Jacques de Gruyter WIJ MOETEN WEL MAASSLUIS STICHT GYMNASTIEKGEBOUW Kosten ruim vier ton prijzenslag naar omzetfront Heftige reactie Vlaardingse brandweer krijgt beroepskern tijdelijk: actie: >III>»E!VSTAM> SLACHTOFFER VAN WELVAART? (over verkoop van speelgoed): Ouders en zoontje nog juist gered Minister Visser had geluk Houten noodschool uitgebrand BIJ MIDDENSTANDERS: Veel geld voor Gr Kruis in Maasdijk Vrijwillig karakter blijft Decentralisatie van materieel is ongewenst 2 pakkenslechts 79 ct 2 reuzenpakken slechts f 1.52 Zeven dagen voor dronken cafébaas DE ROTTERDAMMER Pagina 4 Dl ASDAG 20 NOVEMBER 19| (Van onze soc.-econ. redactie) Woning uitgebrand. Geen torenflats Militair gedood bij val van zes meter Groot ts op het ogenblik de activiteit in het kamp van de middenstand. Men zoekt met grote voortvarendheid naar mid delen om het grootwinkelbedrijf op de kortst mogelijke termijn een gedegen en gepast antwoord te geven. Het is al wel duidelijk op welke punten men de nadruk wil gaan leggen om de greep op de Nederlandse consument te behouden. Middenstand Warenhuizen Onbevredigend Dit aanbod geldt voor Castella Parels en Casteüa Actief Wit HOOFDPIJNPOEDERS 2t Motorvlet 's nachts uit Berghaven in De Hoek gestolen Maasdijk klopt DSO W. Hartsuyker nam afscheid koor EEN bijna revolutionaire ontwikkeling is er op liet ogenblik aan de gang bij de afzet van consumptiegoederen. Naar bet lijkt is liet einde van deze ontwikkeling nog lang niet in zicht. Het traditionele verkoop- patroon werd na de oorlog onmiddellijk al door broken met de opkomst van de zg. zelfbedie- ningszaken, die het mogelijk maakten bet publiek sneller te be dienen met minder personeel. De wens van liet publiek in een enkele bedrijfseenheid zoveel mogelijk alle eerste levensbehoeften te kunnen kopen, werkte voorts de ontwikkeling naar parallellisatie van de diverse branche- assortimenten in de liand. Er kwam een nieuwe vestigingswet en nieuwe vestigingsbesluiten en tegelijkertijd rezen de zg. super- markets als paddestoelen uit de grond. Groenten en fruit, textiel, kruidenierswaren, vlees en wat al niet kwamen in kleine waren huizen naast elkaar te liggen. Maar ook dit was nog niet genoeg. De grote winkelpaleizen hadden en hebben met grote kosten te kampen. Ter dekking van deze kosten moet de omzet vergroot worden en moet uitgezien worden naar meer artikelen, die bet publiek kunnen lokken. Zo verschenen wasmachines, koelkasten, speelgoed en nog veel meer artikelen in het levensmiddelenbedrijf, dat nu deze naam eigenlijk niet meer kan dragen. De loon- en investeringskosten gaan bij de moderne welvaart een steeds groter aandeel uitmaken van de prijs van de produkten. De distributiekosten bedragen procentueel reeds meer dan de pro- duktiekosten, dankzij de moderne methode van massa-produktie. Om de naar verhouding lioge distributiekosten te drukken moet de omzet steeds weer vergroot worden, wat in de distributiesector tot een ware oorlog leidt. Vele middenstanders merken, dat zij klem gereden worden tussen de acties van liet grootwinkelbedrijf en de tegenacties van de warenhuizen. Er zijn al stemmen opgegaan uit de middenstand om alle belemmeringen voor een volledige strijd maar op te ruimen. Vestigingsbesluiten en regelingen voor winkelsluiting zouden maar afgeschaft moeten worden. Een pijler, waarop voor de oorlog bet middenstandsbedrijfsieven voor een belangrijk deel steunde, begint te wankelen, namelijk de persoonlijke relatie tussen de klant en de winkelier. Dc midden stander zal nu ook op andere wijze van repliek moeten dietien. opdat in ons land een sterke middenstand behouden blijft. Dat de middenstand in Nederland is ontwaakt en zijn tijd