Laatste officiële bezoek iverddag vol prachtige hoogtepunten m zeer verrast met Koningin enthousiast over massapleinspel Veel lof voor auteur en regisseur KONINGIN REED IN OPSTAPWAGEN OVER GROOTSTE SCHEEPSWERF Burgemeester Peek geeft overzicht in rede Schiedam door de eeuwen heen Geschenken voor jeugdcentrum mm NTS snel met reportage konbezoek DE ROTTERDAMMER Pagina 3 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 70 stonden de duizenden lang (Van een onzer verslaggevers) f'RUUSJE IMMERZAAL zal bij haar klasgenootjes van de Schie damse Dr. Kuyperschool een heldin zijn in de komende dagen. Zij was de eerste die H.M. Koningin Juliana mocht verwelkomen :toen zij vanmorgen aan de Schiedamse grens arriveerde. Het was ongeveer half elf toen de Koninklijke stoet over de Rotterdamsedijk kwam aanrijden. Eindelijk was het langverbeide bezoek van de Vorstin aangebroken. Juichend was de stemming in Schiedam. Jui chend was eigenlijk de hele dag die vele hoogtepunten had. En Schiedam genoot bovendien voor het laatst een officieel be zoek van de Landsvrouwe te krijgen. Het ligt namelijk in het voor- némen van de Koningin voortaan slechts wat in hoftermen heet „werkbezoeken" te brengen en geen officiële bezoeken meer aan ge meenten. Het was metterdaad een hoogtijdag, een dag waarover men nog lang zal napraten. Een dag waarop de zon zelfs vaak Schiedam gunstig was gezind. De Koningin was vergezeld van haar dame du Palais L. A. J. Baronesse de Stneth geb. Baronesse van Pallan, mr. dr. K- P. van der Mandele, kamerheer in buitengewone (Lenst en mr. J. v. d. Hoeven, particulier secretaris. Onder het beieren van alle Schiedamse kerkklokken reed de Vorstin Schiedam bin nen. Ter begroeting waren bij de grens aanwezig (behalve Truusje) mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid-Holland en burgemeester W. J. Peek. Het wat zenuwachtig Truusje zorgde er voor dat met haar kleine bloe- menhule de spanning bij een ieder direct gebroken was. Trots Cadeaus Grote eer AGENDA VOOR SCHIEDAM Vandaag... „TTwintig eeuwen Schiedam -*■ presenteren zich" is een overweldigend succes geworden. Grote waardering en veel lof zijn de auteur Nic. van Lopik en regis seur Pieter G. Lutz ten deel ge vallen. De Koningin heeft beiden na afloop opnieuw bij zich laten(arisch, klonk telkens weer roepen óm haar bewondering uit te spreken voor wat zij noemde „deze knappe prestatie". Zij sprak er in het bijzonder haar verwonde ring over uit dat de heer Van Loo pik het massaspel in! zo'n betrek kelijk korte tijd. heeft geschreven en voorbereid. Het tijdschema van het massaspel werd niet over schreden. Precies op de vastgesteD de tijd eindigde het. „Het was bui tengewoon aardig en ik veel ine zeer voldaan", zei de vorstin spon taan. Tientallen toeschouwers hebben meteen na afloop Nie. van Loopik en Pieter G. Lutz hartelijk gefeliciteerd met het grote sucees. Het was fan- Maquette (Van een onzer verslaggevers) IN DE stijlvolle aula van het Stedelijk Museum van Schie dam heeft het voltallig ge meentebestuur vanmorgen ko ningin Juliana ontvangen. Deze Voorgesteld te beperkte ruimte in het oude stadhuis, waar sedert het ont staan van de stad het gemeente bestuur is gezeteld. Burgemees ter sprak in de aula de volgende rede uit: All-round Nieuwland Dankbaarheid Grootste Ontvangst SCHIEDAM JUICHT VORSTIN TOE! kant, vandaag in Schiedam.: eerst wachtendvervolgens jubelend en zwaaiend naar hun vorstin, de fraai getooide jeugd vooraan. IN het journaal van de NTS zal vanavond een ongeveer drie minuten durende filmre- portage van het Koninklijke be