Politieke beschouwingen in gemeenteraad Rotterdam heeft zijn goodwill verloren Democratie ook religie van Werken we wel goed in de raad? V ertrouwe in aanleg metro Budgettaire positie slechter Voorzichtig financieel beleid is een eis IN VOLLE VAART OP AGENT INGEREDEN Waarom niet een echte Europoort? Nlé hf?a!ohv -TRICOT Begroting met make up Week cel voor jonge chauffeur Stand vanmiddag twaalf uur: 24.641 schepen Fabrikant voor belastingfraude veroordeeld Film uitvaart Rustpauze Spoed SUNBIRD Make up Zeeman beroofd lifi DE ROTTERDAMMER Pagina 3 DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 DF marathon-race is begonnen. Gis termiddag heeft de Holterdnrnse gemeenteraad de tanden gezet in de begroting over het jaar 1963. De verwachting is er echter, dat de le den er naar zullen streven de be handeling er van uiteraard on voorziene omstandigheden voorbe houden niet lunger te laten voort duren dan tot uiterlijk volgende iceek vrijdagavond. Een hoofdstuk wordt vermoedelijk niet in de de batten betrokken, nl. dal van volks gezondheid en sociale zaken, üe wethouder van dit departement de heer G. Z. de Vos is ziek en het schijnt er niet naar uit te zien dat hij voor het einde van de begrotings behandeling zal zijn hersteld. In dat geval norden de debatten over volks gezondheid en sociale zaken gehou den zodra hij op zijn post zal zijn teruggekeerd. (Van een onzer redacteuren) DE voorzitters van de protestant- christelijke fracties in de Rot terdamse gemeenteraad hebben gisteren duidelijk het principiële standpunt van hun partijen uiteen gezet. Zo verklaarde de heer W. A.imljn? Fibbe (a.r.)„Wij willen de naaste, de gemeenschap en de God van de Bijbel dienen. De band, die er be staat tussen Gods zeggenschap en de naaste bepaalt principieel onze sum" De heer C. N. van Dis (st.geref.) legde hierop het accent: „Het is de eigen verantwoordelijkheid van de Overheid de volkswil te toetsen aan de wet van God. De Overheid is verplicht de ongebondenheid van de mensen in te binden. 2 PRACHTIGE SUNBiRD ENKALON-TRICOT OVERHEMDEN VOOR SLECHTS 25,9° 1e klas (fjnhalon-. overhemd niet strijken gemakkeisjK wasbaar slijtvast (óók op boord en manchetten) onberispelijke pasvorm Het ideale, moderne overhemd, per stuk Uniek aanbod: 2 stuks tegelijk. 15,90 25,90 Kafendrechtse Lagedijk 398-402 De Siinge 431 ROTTERDAM-ZUID In de financiële beschouwingen van de Rotterdamse raadsleden was gisteren een zorgelijke toon te beluisteren. Niet dat men de toestand somber inzag. Maar de nog vele onzekerheden over de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten schepten vooral on behagen. Ir. Boersma drong er in het algemeen op aan, dat deze verhouding veel eenvoudiger zou worden. Al die mogelijke verfij ningen brengen maar een inge wikkelde administratie van Rijk en gemeenten met zich mee. Niettemin vroeg ir. Boersma, die uitvoerig over de financiën sprak, dat men specifieke Rotterdamse verfijningen zou bedenken. (Van een onzer redacteuren) (Van onze rechtbankversla'ggever) SNEL optrekkend en met ge doofde lichten reed de auto weg; aan het stuur een door jene ver benevelde jeugdige Rotter dammer. De agent, die met een collega die avond in Katendrecht surveilleerde, gaf een stopteken en herhaalde dit nog eens. Met grote snelheid reed de onverlichte wagen echter op de agent in, die met een vertwijfelde sprong, het vege lijf kon redder. IJET aantal in 1962 in de Rot- xx ierdamse haven aangekomen zeeschepen bedroeg vanmorgen om half negen 24.623, en van