Voorkeur voor een bejaardencentrum wonen in Herman Jansen mag toch fabriek uitbreiden CHU-leden keken achter radio- en Lv.-schernien Debuut Onyx te hoog gegrepen ROTTERDAM AGENDA Bejaardenrapport wijst uit: LEERLING - VERPLEEGSTER VERMEULEN Toneelwedstrijd S.G. in donker gestart 5 Kosten van huisvesting probleem Groei Schiedam maar matig Verschillen in woonwijze tussen echtparen en alleenstaanden Drie inbraken opgehelderd Voorstel voor gemeenteraad? Redder wordt gehuldigd Vrijspraak door gebrek aan bewijs ^rAmschAp REGELMATIG ADVERTEREN verstevigt de band met Uw relaties UITSLUITEND ZUIVER DUINWATER Leverancier heeft parkeerprobleem DE ROTTERDAMMER DONDERDAG 24 JANUARI 1963 PIETLUTTIG BEVROREN AUTHENTIEK Derden Gemeente Ridderkerk a. MANNEL. OF VROUWEL. KANTOORBEDIENDE h. VROUWELIJK HOOFD VAN DE TYPEKAMER ZIEKENHUIS LEERDAM. VLAARDINGEN - Tel. 2075 Artikel 3 V'tndaas - en dagelijks pagma De kosten voor huisvesting vormen WbwS,® b-jaarde!1 "i Schiedam een Sff? i_g?zlien het beschikbare inko- vtt'JïjJï bejaardenrapport van de l meegedeeld, dat Schiedam- Sri^ar?en van twintig tot 511112 mkomen aan huur besteden. De huidige woonkosten wor- ?el1 aanmerkelijke last voor de be daarden genoemd. De onderzoekers me- - *Lr de zelfstandigheid van de be jaarden niet behoeft te worden aange- tast doordat zij „een inwomngsvertiou- dmg hebben. gaan bejaarden uit gezellig- hsid bij de kinderen wonen en ook ge beurt het dat de bejaarden aan de kin deren inwoning verschaffen Van de 2347 echtparen m Schiedam Woont nog ongeveer 70 procent zelfstan dig, waarvan een zesde samen met on gehuwde kinderen. De ïnwomngsverhou- ding vormt vnjwel.de rest, waarbij de -bejaarden overwegend ais hoofdbewo ner voorkomen. Bij de alleenstaanden liggen de woonverhoudingen wat ge nuanceerder. De zelfstandigheid is hier in mindere mate aanwezig, hetgeen blijkt uit het feit dat nog geen 50 pro- - cenit zelfstandig woont. Bij de inwomngsrveihouding, die wat aantal betreft ongeveer even groot is als de zelfstandig wonenden, blijkt, dat bierbij nog 482 bejaarden voorkomen. 1 die geen hoofdbewoner zijn. De woon situatie voor laatstgenoemde groep is, dood haar afhankelijkheid van de hoofd bewoner, weinig bevredigend te noe men. De groei van Schiedams bevolking gaat ana ah matig. In december was "er"weer een daling van 65 inwoners. Het -totaal dat op 1 november voor het eerst ■boven 82.000 was geweest kwam nu op 81.137. Schiedam telt 40.253 mannen en 40.384 vrouwen. Liefst meer dan 406 "stadgenoten vertrokken uit Schiedam zo- dat "bet geboorteoverschot het tegen wicht heeft moeten vormen voor het ver lies eau inwonertal. In. november 1962 werden geboren 83 jongens en 69 meisjes. Er overleden 21 mannen en 28 -vrouwen, in Schiedam ves tigden zich. 143 mannen en 115 vrouwen en uit Schiedam vertrokken 215 man- r nett en 191 vrouwen. Beneden de leef tijd van vijf jaar stierven geen. kinde ren, m de leeftijd van 514 jaar over leed een kind, in de leeftijd van 50-59 jaar overleden, drie stadgenoten, in de „leeftijd van 60-69 jaar overleden dertien Schiedammers, in de leeftijd van 70-79 jaar overleden vijftien stadgenoten en vijftien Schiedammers waren ouder dan tachtig jaar. Er traden 67 Schiedammers in het hu welijk en aes echtscheidingen werden 'uitgesproken. Binnen de gemeente ver huisd-en 169 gezinnen met in totaal 753 i personen. (Van een onzer verslaggevers) BIJ het onderzoek naar de woon- en leefomstandigheden van de bejaarden in Schiedam is het de on derzoekers van het Technologisch Inst tuut gebleken dat vooral de bejaar den uit de lagere inkomensklasse een grote voorkeur hebben voor het wo nen in een bejaardencentrum of te huis. Naarmate het inkomen stijgt gaat de voorkeur uit naar een wat meer zelfstandiger huisvesting. De helft van de ondervraagde mannen heeft geen voorkeur uitgesproken. De onderzoekers menen dat veel be jaarden tevreden zijn met hun huidige woonwijze. Veel bejaarden geven de voorkeur aan de vrije eengezinswonin gen. Hoewei zeventig procent van de 'bejaarden m etagevvomngen of boven woningen woont, bestaat voor derge lijke woningen een geringe belangstel ling bij de ondervraagden De voorkeur voor een bejaardencen trum en bejaardentehuis