Arbeidsbeurs werd uit uit trieste nood geboren Bazaar Lutherse kerk is groots opgezet Dierenbescherming houdt zaterdag actie op straat Weer ..heren" in verkeer beboet VEEN VERMEULEN Schiedcimse primeur, die navolging kreeg Supp-hose Bankemployé is als „hobby" ook kelner 8 Prijzen voor jongveedag uitgereikt Oude man gewond bij botsing Raadslid M.C.M. de Groot nam het initiatief tot instelling m Programma voor ÖDI-teams Brommer op auto Collecte en rad van avontuur Voertuigendie meer dan gammel zijn9 van de weg I fP^fnkeun Crescendo99 bracht echtpaar serenade LEKKER ETEN de rotterdammer OKTOBER JAARBEURSGEBOUW - Vredenburg - Utrecht 40oo: meubelshow BTW ESS EE3 013 ESS ES! ESS ESI 051 Organisatie: H. H. de Klerk Zn R. S. Stokvis Zonen 1586. inzendingën, o.a. VLAARDiNGEN - Tel. 2075 jj WINSTBEJAG Huis aan huis Ondenvijzers Vooruitslrevend Niet te vroeg Te vroeg 4«ENDA VOOR SCHIEDAM Vandaag en morgen en dagelijks.... Ervaar het wonder van Vooruit-achteruit Drooggelegd FKIHATIC Koelkast ROTTERDAM: T.V.- en koelkastenspec. ALC0R, Loodgietersbedrijf H. J. K 0 P, Brielselaan 50, telefoon 78106 M. VAN REYN Lusthofstr. 27, telefoon 122429 Fa. R00B0L RADIO DE SCHERE m li In een gezellige sfeer is woensdag avond de prijsuitreiking gehouden van de onlangs in Kethel gehouden Jongveedag. Daartoe waren de talrijke prijswinnaars woensdagavond naar het rooms-kathoüe- ke verenigingsgebouw aan de Kerkweg in Kethel gekomen. De lijst met prijs winnaars hebben we reeds eerder ver meld. Nu kregen zij hun bekers, hun me dailles of ze ontvingen iets uit de geva rieerde voorraad van gebruiksvoorwcr- P4Speci*le hulde kreeg de heer A. G. van Vliet die voor de vierde maal de wissel- beker veroverde, en die daarnaast meer prijzen won. Aan het slot van de gezel lige bijeenkomst zijn films vertoond. De voorzitter P. van Vliet, opende de bijeen komst De propagandist van de Coöpe ratieve Melkcentrale, de heer P. de Bruin, reikte de prijzen uit. De heer Van Vliet was verheugd de diverse afgevaardigden van de standsorganisatie en controlever enigingen te kunnen begroeten. De heer De Bruin zei dat hij graag in Kethel en Berkel komt. omdat dit nog de plaatsen zijn waar ruime aandacht is voor het opfokvee. Hier wordt voor de jongeren steeds een plaats ingeruimd. Van de consulenten had hij vernomen dat de kwaliteit steeds stijgende is, hoe wel het ideaal nog niet is bereikt. De 87-jarige Schiedammer R. van Marion is woensdagmorgen om kwart over tien aangereden op de Nieuwe Damlaan. Hij kwam van achter een geparkeerde auto en toen hij met zijn rijwiel passeerde werd hij geraakt door de passerende auto van A. G. K. De heer Van Marion brak bij de val het linker onderbeen. Hij is naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. (Aduertentie) Grote jaarlijkse beurs voor particulieren -mm «3- 1 m-'<m Dagelijks van 10 tot 10 uur op: (H I I. -'H. Kil I Jt Ljl Pastoe Meubelen Dessö Tapijten Li noleum Krommenie Inventa Gasfor nuizen/ G- Plan Furniture Cultix Mó- dulinia Keukens Royal System Kom pas Stoften King'Siie*Tapijten Fasto; Geisers MahYongVyanfimeubeien Dansk Stil Mabel A'rusha -Tapijt Erres Stofzuigers ;5 Vloerwrijvers Hotel Tapijt .'t Spectrum Meubelerl Nationale DeensevMeübél Inzending Advertentie Modem en degelijk VRANSENSTB. 9 WAALSTR. 