lonkelend juweel de TRAP op MUZE J dierentehuis krijgt meer subsidie 1 Koude, vorst Uw sigaretten te droog 1 3 ROXY U 3 de ras-sigaret Sloopdood voor Navarra s.s. Grenswijziging wordt noodlottig gebeuren B. en W. van Maasland in pre-advies 1300 STEMMEN nissen Twee jongens vangen zeehond Meer verlichting in Vlaardingen I sstssi pagina 4 2 A WOENSDAG 30 JANUARI 1963 Toneelconcours Kioistcuaar bemoedigt onze zieken mm voor creativiteit Olid-Schiedam Kimstbnnrt Beethoven I °jp verzoek Alleen asyl Roxy koopt u altijd In goede conditie, ook als het vriest. Want Roxy Is door de grote verkoop altijd vers. Hier zijn 3 goede tips om de versheid van uw Roxy tot de laatste sigaret te behouden. Stop een stukje appelschil in het pakje, zodra er 2 of 3 sigaretten uit zijn. U zult verrast en verheugd zijn hoe lekker vers uw Roxy's blijven. Vouw het papier van het pakje op naarmate het pakje leger wordt. De sigaretten worden dan stevig bijeen gedrukt, blijven daardoor langer vers. Leg uw pakje Roxy nooit bij de t kachel of verwarming neer. De kelder t of een koele kast Is de beste plaats /ffi om uw slof Roxy op te bergen. */%ft Feestavond Volksbond bejaarden genoten s frrirnr/y IfJITZICHT op het nieu we Jeruzalem geeft ie muurschildering in de ial van Eudokia. Daar- iee heeft de kunstenaar jGer van Iersel willen af- Itoyfcen t>an. de gewoonte \tvandversieringen voor (--ieJcenAuizen te baseren lop het Samantaan-mo- Hef. Qer van Iersel heelt in- jplaats^ van de aandacht lie jjchten. op hulpbehoe- IVeixdheid, het leven van leen stralender kant bena derd. Hij heeft in zijn schildering het levens- boonnmcitief aangewend dat hij ook heelt gebruikt In zijn bekendste werk: het glas-in-betonraam in De drie toneelverenigingen Van Overschie gaan weldra een toneelconcours honden onder «u^sjclën van de Wijkraad, die Uit waardering voor dit initiatief de kosten van een Jury xal dra ken. D.1.0. atart op 15 februari, «laorna volgt de R.K. Toneelver- VRlgbtg fetir.) en Inter Ami nos fil maart), in „Masica" aan tie Lugt worden uitsluitend „pre- ifeière*" gebracht, De Jury be staat uit de bere.n Jan Èvenvijn ■en Qer. van Veen. Driehonderd zangeressen en kattgei* willen de koorzang be- Vorderen in Krimpen a. d. Us- ael-Aan bet concert in „De -•Hank"» Alb. schweitzerlaan, -"«wertteo mee: „Excelsior". 'sJQnavemande. ,.B rugkoor". •Jufauate" en .Juliana,", Den 'llaag' „Botterdam-Vreewijk", fj'ïketer V. Veen, blokfluit, en jWlra r. d-Panne, orgel. Otjd#r leldüvg van Bernard Verboom, wordt een gevarieerd ftrogranama uitgevoerd, waaroo- J:«Ier numaxn waarvan in 186Z ("«raoruoofoonvlsttn sdjn gemaakt. de Hervormde Pauluskerk te Rotterdam. De levensboom bepaalt de zieke mens bij Open baringen 22: „En de bla deren van het geboomte zijn tot genezing der vol keren." De levensboom in het Palestijnse landschap symboliseert Christus als Eersteling in de nieuwe bedeling. Zijn gebogen Hoofd (midden in de boom geschilderd) is het kernpunt van de gehele conceptie- Van Iersel, die waar schijnlijk over veertien dagen zijn werk zal heb ben voltooid, maakt ook gebruik van een raam van geapplikeerd glas. Het licht achter het raam doet het glas fonkelen als een veelkleurig juweel. De glinstering van edel stenen, waarop het nieu we Jeruzalem zal zijn ge grondvest. ,',Ik heb met dit werk eigenlijk een opgewekte noot willen verlenen aan het altijd afschrikwekken de karakter van een zie kenhuis," zegt Ger van. Iersel. rxmm Ger van Iersel bij een fragment