Vermiste zeeman zwom uren tussen haaien OPENING PIER NEW YORK 14 MMET N VAN HELLING TOT BEURS A fscheid Districtsfunctionaris G. J.O./Zui d-Holla nd Jubileumconcert Rotte's Chr. Gemengd Koor Joachim I Autobotsingen eisten doden in weekeinde heetman Gevecht op leven en dood I LAATSTE REIS Jaarvergadering in Rotterdam Rotterdam gaat Heintje óók huldigen Handels Messiah' groots vertolkt MEER BAN CEDACHT 1 ÖE KOTTERDAMMER pagina 4 MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 "(Van. een onzer redacteuren) TVE 22-jarige mar co-nis t van het s.s. Statendam is terecht, ^ele luren nadat de gezagvoerder het zoeken naar de vermiste zee man had gestaakt en mevrouw Brugman uit Groningen over het Hamvraag ongeluk, dat haar zoon was over komen was ingelicht, kwam van Aruba het bericht, dat Johan Brugman daar in een ziekenhuis was opgenomen, uitgeput van een lange, zware zwemtocht, die hij achter de rug had en waarmee hij, ongewild, een prestatie had geleverd, die ongeëvenaard is. nübeduidend goedkoper Cretonne Te mooi Zwart; 4 7 14 16 17 18 23 25 28 29. .Wïtj 26 27 31 32 35 38 39 42 47. Bridge Kruiswoord-puzzel zonder «wart IET de Katsedyk heeft de primeur, maar de Soest- dyk. Vandaag heeft het schip als eerste gemeerd aan de nieuwe pier van de Holland-Amerika Lijn in Man hattan, New York, en dat is zeventien dagen voor de officiële opening. Want die is vastgesteld op 14 maart. Concentratie Afmetingen Tien Oplossing schaak vraag Oplossing vorige puzzel VOORBEREIDING DEMONSTRATIES DIAMANTSLIJPEN Automobielbedrij f nam nieuw pand in gebruik Scheepshypoth.bank had beter jaar NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT Het afgelopen weekeinde heb ben enkele ernstige auto-botsingen plaats gehad: (Eerste publicatie) Zuiver zijn de Meuren gescheiden ca doet de gedachte in u opkomen dat het oplossen van zo'n standje snel in s'a werk gaat. Polman is van mening dat het enigszins tegenvalt! Wit is aan zet en. wint. In onze krant van vrijdag -maakten we van zijn vermissing melding. Het s.s. Statendam van de Holland-Amerï- ka Lijn. dat op het ogenblik een erui- se maakt, had ui de vroege morgen van donderdag de haven van Oranjestad op Aruba verlaten. Kort daarna werd ont dekt,- dat Johan B-rugman niet op het schip was. Het kon met anders of hij moest overboord zijn geslagen. De ge zagvoerder van de Statendam nam ogen- bllkkelijk alle maatregelen. De reis werd onderbroken om maar de marconist te zoeken. -Drie uur lang doorkruiste -het schip de wateren tot negen mijl buiten de haven. Ook stegen vliegtuigen van de Koninklijke Marine en van de Aru baanse vliegclub op om de zee af te speuren. Maar van Johan Brugman werd niets- gezien of .gehoord. Tenslotte werd het speuren opgegeven. De vliegtuigen keer. den terug naar hun ibases en de Staten dam. -vervolgde haar reis. Johan Brug man, luidde de conclusie, moest zijn verdronken. Er gingen telegrammen naar Nederland en een inspecteur van Radio Holland, de maatschappij bij wel ke Johan Brugman m dienst -was, reis de naar Groningen om de familie in te lichten. Advertentie - Moeten wij U rtog iets verteller* over deze bekende Rouleau- druk cretonne. Een prachtige decoratiestof van 100% katoenen garens, in een bijzonder mooi dessin op zwaar doek gedrukt. En die prachtige Rouleaudruk cretonne, uit de serie van 3.25 koopt U morgen per meter voor bijna de halve prijs! Het