38 De arbeidersmuziekvereniging Cres cendo heeft woensdagavond een serena de gebracht voor de woning van het echtpaar Schwagermann in de Gasstraat in Schiedam. Het echtpaar Schwagermann. in Schic- dam-Zuid geen onbekenden, viert het 55-jarig huwelijksfeest. Vele verwanten, vrienden, buren hebben woensdagavond hun felicitaties aangeboden. Zaterdag middag zal in gebouw Marijke een re ceptie worden gehouden. De familie Schwagermann geniet be kendheid als medewerkers bij de drank bestrijding. de coöperatie e.d. (Van een onzer verslaggevers) Met een goede regelmaat ver schijnt het keurig verzorgde maand- vaö Schiedamse Gemeen schap. In het nummer dat deze week is verschenen schrijft Fred van Dijk over het zestigjarig bestaan van het arbeidsbureau in Schiedam. In Schie dam werd toen een initiatief geno men dat spoedig landelijk navolging kreeg. Van hoeveel belang het werk van dergelijke bureau s is behoeft nu niet meer te worden gesteld. In Schiedam was het o.a. de ambtenaar W. van Ravens die op dit gebied uit stekend werk heeft verricht. Wij schreven daarover reeds eerder uit voerig. Voor ditmaal verlenen wij gaarne plaatsruimte voor het artikel dat Fred van Dijk over dit bijzonde re jubileum schreef. Onder de titel „Zestig jaar Arbeids beurs: Schiedam had de primeur" schrijft hij: De gemeenteraad van Schiedam be sloot op 21 oktober 1902 bij wijze van proef voor één jaar een gemeen telijke arbeidsbeurs in te stellen. Bij na zestig jaar geleden dus nam de raad een gedenkwaardig besluit, dat baan brak voor een ontwikkeling, die geen van de raadsleden toen zal heb ben voorzien. Of het moest zijn de man die het voorstel tot instelling van de arbeidsbeurs deed, de heer M. W. VAN RAVENS pionier 1 ONTVANGEN VAN post behoort tot de dagelijkse routinebezighe- dien stonden aan de zijkanten zegels of povere namaak van bankbiljetten den maar dot wil niet zeggen dat gedrukt met imponerende cijfers als daardoor het element van de verras sing is uitgeschakeld. Onlangs was het er dan. Een keurige brief uit Duitsland en het adres teas geschre den door een lieftallige vrouwen hand. Tenminste daar leek het alle maal op en ons deed deze epistolai- re romantiek wel wat. Maar wie schrijft ons uit Hamburg. Met de hand op het hart: niemand. Als we dan toch een brief van een dame uit Hamburg ontvangen moet het wel iets bijzonders zijn. Hoe teleur gesteld waren wij na opening van de envelop. DE INHOUD van de mooie enve lop uit Hamburg leek op de ver gissing van het kind dat zijn speel goed heeft weggestopt. In een cello- faanzakje zaten „glücksbeutel". In het Duits stond vermeld dat mijn heer M. Fricke uit Hamburg-Har- burg nog meer van dergelijke beu- tel in voorraad heeft. De nieuwsgie rige mens maakt de rode, groene, gele strookjes papier uit het zakje open om te zien dat hij nummertjes ontvangen. Dat moet kennelijk een voor de een of andere loterij heeft attractie zijn. Op een grote groene kaart wordt onze naam gevraagd, „Verklaring van acceptatie'staat er en .Zend u mij ambtelijk loterij- plan...." Dat hebben we dan maar niet gedaan, we hebben er ook niet om gevraagd. AANGEZIEN HET ons niet duide lijk is wat een ambtelijk loterij plan is hebben we ook de begelei dende brief trachten te lezen. Ons oog werd voortdurend getrokken naar de kinderlijke en veelkleurige tekeningetjes op het geheel. Boven- (Advertentie) 000 000 mark. 900 000, S00 000 en zovoorts. Mijnheer Fricke deed ons mededeling dat zijn NordWestDeut- sche Klassenlotterie beslist de beste was. „En nu is het aan U zelfs te beslissen„bestelt het gekozen nummer", „stiptste geheimhou ding", „prijzen worden in elke valu ta uitbetaald" staat er in meer of minder slecht Nederlands. Maar om. Het is al betreurenswaardig dat mijnheer, daar vragen we toch niet u onze privacy kan aantasten door ons via de Nederlandse posterijen te benaderen. AL EERDER hebben wij gesteld dat vele indringerige lieden ma nieren hebben gevonden om hun medemensen last te bezorgen. Het winstbejag drijft hun rustigjes over de paden van het fatsoen en de te verwachten welwillendheid heen. De apparatuur van