Transport na vorst ook voor moeilijkheden Pagodemouwen bij Heim, overhemden bij Carven Francis Poulene (64 j.) in Parijs overleden Joachim a weer in van kou WONEN MET PLANTEN AM? Heesch rouwt: H. Ruijs toch nofif overleden Feijenoord won van" versterkt Cannes Vierlandenwedstrijd fcenrturnen heren Oudenhoorn is weer de srote kanshebber Puntgave grammofoon platen in alle genres Dit is nu eens een opruiming waar muziek in zit. Carven Patou DOJNDERDAG 31 JANUARI 1963 [DE ROTTERDAMMER '**r AS/S O.OU 30 cm langepeelplaat8.90 f 4.90 Profiteer! Maar kom snel! HEIM: CARVEN: PATOL Bij bar weer (Van onze moderedactrice) PARIJS, donderdagochtend Bij Jacques Heim is de collectie uit drie modellen opgebouwd. Ten eerste is er de tailleur met rechte rok en tonnetjes jasje. Boven de taille staat het jasje wijd af, zowel van voren als van achteren. Men krijgt het idee, dat de mode-ont werper de a.s. moeders ter wille heeft willen zijn met dit model, maar hoe sympathiek-dat-oók zou zijn, de pakjes lijken onstoch geen succes te worden. Séhaukvraag De Franse componist Francis Poulene (64 jaar) is gisteren in zijn woning te Parijs plotseling aan een hartaanval overleden. Hij was pas uit Maastricht, waar het Lim bi trgs Symfonie Orkest onder An ti: Lieu een concert van zijn wer ken uitvoerde, teruggekeerd. En na de successen in ons land dit plotselinge einde. Midden in alle plannen, midden in zijn levenslus tig leven. Oplossing damvrnag Bridge Zaterdag 23 februari Invul'puzzel Oplossing vorige pttxzel Metalen boekenkast. Hoog 170 cm, diep 25 cm en breed 100 cm. 6 meter boekenruimte. Het rek is zwart, de planken zijn rood, grijs en geel >a!on japon in gezellige uitdessins. Modern g®- >iooitio rok en 2/4 mau ve n. Gemakkelijk te was- ien en snel weer droog, /.aten 42 t/m 50 Heerlijk warme wollen of wol-mousse dameshand schoenen. Prima pasvorm. Rood. geel, groen of bleu ..Supraphon" 33 toeren langspeelplaten. Ruima keuze uit een groot assor* timent prachtige klassieke werken. Dé kans voor muziekliefhebbers! 25 cm iangspeelplaot Heel handig is deze wand- blikopener vervaardigd van roestvrij staai. In 3 standen verstelbaar. Voorzien van een mag neet voor het vasthouden van het deksel Elektrische gasaansteker, 220 Volt Met drukscha- kelaar en ophangbeugel, kompleet met 2 meter snoer en kontaktstop. 1 jaar garantie 3 Delig kristal geslepen toiletstel. Staat leuk op Iedere toilettafel. Kies uit de kleuren groen, geel, rose, blauw of transparant Nylon jongensjacket. Ge heel doorgestikt. Met polyester voering, dua heerlijk warm. Donker blauw. Van 6 t/m 14 jaar. 6 jaar Een prachtige kans om uw servies aan te vullen! Crème aardewerk borden, van prima kwaliteit. 3 platte of 3 diepe borden jeans overall van zware kwaliteit satijn jeans, met voratelbaar eiaatiek In de rug. Sanfor dus krimpvrij. Veel zakken. In de kleu ren blauw of khaki en Ideeën voor Iedereen door W. AMESZ 3 dessertbordjes 0.85 Hoogstraat- SCHRlfmtJKE EN TElEfONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Hoogstraat- Pfeinw.g Ho® V tnet planten een aparte, gezellige sfeer in liet Interieur kunt scheppen. Over vensterbanken met planten - plantenbakken - jierpotten moderne plan- tenvensters- planten op kurk- "schors en boomstronken - plantenhangers - planten vi trines.» verlichting en ver- vvarming van planten - bij zondere piantenarrangemen- ten, enz. Êen bron van Inspiratie voor elke plantenliefhebber. Hoogstraat Pfeinweg Alleen geldig vrijdag f februari 1963 Hoogstraat - Pleinweg Wegen» inventarisatie zijn onze zaken Hoogstraat, Pleinweg en Mathenesserplein op vrijdag 1 februari 1963 tot 13.00 uur gesloten '^ÜSiSI Met 29 fraaie foto's; In kleurrijke band Verkrijgbaar fa <Se boekhandel K.V. 8EBR. ZOMER KEUNINQS UlTfiEVERSMfj - WAQENIH0EN Schledamseweg 145 - Straatweg 59 - Pleinweg 152 - Tel. 134700 Asterlo 29-31 (Tel. 174200) - Winkelcentrum Hoogvliet (Tel. 1Ó0822) Tailleurs: wijde rondom af staande jasjes; mantels: korte pagodemouwen; japonnen: prinsessemodél en verhoogde taille; materialen: openge werkte stoffen, veel crêpe, maar ook katoen. Kleuren: zachte nuances geel, paars, hardroze. Tailleurs: sluiting met een knoop, even wijkende voor- pandjes. Blouses; geïnspireerd op het overhemd met schou derstuk. Rokken: meestal recht maar ook wel geplisseerd. De heel strakke rok heeft afgedaan. Kleuren: veel zwart, vooral als fcmd voor boemdessins. Tailleiirs: schuïngesnedén rkken mét rechte voorbaan, tingen, variërend van de zij- sluiting tot opengevallen rechte panden. Iets smallere schouders dan bij de overige couturiers. Kleuren: veel ranje, groen, marineblauw, beige en grijs, maar dat alles naast het wit, dat de boven toon voert. In een hospitaal in Grand Rapids in de Amerikaanse staat Michigan is woens dagavond de Nederlander, de heer H. Ruijs, overleden. De heer Ruijs had een zware hartoperatie ondergaan. Vorige week was in het plaatsje Heesch In Noordbrabant door de inwoners een ac tie op touw gezet om geld bijeen te krij gen voor de operatiekosten en voor de reis van het echtpaar Ruijs naar Ame rika en terug. Zondag was reeds een be drag van 10.000 gulden bijeen gebracht middels collectes, voorstellingen, loterij en enz. Er was in totaal 30.000 gulden nodig. In Heesch heerst thans grote versla genheid. Nog niet lang geleden had de echtgenote van de heer Ruijs telefonisch verteld dat de toestand van haar man langzaam vooruit ging. Volgens de art sen was 'de heer Ruijs nog juist op tijd geopereerd. De actie in Heesche wordt ondanks het droeve nieuws van het overlijden voortgezet. Het geld blijft immers nodig voor de operatierekening en voor de te rugkeer van mevrouw Huijs. De verladers en vervoerders heb ben grote zorg over de toestand van hun vervoermateriaal. Vorst, grote gladheid en sneeuw stellen bijzonder zware eisen aan dit materiaal. Afge zien van de grote risico's en gevaren, met de mogelijkheid van schade aan mensen, voertuig en lading, moet ernstig rekening worden gehouden met de gevolgen van aantasting van chassis encarrosserie door zout en pekel, dat in zo ruime mate is ge bruikt bij de gladheidsbestrijding. Dit verklaarde de heer K. van der Vegt, voorzitter van de auto-techni sche en economische commissie van de algemene verladers en eigen ver voerders organisatie (E.V.O.) gisteren op een bijeenkomst van deze organi satie in Utrecht. De weersomstandigheden, aldus, de heer Van der Vegt, hebben het wegver voer wel voor zeer moeilijke problemen geplaatst. Het is, geenszins te verwach ten dat na de vorstperiode de verkeers- en vervoersmoeilijkheden meteen volle dig opgelost zullen zijn. Bij deze lang durige vorstperiode is reeds grote scha de toegebracht aan de wegen en de op- dooi zal op zeer vele plaatsen deze schade nog groter maken. De wegbeheerders zullen zich voor de noodzaak geplaatst zien om tijdelijk een aantal wegen wegens de opdooi voor het zware verkeer te sluiten. De E.V.O. heeft zich reeds tot de diensten van provinciale en rijkswaterstaten ge richt met het verzoek bij het treffen van maatregelen de belangen van het weg vervoer niet uit het oog te verliezen en zonodig in overleg met de gemeentebe sturen, wegbeheerders en vertegenwoor digers van het wegvervoer de meest be langrijke toevoerwegen naar de ver schillende industriële gebieden open f». houden, - Van der Vegt deelde voorts mede, dat in ons land een verplichte keu ring van motorvoertuigen te ver wachten is. In de omringende landen is deze keuring reeds lang verplicht, terwijl in ons land in vele kringen stemmen zijn opgegaan om ook hier de keuring van bepaalde categorieën van voertuigen verplicht te stellen: -- —i-.