°P Marine weet niet hoe het T.S.F.-teams zetten hun overwinningenreeks voort ROTTERDAM freg at te vervoeren niet door stenen vervangen Houten loods mag In vrijheidsstrijd en reformatie Muren vastgesteld van complexen Nieuwland Anders dan andere Struysze demonstratie mislukte II gefy tkt-vAC% Route van Sint zaterdag Tafeltennisresultaten Is vertrek tot Inbraken in drie bedrijven: bijna f 3000 gestolen Ben W:beroep afwijzen „DE GROTE OF ST. JANSKERK VAN SCHIEDAM" (2) Vorkheftruck ramt auto Inbrekers hoorden hoge straffen eisen DE ROTTERDAMMER Pagina DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 20 stuks 80 cent 'TER elfder ure is een poging Volgende Week HU KOMT HOGER HET HING HEL gejuich schrikte vele ambtena ren op maar zij kwamen niet naar buiten want daar is hun werkterrein niet. Jaap had raak gegooid. Keurig als een welverdiende decoratie had de fietsband die Jaap slingerde zich rond het muurijzer van het ge bouw dat Bureau Sportzaken omvat genesteld. Daar hing het rubber nu. De jongens keken terecht triomfante lijk want het is een ieder gegeven AGENDA VOOR SCHIEDAM Vandaag- en morsen en dagelijks HOE NU NOAD wint met 6-4 van Salamanders Uitzicht belemmerd: schade bij botsing Sckxij^huii A. DEN C Tegenstander Traktement TlUbeduidend goedkoper __gu [SLAGERIJ BRQËk] (Advertentie) CA]BA] LLE (Van een onzer verslaggevers 1. Zaterdag 24 november zal Sinl Nicolaas zijn glorieuze intocht in Schiedam hou den. Het schip dat hem brengt, zal ijs en weder dienende, om half drie afmeren aan de steiger van de gemeentelijke Ha vendienst aan de Hoofdstraat. Daar zal de Sint zij;, schimmel bestij gen en omstuwd door zijn zwarte knech ten naar het stadhuis rijden, waar de burgemeester hem, naar traditie, zal ontvangen. De Sint zal de onderstaande route vol gen: Hoofd, Rijnstraat, Nieuwe Maas straat, Middelharnissestraat, Groertelaan. Westerhavenbrug, Stadhouderslaan. Pen- nïnglaan. Dr. NoLetstruat, J. van Stol bergstraat Nassaulaan, Schoolstraat. Nieuwe Haven. Orangestraat. G. Ver- boonstraat. Koemarkt. Hoogstraat. Grote Markt, Na de ontvangst op het stadhuis gaat St. Nicolaas via Ooievaarsbrug. Parkweg, Mgr. Nolenslnnn. Nieuwe Damlaan, Burg, Honnerlage. Gretelaan, Oude Damlaan en Vellevest naar restaurant Beyersber- gen, waar zijn tocht eindigt. 1T/V M AAM «VI Ad^AMrAMlr Alt\ Ka 7fl P Ij* nn H At" W it TO 7 TilllCll (Advertentie) Korle Hoogstraat 18 - TeL 135763 (Van een onzer verslaggevers) het fregatschip „De Vogel 7 7Q Struysz" te roven, klem ge- UltgBSteLCl lopen. Een aantal ondernemende Schiedammers wilde maa.ndag- avond met medewerking van insiders het fregatschip „De Vogel Struysz" van de scheeps werf Wilton Fyenoord in Schie dam rijden. Men had daarvoor een passende smoes bedacht enj een tractor stond gereed. Dit kwameehter een lid van dedirec- j tie van de werf ter ore en deze j heeft te kennen gegeven dat hij i een dergelijke stunt zou be treuren hoe het moeilijke transport dient te geschieden. Algezien is van een tocht over zee. dat zou te lastig zijn. Ook wordt getwijfeld aan een vervoer over de binnenwateren. Nu wordt weer ge dacht aan een vervoer over de weg en de dag van vertrek is verschoven van morgen, woensdag, naar vrijdag (Van een medewerker) TJET blijft de T.S.F.-teams in de tafeltenniscompetitie voor de wind gaan. Niet alleen dat de tot nu toe ongeslagen Sehiedamse teams ook deze week hun zegereeks voortzetten, maar bovendien zagen ze enkele be langrijke mede-gegadigden voor de ititel puntenverlies lijden. Het eerste jteam is daardoor nu alleen aan de [kop van de ranglijst gekomen met leen punt voorsprong op de naaste j concurrenten HTTC 3 en Feijenoord |2. Het vierde team deelt die ereplaats nog met Nassaukade 2 en Deroda 2. [terwijl het vijfde team met Een dracht 15 nog zonder puntenverlies is. T.S.F. 1 had het overigens deze week zelf niet