verstaat, mag blijken uit wat wij in middenstandskring beluisterden en hier vermelden. Ter toelichting van de activiteiten in het grootwinkel bedrijf laten wij de heer Jacques de Gruyter aan liet woord, direc teur van dc afdeling verkoop van dit enorme levensmiddelenbedrijf. enige levensmiddelenbedrijf dat tot de verkoop van speelgoed is over gegaan. Ook bedrijven als Grosco en Centra namen dit initiatief reeds. IF7E kunnen niet anders, we moeten wel. Het aandeel van de levens- middelen in het huishoudpakket loopt steeds sterker terug. De voedingsmiddelen lopen zelfs nog sneller terug dan de genotmiddelen, de verkoop van horloges. Op korte Bij de voortdurende toeneming van de inkomens heeft er procentueel termijn, zo vernamen wij, vallen ook een toenemende vermindering van de levensmiddelenomzet plaats, dergelijke initiatieven te verwachten Het bestedingspatroon is aan sterke veranderingen onderhevig. De mensen kunnen nu eenmaal niet méér gaan eten, wanneer de inko mens stijgen, men gaat alleen béter eten. In 1955 werd nog 34 procent van de inkomens besteed aan voedings- en genotmiddelen, in 1960 was dit nog maar 31 procent. Van elke gulden waarmee het inkomen thans stijgt, komt slechts 15 tot 18 cent terecht in de sector van voedings- en genotmiddelen." van de kruideniers aangesloten bij het Sperwerverbond. (Van een onzer verslaggevers) ■R. EN W. van Maassluis stellen de u gemeenteraad voor een krediet van 414.500 beschikbaar te stellen voor het stichten van een gymnastiekge- bouw op een terrein tussen de o.l. jprfns. Berahardscbool en de huizen aan 'Se 61* A. Brederolahn in de Sluls- polder-West. Deze plaats werd reeds in 1956 bepaald. Aan een gymnastiek zaal met bijbehorende voorzieningen bestaat ieeds lang behoefte en de ur gentie wordt als gevolg van de be volkingsaanwas der laatste jaren nog klemmender. Het was aanvankelijk de bedoeling het gebouw volgens de traditionele bouwmethode te doen verrijzen. Dan zou echter lang op realisering moeten worden gewacht, reden waarom B en W dringend gewenst achten dat dit project in systeembouw wordt uitge voerd. Het Muwi-systeem voldoet in de praktijk goed. In het Waterwegge bied heeft men thans ervaring met 18 dergelijke zalen. Het gevraagde kre- B en W hebben thans de Mnassluisse raad een voorstel gedaan tot herstel van de korenmolen „De Hoop", die zoaLs reeds gemeld in bepaald slechte toe stand verkeert. Gevreesd moet worden dat als niet snei wordt hersteld de mo len buiten bedrijf moet komen. Sommige onderdelen zijn reeds 150 jaar oud en het is begrijpelijk, aldus B en W, dat deze onderdelen het normaal functione ren van de molen ernstig belemmeren. De kosten van dit herstel worden ge raamd op 38.500. een hoog getal, maar volgens B en W verantwoord. Het voortbestaan van de molen'als maalbe- drijf is afhankelijk van deze restaura tie. In de eerste plaats zal het herstel- werk de molenaar in staat stellen zijn bedrijf normaal te blijven beoefenen. In de tweede plaats wordt hierdoor een historisch monument, dat in het stads beeld een onmisbaar element vormt, als een levende decoratie voor Maas sluis behouden. Binnen een half uur is vannacht in diet is exclusief de inrichtingskosten,U trecht een woning totaal uitgebrand, waarvoor binnenkort een nader voor-1 De bewoners konden zich ternauwer. stel komt. nood redden. Hun inboedel ging ver loren. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak omstreeks half drie brand uit in de woning van de familie E. Alien aan de Jachtstraat 13 in Utrecht. Het echt paar Alfen lag te slapen, evenals hun twee jarig zoontje, toen zij wakker schrokken door het knetteren van de uitbreidingsplan Sluispolder-Oost gepro-vlammen. Langs de trap konden zij hun jectêerde drie torenflats langs de Booner-j woning niet meer verlaten. Zij slaag- vliet Omdat binnen redelijke termijn -ie den er in via een platje van de buren bouw van dergelijke flats niet te verwe- jhet vege lijf te redden. De brand is zenlijken is komen B en W met het .'waarschijnlijk ontstaan in een opberg- voorstel de betreffende terreinen een an-|kast onder de t:a). In korte tijd raas- dere bestemming te geven. de de vlammenzee langs de trap om- Ondanks vele pogingen, zo schrijven B en W van Maassluis de raad, is het niet mogelijk gebleken van particuliere zijde daadwerkelijke belangstelling te verkrijgen voor de bouw van de in het Overleg Is gepleegd met architect G. de Regt uit Capelie aan de Us.se!. die op treedt namens de N.V. Bouw- en Handel - maatschappij .Douwen". Deze onderne ming wil nu voor de torenflats en open baar groen bestemde gronden kopen. In bet overleg is ook betrokken het terrein aan de Boonervllet dat werd gereser- werkzaamheden belemmerd door het veerd voor een openbaar of bijzonder ge-feit dat de straten rond het brandende bouw. Realisering van die bestemming l Perceel waren opengebroken in ver ligt ook hier niet in de verwachting. De I band met rioleringswerkzaamheden. Bu- NV „Rouwen" wil ook deze gronden ke- ren ontruimden de aangrenzende hui zen. De brandweer was omstreeks drie uur de brand meester. De woning was verzekerd. hoog om vervolgens de bovenverdie ping te verwoesten. Ook beneden in de woning vond het vuur gretig voedstel. De brandweer die spoedig met een vijftal wagens aan wezig was. bestreed het vuur met ze ven stralen. Men werd bij de blussings- pen. Zij wil de terreinen bebouwen met 36 grote herenhuizen en 33 garages. B en W stellen voor de grond te ver kopen, hetgeen ertoe zal leiden dat de voltooiing van het plan wordt bespoe digd. Dat is gewenst omdat nu alle aan dacht moet worden gericht op „Maas- j sluis-West". De totale opbrengst der j bouwterreinen zal niet minder zijn dan i de geraamde volgens het uitbreidings-j De ongeveer 20-jarige militair Evert plan. Uit het overleg met de stedebouw- i Verhoef is gisternacht bij het binnen- kundige kon worden geconcludeerd dat! klimmen van de ouderlijke woning aan! de bouw van eengezinswoningen uit ste-ide Haarlemmerdijk te Amsterdam van' debouwkundig oogpunt op die plaats ze- j een hoogte van ongeveer zes meter naar De voedings- en genotmiddelen- handel moet daarom uitzien naar andere wegen om haar aandeel in de welvaartstijging te verwer ven, zoals naar assortiment-uit breiding en naar nieuwere, luxere en kwalitatief betere produkten. Daarom is ons grootwinkelbe drijf thans begonnen met de ver koop van speelgoed. Of we dit artikel definitief zuilen gaan voe ren, is nog moeilijk te zeggen. Maar wél is zeker, dat we in de toekomst ook niet-Ievensmidde- len zuilen blijven verkopen. De tijd moeten nog leren, welke goe deren dit zullen zijn. Voor een belangrijk dee! zal dit afhangen van de kans die de detailhandel zelf aan het grootwinkelbedrijf biedt. Met deze woor den motiveerde de heer Jacques de Gruyter, direc teur afdeling Ver koop, ons het be sluit van dit grootwinkelbe drijf ook speel goed te gaan ver kopen. Dat er ook nog andere zoge naamde „non- foods" aan toege voegd zullen wor den. is heel wel mogelijk. De heer De Gruyter vertelde ons waarom zijn bedrijf juist het speelgoed had uit gekozen. De gedachten zijn namelijk uitgegaan naar een' actie voor de jeugd, omdat de directie in het verle den in deze richting ook reeds met succes initiatieven ontwikkelde („Snoepje van de week"). De zaak nog iets ruimer stellend voegde de heer De Gruyter hieraan toe, dat in de toekomst vooral de sector van de