Prins Bernhard opende Titaandioxydefabriek ROTTERDAM Schipper van de Meermin kreeg koninklijk zilver B en W moeten bekennen: Ketlielse gronden niet zoals gewenst Wilhelm Hartsuijker legt dirigeerstok neer Schilderij voor Stad Vlaardingen - Primaire industriële veredeling" r j" tM össBafc i Ai. i Fraai geschenk van gemeente Vlaardingen Vader en zoon gewond bij autobotsing Produktie van J.G.v.d.Zeenog niet weg NHM definitief in Vla ar dingen met bankkantoor Kon. zilver voor H. C. v. Gelderen Kat op spek binden" Burgemeester van Maasland werd herbenoemd Afscheid Bekwaam musicus mm D' concert DE ROTTERDAMMER ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 IJET Waterweggebied heeft er ogenschijnlijk „stillef w^fpoS-V00i Nederland - Gedurende een wandeling van brieken bij. Vrijdagmiddag cm- tlWUW grftTi^t^StSVSTdSl stieeks drie uur heeft Prins Bern- 7 orv hard in het Botlekgebied tijdens kOTllt OD £071 £f een plechtigheid met 5 a 600 ge- 1 O O nodigden de Titaandioxydefabriek Van een onzer verslaggevers geopend, die als eerste en enige industrie in Nederland onder de naam „Tiofine" een belangrijke grondstof voor bedrijven, die kleu ren toepassen, gaat vervaardigen. In deze fabriek werken ruim 160 man en de produktiecapaciteit is 10.000 per jaar. Er zijn mogelijk heden tot verdubbeling. Thans j wordt jaarlijks 15.000 ton titaan- dioxyde ingevoerd. Voortzetting Verenigingen Samen werking Opening Geschenk Dertig' jaar Orkesten toneel Bij een hevige autobotsing op de rijksweg Den Haag-Utrecht ter hoogte van Heeuwijk zijn vrijdagavond de Rot terdammer A. Koster en diens achtja rig «toontje gewond geraakt. De auto van de heer Koster die in de richting Den Haag reed. kwam in frontale botsing met een personenauto die door de middenberm schoot. Beide auto's werden totaal vernield. ■De bestuurder van de wagen, die op de andere rijbaan terecht kwam, de heer J. Odding uit Driebergen, liep slechts schaaf- en snijwonden op. De heer Odding was van een veiligheids gordel voorzien. Na het ongeluk gebeurden op de rijks weg nog enkele kleine kettingbotsingen niet aan deze spectaculaire stratie. demon- pRINS BERNHARD opende vrijdagmiddag in het Botlek- gebied de eerste en enige Neder landse Titaandioxydefabriek, een bedrijf dat tiofine, een grondstof voor o.a. de verf produktie, zal maken. De openingshandeling bestond uit een druk op de knop, die in de O van Tiofinewas verscholen en waardoor op sche matische wijze in een paneel de produktielijn werd uitgebeeld. Dr. ir. H. Ebbinge dankte de prins met een handdruk voor zijn medewerking. JCt DfekaiUFR achtig uitziende, chemische fa- 7 r vecr dr'e kwartier bezag Prins Bern- Bij deze gelegenheid hield prof. G, Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van economische za ken, een_ rede, waarin hij stelde dat dit bedrijf een nieuw voorbeeld is van de primaire industriële verede ling, die in het Nederlandse Deltage bied en zeer in het bijzonder langs de Waterweg te constateren valt. Het is een uiting van de trek naar de kust, die deze sector van industrie in toenemende mate is gaan kenmerken. t (Van een onzer verslaggevers) t) EN W van Schiedam hebben in de memorie van antwoord medege deeld dat de grond in Kethel niet op korte termijn bouwrijp kan vroren ge maakt zoals B. en W. zich dit hebben voorgesteld. (Reeds enkele maten hebben wij In on ze kolommen twijfels uitgesproken over mededelingen van het gemeentebestuur ia deze kwestie - Red.) Maanden geleden is reeds gesteld dat spoedig met het spuiten van zand voor bouwgrond in de vier nieuwe wij ken. in Schiedam-Kethel zou worden begonnen. (Wij schreven toen dat de geringe acti viteit bij het leggen van de pijplei ding van Vijfsluizen naar Groenoord de mededelingen logenstrafte. Telkens werd een termijn genoemd maar nu zijn de pijpleidingen nog niet gereed gemaakt. Inmiddels