-tf.": Feijenoord, dat het zonnige zuiden dacht op te zoeken voor de laatste voorbereidingen voor de Europese be kerwedstrijd tegen Reims, is daarin niet geslaagd. Voorlopig althans nietj want de oefenwedstrijd die de Rotter* dammers woensdag in Cannes tegen een versterkt plaatselijk elftal speet den, had plaats onder barre omstan digheden. Het veld was bedekt mét een dikke sneeuwlaag en tijdens de wedstrijd beperkten dikke neerdwar relende vlokken het zicht tot enkele meters. Er waren dan ook slechts honderdvijftig toeschouwers. Feijenoord deed het rustig aan, legde het accent op de verdediging en wob met 10, doordat middenvoor Kruiver m de vijftiende minuut de enige doel- rijpe kans van de Rotterdammers benut te. Het elftal van Cannes versterkt met de Monaco-spelers Hess, Taberner, Thomas en Mistre opereerde voort durend aanvallend, zonder evenwél ge vaarlijk te kunnen worden. De Rotter damse verdediging greep steeds reso luut in en bleek zich op het gladde tel; rein goed thuis te voelen. Minder go ég vlotte het in de aanvalslinie. De acties werden in een te langzaam tempo uit gevoerd en de enige doelrijpe kans kreeg Feijenoord in de vijftiende minuut, toen spil Aüonneau in plaats van weg, té werken de bal voor de voeten van, Krui ver schoof, die slechts in het verlate» doel behoefde te schieten (1—9). Vaat het overige stelden de verrichtingen vait het Feijenoord-team de kritische Frans* kijkers enigszins teleur. Feijenoord speelt zaterdag 2 februari tegen de Franse tweede divisieclub Tou lon. Oorspronkelijk stond er voor zater dag een ontmoeting met een militair team op het programma. Het tweede originele punt in de col lectie is de pagodemouw. Deze mou-" wen zijn kort, ook bij de mantels en reiken slechts tot de elleboog. Maar intussen hebben ze een breedte be reikt die formidabel is. We schatten soms wel een meter wijdte. Ten derde is er de aansluitende prin- sessejapon, die het figuur, ook het mid del, zeer goed aangeeft, zonder strak te zitten. De rok valt vrijwel recht. De drie ideeën werden met talloze variaties in overvloed gebracht, maar de grond gedachte bleef toch dezelfde. Een onverwachte uitzondering, die iedereen weer helemaal „wakker" schudde, was een. charlestonjurk van maagdenpalmblanw dof leer. Aan het lange lijf was een. rokstrook gezet van 'lëreh franjë^ën ^daaronder 'wérd ge dragen een "kuitbroek van het zelfde leer. Er was bijzonder veel hardroze, alle nuances geel van een zacht groen-geel van onrijpe citroenen, botergeel en zon nekleur tot oker. Verder natuurlijk wit, ook enkele zwarte japonen en een en kele keer een heel mooie kleur paars. In dit huis is het middel vrij hoog ge plaatst en de bolero weer in ere her steld. De mantels waren ruim en recht. Meestal een doorgehaalde ceintuur in het achterpand, waardoor dit licht in- rimpelde en met een martingale aan de voorzijde. Ingewikkelde naadversieringen geven een heel bijzonder cachet aan de man tels. En vooral bij de mantels zien. we dan de pagodemouwen. Ook de tailleurs hebben deze mouwen. DD 7 dag 13-8 cursief inspringen De stelling ontstond in een ontmoe ting tussen Eliskases (met wit) en Hölzi, die in Oostenrijk (1931) werd gespeeld. Het is duidelijk dat wit de beste kansen heeft, maar hoe kan hij Öïgf het beste uitbuiten? Heel eenvou- •df&'zegt Eliskases: in één zet! pit: Kgl, De7, Tco en g3, pi a3, b2, fZ-gZ en h5. Zwart: Kh8, DdA Td8, Le4, pi a6, b5, e6, f7 en hl- Wit speelt en wint snel. Carven heeft een reeks alleraardigste tailleurs. De jasjes sluiten meestal met een knoop in de taille en de voorpandjes raken elkaar nauwelijks. Andere hebben tweemaal drie kleine knoopjes als slui ting. Ook is er een los voorpandje. Bij Car ven is de boezem opeens belangrijk ge worden. Ze mag „puissonante" zijn. Car ven spreekt dan ook van een „duiven- lijn". Door een wat bol afstaand befje wordt het effect verhoogd. Het staat de hyperslanke mannequins