Werf Gusto Schiedam 100 jaai SKODA Zuiderkruis uit Hollandia met 580 repatrianten van Aanrander Vlaardingen meisje gepakt „Ronde van Schiedam" wordt groot evenement iNSv.-Guinea Smidszoon stichtte wereldbedrijf de SKODA Combi staat altijd voor U klaar lil u Uittocht nu definitief begonnen in Scheepsboutv bracht bloei EEN VEILIGE KEUZE mm, opruiming Twee gewonden bij botsing Auto reed tegen scooter: gewonde Matroos slaat man neer Triestrommelig en mistroostig Bekende renners hebben ingeschreven tmtrU Nw.-Guinea Koerier geliquideerd 4/»* ter meulen DE ROTTERDAMMER MAANDAG 30 JULI 1962 (Advertentie) «i'u 'C-if, V, t- ïg.-b foi Tienduizend draagvermogen 400 kg - laadruimte met neer geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel •talen carrosserie van I mm dikke staalplaat - Super motor: 1221 cc - 47 pk - 125 km/u. geheel compleet f 6475. p|p Ti Concentratie H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL (01717)2010* FATSOENLIJK GENOEGEN NEERLANDS BLOED HAP ik geweten mijnheer de redac teur voorzeker ik ware terugge deinsd begint een verslag op 2 april 1872 en toij van 1962 speuren dan gre tig naar de zin van dat ellenlange verhaal over het feest op 1 april 1872 in Schiedam. De aanwezigen stonden als één man op in Musis Sacrum toen het Gentse muziekkorps eerlands oeliefkoosde volkslied" het „Wieu Neêrlands bloed door de aderen vloeit" speelde. Om te onthouden. Z.M. stoom de over de Maas, dns trok de schutte rij er op uit. Jammer het ongunstige veer belette Z.M. op het dek te ko rten. In de Doele werd een magnifie ke optocht samengesteld. Het stelde „Oranje en zijn keurvendel" voor die „dan ook spoedig te voorschijn kwam Het liep dus perfect in de goede oude tijd. ANDERS ZATERDAGMIDDAG zijn 240 personen, voor het merendeel vrouwen en kinderen met het stoomschip Zuiderkruis uit Hol landia vertrokken op weg naar Nederland. Zij zijn de eersten van de uittocht van de Nederlanders uit Nieuw-Guinea, die met het vertrek van dit schip is begonnen. Aan boord van de Zuiderkruis bevonden zich reeds 340 repa trianten, afkomstig uit andere delen van Nieuw-Guinea. (Van een onzer redacteuren) Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze japonstoffen in een groot sorti ment kleuren en dessins, kreuk- herstellend, dubbelbreed, (voor een pakje 2,5 m, voor /sponnen 7,5 m en voor rokken 80 cm), alle stoffen. AQ WELWILLENDHEID Orgelbespeling D. Jansz. Zwart Vlaardmgse pohtie-apparaat, IS lieren maakten foto's van de beschadigde zaterdagavond om acht uur de man gearresteerd, die op 21 juli in een op Maassluis grondgebied staande keet een ernstig zeden delict heeft gepleegd met een zevenjarig meisje uit Vlaardin- gen. PPSC kampioen zomeravondvoetbal Vermoeden en dadelijks OPVANGADRES verf van de vakman TWEEDUIZEND AANWIJZING PARLEMENT OE THANT WANNEER? (Van een onzer verslaggevers) HET IS NU vrij gewoon te vermel den dat Gusto weer eens een vreemd vaartuig gebouwd heelt. Sinds tientallen jaren krijgen de vreemde vaartuigen op de werf aan de Maasdijk in Schiedam gestalte. Kortgeleden kwamen nog de kraan- boorponton Seashell, de ferryboot „Free Enterprise" in de aandacht maar Gusto maakt ook draadvleugel- boten, plastic boten, hopperzuigers (onlangs de Johannes Gahrs), hef kranen en vooral ook baggenuigers. Voor de oorlog waren het de tmbag- germolens die het bedrijf bekendheid gaven Het was een 23-jarige smids zoon die dit wereldconcern honderd; jaar geleden stichtte. Het eeuwfeest zal op vrijdag 14 september worden gevierd. Gusto is al evenmin als de andere scheepswerven vanaf de op richting een Schiedams bedrijf. Het zag er in de vorige eeuw somber uit voor Schiedam. Wel werd in 1835 de scheepswerf De Nijverheid opgericht, iedereen juichte want het zag er naar uit dat de slechte tijden voorbij zouden zijn voor Schie dam. Toch was de brandersindustrie aan het eind van de negentiende eeuw kwijnende en van scheepsbouw was nog geen sprake. Zelfs verkocht men zestig jaar geleden de grond met tegenzin aan Gusto. Vooruitstrevende gemeenteraads