moeilijk; het moest op be zoek bij de staartclub, RET 1. Joop Lindeman c.s, behaalden dan ook een alleszeggende 100 overwinning. Door dat Xerxes 5 de vorige week* verloor en HTTC 3 gelijkspeelde, werd het niettemin een belangrijke week; T.S.F. veroverde alleen de eerste plaats met acht punten uit vier wedstrijden. Deze week komt dit team echter De grap is daarna niet doorgegaan. Deze Schiedammers wilden het schip in het nachtelijk uur naar de Koemarkt rijden om te tonen dat het model van het zeventiende-eeuwse oorlogsschip IIAGEL 's nachts, sneeuw overdag en dat op 19-20 november. Het is dan ook geen tijd meer om vrolijke verhaaltjes te vertellen. De kachel jaagt zijn weldadigheid de huiskamer in als tenminste het rooster niet ver stopt is. Het is nu tijd om als een mol onder een berg dekens te kruipen en rustig het gehele salaris van enkele wintermaanden al sparende te gaan verdienen. Dat kan natuurlijk weer niet want alle kinderen duwen hun neuzen al tegen de etalages, de Sint past zijn goedgeefse costuum al weer. Hij kfmt. Bovendien mag een mens niet gezelligjes wegkruipen voor de wereld. Hij is eigendom van de ge meenschap en hij dient fit en krach tig mee te marcheren in het grote ge heel. Laten we het daarom vandaag over sport hebben want kamerge leerden hebben uitgemaakt dat sport ons jong houdt. 7E stonden bij het Bureau Sportza ken en dat duidt op intelligentie want ook al zijn ze jong dan weten ze toch waar ze wezen moeien. Het Bu reau was geslotende twee jongens konden hun prestaties dus niet aan de deskundige tonen. Hoger gooien, Jaap, dan valt ie er beter langs" zei de een en?, Ja, joh Wimdat weet ik ook welzei de ander daarmee te kennen gevende dat de knapen de zaak goed bekeken hadden. Ze gooi den met flair, met zwier, lenig ev wel overwogen. Elke sportprestatie vraagt echter inspanning en zo ook de ze activiteit. Toch konden de jongens „resultaten boeken, hoge ogen gooien, het ijzer smeden als het heet is" zo als het vakjargon van de sportjourna listen abusievelijk vermeldt. Gereformeerd Jeugdhuis: NCVB- Schiedam Centrum Ledenvergadering, 20. Irene: Schiedemamse Film Kring, Smalfilmavond. 20. Wijkcentrum Nieuwland: NCVB-Nieuw- Iand, Ledenvergadering 20. Chr. Sociale Belangen: NCBB, Jaar vergadering. 20. Chr, Sociale Belangen: Chr. Grafische Bond, Jaarvergadering, 20. Musis Sacrum: Geref. Amateurtoneel- gzoep „Geron", Toneelavond. 20. Be Rank: Coöp. Vee- en Vleesaf/et. Jaarvergadering, lezing J. Havinga, 20. Irene: Volksuniversiteit Intern. Volks liederen en balladen door Cobi Schreij- der, 20. Musis Sacrum: Geron, Toneelavond, 20 Dagblad „De Rotterdammer" Sehie damse redactie Lange Kerkstraat 82, tel. 66382 b.g.g, tel. 64154 of 115588 toestel 51 tb.g.g. na 18 uur 80037) alleen voor redactieaangelegenheden. Agentschap H. J. Troost, Aïeidastr. -4 tel 65451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen b.g.g. tel 1I558B). Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123: politie-alarm 64666: GG en GD waarschuwing 69290. Apotheek: Van Westendorp. Singel 8.>, boek Emmastraat. De Sehiedamse electncien B.J.O. mist zijn tweepersoons kano met ped dels, blauw dekzeil, die in de Scöxe te Schiedam heeft gelegen. trots te zijn op, de eigen prestatie. Aan gezien ook oude rubberbanden in deze welvaartsstaat niet in overvloed als sportmateriaal beschikbaar zijn hebben Wim en Jaap het gebouw de rug toegekeerd. T/OOR de eerzame voorbijganger blijven er nu uiteraard vele pro blemen want te denken moet er zijn. Waarom vraagt men zich af hangt die band tegen dat gebouw? Het lijkt er op of de wandversiering het tekort aan beeldhouwwerken in Schiedam, teil accentueren. Is er een relatie te con stateren met' de afdeling Sportzaken van ons aller gemeente. Goed men kan stellen dat de worp van de jon gens toch wijst op een prima krachts inspanning, ïnet overleg