zoek aan Schiedam worden ver toond. Het eerste gedeelte van de film is vanmorgen met een gereedstaande auto naar Bus- sum gebracht. Het tweede ge deelte van de reportage werd in de loop van de middag na afloop van het bezoek aan de werf Wilton Fijenoord met een speciaal vliegtuig van de Luchthaven Rotterdam naar het vliegveld hij Hilversum ge bracht. Daar stond een auto klaar om de film verder naar Bussum te brengen. schap juist de andere kant heen, naar Kethel, De stoet reed vanaf het plein de met vlaggen en oranje bloemen getooide Broersvest verder af naar de niewue Proveniershrug. Min of meer was dit tevens de eigenlijke ingebruikneming van de 'brug. Uitvoerig is de wijk Nieuwland aan de vorstin getoond. Er werd zo gereden dat de Koningin een groot gedeelte van de wijk kreeg te zien. Geen piekje op de trottoirs was leeg. Evenals in andere delen van Schie dam waren ook hier bepaalde blokken afgezet voor schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaiden en juichend toch ook van hun verbondenheid aan het Konink lijk huis blijk gaven. De Koningin was gekleed in een lila complet en droeg een toque van grof stro van ongeveer dezelfde kleur. Haar handtasje en haar schoenen j; waren van zilver lila en harmonieer- den uitstekend met het complet. De stoet van zes auto's zette zich meteen in beweging om via Rotterdamse dijk. Koemarkt en Hoogstraat naar het museum te rijden. Voorop ging de auto 'waarin de politiecommissaris K. Rijpma was gezeten, dan volgde de auto van mr. Klaasesz dan de wagen van de Koningin, waarin ook mr. Peek had plaatsgenomen, daar achter de auto van de hofhouding, vervolgens een auto met de loco-burge meester de heer H. Saibel en de echtge note van (burgemeester Peek en tenslotte de wagen met de wethouders en de ge meentesecretaris. De gehele dag is deze volgorde zo gehandhaafd. Over de dijk, rond de Koemarkt en door de Hoogstraat reed het hoge gezel schap temidden van deinende hagen van wuivende duizenden. Dat de aula van het museum was uitgezocht om de officiële begroeting te herbergen vindt zijn oor- raak in het feit dat het Stadhuis aan de Grote Markt beslist te klein is om alle gasten te kunnen bevatten. Langs een erehaag van padvinders en padvindsters begaf het gezelschap zich naar de aula. Tijdens het drinken van een kopje koffie werden eerst de wet houders en de gemeentesecretaris aan Hare Majesteit voorgesteld evenals de andere raadsleden. Burgemeester Peek hield vervolgens een rede over de groei van de stad. Aan het einde van zijn be toog bood de heer Peek de landsvrouwe de cadeaus aan. Groot was de verrassing toen de bur gemeester z(jn hoge gast meedeelde dat Schiedam haar een complete inrichting voor een gymnastieklokaal en een mo zaïek aanbood. Belde zijn bestemd voor 3e twee jeugdcentra die de Nederlandse jriigd hjj het zilveren huwelijk van het Koninklijk paar heeft aangeboden, de Hunnenschans In Nnnspeet en de Zil veren Schor bij Arnemniden. Ook kon de heer Peek namens Schie damse bedrijven enkele speciaal door de N.V. Verenigde Glasfabrieken vervaar digde kristallen flessen overhandigen. De flessen waren gevuld met Schiedams vocht en zijn voorzien van een ingegra veerd wapen van Schiedam. Deze flessen waren in een bloemstuk gevat. stapte boden de jongste deelnemers aan het spel. de elfjarige Aaike Rodenburg en de 12-jarige Henk van Hattem (bei den uit Kethel) haar bloemen aan en een geplastificeerd tekstboekje van het spel. Nadat de vorstin had plaatsgenomen op het met vlaggen gedrapeerde balda kijn werden de schrijver van het massa spel, Nic. van