van zijn wand schildering, waarmede hij een opgewekte noot wil bren gen in het ziekenhuis „Eu dokia". Jan 4e Winter werkt aan ben gfovt mozaïek, een com binatie van glas en steen. Achtenzeventig treden tellen de trappen naar de grote zolder van een pand aan de Vlaardingse West- havenkade waar hij zijn atelier heeft ingericht. Daar voert de kunstenaar Jan de Winter (23), die nu twee jaar in Vlaardingen zijn opdrachten uit. Kunst schilder en glazenier is hij. Thans werkt De Winter aan de .grootste opdracht die hij tot nu toe kreeg: acht betonplaten met mozaïek, die bestemd zijn als gevel panelen voor een nieuw. ge bouw van een automobielin dustrie in Eindhoven. Het zijn combinaties van glas- «n steenmozaïek; dat geeft een beter effect dan wanneer met één soort wondt gewerkt. De stukjes worden in spiegelbeeld op een gro te kartonplaat geplakt. Zo gaan ze straks naar ^Eind hoven. Daair komt 'er een laagje beton overheen en vervolgens worden de crea ties omgekeerd op de uit ge glazuurde stenen, bestaande gevel geplaatst. Vóór zijn diensttijd werkte De Winter als glazenier bij de gebrs. Hendriks in Schie dam. Ook was hij nog een poosje plateelschilder bij „De Porceleyne Pies" in Delft. Eenmaal uit het uni form, wilde hij vrij man zijn. De mogelijkheden wa ren in de diensttijd duide lijk gebleken: hij ontwierp een fraai gebrandschilderd raam' voor net R.K. kerkje Oud-Vrijland in Schaarsber- gen, waarmee hij bepaald eer Inlegde. Ia Vlaardingen mocht hij al verscheidene opdrachten uitvoeren: mozaïeken, goua ches en schilderijen. In het voorjaar wil hij gaan expo seren. Als dat lukt zal het precies een jaar geleden zijn dat hij aan de Academie voor Beeldende Kunsten slaagde voor de akte Deco ratieve Nijverheid, nadat hij reeds eerder die voor Teke nen en Schilderen had be haald. De Winter schildert 'zowel figuratief als abstract. Het laatste vindt-hij het moei- !dijkste"tnaa)r :hef bevredigt hem het meest. „Abstracte schilderkunst is met niet concrete vormen kleuren en lijnen harmoniëren, alleen maar om een bepaalde stem ming te kweken", zegt hij. Uiterlijk heeft de Vlaar dingse kunstenaar niets van de moderne artiest. Maar in nerlijk heeft de kunst hem helemaal gegrepen. „Com mercieel redactiewerk kan ik altijd nog wel krijgen, maar zolang er kunstop drachten blijven komen is dat de bedoeling niet". TjARlJS vril voor een I niet-Franse kunstenaar rioffal eens een onneem- Ibcre vesting zijn. Daar ze telen de grote impresa rio's die de toegang naar Ide concertpodia bewaken. Eenmaal tot zover doorge drongen, ig het maar de vraag of het de als feodale vorsten beslissende critici I behaagt, naar je te komen luisteren. Doen ze het, dan maS je nog het gevoel heb- Ibett, in de berenkuil te zitten. If och is Piet y eenstra, 33 jaar, leraar piano aan de Stichting Rotterdamse Mu- Iziekschool en recensent van cms blad, naar de Lichtstad getogen. Wont Jvoor hem heeft impresa rio Valmaléte beslist, dat de deuren zullen worden I geopend van de Sale de VEcole Normale de Musi- qve, de beroemde instel- IUnff waar Cortot, Thibaut en Casals triomfen hebben gevierd. Veeiwtra zal er woensdag 6 februari een recital geven. Op verzoek brengt hij het heethovenprogramma dat hij vorige week vrijdag in Rotterdam heeft uitgevoerd, t.w. de So minuten vergende ,J33 Veranderungen iiber einen Walzer von A. Diabelli, ge flankeerd door de sonate F gr.t. opus 10 no. 2 en die in ki.t. op. 57, Appassionato. De in Nederland, vrijwel nimmer