerlijke stand, de heer K. Boer, de geboorte-acte voor die vervolgens door de vader werd getekend. 'DURGEMEESTER mr. J. Heusdens feliciteerde de heer en mevrouw Verheijke met de geboorte van hun eersteling en sprak de wens uit dat zij samen met hun kind een goed en gelukkig gezin zouden mogen vormen, Mr. Heusdens gaf een beschouwing over de loop der bevolking sinds 1814. Op 1 januari van dat aar telde Vlaar dingen 5895 inwoners. Het duurde tot 1882 voor de eerste tienduizend vol- kwam. De tweede tiend'uizend waren er sneller, -want in 1903 werd de 20.00ste geboekt. Op 18 juni 1936 werd de 30.000ste ingeschreven en ruim zes jaar later de 40.000ste, namelijk op 30 november 1942. Weliswaar is de groei in deze zes jaar enigszins geflat teerd omdat in deze periode de an- neatie van de voormalige gemeente Vlaardingerambaeht geschiedde. Op 26 oktober 1951 mocht mr. Heus dens zelf de vader van de 50.000ste in het stadhuis begroeten en op 30 ja nuari 1956 was dat het geval met de 60.000ste. Een typische bijzonderheid is dat zowel de 40.000ste ais de 50.000ste en de 60.000ste en vandaag de 70.000 in gezetene steeds een meisje was. Zeseneenhalf jaar heeft het ge duurd voor het getal van de laatste 10.000 inwoners vol werd. Het was een periode van aanvankelijk sterke groei maar sinds 1958 kwam daarin een aan I Wanneer dit ontbreekt dan noem ik dat in de mist varen. Wanneer men, zo pleitte de burge- j meester, aan de ene kant van ons vraagt de wetten na te leven, dan inoet men ons aan de andere kant jg tijdig laten weten - waar we zowel financieel ais met betrekking tot" de woningbouw aan toe zijn. Na deze ontboezemingen ging de uitreiken mrr. (burgemeester over tot het X'V-V-..'!, van was een tamelijk groot vertrek- overschot, maar burgemeester Heus dens zag ook een andere oorzaak na melijk wat hij noemde de disconti nuïteit in de woningbouw. TJET jaar 1958 was een goed jaar wat betreft de oplevering van nieuwe woningen zoals waarschijnlijk ook het jaar 1962 zal zijn. Maar in de jaren die daartussen liggen hebben de re sultaten van de woningbouw kwanti tatief teleurgesteld. Dat Vlaardingen toch bleef groeien kwam door het hoge geboortecijfer. Van de 72 grote en middelgrote ge meenten stond Vlaardingen wat het ap do X96I ui jjaqoq aajhoajaooqag 19e plaats. Het landelijk geboorte cijfer in dat jaar was 21,2%, terwijl in Vlaardingen het cijfer 23,14% behaald werd. Mr, Heusdens zei dat er vandaag reden voor vreugde is, ook omdat Vlaardingen tal van grote investerin gen. heeft moeten treffen die op toe komstige inwonertallen moesten wor den afgestemd. Wanneer die grotere getallen inderdaad bereikt worden, stemt dat tot blijdschap. Bij de verdere groei van Vlaardingen tot een stad van 155 a 170.000 inwoners moet gezorgd worden voor een zo harmonieus mo gelijke opbouw. Dit betekent naast woningen ook recreatieve voorzienin gen en werkgelegenheid. De burgemeester zei in dit verband dat Vlaardingen met belangstelling uitziet naar de realisering van het voorontwerp van wet dat de nood zakelijke grenscorrecties zal regelen. H:j hoopte'dat deze spoedig tot stand zouden komen. TROTSE vader Jan Verheijke werd in het VJaardingse stadhuis „op zijn gemak" gesteld en kreeg al gauiv beschuit met muisjes te eten. aan vader Verheijke van een spaar bankboekje op naam van Jolanda Verheijke met een inlegbedrag van 150 als geschenk van de gemeente Vlaardingen. De hoofdsom en de rente mag tijdens, de minderjarigheid van Jolanda niet zonder toestemming van de burgemeester van Vlaardin gen worden uitbetaald. Ook voor de ouders was er een aandenken: een fraai sierschaaitje met een voorstelling van de Vlaar- dingse visbank. Uiteraard liet ook de Spaarbank Vlaardingen zich met onbetuigd. Ir. A. van Buyse, voor zitter van de Spaarbank, sprak en kele woorden en schreef daarna een bedrag van 70 op -het gloednieuwe boekje van Jolanda bij. Evenals voor alle Vlaardingse jonggebore nen was er ook voor haar boven dien nog een leuk spaarvarkentje. De geboorteaangifte die de heer Verheijke vonmorgen verricht heeii, duurde dus langer dan bij bad ver moed. Terwijl hij in het stadhuis zijn beschuit met muisjes verorberde, werd van stichting Vlaardingse Ge meenschap een grote vruchtentaart de kraamkamer in de Zeemanstraat bin nengedragen. MET teleurstelling sprak mr. Heus- dons als zijn mening uit dat de regering in Den Haag Vlaardingen heiaas dikwijls in de mist laat. Wan neer wij vóór 1 november onze jaar lijkse begroting moeten indienen bij gedeputeerde staten dan moeten wij oog kunnen hebben op onze toekom stige groei en weten waar wij in het komende jaar vooral wat betreft de zienlijke terugloop. De oorzaak hier- wouimgbouw, op kunnen rekenen. Op de Holyweg te Vlaardingen kwam een auto, bestuurd door R- S. uit Vlaardingen, tijdens het inhalen in botsing met de bromfietser J. S.K. uit Vlaardingen. De bromfietser kwam te vallen en liep ontvellingen op aan gelaat, handen en benen. Op het kruispunt Sweelinekstraat— Bachstraat te Vlaardingen botsten twee brommers op elkaar doordat J- V. geen voorrang verleende. Er ont stond lichte schade, rijt zso (Van een onzer verslaggevers) Kitty van Rees, een negenjarig meis je uit Vlaardingen, is maandag van het hoogste punt van de glijbaan in het Prinses Beatrixpark in Schiedam ge' sprongen. Zij brak daarbij een kuitbeen. De GG en GD heeft haar naar het Al gemeen Ziekenhuis in Vlaardingen ver voerd.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2