i Morgenmiddag begin van de onderhandelingen Memorandum m£de?.e.?feld' <*at*aar a"e waar- uitgangspunt 3» ten weer terug Verdachten van diefstal Haarlem nu naar Nw.-Guiiiea Sowjetunie breekt alle 1 ruimtereeords Waterman met bijzondere emigranten naar V.S. Angstig avontuur op lava uitstotende vulkaan I Weer auto onder trein: dode en zwaargewonde _1~\ I Verwachting in New. York: DC-8 met record aantal repatrianten °p tv-scherm Het laatste van cle 7272 Drie Nederlanders 2 dagen zoek Duitser werd in Vlissingen aangehouden (Ti! üüSBH DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 MAANDAG 13 AUGUSTUS 1962 nubeduidend goedkoper fANMORGEN is van Indo nesische zyde in New York schijnlijkheid de formele onder- O O 1 handelingen tussen Nederland en Indonesië over de kwestie-! Nieuw-Guinea morgenmiddag om vy£ uur Nederlandse tyd onder leiding van de secretaris-generaal der Ver. Naties, Oe Thant, zullen beginnen. Naar het oordeel van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soehan- drio, moet, voordat tot deze for mele onderhandelingen kan wor den overgegaan, „nog enig infor meel overleg worden gepleegd." Volgens hem dient tijdens dit informele overleg „min of meer overeenstemming op alle punten te worden bereikt." De minister verklaarde „vaag" op de hoogte te zijn van de reactie in Neder landse kringen op het memoran dum van 31 juli. Commentaar wenste Soebandrio daarop niet te geven. „VERGISSING" De vier kostbare schilderijen uit de villa van jhr. Loudon in Aerden- hout zijn weer in Nederland terug. Precies veertien dagen nadat ze waren gestolen droegen hoofdin specteur-korpschef J. Voerman en chef recherche brigadier C. Baas van de Bioemehdaalse politie ze zaterdagmiddag het politiebureau binnen. Ze hadden ze 's morgen? met hun auto uit Aken meege bracht na daarvoor vanuit Genève volmacht te hebben gekregen van mevrouw Loudon. Leidraad Verzoek Man knijpt keel van vriendin dicht UITGANGSPUNT FEEST RESOLUTIE AMBTENAREN TUSSENGROEP (Vervolg van pag. 1) Protestschrijven Antara (Vervolg van pag. 1) Gesprek nu Drie Nederlandse toeristen, die een uitstapje hebben gemaakt naar de centrale krater van de Etna op Sicilië, hebben enige barre dagen achter de rug. Van vrijdagavond tot gistermorgen zijn zij vermist geweest, nadat vrijdagmiddag een hevige storm was losgebroken bo ven de vijf kilometer brede kegel. Toen de storm tot bedaren kwam werd de berg in mist gehuld. Tot overmaat van ramp brak de Etna de nacht daarop uit in een van zijn veelvuldige erupties. Grijze rook trok omhoog uit de centrale kegel en vul kanische as werd in de lucht geslingerd, waardoor in de straten en op de hui zen van dorpen tot op 20 kilometer af stand een dunne grijze stoflaag kwam te liggen. Verdacht van roofmoord 1 beduiden dl goedkoper f70 x 2.2.0 cm f90 x 230 cm Reacties In Nederland ïöHBBSISil <ETpïb Op de door knipperlichten be veiligde spoorwegovergang in het baanvak ZwolleAlmelo te Kaalte is zaterdagmiddag om half vijf een personenauto met twee inzittenden gegrepen door de trein die om 16.20 uit Raalte naar Heino vertrekt. (Advertentie) Dinsdagmorgen begint de ver koop van 'n zeldzame partij ex clusieve dubbelbrede dames- stoffen voor het komende na jaar. voor een prijs, die U normaal aan het eind van hec seizoen zoudt verwachten. Kreukherstellende dubbelbrede stoffen, in vele prachtige kwali teiten, in exclusieve streeo-des- sins. japon-tweeds, changeant flbrenkaen vele andere fantasie- stoffen. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze japonstoffen in een groot sorti ment kleuren en dessins, kreuk- herstellend, dubbefbreed, (voor een pakje 2,5 m, voor japonnen 1,5 m en voor rokken SO cm), alle stóffen, door elkaar per meter voor Géén tel, of schriftfcest. dan de kwestie van het hijsen van de Indonesische vlag, aldus werd ge zegd. Secretaris-generaal Oe Thant heeft gis teren een onderhoud van ©en uur gehad met minister Soebandrio. Volgens Vak kringen. is de kwestie van het memoran dum nog steeds niet geheel opgelost, maar het zou onjuist zijn te zeggen, dat Nederland de intrekking van het memo randum had gevraagd. Zoals bekend had Oe Thant het document (dat bedoeld zou zijn