moet in feite nog vermeerderd worden met het aan tal bejaarden, die reeds in de verzor- In Rotterdam zijn aangehouden de 38-jarige P.v.W. en de 21-jange P.H. die in Schiedam drie inbraken hebben gepleegd. Zij hebben op 12 oktober inge broken bij het bedrijf N.V. Bavo waar ze een brandkast vernielden en een fototoestel wegnamen, op 15 oktober brachten, ee een bezoek aan de kiosk van Willem van der Vlies in de Burge meester Knappertlaan in Schiedam. Zij stalen zes pakjes sigaretten en een briefopener en op 17 november roofden zij bij de glasindustrie Pieterman aan de Nieuwpoortweg m Schiedam een be drag van 2.300. T%E gramschap "staatMien' al dagen- - Jang op het gezicht geschreven. Ze heeft daar echter weinig resultaat j jnee bij haar echtgenoot Cerrit want hij .kent zijn Mien. Hij sust maar wat 'ómdat- Gerrit streeft naar rust in zijn ''wereldje. Met, Mien is dat niet zo. Daarom sist zij telkens weer over haar boosheid. Hoe kennen ze dat nou,, toch doen?" roept ze 's avonds "om twaalf uur wanhopig uit als er todi nog water uit de kraan blijkt te kómen. Men zou kunnen zeggen dat dit een wat vreemde vraag is. Tien tallen Schiedammers zijn al versto ken van leidingwater omdat de lei- dingen bevroren zijn. Het ligt dus meer voor de-hand dat men verwon dert is als er nog water stroomt en dat men dan tevreden en dus niet boos is. Zo gaat het niet met Mien. Mien. flAAROM verklaren wij des Mien- tjes gramschap. Je zal zien dat die buis bevriest en dan hebben we geen water" zegt Mien. ,JSnap je dat nou,'ze zijn boven zo pietluttig, elke dag 's morgens om half zeven ieder een wakker kloppen met het matjes schoonmaken, het moet er altijd tot in de puntjes uit zien maar de kraan afsluiten, nee, dat is er niet bij." Zo als wij reeds publiceerden gromt Ger- - rit dan wat. Hij weet dat de boven buren de gemeenschappelijke hoofd kraan niet afsluiten maar hij wenst geen burentwist in het Schiedamse pand. „Nou, als ie bevriest en er is schade dan betaal ik geen cent, ze zijn toch zeker verplicht de meter af te dekken" zegt Mien nog boos maar wijze Gerrit verklaart: ,Jet helpt je niet veel, je zal moeten meebetalen, natuurlijk kindje, het is verkeerd, dat zie ik ook wel, maar je doet er niets aan, je kunt het moeilijk voor de kan tonrechter gooien". Mien mompelt niet terzake: „Je zou eigenlijk de po litie moeten bellen". niE morgen, enkele dagen terug, draaide Mten vergeefs aan de kraan. „Zie je nu wel" riep ze triom fantelijk zie je nou, nu is de lei ding bevroren, nou hebben ze d'r zin, nou hebben we geen van allen water. Daar staan ze nou" en Mien loste meer van dergelijke woedewoordjes Later hoorde Mien 's morgens Vroeg het water weer stromen. Ze had de kraan lichtjes open laten staan, ze kachels. moeten ze maar leren die kraan af~te sluiten". BOVENSTAANDE situatie is- au thentiek. Het gebeurde in Schie dam en helaas: het kan blijven ge beuren. Daarom hebben wij vorige week in eert zeer uitvoerig artikel de hartekreet van directeur Van Har- tingsveldt van de Gemeentelijke Technische Bedrijven in Schiedam laten horen. Het apparaat van deze dienst wordt bedreigd maar ook uw geld en zelfs uw heil wordt belaagd. Sluit daarom 's avonds de water kraan af, dek de watermeters want de schade is al groot genoeg en het kan u ook geld kostenSluit ook 's avonds de hoofdkraan van het gas af want bevroren water in de gas buizen kan de toevoer van gas strem men en dat betekent dat de gasvlam men in de apparaten uit gaan. Als het gas later weer stroomt kan het met gevaar voor ontploffingen en be dwelmingen de woningen instromen. En de derde en laatste waarschu wing: wees uitermate zuinig met elektriciteit, schakel alles uit, zet met onnodig een elektrisch kacheltje in een ruimte waar u niet behoeft te zijn want de kabels zijn overbelast in Schiedam, steeds weer „vallen de transformatoren uit", u merkt het aan de duisternis of soms aan „bran dende pitjes op halve kracht". De Schiedammers moeten meehelpen anders wordt de schade te groot en-of zal het kunnen gebeuren dat defecten in lange tijd niet verholpen kunnen worden. De afdeling Schiedam van de Neder landse Vereniging ter Bescherming van dieren zal zaterdag op de Koemarkt De baten van deze