Leeftijd belangrijke rol bij vrijetijdsbesteding SERVICE 3] bioogaa Plannen verbeteringen 40-jarig Dura-Coignethuizen zijn in Rotterdam Knelpunt in waterkering ROTTERDAM! Kind uit walt gered Slotconclusies bejaardenrapport AVONDS TELEVISIE - MAAR OW VROUW HEEFT OVER DAG GRAAG GEZELLIGE MUZIEK VAN EEN GOEDE RADIO 298.- fintS Ongelukken cloor gladheid Man overleed half jaar na ongeluk Instanties stimulerend optreden voer korlocfeó AGENDA Schiedam b.u.a„fTbreidt Luchthaven in '62 meer passagiers minder goederen Goed jaar dr. AKuyperschool Bevindingen bouwcorporaties Socialistische klachten in Schiedam ongegrond? DIENSTEN UIT HEI m ROTTERDAMMER WOENSDAG 30 J.4NÜATII 19p3 Man breekt enkel VOOR UW AANKOOP afgeregeld, Fabrieksfouten uitgesloten. TIJDENS AANKOOP deskundig advies. NA UW AANKOOP Bijzondere garantie en nazorg voor een lang leven van Uw horloge. 2 Jaar gratis verzekerd. Elk horloge wordt getest en afgeregeld op onze nieuwe vlbrograph type 1963 Bij voorkeur laten wij U ad viseren door gediplomeerde horlogemakers. Ook na Uw aankoop blijven wij belangstelling voor Uw horloge koesteren, hiertoe in staat gesteld door ons eigen, met de meest moderne apparatuur uitgerust, atelier. ENERGIE ARTIEST Vandaag en morgen en dagelijks.... KUNSTCENTRUM HAVENS Burgerlijke stand Hobby's Conclusie Dief aangehouden Hans Kievid over Van Columbus tot Castro99 Accountant v. d. Bos verlaat gemeente T31 KORTE -w- MET GRAMMOFOON- AANSLUITING HOOGSTRAAT 15 TEL. 6000 - VLAARDINGEN v. HOGENDORPLAAN Zoals alle nieuwbouw M pagina (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) De heer C. van Leeuwen uit de Her- weijerstraat in Rotterdam heeft dinsdag middag wet gevaar voor eigen leven de zesjarige Monie Sips (Chris Bennekers- laan) uit ccn wak in de vijver aan dc Slotlaan gered. Hij zag de kleine uitglijden en in het water vallen. Van het bureau Haflaan werd het meisje per politiewagen naar huis gebracht De huisarts constateerde geen nadelige gevolgen van het koude bad. (Van een onzer verslaggevers) In Rotterdaw gebeuren nog steeds on gelukjes door de gladheid; De elfjarige Gezina van Heumen uit de Pieter Langendijkstraat te Rotterdam gleed dinsdagmiddag in de Willem Beu- kelszstraat door de gladheid uit. Het meisje moest voor een pijnlijke nek naar het Djjkzigtziekenhuis worden vervoerd. De 29-jarige kantoorbediende Th. G. M. Ahsman uit de Van Wijngaardlaan in Rotterdam liep bij een valpartij een ge broken rechteronderbeen op. Men ver voerde de man naar het Zuiderzieken huis, (Van een onzer versslaggevers) Op i juli van het vorige jaar werd de 68-jarige sociale verzorger J. van der Hoeven uit Vlaardingen op de A veling in Rotterdam met zijn bromfiets door een personenauto aangereden. De man liep een gebroken been en inwendige kneuzingen op. Zondag is hij aan de ge volgen van dit ongeluk, dat hem dus ruim een half jaar geleden trof, in het Djjkzigtziekenhuis overleden. (Van Onze correspondent) Op weg naar zijn werk heeft de heer A. Vonk uit Hoek van Holland dinsdag morgen zijn enkel gebroken. Op een ge deelte van de weg slipte hij met zijn fiets en kwam te vallen. TT;' het ziekenhuis vervoerd. (Van een onzer verslaggevers) TN HET onlangs verschenen be- -1 jaardenrapport, dat het Econo misch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland in opdracht voor het Schiedamse gemeentebestuur maakte, komen tal van opmerkin gen en conclusies voor die niet alleen van belang zijn voor het Schiedamse gemeentebestuur. Zo kunnen o.a. de slotopmerkingen van dienst zijn voor