juiste bod in het voorgelegde biedprobleent is: pas. Uw kaart is te zwak voor verdere acties, zodat u maar met 3 ruiten tevreden moet zijn. In de praktijk stortte de Zuidspeler zich in een gevaarlijk avontuur, door 3 Sans-Atout te bieden. Dit werd een drama; ziehier de gehele kaartver- deling: 9 98 6 1 v.. "O A H B 9 8 3 «AH6 4 AH 1"542 <?'V 9 3 6 4 B 9 7 V 8 s? H 7 4 2 V 5 3 2 V 5 4 4 B 7 6 3 9? A B 10 O 10 7 2 *10 8 4 West kwam uit met schoppen 5, waarop Oost-West begonnen met het maken van zes slagen in die kleur. Er werd met harten vervolgd en daar opk ruiten vrouw nog verkeerd zat, ging het contract 4 down! JACK DIAMOND En toen kwam plotseling het bericht, ■dat te mooi was om waar te kunnen zijn. Johan. Brugman lag in het ziekenhuis van Oranjestad. Vissers hadden hem aangetroffen op het strand van Aruba, bijna geen mens meer als gevolg van de ontstane ontberingen. Het verhaal dat hij deed was adem benemend. Op hetzelfde ogenblik waar op hij in zee was gevallen, begreep hij, dat hij -moest gaan zwemmen, wil de hij het leven behouden. En wat nie mand -voor mogelijk -had gehouden, ge beurde. Johan Brugman sloeg armen en be nen uit en -begon een gevecht op leven en dood. Dat gevecht was zwaar. Niet alleen kon hij zich in het donker moei lijk oriënteren, maar er stond een ste vige wind en er waren haaien in de omgeving. Maar hij .hield vol, hij verzette met alle kracht die in hem was tegen, op komende vermoeienissen. Gelukkig ver stond hij de zwemkunst uitstekend. Was dat niet het geval geweest, dan zou hij zeker de kust niet hebben bereikt. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze prach tige Rouleaudruk cretonne, in een bijzonder mooie kleurcombinatie, per meter voor m ^8*"* Gééf* tel. of schrift- best. Op 14 maart zal Pier 40, zoals de nieurwe pier heet, in 'het bijzijn van tal van (New-Yorkse) autoriteiten met enige plechtigheid in gebruik woTden genomen. En ais die plechtigheid ach ter ide -rug is, kan de directie van de HAL een zucht van verlichting slaken. Immers, de bouw 'heeft nog al wat voeten in de aarde gehad In 1957 begon de HAL met de stad New York over de bouw van een pier te onderhandelen. En in ihet jaar daar op, In 1958, werd met de werkzaam- OM nog even bij de HAL te blijven: kapitein N. P. Kruithof, gezagvoer der van het m.s, Wessterfdam -gaat met Pier 40 is gelegen aan de zuidelijke arm van de 'Huidson. Zij werd gebouwd in drie lagen de begane -grond is voor de vrachtbdhandeling, de eerste etage voor de passagiers en kantoren, heden -begonnen. Vijf jaar heeft het en het platte dak voor het parkeren dus geduurd voordat de Rotterdamse van personenauto's. Het gehele ge- pensioen. Als hij morgenochtend zijn scheepvaartmaatschappij haar plannen bouw is ongeveer zestien meter h-oog. schip afmeert aan de "Wilhelmmakade zag verwezenlijkt. Be lange duur van Om het co-mplex stevigheid te ver- beeft hij zijn laatste reis volbracht, de bouw en de vele vertragingen -die lenen zijn 3460 heipalen, vanerend in Hij is zestig jaar en 37 jaar in daarbij zijn opgetreden worden -door lengte van 24 tot 55 meter, tot op de dienst van de HollandAmerika Lijn - - =-- »- rotsen in de bodem geslagen. Ten- einde deze stalen paden te behoeden voor corrosie werd een cafho'dische bescherming in de vorm van elektri- sohe stroom aangebracht. het Department of Marine Avia-tion van de stad New York