wat vreemd. Het overhemd, waarvan de mouw nu in heel de haute couture verschijnt, heeft volgens eigen zeggen Carven zeer geïnspireerd. Blouses hebben dan ook een schouderstuk en overhemdmouwen, die meestal op een geplisseerde rok ge dragen worden. In iedere collectie vindt men wel enige geplisseerde rokken, hoewel de algemene lijn van de rok toch ruim maar reehI is. Als materialen veel tweed, zijde en ook katoen in vrolijke kleuren, maar dikwijls doorgeweven met zwart, wat mooie schaduweffecten geeft. Veel zwart als fond en daarop donkerbruine bloem motieven. Verder blauw in nuances, geel, beige en rood. Een van de aardigste creaties van Pa tou Is de gastvrouwenrobe. Een eenvou dige hoog aan de hals sluitende zwarte blouse gedragen op een lange nauwe wit te of gekleurde rok. Soms is het maie- vlotte schrijfwijze van Poulene, al verbaasd staan. Er ontstemd meer religieuze muziek, en deze hadden een eenvoud, een innigheidwaar door ze onmiddellijk aansloeg. De ernstige Poulene vindt men op zijn allergrootst in zijn opera „lies dialogues des Carmélites", geschreven op het be roemde gelijknamige boek van Georges Bemanos. Poulene weet hier met de een voudigste middelen, maar o zo geraffi neerd toegepast, het aangrijpende verhaal te vertellen van de kloosterzusters, die tijdens de Franse revolutie gevangen ge nomen eh geguillotineerd worden In 1957 kreeg deze opera haar première in de Milanese Scala en sindsdien staat ze op het repertoire van vrijwel alle operagezelschappen, uitgezonderd de Nederlandse opera. Na de „Dialogues des Carmélites", volgde .Da voix humaine", de eenacter op tekt van Jean Cocteau en ook dit behaalde een groot succes. Zo is Francis Poulene heengegaan en met hem een stuk Franse muziekgeschie denis. Immers, Poulene behoorde tot de zg. „groupe des six", die zich verzette tegen het Debussy'lsme (niet tegen De bussy), tegen het zwevende, vage, het overgevoelige, en aan deze zes, Milhaud, Durey, Auric. Honegger, Poulene en Tailleferre Is dus weer een ontvallen. In ons land kwam hij de laatste jaren zelden meer. Maar men kende hem hier als voortreffelijk pianist en als vaste be geleider van de bariton Pierre Bemac. Levenslustig?Poulene heeft zijn liefde voor het goede leven, voor de vro lijkheid en spot openhartig beleden in vele liederen, in menig pianowerk. Maar naast deze luchthartige, speelse kant tsaan de ernstiger, lyrische werken die een grote verfijning en gevoeligheid bergen, zoals de prachtige, smartelijke cantate „Figure humaine", geïnspireerd op het verschrikkelijke leed tijdens de Duitse bezetting van Frankrijk in de 2e wereldoorlog. En dan komen u>ij aan de diepste, misschien de ware grond van Pou- lenc's kunst, nl. zijn religiositeit. Zijn ,J,itanies a la vierge noire de Roca- madouruit 1936 deden menigeen, gewend aan de vlottesoms al te Bij de avondjaponnen, die vrijwel steeds tot de grond reikten werd een snufje vertoond, dat helemaal nieuw was. Een witte japon had een ceintuur, die niets anders was dan een lang snoer zachtblauwe grote parels. Als materiaal veel opengeweven, schijnbaar gehaakte stoffen o.a. van een mengeling van zijde en wol, verder crê pes, echte zijde, organza, crylon en ka toen. De stoffen worden steeds mooier en geraffineerder. Als zomerbont bracht Jacques Heim zomerhermelijn in vertikaie baantjes verwerkt, waarbij het donkere bruin door witte streepjes wordt afgewisseld. De haardracht was verzorgd door de be roemde kapper Alexandre, die de man nequins een heel smalle stijve toet haar boven op het hoofd had gegeven. Het leek op een. handvat. Voor cocktail en avond behoort er een „parure de tête" bij, bestaande uit tros jes druiven die aan weerszijden van de haardos worden aangebracht en tot op de wangen neerbungeien. De druifjes zijn gemaakt van mensen- of paardenhaar of van de mousseline of organza van