is men overge gaan tot -de oude methode, het stor ten van zand dat op vrachtwagens wordt aangevoerd. Wat er van de aan kondigde besparingen overblijft nu het opspuiten van de weilanden niet of nog niet doorgaat blijft dan ook de vraag —Red.). B. en W. van Schiedam delen wel mee dat in Kethel voldoende grond tij- (Van een onzer verslaggevers) De bijna 140 jaar oude Nederland- sche Handel Maatschappij heeft se dert vrijdagmiddag in Vlaardingen een definitieve vestiging. Daartoe werden drie winkelpanden aan de Westhavenkade ingrijpend verbouwd, ïodat een doelmatig, fraai, licht en goed verlicht bankkantoor op nummer 14 tot stand kwam. Vol trots heeft beheerder A, van Heest tientallen ge nodigden zijn nieuwe domein tijdens een ontvangst getoond. Weliswaar was de N.H.M. sedert april 1961 in Vlaardingen gevestigd, maar slechts met een rijdend bijkantoor. Aanvankelijk was dit kantoor op wielen alleen 's morgen-s geopend. Maar r.a de opening van het bijkantoor Hoogvliet in net nieuwe winkeicentrum van die stad werd het rijdende kantoor de gehele dag Sestationneerd bij de industriewijk in net westen van Vlaardingen. Nu ver dwijnt het rijdende kantoor echter uit Vlaardingen om elders weer te worden ingezet. Het nieuwe kantoor aan de Westha- venkade bestaat in de eerste plaats uit een hal voor het publiek en verder uit oen kamer voor de beheerder, een werkruimte, een spreekkamer en een safekamer. In dit laatste vertrek be vindt zich een safekast met loketten, die kunnen worden verhuurd. Het is een kast van vier en een haive ton gewicht en het gevaarte is brand- en inbraak- vnj, zo stelt de NHM. t Ter -gelegenheid van de opening heert de NHM haar -gasten van vrijdagmid dag een boekwerkje aangeboden met Plattegronden van delen en van geheel Vlaardingen met een siraatnamenregis- ter. Burgemeester mr. J. Heusdens, die. tijdens de receptie namens het gemeen tebestuur de definitieve N-HM-vestiging Het waardering in zijn gemeente be groette, kreeg het eerste exemplaar. Be halve de burgemeester verschenen ter receptie de wethouders M. H. L. "W-est- «rate en H. K. van Minnen, gemeente- Secretaris en vele vertegenwoordigers van o.a. Kamer van Koophandel, be drijfsleven en middenstand. dig bouwrijp zalzijn gemaakt zodat de vlotte voortzetting van de woningbouw gegarandeerd blijft In Nieuwland is nog bouwgrond voor 1200 woningen. Voor 950 woningen is de grond reeds bouwrijp, voor 150 woningen kan de grond op korte termijn geschikt wor den gemaakt en voor honderd wonin gen zal de grond voorlopig niet bouw rijp gemaakt kunnen worden delen B. en W. in de MvA mee. In studie is thans het complex van 152 woningen gelegen tussen Nieuwe Damlaan en- Oude Damlaan te voorzien van centrale verwarming. Ais de ont wikkeling va» de woningbouw in Schie dam het toelaat zullen B. en W. van Schiedam trachten in zoveel mogelijk woningen centrale verwarming te doen aanbrengen. „Met de woningbouwverenigingen wordt onderhandeld over bouw van wo ningen in de naaste toekomst" delen B. en W. van Schiedam mee. „De kwaliteit van de thans in de ge meente verrijzende woningwetwoningen is goed. De bouw van deze woningen is gebaseerd op richtlijnen van het mi nisterie van wederopbouw en volkshuis vesting. Het college blijft er naar stre ven het comfort zo hoog mogelijk op te voeren. Ook aan de betere isolatie wordt de volle aandacht besteed o.a. door het aanbrengen van z.g. zweven de vloeren. In het complex thans in aanbouw naast de cartonnagefabriek zal deze isolatie voor het eerst worden toegepast. Voor het verbeteren van de oude wo ningwetwoningen van vóór 1945 zijn on derhandelingen gaande met de provin ciale directie van volkshuisvesting en bouwnijverheid. De R.K. Bouwvereni ging St. Jozef, die 213 oude woningen exploiteert, zal nog dit jaar tot de mi nister een verzoek tot toekenning van