het gezicht van Soekarno te redden) op 31 juli aan Soebandrio overhandigd. Gisteren heeft een woordvoerder van Oe Thant bevestigd, dat Nederland het memorandum enkele dagen later dan Indonesië had ontvangen. Dit was een „vergissing", een „technisch misverstand". In gezaghebbende Indonesische kring in New York heeft men van morgen de symbolische overdracht van het gezag over Nieuw-Guinea tegen het einde van dit jaar door het hijsen van de Indonesische vlag „fundamenteel" genoemd in de voorlopige overeenkomst tussen Nederland en Indonesië, Gezegd werd, dat zonder deze voorziening geen overeenkomst kan worden be reikt. De toekomstige betrekkingen tussen de twee landen „tot voor deel van beiden" ztjn belangrijker Onmiddellijk na aankomst hadden de beide politiemannen, die een zo belangrijk aandeel hebben gehad in de oplossing van deze geruchtmaken de diefstal, een onderhoud met de of ficier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman. Met eigen ogen kon de officier vaststellen dat de schilderijen, waar onder een Rembrandt, onbeschadigd 'Ze waren keurig beschermd door handdoeken van de Akense politie) terecht waren. Sn daarna waren het de persvertegenwoordigers, die zich daarvan op een inderhaast belegde persconferentie in het sportzaaltje van de politie, konden overtuigen. Nogmaals deed hoofdinspecteur Voer man er het verhaal van de speurtocht, die hem, rechercheur Baas en twee col lega's uit Heerlen (men meent in de drie aangehouden Duitsers ook de da ders van een juwelendiefstal in Heerlen te hebben gevonden) naar Bern en Aken voerde. De manier van inbreken is onze be langrijkste leidraad geweest, zei inspec teur Voerman. De dieven hebben zich in de nacht van 27 op 28 juli tussen twaalf en vier uur) toegang verschaft tot de villa door met enkele stenen ruiten In te gooien. Dat Is een niet alledaagse ma nier van Inbreken. Informatie leerde ons dat op deze wij ze enige tijd geleden ook was ingebro-' ken in een juwelierszaak in Heerlen. Toen ook de Akense politie haar archie ven opende en daar een dergelijk geval aantrof, hadden we het eerste „redelij ke vermoeden": verdachten waren drie Duitsers, die inmiddels in een blauwe Opel op weg naar de Zwitserse grens Waren. Onmiddellijk hebben we toen-via in terpol ecu telexje naar Zwitserland ge stuurd. En daar werd de eerste slag ge slagen. In de drukke toeristenstad Inter laken signaleerde een 32-jarige Landja- ger-op-ronde de wagen. Ik heb het grootste respect voor deze man, aldus de heer Voerman. In een flits herinnerde hij zich het door Interpol verspreide nummer, ver geleek dat met het nummer van de Opel en zette op zijn fiets de achtervol ging in. In een nauwe straat hield hij de wa gen aan cn vroeg het paspoort van de chauffeur. Deze bleek de gezochte te zijn cn ook de namen van de beide an dere mannen bleken overeen te komen met die in zijn zakboekje. Een van hen wist nog te ontvluchten maar kon even later toch op het politiebureau van In terlaken worden gebracht. Vandaar zijn ze naar Bern overgebracht. Hoofdinspecteur Voerman heeft hen daar samen met zijn collega's onder vraagd. Ik ben zeer tevreden over de samenwerking met de Bernse politie, al dus te heer Voerman. Ook prees hij het werk van do op de persconferentie aan wezige speurhond Cas. Zoals bekend hebben twee van de drie verdachten bekend. De derde, Stöhr, heeft gezegd voorlopig te willen wach ten en eerst te spreken als hij het tijd stip daarvoor geschikt acht. Van Bern zijn de Bioemendaalse poli tiemannen in de loop van de vorige week naar Aken gegaan ornaat zich hier de schilderijen bevonden (nadat de drie verdachten ze eerst hadden verstopt er gens in dr buurt van Vaals). Hoewel de schilderijen nu in Ne derland terug 2ijn, zullen ze voorlo pig nog niet in de villa van jhr. Lou don kunnen worden opgehangen. Ze gaan eerst naar de heer W. van Es sen uit Haarlem van het centrale ex pertisebureau in Amsterdam, die na mens de verzekeringsmaatschappij Mees en Zn. ook de beloning heeft uitgeloofd. Wie de beloning van ƒ23.060 krijgt is nog niet .bekend, aldus de heer Voer man. Dat is trouwens een civiele zaak, w(j als politie staan daarbuiten. (Er gaan geruchten