actie zijn bestemd een rad van avontuur in werking houden. Uit een hokje van de in aanbouw voor „Open het Dorp". zijnde gymnastieklokalen m de "Willem de Zwijger Ulo in de St. Liduinastraat te Schiedam is een douchemengkraan ge stolen ten nadele van het verwarmings- bedrijf Vincent. gmgstehuizen woonachtig zijn, omdat de wensen van deze groep niet in de en quête tot uitdrukking konden worden ge bracht. Er moge nog op gewezen wor den, dat tussen de woonwensen van echt paren en alleenstaanden markante ver schillen te zien zijn. Bij echtparen valt de nadruk op een meer zelfstandige woonvorm (vrije eengezins- of bejaar den woning), bij de alleenstaanden neemt het bejaardencentrum en -tehuis rela tief een belangrijker plaats in. Het verschil m voorkeur tussen echt paren en alleenstaanden heeft verschil lende oorzaken. In de eerste plaats is er een verschil in leeftijd. De echtparen zijn gemiddeld jonger dan de alleen staanden en zullen derhalve over een betere gezondheidstoestand beschikken Bovendien, kunnen echtparen m geval van ziekte elkaar bijstaan, een factor die van groot belang is. De alleenstaande is in deze omstan digheden altijd op h\,/an derden aan gewezen. Het feit da -men in een ver zorgingstehuis geholpen wordt heeft voor de alleenstaa. de bij de woonkeuze ongetwijfeld een rol gespeeld Een der de factor betreft de woonkosten. Het in komen van de alleenstaande is m de regel lager dan van echtparen. Een vrije eengezinswoning met de daarbij komende kosten als onderhoud, ver warming enz is voor bejaarden met de lagere mkomens een bijzonder grote last Eenmaal opgenomen m een ver zorgingstehuis eijn de bejaarden van de ze zorgen bevrijd", .aldus het ETI In het patroon van de woonwensen naar leeftijd komt duidelijk naar voren dat de wans om zelfstandig te kunnen wonen met het stijgen der leeftijd af neemt. De voorkeur voor eengezinswo ningen daalt van 23,5 naar 8,1 procent Omgekeerd wordt op oudere leeftijd een grotere belangstelling voor het bejaar dencentrum en tehuis aan de dag ge legd, waarbij het opvalt dat bij de twee hoogste leeftijdsklassen de be langstelling weer daalt. Voor een deel hangt dit samen met het verschijnsel dat op hoge leeftijd minder belangstelling bestaat voor andere vor men van huisvesting en men het liefst blijft wonen zoals men tot op dat mo ment gehuisvest was. Het percentage „geen voorkeur" neemt met het stijgen der jaren dan ook duidelijk toe (bij 91 jaar en ouder ruim 70 procent). De enqueteurs hebben de bejaarden in Schiedam foto's getoond van moder ne huikvestingsmogelljkheden. De be jaarden bleken bijzonder geïnteresseerd. Naar aanleiding van die foto's hebben de bejaarden hun wensen ten opzichte van een ideale behuizing uitgesproken. Van de 2347 echtparen had 895 geen voorkeur, 585 wilden een vrije eenge zinswoning, 403 een bejaardenwoning, 88 een benedenwoning, 28 een bovenwo ning, zeven bij kinderen, 165 in het be jaardencentrum, 7Ï in een bejaardente huis, vijf in een verpleegtehuis en 94 In een bejaardenflat. Bij de alleenstaanden hadden 411 man nen en 801 vrouwen geen voorkeur, 73 mannen en 211 vrouwen wilden in een vrije eegezinswonlg, 45 manen en 94 vrouwe in een bejaardenwoning, vijf- tien mannen 54 vrouwen in een benede-, vrouwe bij de kinderen, 73 vrou wen en 218 mannen in een - bejaar dencentrum, 57 mannen en 124 vron- voor de bejaardenflat, ders van opzet zijn dan de reeds be- Het ETI. tekent hierbij aan: „De voorkeur van de bejaarde voor een bepaalde vorm van huisvesting wordt onder meer beïnvloed door de kennis die de bejaarde ten aanzien van de verschillende huisvestmgsmogelijk- heden heeft, een kennis die voor een deel onvolledig en voor een ander deel bevooroordeeld is Vele bejaarden kennen slechts of heb ben alleen gehoord van bejaardenwo ningen, zij hebben een redelijke voor stelling van de bejaardentehuizen, doch kunnen zich nauwelijks een voorstelling maken van wat nu precies een bejaar dencentrum. verzorgingsflat of modern bejaardentehuis is Bovendien kunnen zich nog verschillende combinatiemoge lijkheden voordoen, zoals een bejaar dencentrum annex verpleegtehuis, een bejaardenflat waaraan nog additionele vormen van dienstverlening zijn ver bonden, enz