vrije tijdsbesteding de bijzondere aandacht zal krijgen. Een artikel als foto-toestellen past goed in dit raam, maar verdere voor spellingen kon hij op dit moment niet doen. Een belangrijke factor bij de keu ze van de artikelen, is de situatie bij de kleinhandel. Zo zullen bij voor keur de gedachten uitgaan naar ar tikelen, waarvoor ruime marges be staan en nog een groot afzetgebied braak ligt. De directie van De Gruyter ziet zich genoodzaakt in deze richting te werken, omdat zoals gezegd, het standpunt staat, dat de omzet bij het grootwinkelbedrijf in levensmid delen gelijke tred moet houden met de inkomensontwikkeling in Neder land. Stijgen de inkomens in Nederland, dan stijgen ook de lonen bij het grootwinkelbedrijf en dus moet er meer omgezet worden, wil men het hogere loonpeil kunnen financieren. Prijsstijging is in het levensmidde lenbedrijf, gelet op de concurrentie verhoudingen, immers onmogelijk en bovendien zou dit het effect van de inkomensstijging in Nederland weer wegnemen. Een ander belangrijk fa cet in dit verband is de enorme in vestering, die de handel moet ple gen voor het bouwen van supermar kets. waar het publiek in een enke le bedrijfseenheid zo mogelijk alle artikelen, die behoren tot de dage lijks behoeften, wil kunnen kopen. De kosten, die voor de bedrijven hiermee samenhangen, moeten even eens bestreden worden uit een ver groting van de omzet. hecht aaneengesloten heeft en op prijzengebied aan het grootwinkel bedrijf heel goed partij kan geven. Door het op aantrekkelijke wijze brengen van artikelen, die niet be horen tot het levensmiddelenassorti ment, moeten de grootwinkelbedrij ven in levensmiddelen nu proberen elkaar toch nog omzet af te snoepen. De Gruyter is zelfs voornemens in de toekomst permanent en op com merciële basis „non-foods" te gaan verkopen. Wat er precies verkocht wordt is niet belangrijk meer, als er maar verkocht wordt. Dat be paalde sectoren van de midden stand, zoals de speelgoed- en koel kastenbranche, hiervan klappen te incasseren krijgen is zonder meer duidelijk. In deze sectoren zal men nu een voorbeeld kunnen nemen aan wat er zich reeds eerder voltrok ken heeft in het midden- en klein bedrijf voor de levensmiddelen- j branche. Langs een grote omweg keert zo in Ne derland, maar ook daarbuiten, de welvaartont wikkeling zich te gen de niet-effi- ciënte detailhan- delszaken in de middenstand. De heer Jacques de Gruyter zei het zó: „De mid denstander, die hogere prijzen vraagt, eist niet te veel. HU heeft die prijs nodig om zijn kosten bij een beperkte omzet en een weinig efficiënte bedrijfsvoering op te vangen. Maar dit kan in de ze _tijd niet meer. Het is niet meer mogelijk om als middenstander een dikke boterham, te verdienen, veel vrije tijd te genieten en dan ook nog zijn bedrijf op weinig efficiënte wij ze te voeren." In dit verband gaf de heer De Gruyter eerlijk toe, dat de huidi ge vestigingswetgeving en winkel slaitingswet geen bescherming voor de middenstander meer be tebenen, maar zich tegen hem ke ren, vooral in de concurrentie met het warenhuis, dat zich niets ge legen iaat liggen aan vestigings besluiten en verordeningen over winkelsluiting. De Nederlandse minister van defen sie. ir. S. H. Visser, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Nederlandse Antillen, heeft geluk gehad. Zaterdag ging hij namelijk met een vliegtuig van de Marine-luchtvaartdienst, naar de Bo venwindse Eilanden. Met een tweemu- rige Pipercub werd een bezoek gebracht aan St. Eustatius en daarna zou de mi nister per boot naar Saba reizen en vervolgens op de zelfde manier terug, dus met dezelfde boot, naar Sint Maar ten. In verband met de tijd welke met het bezoek aan Saba