kerkbesturen, verenigingen, SG, enz. In deze slot opmerkingen wordt gesteld, dat vooral de leeftijd een belangrijke rol speelt ten aanzien van het tijd bestedingspatroon. Het is weliswaar niet zozeer het ouder worden op zichzelf, maar de over het algemeen hiermee gepaard gaande afnemende validiteit en vi taliteit. Zowel beperkingen van lichamelijke aard, maar ook het verminderen der geestelijke vitali teit doen het daadwerkelijk deelne men of het belangstelling hebben voor verschillende vormen van tijds besteding bij het rijzen der jaren afnemen. De specifieke bejaardenontspanning, zoals beschreven in een paragraaf over de bejaardensociëteiten, vertoont een enigszins ander beeld dan boven is ge schetst. De bejaarden (van 6670 jaar) hebben namelijk een geringere belang stelling voor de sociëteiten dan de ou- Hfj is naarldere leeftijdsgroepen (7175 jaar). Eerstgenoemden zijn, nog -enigermate (Advertentie) WAT LAAT maar daarom met niet minder vreugde begroet, vallen de zer dagen de nieuwjaarswensen van de vrienden uit het buitenland op ons bu reau. Van dat bureau zijn zeer onregel matig de groeten naar dat buitenland gegaan. Naar collega Velthoen in Ameri ka om te vertellen dat Wchiedam nog steeds Schiedam is. Hij, die onze actie ve voorganger was, schrijft dan. perio diek het geschrijf van Johannes Lura. dat hij onze kolommen waardeert en dat is wat waard want niemand beter dan hij weet hoeveel energie het kan kos ten de dagelijkse hoeveelheid van zeven kolommen nieuws, van en over Schie dam te spuien. UIT Duitsland, het jonge soms is het van hem Duitsland, Frankrijk, Spanje, Italië," Griekenland, komt perio- Gereformeerd Jeugdhuis: NCVB-Cen trum, jaarvergadering en vertoning film koninklijk bezoek aan Schiedam, 20. Musis Sacrum: Jubileumfeestavond Schiedamse Politie Muziek Gezelschap, Concert en toneel, 20. Monopoie: Schiedamse Filmkring, Ver toning Jonas, 20. Passagetheater Huldigingsavond Wil ton Fijenoord, film De Twaalf Gezwore nen, 20. Dagblad ,,De Rotterdammer" Schie damse redactie Lange Kerkstraat 82. tel. 66382 b.g.g. tel. 64154 of 115588 toe stel 51 (b.g.g. na 18 uur 80037) alleen voor redactieaangelegenheden. Agentschap H. J. Troost, Aleidastr. 23. teL 63451 (alleen voor klachten, adver tenties en abonnementen b.g.g. telefoon 115588). Belangrijke telefoonnummers: Brand alarm 69123, politie-alarm 64666; GG en GD waarschuwing 69290. Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan o. Grote Kerk, „Zeven eeuwen Grote ot St Janskerk". 9—17. 'Stedelijk Museum: „Spiegel aan de Wand" Historische costuums, 10—17. diek het geschrijv van Johannes Lura. Bij de CJV is Johannes uitstekend be kend. Hij was de beminnelijke artiest die tijdens de vakantiefeesten schilde rijtjes maakte in het gebouw De Jeugd- haven. En passant gaf hij de wanden een feestelijk tintje en met zijn weelde rige haardos luisterde hij de CJV-fees- ten op. Lura houdt van Schiedam, dat blijkt telkens weer uit zijn ontboezemin gen. Hij is verrukt van de bedrijvigheid in de havens. MET EEN aanval op onze integri teit vraagt hij ditmaal of ons mooie museum niet een zaaltje ter beschik king heeft voor een jong artiest. Hij on dersteunt die vraag dan met de opmer king: ,,Sie kommen doch viel herum und horen vieles". Jaja, Johannes, we zouden er met de CJV over kunnen spreken of misschien komt er een plaats in de permanente zaal van het kunstcen trum. Afwachten want organiseren vraagt tijd. Johannes heeft niet alleen belangstelling voor de schepen, hij vraagt ook of hier nog de goede