1 Hij laat geen schepen meer adopteren Veehouder vond zwaar mishandelde vaars wnrn Instructeur C. de Haan hartelijk gehuldigd W elke maatregelen voor veiligheid van kinderen FILM ALS STRALEND VISITEKAARTJE \\sY-i Sieraden gestolen NEVAS-administrateur nam afscheid Voorval na voorval i A Onderzoek naar Wraakneming in Bergsclienhoek? „scini ilvoremn^ van bacteriën VOLAUTOMATISCH AHappee Na opening Prinses Beatrix-bad Geschenk van oud-leerlingen leerlingen en ouders Bewoners Witte Dorp schrijven gemeenteraad Transportauto stagneerde tunnelverkeer Britse televisie geboeid door Rotterdam Rotterdam een zonovergoten stad EÉRDMND, Drie mensen onwel door kolendamp Derde veerboot voor Breskens- Vlissmgen Veertien dagen celstraf voor roekeloos rijden Postverwerking DE ROTTERDAMMER Pagina 3 WOENSDAG 3 OKTOBER JAARBEURSGEBOUW - Vredenburg - Utrecht E33 ü3 Hifi HifiHifi EES mQj 4000- meubelshow 1586 inzendingen, o.a. NOG Donderdagavond Iuur sluiting DE LANGE 353 Collecte Drie ivagem gekraakt Onnodig te zeggen, dat de heer Happee tijdens de afscheidsrecep tie vele cadeaus kreeg. Stapels telegrammen werden er binnen gebracht, voornamelijk van sche pen, verspreid over alle zeeën, en van scholen uit alle windstreken. Bloemstukken waren er ook. En van de zes grootste rederijen in Nederland kreeg de scheidende NEVAS-administrateur een gou den horloge met inscriptie. Spoorwegarbeider gewond Installatie in de rechtbank Zij slaagden Zorg over afnemend kolen vervoer naar Wes t-D ui t sland Vragen aan B. en W. van Rotterdam ww.it t Tante Pos Be direchtcur van het postdistrict Rotterdam de heer J. C. Kremer heeft das charmant alle eer gegeven aan de dames. Tegenover de pers heeft hij ronduit verklaard: Vrouwen hebben de Rotterdamse postdienst ge red. Die redding betekent, dat Rotter dam niet heeft hoeven over te gaan tot vermindering van het dienstbe toon. En dat stemt tot grote voldoe ning. Het kan niet worden ontkend, dat de vooruitzichten verre van ple zierig waren, en vooral de zakendoen- den waren terecht bezorgd. In de vergaderingen van de Kamer van Koophandel is dit laatste meermalen met grote nadruk naar voren ge bracht. Voor het economische leven is een goed functionerend postbedrijf onont beerlijk. De post moet op tijd zijn. Een brief, die te laat wordt bezorgd, kan oorzaak zijn, dat er verliezen worden geleden. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat we ook wat de post betreft in de vooroorlogse jaren in hevig mate zijn; verwend. Er was geen krappe ar- beidsmarkt, ten aanzien van het per- soneel waren er geen problemen. Nu is dat wel anders. Het Rotterdamse: postdistrict heeft met gebrek aan per-; soneel te kampen, en er moet worden: geroeid met de riemen, die er zijn.; Desondanks functioneert de post naar behoren. De heer Kremer geeft de eer aan 1 de dames, die de postgelederen zijn komen versterken. Een woord van i hulde aan haar is daarom hier wel op zijn plaats. Maar daarnaast zou den we toch ook eer willen geven aan de directie en die hele vaste staf van postmensen, die onder de zwaar ste omstandigheden en onder veel kri tiek hun werk naar beste weten zijn blijven verrichten. Zeer zeker ook zij behoren tot de redders van de post dienst. Advertenties Grote jaarlijkse beurs voor particulieren BiStikjj; Dagelijks van 10 tot 10 uur op: lifBr* Organisatie: H. H. de Klerk Zn R. S. Stokvis Zonen Art if o r t Zitmeubelen Ster Meubelen Heugafelt Erres Radio - Televisie