Kans slechts is op een herhaling academisch" i |Mr. Van Walsum: Trek uit het gebeurde lering Laatste R .T.M.-tramlij 11 wordt autobusroiïte Chroesjtsjef Kamer en Kabinet in fel verzet tegen De Gaulle 0 50 Winterjassen rt: livTERPELLATIK DRINKWATER Hv Anders dan andere GCi 99 Debatten over hartig water" en smaakgrens99 Rijkswaterstaat was wel tijdig gewaarschuwd 39r)49r „De stoom afgeblazen" Busstation in Rosestraat Baby geboren in bestelwagen Tweeduizendste één dag later Ambassadrice cö£f\ %w:-TJwr- KRITISCH BEKEKEN Op ijs gevallen Druk? Schippersfeest in Carnisseliuis WdffLIHG k\\\N ROTTERDAMMER pagina 3 2\ VRIJDAG 1 FEBRUARI ]963 (Advertentie) (Van een onzer redacteuren) TAE (socialistische) wethouder van openbare nutsbedrijven de heer H. W. Jettinghoff, onder wie ressorteren het G.E.B. e.a., de Drinkwaterleiding en de R.E.T., heeft in de gemeenteraadszitting van gisteren bij de debatten over de verklaring van burgemeester air. G. E. van Walsum (zie ons blad van woensdag) meegedeeld: Vragen, vragen jachtige WIN TER JASSEN LEIDEN: Haarlemmerstraat Calamiteiten Verplichting „Goed water" Wellen Haarvelours tapijt Bouc/é breed Neemt U de maat van Uw kamer mee? (Vervolg van pag. 1) (Van onze parlementsred&ctie) DE vijf anti-Franse E.È.G.-landen en Engeland zoeken momenteel actief naar een vorm van georganiseerd overleg. Op deze wijze willen zij het contact onderhonden, dat dinsdag in Brussel dank zij de Franse houding abrupt is afgebroken. Reeds dinsdag avond hebben de zes betrokken landen de mogelijkheid van het opriichten van een dergelijk overlegorgaan onder ogen gezien. Deze mededeling deed minister Luns gistermiddag aan het eind van het Tweede-Kamerdebat over de moeilijkheden, waarin dv Europese eenwording momenteel verkeert. Atoomwapenen (Advertentie) 20 stuks 80 cent Eén man Zo stelde de overgrote Kamer meerderheid zich mét de regering tegenover één man, De Gaulle, die volgens prof- Vondeling een dictator is, die zijn bondgenoten heeft bele digd en onoprecht heeft gehandeld. Slechts de communist Bakker be toogde, dat heigeen in Brussel is ge beurd, niet te wijten is aan die ene man, maar het demasqué is van het imperialisme zelf. Minister Luns voelde zich door deze steun kennelijk gelaafd. Hij noemde zelfs de rede van prof. Vondeling boeiend en constructief en sloot zich gaarne aan bij diens opmerking, dat de handhaving van vrede en vrijheid ïn Europa belangrijker 1 is dan het bereiken van welvaart. En zelfs was het de bewindsman mogelijk, zonder depit mee te delen, dat een be slissing ovep .het jaanhoren van ds Spaanse 'wensen tot associatie met de E.E.G. (Frankrijk is daarvan een voor stander) nog niet is genomen. „Ik mag wel aannemen", voegde hij hieraan toe, „dat die nog geruime tijd op zich zal laten wachten." Minister Luns is gisteravond in Brussel gearriveerd voor be sprekingen. met zijn Belgische collega Spaak. Zij plegen over leg over het toekomstig optreden van Nederland en België in de E.E.G., nu De Gaulle Engeland buiten heeft gesloten. b Alle rekken moeten leeg. Er mag Qeen winterjas meer hangen. Vanaaar deze prijzen, die alles tarten - i 1. Terzake de toekomstige watervoorziening van Rotterdam zal de raad nog een nadere nota ontvangen, 2. De paraatheid van het waterleidingbedrijf zal worden opgevoerd en op het gebied van voorlichting zal alles worden gedaan wat nuttig is, en 3. Alles zal in het werk worden gesteld om hen, die daarvoor in aanmerking kamen zo spoedig mogelijk een koudetoeslag te kunnen uitreiken. Deze kondetoeslag bedraagt 35 voor de grootste categorie en f 50 voor en kelen, aan wie bijzondere prestaties kunnen worden toegeschreven. werkt, dat zou kunnen worden uitge voerd wanneer zich soortgelijke omstan digheden voordoen als in de afgelopen weken het geval is geweest". De heer L. J. Platenburg (rooms- kath.)