opruiming Schiedams ETI-rapport wijst uit: Te weinigen verzekerd tegen ziektekosten e.d. 08 AGENDA Streven naar speciale bej aar denliuis vesting Geron gaat belangrijke wedstrijd tegemoet Vele bejaarden wensen niet meer contacten ELEKTR. FORNUIS COUZY Bejaardensoos neemt belangrijke plaats in Goede lokalen zijn hard nodig IS9ZS 1 lm*ef Bejaarden geen deel aan stijging van welvaart m K. J. Velthuizen onderscheiden Schoon water Eerste opvoering van „Het Verraad Televisiebelangrijke ontspanning Huldiging van 200 WF-jubilarissen Van jeMee*> J' DE ROTTERDAMMER (Advertentie) VRIJDAG 25 JANUARI 1963 (Van een onzer verslaggevers) jVEGE'NTIG procent van de be jaarden in Schiedam gebruikt voor verwarming kolen. Daarna volgt centrale verwarming, olie- stook en in mindere mate gas en elektra. In het E.T.I.-rapport wordt meegedeeld dat het stoken voor de bejaarden een probleem is vanwege de onvoldoende in komsten. Bovendien dienen de bejaarden in meer vertrekken verwarming te hebben omdat zij temperatuurschommelingen min der goed kunnen verdragen. Voor het koken gebruikt negentig pro cent van de bejaarden gas. Een uitzondering vormt Kethel waar het gasverbruik v'jftig procent bedraagt. Twintig procent ge bruikt daar elektra en dertig procent petroleum. PLEINSPEL SPEKTAKEL VOORSTELLENDE (jOK SCHIEDAM heeft een belang- rijk deel gekregen van de vorst ellende. De straten zijn opgebroken, overal liggen plassen, op sommige plaatsen gaan de arbeiders de straat nog met trilboren te lijf om de lek ken op te, speuren. In de Voor-haven wordt koortsachtig gewerkt om de ko len uit de schepen over te brengen A.O.iV. Inkomsten Mannen Van de oogarts naar HT (Advertentie) Een ideaal bezit. Vakkundige aanleg 1e Middellandstraat 72 tel 30340-37434 Vandaag en dagelijks.... (Van een onzer verslaggevers) NA hun pensionering zijn 635 (18,6 procent) van de Schie damse bejaarden op een totaal van 3400 die een beroep hebben uitge oefend nog in het arbeidsproces ingeschakeld. Het zijn vooral de jongeren onder de bejaarden die te kennen geven om na hun pensio nering te willen blijven werken. Bij het 'aantal werkenden* is de arbeidersgroepering relatief het minst vertegenwoordigd. Bedrijfs- hoofden en middengroepen vormen voornamelijk het getal 635. Voor een duizendtal bejaarden speelt de bejaardensociëteit een belangrijke rol. Het verenigingsleven heeft weinig vat op de bejaarden in Schiedam. Consumptie Biljart Buren v&fj Uitstapjes HOOGVLIET: Winkel centrum i Voor de vele Rotterdamse huis moeders die niet over een verwarming in hun slaapkamer beschikken, is dit een bijzondere aanbieding. Want morgen begint de ver koop van heerlijk warme keperflanellen nachthemden. Royaal zittende nachthemden met lange mouw, afgewerkt met fleurige gebloemde kraag. Nachthemden uit de serie van 5,95, in een extra lang model, koopc U morgen voor nog géén vier gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze heer lijk warme keperflanellen nacht hemden, in de kleuren rose, bleu en geel en In de maten 42-44-46-43-50, Gééf? ttL of schriftbeit. Van de geënquêteerde bejaarden blijkt 65,3 procent geen last van kwalen of gebreken te hebben. De zelfstandig wonende bejaarden heb ben de beste gezondheid. Slechts 12,3 procent gaf te kennen „zich niet goed te voelen". De vrouwen staan verhoudingsgewijs veelvuldi- ger onder doktersbehandeling dan mannen. In het rapport wordt meegedeeld: „Van alle bejaarden hebben. 