Ook worden de voorkeuren nog sterk mtedebepaald door de bestaande bejaardenvoorzieningen. Zo blijkt de voorkeur voor een beiaardentehuis verschillen te vertonen al naar gelang de bejaarde op dat moment denkt aan het St. Liduina Gesticht of het St. Ja- cobsgasthuis. Beide bejaardeninstel lingen roepen- bij de bejaarden, een ander beeld op. Bii de vraagstelling moesten de bejaarden derhalve lo« gemaakt worden van de bij hen ie- vende opvattingen hierover, omdat de moderne bejaardentehuizen veelal an- sders van opzet zijn dan de reeds be staande, oudere tehuizen." Sollicitanten worden opgeroepen voor: op de afdeling financiën ter secretarie Vereisten: Voor de onder a genoemde functie M.UL.O.- dtploma en enkele jaren admimstrat, ervaring, voor de onder b genoemde functie M.U.L.O.- diploma, vaardigheid in hst typen, goede kennis van de Nederlandse taal en geschikt heid tot het geven van leiding. Salaris naar leeftijd en b.ekwaamheid. Studietoelage-, diplomatoelage- en premie-spaarrege ling vinden toepassing, Sollicitaties aan de Burgemeester binnen 14 dagen na verschijning van dit blad. Voor de opleidingscursus, welke l april begint, kunnen meisjes van 18 jaar en ouder worden geplaatst als Salaris volgens landelijke regeling. Kost en Inwoning vrij. Tegemoetkoming ln reiskosten en eerste aanschaf dienstkleding. Nadere Inlichtingen en aanmeldingen bij de adjunct directrice. ATLANTA Coolsingel 97 Tel. <010) 110420 CENTRAL HOTEL Kruiskade 12 Tel. <010) 110200 DELTA HOTEL Maasboulevard 15 Vlaardingen Tel. (010) 118119 (01898) 5441 LAURENS HOTEL Hoogstraat 151—141 Tel. (010) 113393 Bovenstaande hotels garanderen dat vanaf heden door hen voor dranken en spijzen, bü de bereiding waarvan water te pas komt ZAL WORDEN GEBRUIKT PARKHOTEL Westersingel 08—70 Tel. (010) 135430 RIJNHOTEL Schouwburgplein 4 Tel. (019) 132900 REGINA Spoorslngel 75 Tel. (010) 82800 SAVOY HOTEL Hoogstraat 81 Tel. (010) 139280 (Advertentie) 'AC..V D. WISr.STPAAI 1» HOÉ tl' OI IK LAAN Hl. 7877 Als agendapunt 14 is voor de ver gadering van de Schiedamse ge meenteraad voor maandagavond toe gevoegd een advies van de Commis sie als bedoeld in art. 22 der Bouw verordening die Wet beroep vara de N.V. Distilleerderij Herman Jansen te Schiedam tegen het besluit van B. en W. heeft behandeld. B. en W. wilden geen vergunning verstrekken aan de N.V. Herman Jansen voor het doen overkappera van een gedeelte van het fabrieksterrein aan de Noord- vest. De commissie meent dat de bezwa ren van B. en W. tegen dit bouwen nu geen zm meer hebben omdat de meningen ten aanzien van de bebou wing in de stadswijk bij de Noordvest veranderd zijn. De oorspronkelijk ge dachte verkeersweg Vijgensteeg- Groenweegje, Raam, Breedstraat, Zijl straat, "Vlaardmgerstraat zal een se cundair karakter krijgen omdat het (Advertentie) Modern en degelijk FRANSENSTR. 9 - WAALSTR. 38 'U'EN opname tijdens de uitioering tan het spel .Jacht zonder Dageraad" V.l.n.r. Bas Baggerman, Ei a Schmidt, Joop v. Pelt en Aar> Koster. OP ONDERHOUDENDE wijze heeft de assistente programma leider van de NCRV.de heer A. J. van Dnlst woensdagavond in Irene in Schiedam voor leden van de CHU- Groen van Prinsterer gesproken over de radio- en televisiezaken die hem duidelijk ••lief - zijn.--Voorzitter K, de Baad verwelkomde o.a. de gasten uit Kethel,:"met - -gemeenteraadslid G- Westerveltt' en veVdér de secretaris van de AR. Hij herinnerde eraan dat de periode tot half mei in het teken zal staan van de Tweede Kamer-ver- kiezingen. De vergaderingen zijn al druk aan de gang. Hij vroeg aan dacht voor het actuele onderwerp „Wat zit er achter de knap?" omdat hem gebleken is dat in een bepaald deel van de pers een onwaardige hetze wordt gevoerd tegen ons radio- tv-bestei. De heer Van Duist zei het te betreu ren dat er met overal inzicht is m de kwestie van het tweede televisienet. Het is niet zo dat er onvoldoende kapitaal is. Er komen steeds meer bezitters van TV-toestellen, meer dan men heeft kunnen beramen en daar om zal er geen gebrek aan geld zijn. Er is echter gebrek aan mankracht. Zo zijn er vierhonderd toneelspelers die echter al te druk bezet zijn bij de toneelgezelschappen. Het is daar om moeilijk om de acteurs voor de