toegeschreven aan het feit, dat deze pier de eerste in zijn soort, is, die in de Verenigde Staten is gebouwd. O Pier 40 is niet het eigendom van de HAL. Eigenaresse is 'de stad New York. De I1AL huurt de pier voor twintig jaar voor een jaarlijks bedrag van 1.220.000 dollar, met een optie voor -tien jaar daarna. Het vlaggeschip Rotterdam zal op Gedurende de Tweede Wereldoorlog voer hij o.m. op -de Leerdam, de Edam en ide Delitdyk. In 1950 werd hij ge zagvoerder en zijn eerste commando voerde hij op de Aalsdyk. Sindsdien beeft hij veie vrachtschepen gecom mandeerd. In 1961 kreeg hij het com mando over de Westerdam, De 3480 heipalen dragen de hoofd- vloer, -die bestaat uit 1089 betonnen platen, die 30 cm dik en anderhalve meter breed zijn en in lengte va riëren van vijf tot zeven meter. Be tonnen pilaren dragen -de eerste ver dieping. Het platte -dak, dat als het ware een 13 april aan de pier meren, wanneer tweede verdieping vormt, zal gebruikt TYE heer P. C. Kazander, chef van de het schip terugkeert van een reis-om- worden als -parkeerplaats voor meer D afdeling personeelszaken van het de-wereld van tachtig dagen. dan 700 auto's. Havenbedrijf hoopt op 1 maart as. De Hollan'd—Amerika Lijn kan door deze nieuwe pier al haar operaties in New York -op een punt concentreren. De afmetingen van de pier een totaal van 127.000 tn2 zijn groter dan die van alle an-dere pieren in de met pensioen te -gaan en daarom is er morgen in de vergaderzaal van het Poortgebouw aan de Stieltjesstraa-t (van 11.30 tot 13.30 uur) gelegenheid afscheid van hem te nemen. Merkwaardig 'is, dat de heer Kazan- Tien volle uren was hij in het water. Toen kon hij de noordkant van het eiland opstrompelcn, helemaal versuft. Die noordkant is rotsachtig en er ko men bijna nooit mensen. Daaraan is I schap was nu prettiger. Inderdaad, Jo- het te wijten, dat Johan Brugman eerst 'han Brugman was vermist geweest, uren later werd aangetroffen. Vissers maar hij was gelukkig weer terecht. ontdekten hem en ze wisten eerst niet goed wat ze van het verhaal moesten denken. Een man, die het had bestaan dat gevaarlijke stuk zee over te zwem men? Kan niet. Ze brachten hem naar een ziekenhuis in Aruba, waar intussen de vermissing van een der marconisten van de Staten dam bekend was geworden. In het ziekenhuis kwam hij spoedig weer op verhaal. Doktoren onderzoch ten hem en constateerden, dat de zwem tocht geen nadeli-ge invloed op zijn ge zondheid had gehad. Na een paar uur voelde Johan Brugman zich al weer best, en kon hij de -belangstelling, die om zijn persoon was ontstaan, goed ver dragen. Voor -de tweede maal binnen de 36 uur werd de Groningse fa/nihe Brug man met een bezoek vereerd. De bood- Verenigde Staten. De hoofdvloer is dier zijn carrière oorspronkelijk hele- 62.000 m2. waarin -begrepen een „bin nenplein" voor vrachtwagens van 15.000 m2. Dit binnenplein kan 350 vrachtwagens bergen, terwijl delaad- en Ipsplatformen, Idie aan drie zijden van de pier zijn aangebracht plaats geven aan negentig vrachtwagens te gelijk. Voorts heeft de pier een Toodsopper- vlak van 32.500 m2, in- en ontsche- pingsrutmte voor passagiers met een totaal oppervlak van 26.500 m2 op de eersste verdieping, 8.400 m2 kantoor ruimte en een plat dak van 26.300 m2. Per dag kunnen 400 a 500 vrachtwa gens op de pier worden behandeld. Uniek is de grote recreatiezaal voor bemanningsleden. Hiermee