bijdragen richten. De plannen voor ver betering zijn geheel uitgewerkt. Ook de bouwvereniging Eendracht zal binnen- kort een dergelijke bijdrage aanvragen. Aldus B. en W. De heer H. C. van Gelderen, die vrij dag veertig jaar werkzaam was bij de N V Mij. voor Metaalbewerking Indus- tr'ia'te Rotterdam, is onderscheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De jubilaris is als werkmeester aan de mc/.age-afdeling van het bedrijf ver bonden. Prof. Brouwers wees erop dat de fun damentele structuur van de industrie de laatste decennia aanzienlijke wijzi gingen onderging in het bijzonder door de gigantische opkomst van de chemi sche industrie. De petrochemische in dustrie vormt hiervan wel het meest imposante voorbeeld. Deze ontwikke ling, gepaard gaande met de trek naar de kust, is versterkt door het feit dat in Europa een grote gemeenschappelijke markt in wording is. Het progressieve karakter van deze nieuwe vestiging, qua ligging en techniek, is een eerste belangrijke factor. EEN TWEEDE factor is meer een persoonlijke, namelijk met betrek king tot de activiteiten van de Billiton Maatschappij, de voornaamste aandeel houdster in deze onderneming. In 1940 reeds betrad zij het chemisch terrein, het begin van een ontwikkeling, die r.a de oorlog 'werd voortgezet. De huidige vestiging is een voorbeeld van actief ondernemerschap,.- dat meegaat met zijn tijd. Een derde factor is de samen werking, die hier aan de dag is getre den. een samenwerking die een nood zaak is als men aan de nieuwe tisen van/techniek en afzet wil voldoen. ,/Als vierde factor sprak prof. Brouwers over de samenwerking met /buitenlandse ondernemingen, speciaal op het gebied van het overdragen van Dit is volgens de secretaris generaal een element dat de moder nisering en de uitbreiding van het as sortiment van het Nederlandse indu striële apparaat in de na-oorlogse periode bijzonder heeft geholpen. „De vijfde factorzo zei prof. Brouwers „betreft de superioriteit van een pro dukt dat naar men mij verzekert het optimum aan kwaliteit biedt, dat thans bereikbaar is. Het zeer hoog gekwalificeerde produkt dat men hier vervaardigt is een vrucht van diep gaand speurwerk. Prof. Brouwers wees nog op het ri sico, waaraan elke ondernemersactivi teit in een snel bewegende wereld on derhevig is. Wat de chemie betreft is dit thans in tweëerlei opzicht het geval. Geen bedrijfstak is zo dynamisch als deze, nergens volgen de technische wij zigingen elkaar in zo'n snel tempo op, nergens jaagt het aanbod zozeer op de vraag, nergens zijn de prijsrisico's zo groot, De secretaris-generaal merkte op dat de toekomstige conjunctuur na drie jaar van uitbundige expansie on zeker is. Het Is waarschijnlijk, maar geenszins zeker dat de afgeflauwde expansie zich gematigd zal voortzet ten en dan op een gegeven moment zijn snellere opgang zal hervatten. Maar met de onzekerheid dienaan gaande moet elke ondernemer rekenen en tegen deze achtergrond gezien dient ondernemersinitiatief te worden ge waardeerd, aldus prof. Brouwers, die sprak namens de minister van econo mische zaken. TER INLEIDING gaf ir. A. M. A. Wijnans, voorzitter van de raad van commissarissen een kort overzicht van de voorgeschiedenis. De N.V. Titaan dioxydefabriek op Rozenburg kwam tot stand dankzij samenwerking van de Bil liton Mij. <55 pet. der aandelen), de Kon. Nederlandse Zoutindustne/Ketjen N.V. (22,5 pet.) en de Cuprus Mines Corporation uit Los Angeles (22,5 pet.). Het bedrijf eiste een investering van ƒ40 miljoen. Na de rede van prof. Brouwers vroeg de directeur, dr. ir. H. Ebbin ge, de Prins de openingshandeling te verrichten. Met een druk op de knop, die was aangebracht in de letter O van „Tiofine" stelde Prins Bernhard een paneel in werking, waarop met behulp van licht een schematisch overzicht van het produktieproces werd gegeven. Zelfs geluid