Amerikaanse anthraciet in Nederlandse kachels voor een Vechten tegen water èn tegen 't ongelo Geen vuiltje j aan de lucht I ips voor zoet water Franse kabinet: Geen gesprek met Engeland Noodkreet me Veerboten - voor leger in Duitsland - Nederland en het verdrag tussen Parijs en Bonn Letts weggeven was verboden Drink,.water" probleem voor Rotterdam HAL-schepeii weer naar V.S Werk van Nervi in Rotterdam Eeiiweuoxicl pand in A'dam door brand verwoest DjE ROTTERDAMMER DOJNDERDAG 24 JAMJAM 1963 Aaeettenttt FV**? sc^eePsladingen Ameri- &J| rikaanse anthraciet (onge il veer zestigduizend ton) zullen in P de komende dagen de Nederland er' se kolenhandelaren een beetje f i uit de brand helpen". ESN LAURENS PRODUCT ROTTERDAM M DE NIEUWE WATERWEG (3 EN SLOT) Kritiek vergalc vreugde over welslagen C EB-directie: Vandaag herdenken, we, dat honderd jaar geleden het wetsont werp tot doorgraving van de dui nen .bij de Hoek van Holland tot wet werd verheven. We kunnen dit echter niet doen zonder Pieter Caland te eren als een man met visie en als de man, die Rotterdam nieuwe kansen gaf: - Frankrijk ziet niet in boe' de onderhandelingen over En ge tands toetreding tot de E,E.G. op dit ogenblik kunnen worden voortgezet, zo heeft een officiële woordvoerder van het Franse kabinet vandaag verklaard. KLEUTER DRONK ZICH DOOD AAN COGNAC (Van een onzer verslaegevers) De eerste lading (grove) anthraciet. die in de Rotterdamse Waalhaven is aangevoerd met de Globe Carrier, was ËM gestemd voor het Amerikaanse bezet- tmgsleger in Europa, dat nog voldoen- kolen heeft. Het kwam de Amerikaan. se autoriteiten daarom ook bijzonder ge- legen, dat de anthraciet in Nederland iall ^?n worden verkocht, daar de lading fflM niet in spoorwagons naar Duitsland kon WK worden getransporteerd. p§| Overigens: het vervoer van de an- III thraciet van de Waalhaven naar de W grote steden in ons land is ook een «li moeilijk probleem. De organisaties voor SÉ het wegtransport hebben een beroep ge- ^Hj daan op beroepsvervoerders in het wes- gS® ten van het land om met vrachtwagens Ijl naar Rotterdam te komen, ffilï Het resultaat was, dat honderden lig vrachtwagens tot woensdagavond tien H|f uur af en aan hebben gereden. Daar. *|gj een gedeelte van de lading reeds in pS lichters was gelost, was het mogelijk Hfj§ op verschillende plaatsen de kolen in de itM vrachtwagens te storten, ijtiy Door de transactie heeft het Ameri- kaanse leger een vrij grote strop voor- lil komen, want iedere dag. die de Globe Èj| Carrier in de Rotterdamse haven ligt, fm kost ongeveer achtduizend gulden. Op korte termijn worden nog twee ladingen kolen voor het Amerikaanse bezettings- leger verwacht. Wellicht zullen deze ook i voor Nederlands gebruik worden vrij- 1,1 gegeven. Aan het vervoer van de anthraciet zou- j den vandaag ook militaire vrachtwagens V-i (ongeveer vijftig) deelnemen. Juist op het huidige ogenblik valt .het moeilijk te zien dat het Frans-Diritae vriendschapsverdrag, dat: dinsdag.'te. Pst rijs is ondertekend, een bijdrage vormt voor de. Europese eenwording, zoals die algemeen wordt gewenst. Dit heeft een woordvoerder van het mi- nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld in antwoord op een verzoek om commentaar op de onderte kening van het verdrag. ■,■-. Deze eenwording kanslechts geba seerd zijn. op gelijkheid vare alle. partner*. Het bilaterale verdrag tussen Frankrijk en Duitsland wekt de indruk alsof „som- mige landen meer gelijk zijn dam de an dere", aldus de Nederlandse woordvoer der. Het samenvallen van de onoderteke- ning van dit' verdrag met de ernstige moeilijkheden in Brussel mat betrekking tot de onderhandelingen over toetreding van Groöt-Rritannië tot de EEG roept dezelfde twijfel op. De Nederlandse roe ring meent dat de voortzetting der onder handelingen en het slagen daarvan- dei hoogste prioriteit moeten genieten; 1 De woordvoerder voegde eraan toe dat; hetbovenstaande uiteraard niet af 'dóet aan het feit dat alles wat