is het zee- maal niet in „de haven" heeft willen zoeken. Hij begon als onderwijzer. Dat was in 1917. Eerst op 2 augustus 1919 trad hij als schrijver in dienst van de gemeentelijke veren. Aanvankelijk was hij belast met het controleren en regelen van de kaartjesverkoop, later kreeg hij Ide boekhouding van deze af deling. Nadata de gemeentelijke droogdok ken en veren reeds in 1934 als zelf standige dienst waren op-geheven en opgenomen in het havenbedrijf der gemeente werd de heer Kazander be gin 1945, in verband met de centrali satie van de boekhoudingen van de verschillende afdelingen, overgeplaatst naar het Poortgebouw, waar hij korte tijd werkzaam was bij de centrale manshuis als het ware naar de pier boekhouding. Begin 1946 werd hem gebracht. Bovendien is er een fraaie opgedragen een centraie afdeling oer- /nrxf nn -,V«4Cnnanlw.nL.»x - 1. v eet- en récreatiezaal voor het perso neel. Een apart vertrek is voor de pers ingericht en een groot aamtal -telefoon cellen sstaan ter beschikking van het publiek. Een van de mensen, die er aan heeft meegewerkt van -deze pier een uniek complex te maken is Frank Nix, een 28-jarige kunstenaar uit Rot terdam. Hij ontwierp een -mozaïek van 4 -2 bij 7 meter voor een -muur van de wachtkamer op de begane -grond. soneelszaken op te bouwen. De heer Kazander is eerste hoofdcommies. tJET eindcijfer van het inter- nationale goederenvervoer ter zee. in Rotterdam heeft een eerder gemaakte schatting overtroffen. In 1962 werd in de Rotterdamse haven 71.464 ton aan goederen aangevoerd. Dit mozaïek in rood, wit en blauw, kan dit totaal was 46.303 ton invoer vLJ rSn va? de Amerikaanse en en 25.161 ton geloste doorvoer. Het Nederlandse vlag, laat de schepen totale goederenvervoer ir> 196? V,™ zien, die de naam Rotterdam hebben 1 {aan gedragen en symboliseert de igeschie- I 9G£32 ton tienas van de rederij, die haar negen- tejjjen 90.141 ton xn 1961, dit alles tigste verjaardag met de in-gebrui-k- m duizend ton. In totaal heeft de neming -van deze reus onder de pieren Rotterdamse haven dns de 96 mil- wel op een zeer grootse wijze viert. joen ton overschreden. g- t 2 3 4 5 6 7 8 9 2 3 i 5 6 7 8 8 S Horizontaal: 1. lentebloem - bundel. 2. stuk stof - bepaalde oppervlakte bebouwd met landbouwgewassen. 3. levenslucht - zelfkant - oude Egyp tische zonnegod. 4. huisdieren - per expresse <afk.) - soort vink. 5. zijtak Donau - boom - slag. 6. landbouwwerktuig - sportterm gekheid. 7. deel van een auto - opstootje kever. 3. inhoudsmaat (afk.) - lied - zonder (Lat). 9. rund - voorzetsel - water in Gel derland. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 9. Verticaal: ouderwetse piano - muzieknoot, wiel - vreemde taal. plotseling - insektje. legerplaats - dorp in N. Brabant, lijkvaas - stengel, scheikundig element (afk.) - maan stand - keks - muzieknoot, edelknaap - Europeaan - voor zetsel. rivier in Zwitserland - bekende afkorting - inwendig lichaamsdeel- zeker kantoorboek - water in Friesland. Het probleem van K. Hannemann had als opgave: wit speelt en geeft mat in twee zetten, a) in de diagram- stand, b) zonder pion f5, c) zonder pion f5 en Ph6, d) zonder pion f5. pion c4 en Ph6. De stand was, wit: Kd3, Th7, Pa® en h6, pi c4, c7, f4 en f5- zwart- Kd6. De oplossing: a) c7— cSFtLb) c7-c8T, c) c7c8L, d) c7~ c8D. 1, - als- 2. merel; 3. sta; 4, titel; 5. enkel; 6 netel; 7. roest; 8. alt; 9- degen; ló. elk. amSTENBADE. DE afdelingen Zuid-Holland (Zuid en Noord) van de Bond voor Ge reformeerde .Jeugdorganisaties heb ben als eersten de beschikking ge kregen over een districtsfunctionaris. Deze nieuwe figuur in het G.J.O.