tv. camera's te krijgen Ook brengt de snelle ontwikkeling mee dat er te weinig regisseurs, cameramensen enz. zijn. Hij wees er ook op dat de bedrijven die de advertenties betalen invloed zullen willen uitoefenen op de TV-pro- gramma's omdat veel kijkers voor de ze programma's veel aandacht ook voor de reclameleuzen betekent Hij betreur de bet dan ook dat nog te weinig wordt ingezien wélke invloed dit kan hébben voor het geestelijk welzijn. De heer Van Duist zei dat Hilversum behoefte heeft tot het gesprek met de luisteraars en de kijkers m het land. Er is zo dikwijls oneerlijke entiek. De wensen van de kijkers en luisteraars zi zo uiteenlopend dat niet aan alle ver langens kan worden voldaan. Het is een kwestie van appreciatie, de een heeft belangstelling voor dit en de ander voor dat. Het is dan ook 'niet juist om naar alle programma's te kijken of te luis teren. Dat UJkt op de man die naar de bibliotheek gaat om alle boeken van alle planken van links naar rechts te lezen. Men dient altijd een kenze te doen. Spreker wees er met nadruk Op dat men niet geïsoleerd dient te leven. De heer Van Duist deelde mee dat er geen land is waar zoveel religieuze uit zendingen zijn als in Nederland. De ra dio en TV komt nu in gezinnen waar de kerk niet meer bekend was. Er zijn 26 christelijke radiostations op de wereld. Onlangs vond men het opmerkelijk dat in Quito een dergelijk station met TV- uitzendingen begon. In Amerika betaalt een christelijke groepering tachtig gulden pèr jaar per persoon om elke week een hall uur zendtijd te kunnen kopen. Voor vele stations in het buitenland geldt de NCRV als een voorbeeld, het is daarom on juist als men in Nederland meent voor dertien gulden per jaar op de eerste rij te kunnen zitten. De NCRV tracht eeü volledig dagprogramma te brengen met een evangelische inbreng omdat reeds bij het zendingswerk gebleken is dat het contact niet alleen met preken tot stand moet komen. In deze tijd is het belangrijk als ook iets van ontspanning aan de mens kan worden geboden. Ook dat ïs iets van christelijke dienst. Spreker stelde dan ook dat men met de critiek voorzichtig dient te zij'n. De samenwerking tussen omroepen is nergens zo goed als in Hilversum. Er worden geen gelden verspild. De om roepen hebben geen eigen technici. Er zijn centrale diensten, men gebruikt* el- kaars studio's en de te bouwen TV- studio's, kostbare bouwwerken, worden gezamenlijk gebruikt. Elke omroep is autonoom mei een eigen staf maar de taken kunnen gedirigeerd worden aan de NRU. Spinhuispad nu met de Spoeling-brug over de Noordvest een gemakkelijke verbinding met Nieuwland geeft. Het terrein van Jansen was eerder gedacht als een doorbraak van Noord vest naar Zijlstraat met een plantsoen tje maar de commissie betwijfelt of deze ontworpen doorbraak nog nodig zal zijn. De bouw van de Spoelmgbrug heeft het motief voor het plantsoentje, een stukje groen in een afgesloten stads wijk doen vervallen. De commissie biedt daarom de ge meenteraad een voorstel aan waarin aan de N.V. Herman Jansen goedkeu ring voor de bouw wordt verleend. Bo vendien stelt de commissie dat de N.V. er voor dient te zorgen dat er voldoende brandveiligheidsmaatregelen zijn ge troffen. De N.V. Distilleerderij Herman Jan sen heeft een distilleerderij en een likeurstokerij op enige percelen, gele gen tussen de Noordvest en de Zijl straat. Toen in 1945 de bebouwings voorschriften voor de bebouwde kom werden vastgesteld, werd de bij de panden behorende open grond bestemd voor weg en groenstrook; ter plaatse was gedacht aan een doorbraak tus sen Noordvest en Zijlstraat met een aanliggend plantsoentje. Krachtens een overgangsbepaling in deze voor schriften mocht het bestaande gebruik van het perceel worden voortgezet. Deze open grond was in 1945 en is thans nog m gebruik ten dienste van het bedrijf; er zijn enige gebouwtjes en kleine oeverkappingen aangebracht, me de ten behoeve van de opslag van ma teriaal. De N.V. wil nu een groot ge deelte van de open grond meer duurzaam overkappen ten einde van de grond een nuttiger gebruik te kunnen maken. B. en W. weigeren echter hiervoor de nodige bouwvergunning te verlenen; artikel 23 van de bebouwmgsvoorschrif- ten verbiedt