72 echt paren en 104 alleenstaanden geen enke le voorziening getroffen tegen de fi nanciële gevolgen van ziekte of onge val. Hoewel deze groep niet groot is, kan toch gesteld worden, dat hier van 'een ernstig gemis sprake is. Voorts komt Misschien zullen enkele Schiedam mers de voorwerpen gisteravond heb ben herkend. Op het televisiescherm was het kanon te zien dat de mannen van de'Wat. Res, zo enthousiast heb ben meegevoerd op het parkeerplein ep dertien september. Deze geuzen speelden het spel zo spectaculair met het toneelkanon dat H. M. eerst schrok en daarna hartelijk moest lachen. Er kwam ook het toneelkaets- je op het schermdezelfde koets die Haga en Nieuwpoort mochten gebrui ken voor hun vertrek in dit spel. Ook dit toneelkoetsje zorgde voor een aar dige herinnering was door te veel ijver van een functionaris werd het koetsje naar de verkeerde plaats ge stuurd in dat spel. Dat heeft geluk kig bijna niemand bemerkt. Deze to- neelattributen zijn gebruikt in het to neelstuk „Cyrano de Bergerac" en de regisseurs voor het pleinspel hebben later een vlotte lening gesloten bij het Rotterdams Toneel toen zij door de Schouwburg wandelden. T/AN HALF negen tot na half twaalf was het spektakelstuk nu op het televisiescherm te zien. Ge zien de vele blauwe kathodestraal- lichtjes die over de donkere straten knipperden zullen vele Schiedammers naar het beeld gekeken hebben. Zij hebben de pauzes mogelijk gevuld met het drinken van limonade want koffie of thee was gisteren nog niet te vervaardigen. Later hoorden ze ook dat de nieuwslezer omriep dat Schiedam twee wagens met gom drinkwater door de straten laat rij den. We vragen ons af of het nu nog nodig zal zijn want het water komt weer op peil. Het is wel nodig, maar dat werd al dagenlang gedaan, voor de vele stadgenoten die geen water hebben omdat de leidingen zijn stuk gevroren. voor het noodzakelijke transport naar de leveranciers. De limonadefabrikan ten er. verkopers hadden even goede uren wam in Schiedam ontstond een stormloop op de winkels. Die storm loop was ook gisteravond het geval in het Passagetheater waar men de koffie onberoerd liet tijdens het con cert van Gusto. J~\E VORST heeft onnoemelijk veel schade toegebracht in Schiedam. Velen hebben dat gemerkt omdat er lekkage ontstond in de woningen, om dat de water- of gastoevoer dienst weigerde. De GTB heeft het vooral gemerkt omdat het personeel enorm veel werk heeft verzet. Vrijwel dag en nacht hebben de mannen gewerkt, steeds maar weer op pad om te zor gen dat de burgerij gas, water en elektriciteit in de gewenste hoeveel heden kan afnemen. Het is eigenlijk een wonder dat het nog allemaal zo goed gelukt is als men weet hoeveel moeilijkheden die technische bedrij ven hebben overwonnen en hoeveel- moeilijkheden er nog bestreden moe ten worden. Denk daar vooral van avond aan als iedereen een elektrisch kacheltje wil aansteken bij het weke lijkse bad. Dat gaat nietdan valt de transformator uit zoals iedere vrij dagavond bewezen is. Denk er ook eens aan als u de waterkraan gaat grijpen want deze kraan zal toch wel wijziging gebracht hebben in het ge zegde: Heeft u ooit zo zout gege ten?" in de tabel nog een aantal bejaarden voor, die alleen tegen ziektekosten ver zekerd is en daarbij geen verdere voor zieningen als voor een opname in een ziekenhuis of dergelijke getroffen heeft. Lid van een kruisvereniging zijn ver houdingsgewijs betrekkelijk weinig be jaarden, terwijl toch deze vorm van verzorging bij ziekte, ongeval etc. zo belangrijk is. Waarschijnlijk vertrou wen vele bejaarden erop, dat, indien verzorging of verpleging noodzakelijk is, deze door kinderen, buren of an deren gegeven zullen worden. Voor de kruisverenigingen ligt hier ongetwij feld een taak de bejaarden ervan te overtuigen, dat het lidmaatschap voor hen belangrijk is," De onderzoekers constateren dat de bejaarden in Schiedam geen armoede lijden. Daartoe Is het inkomen wel ver beterd maar anderzijds wijzen de so ciologen er !n het ETI-rapport op dat er een groot verschil ontstaat tassen hetgeen de werkenden en hetgeen de bejaarden „zich financieel kunnen ver oorloven". Het totale Inkomen loopt op de kostenontwikkeling ten achter. De bejaarden hebben vrijwel geen deel aan I? welvaartsstijging. Bij echtparen blijkt bij een inkomen tussen 112 en 176 per