bijdraagt" tot; een goede verstandhouding tussen 'Duits land en Frankrijk op zich door Neder land met bevrediging wordt begroet. ■ij (Van een onzer verslaggevers) I Het gemeentelijk Energiebe drijf heeft met een noodmaatre- 1 gel het hoofd kunnen bieden aan de moeilijkheden, die dinsdag middag door het gebruik van het zoute water dreigden te ontstaan. Men bracht namelijk een uitge breide vloot in de vaart, waar mee gedemineraliseerd water (water, dat van alle mineralen, dus ook zout, is „ontdaan") naar de verschillende centrales wordt vervoerd. Indien men er ln slaagt de schepen varende te houden, zo deelt de direc tie mede, is er geen vuiltje aan de lucht. Het bedrijf heeft momenteel vijf sche pen in de vaart. Twee honderd tons vaartuigen van het Drinkwaterleiding- bedrijf, een honderd twintig tons vaar tuig van Wilton-Füènbbrd, een 'schip van driehonderzeventig ton van de Verenigde Tanker Maatschappij en een boot van Hatenboer-Neptunus N. V. Wa tervoorziening. In de afgelopen nacht Is reeds een schip met honderd ton gedeminerali seerd water uit Dordrecht aangekomen. Het schip heeft assistentie gehad van twee ijsbrekers. De lading werd gelost aan de Galileistraat, waar het meteen in de ketels van de centrale werd ge pompt. Ook arriveerden daar twee sche pen met ruw water uit Hoek van Hol land. De centrale aan de Galileistraat kreeg voorrang, omdat zij het meeste produ ceert. In de loop van de dag hoopt men eveneens de centrales aan de Waalhaven en de Schiehaven te kunnen bevoorra den. Naast aanvoer per schip wordt er ook over de weg gedemineraliseerd wa ter aangevoerd, en wel van de centra le uit Den Haag, waarvoor met vracht auto's een pendeldienst wordt onder houden. Voor alle bejaarden van Rotterdam- Zuidwijk zet de bejaardensociëteit van de Hervormde Gemeente aldaar zolang de koude en de kolenschaarste voort duurt de deuren van de Morgenster- kerk aan het Slingeplein open op elke maandag, donderdag en vrijdag van 12.30 tot 16.00 uur. Bejaarden van alle gezindten zijn van harte welkom in de gezellige en goed verwarmde „social-hali". Koffie en soep zijn warm en lekker. imiïé.WafeaZaSSk Honderden vrachtauto's zijn uit alle delen van het land naar de Waalhaven in Rotterdam gekomen om anthraciet uit de ruimen van het Amerikaanse vrachtschip Globe Carrier te laden. De kolen zijn aan Nederlandse handelaren verkochtnadat was komen vast te staan, dat de scheepslading niet per wagon naar het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland kon worden vervoerd. A/fET deze spade en kruiwagen maakte Prins Willem van Oran je een officieel begin met het gra ven van de Nieuwe Waterweg. moeten vormen. De commissie was van mening, dat meer en sneller re sultaat was bereikt als eerst de vaar geul op de vereiste breedte was ge bracht ën daarna de verbinding met de zee tot stand was gekomen. Ook was zij van oordeel, dat de afstand tussen de havenhoofden te groot was. Pieter Caland heeft zijn werk niet mogen afmaken. Dit was -weggelegd voor dr. W. F. Leemans, een even kun dig man. In 1831 zette hij het werk! voort-. Maar het .duurde nog tot ,1886 voordat, de Nieuwe Rotterdamse Water weg, was wat hij moest wezen. I -In Soestdijk heeft zich gistermiddag het .eigenaardige feit voorgedaan .dat „tegen betaling van- niets" kruideniers-, wéren konden worden verkregen zoals blikken, groenten,'blikkm,TruiLfklöfiS|;! de limonade, wijn; ja zelfs orai jïbittér en champagne. Dé grossier Wan' O. wiés tot het houden vandeze „uitverkoop^, -.gekomen'.enerzijds na eert brandy <fïe zijn opslagplaats 'grotendeels, iad ver woest, anderzijds na het optreden-van branche-genoten en politie. Na de brand bleek er nog een grote partij, wel beschadigdemaar nófeceer: goed -teconsumeren, levènsmiddelea: te zjjn.'"Deze partij - wOdede grbssiêc voordelig aan consumenten vanl - de" hand doen om zijn schade hij is niet. verzekerd nog zoveel mogelijk..té; -drukken. - Mttar, de plaatselijke kmidéniersïha-: men daar geen génoegeu mee; Zjj