- „Is men --an gemeentewege niet te laat begonnen met het inlichten van de burgerij? De bevolking voelde z.ch hulpeloos. Mensen, che geen zout mogen gebruiken, maakten zich angstig. Maar het college zweeg. Het bedrijfsle ven is het eerste geweest om te helpen. Waarom is er zo lang gewacht met het waarschuwen van Rijkswaterstaat? Wat heelt het waterleidingbedrijf gedaan ten aanzien van de industrie? Gaat onze re putatie voor hen. die zich hier willen vestigen, met naar de maan?" De heer S. Groenendijk (comm.): „B. en W. zullen direct maatregelen hebben te nemen opdat Rotterdam niet nogmaals voor verrassingen komt te staan. Hoe denkt het college tegemoet te komen aan de financiële schade, die in vele gezinnen is geleden?" Hij ver telde voorts, dat in Moskou de straten 's winters net zo schoon ziin als in de zomer, maar wethouder J. tl. Schilthuis (economische aangelegenheden) onthul de later, dat hij toch niet graag aan Moskou een voorbeeld wilde nemen." „Daar maken de vrouwen *s nachts de straten vrij van sneeuw". Gehavend Voorts zei de wethouder: Het college heeft Inderdaad nog g dacht aan distributie van water aan al le inwoners, doch de middelen om dat plan te verwezenlijken waren niet aan wezig. Wat beschikbaar was, moest ten dienste blijven o.a. van dieetpatiënten. De kans op herhaling van een drink- waterverzilting zoals in de afgelopen da gen is voorgekomen is academisch. De gasvoorziening is niet In gevaar ge weest, maar men was daar niet ver van af. ge- ïn tweed, flavsch en velours, met en zonder ceintuur te dra gen, zowel net rogion ais .met ïhgezette mouw. Voor prijzen die nooit m®s" terugkomen. Zolang de Voorraad strekt. Geen fel. cF schriftelijke orders. -ROTTERDAM: Kocte Hoopo«at Meent KateQdr.LagediJk Wen-Kruiskade t HOOGVLIET: ZEIST: SlotUan YLAARlttNGEN: ue«eid De heer Jettinghoff gaf dit ten ant woord op de vele, vele vragen, die na dat de voorzitter zijn verklaring had af gelegd. aan hem werden gesteld. Alle fracties voerden het woord. Zij waren eensgezind m hun iof jegens het per soneel van de onderscheidene gemeen telijke diensten, dat, naar zij getuigen uitstekend werk had geleverd. Hun kri tiek gold in het algemeen het beleid, zoals dat was gevoerd en de meeste op merkingen en vragen hadden betrekking op het ..zoute drinkwater". De heer J. Reehorst (soc.) vroeg zich af of de algemene voorlichting aan de burgerij wel voldoende was geweest. Sprekend over het ongerief van de laat ste weken (sneeuw, ijs. vervoer, kolen) zei hij: „Het zoute water was de drup pel, die de emmer deed overlopen. Be stuurlijk en technisch is alles gedaan wat gedaan moest worden, maar psy chologisch bezien heeft het college de boot gemist. Waar het in dit debat om gaat is niet om de schuldvraag, maar om opening van zaken". Dr, F. J. Krop (chr.hist.i zei o.m.: „Over het brakke water van de afgelo pen dagen heeft de burgerij in alle duidelijkheid en in alle geledingen zijn vernietigend oordeel gegeven, evenals over de onwaardige situaties, die daar van het gevolg waren en in een grote Europese stad voor onmogelijk werden gehouden. In-grijpende gebeurtenissen kunnen zich te allen tijde voordoen, maar Rotterdam wist deze tot;' nu "toe slagvaardig op te vangen, gedenke de houding' van Rotterdam bij de' storm ramp nu precies tien jaar geleden.' De ze zout-water-misère had kunnen warden voorkomen door eerder Rijkswaterstaat in de arm te nemen". De heer J. Worst (anti-rev.), ook spre kend namens de heer O. N, van Dis (staatk.