maand een uitkering krachtens A.O.W. de meest voorkomence inkomensbron te zijn. In de daarop volgende inkomensgroepen is A.O.W. plus pensioen de meest voorko mende com >inatie. Alleen bij de hoog ste inkomensgroep neemt A.O.W. plus eigen arbeid de belangrijkste plaats in. Bij de alleenstaanden mannen en vrouwen kan eenzelfde patroon als bij de echtparen waargenomen worden. Ook hier geeft in de laagste inkomens klasse de uitkering A.O.W. de hoogste frequentie; in de overige klassen, behal ve de hoogste, is A.O.W. plus pensioen de meest voorkomende combinatie, ter wijl in de hoogste klasse A.O..W plus eigen middelen de belangrijkste com binatie is. Een kenmerkend verschil tussen de alleenstaande bejaarde mannen en vrou wen Is nog, dat inkomsten uit hoofde van „eigen arbeid" bij de vrouwen veel minder voorkomt, terwijl daarentegen de eigen middelen" bij de vrouwen weer belangrijker zijn dan bij de mannen. Laten wij de onderverdeling van het inkomen even terzijde en zien wij naar het totale inkomen, dan blijkt dat de financiële positie van de echtparen be duidend beter is dan van de alleen staanden. Van laatstgenoemde groep steken de inkomens van de mannen weer gunstig bij die van de vrouwen, af. Het patroon van de inkomstenverhou dingen, zowel naar hoogte als burger lijke staat, komt vrijwel overeen met hetgeen in andere onderzoekingen kon worden, geconstateerd. Bij een bejaar- d»nonderzoek in Delft bleek ook dat de financiële positie van de alleenstaanden beduidend slechter was dan die van de echtparen. Wel moet in gedachten wor den gehouden, dat de uitgaven voor voe ding,- Kleding, vrije-tijdsbesteding, etc. bij de echtparen hoger ikunnen liggen dan bij de alleenstaanden. Vergelijken wij de niveaus der inko mens bij het onderzoek in Delft en Schie dam, dan is er een duidelijk verschil merkbaar. Het Delffcse onderzoek, ge houden in 1954/1955, gaf over de gehele linie lagere inkomens te zien, hetgeen onder meer zijn oorzaak vond in de geringere inkomsten krachtens de Nood wet Ouderdomsvoorziening m vergelij king met de A.O.W. m 1961. In Delft hadden 50 procent der bejaarden een inkomen van minder dan 2000 per jaar; in Schiedam bedroeg dit m 1961 circa 3000 per jaar. Hieruit blijkt, dat de financiële po sitie der bejaarden iets minder slecht geworden is dan een aantal jaren ge leden. Bij bovenstaande vergelijking moet wel bedacht worden, dat de kos ten van levensonderhoud ook, zij het in wat mindere mate, gestegen zijn. Van de toeneming van het gemiddelde Inkomen van 1961 ten opzichte van 1954/'55 van 50 procent Is circa 25 procent achter haald door de stijging van de kosten van het levensonderhoud die in die periode plaatsgevonden heeft. Voorzitter K. J. Velthuizen van Gus to's Muziekvereniging in Schiedam heeft donderdagavond in het Passage Theater uit handen van de voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer F. A. de Wolff, de penning van verdienste van de SG ontvangen. De heer Velthui zen is 40 jaar lid van de muziekvere niging De heer Wolff zei dat de heer Velt huizen zijn taak als voorzitter uitste kend heeft verstaan. Het leiden van een vereniging is geen smicure, zei hij. Tweede voorzitter A. J. Hendriks heeft eveneens waarderende woorden aan het adres van de heer Velthuizen gespro ken en bovendien huldigde hij de heren G. Abrahamse en A. Levering, die eveneens 40 jaar lid zijn van het ge zelschap. Het korps heeft voor de pauze op bekwame wijze werken als de Fiorenti- ner Mars, de symphonie in C van Gos- sec, de Calif van Bagdad en een selec tie van Cole Porters werken uitge voerd. De bekende drumband gaf een daverend accent aan de fmale. Na de pauze hebben artiesten als de parodist Toby Rix, de equilibristen The Movers, de cascadeurs The Crocksons, de acrobaten The Hadory's de accor deonisten Jane en John en de confe rencier Gerry Roeland voor een prettig