Waarom langer wachten op grenswijzigingen? Rotterdamse planrtei overmoed zijn geen Nieuw plan voor Stadstimmerhuis Slepers gaan dik rivier ijs te lijf Dirigent Hans Rosbaud (67 jaar) overleden Burgemeester in Nieuwjaarsrede: Havenontwikkeling van heeft grenzen gevonden Nog dit jaar goedkeuring? Kritiek punt in de Biesbos Parkeergarage - twee etages aan Rode Zand Drukte in 'n klein kamertje Pluim voor ambtenaren Spoed maken met nieuwe mond van Nw. Waterweg Oudste raadslid in jaren: VDV kampioen in lioofdklas Vluchtheuvelkerk in Zetten wordt gemoderniseerd Brandweer bleek onmachtig Afzet van boter moet verbeteren Kunstenaar van groot formaat DE ROTTERDAMMER Pagina 4 DONDERDAG 3 JANUARI 1961 (Van een onzer verslaggevers) TN zijn Nieuwjaarsrede dringt de burgemeester van Rotterdam er op aan, dat het vraagstuk van de nieuwe toegang tot Nieuwe Waterweg en Europoort zo snel mogelijk tot een oplos sing wordt gebracht. „Rotterdam heeft er recht op te weten waar het aan toe is. Bovendien: een langdurig uit stel van deze beslissing is een gevaar voor de Rotterdamse haven, omdat het de indruk moet wekken, dat men aan de mogelijkheden, die men in het vooruitzicht heeft gesteld is gaan twijfelen. VUILE LUCHT (Van een onzer verslaggevers) "pURGEMEESTER mr, G. E. van Walsum heeft in de Nieuw jaarsrede, die hij vanmiddag voor de Rotterdamse gemeen teraad heeft gehouden, de vraag naar voren gebracht waarom de grenswijzigingen in het Botlek- ei} Europoortgebied nog langer - - zouden moeten wachten op het totstandkomen van de Rijnmond stentiel galn insfhtketo" j.J U zei: „Waarom moet men nog langer vasthouden, aan een beleidslij: I lat er helemaal niets meer gebeurt. Zo waarvan, hoe men die ook verder waarderen mag, in ieder geval vast- lang dat gevaar bestaat, dring ik maar staat, dat de oorspronkelijke grondslag er aan is ontvallen?'' Coördinatie Inbraak Jaar geëist tegen „pistolen Pault je" Alternatief Havênexploitatie Keijzer van HeMaVa met pensioen Lloyd-gezagvoerder in Genua overleden Onderploegbaas en wegwerker overreden Veren -s Sleepboten Advertentie) (Van onze kunstredactie) Wat menigeen vreesde helaas gebeurd. De dirigent Hans Rosbaud, wiens wankele gezond heid reeds enige jaren ernstige bezorgdheid wekte, is op 67- Met Vleugels te klein Veemarktproblemen Kapitale boerderij geheel uitgebrand H. de Vos 25 jaar in gemeentedienst Met klem wijst mr. Van Wal- sum er voorts op, dat indijking van de Maasvlakte een optimum aan haven- en industrieterreinen dient op te leveren. „Het zou de voorkeur verdienen, wanneer de Provinciale Staten, die een streekplan voor Yoome, Putten en Rozenburg gaan vaststellen, zich wat de vormgeving van de Maas vlakte betreft niet vastleggen. Zij ■hebben toch voldoende gelegen heid er de nadruk op te leggen, dat niet alleen de belangen van de havenontwikkeling in het geding zijn, maar ook die van het duin- gebied van Voorne en van de re creatie". Do burgemeester ziet het ge- vaar, dat de beslissingen op re geringsniveau op de lange baan komen, „omdat men bij advise rende instanties zal proberen el kander nog te vinden". Dit zal een tijdrovende bezigheid worden, en wanneer de meningen scherp te genover elkaar staan ook een moeizame! „Zou het dan niet be ter zijn de regering te informe ren omtrent de tegenstrijdige op vattingen en haar de beslissing te laten? Dan weten tenminste alle partije. waar zij aan toe zijn en dat is vooral ten aanzien van de nieuwe mond van het grootste be lang". IN .de discussie rond de haven ontwikkeling langs de Nieuwe Waterweg zal de luchtverontrei niging hoe langer hoe meer een rol gaan spelen, evenals de natuurbe scherming en de recreatie nu al doen. „Geen van deze proble men, noch de combinatie er van, mag aanleiding zijn om van de verdere havenontwikkeling af te zien. Dat kan men alleen doen, wanneer men van mening is, dat de welvaart van ons Sana geen versterking meer nodig heeft, of van gevoelen is, dat wij ons de luxe kunnen veroorloven de gun stige mogelijkheden onbenut te la ten. Wel moet er naar worden ge streefd tegengestelde belangen zo veel mogelijk met elkaar te ver zoenen en wanneer dat niet gaat elders compensatie te zoeken". ven, die bedoeld zijn als een compensa tie voor de schade of hinder, die door de havenontwikkeling aan andere belan gen worden toegebracht. Voorts moet worden gerekend met de mogelijkheid, dat de tarieven niet boven een bepaald peil kunnen worden gebracht, omdat zij dan te veel afwijken van die in concur rerende havens in het buitenland." Ten slotte sprak de burgemeester nog over