Willem I kwam door een andere poort binnen... Vakantie-evenementen trekken veel publiek Burenruzie met bijl beslecht ff Actie Gerei. Kerk bij na aan f 40.000 UNIQUE k Man steelt geldkistje bij vrouw uit woning Water bezorgt Schiedam op vele plaatsen schade Vorstelijke bezoeken aan Schiedam (l) Brand in loods met gasflessen VERF - BEHANG - BOARD - HOUt BOUWPAKKETTEN Bewogen dagen in julimaanden van 1814 en 1846 voor de stad Maassluise jeugd amuseert zich TERUGBLIK IN HISTORIE vr f Twee broertjes bij botsing zwaar gewond Begin van brand Gaf zich uit voor ambtenaar Bestek Bijlage ifan aeV^ SCHOOLBOEKEN Aarï Ponfier Ongeval in Kolpabad Burgerlijke ,«tand vlaardingen DnL regendag bezorgde ons meer schokkende ervaringen, ook al kwamen we ditmaal met de schrik vrij" zoals dat heet. Het is een heel gekke ervaring en het lijkt nu al zelfs niet meer geloofwaardig. Toch zagen wij dat de acteur Pieter G. Lutz donderdagmiddag omstreeks vier uur aan de dood ontsnapte toen de bliksem in zijn woning insloeg in het hoge pand aan de Nieuwe Binnen weg. Juist wilde hij 'demonstreren wel ke muziek goed zou passen als muzi kale illustratie bij het pleinspel voor 13 september toen er een hevige knal ontstond en een gele vlam uit de efec- triciteitsleiding de huiskamer insloeg vlak langs het gezicht van de heer Lutz. Stomverbaasd heeft deze ons aangezien. Gezamenlijk hebben we nog lang gebabbeld cn onderzocht of het wel waar was geweest wat we zo juist zagen gebeuren. Dat was het dan ook wei want de zekeringen van de electriciteitsvoorziening waren door geslagen. DE ROTTERDAMMER VRIJDAG 27 JULI 1962 (Van een onzer redacteuren) TJ"ET zijn bewogen dagen ge- 11 weest, die 28 juli 814 en die 31e juli 1846, voor Schiedam. Op de eerste datum nauwelijks nog was de Oranjevaan in Neder land weer vrijelijk .gehesen na Napoleons definitieve val kwam Koning Willem I de stad bezoeken. Op de tweede no» twee jaar voordat het jaar 1848 nieuwe tijden ook voor Nederland zou inluiden - was Willem II te gast. Hieronder vele bijzonder heden: Van de oogarts jb naar g vandaag.... en morgen en dagelijks NU bestellen bij UITGESTOTEN OFFICIEEL AGENT Schiedam e? BEDROG BLIKSEM DOE-HET-ZELF-CENTRUM FLORIS DE VI Jf EL AAN 134 (Prom«Md*.W*st) TELEFOON 8210 "i-TTV**? "vfrt Op 28 juli 1814 ontving het stadsbe stuur de mededeling van de generaal- majoor en adjudant van Zijne Konink lijke Hoogheid. de heer R, Fagel, dat Z.KiL voornemens was de volgende morgen uit Den Haag te vertrekken om ever Schiedam naar Rotterdam te rij den. Ka ontvangst van deze missive besloot het stadsbestuur dat: te. aan de burgerij kennis zou worden gegeven van het koninklijk bezoek; 2e. Z.K.H. bij zijn aankomst zou wor den uitgenodigd tot een bezoek ten huize van de president-burgemeester. C. Heereman, 'alwaar eenige ver- verschingen zullen worden geof freerd" 3e. het Provisioneel Bestuur Z.K.H. zou opwachten buiten de Kethelpoort en aldaar de sleutels van de stad zou aanbieden: uit ontvangen inlichtingen •namelijk, alsmede op grond van het feit, dat de brug over de Schie niet te passeren was, was het duidelijk dat Z.K.H. over Kethel zou rijden; 4e. de schutterij onder de wapenen zou- komen en opgesteld zou worden langs de weg die Z.K-H. zou gaan; bovendien zou een detachement geplaatst worden bij de Kethelpoort, één bij de Rotter damse poort en één bij het huis van de president-burgemeester; 5e. voor zover de tijd dit nog toeliet erepoorten zouden worden opgericht en de openbare gebouwen zouden worden uitgestoken, het carillon bij aa komst van ZK.H. zou worden, bespeeld en de klokken geluid; 6e. van het koninklijk bezoek bij mis sive -kennis zou worden gegeven aan de heer Vrederechter en aan de ker