amusementsprogramma gezorgd. Twee tankauto's halen regelmatig drinkwater uit Pijnaeker ten behoeve van dieetpatienten, zuigelingen en baby's met voedingsstoornissen in Schiedam. D burgerij kan dit duinwater afhalen op vertoon van doktersattesten bij de pos ten GG en GD, Tuinlaan, in het wijk centrum Nieuwland, aan de Prof. Kohn- stamschool Lorentzplein en bij de arts P. v.d. Kuy, Noordeinde 5 in KetheL De Schiedamse politie heeft deze maatregel gisteren per luidsprekerwagen omgeroepen. Meer dan tweehonderd jubilarissen zullen donderdagavond in het Passage theater te Schiedam worden gehuldigd dient in Schiedam gestreefd te worden naar het realiseren van speciale bejaaröenhuisvestmg, o.a. bejaardenwoningen is eetti conclusie in het ETI-rapport dat onlangs aan het Schiedamse gemeentebestuur is aangeboden. De onderzoekers menen dat het misschien mogelijk moet zijn dat er meer gezinshulpen en ver zorgsters komen in Schiedam waar door zij meier diensten kunnen verle nen en een meer actieve rol kunnen spelen. Nu is het in- of samenwonen met de kinderen soms noodzakelijk omdat de jongeren dan een deel van het werk voor de bejaarden kunnen doen. Het schoonhouden van de woning blijkt nog voor 90 procent door de be jaarde echtparen zelf verricht te kun nen worden. Hierbij moet men wel •bedenken dat de zware werkzaamhe den, als de schoonmaak, ramen lap pen, vloeren wrijven, etc., in een af zonderlijke kolom weergegeven zijn. Het aandeel van de bejaarden bij deze werkzaamheden blijkt hierin aanmer kelijk lager te liggen (ca. 70 procent) De hulp wordt hierbij overwegend ge- geven door familieleden en „anderen". Het wassen en. strijken gebeurt ook nog grotendeels door de bejaarden en wordt voorts eveneens door fami- lieleden en „anderen" verricht. Nu moet bij deze opstelling bedacht worden, dat de verkregen uitkomsten geen inzicht bieden in de mate waarop de bejaarden nog redelijkerwijs de ver melde taken kunnen uitvoeren. Het zal immers van een aantal omstandigheden afhangen of de bejaarden in de gelegen heid zijn deze taken aan derden over te dragen. Tot deze omstandigheden kunnen, gere kend worden: het beschikken over vol doende financiële middelen om een werkster te kunnen bekostigen of om de •was de deur uit te doen. Ook de aanwe zigheid van welwillende buren of fami lieleden (kinderen) zal eerder een over dracht van werkzaamheden kunnen mo gelijk maken. De bejaarde mannen in Schiedam verrichtten in veel mindere mate werk in de eigen huishouding dan de vrou wen. Voor een deel hangt dit .samen met het feit dat de bejaarde mannen re latief meer inwonend zijn dan de be jaarde vrouwen. Voor een ander deel leggen de mannen van nature minder belangstelling voor het huishoudelijk werk aan de dag dan de vrouwen. Zij zullen vermoedelijk daarom eerder bij deze werkzaamheden geholpen wor den. Ook bij de alleenstaande bejaar den blijkt dat het zware werk en was sen en strijken het eerste voor overne ming door derden in aanmerking komt. „Een ander opvallend aspect is, dat over het algemeen de burenhulp van geen noemenswaardige betekenis blijkt te zijn, een verschijnsel dat overigens ook in andere onderzoekingen kon wor den waargenomen. De twee groepen die overwegend bij de huishoudelijke werk zaamheden worden ingeschakeld, zijn de „leden van de huishouding" en fami lieleden. De relatie tussen de bejaarde en de leden van de huishouding-familie leden doet zich met name voor daar waar sprake is van een inwomngs- en samenwoningsverhouding. Deze situatie is onder meer door de woningnood in de hand gewerkt, waarbij alleenwonende bejaarden met ruime huisvesting getrouwde kinderen woon ruimte ter beschikking stelden in de verwachting of op voorwaarde dat als tegenprestatie een zekere verzorging ge schiedde. Dat het in- of samenwonen met kinderen of andere familieleden vanuit een noodzakelijke behoefte om van een deed der