coördinatie bij de aanleg van nieu we zeehavens. „Ik zou een coördinatie willen, waarbij de praktijk ook zou kun nen meespreken. Maar ik zie de bezwa- Zeker, ik zie niet over het hoofd, dat de voorbereiding van de grens wijzigingen voor het Botlekgebied en naaste omgeving ter hand is geno men. En de verwachting schijnt ge wettigd, dat de rest van het eiland Rozenburg, voor zover dit bij Rot terdam behoort te worden gevoegd, vroeger of later wel zal volgen. Maar wat gebeurt er, als de totstandkoming van Rijnmond eens lang op zich laat wachten? Men zal toch rekening moe ten houden met de mogelijkheid, dat het wetsontwerp niet nog in de hui dige parlementaire zittingsperiode de eindstreep zal passeren. Zal het vol gende kabinet het dan zonder meer overnemen? En wat wanneer het verworpen zou worden? Wanneer er in de Kamers een meerderheid zou zijn, die het standpunt inneemt, dat een lichaam als Rijnmond alleen zin heeft als het behoorlijke ontwikke lingsmogelijkheden krijgt, is dat toch denkbaar? En natuurlijk ook, wanneer zeer velen in de volksver tegenwoordiging van oordeel zouden zijn, dat het wetsontwerp, zoals het daar ligt, al veel te ver gaat. Moe ten dan de grenswijzigingen maar blijven wachten?" De burgemeester had zijn Nieuwjaars rede „het karakter van een nabetrach ting op de begrotingsbehandeling" gege ven, Sprekende over de huidige proble matiek van Rotterdam met name de gang van zaken rondom Rijnmond greep hij terug naar het besluit tot de ontwikkeling van het Botlekplan in 1947. Op een tijdstip, waarop de feiten, er nog geen enkele aanwijzing voor ga ven, voorzag Rotterdam een snelle groei van het havenverkeer. Het wilde daar op vooruit blijven. Op dit ogenblik, goed vijftien jaar later, kan niemand ont kennen, dat men toen juist heeft ge handeld. Rotterdam ging havens en industrie terreinen aanleggen op grondgebied van andere gemeenten, voordat de grenswij zigingen waren aangebracht. Men heeft dit als sea -eigenmachtig,, ogtreüen van Rotterdam beschouwd en als een. soort inbraak ervaren. De betrokken gemeenten stelden.de eis, dat zij het havengebied zouden exploite ren, althans bij het beheer zouden wor den ingeschakeld. In deze eerste ver dedigingslinie werd een bres gelagen, toen de gemeenten moesten erkennen, dat de exploitatie van een zeehavencom plex een te zware last was. „Op het andere stuk van de verdedi gingslinie werden nog wel achterhoede gevechten geleverd, maar het ziet er wel naar uit, dat het als een onmis kenbaar. voordeel erkend gaat worden, dat het havenbeheer en de publiekrech telijke zeggenschap in het betrokken ge bied in een hand zijn". Zich neerleggend bij de noodzakelijk geoordeelde grenswijzigingen, hebben de gemeenten zich achter de tweede verde digingslinie verschanst met het argu ment, dat de grenscorrecties zonden dens de zitting. Be overige verdachten in moeten wachten op de oprichting van deze zaak, onder wie de beide dieven. I Rijnmond, het openbare lichaam, dat die tussen oktober 1968 en november de gemeenten ui het gebied vazs de De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft wegens heling van 23 op Schiphol gestolen pistolen een gecombineerde gevangenisstraf van twaalf maanden, met aftrek van 35 da gen voorarrest en van de rest drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist tegen de 38-jarige Amsterdamse wapenbandelaar „pisto len Paultje", W. „Pistolen Paultje", die de pistolen van N. voor f 70 k 80 had gekocht, verkocht ze met fikse winsten voor 125 tot 200. Een van de afne mers was de consul-generaal van de Verenigde Arabische Republiek in Am sterdam, zo bleek uit het verhoor tij 1961 talrijke ladingdiefstallen op onze na tionale luchthaven pleegden, hebben hun straftijd reeds uitgezeten. Nieuwe Waterweg zal overkoepelen. „Dat lichaam immers zal een bolwerk moeten zijn tegen verder eigenmachtig (Van een onzer verslaggevers) ,,De raad zal er met mij van over tuigd zijn, dat het college onder uw voortvarende leiding de juiste weg zal weten te vinden om én Rot terdam zijn belangrijke plaats te doen behouden, en tevens de juiste oplos sing zal weten te vinden om de wel eens uiteenlopende inzichten van de raad en de diensten te harmoniseren en naar de beste oplossing te streven. Dit zei het oudste lid In jaren van de gemeenteraad. Ir. F. W. C. Blom fiib.i.j in antwoord op de Nieuwjaarsrede van do burgemeester. Het nationale belang van de Kotter-, damse haven beklemtonend zei de heer j Blom: „Wij zijn wel eens bevreesd, dat velen in Nederland de noodzaak voor Rotterdam om te trachten steeds maar