morgen om twaalf uur 24.641. Sinds gistermorgen half negen kwamen er op een na honderd schepen binnen. Nog even, en de dag van het vijfentwintig ste Is daar! Meerderheid socialisten legt verplichtingen op Marathon Op een opmerking van de voorzitter, ge maakt voordat de fractievoorzitters zich gingen wijden aan de algemene beschou wingen. willen we gaarne nader terugko men. Mr. G. E. van Wnlsum zei liet niet re delijk te vinden als de vertegenwoordigers van de kleine partijen overheen even lange spreektijd-zouden gaan beschikken als die van de grotere partijen. Deze opmerking lijkt onsprincipieel onjuist. Immers, alle partijen, groot en klein, hebben als verte genwoordigsters van een bevolkingsgroep, recht op gelijke behandeling. Daarbij komt dat de kleine partijen en we denken bier met name aan de partij van de lieer C. N. van Dis, die de staatkundig gereformeerden in de raad alleen vertegenwoordigt de behandeling van het complex van vraag stukken, die bij een begroting aan de orde zijn, aan een kleiner aantal leden moeten overlaten dan de grote partijen, die altijd kunnen delegeren. Een enkele kanttekening bij hetgeen de fractievoorzitters in bun algemene be- schouwingen naar voren brachten. Bijna atien spraken over de aversie, die zich de laatste tijd tegen Rotterdam openbaart. De rooms-katbolieke woordvoerder nir. J. J. M. Kaulingfreks o.a. betoogde, „dat Rotter- dam in zijn ontplooiing wordt geremd door groeiende weerstanden, zelfs bij hogere or ganen als rijk en provincie" en „van een tegenzin gedragen door de publieke opinie buiten onze stad". De anti-revolutionair de paalde goodwill verloren en die moeten we heer W. A. Fibbe zei: „We hebben een be zien terug te winnen". •Dit zijn beslist geen nieuwe geluiden. -Men kan constateren, dat Rotterdam er in de rest van bet land niet al le best opstaat. Dat de oorzaak biervan op korte termijn wordt opgespoord, is dringend gewenst. „Anders kunnen we niet' werken en bou wen". Mi)v is het alleen maar jaloersheid, die tot déze weerstanden hebben geleid? En als dit zo is heeft Rotterdam, hebben de Rotterdammers en ook de stadsbe stuurders daaraan dan geen schuld? Schuilt er geen waarheid in de opmerking van het staatkundig gereformeerde raads lid de heer C. N. van Dis: Heeft Rotter dam alle tegenzin niet zelf opgeroepen door wat wij noemen: het Rotterdamse chauvinisme? Een vraag is of het juist .was, dat de aversie tegen Rotterdam gisteren in de raad werd gebracht. Of het verstandig was, dat weer dat verwacht wordende 23.000ste schip ten tonele werd gevoerd, terwijl men nu at weet, dat de burgemeester zal zeggen, dat aantallen niet de belangrijkste rol spe len. Hoe bet zij, Rotterdam heeft de mede werking van bet gehele land nodig om zijn plannen, die van nationaal belang zijn, le kunnen uitvoeren. Het is aan het college om met de raad samen een weg te vinden, die'uit dc huidige impasse kail leiden. Een tweede kanttekening bij de uiteen zetting over de principiële standpunten van cifistisch socialistische partij mevrouw A. (Van een onzer redacteuren) T~kE absolute meerderheid van de P.v.d.A, in de Rotterdamse gemeenteraad is gisteren vooral ter sprake gekomen bij de algemene beschouwingen naar aanleiding van de gemeentebegro ting 1963. Verder hebben de fractieleiders in hun betogen, die dikwijls een principieel/politiek karakter droegen, de positie van de P.S.P. in de raad kritisch besproken. Een ander punt, waar met name de aandacht op is gevestigd, zijn de weerstanden, die elders