gemoeid zou zijn verzocht de minister het bezoek aan Saba te laten vervallen. Dc minister scheen en vooruitziende blik te hebben gehad, want de boot waarmee de tocht gemaakt zou worden, kreeg met pech te kampen, toen er andere passagiers in zaten. Er stond nogal een ruive zee en opeens liep de boot door een hoge golf vol en kantelde. Alle inzittenden kwamen echter met de schrik vrij. Een deel van een houten christelijke muloschool in bet Oosterpark te Am sterdam is gistermiddag uitgebrand. De school, die is ondergebracht in twee achter het Tropeninstituut staande hou ten barakken, zal het voorlopig met de helft van de ruimte moeten, doen, want het deel. waarin de brand ontstond, is onbruikbaar geworden. Daarin was o.m. de examenklas gehuisvest. Omstreeks half vijf werd de brand ontdekt. In kor te tijd was de houten school een vuur zee. De brandweer kon het vuur slechts lokaliseren. Uit het onderzoek van de politie is met aa» zekerheid grenzende waar schijnlijkheid gebleken, dat kinderen in of bij de school een vuurtje hebben ge stookt, whardoor de uitslaande-, brand ontstond. Zeker is in ieder geval dat kinderen in de school zijn geweest Zij hebben schriften en andere schoolbenodigdhe- den links en rechts rondgestrooid. Er werden de laatste tijd herhaalde lijk ernstige vernielingen aangericht in het schoolgebouw. In de eerste plaats gaat het streven niet naar een grotere commerciële samenwerking tus sen de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. Voorzover nog" onvoldoende aanwezig, zul len er gemeenschappelijke in koopcombinaties moeten komen en zullen meer middenstan ders zich hierbij moeten aan sluiten. Desnoods moet maar een stukje zelfstandigheid opge offerd worden, indien hiermee een versterking van het bedrijf voor de toekomst wordt bereikt. De verzor ging van het assortiment zal extra aandacht moeten krijgen, omdat juist het grootwinkelbe drijf en de wa renhuizen op het punt van de assort imentsa- menstelling al tijd de mindere zullen blij ven van de meer gespecialiseer de midden- standszaak. Omzetstatistie- ken moeten be ter bijgehouden worden, zodat men een duidelijker beeld van de omzetsnelheid van de goede ren en van de zwakke en ver liesgevende onderdelen krijgt. Gemeenschappelijke reclame zal veel meer effect kunnen sor teren dan de beperkte reclame van iedere middenstander af zonderlijk. En ten slotte zal er meer ge daan moeten worden aan een zo efficiënt mogelijke bedrijfsvoe ring. Enige tijd geleden is er al een werkcommissie gevormd, waarin alle geledingen uit het bedrijfsle ven van fabrikant tot detaillist vertegenwoordigd eijn. Zij moet nagaan wat er in de elektrotech nische branche gedaan kan wor den om de aanvallen van het le vensmiddelenbedrijf te pareren. Zoals bekend heeft Philips Eind hoven individueel reeds gerea geerd met een incidentele prijs verlaging voor handmixers. Thans wil deze branche de zaak echter ook beter voorbereid aanpakken. Binnenkort zal men uit deze sec tor tot een georganiseerde actie overgaan. De heer S. Couprie te Amster dam, secretaris van de Prot. Chr. Bond van Detaillisten in luxe-, huishoudelijke artikelen en speel goederen, noemde kwaliteit, keus en service de drie sterkste wa pens van de middenstand in de strijd tegen het grootbedrijf en de warenhuizen. Hij zou door een overheids- of se- mi-overheidsinstantie een onder zoek willen laten instellen naar de prijszetting, zowel bij de fabri kant als bij de groot- en kleinhan del. De Wet op de Economische Mededinging en de Wet op het cadeaustelsel zouden aanzienlijke verbetering behoeven. Het nemen van strikt beschermende maatre gelen voor de middenstand achtte hij geen oplossing. De midden stand zal