vooruit te zien en zich daarvoor risico's en straks wellicht ook offers te getroos ten als Rotterdamse overmoed beschou wen Gelukkig heeft de regering in meer dere opzichten blijk gegeven onze opvat ting te delen, dat het in wezen om een nationaal belang gaat. Rotterdam zou zelfs te kort schieten in haar taak om de Nederlandse economie mede te die nen, wanneer zij niet ten volle gebruik zout rachten te maken van de unieke geografische positie, die het gebied van Rijnmond als een poort van Europa inneemt". Rotterdam heeft grote verantwoorde lijkheid op de schouders genomen met het havenbeleid, ging de heer Blom ver der Het record van 25.800 schepen, dat zowel nationaal als internationaal sterk de aandacht heeft getrokken, heert nog maals de nadruk op de verantwoording golefid- Naar aanleiding van de opmerkingen ïn de Nieuwjaarsrede over eventuele temper'3®ring van de uitbreidingsplan nen, zei ir. Blom, dat de raad tempo risering nauwelijks heeft overwogen en nog nooit als een wenselijke gedragslijn naar voren heeft gebracht. „Ik vertrouw dan ook namens de raad de wens te mogen uitspreken, dat wij ook nimmer tot temporisering gedwon gen zullen behoeven te worden en dat het college ons met moed en vooruit strevendheid vóór zal blijven gaan in het verder tot ontwikkeling brengen van de haven, daarbij rekening houdende met de economische mogelijkheden, die de toekomst-visie rechtvaardigen" m De heer J. Stans, chef van de afde ling inkoop en procuratiehouderby de Erven de Wed. J. van Nelle N-V te Rotterdam, is met ingang van 1 Janua- ri benoemd tot onderdirecteur. Hij is reeds 34 jaar aan da onderneming ver- konden. Maandag begint de competiti> voor de 2e klasse en die van de vijftallen van de Rotterdamse dambond. Voor de tweede klas zijn zes tientallen inge schreven, te weten Chariois 3 en 4, Maes- landtsluijs 2, Ons Genoegen 2, Het Oos ten 3 en Schiedam 2. Vorig jaar waren er zeven tientallen, waarvan Excelsior 2 en H.D.V. naar de eerste klasse pro moveerden. D.O.I. 2 was toen ook van de partij; maar dit jaar laten de Roozenburg-re- serves verstek gaan. Als nieuwe tiental- ien zijn Chariois 4 en Maeslandtsluijs 2 ingeschreven. Voor de vijftallen-competitie zijn dit jaar slechts drie teams ingeschreven; nl. C.D.R.. P.V.R. en Vreeswijk. Vorig jaar waren er zes teams; o.a van Con stant. Maeslandtsluijs, Pernis, V.D.V. Het Westen en P.V.R. Enkele clubs la ten dus dit jaar verstek gaan. Het programma voor de komende week is als volgt; 2e klasse; l_e ronde: maandag: Ons Genoegen 2Schiedam 2; woensdag: Maeslandtsluijs 2Het Oos ten 3; donderdag: Chariois 3Chariois 4. Vijftallencompetitie: 1-e ronde: dins dag: C.D.R.-P.V.R. Het nieuwe clublo kaal van C.D.R. (gebouw Atrium, Karei Doormanstraati wordt dan gelijktijdig in gebruik genomen In de hoofdklasse-competitie van de R.D.B. is V.D.V. kampioen geworden. Dit tiental zal met de kampioen van damdistrict Leerdam (G.D.C. uit Go- rinchem) en district Dordrecht (Papen- drecht) een enkele ronde gaan spelen om een plaats in de provinciale hoofd klasse, ter vervanging van he tonlangs gedegradeerde Constant 2. optreden van Rotterdam en de gemeen ten uit het gebied voor het toekomende medezeggenschap ten aanzien van de verdere ontwikkeling dienen te garande ren. Het merkwaardige is, dat Rotter dam al eerder tot de overtuiging van de noodzakelijkheid van zulk een lichaam gekomen was en gepoogd had voor de totstandkoming daarvan de steun en de medewerking van de andere gemeenten te verkrijgen. Maar het motief was bij Rotterdam een ander, Rotterdam zag de noodzaak, dat de gemeenten uit dit ge bied, zonder dat zij haar zelfstandigheid geheel zouden moeten prijsgeven, op be paalde terreinen als een bestuurlijke eenheid zouden kunnen gaan fungeren en was daarom geporteerd voor een opzet, die het lichaam voldoende bevoegdheden geeft om geleidelijk tot dit doel te gera ken", aidus mr. Van Walsum. Echter in de andere gedachtengang wilde men de b„'. ;egdheden van Rijn mond met te grooi. maken. Men streefde er naar de expansiedrang van Rotterdam te breidelen en trachtte te voorkomen, dat de Maasstad door middel van het nieuwe lichaam haar doeleinden toch zou bereiken. „De volksvertegenwoordiging wordt op dit punt voor een keus gesteld. Het is dit alternatief, dat de inhoud van het wetsontwerp bepaalt. Wanneer het wets ontwerp ongewijzigd wordt aanvaard, be tekent dat, dat de volksvertegenwoordi ging de Rotterdamse inzichten afwijst". Een andere vraag, die de burgemees ter in dit verband stelde, was deze: ,,Is het nog nodig een dam op te wer