keraden der respectieve godsdienstige gezindheden te Schiedam, 29 juli 1914: Het stadsbestuur stond opgesteld buiten de Kethelpoort en de., schutterij had de haar toegewezen, plaat sen ing-enomen; Buiten de Kethelpoort stond ook het korps muzikanten. „Z.K.H. écht'è'r,' van eeiié 'andere zijde "de stad binnen gereden zijnde, is afgetreden aan het huis van den heer President Heere man en aldaar gerecipieerd door de Heeren Schieveen en Loopuijt". (We vernemen niet van welke zijde de Ko ning de stad binnenkwam; waarschijn lijk wei door de Vlaardinger poort). Het'Bestuur maakte vervolgens zijn opwachting bij Z.K.H. ten huize van de President-Burgemeester, alwaar zich ook vervoegden de Heer Vrede rechter. de deputation van de onder scheiden kerkeraden. de officieren der schutterij, de commissie „waarnemen de de belangen der stokerijen", en diverse particulieren die de wens te kennen hadden gegeven ter audiëntie bij Z-K.H, te worden toegelaten. Vervolgens bezocht Z.K.H. over de belangen der stad. Na een verblijf van er.keie uren en het nuttigen van enige verversingen vertrok Z.K.H. naar Rot terdam; zowel bij zijn vertrek als bij zijn aankomst werd hij door de burge rij op de levendigste wijze toegejuicht. - 18 juli 1846: Burgemeester Rijnbende nodigt de leden van de raad uit om zich op 31 juli. de dag waarop Zijne M. Koning Willem II Schiedam zal be zoeken. op een nader te bepalen tijd- daar zal men zich gezamenlijk in rij- stip ten. raad-huize te verenigen. Van- tuigen begeven buiten de Overschiese Poort bij het Proveniershuis, waar- de komst van Z.M. zal worden afgewacht. De raadsleden aanvaarden deze uitno diging en machtigen tevens het College van B. en W. tot het doen van' al die uitgaven, die tot een behoorlijke ont vangst van Z M. nodig zal zijn. 25 juli 1846; De burgemeester deel mee. dat hij voornemens is bii gele genheid van 's konings bezoek aan deze stad een déjeuner dinatoire aan te bicden te zijhen huize. Hij zou WILLEM I bezoek aan Schiedam deze is aanvaard. Door de raadsleden is vervolgens een commissie benoemd bestaan-de uit de heren L. Knappert Azn.. F. J. G. van der Schalk en A. F. Schade van Wes trum ter bijwoning van het déjeuner; deze commissie is nader, op verzoek van de burgemeester uitgebreid met de heren A. Prins, A. Schieveen R. A. van Bol'Es. J. F. de Greve en mr. P. Loopuijt; de overige leden hebben zich om verschillende redenen van het -bij wonen van dit déjeuner -geëxcuseerd. 30 juli 1846: De burgemeester vraagt vergunning om bij het déjeuner dina toire dat aan Z.M. zal worden aangebo den gebruik te -maken „van de bij de stad nog voorhanden zijnde 2 paar zil ver vergulde lepels en vorken. 2 tafel messen en een rood fluweel met goud gebordeerd kussen, in der tijd voor een bezoek van keiïer Napoleon te dezer stade in gereedheid gebragt". ,Is be sloten aan die verzoek te voldoen cn mitsdien de stadsontvanger onder wiens bewaring de bedoelde voorwerpen berustende zijn, tot derzelver exhibitie de vereiste bevelen te geven". 31 juli 1846: De burgemeester heeft de raadsleden in vergadering bijeen doen komen ten einde met hen geza menlijk Z.M. die heden Schiedam be zoekt, op te wachten aan de grens der stad. en zulks in tegenwoordigheid van de1 Heer Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zuid-Holland. Het gezel schap begeeft zich vervolgens in rij tuigen naar de- Overschiese Poort al waar Z.M. om ongeveer 1 uur arriveert. De burgemeester heet in korte be woordingen Z.M. welkom die vervolgens, voorafgegaan door de Raad en gevolgd door een piket schutterij naar het stadhuis wordt geleid. Aldaar stelt de burgemeester de raadsleden en de secretaris aan Z.M. voor, dankt he mvoor de eer aan deze stad bewezen en beveelt „in alleszins kragtlge en plegtige bewoordingen" de belangen van Schiedam in Z.M.'s ho ge bescherming aan, Z.M. beantwoordde de rede van de burgemeester „op een alleszins minza me wijze". 