huishoudelijke werk zaamheden verloot te zijn weer andere bezwaren in het leven roept, mag als be kend worden verondersteld", aldus de sociologen van het £.1.1 (Van een onzer verslaggevers) "yOOR DE bereformeerde toneei- groep „Geron" in Schiedam ziju de komende weken van grote beteke nis geworden. De In wezen nog zo jonge (want naoorlogse) club gaat trachten de titel van landelijk ama- teurtc&eelkampioen te veroveren. Die strijd wordt in Haarlem gehouden, de inzet is „Het Landjuweel". Geron geniet de eer om mee te doen aan deze hoogste strijd doordat Geron vo rig jaar de beste prestatie leverde in Zuid-Nederland. Gezien de belang rijkheid van de komende strijd is Geron hard, heel hard aan het stu deren gegaan. Daartoe heeft Geron een moeilijk en zeer apart toneelstuk in studie genomen. Gelukkig gaan de voorbereidingen voortvarend omdat Geron een goede beroepsregisseur heeft kunnen aantrekken. Het is Kees Coolen, geboren 12 maart 1936, afgestudeerd aan de to neelacademie in Maastricht in 1960. Hij is acteur bij het befaamde gezel schap De Haagse Comedie. Zijn laat ste rol was Bates in Venus bespied" van Christopher Fry. Hij vervult be langrijke rollen bij de werkgroep van de Haagse Comedie. Hij is de orga nisatorisch leider van deze groep. In 1962 had hij de regie bij het Utrechts Studenten Corps voor het stuk The Gioconda Smile van A. Huxley. In Brabant en Den Haag heeft hij di verse amateurtoneelgroepen geleid. Onder deze jonge en enthousiaste lei ding hoopt Geron nog meer roem te verwerven dan al geschied is en dit in het belang van het Schiedamse toneel. Het is dan ook belangrijk dat Geron goed gesteund wordt bij deze activitei ten. Het aantal donateurs is gestegen tot 650 maar meer donateurs en leden die nen te worden ingeschreven. Dat kan onder andere geschieden bij secretaresse Hanny Vroegh, Burge- Advertentie tijdens de bijeenkomst van Wilton Fijen- oord in het Passagetheater in Schiedam. Dan worden de Vererende Getuigschrif ten van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitgereikt. Dat doet de heer W. A. Hoek. Ook zal een lid van de directie van V/F het woord voeren. De film „Bestemming toekomst" staat op het programma en na de pauze wordt de film „De Twaalf gezworenen" met Henry Fonda en Lee Coob in de hoofdroEen vertoond. (Van een onzer verslaggevers) Heel bevreemdend hebben de mees te bejaarden aan de enquêteurs voor het bejaardenrapport in Schiedam meegedeeld dat zij niet meer con tact willen hebben dan er al Is. Ne gentig procent van de 1000 bejaar den bezoekt nooit een bioscoop. Een procent gaat regelmatig naar een toneelvoorstelling en 9,4 procent zo nu en dan. Van de 7000 bejaarden bezoeken 200 regelmatig sportwed strijden. Hef meest in trek zijn de gezellige avonden en uitvoeringen. Deze worden door 24 procent regel matig bezocht. Zeventig procent van de bejaarden die nooit uitgaan gaf te kermen geen belangstelling te hebben. Vijftig pro cent gaat regelmatig wandelen. Zes tien procent doet dit nooit. Driedui zend bejaarden waren wel en vierdui zend niet met vakantie geweest. Slechts vijf procent luistert nooit naar de radio. Het kijken naar de televi sie neemt een vrij belangrijke plaats in. Voor zestig procent speelt dit me dium een belangrijke rol. Negentig pro cent leest een dagblad. Zestig procent van de dames maakt handwerkjes in de vrije tijd en bij de mannen heeft vooral het tuinieren, het knutselen, het lezen en het amusementsspel de aan dacht. Toch gaven 3500 bejaarden te kennen geen enkele liefhebberij te heb ben. Jeugdhaven CJV, Lange Haven 129, Jaarvergadering, c. k. c. ODI, 14,30. De Bron- Musis Sacrum: Receptie t.g.v. 25-jarige bestaan Schiedams Poh- tietouziekgezelschap, 15. Irene: Pers. ver. Gusto, Kindermid- dag, 14. Lutherse Kerk: Oecumenisch Avond gebed. 