als zou de beloning in Aken worden uitgekeerd). Wél een politiezaak Is, aldus de heer Voerman, de berech ting van de drie verdachten. Nu de Haarlemse rechtbank inmiddels een bevel tot gevangenneming heeft uit gevaardigd zullen de verdachten langs diplomatieke weg naar Nederland wor den gebracht en, zo voegde de inspec teur er aan toe, dit gebeurt niet via Duitsland. De verdachten zullen dus in Haarlem terecht staan. D« heer Voerman deelde voorts mee dat de Zwitserse politie bij de Neder landse politie een verzoek heeft inge diend om, gezien het succes met de speurhond Cas, twee Nederlandse speur honden met geleiders In Bern te willen detacheren om ook in Bern politiespeur- honden te kunnen africhten. Mijn Bernse collega's waren zeer ver rast door het optreden van de speur hond die feilloos de daders wist aan te wijzen, aldus de heer Voerman. Over de helers deelde de heer Voer man mee, dat het al of niet aanhouden van hen. een zaak is die alleen de poli tie in Aken aangaat. Tot nu toe zijn zij niet gearresteerd. Zoals bekend zorgden zij nog voor een min of meer sensatio neel slot aan de schilderijen-affaire door hun advocaten in te schakelen bij de te ruggave van de schilderijen aan de po litie. Deze bedongen voor de teruggave een geldsom. Of het gevraagde bedrag inderdaad is betaald, is niet bekend. Een - telegrafische felicitatie ontvin gen hoofdinspecteur Voerman en bri gadier Baas zaterdagmiddag van jhr. Loudon, die op het ogenblik met va kantie in Italië verblijft. De heer Lou don deelde de beide politiemannen mee hen eind deze maand persoonlijk zijn dank te komen betuigen. Met de mededeling, dat hij waarschijn lijk een meisje vermoord had, meldde zich zaterdagavond de 22-jarige fa brieksarbeider F. de W. uit Amsterdam op het hoofdbureau van politie. Het bleek, dat de man met zijn 17-jarige vriendin was gaan wandelen bij da Schellingwouderbrug, waar het tweetal in de graskant ging zitten. Er ontstond toen onenigheid, waarop De W. zich op wond en de keel van het meisje dicht kneep. Hij geraakte hierop in paniek en ging rechtstreeks naar het politie bureau, waar hij werd ingesloten. Het meisje meldde zich later op de avond op het bureau Linnaeusstraat, waar zij verklaarde geruime tijd bewusteloos te zijn geweest. Bij een onderzoek in het ziekenhuis is vastgesteld, dat het hier een ernstige wurgpoging betreft, aldus de politie. Het tweetal kende elkaar door vriendschap tussen de wederzijdse ouders Overigens verluidde in V.N.-kringen, dat het befaamde document straks het uitgangspunt zal rijn van de formele onderhandelingen. Er werd aan toege voegd, dat dr. J. H, van Koijen, de Neder landse onderhandelaar, met de Inhoud ervan akkoord zou gaan. Vandaag zou dr. Van Roijen Informele besprekingen voeren met OeThant en Soebandrio. De formele onderhandelingen zonden slecht» twee dagen In beslag nemen. In Washing ton heeft dr. Van Roüen zaterdag nog over technische zaken gesproken met Adam Malik, in tegenwoordigheid van de heer Bunker. Vandaag of morgen wordt in New York ook verwacht de Indonesi sche vice-minister van defensie, luite nant-generaal Hidajat. Indonesië bereid zich inmiddels voor op de grootste viering van de onafhan kelijkheidsdag in de geschiedenis van het land als onafhankelijke staat. Het wordt een zesdaagse „marathon" van festiviteiten en toespraken. De autori teiten hopen op een definitieve regeling van de kwestie Nieuw-Guinea vror on afhankelijkheidsdag, 17 augustus. Hier door zou president Soekarno de kans krijgen zijn feestrede op te luisteren met de aankondiging, dat het gebied volgend jaar in Indonesische handen zal zyn. In geheel Djakarta worden erepoor ten gebouwd. Overal zijn de roodwitte vlaggen te koop. Het stalen skelet van een 80 meter hoog nationaal monument is met de Indonesische kleuren behan gen en wordt 's nachts helder verlicht. De kranten mogen, ondanks het gebrek aan papier, een supplement van zes pa gina's uitgeiven voor de feestdag. De feestelijkheden beginnen op It augustus en duren tot en met 26 augus tus. Kermissen en culturele activiteiten zetten luister bU aan het feest. Op 17 augustus zal Soekarno vanuit het Mer- deka-paleis zijn