leden als M. C. M. de Groot moesten er de nadruk op leggen dat aantrekken van industrieën bestrijden van de werk loosheid was. Nu is Schiedam niet meer denkbaar! zonder scheepsbouw. Tienduizend werk- j nemers vinden emplooi bij deze tak van' industrie. Wilton Fijenoord vierde in I 1954 het honderdjarig bestaan en nu; heeft Gusto deze eerbiedwaardige leef tijd ook bereikt. Toch kwam Gusto eerst in 1905 naar Schiedam en in de twinti ger jaren volgde Wilton Fijenoord. De ze grootste werf kon slechts beginnen in braakliggend land omdat de Holland Amerika Lijn WF een renteloze lening van vijf miljoen gulden verstrekte. De kinderen van de smid Smulders verleenden al vroeg assistentie te het kleine bedrijf en to kwam het dat Angnstinus Franciscus reeds op 23-jarl- ge leeftijd een eigen bedrijf stichtte In 's-Hertogenbosch. Hei ging al vlot voor spoedig en zo kon hij de failliete Utrecht se Ijzergieterij kopen. Gedurende enke le jaren reisde hij op en neer tussen fjET Schiedam van de twintig ste eeuw is de stad van de scheepsbouw. Om enkele wer ven te noemen: Wilton-Fijen- oord, Nieuwe Waterweg, De Jong, Gusto. De Hoop. Het rijn geen oude Schiedamse industrie- en ook al hebben Schiedamse schepen vanaf de dertiende eeuw veel welvaart gebracht voor de stad. In de Gouden £euw hebben Schiedamse koopvaarders en oorlogsschepen goede bijdragen geleuerd tot de verwezenlijking van de Nederlandse staat. Dat is op imponerende wijze te zien in het plctnspel dat op 13 septem ber zal worden opgevoerd. fri de negentiende eeuw kwam dc Schiedamse scheepsbouw langzaam tot bloei. De eerste werf, De Nijverheid, werd in 1835 opgericht. Vreugdevol zong men toen: „Een jaartje of wat en weg is het leed. Hoezeedan brengen de schepen op deze werf tezaam gesteld U vreugde in zeeroom en in geld" en voor die werf dichtte men als steun voor de kwijnende drankindu strie: „Moed maar branderijen onze vlag brengt granen aan, 't zal nu beter gaan Nu u-erken tienduizend man op de Schiedamse scheepswer ven. Wat zij presteren zal ge toond worden in het pleinspel „Twintig eeuwen Schiedam pre senteren zich.dat op donder dag 13 september op het nieuwe parkeerplein Broersvest zal wor den opgevoerd. Over het begin van die huidige industrie schre ven wij bijgaand artikel naar aanleiding van het honderdjarig bestaan can Gusto dat op vrijdag 14 september zal worden ge vierd. toen bleek dat ook het grote Schiedam se bedrijf niet groot genoeg was. Gene-! raties van de familie Smulders hadden; het beheer van het bedrijf dat nu twaalf- j honderd werknemers in Schiedam telt. In de crisisjaren werkten er nog slechts! enkele personeelsleden o» de werf. De; ontmantelde werf Smulders kon zich herstellen. Een bijzonderheid is de naam Gusto die een zoon van de oprichter A, F. Smulders aan zijn villa had gegeven. Gus naar de naam van zijn vader en To naar de naam van zijn moeder, maar A. F. Smulders vond het zo n goed idee dat hij de naam voor zijn bedrijf adop teerde. Hoewel het honderdjarige be drijf nog autonoom is, ziet het er naar Uit dat de ontwikkeling naar een sterke concentratie met andere bedrijven leidt. Ia de oorlogsjaren Is het Idee ge rijpt om tot deze concentratie te ko men. Men dacht toen vooral aan de kostbare research die voor deze be drijven In gelijke mate geldt en die goed opgezet moet worden om van enig nut te kunnen zijn. Daarom tra den Conrad Stork Haarlem, Werf Gus to Schiedam (met de neven bedrijven), De Klop SUedrecht. J. en K. Smit Kin derdijk, L, Smit en Zoon Kinderdijk, Verschure Amsterdam toe tot de In dustriële Handels Combinatie, de ÏHC Holland Shipbuilders and Engineers. Het ziet er naar uit dat de vorm van samenwerking tussen deze grote be drijven steeds hechter gaat worden want de tijd is voorbij dat een jeug dige smidszoon alleen een wereldbe drijf kon stichten. •1202 Combi f 6975,- Skoda Octavia f 5250,- Felicia Sportcabriolet 8250.