bouwwerken op te richten op grond, bestemd voor plantsoen en straat, en een ontheffingsmogelijkheid is in de verordening met opgenomen. Te gen dit besluit is de N.V. m beroep ge komen; het beroepsschrift is binnen de daarvoor gestelde termijn ingekomen, terwijl ook overigens aan de voorwaar den is voldaan, zodat appellante in haar beroep kan worden ontvangen. Omtrent het bestreden besluit heeft de commissie overwogen, dat wel het ge noemde motief om de bouwvergunning te weigeren op de verordening is geba seerd, maar toch betwijfeld kan wor den of ook aan andere, hier relevante, aspecten voldoende aandacht is ge schonken. Zij zou hier willen wijzen op artikel 3 van de bebouwingsvoor- scfariften: „Indien ten tijde van het in werking treden van deze verordening een per ceel in gebruik is voor een doel, in strijd met deze verordening, mag dit bestaande gebruik worden voortgezet". Uit de redactie van dit artikel kan wor den geconcludeerd, dat voor de in 1945 bestaande afwijkingen de door de be- bouwmgsvoorschriften aangegeven be stemmingen met van kracht zijn. Het onderhavige terrein van appellan te was in 1945 m gebruik als industrie terrein; dit is het thans nog en hieraan verandert niets door het nieuwe bouw plan; weliswaar wordt het gebruik dan geïntensiveerd, doch in de aard van het gebruik wordt geen wijziging gebracht. En dit laatste is voor de toepassing van de bebouwingsvoorschriften van door slaggevend belang; de verordening re gelt alleen de aard van het gebruik en met de omvang daarvan. Naar is gebleken staan B. en W- een meer beperkte interpretatie van artikel 3 voor; dit artikel heeft ook betrekking op de omvang van het gebruik; uit breiding van het gebruik overschrijdt de vastgestelde grenzen en moet daarom worden tegengegaan. (Van een onzer verslaggervers) hadden met kachels, met warm wc- cnm-niuw toneele-rocn ter gepoogd de zaak te ontdooien en DE SCISIEBA»ISE toneelgroep gezien het resultaat was het nogal ..Ony* heeft zich aar2J)e n P voorspoedig gegaan. Snel sprong'bliek gepresenteerd. Dat öee_d Onyx Mien het bed uit om met een blij ge- m de toneelwedstrijd van voel weer terug te keren na het slui ten van de kraan. Hoera, er was weer water. Een half uur later sprong ze verschrikt het bed uit. Een fon tein water stroomde over haar hoofd. „Wel moet je toch eens zien, wat is dat nou?" nep Mien en slaperige Gernt gaf het antwoord: „O, ze heb ben natuurlijk weer niet aan die kraan gedacht en nou stroomt ie vol uit over". Gerrit ging in pyama en kamerjas in het duister naar de deur van de bovenburen. Gelukkig kwam zijn slaperige buurman vlot op het belsein. Je hebt lekkage, het water stroómt door ons plafond" mompel de Gerrit. De slaperige buurman kreunde. Toen Gerrit zijn koude voeten weer in het bed gtak lag Mientje te glimlachen. „Fijn" zei ze jijn, dat ze dut nou eens hebbendan de Schie damse Gemeenschap die woensdag avond in Musis Sacrum is begonnen. Voorheen speelden de tonelisten van Onyx als leerkrachten van de Prin ses Marijkeschool tijdens ouderavon den en later gaven zij voorstellingen tijdens bijeenkomsten van de Ver. ter bevordering van Christelijk On derwijs. Het spelen in eigen kring is echter nog wat anders dan het mee doen aan toneelwedstrijden met de concurrentie van de beste toneel groepen van Schiedam. Het is dan ook begrijpelijk dat de ze start m het openbaar niet gemak kelijk is gewéést voor Onyx. Er kwam nog een handicap invloed uitoefenen Bij dé aanvang ontstond woensdag avond storing in de elektriciteitsvoor ziening. Net was de voorzitter F. A. de Wolff van de SO met zijn wel komstwoord gestart of de honderden aanwezigen zaten m het donker en dat duurde meer dan een uur. Men benutte deze stoornis als een ge dwongen pauze en daarom heeft Onyx na deze stoornis het toneelspel „Nacht zonder dageraad" in één ruk uitgespeeld Dat heeft uiteraard veel geeist van de tonelisten en het debuut kwam dan ook niet onder de gelukkigste omstandighe den tot stand. De 'heer De Wolff bleek zeer verheugd over het feit dat de to neelwedstrijd weer kon worden gehoude Er was zelfs weer een kleine groei want er zijn zeven deelnemers. „Als de voortekenen met bedriegen zullen er volgend jaar twaalf deelnemers