hier zelf in staat moe ten blijken de concurrentie te gen de rest van het bedrijfsleven aan te kunnen. Beschermende maatregelen Tem men alleen een ontwikkeling maar houden ze niet tegen. De middenstand zal zich naast andere maatre gelen sterk moe ten maken op de punten van kwa liteit, assortiment en service. Ook al zou de midden standerstander blijvend een wat hogere prijs moeten vragen, dan zal het publiek deze prijs terecht zien als een honore ring van het meerdere, dat de middenstand boven grootwinkel bedrijf en warenhuis biedt Waar mee overigens niet gezegd wil zijn, dat de middenstander zijn prijzen langs de weg van grotere samenwerking en opvoering van de efficiency niet zo laag moge lijk zal moeten vaststellen. Eventueel zullen, ter doorbre king van ongelijke concurrentie verhoudingen, de vestigingseisen en de winkelsluitingsbepalingen maar opgeheven moeten worden, aldus de heer Couprie. In het be lang van ons gehele volk zal ge werkt moeten worden aan de in standhouding van een krachtige middenstand, die ook in onze volksvertegenwoordiging een krachtiger en numeriek sterker geluid kan laten horen. Naar de heer Couprie mee deelde, hebben de detaillisten organisaties die betrokken zijn bij de verkoop van speelgoed, een speelgoedcommissie ge vormd, die zich permanent gaat belasten met de zorg voor de verkoop van dit arti kel. In de toekomst zal de commissie waarschijnlijk om- - gevormd worden tot een stich ting. De reclamecampagne „Eerlijk Spel" is een eerste initiatief van deze commissie, die het hierbij echter beslist niet zal laten. ker aanvaardbaar kan worden geacht. (Van onze correspondent) De niet zo attractieve agenda van de j najaarsvergadering van het Maasdijkse Groene Kruis kreeg toch een apart „kleurtje" toen het Kunst- en Sportdag comité. bij monde van de heer J. H. Boekestein. verslag van de activiteiten van de voorbije zomer uitbracht. Daar bij herinnerde de verslaggever aan de medewerking van zeer velen. Een netto saldo, groot 1244.68. kon aan de pen ningmeester van het Groene Kruis wor den overhandigd. De heer D. Sonneveld kwam ook met een verrassing voor de dag. Voor de. i tijdens het Maasdijkse Oranjefeest ge- houden, wielierronde had de plaatselij ke middenstand een belangrijke finan ciële bijdrage verstrekt. Een bedrag van ƒ661.88 kon eveneens aan het Groe ne Kruis worden overgedagen. De waarnemend voorzitter <dr Verha-1 Ztn was verhinderd), de heer P. Quak. toonde zich zeer ingenomen met de schenkingen. In deze vergadering wer den de aftredende bestuursleden, dr. D. C. Verhagen en mevrouw B. van Vel- den-van den Beukei, herkozen. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer D- Sonneveld. beneden gevallen cn gedood. Zijn vader,, een poelier, die gevogelte wilde gaan! slachten, vond het dode lichaam van' zijn zoon op het binnenplaatsje achter' de woning. Volgens de buren van de familie Verhoef was het niel ongewoon dat de zoons van de poelier niet via de deur. maar via de gevel het ouderlijke hui« binnenklommen. Op deze wijze meenden, zij hun late thuiskomst voor hun vader te kunnen geheimhouden. De hele moderne welvaartontwik- keiing blijkt voor de handel gepaard te gaan met een verplaatsing van de concurrentie van het prijzenfront naar het omzetfront. Niet dat et niet meer geconcurreerd wordt met prijzen, maar met name in de le vensmiddelenbranche is men op de prijzenconcurrentie uitgekeken. Spectaculaire prijzenslagen zijn bij na niet meer mogelijk, vooral ook omdat het midden- en kleinbedrijf in het levensmiddelenbedrijf zich Sprekend over de warenhuizen merkte de heer De Gruyter op wei nig onder de indruk te zijn van de tegenactie, die een hunner met zijn speelgoed heeft