zijn ontstaan tegen de snelle ont wikkeling van Rotterdam. De fractievoorzitters vroegen vooral er begrip voor te hebben, dat men zich ergert aan het zogenaamde Rotterdamse chauvinisme. De fractieleider van de P.v.d.A., de j TDIJNA ALLE fractieleiders hebben ;er J- Reehorst, rnprrïe. tJ vönrts ppn srhpmp nnrwnl heer J. Reehorst, roerde als eerste de absolute meerderheid van zijn par tij aan. Hij zei er trots op te zijn. Maar beloofde, omdat zijn partij prin- cipieel-democratisch is, de kleinere partijen welwillend tegemoet te tre den. voorts een scherpe aanval gedaan op de driemans-fractie van de P.S.P. We noteerden de volgende scherpe op merkingen: De "dogma's van de P.S.P. zijn verouderd. We hebben van deze nieu we partij nog geen constructieve bij drage gezien in de raad (J. Reehorst) Het bleek, dat deze geruststellende'# De P.S.P. is in de raad gekomen verklaring de fractieleider van de! K.V.P., mr. J. J. M. Kaulingfreks, niet geheel had bevredigd. Een meer derheid, zei dit raadslid, is maar een betrekkelijke grootheid. En in deze raad is de situatie nu zo, dat de meerderheid van 1 fractie, die in in tern vooroverleg tot een bepaald be sluit kan komen, staat tegenover de heterogene minderheid van de klei nere partijen. En tussen deze partijen is het vooroverleg practisch onmoge lijk. Dit nu, zei mr. Kaulingfreks, legt de fractie van de P.v.d.A. de ver plichting op tot de grootste zelfdici- pline. De reactie van de heer W. A. Fibbe (a.r.) was: Ik kan me de fanfare van de heer Reehorst best voorstellen en ook wel waarderen. Maar vergeet niet, dat er ook aan onze kant vreugde bestaat. Wij zijn met vier zetels teruggekeerd in de raad. Dit is het bewijs, dat XO.OOOden Rotterdammers overtuigd zijn van dë noodzaak van de christelijke partijorga nisaties. Achter hun keuze gaat een diep religieus motief schuil. Zij willen niet, dat ons volk wordt opgedeeld in mate rialistische belangengroepen. De heer C. N. van Dis (st. gerei.) zag als oorzaak van de socialistische' meerderheid het feit, dat het grootste deel van de burgerij alleen maar re kening houdt met de materiële belan gen. In deze tijd geldt alleen maar de prestatie en men is geneigd het christendom te verlagen, tot het peil van andere religieuze stromingen. Het materialisme doet in onze stad zijn fu neste invloed gelden. Tenslotte zei ir. F-, _W. C, Blom (lib.) over de ontstane politieke verhoudingen, dat deze niet verontrustend zijn, maar wel te denken geven. Hij vroeg rekening te houden met de minderheid in de raad en in het college van B. en W. Waarom zal men de toegang tot Europoort in zee niet mar keren met twee grote betonnen torens, waartussen een staal constructie wordt aangebracht?, zo vroeg ir P. Boersma (c.h.) gisteren in de Rotterdamse raad. Op die staalconstructie kunnen grote lichtgevende let ters worden bevestigd en de echte Europoort is compleet. Zoals de Verenigde Staten hun vrijheidsbeeld hebben, kan Ne derland zich dan beroemen op een indrukwekkende toegang tot de Rotterdamse havens. Ir. Boersma gaf toe, dat hij maar fantaseerde. Be gemeen te Rotterdam zou niet kunnen denken aan het bouwen van een dergelijke imposante poort in zee. Maar, en deze opmer king behoorde niet meer tot de fantasie van het raadslid, zou het zogenaamd particulier ini tiatief niet eens over dit pro ject kunnen nadenken? de partijen. De fractievoorzitter van de pa- P. Stekenburg-Van Kwawegen kreeg de ge legenheid precies te vertellen wat zij wil Iets constructiefs daarover kon zij