is een gaal- tje gescoord. Dient men dit evenwel te bewonderen. Wij weifelen want het zou weieens zo kunnen zijn dat de jongens de relatie met de sport goed kunnen aantonen. Dan is de band geen culturele decoratie meer maar dan wordt het een prestatie met recht op subsidie. De inbrekers zijn dezer dagen actief geweest in Schiedam. Bij het onderzoek is gebleken dat in de glasindustrie Pie terman aan de Nieuwpoortweg uit een lade van een schrijfbureau 2300 is ont vreemd. Van deze inbraak maakten wij gisteren melding. Een nog onbekende insluiper is op mysterieuze wijze in de fabriekshal van de distilleerderij Coebergh en De Bruin ia de Van Cleeffstraat terechtgekomen. Een deel van het dak is vernield. Boven dien is de kabine van een auto die onder het glazen dak stond, ingedeukt. Ver moed wordt dat een insluiper door het glazen dak op de auto in het bedrijf is gevallen. Hij kan daarbij gewond zijn geraakt, want uit de achtergelaten sporen blijkt dat de man onwel moet zijn ge worden. Ingebroken is in het schildersbedrijf Bijloo en Gerhardt Nieuwstraat 20, waar onbekenden potten met verf over de vloèr hebben gesmeten. De verfbussen lagen her en der verspreid. Er zijn twee busjes met muurverf en een etui biezen- trekkers ontvreemd. Dieven hebben eert bezoek gebracht aan het loodgietersbedrijf Van Jurgens in de Hoofdstraat 117. Uit een lade van een schrijfbureau is een bedrag van 475.30 gestolen. heel mooi op het markt kan staan. Overigens blijft de schenking van De Struysz aan het Marinemuseum in Den Helder de gemoederen bezig hou den. WV en andere instanties krijgen tientallen telefoontjes over dit onder werp. Duidelijk is nu wel dat Den Hel der niet de grote ruime expositiehal beschikbaar heeft zoals steeds ge dacht is. De gemeenteraad verkeerde in de veronderstelling dat Den Helder over een dergelijke hal beschikte en daarom is het schip weggeschonken. Vele notabelen gaven ons te kennen dat ze deze gang van zaken nogal be- pleintje de Koe- ook al genoemd. en het begin van volgende week wordt ivoor, em ware krachtproef te staan Duidelijk is dan ook dat de Stichting Helders Marinemuseum ook de twee de voorwaarde van de schenking niet zal kunnen nakomen. Gesteld is toch dat het schip te allen tijde aan Schie dam in bruikleen kan worden gege ven. Hierop beriep burgemeester mr. J. W. Peek zich tevens toen de heren M. Eikenaar en mr. H. B. Engels man bezwaar maakten tegen de over dracht. Als het vervoer van Schiedam naar Den Helder nu al zoveel bezwaren droevend vinden omdat De Struysz nu op verkeerde voorïchting is wegge- ontmoet 1S het duidelijk dat de terug schonken. Bovendien blijkt dat de ma- voor een korle Periode m bruik- rine nu ook gaat beseffen dat betleen wel nimmer meer zal worden schip omvangrijke afmetingen heeft. Het schip zal in een loods worden op geborgen in Den Helder en waarschijn lijk zomers buiten worden gezet. Ge heel in tegenstelling met de voorstel ling van zaken die Schiedam ten op zichte van de waardige bestemming van het pronkstuk had- Het is de marine zelfs nog niet duidelijk (Van een medewerker) Vrijdagavond trad N.O.A.D. in de Beurs op als gastheer van het Haagse Salamanders. De uitslag van deze wed strijd zou een belangrijk aandeel kunnen leveren over de vraag die vele in het N.O.A.D.