ondernomen. De Gruyter heeft door grote be stellingen in het buitenland beslag weten te leggen op 272.500 stuks speelgoed, welke aan het publiek worden aangeboden (gekoppeld aan de levensmiddelenomzet) tegen een totale prijs van 3.533.500. De nor male winkelwaarde zoals deze tot nog toe in ons land gold, was ech ter volgens een opgave van De Gruyter 5.855.100. De prijs van De Gruyter ligt daarmee bijna 40 pro cent beneden de voorheen gangbare prijzen. Voor de vergelijking heeft dit grootwinkelbedrijf zich uitsluitend gebaseerd op de laagst vindbare prijzen in de warenhuizen in de gro te steden van het land. De directie van De Gruyter gaf ons de stellige verzekering, dat de speelgoederen niet tegen inkoopprijs worden om gezet. Ook worden er geen verlie zen op geleden, want de administra tie- en verzendkosten zijn volledig in de speelgoedprijs verdisconteerd. De directie van V. en D. (het wa renhuis in kwestie) bleek weinig be hoefte te hebben aan het geven van toelichting op haar speelgoed-tegen actie. Men deelde ons mede, dat de omzetontwikkelingen op het ogenblik bij dit warenhuis nog onderwerp uit maken van een ernstige studie. Pas in een iater stadium zou hierover w „„v.-;-a buiten toe een.duidelijk st.nd- S S punt kunnen uora„n bepaala. iogenblüc niet geheel bevredigend is. De Overigens is De Gruyter niet het I werkzaamheden eraan verbonden zijn (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) T N VLA ARB IN G F. N bestaan plannen A de brandweer uit te breiden met een kern_ van beroepspersoneel, bestaande nlt één brandweerofficier cn vier on derofficieren. Over dit voornemen heb ben verschillende raadsleden fa bet al gemeen verslag bij de gemeentebegro ting vragen gesteld. Tot de argumenten die B. en W. voor het plan aanvoeren behoren on der meer een grotere deskundigheid in de brandbestrijding. Hieraan wor den door de ontwikkeling van de tech niek en de industriële ontwikkeling der gemeente eisen gesteld die bezwaar lijk door vrijwilligers alleen bevredigd worden, schrijven B. en W. in memo rie van antwoord. Een ander argument is de snellere mobilisatie, doordat de beroepskern reeds voorbereidingen tot uitrukken kan treffen en een versterking kan vormen met betrekking tot het onderhoud van het materieel. Het onderhoud komt nu ten laste van één man. Het vrijwillige karakter van de brand weer blijft volledig gehandhaafd, zodat de instelling van de beroepskem niet betekent dat naar een uitsluitende be roepsbrandweer wordt gestreefd. Advertentie 0 Castella-voordeel zó uitgebreid dat zij niet meer aan één ambtenaar kunnen worden opgedragen. Vertragingen in de behandeling zijn dan ook onontkoombaar geworden. Bovendien acht het college het van be lang dat zij die met de brandbestrijding zijn beiast, ook bij de voorbereiding van preventieve maatregelen tngescha- keld worden. Om die reden overweegt men bij Invoering van een beroepskem, i de taak van de brandweer met die van j de brandpreventie uit te breiden. Nog dit jaar zal de gemeenteraad een voorstel te behandelen krijgen om tot aanschaf van een tweede ladderwagen over te gaan. Decentralisering van kleine brand weereenheden in diverse wijken van de atad achten B. en W. momenteel niet aanbevelenswaardig. De resultaten van de in 1947 toegepaste decentralisatie hebben er toe geleid dat al het materi- eel weer in de brandweerkazerne is on dergebracht. Decentralisatie zou een ris kante versnippering in de bevelvoering en een drastische wijziging van de hui dige alarmering tot gevolg hebben. De Hoek van Hollandse politie heeft voor diefstal van een motorvlet, ge pleegd in de nacht van vrijdag op za terdag, de 24-jarige M. A. W. S. aan gehouden. De vlet lag in de