5 augustus 1846: „Door de burgemees ter is, na dankbetuiging, voor -het daar van bij gelegnheid van Z.M.'s bezoek op den 31 julij laatsleden aan deze stad toegestane gebruik, teruggave gedaan van de aan de stad toebehorende 2 stuks vergulde lepels, 2 dito vorken, 2 dito messen, benevens een rood fluwe len geborduurde kussen met goud ge borduurd, welke voorwerpen aan den stadsontvanger zijn ter hand gesteld om met de beide insgelijks onder hem berustende vergulde sleutels der. stad, de twaalf zilveren lepels en vorkene n twee theelepeltjes, herkomstig van het mobilair van stadsjacht behoorlijk te custodieren". uitvoerig en nauwkeurig verslag" van de feestelijke ontvangst van Z.M. als mede van de drie publicaties te dier rak» door P'irgemoester en Wethouders gedaan op 18 en 29 juli en 3 augustus. hei nier bedoelde verslag vet- meldt de volgende bijzonderheden: Aan. alle huizen, ook aan die van de arm- sten, zag men vlaggen, draperieën, bloemen en groen. Van stadswege waren de openbare ge bouwen met vlaggen, trophéën en alle gorische voorstellingen smaakvol gede coreerd, terwijl bovendien twee ere poorten of bogen van gothische stijl on der toezicht en leiding van de kunst schilder W. Troost vervaardigd, op de grensscheiding der stad buiten de Over schiese poort en voor het Raadhuis op de markt waren opgericht. Om 1 uur kondigden klokgelui en sa luutschoten van het op de Maas liggen- j |rJSatschip de „Eendracht" aan, dat Z.M. de grens der stad genaderd is. Hij was vergezeld van zijn adjudant «n van de Staatsraad, Gouverneur der provincie. Deze laatste was reeds eer der m Schiedam aangekomen en was daarna met de stadssecretaris Ver- nède de Koning een eind tegemoet ge reden. a Bij de ereboog buiten de Overschiese poort stond de schutterij onder com mando van majoor H. W. Roelants. IDaar werd Z.M. door burgemeester Rynbende aan het hoo-fd van de stede lijke raad ontvangen en vandaar, onder escorte van de schutterij, muziek voor op, in zes rijtuigen naar het stadhuis geleld. Z.M. >narn op het bordes van het stadhuis de huldebetuigingen in ont vangst. Na audiëntie en inspectie van de schut terij bezocht de koning de branderij en van J". G. Beukers en de mouterij de Olifant van de heren Nolet en Van der Burg. Z.M. bracht daar een dronk uit op de bloei der Schiedamse koren- wijnstokerijen. Verder bezocht Z.M. een brug over de Buitenhaven, de sluizen aldaar, de werf de Nijverheid, en "vertoefde ver volgens ten huize van de scheepsbou- _wer C. G-ips. Vervolgens bezichtigde Z.M. de ijzergie terij van de heer A. Nolet alwaar hij met saluutschoten werd ontvangen. Z,M. bestelde daar twee afgietsels van twee levensgrote herten. Na het déjeuner dinatoire ten huize van de burgemeester vertrok Z.M. om streeks 6 uur, gezeten in een open rij tuig naast de commandant der schutte rij. Aan het station van de Hollandsche IJzeren Spoorweg gekomen, verliet Z.M. het rijtuig om de eerste steen, te leggen van de brug over de Schie in tegen woordigheid van de burgemeester van Oud- en Nieuw-Mathenesse. (Advertentie) gaarne zien. dat een commissie van drie leden uit de raad. die hij mits dien daartoe uitnodigt, aan die déjeu ner deelnam; reeds" heeft hij tot het bijwonen van dit déjeuner uitgenodigd de heer A. Knappert, lid van de raad. i-i zijn functie van President van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, welke uitnodiging door 15 augustus 1846: De burgemeester stelt voor om als bijlage tot de notulen van de vergadering van 31 juli te