- DEALERS: GOOSEN'S Autobedrijf, Nwe Binnenweg 311, Rotterdam, lel. 33546 Garagebedrijf 8UGRA, Blankenburgstraaf 145, R'dam, tel. 74319 AUTO-CEMTRAlE, Noordvest 111-113, Schiedam, lel. 65606 NiEUWENHUIJZE's Autobedrijf, Qorpsdijk 204, Rhoon, tel. 2729 Garagebedrijf W, J. KUIL. Soendalaan 30, Vlaardingen, lel. 4279 A. van LIMBORGH, Ooster Lekdijk 24, Krimpen a/d Lek, lel. 2933 Mejuffrouw S. C. v. Haarenlaan 899 slaagd voor haar tweede leerjaar. E. Saager, Burg. Schiedam is ge onderwijzersakte, (Advertentie) werk was In Amsterdam in verband met bruggenbouw e.d. werd ook een be drijf in Amsterdam gekocht en dit zou later de basis zijn voor de Gusto-Staal bouw. In 1894 werd de werf De Industrie te Slikkerveer aangekocht. Deze werf is Den Bosch en Utrecht. Toen er veerlater weer Intensief in gebruik genomen Dinsdagmorgen begint de ver koop van 'n zeldzame partij ex clusieve dubbelbrede dames- stoffen voor het komende na- laar, voor een prijs, die U normaal aan het eind van hei seizoen zoude verwachten. Kreukherstellende dubbelbrede stoffen, tn vefe prachtige kwali teiten, in exclusieve streep-des- sins, Japon-tweeds, changeant fibrenkaen vele andere fantasie- stoffen. J*E HUUR op een fatsoenlijke stand een net huis met beneden-, voor- en achterkamer, kelder, keukenopen plaatsje met een goed watergevende pomp, boven-voorkamer, zolder er. verdere gemakken. Het is een mooie annoncevooral die watergevende pomp trekt wel, toch zullen we de lezers prompt uit de droom moeten helpen. Het betreft hier een adverten tie tttf een Schiedamse krant van 18 januari 1872. Wat dat betreft is onze huidige tijd zo rooruit gegaan dat men geen advertenties behoeft te zetten om woningen te kunnen verhuren. De fatsoenlijke stand zal wel gebleven zijn ook al vragen we ons af of toen de radio's met keiharde laicaaige- kletter de buren wakker maakten 's morgens om zes uur en tcakker hielden 's avonds om elf. Misschien niet. Toen zal de fatsoenlijke stand ook teel niet de stofzuiger hebben doen loeien 's morgens om half zes trant al te rein is nog niet fatsoenlijk vooral niet als men daardoor de bu ren terroriseert. QVERIGENS is het bladeren in oude geschriften immer een genoegen Het kost wel een beetje moeite om het te leren want onze kranten maken grote koppen, onderkoppen en tussen- koppeu.Vroeger schreef men de kratit rechttoe rechtaan vol. Dat betekent dat wij in deze Schiedamse krant van alles lezen, over pantserschepen met hunne hoge torens die de weg van de houten schepen wel zullen volgen, over het belasten van Boheemse rui ten omdat de zandsteen vroeger werd mij gelaten, en de moeilijkheden van Chatelineau de ijveraar voor de Bour bons. de besmettelijke ziekte die zo krachtig in Frankrijk om zich heen grijpt, een tachtigjarige Hindoese vrouw die volgens de adat begraven werd terwijl ze nog leefde, de ruwe suiker die ook in Schiedam geleverd wordt. Het is een mooi krantje maar als men het zo achter elkaar leest trekt het toch wel een vreemde in druk. mej. Loopuyt waren er bloemendan een ander gildedoor de welwillend heid van mej. Loopuyt waren er bloemen, dan. het St. Anthonisgilde, door de welwillendheid..." o, nee, het is genoeg, rest ons te vermelden dat „Die uitzondering bestond daarin dat de wagen der typografische ver eniging bij de Eilandse brug in con tact kwam met de lantaarnpaal waar door de hemel er van werd af gerukt... f^ENOEG voor vandaag, die oude krant deed dan ook zijn best. pan- daar dat we nog even aan deze adver tentie puzzelen: Jn een klein burger gezin vraagt men ten spoedigste iemand voor meid alleen tegen zestig gulden huur en in de waschO, trie vertaalt ditwat moet er met die meid en die tras? En niet te vergeten: ,fie meesterknechts van branderijen, die onder de banier Arbeid Adelt door de heer Legner geschonken, deel heb ben genomen aan de optocht brengen bij dezen hun innigen dank voor de hartelijke wijze waarop de heer Leg ner hen te zijnen huize heeft ont haald." Het is een mooi dankwoordje in een mooi krantje, het feest van 1872 vertelt ons dat Schiedam het op donderdag 13 september toch anders gaat doen. Toen de winkelier A. D. uit Maassluis zondagavond