Looplk, regisseur Pletcr G. Lntz en selcomitévoorzitter J- v. d. Griend aan haar voorgesteld. De Koningin toonde zich zeer ver rast toen zij de prachtige decors op het plein zag. Zij zei tot de journalist Van Loopik „Wat ziet het er hier spannend uit" en even later „Dit zijn zeker de oude huisjes van Schiedam", terwijl zij op de decors wees. Nog voordat de Koningin bad plaats genomen onder het kleurige baldakijn schalden de herauten hun signalen door de lucht. Bijzonder geïnteresseerd heeft de vorstin het spel gevolgd. Zij gaf er haar volle aandacht aan totdat ook de laatste groep was afgemarcheerd en de laatste auto was vertrokken. Tot slot van deze waardige presentatie speelde het muziekkorps van Gusto het» Wilhel mus. Terwijl de deelnemers aan het plein- spel begonnen aan de rondgang door Schiedam ging het Koninklijke gezel- Een rondrit door de trots van Schie dam (het Beatrixpark) kon niet uitblij ven. Op twee plaatsen in het park werd gestopt om te zien hoe padvinders een tentenkamp, opzetten en om andere op voeringen te zien. Via het Duivenpad kwam de stoet in Kethel. Bij de Sportparkbrug gekomen reden de auto's met de hoge gasten het fietspad af om onder de brug door te kunnen rijden. Op deze wijze was het mogelijk om de vorstin de massale gymnastiek- demonstraties die honderden leden van Schiedamse verenigingen uitvoerden op het sportveld beneden bij de brug, te to nen. Het sportveld was gemarkeerd mei DEELD onmiddellijk na de aankomst van de Vorstin in Schiedam: Koningin Juliana wordt hier geflan keerd door mr. J. Klaasesz (links) en burgemeester Peek. een woud van vlaggestokken gedragen door dezelfde jongens die de vlaggen pa rade bij het pleinspei verzorgden. Bijzonder prettig was het dat de routes die de Koningin en haar gevolg reed om naar de verschillende punten te gaan, langs omwegen leidden zodat een zo groot mogelijk aantal Schiedammers in de gelegenheid werd gesteld de Lands vrouwe te zien. Dat daarvan gebruik Is gemaakt is vanzelfsprekend. Tegen een uur kwam het hoge gezelschap aan bjj een andere Schiedamse trots: de Maas boulevard. In restaurant Europoort gebruikte zij, tezamen met een honderdtal vooraan staande Schiedammers, vertegenwoordi gers van het verenigings- en bedrijfsle ven de lunch. Inmiddels hadden zich in het Julianapark driehonderd bejaarden, waaronder veertig invaliden. opge steld om de Landsvrouwe te ontvangen. Voor een van hen was het wel een bij zondere dag: mevrouw Pleuntje Gandria. Haar viel de eer te beurt de Koningin bloemen aan te bieden. Dat speciaal me vrouw Gandria dit mocht doen komt om dat zij van 1944 tot de bevrijding kame nier was bij Koningin Wilheimina in het Engelse Wandsworth. Zij had dus in Engeland geregeld contact met ons vorstelijk huis. Na ongeveer twintig minuten begaf de vorstin zich naar de werf van Wilton Fijenoord. Vandaar om ongeveer half vijf werd de thuisreis aanvaard. Nagewuifd door duizenden heeft de Koningin af scheid genomen van een Schiedam dat t Stadhuisplein: Tweede opvoering mas- sapieinspel „Twintig Eeuwen Schiedam I presenteren zich", 20, waarna optocht van alle deelnemers en andere specta- j culaire attracties door Schiedam-Oost; i tot besluit taptoe. j Dagblad ,,De Rotterdammer" Schie damse redactie Lange Kerkstraat 82, tel. 66382 b.g.g. tel. 115583 toestel 51 (b.g.g, na 18 uur 80037) alleen voor redactie aangelegenheden. Agentschap H. 3Troost, Aleidastr. 