gebruikelijke lange re devoering houden. Hjj is nu op Ball be zig met de opstelling hiervan. Op 13 augustus zullen strijdkrachten en bur gers een grote parade houden in Dja karta. De Indonesische minister van mijn bouw en basisindustrieën, Chaeroel Sa- ieh, heeft verklaard, dat de 87 miljoen Indonesiërs ook nadat de crisis rond Nieuw-Guinea is opgelost, te kampen zullen hebben met economische moeilijk heden. Wij zullen nog steeds staan voor tekortkomingen en moeilijkheden in di verse sectoren, die nog geruime tijd zul len blijven bestaan, vooral op het ge bied van de opvoering van de produk- tie". Hij voegde hieraan toe, dat het prdbleem van het verschaffen van ma terialen en onderdelen aan plaatselijke industrieën niet op korte termijn kan worden opgelost. De voorzitter en de secretaris van het comité Front Nationaal Papoea, dat vrijdag de in HoUandia gehouden demonstratie organiseerde, de heren D. Sarwon en J. Ajamseba, zijn zaterdag door gouverneur Platteel ont vangen om hem een resolutie te over handigen. Daarin wordt aangedrongen op volledige .garanties voor het zelfbe schikkingsrecht van de Papoe's bij de onderhandelingen in de V.N. Voorts wordt gevraagd, dat tijdens het overgangsbestuur zo spoedig mogelijk Om half acht is zondagochtend de eerste DC-8 van de KLM op Schiphol aangekomen, die is ingeschakeld in de luchtbrug tussen Nieuw-Guinea en Ne derland. De sriaalreus bracht meteen het record-aantal van 178 repatrianten uit Biak op Schiphol, Van dit aantal maakten zeer vele baby's, kleuters en kinderen deel uit. Zo waren er o.a. 8 grote families met S of 6 kinderen, die tezamen al bijna 60 zielen vormden. Drie uur later bracht een tweede DC-8, de KLM-lijnmachine uit Tokio, nog een 20-tal repatrianten, die in Bangkok aan boord waren gekomen, naar Schiphol. Zoals bekend vliegt eer, Super-Constellation van de KLM gere geld met repatrianten van Biak naar Bangkok. Met een andere Super-Constellation, die chartervluchten tussen Bangkok en Schiphol uitvoert, zijn later nog circa 110 repatrianten op Schiphol gearri veerd, Deze machine, die aanvankelijk om 16 uur zondagmiddag zou aanko men, had vertraging opgelopen. De Engelse kustvaarder Lady Sonia is gisteravond bij Hoek van Holland op de Maasvlakte gelopen. De seinpost van Hoek van Holland had waargenomen, dat bet schip verkeerd voer en geruime tijd getracht dit de bemanning door seinen onder dc aandacht te brengen. De seinen algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Het Front Nationaal Papoea dlrlngt er bij de Nederlandse en Indone sische regering op aan de NSemv-Gui- nea-raadsleden Jouwe, Tanggahma en Womsiwor, die als adviseurs aan de Nederlandse delegatie zjjn toegevoegd, bij de komende besprekingen te erken nen als derde partij, die het gehele Pa poeavolk vertegenwoordigt. Mr. J. H, Boekraad, landrechter in Kollandia, die als bijzonder gemachtigde van de afdeling Nieuw-Guinea der Al gemene r.k. Ambten&renvereniging naar Nederland is gereisd, heeft zaterdagmid dag bij zijn aankomst op Schiphol ver klaard, dat de bezorgdheid onder de ambtenaren in Nieuw-Guinea schrik barend is toegenomen. Dankzij mede werking van het gouvernement had mr. Boekraad gelegenheid gekregen een maand te vroeg op verlof te gaan. HU vermoedt, dat hij niet meer naar Nieuw. Guinea terug zal keren. De overkomst van ntr. Boekraad wordt .van belang geacht voor de vergadering, die vandag begon als de centrale com missie voor georganiseerd overleg in Den Haag. bijeenkomt. Daar wordt de algemene maatregel van bestuur onder de loep genomen, die moet voortvloeien uit de wet op het bijstandskorps. Mr. Boekraad meende, dat de regering er onjuist aan had gedaan de evacuatie der ambtenaren-gezinnen een vrijwillig karakter te geven, „Wij protesteren daar tegen", zei hij, „de overheid dient de volle verantwoordelijkheid op zich t* nemen. Nu de ambtenaren zelf moeten kiezen is er grote spanning en besluite loosheid on'staan. Vrouwen hebben het gevoel, dat ze hun mannen in de steek laten". Had u het dan beter geacht, wanneer de regering de gezinnen gedwongen had naar Nederland terug te keren, zodat geen vrouw zou hebben mogen blijven ook al had ze