Fristhö Meubelen Ve.neta'Tapijt/Propos Meubelen Golden Dream Matrassen Luxaflex Invénta Haarden Ploeg Stoffen Erres Wasmachines - Centri fuges Formule Meubelen j Tretfor'd Terrasol Tuin- en Terras Meubelen'/ R.S. Stokvis Sféerverlichting Nationale Deense Meubel Inzending (Advertentie) INTERNATIONA!E BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING AHOY' GE80UW tlm 4 Oet. EN DIRECT RECHTS VAN DE HOOFDINGANG: UfACCEU 50 MODELLEN fïMOdEfl DOORLOPEND IN BEDRIJF (Van een onzer verslaggevers) JONG EN OUD drukten gister middag in het restaurant van de Kon. Rotterdamsche Lloyd de hand van de scheidende admini strateur van de stichting NEVAS (Nederlandse Vereniging tot Adoptie van Schepen), de heer A. Happee (69) en maakten kennis met zijn opvolger, de heer W. B. Kruysmulder, die kortgeleden bij Shell Tankers N.V. werd gepen sioneerd. De NEVAS. die in 1945 naar En gels voorbeeld werd opgericht, legt contact tussen scholen in het hele land en de bemanning van schepen, geen éénmalige contact, ma'ar voor het leven'. De scholen adopteren de schepen, leggen een hechte band, wat altijd ook omgekeerd het geval is. Het. doel van dit alles? Nee, niet om krachten voor de zee-.,markt" te werven, louter en alleen om bij de jongelui belangstelling voor de scheepvaart te kweken. Zo'n adoptie houdt in, dat de scholen de schepen bezoeken en dat de bemanningsleden op hun beurt de scholieren vaak een bezoek brengendat er excursies naar scheepswerven en fabrieken van scheepsmotoren worden gemaakt, dat er geluidsbandjes worden uitge- wisseld. Verder krijgen de scholieren het orgaan van de NEVAS, Het Kraaiennest, dat in eenoplaag van 3.750 exemplaren het land ingaat. I De heer Happee: „Een radicaal af scheid wordt het niet: Ik blijf name lijk nog secretaris vanhet dagelijkse bestuur". Hij kan er geen punt achter zetten. „De jeugd en de zee" Is zijn levenswerk geworden, en zo Iets legt men niet gemakkelijk neer. Over zijn opvolger zei de heer Happee: „Hij heeft weer nieuwe ideeën. Hij za] de NEVAS zonder twijfel levend houden". De scheidende NEVAS-administrateur vertelde na de receptie („Deze uren ga ven mij de meeste voldoening") over het ontstaan en de ontwikkeling van „zijn" organisatie. Hij ging terug naar de ja ren na de oorlog, toen Nederlandse ka piteins. die in de wereldbrand op En gelse schepen hadden gevaren, de idee voor de NEVAS lanceerden. Ze hadden er in Albion mee kennisgemaakt. Voor financiën richtte men zich tot scheep vaartmaatschappijen. die zonder uitzon dering gunstig reageerden. En op 18 no vember 1946 werd de oprichting dan een feit. De adopterende scho-len in maart 1947 elde men er 60, vandaag aan de dag maar liefst 353 leveren (en dat altijd zo geweest.) op basis van vrijwil ligheid een bijdrage. De grote kosten stijging de laatste jaren maakt het de NEVAS echter noodzakelijk met in gang van 1963 deze bijdrage verplicht te stellen. De heer Happee vertelde ook over de briefschrijverij tussen de scholieren en de bemanningsleden. „In het eerste halfjaar van 1962 werden er door de eersten meer dan zeshonderd brieven ge stuurd. De schepelingen schreven onge veer één-derde van dit aantal. Opval lend is het, dat de meisjes meer schrij ven dan de jongens. Zij sturen ook vaak handwerkjes en zo. Uitwisseling van geluidsbandjes komt ook veelvuldig voor. Soms zijn er zelfs passagiers, die aan de scholieren schrijven." Hij haalde voorval na voorval op. Dat van een