23, tel. 65451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen bgg tel. 115588). Apotheek: Van Oestendörp, Singel, hoek Emmastraat. Belangrijke telefoonnummers: Brandt alarm 69123; politie-alarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Julianapark: Expositie dieren en die renbeelden „Dierenkijk", 1418 en 2023.. Sted. Museum: Tentoonstelling ,,Uw stad in uw museum". Op de studenten sociëteit Hermes zijn woensdagmorgen 18 studenten uit Elisa- bethstad ontvangen door de senaat van het Rotterdams Studenten Corps. De gas ten maakten een rondvaart door de ha vens. Eerder deze week brachten zij een bezoek aan Amsterdam en Eindhoven, waar enige grote bedrijven werden be zichtigd. T)E Koningin verlaat de aula van het Stedelijk Museum, begeleid door burgemeester Peek en door een ere haag van vrolijk wuivende padvind en padvinders. (Advertentie) yA&yHcitïAJNTSrÜAATV.tO HOEK 'bjjK L A A N - TÊVL2877v-, haar een grootse ontvangst had bereid. Schiedam ging nog door met feesten: het pleinspei zou nog een keer worden op gevoerd en de dag zon worden besloten met een taptoe. (Van onze verslaggevers) HET bezoek dat Hare Majesteit Koningin Juliana vanmiddag aan de dok- en werf maatschappij Wilton' Fijenoord in Schiedam heeft ge bracht, vormde een van de hoogte punten van de dag. Niet alleen voor Schiedam, maar ook voor de werf want het was het zevende Koninklij ke bezoek aan de werf. Voor het laatst was het Koningin Juliana die in 1953 de kruiser De Ruvter bij Wilton-Fijenoord in dienst stelde. Het was een uitgebreid program ma dat de directie had samenge steld. Al met al duurde het bijna an derhalf uur. In die tijd heeft de vorstin een goede indruk gekregen van deze grootste Nederlandse werf. Toen de stoet vanaf het Julianapark bij de Oostingang arriveerde stond daar keurig in het gelid de bedrijfs- harmonie opgesteld die de Wilton- Fijenoord mars speelde. Na deze muzikale ontvangst mocht Voordat men het museum verliet werd ook nog even een bezoek gebracht aan de aangrenzende zaal waar duidelijke maquettes een beeld gaven van Nieuw land zoals het moet worden en van het nieuwe stadhuis dat eens aan het huidige Stadhuisplein zal verrijzen. Was het be zoek via de normale ingang het museum binnengegaan, nu vertrok men door de hoofdingang, Ook bij het vertrek stonden links en rechts padvinders opgesteld. Om ongeveer half twaalf werd begon nen aan de route Appelmarkt, Lange Haven, Dam, Hoogstraat. Grote Markt, Lange Kerkstraat naar het parkeerter rein Emmaplantsoen. Langs de gehele route stonden juichende mensen. School kinderen waren keurig in vakken langs de weg verdeeld. Overal hingen vlaggen. Zelfs op de toren van de Grote Kerk stonden vier enorme vlaggemasten met de nationale kleuren. Ook vanuit de hui zen werd gejuicht. Om de feestvreugde 'e verhogen beierde de klokken vanaf het ogenblik dat het hoge gezelschap het rauseum had veriaten. Voor de coordina te^ hadden verbindingsmensen van de RB. hun medewerking verleend. De stoet reed vervolgens naar het Plein voor de opvoering van het bel „Twintig Eeuwen Schiedam presenteren ach". Toen de Koningin uit haar auto Met innige vreugde vernam de be volking dezer stad. dat baar de eer te beurt zou vallen van Uw Konink lijk bezoek: de blijdschap en erken telijkheid, waaraan ik thans uiting mag geven, is reeds duidelijk gede monstreerd door de grote groepen van onze burgerij, die zich hebben opgemaakt om jegens Uwe Maje- teit van hun aanhankelijkheid en trouw te getuigen.In dezelfde gesteld heid zullen in het jaar 1275 de Schie dammers gestaan hebben, dankbaar en verheugd, rondom de Landsvrouwe Aleidis van Henegouwen, voogdes van graaf Floris V, toen zij aan de klei ne nederzetting rondom de dam door de Schie stadsrechten verleende. Vanaf