dat gewild? Meent u dat het opleggen van verplichte evacuatie minder spanning teweeg zou hebben ge bracht?", zo werd ter persconferentie gevraagd. Mr. Boekraad moest zich op die vraag even beraden, voor hij deze bevestigend beantwoordde. Desgevraagd deelde hij mede, dat er naar zijn schatting circa 2800 Nederland se ambtenaren in Nieuw-Guinea zijn en nog eens 1000 gekleurde, merendeels In donesische. ambtenaren, de zg. tussen groep, ook wel genoemd de maatschap pelijke Nederlanders, die echter geen Nederlandse nationaliteit hebben, al zyn sommigen wel Nederlands onderdaan. Het bijstandskorps heeft geen betrekking op deze groep, die zich volgens mr. Boekraad in een bijzonder precaire po sitie bevindt Hij meende, dat Neder land verplicht is deze mensen, die jaren lang in goed vertrouwen op de Neder landse regering aan de opbouw van van Nieuw-Guinea hebben meegewerkt, eveneens garanties te geven. Volgens hem moest hun op vrijwillige basis de gele genheid worden gegeven eveneens naar Nederland te vertrekken. Met nadruk stelde mr. Boekraad, dat weinig of geen Nederlandse ambtenaren bereid zijn het werk In Nieuw-Guinea nog- voort te zetten nadat het Neder landse bewind over het land zou zijn beëindigd en overgedragen aan de V.N. en Indonesië. In Den Haag en New York is zater dag jl. het protestschrijven van de Ne derlandse regering tegen, de infiltraties van vorige weelk voor publikatie vrijge geven. De brief is vrijdag jl. door mr. C. W. A. Schürmann, permanent verte genwoordiger van Nederland bij de V.N., aan secretaris-generaal Oe Thant over handigd. In de brief staat, dat een eerste, uit veertig man bestaande groep Indo nesiërs in de nacht van dinsdag op woensdag met boten op het eiland Was, ten westen van het schiereiland Onin, is geland en dat in de nacht van don derdag op vrijdag volgens mededelin gen van de plaatselijke bevolking onge veer 140 Indonesiërs, ook in boten, bij Wey op Misool zijn geland. Leden van deze groep hadden verteld, dat nog meer infiltranten zouden volgen. Ver zocht werd de brief te doen circuleren als een document van de Veiligheids raad. In Indonesische kringen in New York werd zaterdag gezegd, dat de Indonesi sche regering nog steeds van mening is, dat wat vorige week is gebeurd geen „infiltraties" genoemd mogen worden, omdat Westelijk Nicuw-Gulnea Indone sisch gebied is en de Indonesiër* het recht bebben daar te verblijven. Antara heeft gemeld, dat de Indone sische marine schietoefeningen met zwaar geschut heeft gehouden bU Paotere op Zuid-Celebes. De oefeningen hid den verband met de campagne om Nieuw- Guinea. Antara meldde eveneens, dat pro-Indonesische inwoners van Nieuw- Guinea donderdag jl. de e'ktrische cen trale van Hollandia onklaai hébben ge maakt De hele stad zou daardoor in het donker hebben gezeten en er zou paniek onder de bevolking zijn ontstaan Vol gens het persbureau (dat berichten uit Maikassar citeerde) hebben pro-Indone sische bewoners ook een aantal hoogst belangrijke objecten in Hollandia in brand gestoken en Nederlandse patrouil les aangevallen. De derde Russische astronaut, majoor Nikolajef, 32 jaar oud, getrouwd en vader van een dochtertje van zes jaar, heeft 88,5 minuten nodig voor een omwente ling. Op het hoogste punt beweegt zijn ruimteschip zich 251 kilometer boven de aarde, op het laagste punt is de hoogte 183 kilometer. Het doel van de vlucht, zo zei de radio-omroeper met trillende stem, is aanvullende gegevens te verkrij gen over de invloed van de omstandig heden tijdens een ruimtevlucht en het vermogen tot handelen van een mens ge durende een langere periode van ge wichtloosheid. Tevens wil men aan de hand van de gegevens die de Wostok 3 regelmatig naar de aarde zendt toekom stige ruimteschepen verbeteren en de communicatiemiddelen nauwkeuriger be studeren. Een half na de lancering verscheen bet beeld van Nikolajef op de Russische tv-schermen. De derde ruimtevaarder lijkt op Titof, maar hü is knapper. Na t(jn portret uitgezonden te hebben, ver scheen de astronaut in zijn ruimtekos tuum op de beeldbuis. Er werden toen nog enige schaarse mededelingen gedaan over de communicatiemiddelen die Niko lajef ten diensten staan