Jïaadseï rond ondergang Nederlandse coaster m Verdiend gelijkspel van H. Boys tegen Oegstgeest runott mê Goed gedaan mannen, en welkom in Nederland iii J Vijf man van de Rana kwamen in de Hoek Hoe is het schip lek geraakt Actie levert Eudokia twee orgels op Chef Generale Staf tot repatters Geen apies voor Nieuw King-Size tapijt, kamerbreed tapijt Jongen stal uit liftkastjes V erkeersleiding van vliegveld is niet fout M. v. d. Sanden (70) overleden Verrassing Uitslagen van de afd. Den Haag Op het dolhoord V aardigheidsdiploma voor 9 Shell-memen nwyr*'* JOY RIDERS MET KRAAN OP MAST DE ROTTERDAMMER Pagina 3 2 A MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 (Advertentie oieulen jubileum aanbieding VtfoUen flannel JTVTEiSN, we hebben niet gemerkt, dat we ergens op zijn ge stoten. De Rana maakte slagzij en die slagzij werd steeds erger. Toen jwe wel aan konden nemen, dat we zouden zinken, probeerde kapitein J. Klugkist de kustvaarder nog op het Deense strand te zetten. Daar voor hadden we niet meer de tijd. Storm? J'. er was vrij veel wind en zee. Windkracht zes of zeven zo, uit het zuidwesten. Later lie- jpen wind en zee wat op, toen de jwind di aaide naar zuidoost. Maar dat is niet genoeg om een schip als de Rana er onder te drukken. We zijn uit de sloepen via lading- netten aan boord van de John Brinckmann gekomen. rmbanden DE KLERK ZN Vele tapijt-kwaliteiten in "één baans-breedte": in breedtes van 3 tot 5 meter. Vanaf f 18.90 per m1. Zéér, zéér veel keus. Op de vernieuwde en vergrote tapijt-afdeling. Jullie hebt in de voorbije pe riode een moeilijke taak moeten „.,.-7 Tp-rnmt <r?7 11 ~f vervullen en dat is op een voor- IVL L t LCl tl h I treffelijke wijze gebeurd. Het vertrouwen dat in jullie was ge steld is niet beschaamd. Jullie optreden was hard en doeltref fend als het moest, maar mild en vol begrip ais dat kon. Denkt niet dat het offer van hen, die zijn gevallen en jullie inspanning te vergeefs zijn geweest. U allen hebt de vriendschap van de papoea's verworven en u hebt begrepen, dat door uw optreden alle be langen het beste werden gediend. (Van een onzer redacteuren) Nu u op het punt staat te gaan genieten van een welverdiende rust is het mij een behoefte u har telijk dank te zeggen voor uw houding. Goed gedaan mannen, en welkom in het vaderland. Half jaar V Vlotte reis J MEDEDELING van het- „Zegelbureau AIVI MO" Ingevolge het overlijden van de heer H. van Bokhoven zal de Doordat de bestuurder van een vracht- ieidmg van het geheie bedrijf voortaan berusten bij ziin!aut° vrijdagmorgen op het kruispunt Mevrouw C. VAN BOKHOVEN-GiJ» I3HS STSSSLflW ©P!B» Dorst Pak „Apies" nee, die hadden ze niet meegebracht. Er was hele maal geen levende have aan boord; uitgezonderd een kroon- duif, die een van de soldaten had aangekocht als geschenk aan Artis, Wij gaan door met de verkoop van dubfaelbrede wollen en fibrenka stoffen voor Jubileum prijzen, die niets meer met de waarde te maken hebben. Morgen begint de verkoop van deze stoffen, prachtige kwali teiten voor japonnen, mantels, pakjes en rokken, door elkaar per meter voor één prijs, voor nog géén vier gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de yerkoop van deze dub- belbrede stoffen in diverse soor ten en kleuren, per meter voor Ge«n tef. of schrift, best» Dat alles kregen wij zaterdagavond te horen aan boord van de reddingboot President Jan Leis, waar schipper Willem van Seters ons gastvrijheid had aange boden. De President Jan Leis was laat in de middag uitgevaren uit Hoek van Holland om tegen een uur of zes bij de uiterton voor de Nieuwe Waterweg het Oostduitse vrachtschip John Brinck mann te ontmoeten. De John