„IK DACHT: DIT IS HET LAATSTE..." Water en vuur als dreigende vijanden Piloot als en schipper ooggetuigen Tientallen doden bij twee ongelukken met schepen f ETIKET DEKTE INHOUD VAN FLESSEN NIET o ,,Gezichtshuid op harsten mmmm •AKKERTJES ïkcfaU - Chauffeur ,voncT portefeuille Bijna blind Half uur Petje af Vaarroute weer vrijgekomen Aagtedijk nu naar HamLurg gesleept Nog 39 mensen ivorden vermist Uitputting Rutand Bath* m$smen Nippertje Belgische wijnhandel hehoet verkouden.verkouve... helpen sneller en béter* dan ooit- DE ROTTERDAMMER pagina 3 - A B'NSDAG 26 FEBRUARI 1963 (Van onze speciale verslaggever) ^fl 11 het warm gestookte dorpshuis van Rilland-Bath zat me- 1 J. vrouw Irma Veraldo met uitgebluste ogen voor zich uit te staren. Ze had dikke, wollen sokken cn veel te grote pantoffels aan, terwijl haar hele figuur in een ruime mannen- jas schuil ging. Gistermorgen was mevrouw Veraldo via de Vlissingse loodsboot aan boord van de Miraflores gestapt: de 20 ongelukkig geramde tanker, waarop haar man gezagvoerder was. Ze kon toen niet weten dat ze een paar uur later voor haar leven in het ijskoude water van de Westerschelde moest springen en dat ze slechts op 't nippertje zou worden gered. Op dat moment dacht zij, dat haar man niet meer in leven was. Maar het leek een wonder meer dan twaalf uur later kwam het bericht, dat hij leefde, dat hij aan boord was genomen van een der vijftig schepen, die naar de plaats van de ramp waren gesneld. Rookpluim Na aanvaring met Citos Toen we mevrouw Veraldo gis teravond zagen, had ze nog altijd hoop- Hoop dat haar man door een ander schip zou zijn opgepikt. Hoop dat hij toch nog iets van zich zou laten horen. Toen liet men haar in die waan. Niemand wist immers beter? Bange nacht Verzorgd Good luck Gisteren hebben zich twee scheepsdrama's afgespeeld, waar bij zeker 29 mensen om het leven zijn gekomen, terwijl nog 39 perso nen worden vermist. In de Aege'i- sehe zee zonk het Griekse vracht- 21 opvarenden ver- Expositiegelegenheid bij House of England Verhaal dronken, 1 man werd gered. Even buiten de Westjapanse haven Kobe zonk een veeboot na in aanvaring te zijn gekomen met een Japans vrachtschip. Van de 62 opvarenden zijn er acht verdronken en worden er nog 39 vermist. JAPAN Maanloos Neparofa in Rotterdam wor- SuSi Personeelsleden gehul- deh'Jf6! vTiJ' H' Tweehuizen en f V J; F: Welvoye zijn veertig jaar 'bedr«f werkzaam; de heer T. van der Meer viert zijn zilveren jubileum. Mejuffrouw Tweehuizen is werkzaam «Svf °U,dafdciin6- de heer Viel- voye is fabnekschef en de heer Van In het dorpshuis van Rilland- Bath werden de geredden van ae op de Westerschelde in brand gevlogen Panamese tanker Mi. raflores gastvrij ondergebracht Tot hen behoorden 00k deze twee mouwen, wie de emotie te groot was M 'VS;,, .zM Koesterende S n 1 j voor versteen de Italianen Een aannemer verloor na een vrolijk avondje in Rotterdam zijn welgevulde portefeuille (inhoud 18.000). Hij merk te zijn verlies tijdens een taxirit door de nachtelijke Maasstad. Hij stapte uit en ging op zoek naar zijn bezit. De taxichauffeur, de 33-jarige M. L. H.. was hem echter voor. Deze vond op de hoek van een straat de beurs. - zag. dat er achttien briefjes van duizend in staken, nam zijn vondst mee naar huis en verborg deze. Een week later bezocht hij met een collega een nachtclub en maakte een van de biljetten van duizend gulden „stuk". Hij vertelde zijn vriend, dat er een luchtje aan het geld zat en ver zocht hem het geld te wisselen. De vriend, de 35-jarige A. H. H., wisselde het geld en mocht voor de moeite twee honderd gulden houden. Kort daarna hield de politie de oneer lijke vinder aan en ontdekte bij hem thuis achter een losse plank de ver- 'miste