school in Goedereede, die H.M, Ceram had geadopteerd. Het was in de tijd van de grote watersnood. De overweldigende belangstelling school in die plaats werd ge- voor deze adoptie blijkt wel uit het"' Dr. J. K. Schonfield, bacteriolooj by jde gemeenteziekenhuizen in Rotterdam.! I heeft een subsidie gekregen van de i j Nederlandse organisatie voor zuiver-1 i wetenschappelijk onderzoek voor een on-j iderzoek naar de zogenaamde '"L" face van j I bacteriën bij chronische en recidiverende j "f fEEHOUDER Dirk Oosthoek (.56) van .{ziekten. Dit onderzoek werd reeds in 1955, V de Hoeksekade 123 in Bergschenhoek i (Van een onzer verslaggevers) ~)UD - NEVAS - administrateur Happee was van 1909 tot 1911 leerling van de Rotter damse Zeevaartschool. Tot 1930 voer hij als stuurman op tal van schepen van de Kon. Rot terdamsche Lloyd. laatstelijk op de Deli. Toen stapte hij over naar de administratieve dienst, wat echter niet inhield, dat hij steeds aan de xval urns. De oor logsjaren bracht de heer Hap pee in New York door. als chef equipage behartigde hij daar de belangen van de Lloyd. hi 1946 ging hij met pensioen. En twee jaar later zocht men hem aan als administrateur voor de stichting NEVAS. I i zij hef onder enigszins andere benaming. 'opgezet. Onder recidiverende ziekten ver- li staat men die ziekten die herhaaldelijk ji terugkeren en waarbij een nieuwe be- smetting onwaarschijnlijk is. „Men heeft zich in Rotterdam ten doel gesteld," aldus dr. Schonfield, „gegevens te verzamelen over de veranderingen bij de overgang van de ene fase der bacte riën in de andere en vice-versa en over de omstandigheden waaronder de overgang in het menselijk lichaam plaats zou kun nen vinden." In het laboratorium bewerkt men deze oVergang onder zeer kunstmatige omstan digheden. Men kweekt er b.v. op voe dingsbodems met een „onmenselijk" hoog gehalte aan keukenzout. Tot dusverre werkte men in Rotterdam met de istaphylokok. Men houdt er echter reke- ning mee dat ook andere bacteriesoor- jtcn in hei onderzoek moeten worden be trokken voor het verkrijgen van meer ge gevens over de rol van de "L" fase als ..schuilvorm" en de plaats in het lichaam, waar de organismen zich knunen ontwik kelen en handhaven. feit. dat er meer dan dertig scholen op de wachtlijst van de NEVAS 'staan. Maar zonder administrateur Happee, zo werd tijdens de receptie onder meer van de kant van de voorzitter van Kon. Ned. Redersvereniging, de heer H. Ha- rinck, benadrukt, zou de Stichting nooit zo als nu zijn geworden. "VTA alle officiële plechtigheden van - overdracht en van het in ge bruik nemen van het Prinses Beatrix- pollobad aan de Vrcdenoordlaan te Rotterdam, waarbij Prinses Beatrix gisterochtend het middelpunt is ge weest, was er in datzelfde bad des middags nóg een gebeurtenis, wat kleiner en intiemer, maar voor de daarbij betrokkenen zeker niet min der van belang: de huldiging van in structeur C. de Haan. De heer J. W. Kolleman had zich tot tolk gemaakt van alle leerlingen, oud- leerlingen en ouders van dc leerlingen, die in de loop der jaren in de deskun dige handen zijn geweest van de heer De Haan. Dat waren er heel wat. want de heer De Haan is reeds twaalf jaar instruc- Een aantal bewoners van ..Het Witte Dorp", het complex woningen in Gud- Mathenesse te Rotterdam, even benoor den de Schiedamseweg, heeft een brief gezonden naar de Rotterdamse gemeen teraad met klachten over de toepassing van de huurverhoging. De