ontbrak voor en verder waren in het gezelschap van de Prins mr. J. Klaasesz, commis saris der koningin in Zuid-Holiand, ir. Wijnans en burgemeester J. C. Aschoff van Rozenburg, op wiens grondgebied de fabriek staat. Men zag achtereenvol gens de ontsluiting in het produktiege- bouw, de hydrolyse en moore-afdeling het calcineergebouw en de afdeling voor de eindbehandeling van dit nieuwe pro dukt. DRIE IJSDEN van de ondernemings raad werden na de rondgang aan de Prins voorgesteld. Het waren de heren A. F. Duits van de groep opzichters, S. H. Buikstra van de groep werkïoners technische dienst en A. H. Jonkman van de groep werkïoners produktie. De Prins had een korte, geanimeerde ge dachten-wisseling met deze werkers. Eerder op de middag zat Prins Bern hard aan tijdens oen lunch in de kan tine van de fabriek met een beperkt ge zelschap. Hier overhandigde dr. Eb binge hem een geschenk, een presse- papier van gebrand zilver, dat de edelsmid en emallleur Frits Jaritz had ontworpen. Het programma werd besloten met een massale ontvangst aan boord van twee salonboten van de Havendienst Spido. Prins Bernhard woonde een ge deelte van dit laatste onderdeel bij. Omstreeks kwart over vier vertrok de hoge bezoeker uit de Botlek. De veer pont De Hoorn maakte een speciale vaart om Prins Bernhard en zijn ge zelschap over de Waterweg te brengen. E Associated Electrical Industries heeft een type navigatieradar ont wikkeld, dat een zeer belangrijke stap vooruit betekent op het gebied van na vigatiemiddelen bij mist en slecht zicht. Hoewel de „true motion"-radar, zo als men dit systeem noemt, niet geheel nieuw is er is reeds veel mee ge- experimenteerd is het deze Britse onderneming echter gelukt, toesteilen op de markt te brengen, die voor koop vaardijschepen practiseh bruikbaar zijn. Vrijdag werd in een speciale ra darwagen te Rotterdam een demonstra tie van- het systeem gegeven. Op dit nieuwe type radar is niet ai- leen hetgeen uiteraard hij aiie ra dar het geval is de beweging van andere schepen in een bepaalde situa tie. ten opzichte van het eigen schip waar te nemen, maar ook de eigen be weging in deze situatie. En bij de tot nu toe gevolgde radarsystemen bleef het eigen schip altijd als een vast mid delpunt in het scherm staan, hetgeen uiteraard allerlei eorrectleberekeningen en herleidingen noodzakelijk maakte. Bovendien kan men op de nieuwe ra darset via een speciale reflectieplaat een bepaalde stand van zaken op het radarscherm schetsen en na verloop van tijd deze vergelijken met de toe stand waarin men dan verkeert. VIA een computer, die snelheid, rich ting stroomsnelheid en stroomrich ting verwerkt, krijgt men een beeld van de positie en de koers van het schip, waarop de radarinstallatie is aange- (Van een onzer verslaggevers Schipper J. G. van der Zee van hergingsvaartuig Meermin *"erd de- ze week 65 jaar, maar hij gaat nog niet met pensioen. Toch gebeurde er iets zeer belangrijks in de nog voort durende loopbaan van de heer Van der Zee. Ten stadhuize van Maassluis werd hem namelijk de zilveren me daille in de Orde van Oranje-Nassau aangeboden. Burgemeester W. J. D, van Dijck van Maassluis sprak bij deze gelegenheid met trots over deze inwoner van zijn stad, die veie malen gevaarlijke red- dingskarweien opknapte. Ook de heer P. v. d. Berg, directeur van Van den Tak's Bergingsbedrijf N.V., de werk gever van de heer v. d. Zee, getuig de van de waardering die de ver richtingen van de Meermin-schipper alom genieten. Vorige week nog was v. d. Zee met zijn Meermin in het nieuws toen de baggerbak, sleep van de Marinia, op de Noorderpier dreigde te slaan en j vervolgens vast kwam te zitten Op de Maasvlakte. Maar v. d. Zee kon niets doen. De schipper blijft dus voorlopig op het water. Voorlopig Is tot juli 1963 en de oorzaak van het blijven is het tekort aan personeel, waarmee