- werk is een gespecialiseerde kracht, die, door de landelijke -bond benoemd, ter ondersteuning en stimulering van het jeugdwerk bij een van -de afde lingen -gedetacheerd wordt op de jaarvergadering van de afd. Zuid- Holland (Zuid), zaterdagmiddag in de Immanuelkerk te Rotterdam, werd de nieuwbenoemde functionaris, de heer J. Boekhoven, officieel voor gesteld en met een warm applaus begroet. Op deze bijeenkomst heeft -de tweede voorzitter, de heer J. Kalisvaart, ge sproken. over de plaats van de ouders- -vereniging in de G.J.O. Hij maakte hier bij gebruik van de tekst die was opge steld door de afdelingsvoorzitter, de heer H. J. Spoormaker, die wegens ziek te niet aanwezig kon zijn. Het instituut van de oudersvereniging ondervindt groeiende belangstelling en dat is verklaarbaar. Er waait een nieu we wind door het jeugdwerk. Voor de oorlog was het werk op knapen- en meisjesvereniging toegespitst op het bij brengen van kennis als voorbereiding ■voor J.V. en M.V. Het inzicht, dat een kind niet een groot mens in zakformaat is, heeft na de oorlog geleid tot een nieuwe aanpak waarbij met meer cen traal is de vraag: leren ze voldoende?, maar doet het ze wat en: doen ze er wat mee? Dat is een belangrijke opgave, die echter de taak van de leiders(sters) aan zienlijk verzwaart. Daarnaast zijn de -meeste leiders ook nog belast met het financieel -beheer, de ledenadministratie, jaarfeesten en kampweken van de ciubs, allemaal zaken waarvan de ou ders volkomen onkundig blijven. En juist •dit zijn de punten, die pleiten voor de •oprichting van een oudersvereniging met een aktief bestuur. In het nieuwe bondsreglement voor oudersverenigingen wordt als voornaam ste taak aangegeven: het oprichten van clubs, het aantrekken van leiders en het ■houden van toezicht. Dit alles gevat in de goed gereformeerde gedachte, dat ouders verantwoordelijk zijn voor de opvoeding van hun kinderen. Daarom ligt ook de beslissende bevoegdheid bij het ouderbestuur. Dat kan tot spannin gen leiden, tenzij het gezag van de oudersvereniging tegelijk juridisch en -zedelijk gefundeerd is, omdat de ou ders geen erebaantjes zoeken maar ver vuld zijn van liefde voor de kinderen, die de Here Jezus de Zijne noemt, al dus de heer Kalisvaart. De vergadering herkoos de heer ■Spoormaker en keurde het bestuursvoor stel goed tot uitbreiding van het aantal vrij gekozen en. (Van een onzer verslaggevers) HEINTJE DAVIDS (wettelijk en over tuigend. bewijs voor: Ouderdom be staat niet) heeft met de grootse recep tie in Amsterdam Carré ter ge legenheid van haar vijfenzevenigste verjaardag een grote groep Rotterdam se vrienden en bewonderaars naar de telefoon of pen doen grijpen. Algemene „klacht": „Waarom heb je in Rotter dam niet een receptie gehouden, je bent er per slot van rekening geboren en misschien wel populairder dan elders". Algemeen verzoek: „Kom binnenkort naar de Maasstad, kan kunnen ook wij die verjaardag met je vieren". Het resultaat van het getelefoneer en geschrijf is, dat de nog immer vitale Heintje Davids, vrijdagmiddag in Ca sino de Paris van vijf tot zeven uur het (ongetwijfeld stralende) middelpunt van een receptie zal