de PTT, de post en de telefoon schijnen geschikt voor dergelijke manipulaties. Dames la ten de telefoons rinkelen om dan lieftallig te vragen of men zich op dit op dat blad zou willen abonne ren. Nee, natuurlijk. Nu komt er ook al een mooi briefje uit Duits land. Kennelijk schrijven dames voor de bijverdienste lange lijsten uit telefoonboeken, giroboeken e.d. over en zo valt het resultaat dan in onze brievenbus. Er is geen enkele remedie tegen dit kwaad, behalve C. M. de Groot, een Schiedammer die blijkens de initiatieven waarvan hij de geestelijke vader was, begreep in welke richting de maatschappij zich zou ontwikkelen. Hij moet een wijs man geweest zijn, met een bre de, maar niet oppervlakkige kijk op de gebeurtenissen die in en buiten Schiedam plaatsgrepen. Ongetwijfeld beschikte hij over een grote gevoe ligheid voor het bepalen van de hoofd stroom in de onder een ogenschijnlijk kalm oppervlak zo woelige wateren van de fin-de-sïèclemaatschappij. Rondom de eeuwisseling was de werkloosheid in Schiedam uitgegroeid tot een geducht probleem. Een comité, samengesteld uit vertegenwoordigers van diverse vakorganisaties, kreeg op dracht een rapport samen te stellen om trent de omvang van het vraagstuk, want het gemeentebestuur kon slechts gissen naar het aantal Schiedammers dat hierdoor getroffen was. De comitéleden bezochten huis aan huis de ingezetenen. Een heel karwei, al was de stad toen aanzienlijk kleiner. Van gemeentewege werd voor deze ar beid een subsidie van 50,beschik baar gesteld. Maar de vakorganisaties „welker leden grotendeels arbeiders zijn, hebben er, omdat het onderzoek naar de werkloosheid hun ter harte gaat. niets van gebruikt behalve 1.39% aan bureaukosten", zo verteilen de ar chieven. Vit het rapport dat naar aanleiding van dit onderzoek werd opgesteld blijkt, dat in 42 beroepen 483 mensen werk loos waren, waarvan 371 onder de vijf tigjarige leeftijd en 112 ouder dan vijf tig jaar. Deze werklozen waren tezamen 7969 weken zonder werk, dus gemiddeld 16H week per man. Door hun werkloosheid werden mede 957 kinderen, acht onde moeders, twee vaders en 1 zuster die te hunnen laste kwamen, getroffen. On geacht nog de echtgenoten, want 298 werklozen waren ongehuwd. De algemene conclusie van het rap port, dat op 25 juni 1902 werd uitge bracht: „De arbeiders gaan met de werkgevers financieel achteruit en verarmen sterk. De werkloosheid te Schiedam is al enige jaren oud en in de toekomst is nog geen flinke verbe tering te zien in het verval onzer ge meente; de winkelstand ondervindt hier van de treurige gevolgen, de nood is in menig arbeidersgezin hoog gestegen." De onderwijzers konden over de om vang van die nood wel een boekje open doen. Het gemeentebestuur verzocht de schoolhoofden om gegevens teneinde na te gaan in hoeverre behoefte be stond om via de scholen voeding en kle ding te verstrekken. Het onderwijzend personeel ging daar om op huisbezoek en naar aanleiding daarvan rapporteert de heer C. Kerdel dan het resoluut transporteren naar j hoofd van school C: de fuilnisbak. Dat hebben tue dan „Veel ouders van leerlingen waren ook maar gedaan. I dankbaar voor de betoonde belangstel ling, maar verklaarden dat zij „Goddank" hun kinderen zelf nog kon den voeden en kleden, al was het schraaltjes. Maar helaas, vervolgt de heer Kerdel. ontmoetten wij ook verschillende gezin nen. waar gebrek begint te heersen en waarvan de kinderen vaak zeer onvol doende gevoed naar school gaan. Het moet gezegd, dat wij geer. kinderen kennen die deze winter zonder enig voedsel ter school kwamen: wel enige die 's morgens hun maal doen of de den met één dun sneetje brood." Een schrijnend beeld van ellende te kent zich af