19,30. Irene: Pers. ver. Vegla, Filmavond, 20. Dagblad „De Rotterdammer" Schie- damse redactie Lange Kerkstraat 82, teL 66382 b.g.g. tel. 64154 of 115588 toe- stel 51 (b.g.g. na 18 uur 80037) alleen voor redactieaangelegenheden. Agentschap H. .1. Troost, Aleidastr. 23, teL 65451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen b.g.g. telefoon 115588). Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123, politie-alarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Apotheek Evers, Lange Haven. Grote Kerk, „Zeven eeuwen Grote of St. Janskerk". 9—17, Stedelijk Museum: „Spiegel aan de Wand" Historische costuums, 10—17. Met waardering wordt in het ETI-rapport gesproken over het geen de bejaarden in de sociëtei ten met geringe middelen tot stand weten te brengen. De onderzoekers menen dat de gemeente, de kerke lijke en andere instellingen hier veel steun kunnen verlenen door bijvoorbeeld goede lokaliteiten be schikbaar te stellen. Gesuggereerd wordt bij activiteiten leiding te geven, door bijvoorbeeld zang les te geven, boeken te bespreken, het bezoek aan het museum te stimuleren, e.d. te behandelen. Overigens menen de onderzoekers dat het vaste patroon van de sociëteiten, moeilijk doorbroken kan worden, vooral het kaartspel wordt met hartstocht bedreven. Over het algemeen gebruiken de be jaarden voor het houden van hun socië teit lokaliteiten die hun door het ge meentebestuur of door het kerkgenoot schap,'waarmee zij nauw verbonden zijn, ter beschikking zijn gesteld. De zaal tjes, behalve die van de bejaadensocië- teit van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, worden ook voor andere doel emden gebruikt, zodat de besturen der bejaardensociëteiten nauwelijks een eigen karakter aan de lokaliteiten kun nen geven. De vertrekken waar de bejaarden bij eenkomen maken dan ook een vrij on persoonlijke, vaak kille indruk. Over het algemeen zijn de vertrekken vrij klem, en zitten de leden vrij dicht op elkaar. Eén bestuur had vooral 's winters met ruimtegebrek te kampen, «n was dan gedwongen een aantal mensen de toe gang te ontzeggen. De huur, het schoon maken en de verwarming worden in de door ons bezochte bej'aardensociëteiten voor rekening genomen van de gemeen te Schiedam en van de kerkgenootschap pen. Het meubilair behoort ook aan de ze organsiaties, terwijl de verschillende gezelschapsspelen van de bejaarden zelf zijn. In alle sociëteiten bestaat de mogelijk- In alle sociëteiten bestaat de moge lijkheid om een kleine consumptie te gebruiken, in de beide sociëteiten die verbonden zijn aan een grote bejaar denorganisatie worden hiervoor kleine vergoedingen gevraagd. Het zijn de damesleden die zorgdragen dat op el ke bijeenkomst een kopje thee met koekje wordt rondgedeeld. Van de totaal 7244 geënquêteerde be jaarden zijn er 378 (5,2 regelmatig een sociëteit jrocent) bezoeken die en 608 (8,7 procent die er zo nu en dan eens 'komen. Voor een 1000-tal bejaar den speelt dus de bejaardensoeiëteit een rol in het geheel der vrijetijdsbesteding. Het aantal bejaarden dat lid is van een Bond van Ouden van Dagen is ruim 2200: dit is 31 procent van. het totaal aantal geënquêteerde bejaarden Vergelijking tussen het totaal aantal le den der bond en het aantal bezoekers der sociëteiten is evenwel niet moge lijk omdat het bezoek aan een bejaar densoeiëteit niet persé een lidmaat schap voor een bond inhoudt. De gemeente Schiedam telt in het geheel een tiental bejaardensociëtei- ten. Deze sociëteiten bieden de be jaarden de gelegenheid een of meer dere malen per week elkaar te ont moeten en zich op velerlei wijzen te ontspannen. Behalve in de bejaardensocieteit in Kethel, neemt het klaverjasspel een zeer belangrijke plaats in in de activi teiten op de sociëteit. De kaarters spre ken weinig met elkaar, zo nu en dan hoort men een enkele opmerking, be trekking hebbende op het spel. Zij spe len de gehele middag vrijwel constant door zonder veel contact te hebben met de