Binnenhaven. Om dat S. in zijn haast een 24 meter lange kabel buiten boord had laten hangen, raakte deze na korte tijd in de schroef, waardoor de vlet onbestuurbaar werd. S. zag kans aan land te komen en liet de vlet rustig drijven, waarna hij vastliep op de basaltblokken in de Berghaven. S., die in bewaring werd gesteld, bleek verder een brommer te hebben gestolen. Maasdijk klopt D.S O In een op hoog peil staande wedstrijd is Maasdijk er in geslaagd concurrent D.S.O. uit z-oetermeer van zich af te schudden, door met 41 van de gasten te winnen. Al binnen vijf minuten had O. OS. succesbesturen van een auto werd opgesloten, toen Ouwendijk zich verkeek op een j De man was tijdelijk eigenaar van scherpe pass en Middelkoop kon sce.ren, een café in Hoek van Holland geweest. Tijdens een speciale bijeenkomst heeft het Hoeks dameskoor ,,Vox Humana" in hotel America afscheid genomen van de heer Wilhelm Hartsuyker, die negen jaar lang het koor heeft gedirigeerd. Mevrouw M. F. Breda-Sohier, presiden te van het koor. sprak de scheidende dirigent hartelijk toe. Zij dankte de heer Hartsuyker voor alles wat deze heeft ge daan in het belang van het koor en zij betrok ook mevrouw Hartsuyker in deze hulde. Gezien de verknochtheid van de heer Hartsuyker aan Delft bood zij hens een schilderij aan van de Delftse schil der Arie Wassenburg. voorstellend een bruggetje over de oude Delft met op de achtergrond de toren van de Oude Kerk. Dit alles had zoveel indruk gemaakt op de scheidende dirigent dat hij naar woorden moest zoeken. Voor deze gele genheid had het koor speciaal een repe titie-avond laten tiorvallen. Men vond het nodig om het echtpaar Hartsuyker een laatste, gezellige avond te bieden. Aan gezelligheid was geen gebrek. Hen- ny Hessels. dirigent van het klein or kest. liet met zijn bandrecorder de op namen van het laatste concert horen. De voorzitters van de harmonie „RAZ" en van het Hoeks Mannenkoor, de heren C. v. Zwienen en S. Bosgieter kwamen de nu 60-jarige dirigent de hand druk ken. Tot slot hanteerde Wilhelm Hart suyker nog eenmaal de dirigeerstok vóór het koor bij het zingen van zijn lievelingslied. ,,Zijn kleding was gescheurd en het haar hing hem voor de ogen", zo schetst>y-*-an adjudant van politie lilt Hoek van Holland de toestand waarin een dronken caféhouder uit Alphen op de avond van 21 juli verkeerde. „U maar.zeggen dat u broodnuchter was", schoot mr. A. Heynsius, politie rechter te Rotterdam, tegen de café houder uit. die voor het onder invloed 1. De thuisclub kwam er allengs wat j beter in en. uit een combinatie over links schoot Voogd de stand op 1—1. I Maasdijk bracht door een hoger tempo waar hij. voordat hij aan een tocht langs alle café's in de Hoek begon, al menig pilsje achterover had geslagen, zo veel zelfs, dat een hoofdagent een de rondhemden in moeilijkheden en een j opkomende ruzie over een diefstalletje fraaie voorzet van Hordijk boog Boer om i moest sussen. in een doelpunt (21). Diezelfde politieman hield samen met Na de thee trachtte D.S.O. het thuis- de adjudant de caféhouder een paar doel onder druk te zetten en al moest van uur later aan. „Jullie zoeken mij toen der Hout menigmaal ingrijpen, de Zoe- en draaien mij de nek om", voegde de termeerse aanval kwam niet tot succes.'man hen toen woedend toe Aan de andere kant gelukte dat beter, j Zeven dagen hechtenis en een half Bram Noordam schoot^ schitterend in en!Jaar onvoorwaardelijke ontzegging van tort voor het einde braent Voogd dcj de rijbevoegdheid, zo luidde de eis van stand op Maasdijk 3 verloor met de officier. De politierechter verminder- 42 van R.A.S 2. 'de de zes maanden tot vier.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2