pen tegen het imperialisme van Rot terdam, Het staat thans wel vast. dat de havenontwikkeling haar grenzen heeft gevonden tussen aan de noord kant de Nieuwe Waterweg en aan de zuidkant de Brielse Maas. „Expansie mogelijkheid is er alleen nog naar de kant van De Beer en de Maasvlakte en op midden-Rozenburg. Het is stel lig geen onredelijk verlangen deze terreinen, voor zover zij er al niet toe behoren, bij Rotterdam te voe gen". Nogmaals legde mr. Van Walsum de nadruk op het feit, dat het beheer van een grote haven in handen behoort te zijn van een krachtige corporatie, Ha- venbéh éér'eist voor alles" bêsluitvakhSig- heid en snel en flexibel handelen. „Het is voor üe toekomst denkbaar, dat Rijn mond het havenbeheer overneemt, maar voor het ogenblik begint men daar niets mee. Rijnmond moet eerst meer arm slag hebben, zelfstandig kunnen hande len en ook een betere financiële grond slag moeten krijgen. En dan zal men nog moeten heenstappen over het be zwaar, dat het havenbeheer en de pu bliekrechtelijke zeggenschap niet meer in één hand zullen zijn". Naar aanleiding van de havenexploi tatie stelde mr. Van Walsum deze vraag: „Zal de last, die Rotterdam op de schouders heeft genomen niet te zwaar blijken te zijn?" Het is een vraag, die actueler wordt naarmate het tijdstip nadert, waarop de overschotten van het havenbedrijf in tekorten zullen veranderen en de speelruimte tussen het kader van de nieuwe financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeenten voor Rotterdam geringer wordt. De burgemeester zei: „Het is een vol komen normaal verschijnsel, dat wan neer men overgaat tot de aanleg van nieuwe havencomplexen deze geruime tijd verliezen opleveren". En verder: „Wanneer zich tekorten bij het haven bedrijf gaan voordoen, kan het tijd wor den de inkomsten te gaan verhogen". Hij herinnerde er in dit verband aan. dat het zeehavengeld sinds 1848 niet meer is verhoogd. Tegen het uitstellen van de werken voerde mr. Van Walsum enkele bezwa ren aan. In de eerste plaats dit: in Euro poort zijn de mogelijkheden tot tempo risering zeer beperkt, gezien dé geogra fische ligging, die het noodzakelijk maakt autowegen, spoorwegverbindin gen en kanalen aan te leggen. Voorts: men zal er op moeten letten, dat tem porisering niet tot gevolg heelt, dat be drijven, welke zich hier willen vestigen, moeten worden afgewezen. Het rijk zal Rotterdam te hulp moeten komen, indien de havenexploitatie voor langere tijd onrendabel zou blijven en zware druk op het gemeentelijk budget zou gaan uitoefenen, „Men kan toch in redelijkheid niet verlangen, dat het seg ment van onze volkswelvaart, dat geïn- corpereerd is in de Rotterdamse haven, wat zijn ontwikkeling betreft, aangepast wordt aan de bewegingsvrijheid, die de wet op de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten laat?" Op het laatste inhakend zei de burgemeester: „Voor Rotterdam is de nieuwe versie van de ze wet belangrijk ongunstiger gewor den". „Met nog te meer recht kan op een speciale voorziening worden aangedron gen. wanneer het havenbedrijf of de ge meente belast wordt met allerlei uitga- liever niet te sterk op coördinatie aan. Over de harmonisatie van het be heer van de bestaande havens zei hij „Het moet mogelijk zijn de normen, die de verschillende havenbeheerders bij hun beleid toepassen, op elkander af te stemmen. En dit is nodig, wan neer men wil voorkomen, dat d,e ha vens met overheidsgelden hun concur rentiepositie gaan versterken." De bekende vluchtheuvelkerk te Zet ten zal worden gemoderniseerd. Deze wit gekalkte kerk met zijn donkergroen ge verfd hout diende eertijds als vlucht- plaats tegen het jaarlijks wassende wa ter van de Rijn. De kerk werd vooral bekend als het centrum van de Heldring Stichtingen in deze plaats. Er zijn on der meer nieuwe banken en een nieuw orgel nodig. Na veertig jaar de kinderbescherming met hart en ziel te hebben gediend, gaat de heer Jan Keijzer uit Maarn per 1 fe bruari a.s. met pensioen. 