niet zeg gen. Het bleef hij een gescherm met woor- deu. testants-christelijke partijen lieten er geen De fractievoorzitters van de in pro twijfel over bestaan,- dat zij zich in het mede-besturen van de stad laten leideu door Gods Woord en dat 'zij het geestelijke stel len boven het materiële. Tenslotte nog een kanttekening bij een opmerking van de heer Fibbe, die met zijn rede sterk de aandacht van de raad trok. Ik ben nu zei hij anderhalf jaar lid van dc raad, maar ik lieh ure wel eens afgevraagd: Wat doe ik feitelijk? Hij was van oordeel, dat in de raad het eigenlijke beleid weinig ter sprake komt en deed daarom de concrete suggestie: Zou het col lege de raad np geregelde tijden niet een beleidsnota kunnen overhandigen, die dan in het openbaar besproken kan worden? Het wil ons voorkomen, dat deze sugges tie het overwegen meer dan waard is. Advert enne door een onverantwoord spelen op een bepaald sentiment in de bevolking. De vlag van deze partij dekt de lading niet. Want velen stemden op de P.S.P. Kauhngfreks, vooral met de indruk i Wpn tran 7 pm f wpM-n faff i n ff prt in nrt7P om de atoombom en negeerden ver der het socialisme van deze partij. De redevoeringen, die we in de raad heb ben gehoord, bewijzen, dat de P.S.P. het socialisme van voor 1940 aanhangt. Een positieve bijdrage heeft deze par tij in de raad nog niet geleverd. (Ir. P. Boersma c.h.) wekken van zelfverheffing en in onze onderhandelingen vooral zakelijke ar gumenten gebruiken en ons bepalen tot het essentiële van onze plannen. De raadgeving van de heer Fibbe luidde: Onze onderhandelaars moeten soepel en met tact optreden. We hebben al Tie PSP zal moeten tneseven dat veel goodwill verloren. Daarom moeten de C P N de mees t prIn cfnileweg we 0!1S aanpassen aan de gewijzigde gaat je" tol blfjvenSe vredl(omstandigheden en als het moet ons m leidt mnrnmnrnst S ftrnenendiik) -de uitvoering van de plannen beperkm- leidt.... (Communist S. Groenendijk) De fractieleidster van de P.S.P., me vrouw A. P. Stekelenburg-van Kvvawe- gen, heeft al deze opmerkingen gene geerd en uiteengezet, waarom het wél zin heeft, dat haar partij zitting in de raad heeft. Ze noemde daarom de vol gende punten, waarop de P.S.P, het niet met het beleid eens is: 1. De gemeente mag geen grond ver kopen aan particulieren. 2. De werkclas- sificatie is verwerpelijk. 3. De ar- beidsbevolking wordt bij de ondernemers achtergesteld. Er bestaan immers spe ciale tarieven voor het grootverbruik. 4. De niet-georganiseerden kunnen niet aan het overleg deelnemen. 5. De B.B.-voor lichting over een kernoorlog is niet juist. 6. De militaire voorlichting op de scholen is propagandistisch, 7. De vloot- bezoeken aan de stad zijn 'te veroorde len. 8. De C.P.N. moet zitting hebben in de raadscommissies. Mr. Kaulingfreks Wijdde- een groot deel van zijn betoog aan het verzet, dat tegen Rotterdam is gerezen. Meri begint de dynamische ontwikkeling van Rotter dam beu te worden. Zelfs bij de hogere gezagsorganen. Laten we, zo luidde het advies van Juist hier in de raadszaal zie je pas de socialistische meerderheid, zei de heer W. A. Fibbe (a.r.) gisteren in de raad. Ze zijn verder opgeschoven. Daarom heb ik juist zo'n bewondering voor de fractie van de C.H.U. (zie midden op de foto), die als een enclave tussen de "rode" stoelen zit i gen opleggen. De heer Van Dis stelde deze vraag: Heeft Rotterdam door zijn chauvinis me geen weerstanden opgeroepen? Het is nodig, dat we ook begrip heb-1 nouuing. ben voor ontwikkelingen