huizen in het Witte Dorp zijn in exploitatie bij de Rotterdamse gemeen telijke woningstichting De betrokken bewoners hebben reeds eerder in een brief van hun bezwaren kennis gege ven en zij menen, dat deze eerste brief niet het gewenste resultaat heeft gehad. De klachten betreffen hoofdzakelijk de bewoonbaarheid. Zo worden de zolder verdiepingen gevaarlijk geoordeeld met het oog op brand. Ook oordelen de briefschrijvers de straatriolering onvol doende bij regen. Zoals men weet, hebben de bewoners van het Witte Dorp herhaalde malen in besprekingen en vergaderingen en op andere manieren uiting gegeven aan het feit, dat zij over de toepassing van de huurverhoging niet tevreden zijn. In hun brief aan de raad vragen zij aan de hand va.n een uitspraak van de kantonrechter tegenover de huurder A. van Dam het terugbrengen van de huur prijzen voor alle bewoners tot die van 31 maart I960 en restituering van het na die datum teveel betaalde. teur van de lichamelijk gehandicapten in en om Rotterdam. Eerst deed hij dat, zoals de heer Kolïeman zeide, in zijn vrije tijd, later werd het zijn hoofdtaak. Het aantal patiëntjes breid de zich hoe langer hoe meer uit via de ziekenfondsen en die patiëntjes moesten tot nu toe worden geholpen in het druk ke Oosterzwembad met water van een temperatuur die daarvoor te laag is. De heer Kolleman schetste de heer De Haan als promotor en drijfveer voor het tot stand" komen van het nieuwe bad. Namens de ouders van de leerlin gen, de leerlinge, en de oud-leerlin gen bood hij de heer en mevrouw een radiotoestel met grammofoon aan, te zamen met een album met de namen van allen.' die van de heer De Haan in de loop der jaren instructie hebben ge had. In deze hulde werd ook de -eerste as sistente van de heer De Haan. Kia van Driel betrokken. Haar werd een pols horloge aangeboden. (Van een onzer verslaggevers). De chauffeur van een zogenaamde dubbeldekker, die met tien volkswagens was beladen, is dinsdagavond oorzaak geweest van een verkeersstremming naar de Maastunnel. De bestuurder reed na melijk zijn wagen in de ondertunneling van het Maastunnclplein klem. Twintig centimeter te hoog was de transportauto beladen. Drie volkswagens op de bovenste étage van de dubbeldekker werden plat gedrukt. Het kostte veel tijd en inspanning om de versperring op tc heffen: de auto zat muurvast. Het verkeer moest worden om geleid. De chauffeur, die uit IJmuiden kwam, vertelde de politie, dat hij altijd zijn route dwars door Rotterdam via de Maasbruggen kiest. De afwijking hierop is hem duur komen te staan! troffen. Om de nood iets te lenigen, be sloten de opvarenden een collecte te houden. Drieëntwintighonderd gulden leverde zij op. Later hebben de scho lieren een groots feest voor de zeelui georganiseerd. Nog een belevenis (nog een bewijs van de band, die kan groeien): de beman ningsleden van de Aagtekerke hoorden dat een van de leerlingen van ..hun" school met t.b.c. in het ziekenhuis lag. Enkele dagen later stond er naast het bed van de zieke een knaap van een fruitmand. Van de Aagtekerke. De 23-jarige spoorwegarbeider J. H. Eijkeren uit Souburg is vanmorgen op het emplacement langs de Smeetland- sedijk geraakt door de terugslaande hef boom van een crick. Hij klaagde over hoofdpijn en pijn in de rug en werd naar het Zuiderziekenhuis gebracht. De vice-president van dc rechtbank ie Rotterdam mr. P- J. C. Schipper heeft dinsdagmorgen tijdens een bijzondere zit ting