25 jaren werkte hij als groepsleider op Valkenhelde en ■honderden oud-verpleegden herinneren zich hun „vriend". De laatste tien jaren was hij de man van de buitendienst van de combinatie van de drie protestantse inrichtingen HaMaVa. (Heldring Stich tingen, Martha Stichting, Stichting Val- kenhede). In het kantoor van Hemava. Johan van Oldenbarneveltlaan 44 te Amersfoort, zal op 1 februar a.s. deze man een afscheidsreceptie worden aan geboden. NAAR Wij vernemen is, als een daartoe strekkend raadsvoorstel bijtijds gereed komt en dit voorstel de Rotterdamse gemeente raad vlot kan passeren, de kans groot, dat nog dit jaar rijksgoed keuring zal worden aangevraagd en misschien ook verworven voor de uitbreiding van het Stadstimmerhuis aan het Haagseveer te Rotterdam. De plannen voor die uibreiding houden in een blok van zes bouw lagen evenwijdig aan het thans bestaande gebouw, over een lengte van negentig meter dezelfde lengte dus als die van het bestaande Stadstimmerhuis en een diepte van zeven en een halve meter. Daarachter blijft dan nog een ruimte over tussen Stadstimmerhuis en Rode Zand, welke zal worden benut voor een parkeergarage in twee lagen: de hoogste laag daarvan zal een en driekwart meter boven het straatniveau komen, de onderste een en een kwart meter beneden het straatniveau. Voorts voorzien de plannen in een paviljoen op de plaats van het uit de oorlog daterende houten politie-noodgebouw. In dit paviljoen zullen een ruime cajitine, een hal met tentoonstellings ruimte, de liehtdrukkerij en de maquettewerkplaats kunnen komen. (Van een onzer verslaggevers) De gezagvoerder van het vracht-passa giersschip Wonosobo van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, kapitein J. Beyer (47) uit Den Haag. is op Nieuwjaarsdag in Genua overleden. Kapitein Beyer, wiens schip in de Ita liaanse havenstad voor anker lag be stemming de Philippijnen) kreeg brekers bezig het ijs, dat steeds dichter 's morgens een hersenbloeding. Hij over- opeen pakt, te breken en los te houden leed op weg naar het ziekenhuis Op het Hollandsch Diep zijn zeven ijs- De gezagvoerder van de Wonosobo kwam in 1936 als stuurmansleerling in dienst van de Lloyd. Hij werd na de oorlog derde stuurman en kreeg op 1 augustus 1956 het bevel over de Tomi- ni. Het stoffelijk overschot wordt met de Maaslloyd, die donderdag Genua aan doet naar Rotterdam vervoerd. De Maaslloyd arriveert op 11 januari in de thuishaven. Het bevel over de Wonosobo is over genomen door kapitein H. van Manen uit Rotterdam, gezagvoerder van de Over ijssel, welk schip eveneens in de haven van Genua ligt. De nieuwe gezagvoerder van de Overijssel wordt kapitein J. Ko- min, die woensdag per vliegtuig naar Genua zal vliegen. Gisteravond heeft een in het station Uitgeest binnenlopende trein een onder ploegbaas van de dienst weg en werken van de Nederlandse Spoorwegen aan gereden^ De man -is'in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis in Zaandam overgebracht. - Een half .uur later reed een trein,1 die hét 'Station in Oss binnen liep, een wegwerker van de Nederlandse Spoorwegen aan. Deze was op slag dood. om te trachten de afvoer naar zee door te laten gaan. Op de rivieren rond het Eiland van Dordt is op het ogenblik vrijwel geen Volgens deze plannen zou de uitbrei ding geheel kunnen worden uitgevoerd in systeembouw. Deze plannen zien er dus heel anders uit, dan de vroegere plannen,, al zijn zij afkomstig van dezelfde architect, ir. J. R. A. Koops, die ook de architectuur heeft verzorgd van dat deel van het Stadstimmerhuis, dat er nu staat. Zoals men weet, zijn de plannen tot uitbreiding van dat Stadstimmerhuis al heel oud. In feite dateren zij zelfs van dienst MiddelharnisHellevoetsluiswordt.de tijd van de bouw van dit pand: als maar eenmaal per dag onderhouden. Er: men de achterzijde bekijkt, ziet men dui- daag bij Heerde te voet over de IJssel kunnen gaan. Op de grote rivieren komt veel drijfijs voor, m het bijzonder op de Beneden Merwede, de Noord en de Kil. Wat de veerdiensten betreft: de veer- zïjn geen vastgestelde tijdstippen. Het veer bij Schoonhoven vaart niet meer en wordt onderhouden door een sleepboot die voetgangers en fietsers overbrengt. Bij Numansdorp en Willemstad zijn de scheepvaart verkeer meer mogelijk. Voor j veren gestermd. Het veer van Dintelsas Dordt zitten enkele schepen vast in de naar Ooltgensplaat vaart zeer onregel- Oude Maas. De zeven IJsbrekers op het matig. Het veer van Gorinchem naar DE Wegen informatiedienst van de K.N.A.C. hnlst maar in een klein kamertje, waar van 's morgens vijf tot 's avonds elf uur de tele foons voortdurend rinkelen. De informatiedienst is op het ogenblik klant nummer één van de P.T.T. In de drukste uren worden er zo'n 350 tot 400 telefoongesprekken ge voerd via zeven toestellen. Het is zelfs gebeurd, dat de P.T.T. deze woord- en beleascade tien minuten moest blokkeren. De centrales wa ren overbelast. Zo'n vijf- tot zevenduizend vra gen over de situatie op de Neder landse wegen per dag zijn normaal. Over twee lijnen blijft de Infor matiedienst in doorlopend contact met 200 eigen posten. Deze posten zijn strategisch gunstig liggende