waar schuwden de politie, die op grónd :van deverplichte woensdagmiddagsluiting en de wet op de uitverkopen de gros-V sier verbood aan zijn voornemen uiting te geven.' - Inmiddels had zich al een lange Üj? gegadigden voor de gressierderij verza meld. Orh de mensen niet teleur té stellen ging'de grossier vervolgens éjffeci tot het gratis uitdelen van de waren. Maar ook dit werd verboden. Het slot was dat de grossier de spul--' len, die hij kwijt moest,,»an zijn buur man, een: militair, ter hand. stelde -dié de partij met gulle hand onder de lief hebbers verdeelde.Niemand - van de „koopjesjagers" ging met lege handen naar huis. Het was inderdaad uitver koop met honderd procent korting. (Van een onzer ^verslaggevers VINDINGRIJKE Rotterdam- mers hebben ons vanmor gen opgebeld om te vertellen „hoe gemakkelijk het -is oi» toch aan zoet water- te ko men". - Hieronder laten we een paar tips volgen:-• Neem een pan., met zout water uit de kraan en doé er een linnen zakje met een paar rauwe (geschildej aardappelen in. Breng het water .aan .de kook. Gevolg - (aldiis' de. heer Houweling, die ons:dit vertel de): het zout trekt in de aard appelen en over blijft een.pan met zoet water. De gekookte aardappelen in het zakje zijn klaar voor. dé tafel. .1 De heer F. J. Oosterman (63) van de Lange. Geer 263 in Botterdam-zuid heeft de vol gende methode „uitgevonden": Neem een pan of schaad met schone sneeuw (uit de tuin bv.) en laat die smelten. Zeèf: het water daarna zorgvuldig... ,,'t Gaat prachtig", vertelde mevrouw Oosterman. „Onze thee en koffie zijn heerlijk. Buren hebben de uitviriding van m'n man inmiddels ook toegepast. Ja, met succes!" De Keuringsdienst van Wa ren te Rotterdam heeft laten weten, dat het smelten van sneeuw; ter verkrijging'van 'zoet water niet schadelijk is voor de gezondheid, mits de sneeuw schoon is en het sneeuwwater wordt vermengd, met eentiende deel leidingwater..In sneèuwwa— ter zitten namelijk geen mine ralen. Wie genoeg geduld heeft óm de in de rij te gaan staan voor zoet water. kan. zoals' vanmorgen al velen hebben ge daan, met een pannetje of fles naar de brouwerij gaan. Brouwerijen betrekken - na- - melijk water uit eigeh bronnen en zijn dus niet op. leidingwa ter aangewezen. Bij de Heine-, ken's brouwerij stonden van mórgen tientallen Rotterdam mers geduldig op hun beurt te wachten. „Hoeveel we wegge ven? Tienduizenden liters per dag...." (Vervolg van pag. 1) Voor dit doel werd water uit Hoek van Holland per schip naar het waterwerk aan de Honingerdijk in Rotterdam ver voerd, waar het vannacht in de distribu erende watertrailers van het leger werd gepompt. ,Op het ogenblik werken de pasteuri- deringsmaehlnes van'de Co-op, die dus water, tegen vijftien cent per liter gaat verkopen op volle toeren om de voorlopige vijftigduizend liter klaar te krijgen. Het is vrij eenvoudig om van „vies" water „lekker" water te maken. Men behoeft maar dezelfde procedure als' bij pasteurisatie van melk te volgen. Naast verkoop van de diverse winkels zal verkoop aan de kar plaatshebben. Er worden verdere voorzieningen ge troffen om grote bedrijven voor het kop je koffie van dit water te voorzien. De indiistrieën, waarvan sommige, zoals 'gezegd, water uit Amsterdam krijgen, kampen met grote moeilijkhe den. De slechte kwaliteit van het wa ter kan junest voor haar produktie- processen zijn. De centrale aan de Schiehaven had grote moeite bij het op stoom brengen van de ketels. In de Rotterdamse wasserijen ondervindt men ook veel narigheid in verband met het verhoogde zoutgehalte werd het water, harder, waardoorzij meer zout dan gebruikelijk nodig hebben. Immers, het water moet extra worden onthard en dat kost meer zout en bo vendien meer zeep en meer tijd. Ook in Delft is het water, dat contrac tueel van Rotterdam wordt betrokken haast 'nietde drinken. De directeur van Gemeentebedrijven beeft besloten ge bruik te maken van het aanvullend con tract met. Den Haag. Hiervan wordt nu vooral door de