om zeven uur op het rijwiel pad van de Burg. Knappertlaan op zijn bromfiets een fietser wilde voorbij rij den. werd hij van links weer gepasseerd door een andere bromfietser. De heer D. werd zenuwachtig, verloor de macht over het stuur en kwam te vallen. Hy kreeg verwondingen aan hand en knie. maar zijn 6-jarig dochtertje, dat op de duo zat. liep bij de val behalve wat schaafwonden, ook nog een lichte hersen schudding op, en moest voor onderzoek naar de dr. Noletstiehting worden ge bracht. Vader en dochter konden na ver bonden te zijn weer naar huis. De voorbij rijdende bromfietser is na het ongeluk rustig doorgereden. Doordat hij de doorgang nie vrij liet voor de auto. bestuurd door de heer T. J. L. is de scooterbestuurder J. N. v.d. B. uit Kethel zaterdagavond om tien uur op de Schiedamseweg aangereden. Mej. H. M. L. G. uit Schiedam, die achterop de scooter zat, kreeg verwondingen aan de benen, maar kon na in de dr. Nolet stichting verbonden te zijn, weer naar huis. Naar aanleiding van een gevecht op het Koemarktplein bij de brug, is zater dagnacht tegen de 24-jarige Schiedamse matroos A. A. J. K. proces-verbaal opge maakt De matroos had na een korte woordenwisseling de Schiedammer C. M. v. T. een stomp in de maag gegeven, waardoor Van T. kwam te vallen. Daarna heeft K. zijn tegenstander nog een schop :n het gezicht gegeven, waardoor bij de heer van T. zes tanden los kwamen te zit ten. Met zijn 580 passagiers was het schip lang niet volgeboekt. Dit zou zijn oor zaak vinden in het feit dat velen een afwachtende houding aannemen in de hoop op meer financiële tegemoetko mingen van het gouvernement, zoals extra huurtoelage, een toelage voor het gescheiden zijn van de gezinnen en vergoeding voor achtergelaten huis raad. Het vertrek zaterdagmiddag heeft vol gers een verslaggever ter plaatse herin neringen opgeroepen aan de uittocht uit Indonesië destijds. Het was even triest en mistroostig. Ook even rommelig omdat de Zuiderkruis slechts met een minimum bemanning naar Nederland is vertrok ken. In Holland la kent men zelfs geen kruiers, hetgeen betekende dat iedereen zelf zijn bagage (koffers, dozen, paketten en manden, maar ook zware hutkoffers door elkaar per meter voor ~M Gêf/i te/, o f schrift, bert. Zaterdag 11 augustus klinkt op hei kelpereclamekaravaan door de stad parcours rond de Plantage het jaarlijkse J_ .^i.lo.eon^p ran kwamen allemaal want het verslag vermeldt: „muntte uit door Sep keur van personen in een bracht van costuums met schutters rit ruiters en muzikanten, met de Prins, met Bredcrode, Egmnnd, Hoor- ne> de geuzenadmiraals waaronder on- te eigen, baljuw Salomon van der liouveu, dan de Rhetorieken, een deta chement pikeneurs, muzikanten, door »e welwillendheid van mej. Loopuyt waren er bloemen, dan de rnouters- Bilden, door de welwillendheid can startschot voor de wielerronde van Schiedam. Het aal de achttiende ronde in successie worden. Aanvankelijk was het een sportgebeurtenis van plaatselijke betekenis. Zestien jaar tang streden ty- dens de Vakantieweek in Schiedam goede en minder goede amaieurrenners om de prijzen en de meestal fraaie premies» die gedurende de cours werden uitge loofd. Vorig jaar veranderde in feite de hele opzet Van een amateurronde werd het een ronde voor beroepsrenners. Het di recte gevolg was. dat een groot aantal van Nederlands' beste renners inschre ven. Ondanks het slechte weer bleek de publieke belangstelling voor dit ver nieuwde evenement bijzonder groot De renners lieten zich van hun beste kant zien en er werd spectaculair gestreden. Als winnaar kwam vorig jaar de jonge Piet Rentmeester uit de bus. Het Comité Vakantiebesteding van de Schiedamse Gemeenschap en de Ren nersclub ..Schiedam" waren zich er bij de voorbereiding van de komende ronde van bewust, dat men de voorspoedige groei van dit gebeuren niet moest stui ten Zodoende werd getracht er dit jaar een nog grootser allure aan te geven. Er werden plannen gemaakt te komen tot een internationaal rennersveld en het ziet er naar uit, dat deze