van andere ste-j Jj-, p, Boersma (c.h.) zei: 1 De heer Van Pis vroeg zich af of een rustpauze in de ontwikkeling van Rot- i terdam misschien niet wenselijk was. het systeem en de werkwijze? De raad j Bij het aantrekken van Industrieën zal moet dikwijls beslissen over dictaat-1 men aandacht moeten hebben voor een punten en kan bij detailkwesties het al- gemeen beleid niet meer in het oog I different,atie m de bednjven. houden. I In zijn 'algemene beschouwingen con- De heer Fibbe. die zijn onbehagen j stateerde de heer Van Dis. dat er geen uitsprak over de gang van zaken mi verschil bestaat tussen de de raad. deed de volgende suggestie Pj lnclPleel v!fsc"u, 1 ,e ,a aan de hand: V-V.D. en de P.v.d.A. Beide partijen zijn Kunnen B. en W. van tijd tot tijdimmers ongodsdienstig. Het onderlinge geen beleidsnota s aan de raad voor-1 verscfoil jaat zich alleen maar afmeten leggen. Deze nota s kunnen dan in het openbaar worden besproken? M de terminologie van progressief en Wat is onze havenpolitiek op lange i conservatief. Bij de niet-cbristelijke par itermijn?, luidde een volgende vraag van j tijen js de politiek pragmatiek gewor- de heer Fibbe. De lijn van de conjunc- i den. Dit gaat tegen de S.G.P. in. tuur is omgebogen. Hoe reageert het ge-wij houden vast aan de antithese-ge meentelijke havenbedrijf op de tegen- j dacvite. Dat doen wij, zo zei de heer ivoordige economische situatie? De bij-. Van Dis, op grond van Gods Woord en drage van het Waterweggebied m de i de Ned Geloofsbelijdenis, nationale welvaart is groot. Maar toch! Ernstige bezwaren ontwikkelde de kan de vraag worden gesteld: Waarom I woordvoerder van de S.G.P. nog te- investeren we al die miljoenen? Wat isigen het subsidiebeleid van de gemeente, de koers van Rotterdam op lange ter- j p;t beleid drukt de eigen verantwoorde- I lijkheid steeds meer in een hoek. Ir Boersma drong meer aan op een snelle uitvoering van de havenuitbrei ding. De inpoldering van de Maasvlakte moet met spoed worden aangepakt. Want er dreigen gevaren voor Rotter dam. Hamburg kent immers ook een Het' drachtige aanpak. En het is niet onmo dern Én Rotterdam dient in te. zien. dat! Vw gelijk, dat men Rotterdam protectionis- doublures moeten worden vermeden. riCIUSnoer van net gezag van ae j tisch wil uitsluiten. Tenslotte vroeg ir. Blom rechtstreeks j staat moet zijn Wat in de Heilige j Bij de inpoldering van de Maasvlak- aan burgemeester, mr. G. E. van Wal- gchrift wordt verklaard." „ïs het wel verstandig, dat de bur gemeester van Rotterdam in het open baar opponeert tegen voorlopige uit spraken van hoger gezag?" C. N. VAN DIS vertrouwen WIJ MOGEN niet twijfelen aan het metro-project. Natuurlijk zijn we te leurgesteld over de hogere kosten. Maar dit is geen reden om demago gie te bedrijven, zo zei de heer J. Reehorst (soc.) gisteren In de Rot terdamse raad. In dit verband sprak hij zijn verontwaardiging uit over ge schrijf in een overigens gerenom meerd blad. Uit het kritisch betoog van de socia listische fractieleider stipten we nog aan: De woningnood moet in de ko mende vier jaar voor een belangrijk deel zijn opgelost. Dit vraagstuk moet in de kern worden aangepakt. Het is teleurstellend dat de Van Brie- nenoordbrug pas in 1964 gereed is, en dat de bouw van de Beneluxtunnel vertraagd is begonnen. De Delftsevaart moet worden gedempt, zodat een grote parkeerplaats kan worden aangelegd. Het leven in de stad wordt bedreigd door de luchtverontreiniging. We mo gen niet lijdelijk wachten op een lan delijke