bewoners van het 'noorde lijk stadsdeel geprofiteerd. De leiding van Den Haag naar Delft is namelijk van beperkte capaciteit. De óverige plaatsen, die volgens con tract water van Rotterdam betrekken, zijn: Vlaardingen, Schiedam, Nieuwer- kerk en Capelle a. d. IJssel, en verder dé gemeentes op Voorne en Putten, uit gezonderd Brielle. (Van een onzer redacteuren) DE ROTTERDAMSE haven/ziet zich voor nieuwe moeilijkheden geplaatst nu de staking van de haven arbeiders in 41 Amerikaanse havens ten einde- loop( en. de schepen, géla-. den met goederen voor Europa, gaan varen. Want onder die schepen zijn er vele met graan, die onze haven als eindpunt hebben. Deskundigen verwachten, dat een paar honderd duizend ton graan naar Rotterdam wordt verscheept. In normale tijden zou dit 'geenszins moeilijkheden ,ople-, veren. In het verleden zijn meer der gelijke gróte hoeveelheden verwerkt. De situatie; is thans echter als gevolg van het stil liggen van de Rijnvaart en van het uitvallen van tal van bin nenlandse waterverbindingen geheel anders. De moeilijkheden gaan zich voordoen op het gebied van. de afvoer. Zelfs als er voldoende lichters zijn. waarin het graan van de zeeschepen uit kan worden overgeladen, dan blijft toch (voorlopig) het vraagstuk van het vervoer te water. Voor andere goederen, die gewoonlijk De werknemers- en de werkgevers organisaties in New York hebben de voorstellen van de door president Ken nedy benoemde stakingscommissie ge accepteerd. Hoewel deze voorstellen éveneens door de plaatselijke organisa ties van werknemers en werkgevers in de verschillende havens aan de Oost kust van de V.S. en dé Golf nog móetgn worden aangenomen, ziet het er toch' naar uit dat het werk in al déze havens geleidelijk zal worden hervat In het gunstigste geval zou vandaag in de haven van New York weer wor den gewerkt. Men verwacht dat-de .ove rige havens aan de Oostkust en Gölf spoedig zullen volgen. .In dit verband: ligt het in het voorne men van de Holland-Amerika Lijn nóg deze week het nieuwe m.s. „Gorredijk" geheel vol naar New York te doen ver trekken. De „Kerkedijk" zal niet óp donderdag 31 januari kunnen vertrekken,' terwijl het nu ook mógelijk is de af vaart van het m.s. ..Westerdaiii" ge heel volgens plan op 2 februari 'te dóen geschieden. De schepen, die nu in Amerikaanse havens liggen zijn: de „Korendijk", „Schiedijk", „Kamperdijk't en „Noor- dam." in New York; de „Soestdijk" «in Boston; de „Gaasterdijk" in Miami: de ..Sommelsdijk" en :„Grotedijk" in Port Everglades en de „Albiasserdijk" "in Houston. -i - Op de passagiersdiensten van de Hol land-Amerika Lijn heeft 'de staking vrij wel geen invloed gehad. In de stad KaUaejama, in Midden- Japan, rijn donderdag ongeveer twintig meneen levend begraven, toen een lawine drie woonhuizen en vier andere gebod. wen bedolf. treft: in het algemeen wordt voor dc produktie bronwater gebruikt,,, maai door de sterk toegenomen „behoefte' vermindert de voorraad zienderogen De bedrijven, die van „gewoon" watei gebruik maken, hebben besloten tank wagens naar Den Haag te laten rijden naar het pompstation van de Haagse Duinwaterleiding. Duizenden liters zoo water worden op die manier naar dc Maasstad en de plaatsen, die met het zelfde probleem te kampen, hebben vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) TVE Rotterdamse melkfabrieken zien Ls zich voor grote moeilijkheden ge plaatst. Omdat het water niet te drink- ken is, gaan velen er toe over meei melk en melkprodukten dan normaal af te nemen. Namens de gezamenlijke Rotterdamse melkfabrieken, die vre zen dat de toestand hen uit de hand zal lopen, wordt het volgende meegedeeld Het publiek werpt zich in zulke mate op het verbruik van melk en melkproduk ten. dat de melkbedrijven de grootste moeite hebben aan de overmatige vraag te voldoen. De verwachting is dan ook dat er vooi het weekeinde een grote stagnatie za ontstaan, niet alleen wat de melk er melkprodukten zelf betreft maar ook en in nog sterkere mate