en In een be knopt bulletin werd gezegd, dat de ruim tevaarder zich uitstekend voelde en dat alle apparaten volgens plan functioneer den. Zes uur na de lancering gaf Tass het eerste bericht waaruit duidelijk bleek, dat er al meer dan een baan was af gelegd. Toen begon ook de gebruikelijke uitwisseling van groeten. Een speciale boodschap was bestemd voor premier Chroesjtsjef, die met vakantie aan. de Zwarte Zee vertoeft. „Ik vo«l me uit stekend en het hele systeem van het ruimteschip functioneert prima. Ik groet u en ik ben er trots op, dat u de moed hebt getoond deze historische vlucht te laten uitvoeren", zo zei Nikolajef. Evenals Titof destijds berichtte Niko lajef toen de nacht boven Moskou viel. Te midden van aile rommelige drukte, die nu eenmaal de afvaart van een groot zeeschip kenmerkt, bevond zich zater dag aan boord van het sa Waterman het .gezin Van Helden uit r aardingen. Vader, moeder 34 jaar - n zeven kinderen van 2 tot 16 jaar ou<_ Ly vorm den het laatste van 7272 gezinnen, die dank zij een bijzondere Amerikaanse wet Walter Pastore wet in de ge legenheid werden gesteld buiten de nor male quota om een vedbüjfsvisum voor de VB. te krijgen. Veie uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen konden er ge bruik van maken. Amerika werd dank zij deze wet 17.895 burgers rijker. Op 1 juli werd gestopt met het verder uitreiken van Walter Pastore visa maar juist voor die datum had de oud-marine man W. van Helden voor zich en zijn gezin, het laatste exemplaar in de wacht .gesleept. Hem wacht een huis in Mil- ford en een baan in Beüihgham, twee plaatsjes in de staat Massachusetts, De Wereldraad der Kerken bemiddelde bij het pogen te emigreren en in Miiford zal de vrouwelijke dominee van de First Baptist Church, miss Palmer, het gezin voorlopig onder haar hoede nemen. De heer Van Helden keerde in 1952 terug uit Soerabaja waar hij bij de Konink- Ujke Marine diende. Een jaar later kwam hij in dienst bij de Shell en hoewel hot hem dus niet tegen zat was de drang te emigreren 't kleine Nederland weer te verlaten toch. te groot. „Amerika biedt meer kansen voor myn kinderen", zo meent vader Van Helden. De tijd zal leren of hij gelijk heeft De zeven kin deren zelf maakten zich er zaterdag niet al te druk om. Voorlopig was voor hen het avontuur van de zeereis en het sluiten van vriendschap met de tien tallen medepassagiers van hun leeftijd veel interessanter. dat hij had gegeten voedsel uit tube* en natuurlijk voedsel en dat hij van plan was een uurtje rust te nemen. Voor de maaltijd had Nikolajef zich los gemaakt uit zijn stoel. Hij kon zich vrij in de cabine bewegen, zonder dat er een koerswijziging van de Wostok 3 merk baar was. Twee keer heeft de astronaut de handbesturing in werking gesteld. Hij kon zo het ruimteschip een geringe koers-, afwijking geven. Westelijke waarnemers leiden uit de mededeling dat Nikolajef heeft gewandeld af, dat de Wostok 3 aanzienlijk groter is dan vorige Rus sische ruimteschepen. Radio-Moskou heeft noch over de afmetingen, noch over het gewicht van het ruimtevaar tuig iets meegedeeld. In een door Tass gegeven levensbe schrijving werd gezegd, dat Nikolajef geboren Is op een collectieve boerderU- Na de lagere school wilde hjj dokter worden, maar het draaide uit op hout hakker. We] had hij als kind al een bij zonder grote belangstelling voor vlieg tuigen. Zijn dorpsbewoners herinneren zich d&t hij met moeite van het voorne men af te brengen was uit een boom te vliegen na een bezoek aan een vlieg veld. Volgens Gagarin, die met beide astronauten in voortdurend contact stut heeft Niko'ajef als piloot van straal jagers grote moed betoond. Een etmaal na de lancering van de Wostok 8 begon luitenant-kolonel Po- povic met- de Wostok 4 aan zijn ruimté- vlucht. Spoedig na de eerste omwen teling kwamen westelijke ruimtevaart deskundigen tot de conclusie, dat het hier niet gcat om twee geheel afzónder lijk te beschouwen vluchten, doch om een experiment dat zowel in de Ver enigde Staten als in Rusland sinds lan ge tijd werd bestudeerd. De Britse radiotelescoop in Jodrelt Bank ving gistermorgen om half elf de eerste sig nalen van de Wostok 4 op. De Brittan