opzet geheel zal slagen. Naast Nederlandse renners zullen op 11 augustus ook Belgische en Duitse ren ners aan de start verschijnen. Met ze kerheid kan nu reeds gezegd worden, dat Schiedam die middag Jan Jansen zal zien rijden. Ook Piet Rentmeester zal weer van de partij zijn, evenals Coen Niesten, Piet Damen en Theo Sijthoff. Ook de Belgische renner Emlel Se- vereljns heeft Ingeschreven, rijden. Barend Barendse, de bekende com mentator, zal voor de microfoon een doorlopend verslag van de strijd geven. Het tweede van de vier zaterdag avondconcerten 1962 in de Gereformeer de kerk te Schiedam werd zaterdag ge geven door Dirk Jansz Zwart. Er be stond veel belangstelling voor dit con cert en de aanwezigen hebben kunnen genieten van het boeiende spel van de oreanist. die voor deze gelegenheid een veelzijdig programma had samenge steld. Het concert werd geopend met een stijlzuivere weergave van de Variaties over het koraal ..Allein Gott in der Höh sei Ehr" van Jan Pietersz. Swee- linck. Na een mooi gespeelde Giga van J, B. Loeillet vormde de interpretatie van Bach's magistrale Preludium en Fu ga in G dur een bijzonder hoogtepunt. De opbouw van de Fuga. met haar mar kante thematiek, kwam zeer goed tot uitmg in deze vertolking. De rij van oude meesters werd besloten met het vierde Concerto van G. F. Handel. Hier volgden de fraai gespeelde Fan tasie over Psalm 33 van C. de Wolf en de romantische Prière et Berceuse van Guilmant. Het programma werd beslo ten met een eigen compositie van Dirk Jansz Zwart. Koraalvariaties genaamd. P. Veenstra. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twee uur merkte een agent van politie dat in de Passage een man op een damesfiets rondreed. Het was de 18-jarige Duitse schepeling G. C., die stevig onder invloed van sterke drank verkeerde. Hij Óm de ronde bekêndheld en fleur le verklaarde dat hij de fiets in de buurt geven sal zaterdagmorgen een aantrek- van de Passage had weggenomen. DANK ZIJ een omvangrijk en Bankasingel J. P. Coenlaan te Vlaardin- igen. Daar waar twee auto's tegen elkaar intensief onderzoek va®j gebotst, waarbij een der wagens enkele de Maassluise politie, die veel malen over de kop was geslagen. Dit ea rn ede werking ondervond van het Zaterdag waren tegen de 31-jarige ma troos (van de binnenvaart) B. S„ ie Vlaardingen zoveel bezwarende aanwij zingen gevonden, dat brigadier-recher cheur K. de With nit Maassluis hem in rijjn woning kon arresteren. Hjj bood geen verzet. Maassluise en Vlaardingse politie waren in de buurt om assistentie te ver lenen. S„ die gehuwd is en drie kinderen heeft is voor de inspecteur van politie te Maassluis, de heer J. de Jong, geleld en ingesloten. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd en zal voor de officier van justitie te Botterdam worden geleld. (Van een onzer verslaggevers) Het tweede seizoen van de Schiedamse Zomer Avond Competitie is nu afge werkt. De finales brachten nog verras singen doordat niet de kampioen van de sterkste afdeling <A) totaal kampioen werd. maar die van B. PPSC 2. Op de tweede plaats kwam GTB 3 uit afdeling D. In deze finalewedstrijden sloeg PPSC 2 met 4—1 GTB 3. SVDPW 2 (der de plaats! sloeg met 52 Demos 2. Ook de Algemene Bedrijfsvoetbal Com petitie gaat nu aan de laatste restjes be ginnen. Op het programma staan; maan dagavond; BBSS-te treinen: Scheffer IPC en Dewitro—GRS, terrein Schiet- baanstr.: Rods—GZV en NIVA—ETBH: dinsdagavond HBSS-terreinen; WK Helios en BinghamVegla; Volkspark: auto's. Later bleken al deze foto's van grote en beslissende betekenis te zijn bij het zeer intensieve onderzoek, dat naar het zedenmisdrijf werd ingesteld. Het zevenjarig meisje dat na te zijn aangerand, op de Burgemeester Pruis- singel te Vlaardingen werd afgezet, kon belangrijke gegevens aan de politie ver strekken. Zij vertelde o.a., dat de man haar op zijn bromfiets had meegenomen, toen zij op de hoek van de Riouwlaan en de Bankasingel naar de gevolgen van het ongeluk had staan kijken. Zij gaf ook een beschrijving van de kleding