zijn" zei hij, De heer Be Wolff dankte de kleine verenigingen die de moed hebben deel te nemen. Daarbij noemde hij spe ciaal „Tot steun in den strijd" dat voor de zevende maal deelneemt. Hij feliciteerde deze groep met de viering van het veertigjarig bestaan. Hij heette tevens welkom de groep „Onyx" die drie jaar geleden is opgericht on der de leerkrachten van het Hervormde Onderwijs met de bedoeling op te tre den tijdens ouderavonden en personeels- avonden. .Nacnt zonder dageraad" is een actu eel stuk en mogelnk heeft regisseur F Schmidt daarom te veel aandacht ge schonken aan de dialogen De handeling, eerste vereiste bij to neel, kreeg daardoor te Weinig aandacht en zo werd „Naeht zonder dageraad" een praatstuk In een herberg aan de westelijke kant van het ijzeren gordijn werkt een vluchteling uit het oosten, Franz Brodmck, tezamen met zijn zus ter Maria. Er komen vluchtelingen naar de herberg van Franz. Daarbij is de vermaarde componist Otto Remijk. Hij vindt er zijn dochter terug. Zijn kleindochter heeft hij op de vlucht moeten achterlaten, zij is in handen van de oostelijke politie gevallen. Het gelukt de staatssecretaris voor cul tuur de componist te dwingen terug te komen. Hij zat het propagandamid del zijn voor de oosterburen en dat moet hij doen omdat de onderdrukkers 7.ljn kleinkind als gljzeiaartje in han den hebben. Het gegeven, actueel en van een diep menselijke tragiek en problematiek vraagt al veel van ervaren tonelisten maar we geloven dat dit geheel te hoog gegrepen was voor Onyx Ter veront schuldiging dtene dat Onyx onder Uiter mate moeilijke omstandigheden is ge start, dat er sprake is van een debuut ook maar anderszijds heeft Onyx zich wat vertild aan de zwaarwichtige, soms larmoyante passages. Dat mag Onyx evenwel niet verhinde ren energiek verder te gaan omdat nu eenmaal alle begin moeilijk is. Bij dit eerste begin echter zijn de karakterte keningen onvoldoende gebleven De heer R. Pluym speelde gedegen een hoofdrol als de herbergier. Joh. van Pelt was de sympathieke en zo getrof fen bejaarde componist. Mevrouw F, Sleegers-Van der Kwart heeft zich dap per geweerd als de dochter van de com ponist ondanks de handicap van haar gebroken arm De heer A. Koster was een dreigende staatssecretaris voor cultuur. Verder speelden niet onverdienstelijk mee mej, E. Schmidt, de heren T. van der Jagt, C. van der Most, B. Baggerman, mej. M. de Vries en regisseur F. Schmidt, Lader dan kon worden vermoed heb ben de Schiedamse toneelliefhebbers zich door de schoongeworden Schiedam se straten naar huis gespoed. Voor de Schiedammer H. van D. is het voorlopig een raadsel waar hij 's morgens om tien uur zijn auto zal parkeren op de Koemarkt-Rotterdam- sedijk. Voor het kantongerecht te Schie dam heeft de Sl-jafige Van D. uiteen gezet dat hij dagelijks om tien uur be stellingen moet afleveren. Overal staan auto's en hij kan zijn auto niet vijf, zeshonderd meter te ver parkeren. Daarom zou hij van de po litie mondeling toestemming hebben ge kregen om de auto bij de Koemarkt neer te zetten ondanks een stopverbod. Hij had de auto enkele meters op de beschermde oversteekplaats gezet. De kantonrechter mr. P. B. Cos las voor dat de auto er wel vijf minuten had ge staan en met een minuut zoals verdach te beweerde. De officier wilde rekening houden met de moeilijkheden. Voor dit „speciale geval" kreeg de heer D. vijf gulden boete. Op 30 juii 1982 werd een Ierse zee man, die in de Lange Haven te Schie dam was geraakt, door de heer W. L. A. Hosman, wenende aan de Lange Haven 3 en momenteel als hofmeester bij de Koninklijke Marine verblijvende in de Van Ghentkazerne in Rotterdam, van de verdrinkingsdood gered. Hét bestuur van het Carnegie Hel denfonds heeft naar aanleiding hiervan besloten de verdiensten van de heer Hosman te belonen. In een samenzijn in het stadhuis op vrijdag 25 januari 's middags om half vijf, zal burgemees ter mr. J. W. Peek de beloning aan de heer Hosman overhandigen. HET Is de bedoeling dat de derde uit gave van Rotterdams accent, geti teld „Rotterdams accent 1963", mooier maar ook duurder zal worden dan de belde voorafgaande uitga-ven. De Rotter damse Kunststichting staat voor ogen een uitgave met een