Brinck mann, onderweg van Rostok naar Gui- née in Afrika, had vijf leden van de negen leden aan boord van de beman ning van de Nederlandse kustvaarder Rana, die donderdag bij Hanstholm op de Deense westkust is vergaan. Die vijf mannen zou de President Jan Leis in Hoek van Holland aan wal brengen. De Rana was onderweg van Boston naar Oslo met een lading graan. Kapitein Klugkist had een bemanning van acht koppen bij zich en gelukkig zijn er bij deze scheepsramp geen mensenlevens te betreuren geweest. Toen vaststond dat de Rana verlo ren was. is kapitein Klugkist met de eerste machinist en twee mannen in de ene sloep gegaan, in de tweede gingen de stuurman, de tweede ma chinist, twee matrozen en een licht matroos. De mannen van de tweede sloep waren opgepikt door de John Brinckmann. De anderen zijn aan boord genomen van een Britse treiler. Het was -gelukkig nogal druk en we hadden de tijd, vertelden de mannen ons. Toen we in de sloepen zaten kwa men er vliegtuigen en er lag een hele vloot schepen om ons heen, tot een Deens oorlogsschip toe! HOEKSE BOYS—OEGSTGEEST 2— 2. De verjongde Hoekse Boys-ploeg heeft Oegstgeest handen vol werk ge geven. De Boys kwamen reeds in de eerste minuut op 10 door een treffer van midvoor Lokers. Ruim een kwar tier later werd het 11 na een schot van linksbuiten Jansen, die via een te genstander de ba! in het net zag ver dwijnen (11). Tien minuten voor de rust schoot linksbinnen Seller 12 in. In de tweede helft was het spel ma tig, maar uiterst sportief. Arbiter Wol- te rs leidde daarbij prima. In de 35ste minuut kon linksback Becque uit een schermutseling de verdiende gelijkma ker op zijn naam brengen (2—2). LOOSDÜINEX—SCHOONHOVEN 7—1. Een met vier invallers spelend Schoonhoven moest toezien, hoe links binnen Addicks na een kwartier 10 op zijn naam bracht. Zes minuten la ter leidde een misverstand in de de fensie van de thuisclub tot 11. Door linkshalf Molenkamp werd het daarna 2X en dezelfde speler kopte ook 31 in de touwen. Nog voor de rust ver grootte Steenbergen met een mooi schct de voorsprong tot 4—1. In de zevende minuut van de tweede helft maakte Dotinga er 51 van met een houdbaar schot en uit een strafschop schoot Addicks het halve dozijn vol (6X). Dezelfde speler scoorde kort voor tijd 71. ORNAS—BE FAIR 4—X. De aange wezen arbiter liet verstek gaan. maar de scheidsrechter van RAS 3. de heer Trimp verving hem schitterend. In de laatste minuut van de eerste helft strafte Buitelaar een defensiefout van Be Fair af (10>. In de tiende mi nuut na de hervatting bracht linksbui ten Schuengel uit een voorzet van La- gerwey de stand op 20. Midvoor Ede! (Advertentie aantrekkelijke prijzen WINKELCENTRUM - BINNENWEG TELEFOON 11.66.15 - ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) De zusters van het Rotterdamse zie kenhuis Eudokia aan de Bergweg heb ben zaterdagmiddag twee nieuwe or gels gekregen. Het geschenk is het re sultaat van de actie, die de Rotterdam mer P. Smit en de journalist Bert var) Leuve, die in de stadseditie van deze krant de rubriek ..Tussen Maas en Kot je" verzorgt, in de afgelopen maanden hebben gevoerd. Met over het algemeen kleine gifter. variërend van een gulden tot een rijksdaalder bereikte de onlangs af gesloten actie een totaalbedrag van op de kop af f 1850.63. Onder dc vele hon derden gevers bevonden zich ook tab rijke, die buiten Rotterdam wonen. Zij hadden van kennissen of familieleden over de actie horen praten en spontaan geld overgemaakt. Dankzij de medewerking van de di recteur van de muziekinstrumentenhan- <3el Joh. de Heer. de heer R. H. Kreisel (kleinzoon van de vorig jaar overleden evangelist Johannes de Heer) konden