portefeuille. De officier van justitie bij de recht bank te Rotterdam eiste dinsdag tegen M. L. H, voor verduistering tien maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en tegen A. H. H. wegens heling drie maanden voor waardelijk en 100 boete. Uitspraak 12 maart. J»? (Van onze speciale verslaggever) „Zo'n enorme vuurzee heb ik m'n leven nog niet gezien", ver klaarde gisteravond opperwacht meester 'A. J. van der Spek, die zich met een Cessna van de Rijks luchtvaar tpolitie in de buurt van Bergen op Zoom bevond, toen de fatale botsing tussen de Miraflo res en de Abadesa plaats vond. (Advertentie) lekkci gewoonte ,.Qp ongeveer 'drieduizend meier boven de heiige Westerschelde". zo vervolgde hij,, „zagen' m'n collega en ik een - dikke, zwarte rookpluim naar boven stijgen. Toen we dich terbij kwamen, ontdekten we de Abadesa met zijn brandende voor steven. Vlak voor de tanker zagen we op het water een geweldige vuur zee. We dachten aanvankelijk dat het brandende olie was, maar toen we omlaag doken, merkten we plot seling de voorsteven van een twee de tanker pp, die. nog veel harder brandde." hebbenveel geriskeerd. En ze za gen er verschrikkelijk uit. Alle maal olie." „Eerst konden de vaartuigen wel tamelijk dicht bij de bulderende vlammen kc ten. De hitte werd ten slotte zó alles verterend, dat de huid van je gezicht op barsten stond. Wat dacht je wel? Misschien was die olielaag wel een meter dik. De brand besloeg naar schatting wel een oppervlakte van vijfhonderd bij vijfhonderd meter." „Van de voorraad laarzen, kle ding etc. aan. boord bleef uiteraard niets ongebruikt. Maar als ik dan bedenk dat ik een tijd dacht dat ik blind was... Je kon niet in die vlammenzee kijken. Vuur en nog eens vuur..." „We zijn allemaal over onze toe ren heen. Gelukkig heb ik geen ge wonden onder- m'n eigen mensen. Maar dat is meer geluk dan wijs heid." „In totaal hebben we ongeveer een half uur boven de schepen gecirkeld. In die tijd zagen we het hoogtepunt van de brand met veel laaiende olie op de zee zelf. Later leek het net, of die brandende olievlek zichzelf bluste." Een al even in de verf staand verhaal deed schipper Van den Bosch, die met het bergingsvaar tuig Ary 28 opvarenden jn Bath aan wal zette. Hij was kwaad, deze stoe re binnenwaterman, kwaad, omdat het met de hulpverlening naar zijn mening niet ai te best vlotte. „Mijn petje af voor die Belg", zei hij. „Bliek heette hij, geloof ik, maar de naam van z'n sleepboot is me ontschoten. Hij was een kerel, die veel waagde. Als je de mensen hoort gillen en ziet verdrinken, om dat er te weinig hulp is och man, praat me er niet van. Kortom: we Ter hoogte van Brunsbüttelkoog is gistermiddag het 7.646 brt grote Neder landse vrachtschip Aagtedijk, eigendom van de Holland-Amerika Lijn, aangevaren door het 3,377 brt metende Zweedse vrachtschip Citos. Beide schepen liepen averij op. Geen van de opvarenden werd gewond. Beide schepen worden naar Hamburg gesleept. Van de Aagtedijk werd de scheepswand aan stuurb >ordzijde open gescheurd. Het schip kreeg ook aan bakboordzijde een gat. De machinekamer liep vol water. Van de Citos werd een bouwsel op het voordek weggedrukt en spleet het voor schip tot aan het ruim. Volgens het ber gingsbedrijf Wulff is er nog geen aanlei ding de bemanning van de twee scheoen te halen. Met een vrouw die blij kon zijn, hoe wel de angst en ontberingen haar op het gezicht stonden te iezen mevrouw Gina Massone, wier echtgenoot, eerste machi nist Vittorio Massone, werd gered, liet ze zich tegen tien uur naar het huis van burgemeester Jobse brengen, die de bei de Italiaansen nachtiogies had verschaft. Vertwijfeling en verbijstering, ze waren gisteravond ïn Rilland - Bath meer dan