jene ver wordt gebrand. We zullen dat be amen want mogelijk levert het devie zen op als deze jonge kunstenaar het overal verder vertelt. GEBAKKEN vis en maatjesharing („Die Matjesheringe" schrijft hij) hebben ook al zo'n bijzondere indruk op hem gemaakt en ..na, wie hiesz es mixed pickles". Hij schrijft zelfs Ne derlands want we lezen: ..Heerlijke pa tat met Om eerlijk te zijn is de lofzang op onze havens het uitbundigst. Hij deelt mee dat het verbliif op Maas boulevard en Hoofd, bij Wilhelrmnaha- ven en Wilton Fiienoord de meeste in druk op hem heeft gemaakt. Hij noemt het af- en aanvaren van de schepen, het vermogen om van oud roest nieuwe schepen te maken. Voor het zien van kunst, wat hij zo graag deed, moest hij naar Rotterdam. Beeldhouwwerken mo gen misschien wel niet op de schjone Schiedamse raten staan. Daarom nam Lura foto's van zichzelf naast beeld houwwerken in Rotterdam. OVERLEDEN VV Sterrenben?. SS j". echtg van B van der Spoel: B SchoJte. 8 jr: H Snikkers. 87 jr: M C van ïeperen. 64 jr wecHnve van K Win kel* D van der Kooi, 66 jr eihtg van C van Homveiingen: A J Klootwijk, 60 jr; M van Dijk, 31 jr: D Deiji, 76 jr. sterker gebonden aan activiteiten die niet specifiek tot de bejaardenstaat be horen. Naast de belangrijke invloed van de leeftijd speelt ook het inkomen ten aanzien van meerdere facetten der tijd besteding een rol: het al of niet met va kantie gaan is hiervan een duidelijk voorbeeld. Het hébben van hobby's daar entegen is sterk afhankelijk van het door d§ bejaarde vroeger uitgeoefende beroep. Het bleek namelijk dat bejaarden uit de hogere en middengroepen over het algemeen meer hobby's hebben dan zij die vroeger als arbeider werkzaam wa ren geweest. Zo is in het vorengaande ten aanzien van verscheidene activitei ten naar een, zij het beperkt, aan tal factoren gezocht, die bepalend zou den kunnen zijn voor de belangstelling en de daadwerkelijke deelneming aan deze activiteiten. Hoewel niet alle in deze paragraaf besproken factoren (leeftijd, geslacht, enz.) met alle ter sprake gekomen acti viteiten in verband zijn gebracht, en ook toetsing op de betrouwbaarheid der ge constateerde verbanden buiten het be stek van dit onderzoek viel, meent het ETI toch wel tot enige algemene sugges ties te kunnen komen voor het beleid van instanties, die zich met het wet en wee der bejaarden in de gemeente be- zighouden. Geconcludeerd wordt: In verband met de beperkingen die het ouder worden met zich meebrengt ten aanzien van de mobiliteit der be jaarden, zou het aanbeveling verdienen organisaties te stimuleren of wanneer zij niet aanwezig zijn, in het leven te roepen waarvan de leden de bejaarden thuis opzoeken ofwel bij zich thuis uit nodigen, en daarbij zorgen voor het ver eiste vervoer. Naast deze meer individuele adopta- tie van een bejaarde kan men ook den ken aan groepsgewijs te organiseren uitstapjes, die overal te lande en ook in Schiedam reeds ingang hebben ge vonden. De bovenbedoelde organisatie heeft ook tot taak organen voor maatschappe lijk werk of voor gezinshulp te informe ren over die gevallen waar de bejaarde hulp van node heeft, en die tot dan toe aan de aandacht zijn ontsnapt. Ook auto diensten voor kerkgangers, maar ook voor het bezoek aan kinderen, familie, enz. kunnen als noodzakelijk worden be schouwd. Zo nu en dan zijn het financiële om standigheden die beletten dat bepaalde vormen van tijdbesteding worden ont plooid. De mogelijkheden om hierin ver andering te brengen, liggen zeker niet voor de band. Het ETI is echter van mening dat verschillende instanties, waar mogelijk, financiële steun moeten verlenen. Ten aanzien van de meer specifieke bejaardenontspanning, die zich ontplooit (Van onze correspondent) De politie-te Maassluis -heeft de 20-ja rige H. P. uit Maassluis .aangehouden, die op 26 januari eeen bromfiets gestolen bleek te hebben. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Het gecombineerde vervoer van auto's en personen in één toestel blijkt popu lair te zijn bij de Britse vakantiegan gers. De British United Air Ferries -— de luchtvaartmaatschappij, die dergelij ke diensten onderhoudt tussen Southend bij Londen en het continent (o.a. Rotter dam) heeft namelijk aangekondigd in de komende maanden het aantal vluchten belangrijk uit te breiden- Met ingang van april zullen om. da gelijks vijf diensten op Zwitserland wor den uitgevoerd. Tot dusverre wordt da gelijks een retourvlucht gemaakt Vo rig jaar werden op deze lijnen 4000 auto's vervoerd. Voor 1963 verwacht men er 10.000. De Luchthaven van Rotterdam heeft vorig jaar 149.655 reizigers verwerkt, ruim 9500 of zeven procent meer dan in 1961. Het uitgaande verkeer nam iets meer toe dan het inkomende. Het goederenvervoer daalde van 7,2 tot 7,0 miljoen kg, hoewel 1,1 miljoen kg meer werd ingevoerd dan in 1961. De uitvoer liep terug van 5,7 tot 4,4 miljoen kg, aldus een publicatie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam. (Van een onzer verslaggevers Dinsdagavond waren in de bovenzaal van de Harmonie, waar de Studiekring Vlaardingen bijeen kwam, beslist minder aanwezigen dan bij andere bijeenkom sten. Een der oorzaken was de feest avond die de Vlaardingse Middenstands Centrale tezelfder tijd in de Stadsgehoor zaal organiseerde. Minder belangstelling dus, maar be slist geen teleurstellende avond, want daar zorgde de 'bekende journalist Hans Kievid wei voor, die op boeiende wijze een causerie hield over „Van Columbus tot Castro". Hierbij werd vooral de an ti-westerse politiek van Fide! Castro aangeroerd, die als vooruitgeschoven pion nog steeds een pistool op de borst van Amerika is. De heer Kievid, thans perschef van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht, bereisde enige jaren lang op intensieve wijze Latijns Amerika. Hij schetste de aanwezigen de achtergron den die hebben geleid tot de gebeurte nissen op Cuba en de politieke onrust in heel Latijns Amerika, waarbij kolo niale uitbuiterij. ernstige rassentegen stellingen, economische monopolies, grootgrondbezit, kwalijke diktaturen en een ontwakend nationalisme hun rol heb ben gespeeld. Aan een uitvoerige be schouwing onderwierp de heer Kievid de sterke anti-U.S.A.-stemming, gevolg van vele kapitale blunders, de corruptie en de diverse revoluties die vaak het poli tieke beeld hebben beheerst. in de bejaardensociëteiten, meent het ETI dat zowel het gemeentebestuur maar ook andere organisaties en instel lingen deze vorm van tijdbesteding in sterke mate moeten stimuleren en bij staan. Men zal een zodanig klimaat moeten scheppen waardoor de inspanning der bejaarden zelf een zo groot mogelijk effect kan sorteren. Naast de hierboven besproken active ring van bepaalde vormen van ontspan ning kan ook gedacht worden aan het stimuleren der activiteiten, die de be iaarden een produktieve bijdrage doen leveren aan de gemeenschap. Een voorbeeld van stimulering van de daadwerkelijke activiteit der bejaarden kunnen de rapporteurs zien in de in Eindhoven opgerichte Coöperatieve Werkgemeenschap „Sterk door Werk". Gezien de belangstelling