uitgevoerde Veranderungen zijn de laatste vijf jaren niet meer in Parijs gehoord. Fr is dus de nodige aantrekkingskracht. Onze pianist-criticus maakt 8 februari een radio-opname die later zal worden uit- ffezónden; een Nederlands-Frans programma met Pijper en Ortel (van ieder de derde sonate) en Debussy. Mogelijk volgt daarop nog een televisie-optreden. De'parijzenaars hoorden Veenstra voor het eerst in 1961. Pas verleden jaar ont dekte hij bij kennissen in Parijs dat de recensies over zijn debuut gunstig waren uitgevallen en dat zelfs hernieuwde kennisma king werd verlangd. Dit opende de ■Weg voor een tweede optredem. Slaagt hij, dan zal de impresario hem op de lijst van altisten" plaatsen, waaruit andere contacten, zoals tournees, kunnen voort vloeien Een impresario loopt geen enkel risico: de concertgever moei alle kosten dragen. E>it heeft de leiding van het Anjerfonds doen besluiten Piet Veenstra, gehoord zijn fvuzikale prestaties tot dusvereen tegemoetkoming te verlenen. Wij wensen onze collega-in-het-schrijven van harte succes. Schiedams uitbreiding heeft de stoot gegeven voor een merkwaardig facet van het culturele leven dat nu langzaam tot ontwikkeling komt. Sinds eeuwen staan de Schiedammers bekend om hun zuinigheid. „Sehiedam- metje Droogbrood" is de oude scheldnaam. Zelfs de schatrijke branders- en dis tillateurs verstrekten geen geld voor cultuur. Zo bleef de stad ondermeer versta ken van beeldhouwwerken. Langs de binnenhavens staan nog wel de herenhuizen als de protserige tekenen van de welvaart van hun eerste be zitters, de branders uit de vorige eeuw. In de binnenstad worden de allang verouderde huisjes van de vroegere branders- knechts verlaten. Vrijwel al le Schiedammers prefereren een nieuwe woning in Nieuw- land en Kethel. De leegstaande, bijna on- oeivoonbare, huisjes hebben een verbluffende aantrek kingskracht op artiesten. Vooral uit Rotterdam komen de mannen die de vloeren van de woninkjes met beton verstevigen, die gaten in de wanden bepleisteren en die hun atelier inrichten Reeds hangen er de abstracte en surrealistische werken van recente herkomst bij vele vierkante meters. Meer schilders zouden in Schiedam willen wonen sn werken als de sanering van Oud-Schiedam maar vlotter verliep. Ze hebben daarbij vooral het oog op de histo rische en pittoreske omge ving van de Oude Sluis waar het „vakgebouw" van het Zakkendragersgilde nog troont. Als deze huisjes leeg komen ontstaat hier een „kunstenaarsbuurt". Cineast Jan Schaper heeft van B. en W. al als residen tie het monumentale „Zak kendragershuisje" gekre gen. Hij legt er nu de laat ste hand aan een filmdocu mentaire over Schiedam. Hij werkt er voor de TV en met zijn aanhang van jeug digen hoopt hij van dat Zak- kendragershuisje een cultu reel centrum te maken. (Van een onzer verslaggevers) B. EN W. van Vlaardingen willen de subsidie voor de Stichting Vlaar- dings Dierentehuis aanzienlijk verhogen, mits de eigen Inkomsten van de Stich ting, o.a. door verdubbeling van de pen- slonprljzen, jaarlijks fi.900 zullen be dragen en er op de uitgaven 2.750 per jaar wordt bezuinigd. ■De subsidie bedraagt thans 1.000 per jaar boven een bedrag dat gelijk is aan de rente en aflossing van de door de gemeente verstrekte lening van 15.000 voor de bouw van het te huis. Omdat de aanstelling van een bezol digd beheerder nodig was heeft het be stuur om vertioogde subsidie gevraagd en de daarvoor aangevoerde redenen achten B. en W. gegrond. •Het