die dag tot heden is de stad tn sterke mate georiënteerd geweest op het water, op de grote stroom, die haar ih rechtstreeks contact bracht met de open zee cn daarmede met de ge hele wereld. Zo zeer is deze verbondenheid van de stad en water op de voorgrond ge treden, dat achteraf de vraag gerecht vaardigd lijkt of Schiedam haar eco nomische expansie in het verleden niet te veel in deze enkele, dus eenzijdige, richting heeft ontwikkeld. Lag aanvan kelijk het zwaartepunt op de visvangst en de daaruit voortvloeiende handel, in de 17e eeuw dwong de achteruitgang van de visstand tot omschakeling; de ervaring in de zeescheepvaart werd ge steld in dienst van handel en transport, en vele schepen voerden vanuit de Oost zeelanden het graan aan, waarvoor in Schiedam een goed afzetgebied werd ge vonden in de opkomende jeneverindustrie. Eeuwenlang is de welvaart van onze gemeente gevestigd geweest op de smal- i r?f> 'e> te smalle basis van deze enkele be- plaats wak gekozen vanw ege de drjjfstajti op_ en neergaand met de emd- i. - t.1W' hflf A11/1A —t Z ^1 a iocvUnnl/on one (Jo T cf i cijfers in de jaarboeken van de distil lateurs. De naam van de stad en haar pro duct werden synoniem, zo dat Uwe Marine het terwille van haar vlagver toon nog steeds niet aandurft Uwe Majesteit te adviseren één barer sche pen de naam Schiedam te laten dra gen. Het einde van de 19e eeuw bracht een rationalisatie van de produkten en een concentratie van de distilleerderij en, waardoor een overcompleet ontstond aan mankracht en bedrijfsruimten. De industriële expansie rondom de Nieuwe Waterweg kon deze leegten volledig op vullen. \TA De jongste eeuwwisseling ging i\ dus een nieuwe ontwikkeling zich voltrekken, de uitgroei tot een alï-round industriestad, waarin de metaalnijver heid weldra een overheersende plaats zou gaan innemen. De vestiging van de Werf Gusto in 1903 werd 10 jaren later gevolgd door die van de „Nieuwe Waterweg." en nogmaals ongeveer 10 jaren later onder streepte de komst van Wilton-Fijenoord, dat een tijdperk met een gans andere structurele opbouw was aangebroken. Weldra bleek echter, dat een verdere ontplooiing niet denkbaar was binnen het beperkte raam van de ruimtelijke mogelijkheden. De toevoeging van Ket hel in 1941 schonk de gemeente grootse perspectieven, maar reeds uit de eerste studie tjjdens de oorlogsjaren kwam duidelijk naar voren, dat de waardevol le gronden, gelegen aan het open vaar water, aan de scheepsbouw zouden moe ten worden geofferd. Van oudsher zijn het Hoofd en Sterrebos met hun impo nerend uitzicht op de rivier voor onze burgerij de meest geliefde recreatie oorden geweest. Het silhouet van kra nen en dokken en boten, in de avond feeëriek verlicht, sprak inspirerend tot iedere Schiedammer. Ons gemeentebestuur was er zich vol komen van bewust wat dit verlies voor de burgerij betekende en heeft daarom een volledige compensatie gevonden in een gordel van recreatie-oorden, groot 145 hectare, die wij deze middag aan Uwe Majesteit hopen te mogen tonen. AAN WEERSZIJDEN van deze groen- gordel verrijzen de nieuwe wijken. In aansluiting aan de oude stadskern is in de voormalige polder Nieuwland een fraaie harmonische woonwijk ge groeid, kloek van structuur, waar even wel telkens opvalt hoe aan détails bij zondere aandacht is besteed. Er is een opvallende variatie in de bouwblokken, terwijl scholen en kerken zo zijn gesi tueerd, dat hun betekenis in het leven duidelijk tot uitdrukking komt. Als be kroning van het jarenlange en vaak moeizame werk zal vanaf vandaag de Proveniersbrug de oude stad