voor dit „expe riment inzake nutttige vrijertijdbesteding verdient het aanbeveling na te gaan of een dergelijke werkgemeenschap ook in de gemeente Schiedam kan worden gerealiseerd. Tot slot merken de rapporteurs, dat een groot deel der bejaarden geen prijs zal stellen op de in bovengeschetste te stimuleren activiteiten. Een groot deel der bejaarden heeft ook objectief ge zien deze activiteiten geenszins nodig; een opdringen of het willen .betrekken van genoemde personen in speciale ac tiviteiten voor bejaarden moet dan ook worden voorkomen. Het is echter wel zaak die bejaar den op te sporen, die bij de activitei ten zouden kunnen zijn gebaat. In de eerste plaats is het echter de bejaarde zelf, die zijn leven na het moment van pensionering naar eigen wensen en inzicht vorm en gestalte moet ge ven. De verschillende instanties die nen alleen stimulerend op te treden en te helpen daar waar het gewenst en nodig is. (Van een onzer verslaggevers) Vele tientallen 'hebben dinsdagmiddag in de raadszaal van het Schiedamse stadhuis afscheid, genomen van -e ge- m-eenteaceountant de heer A, M. van den Bos die deze week met pensioen gaat. Hij woont sinds lang in Aerdenhout. Deze receptie was „anders dan anders". Er werd niet gesproken. Tijdens de vergadering van B. en W. was in intieme kring afscheid genomen van deze functionaris. Daarna hebben vele ambtenaren en verder voorname lijk -bestuursleden van woningbouwvere nigingen e.d. in de raadszaal de hand van de heer Bos gedrukt. Ook brachten zij cadeautjes naar deze afscheidsrecep tie. Een modern meubel met een modern geluid PHILIPS AFMETINGEN: 23 x 55 x 21 Desgewenst kunt u gebruik meken van het BOOGAARD-KREDIET i Contant 98.— 4 x 50.— per maand200.— (Van een onzer verslaggevers) SCHOOLGEBOUW van de dr. Kuyperschool in de Stadhon- dersiaan in. Schiedam is in slechte conditie. In het keurige jaarverslag 1962 van deze school vertelt bet hoofd de heer L, van den Berg, dat er plannen tot verbetering zijn. Er zijn besprekingen tussen schoolbestuur en architect. Enkele kasten moesten worden ontruimd omdat het water van het dak naar binnen stroomde. Dit ge- houw bestond op 1 november veertig jaar. De oudercommissie heeft toen een feest georganiseerd. Binnen een week waren de gelden binnen zodat aan de kinderen op 1 november een gezellige feestmiddag kon worden geboden. Bo vendien kregen zij naast tractaties een ballpoint met inscriptie. Het Vertrek van. vele Schiedammers uit de oude wijken naar Nieuwland is ook bij de Kennen Williams. Amerikaans on derminister voor Afrikaanse zaken, zal van 2 tot 23 febrari een bezoek aan Al gerije. Nigeria, Kongo, de Rhodesische federatie en Egypte brengen. Hij zai met de autoriteiten van de betrokken landen spreken over verscheidene as pecten van de Amerikaanse politiek je gens Afrika. NAAR aanleiding van een aantal vragen van het Schiedamse so cialistische raadslid J. Dijkstra aan het college van B. en W. van die stad betreffende ernstige fouten in constructie en afwerking van te Schiedam gebouwde Dura-Coignetwo- ningen hebben wij ons in verbinding gesteld met directie en bestuur van de Woningstichting Lombardijen en de Bouwvereniging „Patrimoni um", twee Rotterdamse woning bouwcorporaties, die de beschikking hebben gekregen over volgens het systeem Dura-Coignet gebouwde wo ningen. Te Schiedam zou een niet gering per centage van het aantal binnen- en bui tendeuren moeten worden vervangen ot in het gunstigste geval bijgeschaafd. In vloeren van vele douchecellen zouden onverwacht gaten