van haar aanrander. Met deze gegevens en met de foto's, die in verschillende in Vlaardin gen verschonende dagbladen waren op genomen, toog de Maassluise politie aan het werk. Er werd zeer systematisch gewerkt. Stukje voor stukje werd de legpuzzel compleet gemaakt. Uit de foto's in de kranten werden mensen opgespoord, die op de plaats van het ongeluk had den gestaan. Met die mensen werd uit voerig gepraat. Er bleken mensen van ver bulten Vlaardingen getuige van het ongeluk te zijn geweest, dat op een za terdagochtend Is gebeurd. Particulieren, die foto's hadden ge maakt, stelden die ter beschikking van de politie. Een bijzondere bijkomstigheid is, dat er ook elf dia'3 gemaakt bleken te zijn, waardoor de mogelijkheid van herkenning belangrijk groter werd, Op een van die dia's bleek de dader (met zijn rug naar de lens gekeerd) voor te komen. Intussen had de politie geheel Vlaar dingen uitgekamd en bestond er al een vermoeden, wie de aanranding had ge pleegd. Voordat men de beschikking over de dia's had gekregen, wist men in Maas sluis al voor 90 procent zeker, dat de man inVlaardingen moest vronen, maar zo lang er geen volledige zekerheid bestond, kon niet tot arrestatie worder, overge Schietbaanstraat: Dewitro—Niva: vrijdag d overgeraan 3 augustus: terreinen Schietbaanstraat: Hoek—WK en GZV- HBSS: GRS—Helios 2. -Scheffer. terrein Dagblad „De Rotterdammer", Schie damse redactie tel. 64154 b.g.g. tel. 11558Ö toestel 51 (b.g.g. na 18 uur 80037) alleen voor redactie-aangelegenheden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr. 23, teL 65431 (alleen voor klachten, ad vertenties en abonnementen "b.g.g. telef. 115588). Apotheek Nieuwland, dr. Wlboutpleln. Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123; politie-alarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Sted. Museum: Zomertentoonstellin- gen. „Het menselijk gezicht van Euro pa" (toto's); Constant Nieuwenhuys „Nieuw Babyion"; pol. prenten van Opland (alles tot 3 sept.) Advertentie en kisten) aan boord van het schip moest brengen. Het afscheid van de achterblijvende echtgenoten droeg een Ingetogen karak ter. Er werd weinig geroepen en weinig gelachen, alhoewel er grote belangstel ling voor het vertrek bestond. De veel gehoorde afscheidsgroeten waren: „Tot over een paar maanden" en „Tot spoedig ziens In Holland". Enkele andere passagiersschepen, die de komende weken zuUen vertrekken, zijn wel geheel volgeboekt In samen werking met de K.L.M. zal de lucht vaartmaatschappij yan Nieuw-Guinea, De KroonduifKroonduif, veertien extra vluchten met superconstenations maken. Een machine zal da dienst onderhouden tussen Blak en Bangkok, een andere vliegt van Bangkok naar Nederland. Het ligt in de bedoeling dat de -vrou wen en kinderen die in de omgeving van Merauke wonen nog deze week -zullen worden geëvacueerd. Vervolgens -komen Seroei, Manokwari, Hollandia en Blak aao de beurt. De operatie wordt uitge voerd onder de naam „Spectrum", Gis termiddag arriveerde de eerste Dakota uit Merauke op Biak met dertig vrouwen en kinderen. Vanmorgen bracht een Da kota wederom een grote groep uit Me rauke. De vrouwen vertelden bij aan kranst dat het vertrek een uur tevoren was aangezegd. Zy mochten per persoon dertig kilo bagage meenemen, maar had den juist genoeg tijd de helft daarvan te pakken. De vrouwen kregen tijdens de vlucht broodjes van de bemanning. Van de veertien extra vluchten naar Nederland waren er vanmorgen drie vol geboekt. Allereerst vertrekken diegenen, die in Nederland een opvangadres heb ben. De KJL.M. is ha staat voor 18 au gustus mei de .Juchtbrog" 1100 passa giers te vervoeren. Daarnaast zouden nog enkele honderden vrouwen en kin deren met normale DC-8 vluchten kun nen worden vervoerd, waardoor de to tale capaciteit voor de komende achttien dagen op 2.0®« passagiers komt. Het evacuatieschema is gebaseerd op het afvoeren van vijfduizend vrouwen en kinderen in de komende maanden. Op basis van de vandaag op Biak be kende gegevens twijfelen de met het transport belaste