met het geld twee orgels worden aan geschaft. Toen de actie van start ging. had de heer Kreisel gezegd: .,0£ die actie nu slaagt of niet, ik zorg, dat er een nieuw orgel komt..." De heer Smit en de journalist Van Leuve hebben hem aan .zijn woord ge houden. De beide orgels werden gele verd voor de prijs van „anderhalf or- cel''* Zaterdagmiddag werden de muziekin strumenten, compleet met wagentjes om ze te verrijden en hoezen, officieel overgedragen am het ziekenhuisbestuur De actie werd ontketend, omdat het oude orgel, waarop de zondagavondzang door de zusters een traditie in Eudo kia werd begeleid, niet meer deug delijk was. man nam in de 20ste minuut 30 voor zijn rekening en Lagerwey scoorde daarna 4—0. Nadat Lagerwey kort hier na een strafschop wegens hands mis te, kon Den Hertog voor de gasten de eer redden (41). De thuisclub ver diende de zege volkomen. SVOWSPOR.TLUST 3—1. Op het spiegelgladde veld trachtten beide par tijen tot goed voetbal te komen, dat maar zelden lukte. Dit kwam ook, om dat de spelers zich onsportief gedroe gen en arbiter Best had al zijn capa citeiten nodig om de strijd niet te doen ontaarden in een gooi- en smijtpartij. Het ging hem goed af. Voor de rust werd er niet gedoelpunt. Vijf minuten na de thee scoorde Den Hartog 10 en twee minuten later deponeerde v.d. Lip 20 in de touwen. Linkshalf Otto kon tien minuten voor het einde 21 op zijn naam brengen na een foutieve terugspeelbal, maar toen van Heek daarna tegen de lat schoot, ging de bal via De Wit (Sportlust) in het doel (3—1). RAS—DE LIER 3—2. In de eerste helft speelden de gasten beter voet bal en RAS mocht tevreden zijn met de dubbelblanke stand bij de rust. De thee had de thuisclub blijkbaar goed gedaan, want in de derde minuut werd het door v. Wijngaarden 10 en in de tiende minuut schoot Van Dam 20 in. Drie minuten later kon v. d. Akker tegenscoren. toen doelman Louman te ver voor zijn doel stond (21). Het was invaller v. d. Linde, die na een half uur spelen de bal keurig naar linkshalf Schook plaatste, die voor 3 1 zorgde. Een fraaie combinatie tus sen de gebroeders C. en D. Zoon werd kort voor tijd door laatstgenoemde keu rig afgerond. IA: DSOKMD 22; MaasdijkDuinoord 22: EcSo—ESC 13; AVA 1845Wassenaar 1—1; 's-GravenzandeSVGT 50; IB: S. Al- tius 2DEVJO 3 10; Duinoord 2KMD 2 61; SHS 3Naaldwijk 2 '5—1; Ornas 3 Sportver.'35 I—1; IC: Die Haghe 3Monster 3 3—1; Devjo 2—Maasdijk 2 4—3; SVGT 2— Sportver/35 2—3; 2A: DORR—HPSV 0—5; SV de Jagers—HTSV 0—0: DSVP—VOS 11— 0: PGSQuick Steps 45: Nootdorp—GGB 94; SVCEBWilsonmeters 43; Con a PTT 3—3; 2B: DORR 2—Quick Steps 2 0—2; CGB 2—Wilsonmeters 2 2—0; CSVD 5—Was- senaar 2 13: 2C: Duinoord 3SVGT 3 10; HTSV 2—CSVD 4 0—4; EVGEB 2—Hoekse Boys 2 11; Duno 3—Die Haghe 4 33; 's-Gravenz. SV 3—RAS 3 22; 3A: Alto OSZ 3—6; DvJCWP 4—2; Blauw Zwart— KTB 0—1; DHBV—Velo 3—2; 3B Tenegido— ASSO 4—0; Te Werve—Prov. ZH 7—0; Ei- sen—KSD 1—2: SVGW—Arendsburg 9—4: 3C: Die Haghe 5SVOEB 3 39; Wassenaar 3Te Werve 2 42; S. AUrus 's-Gravenzande 3 1—1; 3D: DvJ 2—EcSo 3 0—3: S. Altius 4— Naaldwijk 3 01: 3E: Loosduinen 3Mon ster 5 0l; Tonegido 2Escher Boys 2 10; 4C: Devjo 4—ESC 2 2—2: SVST 4—JAC 6 32; 4B: Maasdijk 4Hoekse Boys 4 51; Quick Steps 3—de Lier 4 3; Gona 3 Escher Boys 3 15: 4E KTB 2Duno 5 21; Wassenaar 4Sportver.