benzinestations, autobusbed rijven en taxibedrijven. En dan verlenen de gewestelijke bureaus van de rijkspolitie hun medewerking. Op deze wijze streeft de K.N.A.C. er naar om van uur tot nur op de hoogte te blijven van de. toestand van de wegen. Dat is een hele op gave. De rijkswegen in Nederland zijn immers al bijna 3.000 km lang Hollandsch Diep werken in drie ploegen. Eén tracht van de Moerdijk naar Wer kendam een weg te banen. De tweede werkt naar de Kop van 't Land toe en de derde heeft tot opdracht het ijs rond de pijlers van de Moerdijkbruggen los te houden. Op de Oude Maas wordt op het ogen blik nog niet gebroken, maar dat kan elk ogenblik gebeuren. Er zijn namelijk van Rotterdam uit ijsbrekers onderweg om via de Noord staar de Oude Maas te ko men. Deze ijsbrekers zullen de bij de bruggen op de Oude Maas vastliggende schepen bevrijden. Vanmorgen werd ook in de buurt van de zeehavens van Dord recht op de Oude Maas geopereerd en wel om voor een Noorse tanker en een Russisch schip een weg naar zee te banen. Het ijsbreken blijft ook ditmaal be perkt tot het open houden van de ge noemde waterwegen en de Waal. Door de Waal stroomt ongeveer de helft van het uit Duitsland aangevoertte" Rtjn- Watèr. -Voorzover gisteravond "bekend bevond zich "alleen op de Nederrifn ijs, dat lastig was voor de scheepvaart. Slaagt men er In het ijs hier ios te Woudrichem is gesloten. Het veer Krim-, pen aan de Lek naar Kinderdijk ver voert nog auto's, maar alleen overdag. De boten van de Waddeneilanden vice- versa varen zeer onregelmatig. Zo goed en zo kwaad als het gaat worden de Wad deneilanden door de lucht gefourageerd. De brandweer uit Horst moest giste ren bil een boerderijbrand ln het nabu rige Sevemim optreden, toen de eigen brandweer van Sevenum onmachtig bleek het vuur te bestrijden. De alarm installatie werkte niet, de motor van de brandspuit weigerde dienst en tenslotte Meek ook nog de pomp te zijn bevroren. De boerderij, bewoond door de heer E. Huys, brandde af. .Vijftig varkens waren dermate ernstig gewond, dat ze moesten worden afgemaakt. Bij de brand, waar van de oorzaak nog onbekend is, ging honden, dan kan het, zonder veel schade °ok een hoeveelheid hooi en stro verlo- aan te richten, naar zee worden gespuid. (Later waarneer het Haringvliet zal zijn afgesloten, zullen de thans in aanbouw zijnde spuislaizen voldoende capaciteit hebben om dergelijke ijsmassa's at te voeren). Tot de vloot van ijsbrekers behoren twee schepen van rijkswaterstaat, name lijk de „Chr. BruiningsI', die een speciale boeg heeft voor ijsbreken, en de kleine re „Jan Blanken", die een speciale ijs- breekuitrusting kreeg aangebouwd. Ver der nemen vijf gehuurde sleepboten, waaronder de „Turkije" en de „IJsvogel", aan de operatie deel. Het gevaarlijkste punt waar het ijs zich kan vastzetten, is het rrrierstnk in de Nieuwe Merwede tussen „Kop van 't Land" in de Biesbos (tegenover Dubbeldam) en Gorinchem. Bij Werkendam, waar de kentering uren duurt, vriezen schotsen snel aan elkaar. Bij tien graden onder nul breidt dit ijsdek zich met een snelheid van 15 tot 25 kilometer per etmaal uit Door iedere dag het ijs los te maken kan bij zeer gunstige omstandigheden zelfs be reikt worden, dat de Waal over 150 ki lometer tot Lobith geheel open blijft. Deskundige waren van mening dat ren. De schade wordt geraamd op 20.000,-. Het pand was tegen branch schade verzekerd. (Van onze parlementsredactie) Zowel met de afzet van boter als van rundvlees staat het er niet somber voor, zo blijkt uit de memorie van antwoord van de landbouwbegroting van minister Marijnen aan de Tweede Kamer. De bewindsman is er hlij over, dat het bedrijfsleven van de laatste tijd zoveel doet voor de begroting van de boterafzet Er is thans overleg met de bevoegde mi litaire instanties gaande teneinde te be reiken. dat boter voor militairen be schikbaar wordt gesteld. Bij een vrij sta biel prijspeil is de binnenlandse afzet van boter de laatste jaren aanmerkelijk ge stegen. De gemiddelde afzet per vier we ken bedroeg in I960 4.185 ton, in 1961 4.482 ton en in 1962 7.702 ton. Hoewel het prijsverloop voor het rundvlees de laatste maanden voor de breken op de IJssel geen zin heeft, om-veehouderij onbevredigend moei worden dat het IJsselmeer toch dichtvriest en I geacht, deeit minister Marijnen de me- dan geen ijs meer kan opnemen. jning van het produktschap voor Vee en Vlees, dat een geleidelijke uitbreiding Ucim77f>n i van de.rundvleesproduktie in ons land IJJltUHtut i verantwoord moet worden geacht. Zowel en Nieuwe Merwede moet er zoveel mogelijk