dankbaarheid. Hoewel de 27 geredde Italianen allen telegrammen naar huis stuurden, of dit althans lieten doen, za ten ze in een soort shocktoestand op el kaar gepakt. Het glaasje cognac smaakte wel, maar liet de gemoederen terneerge slagen. Er waren doden, emotioneel had den ze hun panische schrik nog niet ver werkt, de kou deed velen nog huiveren in de warme dekens. Op de vloer lager, een paar jonge jon gens naar de zoldering te staren. Ze zei den niets, hun makkers trouwens ook niet veel. Met koesterende liefde en hulp werden ze omringd. Vrouwen van de B. B. en het Rode Kruis verzorgden hun kleren; ze kregen handdoeken en zeep om de huid en haren van vette, donker bruine olie te ontdoen: m-annen, groot en klein, zetten hun bedden op, die met matrassen, dekens, lakens en al van de legerplaats Ossendrecht en de vliegbasis Woensdrecht waren gekomen. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Com missaris van de Koningin in de provin cie Zeeland, was toen weer naar Middel burg terug .gegaan. Persoonlijk had hij zich ervan overtuigd hoe zijn Zeeuwen de nood, die er was, lenigden. Hadden buitenlanders, onder wie ook Italianen, tien jaar geleden bijna op dezelfde plek niet iets dergelijks gedaan in de ijskoude greep van hei water voel de verlammen, dacht ik: dit is het laat ste. Maar toen die olie kwam, veel snel; Ier dan ik kon zwemmen, en al spoedig zó dichtbjj dat m'n haren schroeiden, putte ik uit wanhoop kracht. Het Is m'n geluk geweest. Door twee sterke armen werd ik aan boord van een sleepboot gehesen. Geweldige kerels, die Hollanders en die Belgen, die zichzelf en hun boot riskeer den. Zelf kon ik geen vin meer verroeren, zo koud was Ik", £Zi* ,tU:l Negentien opvarenden van de Britse tanker Abadesa. die na een aan varing met de Panamese tanker Miraflores op de Westerschelde voor Rilland-Bath in brand geraakte, zijn in Hansweert aan land gebracht. Een Zeeuws meisje trachtte het jongste bemanningslid, de 16-jarige scheepsjongen R. McMillandie nogal van streek was, op zijn gemak te stellen. „Good luck, Marco Gribaldi" we drukten de breed geschouderde, jonge Italiaan de hand „rust wat uit. Wees dankbaar dat je gered bent voor je vrouw, je kind". „Dat ben ik", mompelde hij. terwijl het eerste, flauwe glimlachje rond de lippen speelde. „Dat ben ik m'n vrouw en kind ook; ik heb al een telegram te rug gekregen". Een soortgelijk verhaal vertelde eerste machinist Vittorio Massome: „Ik was in m'n hut, toen ik de klap van die aanvaring voelde. Ik ben nog naar béneden gerend om de machines stop te zetten. Overal was toen al vuur, en toen ik weer boven kwam, moest ik m'n vege lijf door middel van een sprong over de railing redden. Een kwartier lang heb ik zonder reddingsvest rondge dreven. Nergens en dan ook nergens had ik nog gevoel in. Ik dacht te moeten SCaip Aigli: Kent u Leidse, Friese, Hervese, Kanter kaas? Wees niet een kennig: houd van méér kazen! Vanmorgen, ongeveer achttien uur na de aanvaring tussen de Britse tanker Abadese en de Panamese tanker Mi raflores, is het scheepvaartverkeer op de Westerschelde weer op gang geko men. In de vroege morgen is de Mi raflores door een escorte van sleepbo ten naar de andere zijde van de rivier gesleept en daar met het achterschip vastgezet op de Marlemonscheplaat, vlak voor de kust van Zecuwseh-VIaan- deren. Het schip ligt daar met een slag zij naar stuurboord. Vooral het achterschip van de tanker is zwaar beschadigd, maar het is toch niet uitgesloten dat de bergers nog kans i zullen zien het schip naar een reparatie- dok te krijgen. Daarover is overigens i nog geen beslissing genomen. i Van de zijde van Shipping Service in j Vlissingen, welke als agent optreedt i voor de rederij van de Abadesa. is