ook daar wordt gekampt. Niet minder dan 42 jaar vaart v. d. Zee reeds op dit schip. Hij is met de Meermin vergroeid. En v. d. Zee is nog altijd trots op zijn boot, on danks het feit dat de Meermin wel ivat verouderd is. Voor de Meermin- periode begon voer v. d. Zee op het bergingsvaartuig Haai, dat in 1919 bij Ameland verging en waarvan hij als enige werd gered. In 1920 werd de huidige schipper kok op de gloednieuwe Meermin. Een niet te teilen aantal bergingen heeft v. d. Zee meegemaakt en/of geleld. Een bijzondere periode was die vlak na de oorlog toen in de havens aan Nieuwe Maas en Waterweg zeer veel gezonken schepen én kranen moesten worden opgehaald. De schipper fun geerde daarbij ook wel eens ais dui ker. Nog meer dan een half jaar dus zal schipper v. a. Zee er met de Meer min op uit trekken, achter de sleep boot, als zijn directie een opdracht krijgt. Hij doet het graag, het is zijn leven, al is het een gevaarlijk leven. Maar zeg niet tegen Meermin-schip per J. G. v. d. Zee dat het gevaar lijk is, want dat ontkent hij stellig... (yan onze correspondent) Bij de ingekomen stukken van de gemeenteraadsvergadering van Maas- ginnen daar twee vrachtdiensten op iand bevond zich vrijdagavond ook FnHPiand w een Ferrvdienst oo Til- een afschrift van het koninklijk te- bracht ten opzichte van de andere sche- bury yoor h"èt vervoer van geladen sluit, waarbij burgemeester F. J. men de bewegingen vande andere sehe- j vrachtauto's (het zg. rij-op/rij-af sy-I Groot Enzerink .met ingang van 16 pen over een^e'paald tijdsbestek.in het ^em^en^een tot mr vervoer j oktober was herbenoemd. De heer Jb. beeld kan tekenen krijgt men inzicht in ïanjjLaatie1van HndJ Pieters-"drT iV" d' WeI (a'r') «prak namens de raad a» Vners van iir7P schenen en kan men 6e directie van Hudig Pieters dr.L. gelukwensen aan het adres van de J. Pieters gaf, alvorens de burgeraces- voor7:tter Hii uitte de hooD dat de ter het woord kreeg, een uitvoerig over- j voorzitter, nij uitte ae noop aai ae zicht over dat vervoer. In 1961 werden burgemeester krachten mogen v/orden (Van eert onzer verslaggevers) TfEN Vlaardingse politieman zag dezer dagen tijdens een tocht door-de stad op de'Korte Dijk een vuilnisbak, waarop een damestas lag. ,jZo .maar voor het grijpen" was boven dien de portemonnee 'die weer op de rand van de tas was ge legd. De eigenaresse van de tas had haar eigendom daar „zo maar neergezet" en rij was zo wel tas als beurs verder verge ten... Duidelijk toont dit plaatje dan ook de vergeetachtigheid, die nog zo veel voorkomt en die ge legenheid tot diefstal kan schep pen. Inmiddels dus: een school voorbeeld van het „op het spek hinden van de kat''. de koers van deze schepen en kan men onmiddellijk zien waar men elkaar eventueel ontmoeten zal en hoe men het gemakkelijkst van koers kan ver anderen om een ontmoeting te voorko men, zo leerde deze demonstratie in Rotterdam. Het grootste voordeel van dit nieuwe radarsysteem boven het oude, dat in feite niet meer geeft dan een reeks momentopnamen van de situatie rond het schip is, dat de navigator rechtstreeks van het scherm alle gege vens krijgt, die hij nodig heeft om met het schip te kunnen manoeuvreren en hij dus niet zelf de relatieve gege vens van de oudere radar behoeft te in terpreteren, De nieuwe radarset kan di- recht aangesloten worden op de overi ge navigatie-instrumenten en helemaal daarop ingesteld worden. Ook is het mo gelijk via het toetsenbord zelf de gege vens van het schip aan de computer door te geven. TEGENWOORDIGHEID van tal van vooraanstaande figuren uit de Rotterdamse scheepvaartwereld heeft burgemeester mr. G. E. van Walsum vrijdag de nieuwe kantine, kleed- en wasgelegenheden en de Ferryloods op de terreinen van Hudig Pieters aan de Merwehaven officieel in gebruik gesteld. Zoals bekend eindigen en be- aan de