-geref.) betoogde o.m,: „Het is een vraag of wij ons voldoende hebben voorbereid op, wat ik zou willen noe men, calamiteiten. Op omstandigheden, die op een korte termijn bepaalde maatregelen vereisen en in het bijzon der met zich mee brengen het inzetten van groepen personeel waar dit plotse ling nodig kan zijn. Het lijkt mij. dat het nodig is, dat een plan wordt uitge- (Van tsen onzer redacteuren) Burgemeester mr. G. E. van Wal- [ffum heeft in de gemeenteraadsver gadering van gisteren aan het slot van de debatten, gehouden naar aan leiding yan de verklaring, die hij aan het begin ^an de vergadering aflegde, betoogd, dat het er om gaat welke lering Botterdam alt de gebeartenis- 1 sen van de laatste weken wil trck- I ken. Wij moeten, zo zei hij, een po sitieve instelling zien te vinden. We zouden te dien aanzien iets kunnen I leren van de gemeente Delft, dat ons gemeentebestuur in kennis heeft ge steld van de verklaring, die daar is afgelegd. De Delftse raad heeft het niet biji kritiek gel»ten. Hij heefl zich er over ^-oorden gericht tot de diensten en tot uitgesproken, dat de watervoorziening r de in West-Nederland een zaak is, die de Rijksoverheid ter hand dient te nemen- Ook de Rotterdamse gemeenteraad moet proberen tot een dergelijke positieve oplossing te komen. trekken. Delft zou zich liever helemaal op Den Haag richten, maar Den Haag kan de gevraagde hoeveelheid niet al leen leveren. Eerder had de burgemeester er op gewezen, dat er een verschil van bena dering van zaken is. afhankelijk daar van of de tijden normaal of abnormaal zijn. Hij noemde als voorbeeld het voor stel van de directeur van de drinkwater leiding om een bedrag van 40.000 be schikbaar te stellen om de oude water putten uit de jongste oorlog in orde te maken en enkele nieuwe te bouwen. Dit voorstel werd gedaan in 1958. Op 21 ja nuari I960 besloot de raad die 40.000 te voteren alleen voor het herstel van de oude putten. Het is leerzaam, aldus de burgemeester, om dit in het oog te houden. Ten slotte zei de burgemeester: „De stoom is nu afgeblazen. Er zijn hartige Wij willen niet, vervolgde de burge meester dat Delft aan banden worm gelegd voor wat de levering van water betreft Hij deelde mee, dat het college van B. en W. van Rotterdam het ge meentebestuur van Delft heeft doen we ten, dat het. als het daar prijs op stelt, de band kan verbreken. Mc-n denkt er nu over het grootste gedeelte van het benodigde water van Den Haag te be- (Van een onzer verslaggevers) Het socialistische I'd van de Vlaar- dlngse gemeenteraad dr. a. P. de Jonge heeft B. w- verzocht om verlof lot het houde» vatt een Interpellatie met be- 1 -tkking tot de kwaliteit van het drink water. B. en ff. hebben dit verzoek als laatste punt van behandeling geplaatst op de agenda van de volgende week donder dagavond te houden gemeenteraadsver gadering, die zonodig vrijdagavond zal werden voortgezet. het college. Laten we proberen voor de vraagstukken, die aan de orde zijn ge weest een goede oplossing te vinden op dat, wanneer zich deze moeilijkheden weer zouden voordoen, de hoogste graad van paraatheid wordt bereikt, ik twij fel er niet aan of we kunnen rekenen op de steun van de directeuren. De woordvoerder van de liberalen de heer C. van der Linden had slechts een enkele vraag. „Is het niet mogelijk, dat Rotterdam op korte termijn aan goed water komt? Dan behoeven de restau rants niet meer op hun ramen aan te plakken: koffie van duinwater. Wie zijn toch hier in Rotterdam?" Voorts wilde de heer Van der Linden het verdeelschema voor de Beerenplaat versneld zien. De pacifistische mevrouw A. P. Ste- keleriburg-van Kwawegen wilde ook na der worden geïnformeerd over de voor zieningen, die voor Rotterdam bij de sluis van Vreeswijk zijn getroffen. Ver der betoogde ze, dat in vele gezinnen een mud kolen per week meer is ver stookt dan gewoonlijk het geval is en vroeg ze een extra uitkering voor hen, die minder dan 75 per week verdie nen. Drie wethouders de -heren Jetting hoff, Schilthuis en G. Z. de Vos (Soci ale Zorg en Volksgezondheid ant woordden op de gestelde vragen en la ter sloot de voorzitter nog met een en kel woord de debatten, af. - Wethouder Jettinghoff 'ging zeer uitvoerig in op de