ambtenaren of dit aan tal inderdaad zal kunnen worden be reikt. Zij zeiden, dat velen niet weg willen, bijvoorbeeld omdat zij nas van verlof zijn teruggekeerd of niet bereid zijn alles achter te laten. Op Schiphol is zaterdagmiddag voor een verlof van vier maanden in Ne derland teruggekeerd de 37-jarige pater Edmar Vergouwen, priester piloot van toet vicariaat Hollandia en de enige vliegende pater van Neder land. Hij werd op Schiphol begroet door zijn ouders en door mej. J. Stad houder en de heer H. Hotebcimer. resp. voorzitster en secretaris van het reservefonds Missieluchtvaart. „Wij beschikken thans over drie een- motorige Cessna's", vertelde pater Ver gouwen, „waarmee wij de missieposten in het binnenland van Nieuw-Guinea be voorraden en waarmee we de mensen tus sen de kust en de missieposten vervoe ren." "Voor ieder toestel is een piloot. Behalve pater Vergouwen zijn er nL nog twee leken-piloten: Rob Janssens» afge staan door Schreiner Aerd-contractore uit Den Haag en Eric EkeL. zoon van een DC-8 gezagvoerder der KLM, Pater Adel- bert Hermans zorgt voor het technisch onderhoud. "DE KROON" Eendrachtstr, 19 Tel. 2755 "T VERFCENTRUM" Hoogstraat 48 - Tel. 4151 "DE GOEDE HOEK" n.v. Floris de Vijfdelaan 114 (Promenade West) Tel. 8210 .„Pater Vergouwen heeft sinds hij in 1958 op Nieuw-Guinea aankwam het res pectabele aantal van 2000 vlieguren in zijn kleine Cessna gemaakt. „Wel hebben we enkele malen pech met onze machines gehad, maar gelukkig heb ik nog nooit een noodlanding behoeven te maken. Dat is trouwens in de wildernis van Nieuw- Guinea nauwelijks mogelijk. Inderdaad, net is ietwat riskant om boven deze on begaanbare streken te vliegen op slechts een motor. De Kroonduif-piloten hebben dan ook alle vliegtuigen me» meer mo toren tot hun beschikking. Maar ik ben bang dat het onze financiële draagkracht te boven zou gaan", zo zei hij „Gezien de enorme terrein-moei lijkheden in Nieuw-Guinea is de mis sionering voor alle transponen volko men afhankelijk van de vliegtuigen. Men legt daarmee in 40 minuten een afstand af, waarvoor vroeger 9 dagen lopen nodig waren, bepakt en bezakt Ernstige zieken, die anders ten dode opgeschreven zijn worden door het vliegteam in een paar uur uit hun iso lement gehaald en naar een zieken huis vervoerd", aldus pater Vergou wen. (Vervolg van pag. 1) drïo en dr. Van Royen. Besloten werd het overleg voort te zetten. Zondagmorgen kwam toen de verrassende mededeling, dat Soebandrio van -een onmiddellijk vertrek naar Djakarata had afgezien en van Soekarno nog enkele dagen in de VS. mocht blyven, zulks met het oog op „nieuwe ontwikkelingen ia de kwestie- N.-Guinet", zoals de Indonesische vice- premier Leixnena het gisteravond in Djakarta uitdrukte. In Soebandrio's besluit om te blijven zag men een aanwijzing, dat de Indo nesische bewindsman rekening houdt met de mogelijkheid, dat bij het overleg ver dere vooruitgang zal worden geboekt. Volgens de oorspronkelijke plannen zou den hy en Malik reeds vandaag in Dja karta hebben moeten terugkeren. Er werd niet meegedeeld, welke de „nieuwe ontwikkelingen" zijn. die de voortzetting van het overleg hebben mogelijk gemaakt Amerikaanse waar nemers hebben echter de Indruk, dat het inderdaad gaat om eea nieuwe Neder landse concessie met betrekking tot het tijdstip, waarop N.-Gninea aan Indonesië wordt evergedragen. Zy veronderstellen, dat de Nederlandse regering zich tot een zekere versnelling van de overdracht bereid heeft verklaard. In Den Haag wenste men zich hier niét over uit te laten. Slechts de Tweede- Kamercommissies van buitenlandse zaken en defensie zijn zaterdag door de regering op de hoogte gebracht van de beslissingen, die vrijdag in het kabinet zijn genomen. De commissie-leden was, zoals gebruike lijk, de grootst mogelijke geheimhouding opgelegd. Er werd alleen een communi qué van vertrouwelijke aard verstrekt, waarin stond dat de gedane mededelin gen van vertrouwelijke aard waren, „aan gezien ook de besprekingen te "Washington vertrouwelijk en nog niet geëindigd zijn". Daaraan werd toegevoegd, dat „uiteraard de mogelijkheid blijft bestaan om de Kamer ook tydens haar reces bijeen te roepen, hetzij op verzoek van de regering, hetzij op initiatief van de Kamer zelf". Volgens de Amerikaanse speculaties zon de nlenwe Nederlandse concessie hierin bestaan, dat de regering In Den Haag akkoord gaat met cm verkorting van de VN,-overgangsperiode tot één jaar in plaats van de twee jaar, waarin bet plan-Bunker voorziet. Uitgaande van een geleidelijke overdracht beoogt dit plan, dat in het eerste jaar de VN. het bestuur over N.