in de rapporten van dit schoolhoofd en zijn collega's. Geen wonder dus, dat de leden van het co mité tot onderzoek van de werkloosheid diep verontrust waren. Zij besloten na het afsluiten van hun onderzoek, dat zij zich „gedurende een jaar nog met ei kaar in verbinding kannen stelten wan neer dat nnttig en nodig mocht blij ken". Zij besluiten met de volgende be langwekkende zin: „Gesproken is er nog over een arbeidsbeurs en het honden I van een jaarlijkse werblozenteiling." Dit rapport was voor het raadslid De Groot aanleiding om zijn voorstel tot het instellen van een arbeidsbeurs te doen. De werkloosheid is een der ongeluk kigste verschijnselen van onze maat schappij. zo sprak de heer De Groot in de raadsvergadering van 21 oktober 1902. De werkloosheid treft niet de bes te krachten, vervolgde hij, maar dat neemt niet weg, dat telkens volkomen degelijke en bekwame mensen arbeids gelegenheid missen en blootstaan aan broodsgebrek voor zich en hun gezin. Dat is, zo meende hij, een gebrek van onze maatschappij en daarom meen de hij. dat de gemeenschap daaraan be hoort tegemoet te komen. Men bedenke dat deze laatste uit spraak zestig jaar geleden gedaan werd. Het lijdt dan geen twijfel meer dat de heer De Groot een zeer vooruitstrevend man was. Het meest aangewezen orgaan voor de bestrijding van de werkloosheid achtte de heer De Groot de gemeen te. omdat zij het beste op de hoogte is van de plaatselijke toestanden en dus gemakkelijker kan oordelen over de middelen om daarin te voorzien. De arbeidsbeurs, zo meende hij, is een middel bm de" werkloosheid te beteugelen al zal zij die ook niet kun nen wegnemen. „Zij behoort tot de belangrijkste factoren in onze tegen woordige maatschappij die geen om wentelingen zal veroorzaken. maar slechts een middel zal zijh ter aan- VaartUg bespeelde de heer De Groot de zakelijke gevoelens van de raadsle den, door erop te wijzen, dat de ge meente immers ook een koopmansbeurs had gesticht om kopers en verkopers samen te brengen. Waarom dus ook geen plaats van samenkomst voor werkgever en werknemer in het leven geroepen? Dat zal tot voordeel van heide par tijen strekken. „Het lopen langs werkplaatsen en kantoren om werk te zoeken, wat toch altijd demoraliserend werkt, zal daarmede voorkomen Kunnen wor den." De arbeidsbeurs voert vraag en aanbod samen en bevordert dus de voortbrenging, zo voert hij verder nog aan. De arbeidsbeurs zal ook bij overvloed van krachten op één ge bied diie weten te leiden naar een terrein waar meer vraag is. Zij kan daardoor ook medewerken om „den armenlast" te verlichten. Bovendien, zo besloot de heer De Groot zijn betoog, geeft de arbeids beurs een voortdurende enquête om trent de werkloosheid. Verschillende raadsleden sputterden wat tegen. Opmerkingen als „voorzich tig aanpakken" en „eerst advies vra gen" werden naar voren gebracht. Maar de stemming was over het alge meen toch gunstig. Met dertien stem men voor en zes tegen werd het voor stel aanvaard. In de raadsvergadering van 25 no vember werd vervolgens een verorde ning op de arbeidsbeurs met algemene stemmen aangenomen. Het programma met de indelingen van de twaalftallen van de christelijke korfbalclub IODI tn Schiedam luidt voor zaterdag: 'THOR—ODI 2. Aanvang 16.30 uur, terrein: Varkenoord. vertrek: 15 uur vanaf Grens- i flat, scheidsrechter: MeJ dc Hartog. Dames: 1N Adams. M v d Brugge. A Jansen. D .Sluimer. N Vonk. Reserve: J Vonk. Heren: T Bos. F de Bruin, C v Kooy. H Nagte- gaal, J v Otterlo, A d Vlieger. Reserve: B Sleeuwenhoek. Jun. ODIJun. Kinderdijk b 1. Terrein: Spieringshock. aanvang: 16.15 uur. scheids rechter: H v Hoogdalem. Dames: L. Bree- voort. I Donkersloot. S Jansen. A Smits. L [Spaan, J Vonk. Heren: R Brinkman, Go I Peng An, D v d Hoeve, H v Houte, G Sle- I mons, E v Vries. ODI aSpirit a. Aanvang: 15 uur. ter- jrein: Spteringshoek. Dames: A v Aroiners. M Hekman. G Kunst, E v d Loeve, R ;Schop, T Sonnevcld. Heren: J v Baarde- wijk, K d Boon, G Bos, K v d Laan. T Spruyt, K Speksnijder. Reserve: D v Beek- li ove, BI. Wit bODI b. Vertrek: 14.15 uur van- laf Grensflat. Leider: C Toussaint. Dames: IC Grundcl. I Grundel. A v Dolden, J La- gerwaard. M v Meeuwen. R v Veen. Reser- jve: S Wupkes. Heren: C Bos, F Doolaard, i H Kalkman, J Siemons. i Uitslagen 29 sept.: ODI 2—TOP 2 8—4; Jun. ODI—Jun. BI. Wit 15—1; ODI a—Rot terdam Zuid a 6—3. Programma 13 oktober: ODIHKC, 16.15 uur; Bolnes 3ODI 2. 14.30 uur: Jun ODI— Jun. R'dam-Zuid A 1. 14.30 uur; ODI a— TOP a, 14.30 uur; ODI b—Weidevogels b, 15.45 uur. De ambtenaar Th. Kudders kreeg de leiding van de beurs, die gevestigd werd in het voormalig telegraafkantoor (Van een onzer verslaggevers) De leden en de verenigingen, vooral de jeugd er de dames van de Lutherse Kerk hebben wekenlang hard gè- werkt om voor vandaag, morgen en overmorgen in de Lutherse Kerk, Oranjestraat Schiedam, een grootse bazaar te kunnen houden. De baten Advertentie Last van 't zuur RISP helpt direct 32 tabletten 1. Al brandt het maagzuur nog zo fel Een RISP tabletje blust het wel in het beursgebouw. Men kon daar el ke werkdag van halftien tot halftwaalf 's morgens terecht. Daarmee had Schiedam een primeur Het was voor de eerste keer dat de overheid in ons land de arbeidsbemid deling ter hand nam. Natuurlijk kende men ai eerder be paalde vormen van arbeidsbemiddeling. Het aardige herdenkingsboekje „Vijftig jaar openbare arbeidsbemiddeling" noemt particuliere arbeidsbeurzen en kroegbemiddeling door zogenoemde „placeurs" Dit laatste evenwel had „zulk een nasleep van zedelijke en maatschappelijke ellende, dat de nieu we koers geen dag te vroeg kwam" In de jaren die volgden, nam lang zaam maar zeker de overheid ook el ders in het land de bemiddeling in eigen handen. In de eerste wereldoor log bestond er al een stelsel van rijks- beurs, districtsbeurzen en correspon dentschappen. Maar er was geen lei ding van één punt uit. In 1940 ontstond het rijksarbeidsbu reau, dat in de bezettingsjaren een zeer slechte faam kreeg. Maar» zegt het bovenaangehaalde herdenkingsboek je» het rijksarbeidsbureau zou er ook zonder Duitse bezetting gekomen zijn Het is geen typisch Duits produkt. Wel is de vorming ervan te vroeg doorge dreven ten bate van Hitier en zijn hor den. De na-oorlogse ontwikkeling had tot gevolg, dat Schiedam zijn arbeidsbu reau kwijt raakte. Er kwam een reor ganisatie, het gewestelijk arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg Noord werd in het leven geroepen en hiervoor zal in Vlaardingen een nieuw ge bouw verrijzen. Maar dat kan Schiedam toch niet de glorie ontnemen de eerste stap te heb ben gezet op een nieuwe weg. Daar aan mogen we na zestig jaar weieens terugdenken. van deze bazaar zijn bestemd voor de kerk. Liefst vijftien attracties zijn ingericht zoals een schiettent, 'oallengooien, rad van avontuur. Er is een theeschenke- rij, stands voor de verkoop van le vensmiddelen en handwerkjes. Voor de kinderen zijn er attracties, ter plaatse kunnen warme worstjes en croquetten gegeten worden en er is muziek. Vanavond is de bazaar tot half elf geopend, morgen van twee tot vijf uur en van half acht tot half elf en zaterdag van tien tot twaalf uur en van twee tot vijf uur. De bromfietser M. J. G. uit Schiedam brak woensdagmorgen zijn linker schou der toen hij op de Westfrankelandsedijk uitweek voor een hoop zand. Hij kwam daardoor in botsing met een aute, be stuurd door de bankwerker J. C. R. E. Lutherse kerk: Oranjestraat Bazar, 14- 17 en 19.30-22.30. Goede Havenkerk. Chr. Film Actie. Tienjarig bestaan. Vertoning .JDe her berg van het zesde geluk", 19.45. Dagblad „De Rotterdammer" Scbie damse redactie Lange Kerkstraat 82, tel. 66382 b.g.g. ieL 115583 toestel 51 <b.g.