voe gen een exemplaar van de oude Rotter- i damsche Courant van dinsdag 4 augus tus (no. 93), „inhoudende een alleszins CCHIEDAM geraakt in het teken •-J van het Koninklijk bezoek dat HM. Koningin Juliana op donder dag 13" september aan Schiedam zal brengen. De gesprekken gaan steeds naar die feestelijke dag en ondanks vakanties worden op vele fronten intensief de voorbereidin gen getroffen. Het is dan ook bij zonder dat H.M. zo welwillend is naar Schiedam te komen omdat er geen speciale aanleiding is voor dit bezoek. In het algemeen "brengt de Ko ningin slechts bezoeken aan steden als er een aanleiding toe is. In 1953 kwam H.M. naar Schiedam voor de plechtigheid ter gelegenheid van de kruiser H.M.'s „De Ruyter" maar dit werd slechts een werk bezoek rechtstreeks naar do werf Wilton-Fijenoord omdat alle offi ciële bezoeken dat jaar niet zijn doorgegaan vanwege de waters noodramp. In het algemeen ker.t de historie weining bezoeken van le den van het Koninklijk Huis aan Schiedam. Het is daarom verheugend dat er nu wel zulk een bezoek met een uitgebreid programma zal zijn. Ten gerieve van onze lezers heeft de gemeentearchivaris drs. P- 'Th. Kuyer uit de archieven gegevens verzameld over de Koninklijke be zoeken die in de loop der eeuwen aan Schiedam zijn afgelegd. Zaterdag geeft Dirk Jansz. Zwart een orgelconcert in de Gereformeer de kerk aan de Westvest te Schie dam. Zijn programma vermeldt o.m. koraalvariaties van Sweelinck, Cornells de Wolf en de concertgever alsmede orgelcomposities van Bach, Handel, Loeillet en Guümant. 9 Gevonden voorwerpen in Schiedam: Te bevragen bij de vinders: storm- lamp, Stouthandel, Hogenbanweg 45c; rode 'autostep, Grashoff, Dr. Kuijper- laan 235; groene autostep, De Swert, Rijnstraat 72b; ring met sleutels, Van zonnebril, Van Maanen, Burg. van Haarenlaan 1303; meisjesvest, Van Dijk, Parkweg 166; gekleurde hoofd doek, Warmerdam. Rijnstraat '32a; meisjesvest, Langstraat, Nic. Beets- straat 52b; 2 paar kindersokjes,Bij- loo, Heenvlietsestraat 40: kindervest je, Vermeulen, Plein Eendracht 9b; portemonnee met inhoud. Sprong, Puttershoeksestraat 46a; damespara - pluie. De Rouw, Lange Nieuwstraat 163b; bruine portemonne met in houd, Gunnewegh. Daltonstraat 10a; bruine damesportemonnee met in houd. Koevermans, Populierenlaan 36, Kethel; bruine herenportemonnee, Van Dijke, Van Ruysdaellaan 21a; bruine aktentas met inhoud. Vrijen- hoek. Parallelweg 210; geldsbedrag. Van Boxem, Burg. van Haarenlaan 12 3; licht-bruin hondje, Dierenasyl.n 1283; licht-bruin hondje, Dierenasyl, St. Anna Zusterstraat 47. Uit de geparkeerde auto van de Schiedammer J. J. is in de Breed- straat een autoradio gestolen. WE S t"H A V S M A 6 F 1 r In de Van Swintienstraat in Schiedam zijn donderdagavond om vijf over vijf twee broertjes aangereden. De kinderen Huiskens uit de Voltastraat staken plot seling -de rijweg over. De automobilist F. van B. kon een aanrijding niet voor komen. De vier jaar oude Johannes Barnar dus Huiskens kreeg een hersenschud ding. Zijn zes jaar oude broertje Jo- sephus Hendrikus Huiskens heeft een linker beenfractuur en schaafwonden. Beiden zijn naar de dr. Noletstichting vervoerd. Evenals voorheen blijkt „de Put" nog steeds het centrum van de Maas sluise vakantieweek te zijn, ditmaal een lunapark met zwevende en draaiende jeugd van groot tot klein. En op enige afstand daaromheen met minder lawaai de verdere activiteiten van de Maassluise Gemeenschap. Bij de rolschaatsen-wedstrijd op maan dagmorgen bleef het wat al te stil. Doordat de belangstelling te gering was moesten deze worden afgelast. Toch kregen de kinderen die zich daarvoor hadden opgegeven uit han den van het bestuur van de M.G. een troostprijsje