Merwehaven 7290 containers gelost en 7100 containers geladen, (die werden aangevoerd met 8100 spoorwa gons. Het containervervoer is zo in om vang toegenomen, dat er op het ogen blik reeds zes afvaarten per week uit Rotterdam zijn. Ook voor het Ferry- vervoer is de belangstelling, stijgende en uitbreiding in die sector is niet uit gesloten. Mr. Van Walsum betoogde, dat de firma Hudig en Pieters door de kansen, die beide soorten van vervoer biedt, te zien en te grijpen de Rotter damse haven een belangrijke dienst heeft bewezen. Hij herinnerde er aan, dat Rotterdam vermoedelijk aan de vooravond staat van de dag, waarop het het 25000e schip zal begroeten. Als dit zou mogen gebeuren, zo zei hij, beleven we de wonderlijke situatie, dat wat vroe ger in Rotterdam de grootste opwinding zou hebben teweeggebracht, nu met nuchterheid dient te worden bezien. In Europoort lopen elke twee dagen grote tankers binnen, die slechts drie kwar tier nodig hebben om van uit zee ko mend te meren. Hierdoor zijn er nieuwe mogelijkheden ontstaan die invloed heb ben op de statistieken. geschonken voor de uitoefening van zijn soms zware taak. De voorzitter dankte' de heer v. d. Wel voor diens woorden. Hij wees er tevens op dat ook van het gemeen- tepersoneel en van de raadsleden veel verlangd wordt en met samenwer king is veel te bereiken. Het voorstel van B. en W. tot het toe kennen van een subsidie in het exploi tatietekort van' de gemeentelijke nijver heidsavondschool was een punt van een uitvoerige bespreking. B. en W. willen een lager bedrag als subsidie geven, dan wat de gemeente Maassluis aanvraagt. Vele raadsleden waren het met de heer J. Verhagen (VVD) eens dat.de ouders wel iets meer schoolgeld kunnen betalen. De heer Ad v. d. Hoeven (KVP) wees erop dat er nog zo iets is als wederkerige vergoe dingen. De heer Van Geest stelt voor een bedrag van ƒ1250 te geven. Het voorstel van B. en W. was 1000 en de aanvraag 1263,60. .Besloten werd. 1250 te -geven. Besloten werd een bedrag van 75 aan het bestuur van de school "voor Chr. middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs te Vlaardingen toe te kennen over 1961. Besloten werd tot aankoop van een bestelauto. Tevens werd besloten een bedrag van 500 beschikbaar te stellen voor het inrichten van-een centrale post in het raadhuis vo.og de B.B. AANDACHTIG bekijkt de directeur van de Halcyon- lijn, de heer A., van Roem, de prent die burgemeester Heus dens onthulde. (Van een onzer verslaggevers) Een bekwaam dirigent, de heer Wilhelm Hartsuijker zal op 12 no vember in Hoek van Holland voor het laatst zijn dirigeerstok hanteren en dan dit voorwerp voorgoed neer leggen. „Van het begin af aan heb ik gezegd", aldus de aanstaande schei dende, „als ik zestig ben houd ik er mee op en die belofte wil ik nako men". Dat zegt ons de heer Hart suijker, wiens bijzonder muzikale ga ven en grote werklust hem grote waardering bjj koorleden en solisten hebben bezorgd. Dertig jaar lang heeft deze dirigent, componist en muziekleraar gewerkt. Hij bracht menig koor tot de top, le- verde fraaie prestaties en liet o.a. ook. met orkest-, orgel- en pianobege leiding koren gecombineerd optreden. Vele bekende radio- en tv-solisten heb ben hem leren kennen bij grote con certen, waarvoor hun medewerking werd gevraagd. Ais dirigent van fit Koninklijk Zutfens Mannenkoor dat op gelijk niveau staat met- de Maas- treechter Staar behaalde de heer Hartsuijker veel roem in de jaren voor en na de oorlog. En nu zal de dag aanbreken dat het Hoeks dameskoor „Vox Humana" een najaarsconcert geeft in de zaal van „America", een evenement, dat het laatste o'ptreden van de heer Hartsuij ker wordt. Het Hoekse koor is het enige koor, waarover hij nu nog de directie voert. De heer Hartsuijker heeft zich ssss» langzamerhand teruggetrokken, ais koor dirigent en als leraar. „Het