£ na 18 uur 80037) alleen voor redactie- aangelegenheden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr. 23, tel. 65451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen b.g.g. teL 115588). Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123; politie-alarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Apotheek: Van Westendorp, Singel, hoek Emmastraat. De Schiedammer W. A. U. mist zijn fiets die niet op slot in de Lange Nieuwstraat heeft gestaan. 0 De chauffeur A. v. d. V. heeft aan de SchJedamse politie gemeld dat in de Stephensonstraat een blauwe over all uit de kabine van zijn auto is ontvreemd. In hef dierenasyl in Schiedam is een zwervend hondje gebracht Het dier is enkele maanden oud. Het is zwart met lichtbruine poten. Van de Schiedammer J. A. C. is -op het Stationsplein een fiets gesto len die niet op slot stond. 100% nylon - zonder rubber (Van een onzer verslaggevers) Hij zag er uit als een jongen die zo over de Hoogstraat kon lopen om van zijn vrije dag te genieten maar de substituut-officier bij het kantonge recht te Schiedam betitelde hem als; „een levensgevaarlijke vrijbuiter die alle normen met voeten treedt, wie rijdt er nu 's avonds Iaat over straat op volle snelheid zonder koplicht, het voertuig had dan wel een knallende uitlaat, dat is het enige waarmee hij zijn komst aankondigt." De acht tienjarige verdachte J. J. B. vertelde dat hij de bromfiets (uit I960) had gekocht voor vijftig gulden. Het voer tuig was in beslag genomen en werd verbeurd verklaard. B. had in de Overschiesestraat ge reden zonder koplicht, zonder deugde lijke rem, met slechte banden, hij had te zeer links gereden bij de bocht naar de Broersvest en hij had met het vehikel over het trottoir ge reden. Beurt voor beurt namen de heren achter de groene tafel de over tredingen onder de loep om ten slot te mede te delen dat zij de feiten op 7.50. ƒ5. ƒ15. 25 en ƒ10 dus in totaal ƒ62,50 boete hebben begroot. De ruitenwisser van de Haagse chauf feur A. van der H. moest met touwtjes worden bewogen. Dat achtte de offi cier van justitie een vreemde handeling maar de verdachte vertelde voor de kantonrechter dat het motortje van de ruitenwisser even kapot was. De auto was niet zo oud. uit I960 of zo, maar de remmen werkten niet best, de .ban den zouden versleten zijn. de claxon functioneerde niet. De officier wilde „deze nieuwe wagen dan toch wel aan het verkeer onttrekken". Zo ver ging de kantonrechter mr. P. B. Cos niet. hij wilde de auto in dit :eval dan nog wel teruggeven maar rie boetes van vijftien gulden en een van dertig gulden, in totaal 75, vor men het zoenoffer. Hij was vooruit gestapt, achteruit ge stapt, vooruit en de naderende brom mer had eerst gedaan of hij de voet ganger voor-en daarna had hij gedaan of hij de voetganger achter hem passe ren wilde. Dat had moeilijkheden ge geven op de Swammerdamsingel op 2 juni. De officier zei tot de verdachte A. van D. dat hij „wilde toegeven dat het er wel op lijkt dat de voetganger tot het opgejaagde wild behoort maar dan moet men toch ook acht geven op de verkeersregels." Het werd dan ook zeveneneenhalve gulden boete voor de vele weifels met als climax een aanrijding. Samen stonden ze voor de kanton rechter, deze vond het wat vreemd dat ze beiden reageerden op dezelfde naam. „O, Ik zie het al jullie zijn een twee ling". Dat waren ze, maar het was