tijd. van waar schuwen van Rijkswaterstaat. Op maandag 21 jan, jl. werd geconsta teerd dat het zoutgehalte in het water opliep tot 1785 milligram per liter. Eerst werd gedacht aan 'n tijdelijke afwijking, die al vaker was voorgeko men, en er was hoop, dat de situatie zich bij een volgend tij gunstig zou ontwikkelenToen die gunstige ont-1 wikkeling echter uitbleef dinsdag 22 januari werd 3120 milligram zout in een liter water geconstateerd werden onmiddellijk Rijkswaterstaat en de geneeskundige dienst gewaar schuwd. „Wat zich ging afspelen was in de negentig jaar van het bestaan van het waterleidingbedrijf nooit voorgekomen. We hebben alles ge daan om te proberen de bevolking te sparen voor „hartig water" en de normale „smaakgrens" weer te be reiken," Ingaande op de vraag waarom geen gebruik is gemaakt van de bestaande wellen, zei de wethouder, dat welwater naast veel ijzer ook veel zout bevat, in het oostelijk deel van de stad 500 mil ligram per liter en in het westelijk deel zelfs 2000 milligram. Hij erkende, dat voor deze wellen geen pompen beschik baar waren, maar zegde toe ze te zul len aanschaffen. Een koppelnet achtte hij een illusie. In 1981 werd in Rotterdam 75 miljoen kubieke meter drinkwater verbruikt dertig miljoen was er nodig voor huis houdelijk gebruik, dertig miljoen voor industrieel gebruik en vijftien miljoen ging naar de omliggende gemeenten. Den Haag had in 1961 een verbruik van vijfentwintig miljoen. Hieruit blijkt, dat een koppelaansluiting geen zin heeft, aldus de wethouder. De wethouder meende verder, dat er vier factoren zijn, die er voor zorgen, dat het water in de toekomst zal ver beteren: a. De Beerenplaat biedt gelegenheid gebruuc te maken van water van de Limburgse Maas in plaats van de Rijn. b. De afsluiting van het Haringvliet vermindert de eb en vloed. c. Tengevolge van de Deltawerken wordt de zoutgrens verplaatst. d Door chemische reiniging zal de kwaliteit van het water verbeteren. Tenslotte bestreed de heer Jettinghoff, dat de voorlichting van het publiek van gemeentewege onvoldoende zou zijn ge weest. De leden van de Kelterdam-e gemeente raad hebben in de raadszitting van gisteren het eolleae van B. en W. 111 woorden die niet waren mis le verstaan verteld, hoe zü dachten over zijn beleid ten aanzien van wat we in één woord kunnen samenvatten met het „zoute water". Zo het college had gedacht, da! het ua de verklaring van de burgemeester met het debat wel niet zo'n vaart 7011 lopen, heeft het zich terdege vergist. De raadsleden, die de gevoelens van de Rotterdammers vertolkten, stapelden vraag op vraag en de berg vragen werd zo hoog en omvangrijk, dat vooral de social! ti-rlie wethouder van openbare nutsbedrij ven, de heer W. H. Jettinghoff, onder wiens departement het waterleidingbedrijf valt, zich er niet meer doorheen kon eten en halveiwege bleef steken. En om die reden ging het hele „water"-debat feitelijk uit als een nachtkaars. De heer Jettinghoff stelde alle pogingen in het werk, zonder kleerscheuren uit de berg van vragen te voorschijn komen. Dvat - Item echter niet gelukt Als het ware gehavend zat h(j aan het eind van het de bat in zjjn wet- bouderlijke stoel, in zichzelf ervan overtuigd, dat hij het er niet zo best had afgebracht. Want op die ene kardinale vraag: Waarom duurde het zo lang voordat het zoete water naar Rotterdam werd ge leid?, wist hij geen afdoend antwoord te geven. Ook de vraag waarom de voorlich ting in het begin van de misère zo summier bleef, omzeilde hij met een veelheid van woorden. Goed, we mochten van hem ver nemen, dat „de pers" schuld heeft. Hebben we hem goed begrepen, dan is dat, omdat de kranten over het zoute water hebben geschreven. Dat hadden zij natuurlijk nooit mogen doen. Bij twee gelegenheden is al gebleken, dat de heer Jettinghoff de pers niet te welgezind is. Misschien was hij