geheel eigen ka rakter, waarin elk jaar een ander aspect van de kunst in het bijzonder wordt be licht. In verband daarmede stelt de Kunststichting zich voor de redactie van dit boekwerk voortaan op te dragen aan een hoofdredacteur en niet meer aan een meerhoofdige redactie. Het gevolg is dat de gezamenlijke ho noraria van hoofdredacteur en mede werkers hoger zullen moeten worden dan in het verleden, zodat B. en W. aan de Rotterdamse gemeenteraad voorstel len, voor „Rotterdams accent 1963" een subsidie van 10.000 te verlenen, tegen over f 7000 verleden jaar en 5500 ln 1961. De commissie voor kunsteaken is het in hoofdzaak eens met de idee van de Rotterdamse Kunststichting. Zij hoopt evenwel, dat door elk jaar een uitgave in het bijzonder te wijden aan één as- peet van de kunst, „Rotterdams accent" niet te zeer zal worden gespecialiseerd, terwijl zij evenzeer hoopt dat deze uit. gave niet te eenzijdig zal worden sa mengesteld uit bijdragen van hoog ni veau. VIER jeugdige Rotterdamse inbrekers zijn door de rechtbank tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. Drie van hen, de 24-jarige magazijnbediende 3. S„ de 21-jarige operator EL R. M. de M. en de negentienjarige kantoorbedien de C. C. M. B.t kregen twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De 21-jarige magazijn bediende L. H. T. B. werd een jaar jeugdgevangenis opgelegd. De jongens hadden gezamenlijk een lange reeks in braken en diefstallen in Rotterdam op hun naam gebracht. De M. had verder nog de diefstal van twee buitenboordmo toren op zijn kerfstok. De 58-jarige hulp- fitter J. K. uit Rotterdam kreeg vijf maanden gevangenisstraf voor oplich ting. Hij was gedurende een jaar werk zaam hij twee bedrijven tegelijk, kreeg enkele ongevallen en genoot dat jaar ziekte-uitkeringen van belde werkgevers. De rechtbank veroordeelde de 27-jarige beton-terrazzowerker P. H, D. tot zes maanden cel. De betonwerker had een reeks geparkeerde auto's geplunderd. (Van een onzer verslaggevers) Enkele malen was de Sl-jarige Schie damse aannemer J. R. S. al naai- het kantongerecht te Schiedam geweest. Bijna kwam de heer S. woensdag slechts om te horen dat hij nogmaals zou moeten verschijnen in de toekomst maar de wnd.-substituut-officier mr, H. Franken was clement. De getuige was niet verschenen en hij wilde daar de verdachte niet de dupe van laten worden „In ons recht geldt: één getuige is geen getuige", zei de of ficier, die dan ook vrijspraak vroeg na dat de heer S, foto's had getoond van het gecompliceerde ongeluk op de Rijks weg hij Maasland. Daar -had de heer S. door een verkeerde manoeuvre een aanrijding veroorzaak* met de auto van mevrouw A. de H,-de H. Daarvoor was hij onlangs voor het kantongerecht te Schiedam veroordeeld. Terwijl hij met mevr. De H. op die Rijksweg gesproken had over het onge val, en zij beiden stonden te wachten op de komst van de politie, was een derde wagen tegen de auto van de heer S. gegleden. Onlangs had de chauffeur van deze derde -agen aan de kanton rechter verteld dat de Schiedammer S. plotseling de rijksweg was overgelopen en dat 'hij daarom zijn stuur had moe ten omgooien. .De heer S. wees >p de foto's waar zijn auto en de andere auto's hadden gestaan en waar hij had gelopen. De kantonrechter vond dit een logische handeling. De met verschenen me vrouw De H. zou volgens de heer S. kunnen verklaren dat de heer S. niet op de rijksweg heeft gelopen. De fcanfbn- rechter besloot tot een vrijspraak we gens gebrek aan bewijs Beyersbergen: Mij Handél-Nijverheid Lezing M J Vlug, daarna excursie, 18. Dagblad „De Rotterdammer" Schie damse redactie Lange Kerkstraat 82, tel. 86382 b.g.g. tel. 64154 of 115588 toe stel 51 (b g.g na 18 uur 800371 alleen voor redactieaangelegenheden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr, 23, tel. 63451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen b g.g telefoon 115588) Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123, politie-alarm 84666: GG ett GD waarschuwing 69290, Apotheek Evers, Lange Haven. Grote Kerk, „Zeven eeuwen Grote of St Janskerk". 9—17. Stedelijk Museum: „Spiegel aan de Wand" Historische costuums, 10—17.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2