*35/3 l3; Wilsonme ters 3—CSVD 7 3—2; iF: SVGW 3—Asso 2 8—0; Duinoord 0—RAS 4 0—10: HPSV 3— SVGT 5 3—0: 4C: KSD 2—Alto 2 0—3: GGB 4—Duno 6 1—3: KMD 4—Die Haghe 7 4—3: PGS 4—PTT 4 5—1; 4E: KTB 3— 's-Gravenz. SV 5 07; Bizon 2Alto 3 12: RAS 5Loosduinen 5 22; CSVD 0—DSO 5 2—0. Stuurman. H. L. J. Schippers utt Amersfoort 21 jaar oud is getrouwd en schipper Seters van de President Jan Léls had voor een ver rassing gezorgd: mevrouw Schippers, die net ais de andere familieleden van de in Hoek van Holland aankomende mannen telegrafisch op de hoogte was gesteld, mocht met de "reddingboot mee naar buiten. Stuurman Schippers werd tot zijn stomme verbazing door zijn eigen vrouw van de John Brinckmann gehaald. Overigens kon de begroeting niet eens zo er.g enthousiast zijn, want stuurman Schippers had een rib gebro ken bij het aan boord van de Brinck mann gaan. De mannen van de John Brinck mann zijn beste kerels, vertelde hij. Maar op het gebied van zee vaart en manoeuvreren moeten ze nog wel wat leren. De Brinckmann gaf ons geen opper, zodat we aan loef aan boord moesten komen. En dat uit een sloep met een derge lijke wind en zee. Kun je nagaan wat die te keer ging. Op een ge geven ogenblik zaten we onder de achtersteven en hebben we hard moeten werken om te voorkomen dat die sloep niet onder water zou worden gedrukt. Lekker gezicht die klinknagelkoppen vlak boven je hoofd! Ze hadden ladingnetten uit gehangen, weet je wel, van die net ten die je gebruikt om balen van boord te hijsen. Tegen die netten moest je uit die dansende sloep aan boord zien te komen. Stuurman Schippers, die het laatst uit de sloep ging, miste het net en viel met zijn borstkas op het dolboord van de sloep, zijn hoofd buiten boord. Als matroos Rinus Volman, die in het net hing, hem niet had gegrepen, had hij bet hele avontuur waarschijn lijk niet naverteld. Ook voor Hoek van Holland maak te de John Brinckmann geen lij voor de reddingboot. De President J-an Leis moest -aan loef langszij, maar dat was nu niet zo heel erg want de zee was rustig. Wat overigens de Duitsers aan zeemanschap te kort waren ge schoten, maakten zij meer dan goed met hun gastvrijheid. De schipbreukelingen kregen schone kleren aan en schoon kooigoed, werden onder de wol gestopt met een straffe hartversterking en zij zijn daarna behoorlijk verwend. Bij het van boord gaan bij Hoek van Holland kregen zij cigaretten en flessen cognac mee. Het afscheid was dan ook heel hartelijk: eerst handen schudden met de hele be manning, daarna bij het wegvaren met de stoomfluit. is vrijdag achttien jaar geworden. Zijn verjaardag heeft hij dus gedeeltelijk in de sloep mogen vieren en die zal hij dus zijn leven niet vergeten. Ja, kapitein Klugkist is nog even te rug aan boord gegaan van de zwaar overhellende Rana. vertelde stuurman Schippers, Toen die vloot om ons heen lag, meende die, dat met hulp van andere schepen de Rana wellicht toch nog zou kunnen worden behouden. Met al die schepen in de buurt zou er niet zo veel kunnen gebeuren. Maar op het allerlaatst heeft hij toch op moeten geven. We gingen uit Boston met een graad of drie helling over bakboord. Door het slechte weer hebben we in Enge land op de Humber voor anker gele gen. Na doorvaren kregen we benoor den. Doggersbank vier graden helling over stuurboord. Die liep steeds op, werd tien graden, werd twintig, en toen oordeelde de kapitein het beter, de hele bemanning in het stuurhuis te verzamelen, behalve de machinist, die immers zijn „kar" moest blijven be dienen. Ik gaf noodseinen en ten slotte werd de machinist gewaarschuwd dat we van boord gingen. Ik wist, dat we waren gehoord, aldus de stuurman, dus veel zorgen maakten we ook niet. AI heel -gauw kwam een vliegtuig over. dat een rookfakkel uitwierp. Ik waarschuw de met een parachutelicht. Nou, en toen kwam die hele zaak op ons af. Oorzaak? Weten we niet. Mis schien hebben we ergens een wrak geraakt. Ja, de stuurboordsvulling was lek geraakt. Maar hoe? Voor lopig zijn we gaaf en gezond en die rib wordt ook wei beter. Die