voor hun aanwezigheid. Dit staat ook te gebeuren met de genen, die zich voor de kanowedstrij den hadden gemeld. Het gezellige kinderprogramma van maandagmiddag' trok tweemaal een volle zaal. Degenen die het avondpro gramma van Rinus van Evelingen hebben bijgewoond hebben zich koste lijk geamuseerd. De Spelbrekers kre gen vele malen een open doek. Zij heb ben dit met enkele toegiften beant woord. De Noordviiet was op dinsdag morgen langs de waterkant met vele jeugdige hengelaars(sters) bezet. Na afloop werden de prijzen aan de win naars uitgereikt, waarbij de heer Cats als bestuurslid van de M.G. de organi satoren heeft bedankt voor het vele werk verbonden aan deze geslaagde wedstrijd. De Haagse kindervriend Mr. Janne en zijn medewerkster Erna hebben vele kinderen van hun middagprogramma „De Grabbelton" weer eens heerlijk laten ge nieten. Een klein groepje belangstellende dames heeft mevrouw Broere uit Rotter dam weten te boeien met haar prettige en zeer leerzame causerie over gelaats- verzorging en make-up. In de avond was er eveneens in de mooie zaal van het Jeugdgebouw „De Sluis" een zeer inte ressante vooriiehtings-causerie van de heer M. C. Aiers van de Gemeentelijke Plantsoenendienst over tuinverzorging. Gezien de vele vragen van de daarbij aanwezigen was de belangstelling zeer intensief. Het bezoek aan de tentoonstelling is stijgende. Vooral voor de aangekondigde bedrijfsfilms verwacht de 51. G. een grote toeloop. Het programma vermeldt voor donderdagavond twee zeer interessante bedrijfsfilms van L. Smit Co, getiteld „Recht zo die gaat" en „Schoon schip in het Snezkanaal". Vrijdagavond wordt in de cantine van de V.T. een film van Key en Kramer gedraaid. Zaterdag zal er de film van Veilig Verkeer en maandag die van Panagro over Systcmenbouw te zien ziin. Vanmorgen gingen ongeveer 70 kin deren van de lagere scholen op het "Fe- naceliusplein zich beijveren in het teke nen op straat. Vanmiddag was er in Luxor een goede jeugdvoorstelling van Brockine om 2 en 4 uur. Zaterdagmiddag kan men een keus maken uit twee wedstrijden, namelijk de zwemwedstrijden in de Noordviiet of de klaverjaswedstrijden in de Bejaardenso- cieteit aan de Govert van Wijnkade. Voor de danslustigen zal er zaterdag avond om 8 uur op het plein van de Ko ningin Wilhelminaschool een openlucht bal worden gegeven met medewerking van de Rythm. Boys. Dit bal staat onder leiding van de heer Van Gendt. Tenslotte noemen-wij de Bloemschik- demonstratie van de heer E. D. van den Burger, die dinsdagavond om 8 uur in „De Sluis" wordt gehouden, waarbij de vervaardigde bloemstuk) es onder de aanwezige dames zullen wor den verloot. Stadhuis: Openbare vergadering ge meenteraad op 20. Gereformeerde Kerk: Westvest, Orgel concert, 20. Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie teL 64154 b.g.g. tel. 115565. toestel 51 (b.g.g. na 18 uur 80037) alleen voor redactie-aangelegenheden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr. 23, te!. 65451 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen b.g.g. telef. 115538). Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123; politie-aiarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Sted. Museum: Zomertentoonstellin- gen, „Het menselijk gezicht van Euro pa" (foto's); Constant Nieuwenhuys „Nieuw Babyion"; pol. prenten van Opland (alles.tot 3 sept.) Het kruispunt bij „De Klok" Riet- dijkstraat-Prïns Hendrikstraat-Lange- weg in Hoek van Holland zal worden beveiligd door een voorrangskruising van te maken. Het verkeer gaande op de Lange weg en Prins Hendrikstraat zal een dezer dagen op dit kruispunt voorrang krijgen. Dit houdt in dat alle verkeer gaande op de Rietdijkstraat hier zal moeten wachten. Men