-kamp nog niet allemaal durven te beantwoorden of het eerste team zich in deze zware saneringscompetitie zal handhaven als overgangskiasser. Im mers zo lang N.O.A.D. al in de over gangsklasse speelt is het ieder jaar een strijd tegen de degradatie. Ook het afgelopen seizoen heeft N.O.A.D. zich ten koste van degradatie wedstrijden op het nippertje kunnen handhaven. Na de wedstrijd van vrij dagavond zullen velen echter wat gerus ter gaan ademhalen want een Arnold Braak en Henk Aben in glanzende vorm gaven hun tegenstanders geen schijn van kans. Hoe hevig de Hagenaars ock tegenstand boden, want zij wilden hun derde nederlaag in deze kompetitie be slist ontlopen, slaagden zij hierin niet. Zij konden geen verweer vinden om het soliede verdedigen van Braak en de kei harde aanval van Aben het hoofd te bie den. De tegenpunten scoorden de Haag se spelers tegen Kees Marijnen, en dat Henk Aben in de laatste partij net op het nippertje in de derde game verloor was feitelijk niet erg meer want toen stond de overwinining al vast. •Dit tekent alleen de energie van tegen standers om de nederlaag zo klein mo gelijk te houden. Door deze uitslag heeft N.O.A.D. zich dus op de vijfde plaats gehandhaafd en is Salamanders dat op de derde plaats stond met S.V.E. tot op een puntje genaderd. Donderdagavond gaat N.O.AD. naar U.S.V. in Rotterdam en gezien de ver- richtingen van dit team tot nu toe heeft Noad een goede kans om ook deze wed strijd te winnen waarbij U.S.V. zich te vens in de onderste heüt van de rang lijst blijft nestelen. De tweede helft van het seizoen kan dan met vol vertrou wen worden tegemoet gezien. (Van onze correspondent). Op het voorrangskruispunt Kruger- laan-Noordeindseweg te Berkel en Ro denrijs zijn vanmorgen de vrachtwagen, bestuurd door de 32-jarige A. van S. uit Schiedam, en de personenauto van de loodgieter A. v. W. uit Berkel op elkaar gebotst. De Schiedammer verleende geen voor rang en kon. toen de heer Van W. na derde, een aanrijding niet meer ver mijden. De personenauto is aan de voor zijde ernstig beschadigd Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bij dit ongeluk kwam aan het licht, dat de heer B. zijn wagen op het kruispunt verkeerd had geparkeerd, zodat het uit zicht daar enigszins was belemmerd. Te gen hem is proces verbaal opgemaakt. gedaan. De Sehiedamse Vogel Struysz heeft niet alleen typisch mysterieus de kop in het zand gestoken maar het dier moet daarbij nog heel triest gekeken hebben ook. Zou die Struysz wetea dat ie naar de haaien gaat? naaste concurrent Feyenoord 2 bezoekt dan de Beurs, stellig met het voorne men de Schiedammers de eerste ver- liespunten toe te brengen. Zou T.S.F. erin slagen deze concurrent van zien af te schudden, dan openen zich gunstige perspectieven! Het tweede T.S.F.-team revancheerde zich voor een matig competitie-begin: at werd het geen overwinning (55), het gelijke spel tegen R.A.P. *2 dat nog geen puntenverlies leed is zeker zeer eervol. Na een aanvankelijke 13 ach terstand. namen de T.S.F.-ers zelfs een 43 voorsprong; na 44 werd het li in T.S.F.-voordeel door een zeer tactische zege van Niek Spithoven op de R.A.P.- er B. van Etten <2111 2116) en de zege stonden gunstig. Helaas moest Hans Degreef in de sïotpartij de eer en het wedstrijdpunt aan tegenstander H. de Bruin laten; deze wedstrijd kenmerkte zich door een maximum aan spanning, hetgeen in de uitslag voldoende tot uiting komt (2220 2426 1831). Dit gelijkspel is niettemin een uitstekende prestatie van T.S.F. 2. T.S.F. kreeg in de Beurs Garako 2 op bezoek en het won met 73; Zuidgees* Sr. legde voor die overwinning weer., ae grondslag met drie gewonnen partijen. Dit ongeslagen T.S.F.team krijgt d"m- derdagavond een harde noot te kraken aan Service 3 dat weliswaar al Lvit nederlagen leed maar dat toch tot c!e sterkere teams in deze afdeling moet worden gerekend. Ook het vijfde T.S.F.