hebben ze aan boord van de Brinck mann prima behandeld. Hoe m'n mensen zich hebben gehouden? Pri ma! Wel wat jong, maar flinke kerels. Kennen hun vak, weten wat ze te doen staat. En die zwemvesten die we nog om hebben? Nemen we mee ais herinne ring. Schilderen we met grote letters Rana op en de datum van de schip breuk. Voor -de rest zijn we alles kwijt. Alleen wat papieren konden we meenemen. En Jopie heeft z'n zondagse pak nog kunnen aanschieten. Advertentie U vraagt er en slaagt er! ROTTERDAM, Binnenweg 7, Beijeriandselaan 72-78 - VLISSINGEN, Oude Markt 9 - UTRECHT, Voorstraat 36, Mariaplaats 2 - DEN HAAG, Groenmarkt 29, Grote Markstraat 5-DEVENTER, Brink93 Vanmorgen vroeg voer de Seven Seas de Nieuwe Waterweg binnen en om streeks acht uur lag het schip gemeerd aan de Lloydkade te Rotterdam. Hon derden familieleden van de gerepatrieer de n ..repatters", zoals ze zichzelf noemden, uit alle delen van het land. waren naar hier gekomen om van de aankomst getuige te zijn. Het ministerie van defensie had n.l. goed gevonden, dat de militairen door familieleden konden worden afgehaald. Een aantal van ruim zeshonderd maakte van die gelegenheid gebruik. Voor de overige stonden twintig autobussen klaar, die hen in de loop van de dag naar hun woonplaats brach ten. Een 12-jarige Schiedamse jongen heeft uit liftkastjes van de panden Broersvest 10c en 8d bedragen van zeven gulden en een gulden weggenomen. Omwonende hebber: de diefstal wel gezien, maar ze dachten dat de jongen het knechtje van de melkboer was. Matroos Volman, die de stuurman nog had kunnen grijpen, is 18 jaar en hoort in Arnhem thuis. Voor hem, even als voor de anderen, was het de eer ste reis met de Rana, want die had na een werfbeurt een nieuwe beman ning aangemonsterd. Ja, ze waren alle maal wel jong. maar toch bevaren, allen zo een jaar of twee. Behalve de lichtmatroos Jop de Plat uit Hoog Beerta, 17 jaar oud, die zijn allereerste zeereis maakte. En voor de tweede machinist Harry Lalkens uit Appinge- dam, 19 jaar oud, lag de zaak ook an ders, want die behoorde al tot de vroege re bemanning van de Rana. Machinist Lalkens heeft vlak voor het van boord van de Rana gaan een benauwd half uurtje gehad. Want hij lag te kooi, toen de stuurman hem kwam porren omdat er een voet water in z'n hut stond en iedereen naar boven moest. Maar toen kapitein Klugkist de Rana op het strand wilde zetten moest Lalkens naar beneden om te helpen manoeuvreren. Onder in die scheve machinekamer had je 't niet meer, vertelde hij. Hij was dolblij, toen het bevel: allen van boord hem van de manoeuvreer stand verloste! Matroos Ben Huijer uit Den Haag (Van een onzer verslaggevers) De minister van verkeer en waterstaat acht de klachten over het beleid van de hoofd verkeersleider op de Luchthaven Rotterdam, de heer M. J. C. Gernler, niet gegrond. De bewindsman heeft deze mededeling gedaan in antwoord op het telegram van de Landelijke Vereniging Bevordering Luchtvaartsport (L.V.B.L.), die van mening is, dat door de beslis singen van de verkeersleiding op het Rotterdamse vliegveld de vliegveiligheid in ernstig gevasr wordt gebracht. De voorzitter van de L.V.B.L., de heer Jens W. P. van den Berg uit Den Haag, vindt het antwoord van de minister zeer onbevredigend: „De brief is goed voor de pruüebak; de vereniging zal het hier bij niet laten zitten, 'het -bestuur zal zich toeraden over volgende stappen. Er wordt gesproken over een onderzoek, maar wij. die toch zeer nauw -bij deze zaak zijn betrokken, -hebben er niets van gemerkt". Advertentie (Van een onzer verslaggevers) In het Shell-Sportpark „De Vijfslui zen" werd zaterdagmorgen een bepaald niet alledaagse