is buiten gewoon jammer", meent hij, „dat zo veel koren, waarvan ik dirigent was, zijn opgeheven en dat er koren kwij nend zijn, die eens zeer groot waren." r (Van een onzer verslaggevers) WEN SCHILDERIJ, een fotografische, Ej reproduktie van een aquarel uit 1765 van J. Swertner voorstellende het uitzeilen van hoekers en buizen die zich in het Nederlands Historisch Scheepvaart Museum te Amsterdam bevindt, heeft vrijdag de gemeente Vlaardingen aan de directie van de Halcyon Lijn ten behoeve van de „Stad Vlaardingen", het vlaggeschip van die rederij, aangeboden. Dat -gebeurde aan boord van de Stad Vlaardingen bij de R.D.M. waar het voltallige college van B. en W. werd ontvangen door directie en commissa rissen van de Halcyon Lijn-, kapitein P. Pronker en een handvol genodigden. Directeur van Roon heette de niet „have(n)loze" burgemeester en zijn ge zelschap welkom. Mr. J. Heusdens heeft in zijn toespraak, waarin hij eerst als een Wim Kan het gezelschap boeide met het voorlezen van misvormde berichtgeving omtrent de aan de gang zijnde plechtig heid, niet onder stoelen of banken gesto ken, dat het gemeentebestuur van Vlaar dingen helemaal niet ongevoelig is voor het feit, dat het huidige vlaggeschip van de Halcyon Lijn de naam „Stad Vlaar dingen" draagt. Mr. Heusdens dook even in de stede lijke geschiedenis en stipte de belangrijk heid van de Vulcaanhaven aan. De ver bondenheid van de Halcyon Lijn met Vlaardingen werd eveneens gememo reerd. Na de onthulling van het algemeen bewonderde geschenk van de gemeente heeft mevrouw J. C. M. Swart-Van Essen, die in januari dit jaar de nieuwe (derde) Stad Vlaardingen doopte, .in haar toe spraak gereleveerd, dat deze nieuwe aan winst van de Halcyon Lijn al bewezen heeft aan de hoog gestelde verwachtin gen te voldoen. Zij overhandigde een gravure van Vlaardingen uit dezelfde tijd als het cadeau van de gemeente (dus uit de achttiende eeuw), voorstellende het toenmalige stadhuis. De heer Van Roon sprak een uitvoerig dankwoord, waarin h(j de verbondenheid van Vlaardingen met de Halcyon Lijn belichtte. Die banden zijn iets minder geworden nu Vlaardingen niet meer zo veel bemanningsleden levert, als gevolg van de achteruitgang van de visserij. Kapitein P. Pronker was vanzelfsprekend bijzonder in zijn schik met de fraaie aan winsten voor het schip, waarop hij het commando voert. Het gezelschap verenigde zich, na een rondgang over het schip, aan een diner, waarop ook nog enige vriendelijke woor den zijn gewisseld. Mevrouw Swart-Van Essen, die al eerder blijk gaf de geschie denis van Vlaardingen goed te hebben bestudeerd, werd daarvoor opnieuw hulde gebracht door de burgemeester mr. J. Heusdens, die haar een orchidee aanbood. Op 10 juli werd "Wilhelm Hartsuijker zestig jaar. Vanuit Delft, zijn woon plaats, maakte hij in het verleden reizen voor de avondrepetities in Zutfen, Hil versum, Den Haag, Hoek van Holland en 's-Gravenzande. Concerten werden gegeven in Rotterdam, net Schevening- se Kurhaus, Den Bosch, Den Haag en in zeer vele andere kleine en grote plaatsen van ons land. De heer Hartsuijker, die ook veel jon ge dirigenten opleidde, voltooide in 1836 zijn studie voor koordirigent en deed in 1952 examen voor orkestdirigent. Zijn eerste koor was een kerkkoor van de Vrije Evangelische Gemeente in Den Haag, zijn laatste is dus het Hoekse dameskoor. In de periode van dertig jaar. die is verstreken, was de schei dende musicus bij veie koorleden zeer geliefd, maar ook onder collega's zeer gewaardeerd. De heer Hartsuijker is voorzitter ge weest van de Bond van Koordirigen ten der Provincie Zuid-Holland. Wijlen de bekende dirigent C. P. J. Grelf was secretaris. „Die t(jd was voor ons bel den een tijd van veel werk en strijd", zegt de heer Hartsuijker. Dankzij de medewerking van de dirigenten Grelf en Grebel is op de concoursen