-team hard- haalde zijn ongeslagen koppositie. Ser vice 7 kon Leen de Ruiter en de zijnen geen strobreed in de wegleggen (10—0). de vierde overwinning in suc cessie. De strijd om het kampioen schap in deze afdeling schijnt zicit toe te spitsen op de beide ontmoetingen tussen Eendracht 15 en T.S.F. 5 Maandagavond a.s. krijgt laats'ge- noemd team T.J.C. 2 tot tegenstander, een team dat ook zeker niet mag wol- den onderschat. Het zesde team van T.S.F. moest te gen Cincinnati 3 de kleinst mogelijk ne derlaag accepteren- Opvallend was het goede spel van invaller Cor Bogemnan voor T.S.F.. die (na in maanden niet gespeeld of getraind te hebben) t.ich j voor twee enkelspeloverwimiingen zorg de. Aanvoerder Rien Klink deed - ook met twee zeges - eveneens zijn plicht. maar Jan Rietveld liet het er deze wed strijd geheel bij zitten: hij kwam niet tot winst. Ondanks deze nederlaag (4ös toen een goede wedstrijd! Het i belangrijke) programma voor de komende week luidt: T.S.F 1Feyenoord 2 en T.S.F. 5—T.J.C. 2; T.S.F. 3—Hobart 11: Service 3T.S.F. 4 en T.S.F. 6 Eendracht 19; Reflex 3T.S.F. 2. Advertentie rPVVl I v, Aan het slot van de vier vergade ringen die de Sehiedamse gemeente raad vrijdagavond, maandagavond, dinsdagavond en woensdagavond houdt worden de gebruikelijke maandelijkse agendapunten behandeld. Daarbij staat als punt 25 op. de agenda het beroep van de Schiedammer J Klarenbeek tegen het besluit van B en W van Schiedam, waarbij' zijn verzoek om tot het bonwen van een loods achter op het terrein achter - het pand Willem Brouwerstraat 21 wordt afgewezbn B. en W. stellen voor ook dit beroep af te wijzen. Bij een brief van 11 mei 1962 kwam de heer J. Klarenbeek te Schiedam bij de raad in beroep tegen een be sluit van B. en W. van 16 april 1962 tot weigering van een bouwvergunning. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 22 van de bouwverordening 1944 is dit beroepsschrift in handen van B. en W. gesteld ter voorbereiding van de be handeling daarvan in een vergadering van de raad. De heer Klarenbeek heeft een hout- warenfabriek in het pand Willem Brou werstraat 21 met daarachter gelegen bin nenterrein. De daar aanwezige houten loods wil hij nu vervangen door een veel groter stenen exemplaar. Krachtens artikel 11 varr de Bebou wingsvoorschriften mag een. loods daar inderdaad aanwezig zijn, mits deze be paalde afmetingen niet overschrijden Het Advertentie. Fransenstraat 23 Tel. 6436 Vlaardlngcn ingediende bouwplan was echter veel groter dan volgens de verordening Zou kunnen worden toegestaan, terwijl ook een gedeelte van de bij de woningen be horende grond daarbij in beslag zou wor den genomen. B. en W. achten dit plan onaanvaard baar en weigerden de vergunning te ver lenen. Tegen dit besluit is de heer Kla renbeek in beroep gekomen: het beroep schrift is binnen de daarvoor gestelde termijn ingekomen en ook overigens is aan de voorwaarden voldaan, zodat ap pellant in zijn beroep kan worden ont vangen. Uit het voorgaande volgt, dat in wezen de zaak draait om de vraag: Waarom is hier geen ontheffing verleend, waarbij dan nadere voorwaarden zouden kun nen worden gesteld, waardoor het bouw plan zou kunnen worden aangepast aan de voorschriften? In het besluit van B. en W. wordt aangevoerd, dat het plan voor de gedachte plaats te omvangrijk is. Dit is ook naar hun mening het geval zowel de hoogte van de loods als de inhoud daarvan ten opzichte van de totale terreinoppervlakte overschrijden de nor men, genoemd in artikel 11 van de Be bouwingsvoorschriften. Een ontheffing van deze normen zon mogelijk geweest zijn, maar B, en W. zijn hiertoe niet overgegaan, omdat het hun uit welstandsoverwegingen niet wenselijk voorkwam, dat dit project tussen de be staande bebouwing in zou worden ge drongen. Over de welstand kan men heel verschillend denken en wellicht zou men in zaken als deze, waar estetische motie ven mede een rol spelen, tot een verschil lend oordeel kunnen komen, doch dat heeft geen zin hierop thans nader in te gaan. Bij besluit van 31 augustus 1962 heeft de raad namelijk de kaarten, behorende bij de Bebouwingsvoorschriften voor de Bebouwde Kom, gewijzigd; een groot ge deelte van het onderhavige terrein heeft nu een bestemming gekregen van een bij zondere bebouwing, namelijk een school gebouw. Onder deze omstandigheden heeft het geen zin te zoeken naar moge lijkheden om een ontheffing te