hoopt dat door deze maatregel de aanrijdin gen hier tot een minimum beperkt zullen worden. Advertentie Boekverkoper SMALLE HAVENSTRAAT 3 TELEFOON 4304 Tegen de 36-jarige schilder W. heeft de officier van justitie bij rechtbank in Rotterdam donderdagmid dag een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voor arrest geëist wegens een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de twintigjarige havenarbeider W F. K. woonde met zijn gezin op enige ka mers van een 'woning aan de Crooswijk- sestraat. Li dezelfde woning hadden ook enkele andere families en alieenwonen- den kamers gehuurd. Reeds enige tijd was de verstandhouding lussen K. en de andere bewoners bijzonder slecht. Het was al eens een paar inaal tot een uit barsting gekomen. K. stond daarbij be kend als een opvliegend man. En zo kon het gebeuren, dat K., toen hij op 7 april "s middags om twaalf uur thuis kwam, zoals hij zelf zegt, F. met een stuk hout in de hand voor zich vond. Hij voelde zich zo bedreigd, had bij gezegd, dat hy ziin kamer binnen rende en met een. bijl terug kwam. F. had zich inmiddels in zijn eigen apartementen terug getrokken, samen met andere huis genoten. K. forceerde de deur met zijn bijl, en maakte een hakkende beweging naar F., die de slag echter wist te ont wijken. De officier van justitie achtte poging tot zware mishandeling bewezen, maar vroeg de rechtbank de zaak terug te verwijzen naar de rechter van instruc tie om over verdachte een psychiatrisch rapport te laten uitbrengen en om hem onder observatie te stellen. De rechtbank achtte hiervoor echter geen termen aanwezig. Mt". Van Buuren zei in zijn aanvul lend requisitoir de bedoeling te hebben gehad tegen verdachte terbeschikking stelling te eisen. Nu eiste hij tegen K. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. De raadsvrouwe, mevrouw H. M. de KatBresser, achtte het haar cliënt ten laste geiegde feit niet wettig en over tuigend bewezen in verband met tegen strijdige getuigenverklaringen en vroeg derhalve vrijspraak. De rechtbank doet in deze zaak over veertien dagen uitspraak. Aan ir. C. J. Wafelbakker werd met ingang van 15 augustus a.s. eervol ontslag verleend als lid van de Vlaar- dingse Vrijwillige Brandweer wegens vertrek naar Aruba. De heer Wafelbak ker is ruim acht en half jaar als brand meester aan het Vlaardingse korps ver bonden geweest. (Van onze correspondent) De hevige regenval veroorzaakte don - derdagmiddag in Maassluis een bijzonder incident! In het fabriekje voor de vervaardiging van stalen meubelen e.d., gedreven door de heer C. P. Meerman en gelegen in een perceel achter de Kruisstraat, kreeg een bus met carbid teveel water naar bin nen, waardoor een begin van brand ont- stond, vermoedelijk door het ov.erslaan van een vonk tijdens laswerkzaamheden. De gealarmeerde brandweer was spoe dig ter plaatse en ook weer vrij spoedig vertrokken, omdat met een nevelspuit het brandje in de kortst mogelijke tijd bedwongen was. Het liep zonder veel schade af. Terwijl mevrouw M. G. M. R.-A. don derdagavond in het Vlaardingse Kolpa bad aan het zwemmen was, sprong de heer A. M. van der V. achterwaarts in het bad. Hij kwam op mevrouw R. te recht. De GGD vervoerde haar naar het Algemeen Ziekenhuis, waar zij vermoe delijk met een hersenschudding werd opgenomen. SCHTE'DAM. Getrouwd: T. C. Klijn 23 jr. en C. H. M. Prins 2» jr.; G. L. H.van Elswijk 24 rj. en M. Jung 22 jr.; J. N. J. 't Har: 42 jr. en A. A. Hofstee S3 jr.; L de Jonge 27 jr. en A. J. van der Waard 19 jr.: E. R. F. Burnet 25 jr. en C. M. Tor- si j 25 jr.; A; Santing 23 jr. en M. de Kiewit 21 jr.; C. van Gend 24 jr. en P. J. Soeters 18 jr.; J. H. van Oordt 27 jr. on H. J. Jansen. 