college ging er van uit dat de stichting een drieledige taak vervult Ca) het opvangen en korte tijd bewaren van zwerfhonden („asyl"); b) het tijdelijk huisvesten van huisdieren („pension"); c) het asyl verlenen aan en verzorgen van andere dieren dan honden, het ge durende lange tijd toewaren van zwerf honden en andere specifieke taken van bescherming van dieren („dierenbe scherming"). De kosten van to) dienen geheel voor rekening van de eigenaren te worden ge bracht, die van c) voor rekening van de sfd. "Vlaardingen e.o. van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Die ren. De gemeentesubsidie, zo schrijven B. en W. aan de raad, is bedoeld tot dekking van een deel van de kosten ad a). Als normen voor de subsidteverboging hebben B. en W. een percentage van het brutoloon van de beheerder en een percentage van de inkomsten van de- stichting gekozen. Onder inkomsten wer den in dit verband verstaan donaties, giften, opbrengst acties, collecten, op brengst pensionprijzen, bijdragen van de dierenbescherming en vergoedingen. Het college acht een verhoging van de subsidie met 50 pet. van het brutoloon van de beheerder en 53,33 pet. van de eigen inkomsten van de Stichting nor maliter voldoende om de exploitatie van het asyl zonder tekort te doen sluiten, •mits de eigen inkomsten jaarlijks 6.900 zullen bedragen en er 2.750 op de uitgaven wordt bezuinigd. Omdat de besprekingen over de ver plaatsing van het teüuis vertraagd zijn achten B. en W. het billijk de verhoog de subsidie van 1 januari 1962 af te ver lenen. Voor 1962 dient ten behoeve van de beheerder voor twee maanden sub sidie geraamd te worden. (Van een onzer verslaggevers) rpERWIJL ze opde pier te Hoefe van J Holland stonden te vissen, zagen de Maasdijkers Kors Kleijwegt en Jaap Vrengdenhil eeni-zeehond .tussen schor sen en stenen liggen. Onmiddellijk lie ten zij het visgerel te de steek om te trachten het dier te vangen. Het kostte wei heel wat moeite het te genstrevende beest te overmeesteren, maar ten slotte moest de zeehond zich gewonnen geven. In triomf werd de vreemde buit op de schouders naar de Seinpost gebracht. Bij de Seinpost keek men wel vreemd op van deze vangst, maar vandaar is de niet alledaagse pierbezoeker naar de diergaarde te Rotterdam overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) De Vlaardingse gemeenteraad, die 7 februari in openbare vergadering bij eenkomt, krijgt voorstellen tot het aan brengen en verbeteren van openbare ver lichting te behandelen. Het financieel meest omvattende is dat voor het bin nenkort aan te leggen gedeelte van de Marathonweg, dat evenwijdig loopt aan de Floreslaan. Hiervoor zijn nodig 43 lichtmasten met kwiklicht-armaturen. De geraamde kosten bedragen 70.700. Verder is gebleken dat het stuk Maas- sluissedijk van Markt tot Van Beetho- vezLsingel dat een verkeersgeluid ende functie vervult, over onvoldoende ver lichting beschikt Er is een plan ontwor pen. voor het plaatsen van 58 lichtmas ten met fluorescentie-armaturenDit gaat ƒ27.000 kosten. Voordat dit plan in zijn geheel wordt uitgevoerd zullen ech ter eerst enige proefmasten worden ge plaatst, om het effect ervan te kunnen beoordelen. Dan is, in verband met het realise ren van, het saneringsplan voor de om geving van de Kornelis Speelmanstraat en de Achterstraat, een plan voor het aanbrengen van openbare verlichting ontworpen, dat bestaat uit vijf lichtmas ten en 13 gevelarmaturen. Hiermee zal naar raming 11.500 gemoeid zijn. En tenslotte is in de praktijk gebleken dat de verlichting van het plein bij sta tion Vlaardingen-Oost onvoldoende is. De hier aanwezige lichtbron moet ver vangen worden door een 14 m hoge mast met een Siemens-armatuur, waar voor de gemeenteraad, met inbegrip van bijkomende kosten, een krediet van 6800 wordt gevraagd. 