ontmoeting gehouden. Daar hebben namelijk negen leden van de Rotterdamse Ontspannings Vereni ging Shell, een bijzondere onderschei ding ontvangen. Deze leden hebben ge- z'amenlijk getraind voor het diploma van de Nederlandse Sportfederatie voor alzijdige vaardigheid. Allen behaalden de eindstreep, doordat zij de vele proe ven met succes aflegden. De heer P. Beyen uit Bloemendaal voorzitter van de werkgroep van de N.S.F.. vond dit feit belangrijk genoeg om naar Vlaardingen te komen en de insignes uit te reiken aan de atleten. De heer Beyen zei. dat het zelden voor komt, da,t negen leden van één vereni ging collectief zo'n goede prestatie le veren en dat het nog nooit is voorge komen, dat zich bij een dergelijke groep dames bevinden. Het bleek, dat jaarlijks slechts aan een tiental dames het insigne wordt toegekend. De heer A. Pleysier. voorzitter van de Vlaardingse Sotid van Lichamelijke Opvoeding feliciteerde de geslaagden met het voortreffelijke succes, waarop Vlaardingen trots mag zijn. De leden, die met het insigne onderscheiden wer den zijn de dames: Beb Suyker. Son- ja Stolz en Jeanette Vilijn, en de heren Cor de Hoog. Jan van He.yningen. Frits Keulen, Ton Leewis, Jan Schop en Joop Wijker. Behalve het insigne ontvingen zij tevens een fraaie oorkonde. Ruim duitend militairen keer den vanmorgen met da Seven Seas uit Nieuw-Guinea in Ne derland terug. Nadat het schip was afgemeerd aan de Lloyd kade in Rotterdam sprak de chef van det Generale staf, lui tenant-generaal A. V. van den Wall Bakede jongens toe. De chef van de Generale Staf luite nant-generaal A. V. van den Wall Bake sprak deze woorden vanmorgen tot de 1054 militairen, die met de Se ven Seas uit Nieuw-Guinea in Neder land terugkeerden. Zij behoorden tot het eerste contingent dat na de over dracht van Nieuw-Guinea per schip repatrieerde. Het tweede contingent bevindt zich op de Waterman, dat bij zondere omstandigheden voorbehou den, omstreeks 27 november as. in Nederland wordt verwacht. Dit schip heeft S50 man aan boord. De teruggekeerden hebben ongeveer een half jaar in Nieuw-Guinea vertoefd. In april en mei vertrokken zjj met de Zuiderkruis en de Waterman van uit Hoek van Holland. Zoals bekend maak ten zij de reis via het Panama-kanaal en kregen zij de gelegenheid op Curacao 1* pasagieren. Zij behoorden vonmame- ASip lijk tot 41 Infanterie Bataljon en 940 Afdeling Lichte Lua. De ontvangst bij hun terugkeer was 'j buitengewoon hartelijk en niet alleen door de aanwezigheid van de moeders 1 en vaders, vrouwen en verloofden. Op de Lloydkade had zich het fanfarekorps van de Limburgse Jagers opgesteld dat de tijd tot het ogenblik, waarop de ontscheping een aanvang zou nemen gezellige muziek speelde, hetgeen door de honderden over de railing hangende militairen ten zeerste werd gewaardeerd. Het sein tot de debarkatie werd gege ven door de chef van de Generale Staf, die met een korte toespraak de soldaten, mede namens minister Visser, welkom heette in het vaderland. Toen een couplet van het Wilhelmus ten gehore was ge bracht verlieten de eerste soldaten het schip. Luitenant-kolonel C. A. Heshusius die als troepencommandant de reis van Nieuw-Guinea naar hier had meegemaaktvertelde dat de over tocht vlot en zonder moeilijkheden was verlopen. In drie plaatsen waren de militairen aan boord gekomen, til, in Kaimana. in Fak-Fak en in Sorong, en op 4 oktober j.l. was de Seven Seas uit deze laatste plaats vertrokken. De koffers van de jongens, vertelde hij. zijn volgestouwd met souvenirs. Ze hadden niet alleen Papoea-wapens op de kop weten te tikken, zoals speren en pijl en boog, maar ook prachtige stukken huisvlijt, zoals modellen van