met deze wijk verbinden en in de naaste toe komst met het rijkswegennet. Meer naar het noorden is de tuin stad Kethel in wording ruimer in de bebouwing, maar toch met het on miskenbare accent van onze stedelij ke agglomeratie. Duizenden gezinnen zullen hier een woonplaats kunnen vinden in de nabijheid van de plaats hunner arbeid aan de oevers van de Maas én in nauw contact met de wisseling der seizoenen in de natuur. Zo is Schiedam gegroeid in de 687 jaren van haar bestaan als stad tot wat zij nu is: in grootte de 19e gemeen te van ons vaderland- In de geschie denis van deze gewesten, welke een maal onder leiding van het Huis van Oranje zulk een vooraanstaande plaats innamen in ons werelddeel, heeft onze stad een bescheiden rol gespeeld. Wei nig indrukwekkende hoogtepunten doch een rustig en gestadig voortgaan in de tijd kenmerken de historie van de oude nederzetting aan de Schie. Deze historie zal voor U worden uit gebeeld in het spel. dat onze burgerij aanstonds zal opvoeren op de onlangs geschapen ruimte van het toekomstige stadhuisplein. Met dankbaarheid herdenken wij dat verleden en wij bouwen ondanks alle zorgen van het heden met vertrouwen aan de toekomst, aldus mr. Peek. Mo de jongste werkneemster van het be drijf, -de vijftienjarige W. F. Holtslag, Hare Majesteit bloemen aanbieden. Ter begroeting waren aanwezig dr. J. J'. Oyévaar, voorzitter van de raad van commissarissen en de directeuren ir. J. E. Woltjer, ir. B. Wilton, ir. O. J. van der Vorm en ir. A. Meijer. De hoge bezoekers (het was een speciale wens van Koningin Juliana) werden op een opsta pwagen van de werf over het bedrijf gereden. Toen de vorstin en haar gevolg de machi nefabriek inreden was het bedrijf in volle gang. De heer B. Wilton gaf een korte uiteenzetting over het bedrijf geïllustreerd met lichtbeelden. Hij zei ondermeer dat Wilton-Fije noord met bijna zesduizend werkne mers de grootste werf van Nederland is. Hij legde de nadruk op 5e nauwe banden die bestaan tussen het Ko ninklijk huis. Koning Willem I stimu leerde de oprichting van Fijenoord. In de loop van de tijd kreeg Wilton-Fije noord zes maai bezoek van. leden van het Koninklijk huis. zo zei de heer Wil ton. Tenslotte merkte hij op dat de bedrijfsgemeenschap en het bedrijfskli- maat steeds intensievere belangstelling i genieten. In het bijzonder wordt aan dacht gegeven aan vraagstukken van vaktechnische training en menselijke vorming. Driehonderd genodigden woonden deze bijeenkomst in de ma chinehal bij. Tijdens de rondrit over het bedrijf werd -ondermeer een vlootschouw ge houden van de schepen van de werf. De gasten konden ook de voor- en ach tersteven zien van de Olympic Thun der die bij Wilton in reparatie is. Langs de kaden had al het personeel van Wilton zich vergaard om naar de Koningin te kijken en haar toe te jui chen. De lasloods en de haven werden eveneens in ogenschouw genomen. Ook bezichtigde men nog een grote ma quette van het bedrijfscomplex. Bij de bedrljfsschool aangekomen werd de directeur, de heer W. G. E. Valk aan de Vorstin voorgesteld. De heer Valk leidde zijn Koninklijke gast langs de tzslokalen. Daar werden en kele tentoongestelde werkstukken be zichtigd. Aan het einde van de rond gang overhandigde de jongste leerling, de veertienjarige Leendert Niqnct, aan de Koningin een in de schooi vervaar digd rood-koperen theeketel voor het jacht de Piet Hein. De Koningin heeft intens meegeleefd met het blijspel. De Vorstin raad- pleegde aandachtig het speciale tekst boekje dat haar tevoren was over handigd. De Vorstin schoot eenmaal in de lach toen