vallen. Een aantal aanrechten zou scheuren vertonen. Mu ren, plafonds en schoorstenen zouden veel water doorlaten. Zoals men weet, worden deze Dura- Coignetwoningen opgebouwd uit grote in de fabriek aan de Eemhaven ver vaardigde betonelementen, die op de bouwplaats als wanden, bodems en dek sels van „dozen" worden opgesteld en dan met beton aan elkander verbonden. In tegenstelling met hetgeen de heer Dijkstra in zijn vragen aan het Schie damse college van B. cn W. stelde, heb ben zowel de woningbouwvereniging „Patrimonium" als de woningstichting Lombardijen geen bijzondere klachten. Volgens hun overtuiging ondervinden de bewoners van door deze corporaties be woonde huizen geen ernstiger ongemak ken dan de bewoners van elke andere nieuwe woning. Van grote gaten of scheuren heeft men te Rotterdam over het algemeen f.een last. Men acht de mogelijkheid r.iet uitgesloten, dat het hier het „zet ten" van de woningen betreft, wat bij de meeste nieuwe gebouwen, hoe goed geconstrueerd ook. voorkomt. Is het: bouwwerk eenmaal „gezet", d.w.z. is de ondergrond tot rust gekomen, dan zijn gewoonlijk eenvoudige voorzienin gen voldoende om de scheuren en gate» definitief te dichten. Trekkend houtwerk, dat bijschaven of soms vervangen van deurenen. ramen noodzakelijk kan maken acht men nor- maai bij eik nieuw huis. Nieuw hout werk is altijd pos na enige tijd uitge werkt. Van doorlaten van water is volgens de Rotterdamse woningbouwcorporaties geen sprake, behalve voor wat betreft enkele eenvoudig te verhelpen lekkages in sommige vlak onder het platte dak gelegen etages. Wel heeft men soms erg vochtige muren geconstateerd, vooral in keukens. Daarbij is echter altijd gebleken, dat men te doen had met eondens- water en -water- uit het beton zelf, geen wa£er van buiten dus. De oor zaak was in dat geval onvoldoende ventilatie. MeM heeft zelfs waargeno men dat in enkele keukens alle ope ningen met papier waren dichtge plakt, zodat de wasem van het koken nergens heen kon en zich wel op de muren moest afzetten, terwijl ook het uit de nieuwe muren vrijkomen de vocht geen uitweg kreeg. Het vrijkomen van grote hoeveelheden vocht uit de muren treedt op in elk nieuw bouwwerk. Dat maakt harder sto ken en meer ventilatie dan in een ouder huis noodzakelijk. dr. Kuyperschool merkbaar. Er kun nen namelijk vele kinderen een plaats krijgen op deze school. Het leerlingenaantal daalde in 1962 met 27. In 1963 mogen vier leerkrachten les geven, op 1 september wordt de leer- lingenschaal verlaagd zodat het hoofd hoopt dat ook dan nog vier leerkrach ten'in dienst kunnen blijven. In een jaar verhuisden elf leerlingen naar Nieuw land. Mej. Verkade geeft les in de klas sen 1 en 2, de heer Baatenburg de Jong in 3 en 4, mej. Kleywegt klas 5 en de heer Van den Berg in 6. Op 1 april zal afscheid worden geno men van mej. Kleywegt. Zij heeft een betrekking aanvaard aan een christe lijke school in Zeist Dank wordt ge bracht aan mevr. Van Waardenburg, die zieke collega's heeft vervangen. Ook de heer Siemons heeft op dit gebied goed werk gedaan. In de dudercommissie kwam enige verandering. Mevrouw Pas- schier-Blom en de heer Van Bochove traden af. De nieuwe commissie is als volgt samengesteld: voorzitter H. J. Kalfsbeek» secretaris A. Goudzwaard. Lekstraat 101, penningmeester C. C. Bijl, Prins Mauritsstraat 26, leden me vrouw Maan-Hofman en mevrouw Vex- kade-Gille. De zesde klas van de2e gereformeer de school gaat van 18 tot en met 23 maart naar het Schoolbuitenhuis in Oos terhout De klassen 4 en 5 zullen