van de strafkamer twee juristen als rechterplaatsvervangcr in de rechtbank geïnstalleerd, mr. Th. T. Reub. weten schappelijk hoofdambtenaar aan de Ne- derlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam, en mr. J. C. Gerbrandy. een zoon van wijlen de oud-minister-presi dent, Mr. Gerbrandy is verbonden aan het Reactorcentrum Nederland in Den Haag. Beide nieuwe rechters-plaatsvervanger zullen hun werkzaamheden bij dc recht bank beginnen in een van de straf kamers. Aan de Koningin Wilhelmina Kweek school te Rotterdam slaagden voor het onderwijzersexamen de volgende dames: T. Baarda. I. van Baren. J. Prins, K. M. RoosendaaL D. S. E. van Voorden, P. H. Leppink (Nieuwerkerk a. d. IJssel), en H. van Zon (Schiedam). De geslaagde heren zijn: H. L. Bare. H. Brinkhorst, A. BijL T, Huizer. A. Kalk man. J. Klein, P. MuiL D. van der Steen, H. J. van der Steen, H. R. Vroom, P. A. v. d. Wulp, J. Bosch (Delft). A. C. Schii- peroort (Delft), K. van Bergen (Den Hoorn). A, Breughem (Kethel), W. G. v. Griethuijsen (Numansdorp) en L. Zeg waard (Pijnacker). Twee candidaten wer den afgewezen. De filmploeg van de Britse T.V.-maat- schappij „Associated Rediffusion" trof in Rotterdam zoveel boeiend materiaal aan het verblijf in de Maasstad veel langer heeft geduurd dan aanvankelijk was bedoeld. De acht man sterke equipe onder aan voering van regisseurs Peter Hunt en Rollo Gamble heeft in plaats van twee en een halve dag bijna vier dagen in Rotterdam gefilmd. De opnamen zijn bestemd voor een programma dat de Britste televisiekij kers het een en ander moet bijbrengen over de zes landen van de gemeen schappelijke markt. „Poort van het nieuwe Europa" is Rotterdam. Het pro gramma wordt op 31 oktober onder de titel „Why Europe", 's avonds om half tien, uitgezonden. HET TRANSITOVERVOER van kolen naar West-Duitsland over de havens van Amsterdam en Rot terdam loopt elk jaar verder terug sinds in 1959 de regering van de Bondsrepubliek de invoer van kolen uit derde landen drastisch heeft be perkt, West-Duitsland nam deze maatre gel op grond van een aanbeveling van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. De Kamers van Koophan del en Fabrieken van Amsterdam en Rotterdam hebben nu in een adres aan de Hoge Autoriteit hun onge rustheid uitgesproken over het te ruglopende vervoer. (onder de rook van Rotterdam) zegt: „'k Zou werkelijk niet weten wie het heeft gedaan. Ik heb me suf gedacht. Mijn vrouw en kinderen hebben ook geen enkel vermoeden. Het is niet mo gelijk. dat ik vijanden heb, want als ik met iemand niet op goede voet sta, ga ik het uitpraten. Mijn geweten kan zoiets niet velen. En als er iemand is, die iets tegen mij heeft, laat hij mij dan een pak slaag verkopen. Of laat hij het uitpraten. Maar weerloze dieren op een dergelijke wijze te mishandelen is meer dan gemeen. Ik kan me bijna niet indenken, dat ie mand tot zulke dingen in staat is". Dirk Oosthoek, een vriendelijk man, die direct met koffie en sigaretten klaar staat, vond in de vroege zondagmorgen een van zijn koelen meer dood dan le vend in een sloot, die zijn wetlanden doorkruist. Het dier moest nog dezelf de avond op last van dc veearts worden afgemaakt: de linkerachterpoot was ge broken. Om de rechtervoorpoot zat het koptouw, waarmee iemand deze poot en de kop verbonden moet hebben. De plek boven het linkerachterdQbeen was een en al bioed, een diepe wond. veroor zaakt doordat de vaars zich heeft gepro beerd te