wat het mate riaal aangaat. Flessen, kratten en bus sen blijven namelijk te lang in circu latie. in verband met dit alles wordt aange raden beslist niet te hamsteren, zich te beperken tot meest noodzakelijke dag- hoeveelheid. ledig materiaal spel in te leveren en melkbussen niet te gebrui ken voor het halen en bewaren van beter drinkwater elders of te benutten (bij bedrijven) voor het verschaffen van een soepmaaltijd aan personeel. Wanneer de verbruikers ten aanzien var deze punten de nodige, zelfdiscipline kunnen opbrengen, zullen de melkbe drijven aan de dreigende noodtoestand het hoofd kunnen bieden, zo word meegedeeld. Het zijn niet alleen de melkbedrij ven, die in verband met het zoute wa ter een veel grotere aanvraag dan nor maal krijgen, ook de frisdrankenin- dustrie en de brouwerijen ondervinden de gevolgen. Wat de laatste twee be- (Van een, onzer verslaggevers) Het werk van de beroemde Italiaan se architect Pier Luigi .Nervi wordt in ëen reizende, expositie (een soort bouw kundig circus) in alle grote steden van Europa getoond. Van vandaag tot 20 februari kan van de niet geringe pres taties van Nervi in het Rotterdamse Bouwcentrum kennis worden genomen. De "expositie- wordt aangevuld met de Nederlandse projecten, "waarbij het bu reau Nervi betrokken is, a.m. het ont werp van het complex ..Centrum Schel de hoekshaven". Dit project (voor rekening van de Landbank) betreft de herbouw van een gebied van 12.500 vierkante meter in het Haagse centrum en omvat een wolken krabber voor kantoren, hotel, bioscoop, theater en ondergrondse garage, voor duizend auto's. De expositie is in Scandinavië, Duits- OOLTGENSPLAAT De veerboten „Gorinchem 5" en „Prinses Beatrix" die vannacht in de sluishaven onder Goltgensplaat in het ijs zijn vastge raakt, zijn losgekomen en aan de pon tons in de siuisliaven afgemeerd. De sleepboot „Constantine", die de veerboten ie hulp was gesneld maar in een ijsveld terechtkwam en op een zandplaat voer, is inmiddels ook vlot- gekomen. zodat alle in moeilijkheden verkerende schepen thaus veilig in de sluishaven zijn. land en Italië te.bezichtigen-geweest en reist, na Rotterdam, naar Griekenland. De 71-jarige Nervi werd in Sondrio in Italië geboren en heeft zijn wereld naam als architect gevestigd door,een groot aantal ontwerpen vopr belangrij ke gebouwen (UN,; Unesco en enkele reusachtige sportpaleizen in Rome), die door hun ruimtelijke vormgeving én constructie als het wareeen synthese vormen tussen het werk-va' n architect en constructeur. Het driejarig zoontje van het echt paar Drent uit Gasseltemijevetn is in een ziekenhuis in Groningen overleden aan de gevolgen van het drinken van alcoholhoudende drank. Hij had een cog- nacfles weten te bemachtigen en er zo veel uit gedronken dat hij ernstig ziek werd. Een felle uitslaande brand heeft van morgen een gedeelte van het eeuwen oude pand Warmoestraat 16 a in de Am sterdamse binnenstad verwoest. In het pand is de N.V. P. F. Sjoukes en Zn.. een groothandel in glas, porselein- en aardewerk gevestigd. De vlammen sloe gen omstreeks half tien uit de achter zijde van het pand. dat aan het water van het 'Damrak ligt. Zes brandweer auto's spoedden zich op tientallen met- dingen van voorbijgangers door de nau we. Warmoestraat naar de brand, die bin nen het uur was bedwongen, In het pand bevond zich naast e enhoeveelheid por selein én aardewerk veel emballage ma teriaal, .waaronder houtwol. De brand is waarschijnlijk begonnen aan' de achterzijde van het huis. Kachels waren in het gehele pand evenwel niet aanwezig. De heer Sjoukes. die volledig tegen brandschade, is verzekerd, ver klaarde dan ook dat het ..onbegrijpelijk'" was hoe de brand kan zijn ontstaan. De heer Sjoukes is eigenaar van het huis. dat in. 1740 is gebouwd en in Amsterdam bekend staat ais de „Eenhoorn". Het huis «taat «op de lijst van monumentenzorg. Een raming van de schade kon de heer Sjoukes nog niet maken.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 1