21 jr.; S. Nijveen 22 jr. en J. H. van Luijn 24 jr.; J. D, Smit 23 jr. en A. G. van Stijn 18 jr.: G. M. van de Waar denburg 43 jr. en T. Koppeschaar 13 jr.; A. C. Houtsma 24 jT. en M. L. Koevermans 22 Jr.; H. K. Svensson 21 jr en A. W. de Vries 19 jr. Ondertrouwd: G. E. Awondatu 25 jr. cn A. Rood* 17 jr.; N*. Breedveld 23 jr. en W. H- Lagewaard 22 jr.; M. M de Bruljn 24 jr. en M. M. ïteljgersberg 19 jr.; J. A. van Buijtenen 30 jr. en 31. F. Kramer gezegd Fre- her 21 jr.; J.- A. de Kleijn 21 jr. en J. Hofman 24 jr.: W. H. van der Knaap 21 jr en C. M. W. Hansen 22 jr.; D. W. Korevaar 26 jr. en C. Landman 27 jr.; C. G. Maas 28 jr. en M. Slavenburg 28 jr.: A. M. van Oevelën 29 jr. en t. A. M, van der Mond 21 jr.; H D. A, Peroti 37 jr. en C. Kaan dorp 40 jr.; B. Stoel 25 jr. en. R. Mets 24 jr.; W. van der Vaart 24 jr. en H. A. Soe ters 24 jr.; I. Vijfvinkel 23 Jr. en C. J. M. Meeder 24 jr.; J. B. Westerveld JT jr. en G. Eijsberg 40 jr. Overleden: H. M. J. Castermans, 71 jaar. Geboren: Robert z.v. G. C. van Bulderen en J. G. van Ekeren: Johanna Th. B. d.v. J. C. Blom en J. F.Hugen; Rudi z.v. A. Pil en H. van dér" Most; Johanna A'. L. d.v. C. A. Otstboorn eu H. M. Vaartlng; Margueri te L. C. d.v, H. J. Méichers en L. Kniepstra, In de maand juni brachten 56.170 mensen een bezoek aan het Kolpabad in Vlaardlngen. In de overeenkomstige maand van 1931 waren dit er 58.419. In totaal bezochten in de eerste helft van dit jaar 228.891 .mensen de zweminrich-- ting tegen 245.101 in de eerste helft'van het vorig j'aar. Ondanks de vakanties blijven de toezeggingen bij de commissie van beheer van de Gereformeerde Kerk te Vlaardingen binnenstromen. Die toezeggingen betreffen zoals men weet de verhoging van de vaste vrij willige bijdragen. Van de gevraagde 40.090,zijn nu ongeveer 35.000, binnen. En dat terwijl nog maar 1446 van de ongever 3000 uitgezette folders zijn ingeleverd. De commissie, die gehoopt en vertrouwd heeft, dat de 40.000 nog deze maand (voordat in augustus vrijwel iedereen met vakantie is gegaan of gaat) aan toezeg gingen binnen zou zijn. wacht met span ning af, wat het komende weekeinde gaat brengen. Aangezien verreweg de meeste kaarten via de in de vier gereformeerde kerkgebouwen geplaatste bussen worden ingeleverd en heel wat „achterblijvers" nog voor het eincj van de maand hun ere schuld zullen willen inlossen, bestaat inderdaad de mogelijkheid, dat de eind streep a.s. zondag royaal wordt gehaald. Daarmee is de' kous echter niet af. Van september af zullen de adressen worden bezocht, die dan nog. niet op de oproep van de commissie hebben gereageerd. De commissie neemt evenwel aan, dat slechts weinigen het zo ver zullen laten komen. Zij heeft daartoe „reminders" laten be- zorgen, waarvan zij hoopt dat ze inder-'ters hier vandaan is gestoten. De men- daad de herinnering levendig zullen sen worden extra getreiterd. Zo mag rVER\VIJL de regen in Niagarastro- men over Schiedam daalde ver telde de nieuwe relatie ons dat hij met vakantie ging. Dat is' niet onge woon maar de rest van het verhaal leerde ons dat er nog een andere maatschappij naast deze is. Onze nieuwe relatie gaat namelijk illegaal naar een land achter het ijzeren gor dijn. Daar gaat hij zijn vrouw en kinderen bezoeken. Dat doet hij gere geld en steeds weer, jaar in jaar uit, tracht hij dat gezin naar ons land te krijgen. Dat gelukt steeds niet, het heeft tot heden slechts tot gevolg ge had dat zijn gezin uit die onmense lijke maatschappij honderden kilome Advertentie A U T O M O B I E L B E 0 R IJ F Ged. Biorsloót 37 -Telef. 01898-6450 Burg. Kn'appertlaan 2 -Telef. 010-64500 (Van een onzer verslaggevers) Op brutale wijze heeft een nog on bekende man een geldkistje met 105 ontvreemd. Hij vervoegde zich daartoe donderdagmorgen om elf uur aan de woning van de Schiedamse mevrouw A. P. v. H.