bevrijden. Het is niet de eerste keer, dat een van de beesten van deze veehouder, die een veestapel bestaande uit tien melkkoeien, vier graskaiveren en nu twee vaarzen heeft, in een dergelijke staat werd ge vonden. In de vroege ochtend van 3 mei trof Dirk Oosthoek een. melkkoe met het koptouw om kop en rechterachterpoot aan. Hoewel het dier zichzelf behoorlijk had veravond, behoefde het niet te wor den afgemaakt Wil iemand zich wreken? Is iemand jaloers? Dirk Oosthoek weet in de verste verte niet in welke richting hy het zoe ken moet. En ook de rijkspolitie, in casu „opper" Langendoen, die zich met het onderzoek heeft belast, heeft nog geen enkele aanwijzing. „Opper" Langendoen zegt: „Juist vanmiddag heb ik gepraat met de officier van justitie mr. A. J. Roem. Hij vond het een. bijzonder lava- lijk geval. Reken maar dat als we ds dader hebben deze een flinke rtraf zal krijgen". Het a.r.-lid van de Rotterdamse gemeenteraad, mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom, heeft aan het col lege van B. en W. vragen gesteld naar aanleiding van het vreselijke ongeluk, dat maandag 24 september bij de Spaansebocht is gebeurd. Drie kinderen, die op de spoorbaan speel den, zijn toen door de trein overre den. De eerste vraag luidt welke bevel ligingsmaatregelen getroffen werden, toen door de werkzaamheden in ver band met de aanleg van de brug over de Schïe en van de nieuwe weg naar Schiedam, de toegang tot de spoor baan bij de Spaansebocht zo zeer werd vergemakkelijkt. Verder informeert mevrouw Die- mer, of B. en W., nadat de afschu welijke dood van drie jonge kinderen de blijkbare onhoudbaarheid van de concrete situatie op harde wijze in 't licht heeft gesteld waardoor de reeds bij vele ouders in deze kinder rijke omgeving bestaande ongerust heid plaats maakte voor een haast "TlE meer dan 'duizend genodigden voor de galapremière •*- van de Nederlandse speelfilm „Rififi in Amsterdam" krijgen vanavond in het Rotterdamse Lumière-theater nog een andere nieuweling te zien, nl. de kleurenfilm „Rotterdam". Deze voor de vreemdeling bedoelde „blikvanger" heeft de Nederlandse Filmproductie Maatschappij vervaardigd in opdracht van het gemeentebestuur van Rotterdam. Jan Blokker schreef het scenario en de bijzonder kundige Eduard van der Enden hanteerde zijn camera's volgens de regieaanwijzigingen van Eimert Kruidhof. Met de film kan Rotterdam een prachtig visitekaartje aanbieden, zo aanlokkelijk, dat menigeen de lust zal bekruipen, met de Maasstad en zijn cosmopolitische samenleving nader kennis te maken. Het N.F.M.-produkt munt uit door het stralende licht en de tintelende kleuren in de ruim twintig minuten durende „trip" door Rotterdam. De toeschouwer volgt een Brits gezin (Avsje en Steye van Brandenberg met hun zoontje Steye Peter), die met auto en al op Zestien hoven neerstrijken. Pech aan de wagen dwingt tot een niet gepland op onthoud, waardoor Rotterdam de kans heeft, de bezoe kende Britten in zijn ban te krijgen. Het gemis van hun auto blijkt geen bezwaar, integendeel, te voet en per tram voelen zij zich veel sneller opgenomen in de stad, waar het leven zo krachtig in bruist. Voor de Rotterdamse filmkijker zijn het de bekende „bruisingen": imponerende haventaferelen, voorbeelden van gedurfd moderne architectuurverfijning op de Lijnbaan, uitzicht van de Euromast, het drukke gewoel van burgers en vreemdelingenstrandvermaak in De Hoek, natuurgenot in Blijdorp, cultuur op straat en in het museum. Een aardige vondst is o.a. het enkele malen „overwip pen" van kubistische schilderijen naar voorbeelden van moderne bouwkunst. De buitenlanders die na het zien van deze geslaagde rolprent naar Rotterdam komen, wacht in tweeërlei opzicht teleurstellingze zullen zich afvragen waar Ed. van de Enden dat stralende zonnelicht vandaan haalde en hoe het Britse paar op de film een bijna lege tram te pakken kreeg. Voor het overige doet de film recht aan liet unieke Rotterdam. T. H. 