voor worden gezorgd dat iveinig ijs in de bochten vast komt te zitten. Hierdoor kunnen namelijk ge vaarlijke ijswallen dtoars door de ri- oier ontstaan, die alleen met spring stoffen zijn weg te krijgen. Wat het ijs op de waterwegen verder betreft: Bij gunstig weer zal men van- namelijk de vraag naar rundvlees van goede kwaliteit toe. MODERNE EN KLASSIEKE VERLICHTING COUZY - 1e Middellandstraat 72 is (Van een onzer verslaggevers) De ambtenaren van de gemeente Rot-'jarige leeftijd overleden. - terdam hebben in de Nieuwjaarsrede u vp u jp lnuz;ekwereld van de burgemeester een pluim gekre-jnem verlies,, ue munesweieiu gen voor de „toewijding waarmee zij j een kunstenaar van ongewoon hun taak verrichten". 1 formaat Voor de ambtenaren, die in leidende j f„UnCtl"(„nkzaa^ I Want Hans Rosbaud was een dirigent, gemeester er heen voord van bemoedi ialle muZiek, van oude tot de aller- eme aan toe modernste seriële toe volledig beheerste: een universaliteit zoals slechts zeer zel den voorkomt. Zijn interpretatie kon men het schoolvoorbeeld noemen van een feilloos stijlbesef, maar ook van een artisticiteit, waarvan men de grootheid en wijsheid eerst later na de uitvoering meer en meer en steeds sterker onder ging. Deze lange, magere figuur met zijn wat hoekige gebaren was de eenvoud en de vriendelijkheid zelve. Wie hem ont moette, kwam onder de indruk van zijn ernstige rust. Hij stelde onmiddellijk ging aan toe' „Dat komt hen toe alleen reeds, om dat zij meer dan in de particuliere sec tor oiider de schijnwerper van de pu blieke critiek staan. Maar ook nog om een andere reden. Men verlangt van hen, dat zij voor hun taak staan, maar wil aan de andere kant niet, dat zij te veel macht en invloed hebben. Dit brengt een spanningsverhouding met zich. die het werk kan bemoeilijken. Het "is aan de leden van het college van burgemeester en wethouders die span ningsverhouding binnen redelijke gren zen te houden". iedereen op zijn gemak en de orkesten voelden zich onder zijn leiding volkomen veilig, ook al moesten zij nog zulke zon derlinge en ingewikkelde muziek spelen. „Bei mir geht niemals etwas schiet", placht hij te zeggen en zo was het ook. Hij wist alles, hij zag en hoorde alles, hij had eindeloos geduld en de oplettendheid, de toewijding waarmee de orkestleden werkten, vormden het bewijs van zijn leiderschap, die hij zonder enige dwang verkreeg. Het is voorgekomen, dat na een eerste repetitie van een totaal onbekend, razend moeilijk werk het Concertgebouw orkest opstond en hem met spontaan applaus bedankte. Wijzelf hebben het meegemaakt, dat na een uitvoering ditzelfde orkest en het publiek hem- om strijd toejuichten. En. dit gebeurde heus niet omdat met toe-1 seizoen steeds enige keren het Concert, spitsing van alle supervirtuoze effecten gebouworkest. Ook dit jaar stond ons een gespeeld was. Rosbaud liet de beweging Rosbaud-concert te wachten. Men zal van de muziek rustig zichzelf zijn en zo hem zeer missen. duidelijk, zo eenvoudig werd elke parti-'. tuur onder zijn handen, dat men als VISSER! JBERICHTEN 't ware over zijn schouder meelas en' Gisteren zijn van hier ter treilvis- tegelijk uitlegging kreeg Tot zo iets is serij naar zee vertrokken de VL7 conservatorium in Frankfort en werd in 1930 chef-dirigent en leider van de mu ziekafdeling van radio-Frankfort. Later werd h|j dirigent ln Straatsburg en vla München kreeg hij in 1948 de post van eerste dirigent van het symfonieorkest van de Siid-West-Funk in Baden-Baden, waarmee hij zowel naar het festival ln Aix-en-rrovence als naar Donaueschlngen kwam. Aix-en-Provence maakte hij tot een waar Mozart-festival maar met altijd een première van een avantgardistisch. werk, in Donaueschingen hield hij de nieuwste muziek ten doop. De jonge en jongste componistengeneratie. Pierre Boulez in de eerste plaats, heeft oneindig veel aan hem te danken: aan zijn diep inzicht, aan zijn grondige kennis, aan zijn paedagogi- sche gaven. Het beroemdste feit uit zijn leven is misschien geweest dat van Schönberg's opera „Moses und Aaron" in 1954 in Hamburg, welke uitvoering hij ineens van de ziekgeworden Hans Schmidt Isserstedt overnam. Aan het Seheveningse Kurhaus komt de eer toe, hem naar ons land gebracht te hebben en sindsdien kwam hij hier geregeld. Hij heeft het Residentie-orkest vele malen gedirigeerd, o.a. in Schönberg's opera's „Erwartung" en „Von Heute auf Morgen", en in de laatste jaren leidde hij zowel in het Holland Festival als in het winter- deli jk, dat het Stadstimmerhuis niet af is Die plannen voorzagen eerst in het aan bouwen van