andere sociëteitsbezoekers. Evenals de biljarters vormen zij over het algemeen vrij gesloten, aparte groepen waarin andere moeilijk kunnen worden opgenomen. Het kaartspelen en het biljarten zijn, behalve dan m Ke thel, de meest geliefde activiteiten. Naast deze activiteiten wordt echter ook wel gesjoeld, gedamd en geschaakt. In twee sociëteiten wordt vrij veel ge zongen, in Kethel en in het Blauwe Huis; in laatstgenoemde sociëteit ech ter alleen door de dames, die wekelijks zangles krijgen. Gelezen wordt er in de bejaardenso ciëteit niet, wel is het in twee der be zochte sociëteiten voor de bejaarden mo gelijk boeken te lenen, een mogelijk heid waarvan door een aantal bejaarden regelmatig gebruik gemaakt wordt. Ook voor 'knutselen of andere handvaardig heden tonen de bejaarden nauwelijks enige belangstelling. De ruimte en het gereedschap ontbreken trouwens hier voor ook. Behalve door de kaartspelers wordt er door de bezoekers levendig gecon verseerd, niet zo zeer als zelfstandige bezigheid, maar onder andere bezighe den door. Vooral bij de dames worden onder het breien (In het „Blauwe Huls" maakten de dames zo veel dat voor bet geld, dat door verkoop van de produk- ten binnenkwam, een geluidsinstallatie kon worden gekocht) de nodige ervarin gen uitgewisseld. Elke bejaardensoeiëteit kent een aan tal jaarlijks terugkerende hoogtepun ten, die de beslotenheid van de voor komende kleine groepjes doorbreken, doordat nu allen meedoen. In de eerste plaats zijn deze de viering van het St. Nicolaasfeest en een ca baretavond. In twee van de door de E. T. J. bezochten sociëteiten wordt uitgebreid St. Nicolaas gevierd, waarop ook de prijzen worden uitgereikt van het jaarlijks terugkerende biljart- en kaart- toemooi. De jaarlijkse cabaretvoorstel ling wordt meestal door een gehuurd gezelschap gebracht. In Kethel echter stellen de leden zelf een programma samen en brengen dit voor het voet licht. Voor deze voorstellingen bestaat gro te belangstelling, de Algemene Bond van Ouden van Dagen moet zelfs twee maal dezelfde voorstelling geven om aan Van de totaal ruim 7000 bejaarden zijn er een 6000 die kinderen hebben. Hiervan krijgt 83 procent regelmatig bezoek van hun kinderen en 67 procent gaat regelmatig op bezoek. Het blijkt dat bij het ouder worden het bezoek aan de kinderen bezwaren met zich mee gaat brengen, zodat bijvoorbeeld van de 81- tot 85-jarigen slechts 45 pro cent een bezoek aan kinderen brengt, terwijl van de 66- tot 70-jarigen dit percentage nog 74 procent is. Uit combinatie van de uikomsten van de vragen van de enquêtelijst blijkt, dat er maar weinig bejaarden zijn, 1,6 procent (abs. 97), die geen contact met hun kinderen hebben, die dus noch be zoek ontvangen, noch op bezoek gaan. Twintig procent van de bejaarden gaat „zo nu -en dan" op visite bij de kin deren, terwijl 10 procent zo nu en dan een bezoek ontvangt. Van de geënquêteerde 7000 bejaarden hebben er een 2000 (31 procent) nooit contact met hun buren. Vooral in de nieuwe uitbreiding en in de Gorzen liggen de percentages van hen die nooit met "buren omgaan hoog, respec tievelijk 40 en 39 procent In Kethel en omgeving Burgemeester Verveenstraat ligt het percentage van hen, die regel matig met buren contact hebben aan merkelijk hoger dan het gemiddelde van 14 procent 1000 van de 7000 bejaarden). Ten slotte hebben 52 pro cent van de 7000 bejaarden zo nu en dan contact met buren, 44 procent der bejaarden heeft regelmatig contact met familieleden, ook geldt hetzelfde per centage voor hen die zo nu en dan contact hebben, terwijl een 10 procent geen relaties onderhoud of kan onder houden met familie. Het blijkt dat een 93 procent van de Schiedamse bejaarden met méér aan loop zou willen hebben, en tevreden is met de omvang van hun sociale rela tiepatroon. 