zijn. „Iedereen is wel kom", vertelde conferencier Daan Hoo-y- kaas. die een groot aandeel in de or ganisatie van deze speciaal voor Rot terdam gearrangeerde verjaarsviering heeft. „We maken er een groot feest van. Het wordt zeker zo gezellig als toen op de 17e in Amsterdam". THE jubilevmuitvoering, die Rotte Chr, Gemengd Koor zaterdag ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan onder leiding van Laurens van Win gerden heeft gegeven in de Konin ginnekerk te Rotterdam, is een groot succes geworden Handels meester werk „The Messiah" is verklankt op een wijze, die kan worden vergele ken met de beste vertolkingen die in de Maasstad ooit te beluisteren zijn geweest. Het door Van Wingerden voortreffe lijk geleide koor heeft de gehele avond (Advertentie) elke dag van 10-5 uur vrij toegang edeisteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 rotterdam 13G. Joachim was woedend toen hij bemerkte dat Leepsius het geld in de jukebox voor eigen genoegen wil de gebruiken. Als een razende had hij alle knoppen ingedrukt waarna de machine met een onaangenaam ge luid de geest had gegeven. „Ben je gek geworden", riep Leep sius, die ontsteld naar de ravage keek welke Joachim had veroor zaakt. „Wil je mij van m'n inkom sten beroven. Maar dat neem ik niet." Met nijdige stappen liep Leepsius naar de telefoon, draaide een num mer en wachtte met een houding van „nu zal je wat beleven". „O juist, met de politie", sprak Leepsius, „wilt u onmiddellijk wat agenten sturen. Geval van huisvrede breuk en vernieling van eigendom." „Hé, meneer Leepsius, niet doen", riep tante Kea huilerig en liep met e-en smekend gezicht naar de zaken man. „Juist, direct als het kan, inspec teurdank u", eindigde Leepsius z'n telefoongesprek. „Wat gemeen van u", snikte tante Kea, „meneer Joachim heeft zo z'n best gedaan om uw dorp te ontwik kelen." „Daar krijgt hij nog alle kans voor", sprak Leepsius. „Maar dan in de gevangenis." Joachim stond als een kwaad kind bij het raam te mokken. „Gemene oplichter", hoorde men hem mompe len. „Alle verdiende centen voor zich zelf gebruiken, bah." In de verte werd de sirene van een politie-auto hoorbaar, die snel naderde. Even later stopte een over valwagen voor de deur. Vier agen ten sprongen er gehaast uit en ren den naar binnen. (Van een onzer verslaggevers) Met een drukbezochte receptie heeft N.V. Automobielbedrijf Den Ouden uit Rotterdam zaterdagmiddag het pand aan de Kipstraat 27 in gebruik geno men, waarin de kantoren en de service afdeling zijn ondergebracht. De directie, gevormd door de oprichter, de heer Joh. den Ouden sr., en zijn zoons, de heren Cees den Ouden en Jo den Ouden, mocht zeker duizend felicitaties in ontvangst nemen. Het pand aan de Kipstraat (een op pervlakte van ongeveer negenhonderd m2) heeft jarenlang een toneelzaal met een restaurant geherbergd. De firma Den Ouden bracht slechts een geringe verbouwing aan. Speciaal voor de receptie had men in de grote zaal alle Citroen en Panhard automobielen opge steld. De firma Den Ouden heeft wat deze merken betreft het hoofdagent schap voor Rotterdam en omstreken. De modellen werden zichtbaar, toen de heer A. E. Lucas, directeur van Automobiles Citroen N.V. uit Amsterdam, een gor den wegtrok, waarmee tegelijkertijd de officiële ingebruikname van de nieuwe ruimte een feit werd. De receptie werd opgeluisterd met de klanken van het