er op het plein een hevige strijd losbarstte tussen Water geuzen en Spaanse ónderdrukkers, een strijd die met -veel' harde schoten en wolken kruitdamp werd gestreden» Ook de komst van 'het schip Be Vogel Struis was een succes. Het einde van) het zeilschip, dat verging ia rook en kruitdamp, werd zeer realistisch hit- gevoerd. Gelukkig was het dat de wind juist van bet podium afstond, zodat de.doa- kere wolken in „de goede richting") afdreven. Hilariteit verwekten.de pre dikant-dichter Frangois Hayersehmldt, oud-wethouder P. de Bruyn en de oprichter van de Coöp,, de heer M. C. M. de Groot, die in een ouö autootje voorbijreden. Een, statig ogenblik was hét toen "het gilde van het Gulden Glaasje gehuld in toga, naar voren trad en de dekens Coeberg en De Lede Hare Majesteit twee speciaal vervaardigde kristallen glaasjes met gouden voet in foedraal overhandigden. Door de duizenden toeschouwers rond het plein, liep het einde eigenlijk in de war. De bedoeling was dat de grote wagens» die Schiedamse bedrijven en producten presenteerden, zouden af rijden naar de Broersvest. Het was echter niet mogelijk de feestelijke mensenmenigte te doorbreken. Hier door bleven alle wagens op het plein. In hét midden bleef toen een open ruimteover waar Gusto's harmonie opstelde. Plechtig klonk daarop het Wilhelmus, dat eerst aarzelend maar later uit volle borst door allen werd meege zongen. Toen kwam het moment waarop Hare Majesteit de auteur, en de.regisseur bij zich liet roepen.. On der luid gejuich, in een stralende zon, vertrok daarop de stoet, nagewuifd door duizenden. Het blijspel dat vele Schiedammers wekenlang In de bah heeft gehouden, was ten einde. Een van de belangrijkste onderdelen van het bezoek aan Wilton vormde wel de grootse ontvangst in het hoofd- daarop. Onder hen bevonden zich com missarissen. hoofden van dienst, een deputatie van de ondernemingsraad en enkele vrouwelijke personeelsleden met de sociaal werkster mejuffrouw ge zij gelukkig zijn voor U en Uw ge- kantoor. Ruim 250 gasten hielden zich a i. rianrnn nnrtor nors Kouon/Inn vinK nnm zin en gezegend voor ons land en onze stad. Majesteit, deze dag zal in inze ge dachten blijven voortleven als een hoogtijdag, waarop wij ons mochten, t m tt verheugen om Uw warme belangstel-i hrasmus. ling in het welzijn dezer stad en door! een feestelijke ontvangst U de verze- ring mochten geven, dat in deze ge- nieente de harten warm kloppen i voor Uwe Majesteit en het Huis van! Oranje. Het zij mij ten slotte vergund V als' herinnering aan dit bezoek namens het' bedrijfsleven aan te bieden enige pro-! (lukten van onze glas- en dranklndus-1 trie benevens de inrichting van een gymnastieklokaal en een glas-ln-lood- raam voor cén der jeugdcentra, die op: initiatief van Uwe Majesteit en Zijne; Koninklijke Hoogheid zuilen tot standi komen. Aan drie tafeltjes waren gezeten de hoofden van dienst der onderne ming(ad met enkele bazen en ten slotte ier of vijf leden van het vrouwelijk personeel. De Koningin onderhield zich met deze drie groe pen. Tenslotte werd haar een foto album aangeboden waarin zelfs fo to's waren opgenomen die deze dag zijn genomen. Bij het afscheid zette H. M. de Koningin haar handteke- kening in het gulden gastenboek van het bedrijf. Ongetwijfeld zal ook ze dag met gouden letters geschre ven worden in het geschiedenisboek van de werf. PEN vorstin bekijkt Schiedam. Kó ningin Julianen bij de maquettes, voorgelicht door de burgemeester, die de ontioilekeling van het nieuwe cen trum der stad aantonen. I

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1