op' 2 September een reisje met het schip De Oranje.maken...De paasvakantie is van 1222 april, de Pinkstervakantie van 3—- 7 juni en de zomervakantie van 15 juli 19 augustus. De heer Van den Berg pleit voor de volledige invoering van de vrije zater dag. Deze zal nu op 27 april ingaan en op 28 september eindigen, maar de heer Van den Berg meent dat het mogelijk moet zijn om binnen een week tot invoering van de vrije zater dag voor het gehele jaar over té gaan. De tekenleraar Henk de Looper heeft dit jaarverslag treerd. kunstzinnig gefllus- O De Schiedamse commissie van het algemeen sociaal fonds ter bevorde ring van de volksgezondheid „Draagt elkanders lasten", deelt mee dat aan vragen om hulp van het fonds uitslui tend kunnen worden ingediend bij de secretaris, de heer T. N. A. van Est, Geert Reindersstraat 36c. Bë aanvra gers dienen tenminste een half jaar lid te zijn van een christelijke bond. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter: C. C. Bijl, Pr. Maurits- straat 26a; secretaris: T. N. A. van Est, Geert Reindersstraat 36c en pen ningmeester J. A. Koudijzer, Paulus Potterstraat 55a.* Vrijdag overschreed het gezamenlij ke tegoed van inleggers bij de spaar bank anno 1820 te Schiedam de veer tig miljoen gulden. Ter illustratie van i de enorme groei moge dienen dat or: 23 augustus 1960 het obligo de dertig' miljoen en op 29 april 1959 de vijlen- twintig miljoen bereikte. DEZE (oud) Koninginnebrug en de (verouderde) Buitcnsluis in Schie dam vormt een van de knelpunten in de waterkering van het dijkiichaam RotterdamHoek van Holland en bo- '.■endjpn vormt het in deze verkeersader een l.jüle-neck. De gemeente Schie dam h'.udt al jaren het oog op dit punt omdat bij de februariramp 1953 is ge bleken dat de Buitensluis in Schiedam niet meer voldoet aan de eisen. Telkens weer staat hier het water hoog tot aan de huizen in de omgeving. Telkens weer slaat het water over de te lage sluizen. Jaar in jaar uit be spreekt de gemeente de plannen voor Schiedam-Zuid. de gehele omgeving zal i worden aangepast aan de plannen i voor de buitenwaterkering. Tot -teleur- I stelling van de gemeente Schiedam echter is nog steeds geen overeenstem ming mot alle instanties bereikt over de bouw van het millioenenproject dal een nieuwe Buitensluis alsmede een brug over de Schiedamse Voorhaven zal omvatten. De vloedplanken zullen dus nog wel blijven staan bij de huizen aan de Voorhaven. Het recreatieterrein bij de vijf torenflats aan de Maasboulevard kan nog niet worden voltooid omdat de dijk nog niet is opgehoogd. De hui zen vlakbij de Koninginnebrug kunnen nog niet worden gesloopt. Het verkeer door Schiedam kan nog niet over Maasdijk en Westfrankenlandse- dijk omdat deze traverse minder ser vice biedt dan de gebruikelijke over belaste verkeersader Burgemeestei Knappertlaan - Koemarkt. En perio diek praat de Schiedamse overheid over de noodzaak van bouwactivitei ten aan Schiedams waterfront, dit ter bescherming van de enorme woonge bieden achter de waterkering en te vens in het belang van het omvang rijke verkeer voor de grote bedrijven langs de rivier. HET BESTUUR van de Stichting Rot terdams Vakonderwijs voor Kappers* Rovak heeft de gemeenteraad verzocht de oprichting van een kappersvakschoolf nodig te verklaren. Op grond hiervan* kan het bestuur zich tot de minister vatij onderwijs, kunsten en wetenschappen) wenden met het verzoek de stichting-sub^: sidi-e te verlenen op basis vam-öfeiJNi^ verheidsonderwijswet. In een mtvosfiagf' adres aan de raad laat het:'stichüngsfc stuur zich afkeurend uit foyer? hfifcaÏQÉfe de wethouder van onderwijs-ge»roerdë?MB|§ leid inzake zijn plan een gemeentelijke! vakschool in het leven te 'roepen, zónde» de stichting in de gelegenheid te. strife»- haar afgeronde plannen aan hem te rnö-s? tiveren. Ongeveer een. jaar geledealichb-v! te de directeur van ■öe"'-,RQtêèedainral|:- kappersvakscbool, de toenmalige wethou® der-van onderwijs in -over .