1S3 Een 33 meter lange Titan raket is gisteren op de luchtmachtbasis Vanden- berg gelanceerd. Enkele minuten later verklaarde een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht dat de lance ring kennelijk een succes was. (Van een enzer verslaggevers) Vele bejaarden vaa de afdeling Vlaar dingen van de Volksbond tegen Drank misbruik hebben maandagavond in de grote zaal van gebouw Excelsior weer plezier beleefd tijdens de halfjaarlijkse feestavond. De heer D. v. d. Ende zei in zijn welkomstwoord veel respect te hebben voor de aanwezigen, die ondanks het slechte pad, zich tog naar de zaal hadden begeven. Hij moest toegeven, dat de avond wel laat in het seizoen gegeven werd, maar zei niettemin, dat de tweede avond er heus niet bij zal inschieten, maar dat deze nog volgt. Het gezelschap "Boelero" uit Rotter dam zorgde ervoor, dat de stemming onder de bejaarden niets te wensen over Het. De medewerkenden waren: The Melody Makers (accordeonisten), Boelero met zijn magische vingers, Jossy en Co met internationale zang en de pia nist Paul Renes, die tevens voor de conférence verantwoordelijk was. Door het instorten van een woning complex in Tripoli in Noord-Libanon zijn dinsdagavond veertien mensen om l het leven gekomen. Hoe wel alien in 4e grote zaal van De Vluchtheuvel zaten, zijn de bezoeken $0 onderavond, uitgeschreven door 4e Herv. Oranjescbool te Maasdijk, de halve wereld door gereisd. Dat zoiets, gezeten 10 gemakkelijke atoelen, kon, Was te danken aan de bekende reiziger- Correspondent Win» van Dussel, die, op oiteodlginr van bet bestuur van ae Schoolvereniging een causerie hield over het opderwerP "Van Kremlin naar Caplteol" - Het hoofd der school, de heer F. N. Noordam opende deze vrij-druk bezoch te vergadering, waarna de heer Van Dussel op een gezellige wijze de luis teraars als het ware meenam in een Daffodil van Parijs naar Moskou. Le vendig schilderde hij het stadsbeeld uit deze stad, waar een grote lichtreclame opwekt Reist de wereld rond per Aeroflot En dan te weten dat niet één Rus een passport bezit! Op een enorm doek projwtfeerde Van Dussel schitterende dia's, beelden to nend uit Perzië, Afganisthan, Japan, Ca nada en V.S. Over deze 58.000 tan lange tocht deden Van Dussel en zijn reisge noot 16 maanden, in welke tijd 27 lan den bezocht en doorgereisd worden. Over eik land wist de spreker iets aparts te vertellen, daarbij zijn woorden illustrerend met mooie kleurendia's van enorm formaat. (Van onze rechtbankverslaggever) TTET Argentijnse vrachts, hip Navarra is verkocht aan de sloper! 11 net roemruchte stoomschip, dat in het afgelopen jaar veel van zich heeft doen spreken, is voor 226.000 in handen van het slopers bedrijf N.V. Frank Rijsdijk in H. I. Ambacht overgegaan. Onder voorzitterschap van mr. L. van Byk werd de Navarra woensdagmorgen door de Rotterdamse rechtbank gerechtelijk ver kocht. De inzet van de executante was 70.000, Er werd tot 204.000 geboden, waarna tenslotte de Navarra op 22.000 werd afgemijnd. VANZELFSPREKEND stellen. B. en W. van Maasland in hun pre-ad vies voor de raadsvergadering van vrij dagavond voor Ged. Staten te berich