-O. met de me dedeling dat hij als ambtenaar van het bureau bevolking de gegevens kwam controleren. (Van een onzer verslaggevers) Ook in Schiedam heeft de enorme regenval op diverse plaatsen sdhade veroorzaakt. In de omgeving van de Mariastraat zijn donderdagmiddag de kelders ondergelopen. De politie kreeg tal van telefoontjes over water schade aan de woningen. Gemeente lijke diensten hebben assistentie ver leend. De beveiligingen op de bewaakte over wegen aan de Nieuwe Damlaan en de Oudedijk geraakten tijdelijk buiten werking. Van drie tot vier uur de halve bomen van de overweg op de Nieuwe Damlaan neer. De politie heeft het verkeer over deze spoor wegovergang moeten loodsen. Brand is uitgebroken in een loods van de firma Jac. van Gelderen aan de Jan van ïtiebeeckweg 27 te Schiedam. Daar lagen gasflessen opgeslagen en het gevaar van ontploffingen was niet denkbeeldig. Het personeel heeft de brand met em mers water willen bestrijden, maar tenslotte heeft de brandweer het vuur met een neveLstraal geblust. ,'Jebleken is dat het regenwater in de eiectriciteitsleidingen is gestroomd en dat daarna door kortsluiting brand is ontstaan. Xutobanden zijn verbrand en veel eiec triciteitsleidingen zijn vernield. Het bedrijf is niet verzekerd,. In de woning verzocht hij inzage van hel trouwboekje. Toen mevrouw H.-O do kamer verliet om dit boekje te ha len hoorde ze dat de man het huis verliet. De deur sloeg toe en de man reed op een bromfiets weg. Mevrouw H.-O. ontdekte dat de man een geld kistje uit het dressoir heeft weggeno men, inhoudende twee bankbiljetten van 25. vijf biljetten van f 10 en twee rijksdaalders. Het signalement van deze dief luidt: lang 1.85 meter, donder uiterlijk, glad achterovergekamd haar. grote donkere snor, donkere bril. ongeveer 30 jaar De man maakte gebruik van een groot dik boek met rode omslag om te sug gereren dat hij een ambtenaar zou zijn. het oudste kind, een begaafd studen te, niet meer studeren want ,^ij is bourgeois". T\E regen stroomt inktzwart uit de hemel als de man zijn verdere tragiek vertelt: Domibeg hadden we namelijk gesuggereerd om deze men sen als tourist of zo" naar Neder land te laten gaan en ze dan niet meer te laten vertrekken. De man lachte, want het is mensen uit de vrije wereld niet kwalijk te nemen als ze de misdaad van het oosten niet kennen. Het is namelijk niet mogelijk in die gesloten hel toerist te zijn. Wel komen wat oosterlingen hier maar dat zijn fanatieke partijgangers. Wel kunnen West-Europeanen naar dat im mense gevangenkamp en ze zien dan gewone stadjes, gewone etalages en wat dies meer zij maar ze zien niet dat ze bedrogen worden. De Oost- Europeaan heeft geen deel aan deze show. Achter die gevels verkeert hij in de diepste ellende. Onzekennis vertelde dat hij als gevangene door zo'n stad gevoerd was, geboeid niet de handen aan de auto, regenjas over de geboeide handen, de bewakers sta-, ken voor de show een brandende siga ret in de mond van hun passagier Onze relatie toas toen gearresteerd omdat hij zijn gezin illegaal had wil len meenemen, de smokkel van zijn familie gelukte niet. Toch gaat deze dappere kerel weer terug naar de hel,, hij houdt rol, vurig hopen wij dat zijn vakantie tot gevolg zal hebben dat er enkele nieuwe Schiedammers naar on ze stad zullen komen zeer binnenkort Het autootje van onze relatie dook diep' in de waterplassen van de B. K. Laan, tegenliggers waren niet te zien, de re gen had de wereld verduisterd alsorri. te symboliseren dat het licht van de vrijheid niet overal aanwezig is. (Advertentie)

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1