oplossing van dit probleem. Op het terrein van de sociale en ge zondheidszorg bestaat te weinig pian- ning' V J Er moeten meer zwembaden en sport hallen komen. Bij de plannen voor de wijkgebouwen bestaat een groot gebrek aan coördi natie. In het kunstbeleid moet men aandacht hebben voor alle Rotterdammers, die de kunst beoefenen. De belangstelling van de Nederlandse Spoorwegen voor de verbindingen met de eilanden en het Deltagebied geeft reden tot zorg. Met Amsterdam bestaan geen geschil punten. maar wel verschilpunten. De heer Fibbe sprak in het begin van zijn betoog over het 'probleem van"de democratie. Wanneer men alleen maar uit is op materialistische belangen Is de democratie een leeg huis. De proble men van de democratie zijn vooral ethisch en ook religieus bepaald. Elke partij, zo waarschuwde de a.r.-woord voerder, zal dit vraagstuk moeten op lossen. Een ander aspect van dit probleem is het geringe medeleven van de burgerij met wat de raad doet Is de oorzaak hiervan niet, dat het juiste evenwicht in de raad zoek is? Ligt dit niet aan W. A. FIBBE dienen De heer Reehorst wenste een finan cieel programma voor de komende vier jaren. Een ander punt op zijn verlang lijst was een centraal gemeentelijk plan- bureau, waarin allerlei deskundigen zit ting zouden nemen. En dan roerde de socialistische frac tievoorzitter het probleem aan van de controle van de raad op het gemeente lijk apparaat. De controle is immers een essentiële taak van de raad. Mr Kaulingfreks stemde hiermee in. Maar hij waarschuwde wel tegen het socialistische idee van een gemeentelijk planbureau met deskundigen. In zo'n bureau schuilen gevaren voor de demo cratie. Ir. Blom waarschuwde op zijn beurt weer tegen een te ver doorgevoerde con trole van de raad. De raad mag nic.t op de stoelen van B. en W. gaan zitten. Hoewel er wel enige make up aan de begroting is te bekennen, vond de heer Fibbe, dat ze er goed uitzag. Veront rustend is echter dat er te weinig ruimte in de begroting zit. De elasticiteit is er nu uit, terwijl de lasten en uitgaven ver der zullen stijgen. Rotterdam heeft gro te plannen. En wij zijn vóór deze plan nen. Maar het a.r.-raadslid wilde juist, om deze plannen, duidelijk ingelicht worden over het financieel beleid. Ook de heer Van Dis constateerde, dat de financiële positie van de gemeen te gezond is. En men mag enig vertrou wen in de toekomst hebben. De bedra gen van de rekening steken immers gun stig af bij de bedragen op de begroting. En verder zijn er dc mogelijkheden van hogere garantie-uitkeringen, van de zo genaamde verfijningen en de mogelijk heid van de verruiming van het gemeen telijk belastinggebied. Het tekort van de R.E.T. vond de heer Van Dis ontstellend en ten slotte drong hij aan op een betere financiële voor lichting over de grote openbare werken. Ir. Blom gaf nog deze raad: -Het fi nancieel beleid moet in de toekomst scherp worden afgewogen. Gezien de achteruitgang van de budgettaire posi tie kunnen we ons financieel niet alles meer veroorloven. te moet deze regel in acht worden ge nomen, dat het Kijk de vaarweg en het scheppen van land betaalt. De heer Boersma informeerde of de tweede lig plaats van de Rijnsehepen in de tweede Eemhaven nu definitief is. De aanleg van een dergelijke haven tussen IJssel- monde en Bolnes schijnt van de kaart te zijn. Over de haven voor de duwvaart, die bij Krimpen aan de Lek wordt ge graven, kan de vraag worden gesteld of deze haven niet te ver weg komt te liggen. Het is wenselijk,-dat