bekende Amsterdamse pierement, De Pot. Van het personeel kreeg de heer Den Ouden sr. zijn geschilderd portret. Dit mede omdat de firma dezer dagen veer- tig jaar bestaat. De resultaten van de N.V, Rotter- damsche Scheepshypotheekbank over 1962 zijn, blijkens het verslag, iets gun stiger geweest dan die over 1961. Wel iswaar werd er minder aan afsluitpro- visie ontvangen, maar daartegenover staat dat de rentewinst hoger was dan het jaar tevoren. De aanvragen voor nieuwe leningen liepen terug en het bedrag der afgeslo ten leningen eveneens. Het bedrag der tot stnd gekomen leningen beliep 22.31 miijoen.Aan aflossingen werd ontvan gen 19,12 miljoen. Het bedrag aan uii- staande leningen steeg wederom en wel tot 306.45 miljoen 103.26 miljoen). De reserves daalden met 7.36 miljoen). Het aantal gesloten leningen liep op tot ƒ361.40 miljoen (ƒ339.07 miljoen), de ontvangen aflossingen tot 254.92 mil joen (ƒ235.80 miljoen), de in omloop zijnde pandbrieven en schuldbekente nissen e.d. tot ƒ101.73 (ƒ96,89 min). Voor de financiering van de in het afgelopen boekjaar nieuw verstrekte le ningen had de maatschappij geen grote behoefte aan nieuwe geldmiddelen. De Algemene Scheepvaart Maatschappij Saskia N.V. leed een verlies van 27.640 (v.j. verlies 13.475). bijzondere prestaties geleverd. Door de homogene samenstelling van het koor en de steeds op duidelijkheid en klank schoonheid gerichte zang kwamen Han dels veelal fugatische koren op vaak verrassend schone wijze tot klinken. Technisch was het voorlaatste koor een knap staaltje van koordiscipline, en het „Behold the Lamb of God", waarmee het tweede deel aanvangt, muntte uit «oor fraaie, genuanceerde klank. Het Halleluja-koor naar Engelse traditie staande aangehoord klonk overtui gend en spontaan. mede dank zij het schitterend werk van trompettisten, die deze avond zuiver bliezen. Wat de instrumentale begeleiding be trof werden er door het Radio Kamer orkest te waarderen prestaties geleverd, waarbij Marijke Smit Siebinga (cimba- io) en Piet van den Kerkhoff (orgel) zich nauwgezet aansloten. Deze zo fraaie uitvoering kreeg een bijzonder cachet door de medewerking van vier vocale solisten van topklasse. Niemand minder dan de hervormde Engelse zangeres Jennifer Vyvyan zong de sopraan-aria's. Een fraaie en glan zende stem, waarvoor geen technische problemen schijnen te bestaan. Aafje Heyms vermocht met haar warm ge- timbreerde alt door haar zeer doorleef de voordrachten al evenzeer te boeien. De tenor Naass Pöld, door zijn mede werking in uitvoeringen van Bachs Mat- thaus Passion hier geen onbekende, imponeerde met zijn volumineus en stralende, stemgeluid en de bas Peter van der Bilt, die wij eigenlijk alleen kennen als gewaardeerde medewerker van de Ned. Opera, stelde zich thans voor als een oratoriumzanger van for maat. Een afzonderlijke vermelding verdie nen de door Jan Marinus geblazen trompet-partijen, zuiver en prachtig ge nuanceerd. De uitvoering werd door de N.C R V opgenomen. W.H.W. Heden behaagde het de Here tot Zich te nemen, na een langdurig geduldig ge dragen lijden, onze lieve zorgzame Moeder, Be huwd-, Groot— en Over grootmoeder, Zuster Schoonzuster en Tante AARTJE STOLK—Kraal Weduwe van Jacobus Adrlanus Stolk, in de ouderdom van 82 jaar, Rotterdam: M. S. HERFST—Stolk A. HERPST Capelie a. d. Ussel; S. M. TEEUWEN—Stolk G. TEEUWEN Rotterdam; J. C. VAN RIJSWIJK— Ede: St0lk C. J. GROENENDIJK— - - Stolk A. J. groenendijk Nieuwerkerk a. d. Ussel; J. C. STOLK J- C. STOLK—Hillen Australië: C. STOLK W. STdLK—Bouman Rotterdam: M. GESTEL—Stolk C. G. GESTEL Klein- en Achterkleinkinderen Rotterdam, 23 februari 19S3. Corresp. adresAHerost Waterloostraat lis" Onze Moeder ligt cnve- aan^de fjr n-de rouwkamer aan de Mathenesserlaan 470. Gelegenheid tot bezoek al- 8-^30 uurn,dagaVOnd ¥an „i?LJ?e§rat!nis zal Plaats vinden donderdag 28 febr. a-s. op de Ned. Herv, Be graafplaats „Oud-Kralin- gen", nwtrnvönade rouwka* mor 2 30 uur. Aankomst kapel 3 uur. Als -gevolg van -de dichte mist ziin zaterdagavond bij Zevenaar een Engel se en een Duitse auto met elkaar in botsing gekomen. Van de in totaal zes inzittenden werden er vier gewond waarvan drie ernstig. De Engelse auto iwaann drie militairen zaten) brandde geheel uit. Een kettingbotsing tussen Amster dam en Landsmeer (waarbij een auto bus en zes auto's waren betrokken) eis te zaterda-g een dode (de 67-jarige heer K. v. d. Meer uit Leeuwarden). Drie personen werden gewond. Onder hen bevond zich de wachtmeester van de Rijkspolitie^ 7. v. d. Zijde, die na de eerste botsing het verkeer wilde re^e- len maar werd aangereden door een andere auto. 9 Op de Rijksweg Belgische grens- Venlo onder de gemeente Neer vloog zaterdagavond een personenauto met vijf inzittenden uit de bocht en botste tegen een boom. Twee der inzittenden de 61-jarige heer W. van Susteren u't venio en zijn 34-jarige zoon, de heer J. van Susteren kwamen daarbij om het leven. De drie anderen moesten ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. 9 Zaterdagmiddag botste op de pro vinciale weg tussen Zevenbergen en Leur een auto met drie inzittenden te gen een boom nadat de wagen uit de bocht was gevlogen. De 33-jarige W. K. uit Alblasserdam was op slag "dood De bestuurder, de 41-jarige G. de J, uit Alblasserdam, liep een sihock op en de 40-,ange J, v. E. (eveneens uit Al- Diasserdam) moest ernstig -gewond in een Iiiburgs ziekenhuis worden opgeno men. Gp 4e provinciale weg De Lier-Delft raakte de heer Hanemaaijer zaterdag met zijn auto op de gladde ijslaag aan kant van de weg. Hij verloor de macht over zijn stuur, de auto sloeg over de kop en kwam in de sloot te recht. Zijn 35-jarige echtgenote werd uit doo.-.i'Va°eri ges'lir;2erci ea was op slag ?'7 de molen De Schoolmeester in westzaan slipte zondagmiddag een scooterrijder op de sneeuwrand langs de weg. De duo-passagier, mejuffrouw A, J. M. Fox uit Amsterdam viel op oe weg. Zij is later in het ziekenhuis van Zaandam overleden, Doordat hij met zijn meisje praatte en zodoende niet op het verkeer lette, et™ u,g'steren. 'b de Marnixlaan in utrecht een 22-jarige motorrijder op een auto. De 18-jarige mejuffrouw E. de Jong, die achterop zat. vloog over de auto heen en werd tegen het wegdek ge slingerd. Het ongeluk kostte haar het leven. De motorrijder werd licht ge wond. De Eerste Kamer maakt dinsdag een begin met de behandeling van de voor stellen tot Grondwetswijziging. De wij- zigmgen hebben betrekking op de be palingen inzake de troonopvolging, Nieuw-Guinea en de leeftijd voor het actieve kiesrecht (verlaging tot 21 jaar) en het recht om in de Tweede Kamer te worden gekozen (verlaging tot 25 jaar). Dinsdag wordt eerst nog ge stemd over de begroting van justitie. -

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2