zeer veel verbeterd. Officieel afscheid nemen van zijn laat ste koor doet de zestigjarige op 19 no vember in hotel America. Helaas kan de heer Hartsuijker zich niet meer pre cies herinneren welke koren hij in al die tijd heeft gediend. Hij weet nog van drie mannenkoren, het Zutfens, het Rit meesterkoor in Hilversum en het Man nenkoor van het Gemeentegasbedrijf in Den Haag. Van de gemengde zangver eniging „Looft den Heer" te 's-Graven zande maakte hij een oratoriumvereni ging en met enkele andere koren ver zorgde hij o.a. bij het honderdjarig be staan van de Koninklijke Zangersbond een drietal concerten. En dan was hij dirigent van „Zang en Vriendschap' in Hilversum, van „Kunst aan het Volk" in Naaldwijk en het Hervormd Kerkkoor te Delft, om er nog een paar te noemen. De heer Hartsuijker -dirigeerde het Gelders Or kest, het Haags Symphonie-orkest en het Zutfens Symphonie-orkest. Dat VANAVOND concerteren in de Duitse Kéék aan de Zwarte raardenstraal te Rot terdam Jet Dubbeldam, orgel, én jxoos vér- üeul, iiuit Zy voeren werken uit van Bacil, Vinei, iiasdel, De Klerk, Stüder en Distier. 20.00 uur. Jan Bonelaas bespeelt deze avond het orgel van de Wilheluuha- kerk in Kolteriiiun-Zuid. Programmat Zwart, Bach, Mendelssohn, Franc*, en im- provisalie. 20.1a uur. in dé Jblettrozual te hlikkerveer begint te J8.0Ü uur het zaïig- concuurs ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van slikkerveer* Uir. man- uenKoor. UUiNuLitD.-lG voert het Upera- koor „Muasstad de „Alceste" van L. W. von Uniek uit in de Bivieralial. boiisten zyn Marijke v. d. Lugl, Fuut SdioUnaiis, Jan Dijksman, Kom Karma en itudoil Veld- der. instrumentale uitvoering: de -Zurder Urkest Vereniging. Het gelieei staat ouder leiding van Nico Bingeia. 20JJ0 uur. V KI JU AL verzorgt André Veruoerd het pauzecoucert in de Laureuskcrk, 12.4a uur. ZATERDAG is de „Trom.- in de IVivicra- bal, deze keer verzorgd door liet Prome nade-orkest onder leiding van Benedict- bilbemian. Met de sopraan Marilyn Tyler van de Nederlandse Opera als soliste wór den populaire fragmenten uit opera's en operettes uitgevoerd. 20.15uur. Piet van Egnioud concerteert volgende week zater dag in de U'ilhelminakerk. 20.15 uur. Ro- zunco zet het concours voort in de Nieuwe Oosterkerk te Rotterdam. 14.30 uur. Ook het concours van Slikkerveers Chr. Man nenkoor wordt deze dag voortgezet. 17.00 uur. VANAVOND herhaalt het Nieuw Rotier- dums Toneel in de Rotterdamse Schouw burg de voorstelling van Pinero's Mijspel „De Magistraat", waarvan vrijdag de pre mière is gegeven. 20.15 uur. DINSDAG geeft de Haagsche Comedie de eerste voorstelling in de Rotterdamse Schouwburg vau 'firso de Molina's blyspel „Don Gil met de groene broek". Onder regie van Joris Diels werken hieraan o.a, mede: Myra Ward, Jules Croiset, Do van Stek, Jan v. d. Linden, Eric van Ingen, Bas ten Batenburg, Jules Royaards, Maria de Booy en Manfred de Graaf. 20.15 uur. VRIJDAG brengt het Nieuw Rotterdams Toneel in eigen huis een reprisevoorstel- iing van Williams' „De nacht van de le guaan" onder regie van Richard Flink. 20.15 uur. ZATERDAG is „Dc Magistraat" van het N.R.T. weer te zien in dc Rotterdamse Schouwburg. 20.15 uur. De dienst van gemeentewerken te Rotterdam heeft, het verrichten van grond- en draineringswerken enz. voor de aanleg van kindertuintjes aan de Blindedijk gegund aan fa. J. de Ronde Zn., Rotterdam voor 85.173. was tijdens concerten, waaraan solisten meewerkten als Leo Larsen, Greta Krom, Diet Kloos, Aukje Karsemeijer en Henk Driessen. De bekende organisten Jan Smits en Feike Asma en de pianiste-dirigent Ria Borgmeijer en vele andere pro minenten zij allen hielpen de heer Hartsuijker zijn levenswerk op te bou wen. Een werk dat nu wordt vol tooid, een fraaie loopbaan, die nu wordt afgesloten. j",

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1