er gisteren hoos over, dat zelfs zijn lijfblad Het Vrije Volk het niet meer voor hem opnam. Maar goed, wc hoorden van de wethou der, dat er over de toekomstige watervoor ziening van Rotterdam nog een nadere nota komt. We wachten haar met belangstelling af. We hoorden ook en voor de zoveel ste maal dat in negentig jaar nimmer een water-misère van de huidige omvang is voorgekomen. We geloven het allemaal graag. Maar daar gaat het niet om. Waarom werdén niet eerder maatregelen genomen? Overigens, met het Rotterdamse drinkwater is het altijd misère geweest Al jaren ach tereen is het aanbieden van nog een kopje thee in Rotterdamhet enige middel om plakkers van gasten de dear uit te werken. Gelukkig zijn ze de laatste week, geschrok ken van de berichten in „de pers", helemaal weggebleven. De wethouder voor economische aange legenheden, de heer J. U. Schilthuis, die het beleid van de R.O.T.E.B. had te verdedigen, deed dit charmanter en met meer succes. Zijn uiteenzetting was heider, hij illus treerde zijn betoog met goed cijfermateriaal en hij wist veel duidelijk te maken. De burgemeester zei tot slot een verstan dig woord. Laten we proberen, zei hij, voor de vraagstukken, die aan de orde zijn geko men, een goede oplossing te vinden. Graag, meneer de voorzitter, en beginnen we dan roet het drinkwater? Als het lukt mag wethouder Jettinghoff van ons blijven. Advertentie) Morgen begint om 9 uur de radicale opruiming van een grote partij Haarvelours en boudétapijt. Geen coupons of enkele rollen, neen, duizenden meters hoog polig haarvelours tapijt en wollen haarboudé, uit de series van 13.90 en 15.90, worden morgen verkocht per meter voor nog géén tien gulden. t r" Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze belde soorten vast tapijt, Haarvelours en bouclé, 100 cm breed in de kleuren beige, bleu, groen, geel en brons/groen, per meter MAAR WIJ VERNEMEN is het de 1 bedoeling dat op 1 januari 1965 de laatste tramlijn van de Rotter- damsche Tramweg Maatschappij, de lijn van de Rosestraat te Rotter dam naar Hellevoetsluis en Oost- voorne, zal worden vervangen door een autobuslijn. Alle tramlijnen van de R.T.M. zullen worden opgebroken en het eindsta tion aan de Rosestraat zal een auto busstation worden. Een ingrijpende verbouwing zal daar voor niet nodig zijn. Ten hoogste zal het perron moeten worden weggebro ken. terwijl de bestrating in de Entre potstraat enige voorzieningen zal ver gen. Voorts is het de bedoeling, dat de R.T.M.-autobushjnen een goede aan sluiting zullen hebben met de metro, zodat degenen die van de ZuïdhoUand- se eilanden uit Rotterdam bezoeken, straks een vrijwel directe verbinding met de binnenstad zullen hebben, zon der dat de bussen de moeizame rivier- overgang moeten maken. Het staat vast. dat deze regeling het m dienst nemen van nieuw autobus- materieel noodzakelijk zal maken. Ook is aan te nemen, dat ten behoeve van het goederenvervoer het vrachtautoma- terieel zal worden uitgebreid. De moge lijkheid van een regelmatige vraeht- autodienst op de lijn naar Hellevoet- sluis en Oostvoorne is te verwachten. Het tramwegmateneel van de R.T.M is zeer oud. Men verwacht weinig hefl hebberij van eventuele kopers, behalve voor de sloop. voor Geen let. of schrift, belt. De vijftienjarige magazijnbediende A. F. Vuijk uit de Colomastraat in Rotter dam liep donderdagavond bij een val partij op de vijver in het park aan de Westzeedijk een gebroken rechterenkel op. Men vervoerde de jongen naar het Dijkzigtziekenhuis. Maar zoals de Amerikaanse autoritei ten de situatie nu zien, heeft het con flict in de westelijke alliantie voor Chroesjtsjef de mogelijkheid geopend voor een meer agressieve Russische po- litiek. Aangenomen wordt dat Chroesjtsjef onder deze omstandigheden besloten heeft zich terug te trekken uit de kern besprekingen, of deze althans voor