de gemeente- ter reinen reserveert voor dringende-' 'aan vragen om industriële vestiging. Het is verkeerd industrieën te weren, die een complement zijn wan reeds gevestigde in dustrieën. Ir. Boersma informeerde nog of een vergunning is geweigerd aan een alu- miniumiabriek in de Botlek met het oog op de luchtverontreiniging (fluorgasser.) Verder wilde hij weten of een definitief terrein was aangewezen aan Werkspoor, of er ten zuiden van het Esso-terrein een spoorwegemplacement van 30 spo ren wordt aangelegd en wanneer er een spoorlijn komt naar Europoort. IR. F. BOERSMA spoed. Beide politiemannen spoorden met de hulp van enkele taxichauffeurs de agres sieve automobilist later op. De Rotterdamse politierechter, mr. A* Heynsius, had weinig goede woorden voor het gedrag van de 25-jarige W. van der S. Het was die avond al geruime tijd rumoerig geweest op de Veerlaan in Ka tendrecht. De politieagenten hadden een gezelschap opgewonden mannen gemaand door te lopen. Zij zagen Van der S. met zijn vriend naar een auto lopen en trachtten hen, omdat zij vermoeden, dat beiden teveel hadden gedronken, het wegrijden te beletten. Tevergeefs! Conform de eis van de officier van Justitie legde mr. Heynsius Van der S. een week onvoorwaardelijke gevangenis straf op. Twee maanden ceï vorderde de offi cier tegen de 24-jarige Rotterdamse prostituee M. F. van E. Zij had in een bar een Finse zeeman van zij'n porte feuille beroofd. De raadsvrouwe, mevrouw mr. Heij- boer-Ledeboer. wees erop dat de jonge vrouw twee jaar ,,op de vlakte" leefde. Daarvoor (zij was getrouwd) had zij een normaal leven geleid. Zij was af komstig uit een groot Einchovens gezin. De diefstal had zij onder invloed ge pleegd. De verdedigster zag in dc ver dachte geen geroutineerde publieke vro uw. Mr. Heynsius vond het noodzakelijk, dat de jonge vrouw met Kerstmis thuis kon zijn en veroordeelde haar tot ze ventien dagen cel met aftrek van voor arrest, waarvan tien dagen voorwaar delijk. (Van onze rechtbankverslaggever) De rechtbank achtte de 47-jarige Spij- kenisser fabrikant A. J. v. H. schuldig aan het ontduiken van belasting. De fa brikant zou de fiscus een ontvangst van 60.000 hebben verzwegen. Dc recht bank veroordeelde hem tot een geldboe te van 20.000. De 28-jarige Rotterdamse boekhouder W. P. v. R. kreeg anderhalf jaar ge vangenisstraf. Hij had zijn werkgever voor ruim 16.000 bestolen en was kort geleden voor een soortgelijk misdrijf veroordeeld. De 19-jarige classificeerder F. F. IV. N. uil Rottterdam stal uit een juwe liersvitrine. die hij had ingeslagen, een aantal gouden armbanden. Do rechl- bank veroordeelde hem tot twaalf maan den. waarvan drie voorwaardelijk. De 33-jarige Rotterdamse kapitein. F. C. V. kreeg voor autodiefstal negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk en dc 32-jarige bankwerker A. T. uil Gouda voor een inbraak acht maande:,,, waarvan drie voorwaardelijk. Zij, die niet in de gelegenheid zijn ge weest, getuige te zijn van de uitvaart van Koningin Wilhelmina of die dit gebeuren niet via de televisie hebben kunnen vol gen dat zullen waarschijnlijk niet veel Nederlanders zijn kunnen in liet voor programma van de bioscopen de komen de week de door Polygoon-Profilti ver vaardigde reportagcfilm zien. Wij stellen ons voor, dat ook zij. die Koningin Wilhelmina op haar laatste tocht hebben kunnen volgen, voor deze reportage belangstelling zullen hebben. De film is niet lang, maar hoogst indruk wekkend.

Trouw / De Rotterdammer | 1962 | | pagina 2