de japon, waar ze bijgedragen worden. riaal van de rok met enkele grote bloe men bedrukt. De overige avondtoiletten rijn romantisch met wjjtle rokken of aan sluitende fourreaux. De tailleurs zijn bij Patou heel mooi. Zoals in iedere collectie is de rug wat ruim. De rokken zijn hier schuin ge sneden met een rechte voorbaan. Bij de mantels is veel variatie, sommige modellen sluiten, zoals de witte jas van een tandarts, helemaal opzij. Andere hebben een ceintuur en weer andere sluiten helemaal niet. Daar raken de voorpanden elkaar en meer niet. De schouderlijn is bij Patou niet zo breed als bij de overige couturiers. Bij Patou waren vrijwel alle kleuren in vele nuances aanwezig. Mooi "waren de oran jelinten, ook groen, veel marineblauw, beige en grijs. Opvallend waren de enorme bijoux bij de avondtoiletten. Het vaak diepe decolleté was als het ware opgevuld met veelsnoerige kettingen, die twee reusachtige medaillons hadden, die de blotig- heid dun netjes bedekten. In het vorig® vraagstuk van A. A. Polman te Halfweg was dit de stand: Zwart: 7, 10. 17. 18, 19, 20, 29, 40; Wit: 27, 28, 32, 35, 37, 38, 44. pe oplossing luidt: W»t: 35—30 (40x49) 30—24 (19x30) 2722 (18x27) 32x1 (49x14 zie variant) 1x25 (14x46) 25x5. Variant, (zwart 49x23) 37—32 wint. Zuid speelt een contract van vier harten (tien slagen). U zit West en na een uitkomst met troef 8, ziet u de volgende kaarten: B 1 3 C H 10 S 7 2 O 5 A 10 6 4 A V 8 5 S O 86 w o V 10 8 7 2 V9 Z Voor de zaterdag 23 februari in de Sporthal-Zuid te Amsterdam te houden vier-landenwedstrijö keurturnen heren zijn de ploegen van West-Duitsland en de Benelux thans bekend. Voor West-Duits- land zullen uitkomen Gunther Lyhs," J tweede bij de Duitse kampioenschappen; Willy Jascheb en Kurt Michel. Laatstge- J noemde is kampioen paardspringen van, i Duitsland. In de Beneluxploeg zijn opgenomen ■- de Nederlandse kampioen Willy jagers, f; de kampioen van België Andrê Vandaele en de Luxemburger Ady Stephanetti. Peter Post en de Belg Willy Vannit- sen hebben zaterdag in het Antwerpse Sportpaleis de Grote Prijs Willy Lau- wers, een wedstrijd over 60 kilometer achter dernies gewonnen in de nieuwe recordtijd van 58 minuten en 34 secon* den. Het oude record stond met 59.0" op naam van het koppel fan LooyPost. j In een wedstrijd voor de eerste ren- de van het tomooi om de Europese volleybalbeker voor dames heeft Dyna mo Praag zaterdagavond in Praag met 31 gewonnen van V C Hannover. De setstanden waren: 1513. 1015, 1311 en 15—13. i Zuid neemt de eerste slag aan tafel met harten 9 en speelt schoppen 3 na. In. de hand wordt schoppenheer ge legd, West neemt met het aas. Wat is nu het juiste tegenspel? Gevraagd veertien samengestelde Woorden, waarvan het eerste woord met „man" begint en het laatste woord op „man" eindigt. Het tweede woord begint met het laatste woord van no. 1, het derde woord begint met het laatste woord van no. 2 enz. Het aantal pun ten geeft het aanlal letters aan. waar uit eik woord bestaat. liaanse laars waar een temperatuur van 12 graden celcius gemeten werd. In West-Duitsland is het kwik tot min 20 graden celsjus gezakt, maar de Rijn werd van Wiesbaden tot aan de Neder landse grens voor de scheepvaart open gehouden. Er doen zich vele stagnaties voor en de toenemende kou dreigt meer vertragingen te zullen veroorzaken. In Joegoslavië'heeft het voor de twee de achtereenvolgende dag zwaar ge sneeuwd, waardoor In vele delen van het land een verkeersch; os geschapen werd. Sommige gebieden zijn al langer dan twee weken geïsoleerd. Berichten uit Pirot. in Zuid-Joegoslavië, meldden dat hongerige wolven bjj troepen door de dorpen rondsluipen op jacht naar voed sel. 1 het, 2. pet, 3. ore, 4. dra. 5. Jan, 6. dag, 7. ton, 8. esp, 9. dis, 10. rad, li mom. Vert. 12. HEEÏUANSDAM

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2