-Gninea overnemen, ter wijl in het tweede jaar de volkerenorga nisatie het bestuur langzamerhand aan Indonesië overdraagt. Als de geruchten juist xfjn zou Nederland er rich nu bQ willen neerleggen, dat dit hele proces bestuur*- zich in één jaar voltrekt. De overdracht aan Indonesië zon dan In ieder geval één jaar sa de totstandkoming van een Nederlands-Indoneslesche overeen komst een feit z|jn. Maar zoals bekend heeft president Soe karno vorige week nog de eis gesteld, dat N.-Guinea vóór 1 januari 1963 aan zijn land zal zijn overgedragen. Daaraan zo redeneert men zou Nederland in zekere zin kunnen voldoen door aan secretaris-generaal Oe Thant over te la ten om te beslissen of binnen dat ene, nog overgebleven ,3unfcer-jaar~ het tijd stip van volledige overdracht mogelijk kan worden vervroegd. Een verkorting van de overgansperiode brengt echter bepaalde moeilijkheden met rich mee. De rol, die volgens het plan-Bunker de V.N. moeten vervullen, verliest er door aan gewicht Hoe het ook zij. van Nederlandse kant blijft onverkort gehandhaafd de els, dat toereikende garanties worden verkregen voor het zelfbeschikkingsrecht der Pa poea's. In Den Haag, Washington en New York realiseert mee zich terdege, dat dit punt bij de onderhandelingen veel meer moeilijkheden kan opleveren dan dat van de verkorting der overganspe- riode. Indonesië wil de Papoea's blijkbaar al leen interne zelfbeschikking toestaan (dus binnen Indonesisch rijksverband). Nederland wü de volledige vrije keuze der Papoea's, zoals die te zijner tijd in een volksstemming tot uiting moet ko men, gewaarborgd zien, conform het plan-Bunker. In V.N.-kringen «ijst men erop, dat Nederland in liet uiterste geval ook het verkrijgen van garanties geheel aan Oe Thant sou kunnen overlaten. Op dexe manier zou de verantwoordelijkheid voor de toekomst der Papoea's geheel by de Y.N. ia casu de secretaris-generaal, ko men te berusten. Men acht dit een voor Nederland nlet-oneerbare oplossing. Volgens Associated Prest zou tijdens het overleg van gisteren zijn gebleken, dat Nederland de volksstemming onder de Papoea's binnen drie jaar na de over dracht wil houden. Indonesië daarente gen, zoal bereid tot een plebisciet, zou daarvoor een termijn van vijfentwintig jaar willen aanhouden. A.P. citeerde voorts verklaringen van Indonesische woordvoerders, waaruit bleek, dat ook het vraagstuk van de nor- malisering der Nederlands-Indonesische betrekkingen al een rol van belang speelt bö het overleg. In dit verband doet het gerucht over een nieuwe Indonesische els de ronde, hierop neerkomend, dat Nederland een door Indonesië in het bui- *1•F*1®11 k»ta* wl garando- het bestaan van het blad"dat op"2Tanü- bereid «tin i^nf.uw I'L<L0,ntslë d*c ari 1959 voor het eerst in druk verscheen. Nederland te toersteUo^^Irekltingen mei De waarschijnlijkheid is groot dat de Nieuw-Guinea Koerier i augustus zal moeten liquideren. De grote financiële lasten en het sterke teruglopen van de advertenties zuilen de directie, xoala het er nu voorstaat, dwingen de zaak te slui ten. Alleen een Ingrijpen van de zjjde van het gouvernement kan het nog mo gelijk maken dat het enige onafhankelij ke dagblad In Nederlands Nieuw-Guinea blijft bestaan. De directie van de Nieuw-Guinea Koe rier meent dat als het gouvernement te hulp komt met een garantie het blad nog kan worden gered. Geschiedt dit niet dan komt er onherroepelijk een eind aan

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1