eni ge tijd te schorsen om te zien hoe de situatie zich ontwikkelt. Een andere mogelijke factor in de Russische redenering werd door een ho ge Amerikaanse autoriteit bij de Ver. Naties geopperd. Hij dacht dat de Rus sen verder willen praten in Genève zo dat zij de druk kunnen mobiliseren op de westelijke landen van de zijde der iacht met-gebonden landen, di>e lid zijn van de ontwapeningscommissie. De 26-jarige mrs. N. Pope-Pope uit Epe heeft gistermiddag in een bestel wagen van het bungalowpark „Wonder land" te Epe het leven geschonken aan een dochter. Mevrouw Pope is vier weken geleden met haar zes kinderen m het bungalowpark „Wonderland" in Wiessel (gem. Epei gaan wonen, daar haar man als kok 111 het legerkamp "t Harde werkt. Toen de geboorte van de baby zich aankondigde, werd een dokter ge beld, doch deze bleek niet bereikbaar. Een taxi om de aanstaande moeder naar een kraamverzorgster te brengen, was eveneens niet te krijgen. Men besloot gebruik te maken van een bestelwagen, waarin een bed werd gelegd. Onderweg kwam de baby, „Norma Jane" ter we reld. In het Carnissehuis aan de Lepe laarsingel 49 (Rotterdam-zuid) wordt zaterdag weer een familie-avond voor schippers- georganiseerd onder leiding van (is. A. v.d. Most en ds. M. de Wh, Op het programma staan samenzang en vertoning van de film „Schaduw van de boemerang". Medewerking verlenen een christelijk meisjeskoor. Arent v d. Heuvel, orgel en Teun Kalkman, trompet. De avond begint om half acht en eindigt om streeks half elf. Een dag later dan verleden jaar is het 'tweeduizendste schip de haven van, Rotterdam binnengelopen. Het was de met stukgoederen geladen Engelse vrachtvaarder City of York. Bij het begin van de gemeen teraadszitting van gisteren heeft burgemeester mr. G. E. van Wal sum enkele woorden gewijd aan Hare Koninklijke Hoogheid prin ses Beatrix, die haar vijfentwin tigste verjaardag vierde. Hij deelde de raad mee, dat hij haar namens het gemeentebestuur van Rotterdam telegrafisch had ge lukgewenst. Er is alle aanleiding, betoogde hij, om onze dankbaarheid tot uiting te brengen voor de wijze, waarop de Prinses haar taak vervult. Zij heeft bewezen een uitstekende ambassadrice voor ons land te zijn. Een enkele maal ben ik in de gelegenheid geweest te zien hoe zij. in het binnenland, haar taak verricht. En ik ben steeds getroffen door de wijze, waarop zij dit doet. We kunnen er niet dankbaar genoeg om zijn, dat ze in ons midden zich een plaats heeft verworven, die de band tussen haar en ons volk sterker maakt. Op deze woorden van de bur gemeester volgde een hartelijk applaus uit de raad. Zelden heeft mr. Luns uit de Ka mer zoveel steun gekregen als op de ze middag. Ook de socialistische op positie schaarde zich, bij monde van haar fractieleider prof. Vondeling, gaarne achter de Europese politiek van het kabinet. De Pvd A-hoogleraar ontpopte zich zelfs als een van de felste bestrijders van de anti-Europe se houding van de Franse president De Gaulle. Het is nog niet zo lang geleden, dat het in de Kamer juist de socialisten waren, die de minister van buitenlandse zaken van een te uitgesproken anti-Franse houding be schuldigden, zo merkte mr. Van Dijk (lib.) naar aanleiding hiervan ter loops op. De meeste sprekers lieten hun betoog uitmonden in de vraag, wat in de naaste toekomst moet worden gedaan. In zijn beantwoording van hun opmerkingen maakte mr. Luns allereerst melding van de bovengenoemde voortzetting van het overleg tussen de Vijf en Engeland, Het is. zo vervolgde hij, formeel juridisch mogelijk, dat de Vijf met Engeland ver der onderhandelen over Engelands toe treding tot de E.E.G. Het tekenen van een eventueel akkoord is echter een an dere zaak. Ook staat Groot-Bntannië aarzelend tegenover een dergelijke voortzetting van» het overleg. Wat de samenwerking in de bestaan de organisaties betreft, minister Luns voorzag allereerst moeilijkheden binnen de NAVO op het punt van het beheer over de atoomwapenen. De samenwer king met Frankrijk binnen de E.E.G. zal moeten worden voortgezet, maar, zo deelde mr. Luns de mening van veel sprekers, zeer zorgvuldig moet worden bezien of men een aantal beslissingen, die in E.E.G.