moeilijk uitrekenen hoeveel jongens er nog meer „het spel gespeeld hadden ai voortsehoopende de bat op de openbare weg". Henk en Fieter, belden achttien jaar oud, beiden distailateursknechts, zeiden dat zij beiden tegen drie jongens gevoetbald hadden op het plantsoen bij de Singel. De balie glimlachte en mild maakte de officier er voor ieder een rijksdaalder "xsete van met als restric tie dat de bal zal worden teruggegeven. Op een papiertje heeft de verdachte geschreven bij welke bank hij werkt en het was wel nodig dat dit niet open baar wordt want de verdachte deelde mee dat hij misschien wel procuratie houder zal worden. „Als dat zo door gaat komt u in «en rijkswerkinrichting en wordt u geen procuratiehouder" be loofde een grimmige officier en de kan tonrechter begreep niet dat een man met een dergelijke functie 's avonds als kelner kan fungeren en dan ook nog regelmatig dronken kan worden. „Och, het is een hobby van me", zei de verdachte die ontkende achter het stuur gezeten te hebben. „Aan het stuur wel, van een fiets" verduidelijkte mr. Cos. Het werd honderd gulden boete, waarvan zestig gulden voorwaardelijk met de bepaling dat verdachte in twee jaar geen bezoek mag brengen aan een „vergunningslokaliteit". Hij mag nog wel in een cafetaria komen. Men schrijft ons: het nieuws op de voorpagina wemelt de laatste jaren van schokkende gebeurtenisen. Wij lezen van aardbevingen, oorlogsdrei gingen, rassenstrijd, revolutie, ver keersslachtoffers, geweldplegers, overstromingen, vliegtuigrampen en gaat u maar verder. Bij dit alles voelen wij mededogen in ons opko men voor de getroffenen en al steu nen wij dan zo goed en zo kwaad als het kan de hulpbehoevende, wij zijn het er allemaal over eens dat er voor „de mens" nog heel veel te doen valt. Zo veel zelfs dat we er bijna het gehe le j-aar door mee bezig zijn. Maar een dag in het jaar bezint de mens zich op zijn verhouding tot zijn mede schepsel het dier: op Werelddieren dag de datum waarop 736 jaar ge leden de grote dierenvriend Francis- cus van Assisi stierf. Dan komt hij op voor het redeloze dier, dat on danks de wettelijke bepalingen over geleverd is aan de nukken en de gril len van de mens. Ter gelegenheid van Werelddierendag houdt de afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren op zaterdag 6 okto ber 1962 in de gemeente Schiedam een straatcollecte en zal aan de Koe markt bij de Hoogstraat bovendien een Rad van Avontuur draaien, waar aardige prijsjes -beschikbaar staan voor de gelukkige winnaars. Mogen vele Schiedammers tot die gelukkige prijswinnaars behoren zij maken er de hulpbehoevende dieren gelukkig mee! Heeft u nog nooit een Rad van Avon tuur gezien? Loopt u dan zaterdag eens langs de Koemarkt. En wanneer u dan bedenkt dat het dier slechts eens per jaar zijn gedenkdag houdt, geef dan met gulle hand, het trouwe dier is u er dankbaar voor. AduertentieJ Burgemeester mr. J. W. Peek van Schiedam zal vanavond, donderdag, om acht uur ten stadhuize het Comi té Koninklijk Bezoek 1962 ontbinden. De burgemeester heeft de wens te kennen gegeven aan het beëindigen van de werkzaamheden van dit comi té bijzondere aandacht te schenken. In de bedrijfsschool van Wilton Fijenoord in Schiedam zullen vrijdag avond 12 oktober diploma's worden uitgereikt aan leerlingen die geslaagd zijn voor het Bemetel-examen. Ik blijf Utter o.a. VERKRIJGBAAR BIJ: Nwe Binnenweg 322, tel. 33434 PLEIN 195.1: no. IS telefoon 179412. hoogvliet: ou de wal SO, telefoon 150751, Blnneban Winkelcentrum, HoorvUet. PERNIS: Pastoriedük 138, telefoon 72059. Meyenhag-e 298, telefoon 177575. Eben Haezerstraat 49. telefoon 173732 Ü$l !éa$

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1