drie vleugels, evenwijdig aa de Meent Deaanhechtingspuntenvande- ze drie vleugels zijn duidelijk te zien. Drie jaar geleden heeft wethouder mr. H. Bavinck van openbare werken die plannen in de Rotterdamse gemeente raad in bespreking gebracht: men zou toen de bouw voorbereiden van twee vleugels in montagebouw. Later bleek echter, dat met deze vleu gels er nog steeds onvoldoende ruimte in het Stadstimmerhuis zou zijn. om alle thans in allerlei noodbehuizingen en ba rakken ondergebrachte diensten en afde lingen te huisvesten! Het plan werd dus op de helling geno men en ten slotte leidde dit niet tot een herziening maar tot een geheel nieuw plan, dat zal kunnen resulteren in meer dan verdubbeling van de bestaande ca paciteit. Volgens de thans aan de orde zijnde plannen zal ook de liftencapacitelt aan merkelijk worden vergroot. In de plannen van nu is definitief geen rekening meer gehouden met de dienst van Gemeentewerken, die,-zoals men weet, thans is gevestigd in een oud schoolgebouw aan de Veemarkt Het staat nu vast, dat gemeentewerken ook in de toekomst een eigen gebouw zal hebben. Het is vanzelfsprekend dat deze school en de daaromheen liggende onmogelijke verzameling barakken, keten, loodsjes en andere bouwsels waarin de dienst van ge meentewerken is behuisd, binnen niet al te lange tijd tegen de grond moet. Maar nu Rotterdam vele grote werken onder handen heeft, nu de stadsuitbrei ding en het bouwen van nieuwe wijken een zeer grote flexibiliteit van de dienst van gemeentewerken vereist, zijn deze barakken doelmatiger dan een definitief en dus zeer weinig elastisch bouwwerk. Bovendien bestaan er over het even tueel voortbestaan van de Rotterdamse veemarkt en de veemarkten in het alge meen verschillende inzichten. Het is dui delijk, dat men eerst wil afwachten, in welke richting het veemarktwezen en daarmede de Rotterdamse veemarkt zich zal ontwikkelen, vóór men met definitie ve plannen komt van een op het Vee- marktterrein staand bouwwerk. Ook de afbraak van de oude fabriek van Jamin wacht op hetgeen er met de Veemarkt moet geschieden. Voor wat betreft de thans aan de orde zijnde plannen voor de uitbrei ding van het Stadstimmerhuis is in middels gebleken, dat ook deze nieuwe, grotere uitbreiding alweer te klein is voor alle afdelingen en diensten, die daarin een onderdak willen hebben. Gemeente-architect ir. Koops bereidt nü ai mogelijkhe den voor, zijn uitbreiding groter te maken dan de plannen aangeven.... alleen iemand in staat, die de muziek volkomen tot zijn geestelijk eigendom gemaakt heeft en haar liefdevol beheert. Hans Rosbaud werd op 22 juli 1895 fa Graz geboren. Ifij studeerde aan het schipper P. v.d. Horst, VL121 schipper N. Pronk Nr. en VL131 schipper L. v.d. Horst. De VL7 gaat op de verse naar de Ierse Zee om haring en ma kreel te vissen De VLI12 die vorige Gistermiddag is de kapitale boerderij van de weduwe H. de Jong aan de Kcrk- laan te Blaricum geheel door brand ver woest. Het vee kon worden gered, behal ve een kalf, dat door de rook gestikt was. Ook het huisraad kon worden gered, be halve de uitzet van de dochter die bin nenkort ln het huwelijk zal treden cn die zich op de vliering van de boerderij be vond. De brand is ontstaan doordat een kleinzoon van de eigenares op de deel met vuurwerk speelde. Het vuur woed de zo geweldig dat de Blaricurr.se brand weer assistentie van de brandweer uit Huizen moest vragen. De boerderij was slechts laag verzekerd. De schade wordt op ongeveer een ton geschat. Rotterdammer Machine 33 7—13 De heer H. de Vos, technisch hoofd ambtenaar B en chef der afdeling uit voering van de gemeentelijke woning stichting, is een kwart eeuw in dienst der gemeente Rotterdam. De 'heer De Vos is zijn loopbaan be gonnen als assistent-opzichter bij de af deling, waarover hij thans de leiding heeft. Aan deze afdeling is hij geduren de zijn gehele ambtelijke carrière ver bonden geweest. Vanmiddag werd de zilveren jubilaris in de koffiekamer van de dienst van ge meentewerken aan de Veemarkt te Rot terdam gehuldigd door directie, collega's en ook door de vele vrienden, die de heer De Vos heeft verworven. Misleid door de sneeuw, reed op ou dejaarsavond een vrachtauto van de PAM met een lading van ongeveer vijf ton olie, de vijver in aan de Tiendweg te Krimpen aan de IJssel. Door de ge ringe snelheid, werd erger voorkomen. De chauffeur kon echter niet voorko men, dat beide voorwielen door het Ijs gingen. Groot materiaal bleek nodig om de tankauto weer op het wegdek te taii> gen.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2