verlenen, aangezien de nieuwe bestemming zich verzet tegen de tot standkoming van de loods. Volledigheidshalve merken B. en W. nog op, dat door deze nieuwe voorschrif ten de heer Klarenbeek met te zeer ge dupeerd wordt: de Schadevergoedings verordening is op deze wijziging van de Bebouwingsvoorschriften van toepassing verklaard Op grond van het vorenstaande hebben zij de eer voor te stellen het beroep van de heer Klarenbeek af te wijzen en daar toe een besluit te nemen als in ontwerp wordt aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) „DE Sint Janskercke in vrijheids strijd en reformatie" is de titel van het tweede hoofdstuk van het boekwerk „De grote- of St' Janskerk van Schiedam", dat ds. J. G. Jan sen ter gelegenheid van het zeven honderdjarig bestaan van het bede huis schreef. Ds. Jansen vertelt dat het stadje in de zestiende eeuw 479 haardsteden en 1580 communicanten telde. Binnen de wallen bevonden zich drie vrouwenkloosters, een man nenklooster, een bagijnhof en de Gro te Kerk. De conclusie kan worden getrokken dat de bevolking in die da gen zeer godsdienstig moet zijn ge weest maar de auteur stelt dat de waarheid anders is. Uit het crimineel sententieboek blijkt dat omstreeks 1500 velen gestraft zijn wegens be spotting van de priesters. De toestanden in de Sehiedamse kioos- ters waren allesbehalve godvruchtig, Ds. Jansen citeert een brief van een non die de hulp van baljuw en ma gistraat inroept. Toen al gold de uit- drukking dat het „met geen pen te beschrijven was' zoals deze non dan ook vermeldde. Ze schreef dat het een „ktven sender ophouden" was. Ds. Jansen stelt dat de achting voor de geestelijke stand daalde. Hij wijst daarbij op diverse maatregelen die getroffen werden. Hij komt dan aan het feit dat ,,de nieuwe leer" at vroeg in Schiedam doorgedrongen is want in 1520 volgen enkele Schiedam mers de leer van Martinus Luther. Jan Ysbrantsz van Rotterdam preek te de leer van Luther. In 1586 preekt met toestemming van de vroedschap Arent Fransz in de Grote Kerk ter wijl er tevens een rooms-katholieke dienst werd uitgeoefend door de pas toor Clemens Jacobs Hueckenhorst. Ds. Jansen bespreekt dan wat er zich in die tijd in ons land afspeelde. Na twee pagina's inleidende vaderlandse geschiedenis komt de schrijver dan ook tot de conclusie dat het niet vreemd is dat hervormden en rooms- kathoiieken in de Grote Kerk hun diensten konden hebben want in de Spaanse onderdrukker had men de gezamenlijke tegenstander. Bovendien is gebleken dat de baljuw Salomon van der Houven geen ver volger der ketters was. Hij kwam daardoor zelfs In de gevangenpoort in j Den Haag terecht. i In 1566 wordt het anders. De predikant! Arentz Fransz mag niet meer in de Grote Kerk preken. Hij krijgt een schuur bij de Overschiese Poort, het ..sieckenvelt" voor de leprozen, toe gewezen. In 1567 is het "geheel met deze activiteit gedaan. In 1572 echter komt Salomon van der Houven terug, echter als overwinnende Watergeus. Barthold Entens de Mentheda ver nielt de beelden in de kerk. De her vormden ruimen het puin in de kerk. De vroedschap werkte de wensen van de Prins van Oranje eerst neg tegen maar op 6 april 1573 beveelt Willem van Oranje dat er een traktement voor twee predikanten beschikbaar gesteld moet worden in Schiedam. De kerkmeesters, gesteund door enkele gilden stribbelen nog tegen, maar Ple- ter Carpentler gaaf als eerste vaste hervormde predikant Gods Woord ver kondigen De correspondentie uil die spannende dagen Is mede in dit boek opgenomen. Morgen begint er een zeer bij zondere verkoop van moderne tricot kleuterpyjama's. De meest ideale nachtkleding voor Uw kroost, heerlijk warm aan de binnenzijde...donszacht... prima wasbaar. Lekker warme pyjama's voor Uw woelwaters, aan manchetjes en pijpjes aansluitende rekbare boorden pyjama's die nor maal voor 5 J 6 gulden goed koop zijn, nu voor nog géén drie gulden. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze tricot meisjes- en jongenspyjama's, van .100% katoen, prima' wasbaar en in gezellige kleuren, voor de leeftijd van 1 - tot 4 jaar, door elkaar voor één prijs voor Géén teI. of schrift* best. EE kunstenaars hebben wegens hun verdiensten in Rotterdam een penning ontvangen. De eerste is Ton Lutz, de bekende toneelkunstenaar, die werd onderscheiden met de 1954 ingestelde penning „Herschep pend schep ik" der Rotterdamse Kunststichting. De tweede is Phons Dusch. 25 jaar dirigent van de Ko ninklijke Chr. Oratoriumverenigïng „Excelsior", een veelzijdig musicus die de Penning van de Leuve k?eeg. „Ton Lutz heeft in de dramatische kunst weer een stijl ontwikkeld, waar de etoed van de overtuiging van uit- straalt. Hoge ogen heeft hij gegooid met ten onrechte veronachtzaamde stukken maar hij was op zijn crea tiefst ais de maker van de toneel werken van Hugo Claus en van Ros- tands „Cyrano de Bergerac waar Lutz de vlam injoeg", aldus een deel van de jury. De plechtigheid in de foyer van de Rotterdamse Schouw burg was ietwat moeilijk voor de heer Lutz. die immers uit de directie van het (voormalig) Rotterdams To neel trad. Hij spoorde zijn collega s van het Nieuw Rotterdamse Toneel aan alles over te hebben voor de kunst die hun lief is. Anders kunt ge het beter laten, want to deze stad, waar de dingen van de geest sneller in het gedrang komen dan elders is het niet eenvoudig de kunst te dienen." Fhons Dusch ontving de Penning van de Leuve tijdeus een drukbezochte receptie ter viering van het zilveren dirigentschap. Bij de nit- reiking getuigde de heer C. 't Hart, hoofd afdeling kunstzaken, van de bijzondere waardering die het ge meentebestuur heeft voor de koor zang in het algemeen. Het ontbreekt echter meestal aan persoonlijk con tact met zangverenigingen. De heer Dusch is thans 67 jaar oud. Hij kreeg opleiding bij diverse prominenten uit vroeger jaren, zoals Johan Wage naar, Robert Casadesus, Evert Cor nells. Hij was voor de tweede we reldoorlog organist in New York en nadien ontwikkelde hij zich tot een vooraanstaand pianist en kamermusi cus. Hij excelleerde als voorvechter van de toenmalige moderne muziek (Fauré, Pizzetti. Pierné e.a.). Later groeide zijn belangstelling voor bet koorleven en nam hij de directiestok ter hand. Sedert hij „Excelsior" leidt heeft hij altijd gestreefd naar een vernieuwing van het repertoire. Om deze reden en om zijn bijzondere prestaties met het koor reikte dr. J. D. Daniskas, rijksinspecteur voor de muziek, de heer Dusch de Penning uit. Tijdens de receptie kreeg de di rigent vele geschenken in natara en onder couvert. TTREE jonge Duitsers vielen in de nacht van. zondag op maandag op de Prins Hendrikkade te Rotter dam kort na elkaar een 46-jarig» huisschilder en een 32-jarige stuur man aan. De laatste werd ernstig aan een oog gewond en moest met spoed naar het Oogziekenhuis worden ver voerd. Het ging de drie Duitsers, de twintigjarige R. L., de negentienjari ge W. R. T. en de twintigjarige J.E., allen uit Hamburg, om geld. De schilder namen ze zeven gulden af en verder nikten ze hem rijn polshorlo ge van de arm. Niet zonder kleer scheuren kwam de schilder, die zich heftig verweerde, uit de strijd. Van de stuurman eisten de Duitsers tien gulden. Toen de man hier niet met een aan voldeed, werd hij in het ge zicht gestompt, waarbij zijn bril brak. Door bet brekende glas liep hij een ernstige verwonding aan het rechteroog op. Zowel de schilder als de stuurman konden een waardevol signalement aan de politie geven, waardoor de drie overvallers reeds een uur later in de cel zaten. Het waren opvarenden van een coaster, die in de Binnenhaven lag. Bij fouille ring werd het horloge van de schilder in een sok van een van hen gevon den. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Schiedam hebben de gemeenteraad medegedeeld dat de ge middelde netto-huur van de 157 woningen in Nieuwland ten zuiden van de Burgemeester Honnerlage Grete laan 19,15 per week per woning zal bedragen. De totale netto huuropbrengst bedraagt hierdoor 157 x 19.15 3.006.55 per week. Het complex omvat o.m. 4 bejaar den-woningen met 1 slaapkamer. 9 be jaarden-woningen met 2 slaapkamers en 6 woningen voor alleenstaanden met 1 slaapkamer. Voor de vaststelling van de huren der woningen voor bejaarden en de wonin gen voor alleenstaanden hebben B. en W. aansluiting gezocht bij de overeenkoms tige woningen, behorende tot het complex van 182 woningen, gebouwd door de wo- De ipspeeteur van een spaarkas, de Schiedammer J. S. J. M. H., is maandag middag om tien voor half vijf op de hoek van de Wesivest en de Westmolenstraat in Schiedam tegen een daar heen en weer rijdende vorkheftruck gereden. De heftruck vervoerde platen hardboard. De heer H. zag de scheplepels van de heftruck niet. Bij de botsing zijn de rui ten van de auto gebroken en is er een deuk in het dak. De heer H. heeft zich naar bet ziekenhuis gespoed. Hij had schaaf- en snijwonden aan gelaat en handen. Tegen de vorkheftruck.chnuffeur T. van S. is proces-verbaat opgemaakt. 9 De directeur van de coöperatieve vee- en vleesafzei de heer Havinga zal woensdagavond in De Rank Schie- dam-Kethel spreken over de situatie in de EEG. De afdeling houdt dan tevens de jaarvergadering. I (Van onze rechtbankverslaggever) I In een weinig spectaculaire zaak tesen ;drie inbrekers eiste de officier van jus titie bij de rechtbank in Rotterdam hoge [straffen. Dit vloeide voort uit de zeer lange straflijsten die de drie verdachten in de loop der jaren hadden „gekweekt". Tegen de 02-jarige ex-zeeman J. B uit Rotterdam, luidde de eis anderhalf jaar en tegen de 41-jarige electrisch lasser N van den B. uit Schiedam vijftien maan den Met de 44-jarige Rotterdamse staat- btazer J. S. werden twee inbraken op touw gezet. Uit de fabriek werd vijftien gulden ontvreemd en bij een sigaren winkel bleef het bij een poging, omdat de politie de indringers verraste. Men vond S. op ziln buik liggend op de luifel boven de winkeletalage, waar hij een ruit had ingetrapt. Tegen de staaïbiazer, die de officier de minst hopeloze van het drietal vond. werd twaalf maanden gevorderd, waar van drie voorwaardelijk. Uitspraak op 4 december. ningboinv verenigingen „st. Jozef" en „Eendracht", waarvan de huurprijzen bedragen 13,20 per week voor een 2- kamer-woning, 14.30 per week voor een 3-kamer-woning en 18*5 per week voor een woning voor een alleenstaande. Voor de differentiatie van de huurprij zen is voorts hetzelfde systeem gevolgd als bij voorgaande complexen: 1. de huren van de woningen, gelegen op de le woonlaag zijn 0.25 per week hoger gesteld dan de huren van de wo ningen op de 2e en 3e woonlaag, de hu ren van de woningen op de 4e woonlaag Zijn 0.25 per week lager gesteld dan de huren op de 2e en 3e woonlaag; i 2. voor iedere slaapkamer meer dan twee slaapkamers is de huur verhoogd I met 1,per week per woning, dit tot seen maximum van vier slaapkamers, ter wijl de huur voor iedere slaapkamer bo ven de vier met 0.50 per week per wo ning is verhoogd. De seviee-kosten bedragen voor de por tiek-woningen 1.30 per week, tw.: 9.20 voor tuinaanleg; 0.25 voor tuinonderhoud: 0,20 voor portiek-galerij-verlichting; O.Oo voor radio snoer; 1 °'°j. voor onderhoud centrale antenne; f 1 30 V0°r meerwerk en risico; totaal De service-kosten voor de galerij-wo ningen bedragen 0.50 per woning per week meer voor het schoonmaken van het trappenhuis. De („ommissie voor de Gemeentelijke Wonmgdienst heeft zich met deze voor- lopige huren kunnen verenigen. f Advertentie) VAN HOGENDORPLAAN 21 TEL. 4636 - VLAARDINGEN

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 1