-zijn ••plana«jp om zijn particulier, instituut: onderrTtó.? brengen in een. stichting. Tijdens de- tweede besprekingzei deze laatstéi'SjïÖ heer A. J. v., d. "Vlerk,dat hetvhö^l speet, dat hijde oprichting, van*"des stichting, die in nauwe samenwerJcingg met de gemeente een kappersvakschból* zou exploiteren, niet zou* kutmea Atetk- nen, .omdat' zijn. ambtstertjaijiis'-Öi^J Later na.- zijn ambtsperiode *~?vët;4§ klaarde de heer V., d„ Vleifc 'ziëiutbe^^ het voorzitterschap van de oa te ritetehS stichting op zich te nemen. Daags voor? de oprichtingsvergadering 'liet hij echtei«. weten, dat hij om redenen van „politiè&è^ aard" de hem aangeboden- fimctie'fafetij kon accepteren. Desondanks werd dé"! stichting op 20 december 1962,in het'lé- ven geroepen. - TEVOREN, in september 1962, bad dé directeur der Rotterdamse Kapperx- vak-schooi vergeefs om een onderhoud met de nieuwe wethouder van onderwijst de heer R. Lange rak, verzocht. Na het tweede verzoek In november 'kreee- de heer Becourt een telefoontje van een naaste "medewerker vande heer Laage- rak,. die meedeelde „dat de wethouder een gemeentelijke vakschool stichtte eu. later wel eens contact met de riichlingï zou zoeken". De mededeling wekte verrassing, om dat de heer Reconrt de wethouder een blik had gegund in de inmiddels hijna afgeronde plannen en hem rik stuk ter" inzage had gegeven. Bijna twe weken geleden ontving dé heer RecOurt de uitnodiging bij dewet- houder te komen. „Tijdens deze gele genheid dankte de wethouder de heer Reconrt voor zijn vruchtdragende verk— zaambeden, die toch maar tot resultaat?' zonden hebben, dat er nn een... gemeen telijke kappersvakschool zou komen, aangenomen, dat de gemeenteraad van Botterdam hem de wethouder een**- nodigverklartng zou geven", aldus het: adres. Wethouder Langerak deelde voorts mee niet te overwegen op korte termijn met de stichting samen te werken, maar met de meeste spoed een voorstel be treft ende de oprichting van een gemeen-? lelijke schooi aan de gemeenteraad te? doen toekomen. MET NADRUK stelt het bestuur, dat!; het begin december 1962 een verrock? tot afgifte van nodigverklaring heeft uit- gesteld in de verwachting, dat de wet-' houder ket bestuur eerst zon willen ho- - ren en het van onsportivltelt zou geiul-. gen de wethouder op deze wijze do pas af te snijden. Verder deelt het bestuur mee te hebben besloten tot aankoop van Instituut Reconrt, behoudens verkrijging? van subsidie. De stichting zal enige ja ren met deze geheel nieuwe vorm van vaknljverheidsouderwijs experimenteren en gelijktijdig plannen voor een school met een grotere capaciteit ontwikkelen. De kosten worden op ongeveer f 100.000 per jaar geraamd, welk bedrag volledig. door subsidie en eigen baten kan worden - gedekt. Eenparig staat het bestuur op het standpunt, dat de ontwikkeling van kappersvakonderwijs op nijverhefdson- derwijsbasis zonder meer een taak is van een stichting, die desgewenst nauw zai samenwerken met de overheid en met een leder, die vaknijverheidsonder- wijs voor kappers voorstaat. F «PPARft'

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 1