362 bejaarden (5 procent) zouden wel graag meer contact willen hebben. In deze groep is dus sprake van het verschijnsel dat de kleine kring van contacten, of in het geheel niet in het bezit zijn van menselijke aanspraak, negatief ervaren wordt Met name in de nieuwe uitbreiding is het percentage van hen die meer aanloop zouden willen hebben vrij veel hoger dan het gemiddelde, terwijl in de Gorzen het percentage van hen die geen behoefte hebben aan meer con tact naar voren springt. ..KEES COOLEN... meester Knappertiaan 34 telefoon of bij Teus Hemminga, W. H. Vliege straat 26 telefoon 61682, Als men dit sntj doet kan men de wedstrijden voor - amateurtoneel ook zien want Geron gaa dit stuk spelen op 17 april voor de tol neelwedstrijd van de Schiedamse Ga meenschap, op 18 en 19 april voor de'dol nateurs in Schiedam en op 8 mei volg dan de zware vuurproef in Haarlem, j Het stuk waar Geron momentcel aai bezig is, is een Frans verzetsstuk van dl schrijver Armand Salacron. Titel: "He Verraad (Les nuits de la colère). Dl stuk is mede gekozen, omdat zoals bekend Geron op 8 mei 1963 in dl Haarlemse Stadsschouwburg mag speld in het Nationaal Landjuweel, wegens hui overwinning in het Prov. Landjuweq Zuid-Holland. De eerste prijs is een spe] ciaal door H.M. de Koningin fceschikbaaj gesteld „juweel". Dit stuk is (buiten waarschijnlijk: eet opvoering door studenten) nog njrnmëi door amateurs omgevoerd. Bij het/ba roepstoneei heeft het Rotterdams Toned in een bezetting met klinkende namêij (Caro v. Eyk, Eric van Ingen, Steyd van Brandenburg. Ton van Duinkerken Wim v. d. Brink) vele opvaeringen vai het stuk gegeven. Amateur-première voor Neétedsaij dus. Auteursrechten zijn speciaal aan) gevraagd in Parijs. '-,'3 In de hoofdrollen bij Geron spelen] Mies den Hartog-Visser, Mieke (nieuw lid). Koos de Groot, Mar He minga en Freek Kegel. De Souburgh-cross, die voor zateia dag op het programma stond in de bi geving van het sportpark te Alblassêr- dam is in verband met de slechte'toe stand van de wegen afgelast. (Advertentie) Dit is da sportieve en beste, be scherming tegen de ijzige kou J Sportcoats voor jongens en meisjes,- origineel Stefano-model in de' nieuwe multicolors, duffel-mohair met aangeweven ruit. al hun leden (een klein deel hiervan is sociëteitsbezoeker) plaats te bieden. Naast deze activiteiten waaraan prak tisch alle leden meedoen kennen drie bejaardensociéteiten ook gezamenlijke uitstapjes, een bloesemtocht, een mu- seumbezoek, een reisje naar Hoog-El- ten, enz. In éen bej-aardensociëteit, de Nederlands-hervormde aan de Nieuwe Maasstraat, zou men ook wel graag deze activiteiten ontplooien; men heeft er echter geen geld voor. In deze sociëteit voelt men ook sterk het gemis aan een luidsprekermstallatie. Doordat er vrij veel „fabrleksdoven" onder de leden voorkomen, is het vaak moeilijk voor sprekers, bijvoorbeeld voor een predikant, zich verstaanbaar te maken. In de bejaardensociëteiten op kerkelijke grondslag Is de bezinning op godsdienstige zaken een Integrerend deel van het sociëieitswerk, vooral in de be jaardensociëteit in Kethel en ook in de rooms-katholieke sociëteit wordt aan dit aspect veel aandacht besteed. Het zijn vooral degenen die vroeger als arbeider werkzaam zijn geweest, die zich voelen aangetrokken tot ont spanning in bejaardensociëteiteti. De groepering der oud-arbeiders, 28 pro cent van het totaal aantal bejaarden, levert^ respectievelijk 46 procent van hen die zo „hu en dan" een sociëteit bezoeken, en 50 procent van hen die regelmatig in een bejaardensociëteit komen. En di Die komen nooit weeri prijzen Prachtige ISÜ5P0RTC0ATS Voor jongens en meisjes, zolang de voorraad strekt, voor halve prijs. van 3 9 .7 5 voor 5 t/m 14 jaar NU ALLE MATEN Geen tel. of schriftelijke orders. ROTTERDAM: Korte Hoogra»»t Meest Katendr, Ugeiiijk West- Kruiikade LEIDEN: Haarlemmemraat ZEIST: Slotlaia VLAARDINGEN: Liesveld

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 1