hoorden dat overste Popovic premier Chroesjtsjef meldde dat alles uitste kend verliep aan boord. Het ruimte schip van Popovic legt de afstand oln de aarde af in dezelfde tijd als de Wostok 3. De ruimtevaartuigen bevonden zich lange tijd vlak bij elkaar en radio-Mos kou heeft verklaard, dat er rechtstreeks radio-contact tussen da beide bestuur ders mogelijk was. Volgens de politie hadden de Neder landers, de 52-jarige heer S. Wilk uit Den Haag met zijn zoons Maurice en Isidore, de tocht al eens eerder gemaakt, zodat de hoop bestond dat zij zich niet al te dicht bij de krater hadden gewaagd. Een uit gebreide speurtocht van carabinieri en soldaten liep echter op niets uit. Gepro beerd werd om met behulp van vuurpij len de vermisten behulpzaam te zijn. On derwijl zat mevrouw Wilk aan de voet van de Etna te wachten op nieuws over haar gezin. Zeifs helicopters werden in geschakeld. Gistermorgen evenwel kwam het grote nieuws: de Nederlanders waren gevonden in Adrano, een dorpje op de zuidwestelijke helling van de vulkaan. Het drietal maakte het uitstekend. De Nederlanders waren vrijdag in de mist de weg kwijtgeraakt. Zy hebben toen besloten niet verder naar een pad te zoeken, aangezien dit levensgevaarlijk werden echter kennelyk niet waargeno men en ongeveer 2V4 kilometer voor de seinpost liep het vaartuig aan de grond. Na ongeveer een kwartier slaagde het schip er evenwel in op eigen kracht vlot te komen. Het is vervolgens de Nieuwe Waterweg binnengevaren. ■was op de In potdichte mist gehulde kegel van de werkende vulkaan. In plaat» daarvan rijn ZU recht naar be neden de Etna afgedaald. Na meer dan 24 uur lopen, afgewisseld met korte peri odes waarin zij sliepen, kwamen x(j bij het dorpje Adrano aan. Zij hadden de weg daarheen gevonden door de vuur pijlen, die de politiepatrouilles hadden afgeschoten. Op vereoek van de rechtbank van Sarreguemines In Frankrijk is in Vlissin gen aangehouden de Duitser H. O. uit Diisseldorf. Hij wordt verdacht van roof moord op de eveneens uit Diisseldorf af komstige 58-jarige weduwe Alma Goertz. O. sou deze vrouw in de aan de Frans- Duitse grens gelegen plaats Saaralben door halsafsnijding van het leven hebben beroofd en. zich meester hebben gemaakt van een bedrag van 11.000 Mark. Mevrouw Goertz, eigenaresse van een restaurant in Düsseldorf, was op 13 juli uit die stad vertrokken om in Frankrijk te gaan kamperen. De aanhouding van O. tn Vlissingen kon gebeuren op aanwijzing van eén dochter van het slachtoffer. Hij werd aangetroffen in huurkamers. O. had geen uitzonderlijk groot geldsbedrag by zich. Het slachtoffer werd 21 juli dood aangetroffen en kon eerst donderdag j.l. door de politie van Straatsburg wor den geïdentificeerd. De van roofmoord verdachte Duitser is voorgeleid voor de officier van justitie in Middelburg en ingesloten in het Huis van Bewaring aldaar. Hij zal vermoedelijk aan Frank rijk worden uitgeleverd. O. verbleef met zijn gezin in Vlissin gen. De Duitser had de beschikking over een auto. Zijn vrouw geraakte in moei lijkheden, doordat zij niet in het bezit is van een rijbewijs en dus niet per auto Vlissingen kan verlaten. Morgen begint de voorseizoen verkoop van een grote fabrieks- partij Fl brace! wollen dekens in extra grote maten, heerlijk warm en zp licht als een veertje. Al: U deze winter verzekerd wilt zijn van een heerlijk lang harige geruwde wollen deken, in de grootst denkbare maat, zorg dan dat U er morgen bij bent, want dan koopt U ze, al die grote maten door eikaar voor één prijs... voor nog géén zeventien gulden. Dinsdagmorgen cm 9 uur be gint de verkoop van deze extra grote wollen dekens, In double- face, moderne strepen en fraaie fantasie dessins, Ë/mKL nu voor Citn 1*1, schrift, telt. Toen de belde Wostok* gisteravond vlak bij elkaar waren, werd er een radio gesprek georganiseerd waaraan Nikolajef, Popovic en Gagarin deelnamen. Vanuit de rolmte werden enthousiaste versla gen over de kleuren van de hemel ge geven, die Gagartn uit herinnering aan vulde. Tenslotte heeft de Sowjetunie de Ver enigde Staten verzocht zich te onthou den van kernproeven die gevaar kun nen opleveren voor de beide Russische astronauten. In