'ondragelijke spanning stappen tot onverwijld afdoende maatregelen hebben ondernomen. Wanneer dit niet het geval is, zo luidt de volgende vraag, zijn B. en W, dan bereid alsnog ten spoedigste op adequate wijze in de bestaande nood te voorzien? Over de veiligheidsmaatregelen in de toekomst bij andere werken vraagt mevrouw tiiemer tenslotte: „Zijn B. en W. bereid, nu Rotter dam in de tweede fase van xijn her bouw op vele plaatsen werken in uitvoering heeft, waardoor de plaat selijke omstandigheden vaak plotse ling een wijziging ondergaan, mede te delen of overal elders alle maar enigszins mogelijke beveiligingsmaat regelen getroffen werden, en zijn zij, zo dit laatste niet het geval mocht zijn, bereid hiervoor ten. spoedigste zorg te dragen?" De heer S. Groenendijk (com.) heeft eveneens aan B. en W, vragen gesteld over dit ongeluk en hij stelt in zijn vragen, dat van afscherming tussen de openbare weg en het weg- lichaam in aanleg geen sprake is ge weest en dat de afscherming tussen het weglichaam en de spoorbaan on voldoende was. Het is zijn wens, dat B. en W. onmiddellijk maatregelen nemen, waardoor een herhaling van het verschrikkelijke gebeuren voorko men wordt. In een woning aan de Goereesestraat te Rotterdam zijn vanmorgen drie men sen een echtpaar en zijn dochter onwel geworden door kolendamp. De 56-jarige heer H. de Jonge, zijn 57-ja- rige vrouw en hun 21-jarige dochter zijn in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Mejuffrouw P. H. de Jong voelde zich onwel, toen zij opstond. Tijdens het aankleden viel zij enkele malen op de grond. Haar ouders lagen bewusteloos in bed. Doordat een rookkanaal in de schoor steen was verstopt, is waarschijnlijk koolmonoxyde uit de brandende kachel de kamers binnengestroomd. Uit de etalage van de juwelierswinkel A.B.S. in de Beijerlandselaan te Rot terdam zijn vanmorgen vroeg gouden damesarmbanden en colliers ter waar de van vierduizend gulden gestolen. Een tot nu toe onbekende man heeft omstreeks half vier vanmorgen de win kelruit met een steen vernield en zeer snel een groot aantal kostbare sieraden uit de etalage gegrist De politie heeft een onderzoek Inge steld. .Veehouder Dirk Oosthoek ..iWfor dan gemeen... Dit is het verhaal van Dirk Oosthoek: „Zondagmorgen om vijf uur ging ik de koeien ophalen om ze in de schuur te kunnen melken. Zes stonden een heel eind in het land, vier „stukken" van de weg af. Meestal zet ik ze 's nachts bij de warenhuizen van mijn buurman, waar ze in de luwte staan. Maar omdat het die zaterdagavond mooi weer was, heb ik ze maar laten lopen''. Hij vervolgt „Toen ik ze bij elkaar had gedreven, merkte ik, dat ik een vaars miste. Ik ging op onderzoek uit en vond het dier in een sloot, precies zoals hij op het lanfl staat. Met de hulp van twee van mij)! zoons probeerde ik hem op de kant tt krijgen maar verder dan. twee-derde deel kwamen we niet. Het dier gaf niet mee en viel steeds om. Ik heb