inlandse woningen en van prauwen. Het afscheid van de Papoea's was buitengewoon har telijk geweest. „Als ik er aan terugdenk krijg ik nog tranen in mijn ogen". De soldaten hebben gereisd als luxe passagiers. Zij waren allen onderge bracht in hutten, zij kregen om tien uur 's morgens een kopje koffie en om vier uur 's middags een kopje thee met voor treffelijk gebak. De warme maaltijd be stond vrijwel uitsluitend uit kip of eend en werd altijd besloten met ijs. Anthome KnottenbeltsingelKethelweg 6CnTg6nOT6 j te Vlaardingen geen voorrang verleende i analist K. S. lichte ontvellingen aan het 1 hoofd op. COPENHAGEN. (Van onze correspondent) In Hock van Holland is zaterdag op zeventigjarige leeftijd overleden de heer M. v. d. Sanden. De heer v. d. Sanden was een geboren Hoekenaar. Tot vijf jaar geleden, toen hij met pensioen gin werkte de heer v, d. Sanden als procu ratiehouder bij Hudig en Pieters. Tot aan zijn dood heeft de heer v. d. Sanden zich gewijd aan de Gerefor meerde Kérk. Gedurende 45 jaar heeft hij het ambt van ouderling bekleed. Zijn sterk geloof gat' hem in al die jaren de kracht om de stormen die ook de kerk niet bespaard zijn gebleven te wee staan. Ook heeft de heer v. d. Sanden zich begeven op het politieke pad. Hij heeft geruime tijd de tweede AR- zetel in de Hoekse wijkraad bezet. Ook gaf hij zijn. krachten aan de School met de Bijbel en andere christelijke instellin gen. Een 15-jarige en een 16-jarige jongen uit Vlaardingen zijn zondagavond naar het politiebureau gebracht. Zij hadden op de Oosthavenkadc de motor van een kraanwagen gestart en deze de weg op gereden. Toen zij de motor niet meer konden afzetten, zijn de jongens eruit gesprongen, waarna het voertuig tegen een lichtmast tot stilstand kwam. De lichtmast werd beschadigd. Dc soldatcnkelen waren onderweg wel bijzonder dorstig geweest. Tijdens de reis waren vijfhonderd vaten bier van dertig liter opgedronken en daar naast nog achtenveertigduizend tiane- tjes bier, waarvan er dertigduizend door de regering waren verstrekt, en gratis uitgedeeld. De prijs van het bier was erg laag. Een glas kostte slechts achttien cent. Ook laag In prijs waren de sigaretten. Voor iets meer dan vijf tig cent konden alle Amerikaanse en Engelse merken worden gekocht. En omdat de douane-autoriteiten hadden goedgevonden, dat er tweeduizend sigaretten vrij konden worden inge voerd, had iedere militair ook twee duizend sigaretten bij zich. Tijdens de reis had slechts één militair een malaria-aanval gekregen, en om die reden werd hij vanmorgen per zieken auto naar huis vervoerd. Andere zieken waren er niet. Van de ongeveer honderd jongens, die met tropenzweren (voor namelijk aan de voeten) in Nieuw- Guinea aan boord waren gekomen moest vanmorgen maar een enkele op pantoffels het schip verlaten. De overigen waren helemaal hersteld- In Port Said was nog een levendige handel gedreven met kooplieden, die hun exotische waren aan de man trachtten te brengen. Ze deden goede zaken. Er waren soldalen, die hun. vlot de ge vraagde prijzen betaalden, niet wetend, dat het de gewoonte is sterk af te dingen. Er werd van alles gekocht: kleden, tas sen, leren kamelen enz. De Hollanders konden er maar niet genoeg van krijgen. Er waren er zelfs, die hun pak ver kochten om van de opbrengst nog meer snuisterijen te kunnen kopen. Bij Tunis wa3 de Seven Seas in een lichte storm terecht gekomen. Dit had tot gevolg, dat vijftig procent van de opvarenden zeeziek werd cn zestig pro cent het dagelijks potje bier noodge dwongen moest laten staan. Maar voor de rest was er tijdens de hele reis geen centje pijn

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2