een boodschap van radio-Moskou werd er op gewezen dat de vluchten vreedzame onderzoekingen van de ruimte ten doei hebben ea de belangen van slle landen dienen, In haar antwoord heeft de Amerikaanse regering gezegd dat. zij in de eerste plaats de Russen een behouden terug keer wenst cn dat de enige proeven in de atmosfeer waarvan zij weet de on langs dooi Chroesjtsjef gelaste zyn. De belde grote invloedrijke bladen In de Verenigde Staten, de New York Hersüd Tribune en de New York Time*, hebben vanmorgen uitvoerig commen taar geleverd op de nieuwe Russische ruimteprési&Uëj DFTfew YorsrTïmei merkte o.m. op, dat de Ver. Staten hun krachtinspanningen in de ruimtevaart, met het oog op de jongste Russische successen, dienen te verdubbelen. De V.S. liggen verder achter dan men dacht", aldus het blad. De Herald Tribune meent, dat riva liteit geen afbreuk mag doen aan de hartelijkste gelukwensen voor de moedige ruimtevaarders en voor geleerden en technici, die hun prestatie hebben moge lijk gemaakt. Verder schrijft het blad: „Het is begrijpelijk, dat de Russen op deze dag, op de eerste verjaardag van de muur in Berlijn, hun grote mis lukking trachten te verbergen met een nieuwe buitengewone prestatie in de ruimte. Maar zij kunnen geen veran dering brengen in het feit. dat de muur hier op aarde betekent dat het commu nisme aEeen kan bestaan door een betonnen barrière -P te richten, dus door van .een bepaald gebied een reusachtige gevangenis te maken". De rond de aarde draaiende ruimte schepen zyn ook gedurende korte tijd in Nederland te zien (geweest). De Wos tok 3 is zaterdagavond om 21.29 uur waargenomen door de heer Kamperman uit Olst, vrijwillig medewerker van de Utrechtse sterrenwacht. Wostok 3 was te zien als een zwak, maar voor het blote oog onmiskenbaar zichtbaar flik kerend lichtpunt, dat zich met de schijnbare snélheid van een vliegtuig van het noordwesten naar het zuidoosten bewoog. Prof. dr. C. de Jager van de Utrechtse sterrenwacht heeft medegedeeld, dat men met behulp van nieuwe gegevens heeft uitgerekend, dat zowel de Wostok 3 als de Wostok 4 vanavond in het noordooste lijke deel van ons land om tien uur pre cies zullen passeren. De Amerikaanse televisiemaatschap- pllen hadden de Sowjetunie gisteren ver zocht om een directe televisieuitzending van de ruimtevluchten via de Amerikaan se satelliet Telstar. Dit is door de Sow jetunie echter geweigerd. De televisiesta tions in de Ver. Staten zonden gisteren de in Europa uit Moskou opgevangen te levisiebeelden uit De filmopnamen hier van waren per vliegtuig overgebracht. pr 4hhk== wtHnum nu bekend geworden. Het ongeluk zou om 22.00 uur gebeurd zijn, toen d« heer Vlugt op zijn bromfiets werd gesneden door een personenauto, die na het onge- geluk is doorgereden. Het slachtoffer is inmiddels in het ziekenhuis geopereerd. Hij mocht nog niet door de politie wor den gehoord. Te Westwoud is vrijdagmiddag de 5- jarige Sjaak Braas bij het plotseling oversteken van de rijweg door een pas serende auto, bestuurd door de heer T. M.uit Veenhuizen, gegrepen. Het jongetje De bestuurder, de heer - A. H. Jansen uit Velp, werd zwaar gewond kwam op Tiet"trottoir*'terecht eh över- en is naar het r.k.-ziekenhuis te Haal-, leed tér plaatse, te gebracht. Zijn medepassagier, de j 'heer M. P. J. Rockx uit Nijmegen, wasl Vrijdagmorgen omstreeks tien uur I op slag dood. De auto werd zwaar be-1 is in de haven van Oostmahorn het sehadigd. Het treinverkeer had een i stoffelijk overschot gevonden van de half uur vertraging. 161-jarige uitvoerder bij de Lauwers- I zeewerken, de heer A. Raadsveld. Hy Op 8I augustusi heeft de 24-jarige hef-; |s waarschijnlijk in de nacht van don- tnickenauffeur J. T. Vlugt, na een aan- derdag op vrijdag verdronken bij het rijdtag, twee uur ernstig gewond op de aan boord gaan van eer. motorschip. Zeeburgerzeedijk te Amsterdam gele- dat naast de reddingboot Insulinde gé- gen. Een onbekend bebleven man heeft meer la_g. Het was iaag water en «a toffer daarna thuis gebracht, j heer Raadsveld moest een trap afdalea Dit is de Amsterdamse politie eerst I om het schip te bereiken.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2