toen nog een zoon gehaald, waarna we erin klaag den het beest uit de sloot te halen. Zeker kopziek, dacht ik. maar toen ik hem in specteerde, merkte ik. dat hij niet op zijn linkerachterpoot kon staan en dat het linkerachterdijbem een diepe en gro te wond vertoonde, die allemachtig hard bloedde. Zo goed en zo kwaad als het ging, hebben we de vaars mijn buur man hielp hierbij met zijn tractor op een hek gelegd. Pas toen zagen we het touw, dat was gebroken, en dat nog om de poot zat. De veearts (P. G. Giskus van de straatweg te Rotterdam) sprak er schande van en was zo kwaad aïa iemand maar kwaad kan zijn. Hij vond het nodig, dat het beest zou •worden afgemaakt En dat gebeurde nog dezelfde avond in Rot terdam". In deze zaak blijven vele vragen. Ia de raars In de sloot geduwd, of Is hi) bij de worsteling om los le komen erin ge raakt? Is de poot bü de worsteling ge broken of heeft degene die het tonw vastmaakte de poot gebroken? In het woonhuis van Dirk Oosthoek heerst een beklemde stemming. Zal de dader van deze mishandeling (lees: van deze twee mishandelingen) vandaag of morgen weer toeslaan? De veehouder zegt: „Als er Iemand is. die iets tegen roe heeft, moet hij van mijn dieren af blijven. Die zijn weerloos en kunnen Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland hebben een onderhandse in schrijving gehouden voor de bouw van een derde veerboot voor het veer Vlis- singenBreskens van de provinciale stoombootdïenstea. Vijf werven werden in de gelegenheid gesteld een offerte in te dienen. Van hen had de werf Van der Giessen de Noord in Krimpen aan den IJssel de laagste inschrijving. Ged. Staten zullen nu de minister van verkeer en waterstaat verzoeken mach tiging te verlenen om de bouw te gunnen aan deze werf. De nieuwe veerboot wordt vrijwel een zusterschip van de Prinses Beatrix en Prinses Irene, die nu de dienst onder houden. Deze schepen 102 meter lang hebben een capaeiteit voor 1500 pas sagiers en 80 tot 100 auto's. De nieuwe boot komt waarschijnlijk volgend jaar in de vaart. De rechtbank in Rotterdam heeft een 22-jarigen handelaar in granen uit Oost- voorne tot veertien dagen hechtenis en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid veroordeeld. De graankoop- man veroorzaakte door roekeloos rijden op de Schrijversdijk in zijn woonplaats een aanrijding waarbij de duopassagiere van een bromfietser zwaar werd gewond. De 23-jarige werkman H. de G. kreeg acht maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk wegens het mis handelen van een bromfietser. Zijn vriend de 25-jarige dakbedekker C. J. van L„ verleende De G. bij deze mishandeling krachtdadig steun. Hij kreeg vijf maan den met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Voor de verwerking van d» ontzagwek kende en eik jaar groter wordende hoe veelheden poststukken is volgens de di rectie van het Postdistrict Rotterdam in de nabije toekomst een „versnellings proces noodzakelijk". Hoewel dit onderdeel van de post- snechanisaiie nog een onderwerp is, waarover deskundigen uit vele Janden zich het hoofd breken, staat het wel zo goed als vast, dat machines met elec- tronische breinen uitkomst zullen moe ten bieden. Ook de normalisering van de post stukken (de afmetingen van enveloppen enkaarten) is onderwerp van lutgebrei- de studie, omdat ook deze maatregel een 'belangrijke rol «peelt bij de snelheié van de postverwerking.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2