-verband nog moeten wor den genomen, zal nemen, en zo ja, wan neer. *1 O (C CABALLE Een van die beslissingen as het ratifi ceren" van de associatie-overeenkomst me* de aan de E.E.G. verbonden Afri kaanse landen. Frankrijk is hierop zeer gesteld. Prof. Vondeling opperde de sug gestie, de overeenkomst niet te ratifice ren. Voor zover de betrokken Afrikaan se landen zouden worden benadeeld, zouden de Vijf, buiten de E.E.G. en Frankrijk om, deze landen ,hulp moeten verlenen. Immers, het accepteren van deze overeenkomst op dit moment zou betekenen, dat men Frankrijk heel dui delijk in de kaart speelt, Dr. Diepen horst (e.h.), die het Franse optreden overigens eveneens onaanvaardbaar noemde, waarschuwde, hier niet over haast te werk te gaan. Minister Luns betoogde, dat.de steun aan de Afrikaan se landen moet worden gehandhaafd. Mr. Biesheuvel (a.r.) stelde in het alge meen, dat het E.E.G.-raderwerk met mag worden stilgezet. Positief antwoord kon worden gegeven op de vraag van dr. Diepenhorst, het hele verloop van het Brusselse overleg in een witboek vast te leggen, „hoeveel zwarte bladzijden dit ook zal bevatten". De mogelijkheid wordt onderzocht, zei minister Luns, of vanwege de E.É.G.- commissie of de Vijf hieraan kan wor den gewerkt. De onzekerheid over de houding van West-Duiisland weerspiegelde zich ook in dit debat. Dat Adenauer het Frans- Duitse verdrag ondertekende op een mo ment, waarop bekend was, dat Frank rijk het overleg in Brussel wilde af breken ontmoette, op zijn zachtst ge zegd, bij bijna alle sprekers verbazing. „Het is eigenlijk verbazingwekkend", aldus mr. Biesheuvel, „dat de Westduitse regering met volle zeilen m de gaullisti sche valstrik is gelopen. Nu De Gaulle toenadering zoekt tot de Sovjetunie, en waar hij voorstander is van een blijven de splitsing van Duitsland, is het ver drag niet alleen voor Europa, maar ook voor West-Duitsland zelf levensgevaar lijk." Er bleek geen eenstemmigheid over te bestaan, hoe men de houding van de Westduitse regering moet interpreteren. Minister Luns gaf, als een goed di plomaat, ieder een beetje gelijk. Met prof. Vondeling was hij het eensdat het verdrag niet verenigbaar is met wat reeds in andere verdragen (bijv. het H AVO-verdrag) is neergelegd. Met mr. Blaisse beaamde hij, dat de Duitse delegatie in Brussel zich een week na het tekenen van het verdrag van de inhoud ervan heeft gedistan tieerd. De bewindsman sprak de hoop uit, dat dit zo zal blijven. Zowel de meeste sprekers als minis ter Luns zelf getuigden van hun verlan gen, dat de ware Europese instelling ook tot uiting .zal komen, wanneer de komende week in Straatsburg het Euro pees parlement vergadert. Mmister Luns zal de vergadering bijwonen en hij sprak de hoop uit, dat zijn collega's, met name uit België en Luxemburg, eveneens aanwezig zullen zijn. Ai de jonge en aanstaande Moeders, die uit ondervinding weten wat er allemaal komt kijkenen voor hun kleintje toch een mooi, sierlijk ledi- kancje .-willen kopen, worden morgen beslist verwacht. Want morgen begint de verkoop van moderne, dubbelgelakte ledikantjes, in fraai model, een feest voor het oog...maar dat niet alleen, want morgen koopt U zo'n ledikantje dat normaal voor 49.50 verkocht wordt, vijftien gulden goed koper. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint in onze uitgebreide af deling Kinderledikanten, de speciale verkoop van deze witte dubbelgelakte ledikantjes, 55 x 110 cm Géén f e/. «f schrift. b*it.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2