ten. dat Maasland zich niet kan ver enigen met de ontwerp-grenswijzigln- gen. Zij herinneren de raadsleden er aan dat deze kwestie reeds enkele malen eerder heeft gespeeld. „Dan be hoeft het nauwelijks betoog datw ij de totstandkoming van de grenswijziging als een volstrekt noodlottige gebeurte nis zouden beschouwen, niet alleen voor onze eigen gemeente, maar nog meer voor de juiste ontwikkeling van de Randstad Holland", zo stelt het college. B. en W, van Maasland handhaven aan ook de inhoud van hun pre-advie- zen, die werden behandeld in de raads vergaderingen van 20 oktober 1961 en 29 april 1960. In dit nieuwe pre-advies gaan zij in op enkele punten, die nog nader toelichting behoeven. Zo be treurt het college dat in de memorie van. toelichting van Ged. Staten nau welijks aandacht is geschonken aan de argumenten, die van Maaslandse zijde m de afgelopen jaren zijn aangevoerd. Wanneer men een zo ernstige ingreep ln bestaande grenzen wil doen als bier net geval is had men daarvoor dieper gefundeerde en minder aanvechtbare motieven moeten zoeken, aldus B. en W Wat de woondruk op de Rechter Maas oever betreft, stelt het pre-advics dat de ze voor Vlaardingen en Maassluis niet aanwezig Is en ook niet te verwachten. Ten aanzien van beide steden rijst zelfs de vraag of de groei niet veel minder zal blijken dan eerst werd verwacht. „De pas sage in de memorie van Ged. Staten dal Maassluis in beperkte mate een woonfunc tie zal vervul Jen voor het Botlekgebïed onderstrepen B en W „Inderdaad zal Spy. kenisse en omgeving hierin kunnen voor zien". En zij wijzen erop dat leiders van grote industriële bedrijven op de zuidelijke Waterwegoever sterke aandrang uitoefe nen om met name Bridle in de eerste plaats als gemeente van huisvesting voor werknemers in aanmerking te doen ko men. Ook wijzen B. en W. op de „expansie der Randstad in uitwaartse richting", zo als die voorkomt in de nota inzake ruim telijke ordening van Nederland, samenge steld door de rijksdienst voor het Natio nale Plan, overgenomen door de regering. Het blijft ondenkbaar nu en in de toe komst dat grote groepen werknemers van de aan de zuidelijke oever gevestigde in dustrieën blijvend hun woongebied aan de noordelijke oever zouden vinden. Laat men, voordat men onher roepelijke beslissingen neemt, zich af vragen of het nodig en gewenst is dat Vlaardingen en Maassluis het aantal in woners bereiken dat de betrokken ge meentebesturen zich voor ogen stellen". Uitvoerig handelt het pre-advies over de noodzaak om Midden-Delfland open te houden, o.a. als groene buffer tussen en long voor de grote steden; over de waarde van dit gebied en over de richt lijn in de nota ..ruimtelijke ordening", die het behoud van een agrarisch middenge bied noodzakelijk stelt. Wat de recreatie betreft, memoreren B. en W. het uitbrei dingsplan „Maaslandse Vlieten en Som meer", waaruit het streven blijkt de re creatieve waarde van Maasland te ver hogen. Instemming wordt betoogd met wat de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan In haar advies aan de Kroon Inzake het streekpian-Westland heeft gesteld over karakter en ligging van het open gebied. „Naar onze mening I» voldoende bewezen dat Vlaardingen dit gebied wenst om er zo mogelijk indus trieën te vestigen om voor de toekomstige bewoners van de ln een geforceerd tem- oo uit te voeren noordelijke woonwUke* emplooi te vinden", aldus B. en W. Tttt j Maasland.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2