ge- zegd dat de negentien opvarenden van dit schip die gisteravond in Hansweert aan de wal werden gebracht en de nacht in Vlissingen doorbrachten, in de j loop van de dag naar Antwerpen zijn vertrokken om daar na aankomst aan boord te gaan van de Abadesa, welk schip inmiddels in Antwerpen is aange komen. De supertanker Georges Livanos. die na de aanvaring van de tankers moest j uitwijken en daarbij aan de grond liep. is inmiddels door tien sleepboten vlot I getrokken, zo werd rond het middaguur vernomen. In hel zogenaamde Middel gat wacht de tanker op de vloed van j vanavond om naar Antwerpen te Steve- j i nfen. Het in maart te openen filiaal i het herenkledingmagazijn Rouse of England aan de Lijnbaan in Rotter dam zal een zogenaamde Fet-corner krijgen, waar jonge Rotterdamse kunstenaars gratis werk kunnen ex poseren. Het ligt in de bedoeling elke maand een andere kunstenaar deze gelegen- heid^ te geven. In de etalages zaf de aandacht op zijn werk worden geves tigd. In Rotterdam woonachtige schilders, grafici, fotografen, enz. die voor deze Yet-corner (Amerikaans!) in aanmer king tviilen komen, worden uitgenodigd voor 10 maart proeven van hun werk. eventueel op verkleind formaat, +o zen den aan J. Lammers. adviesbureau j Dino d'Imporzano uit La Spezia hij ze: niets, Antonio Buonanno uit Genua volgde zijn voorbeeld. Marina di Carrara uit Massa Carrara en Carlo Forte uit Cagliari zij beiden draaiden zich af. toen we naast hen knielden om iets te vragen. Het was uitputting, het was keel- dichtknijpende angst. Het inferno van brandende en verstikkende olie, dat hen belaagde en het ijskoude water, dat hun ledematen verlamde, het stond hun nog té helder voor de geest. Tweede stuurman Marco Gribaldi was ook gebroken. Niet alleen had hij het zelfde ais de andere opvarenden meege maakt, maar bovendien had hij op de be graafplaats van Kruiningen één van de slachtoffers, die in Hansweert aan wal waren gebracht, moeten identificeren. kiezen tussen de verdrinkings- of de ver- brandingsdood. Het werd redding het leven!" Moussauit. Stadhouderskade 159, Am sterdam-Zuid. Hij praatte met een zachte stem: „Het was stoker Francesca Baccioni uit La Spezia". zei hij. Geen brandwonden; niet verdronken. Gestorven door uitputting van de kou". Over z'n van boord komen vertelde hij nog het volgende: „Wat was er nog te doen? Niets meer. Toen de Miraflores ging branden, kreeg ik opdracht van de kapitein voor de twee vrouwen, die aan boord waren, te zorgen. Ik dacht nog aan de boten, maar ik was a! blij dat ik de beide dames een zwem vest aan kon gorden. Onmiddellijk daar na moesten ze springen, anders waren ze levend verbrand. Ja, ik ook, ik ben ook gesprongen, zon Ook de Belgische roerganger Rosé Ca- reel is op 't nippertje aan de dood ont snapt. „Ik stond aan het roer", verhaalde hij met een kreeftrood gezicht, terwijl hij z'n kaken slechts met moeite kon bewe gen. „Nou, 't eerste wat ik zag was dé vlag, die aan de stok leek te verzengen. Een paar Italianen begonnen aan de reddingboten te wrikken, maar die kren gen zaten muurvast. Links en rechts om me heen zag ik allemaal mensen in pa niek wegrennen. Iedereen sprong over boord en toen heb ik 't zelfde maar ge daan. Gelukkig dat ik een zwemvest op het dek vond., want anders had ik 't nooit gehaald. Een goed zwemmer ben ik nu eenmaal niet. Geweldig, die hulp. die door die Hol landers is geboden. Als ze er niet zo vlug bjj waren geweest, was misschien nie mand er uit gekomen. Toen ze mij op visten, lag ik een meter of vijftien van loeiende vlammen op het water af. Ik kon niets meer doen, want ik -was verlamd van kou en schrik". Advertentie In de Aegeïsche zee is het Griekse vrachtschip Aigli 1965 ton), ter hoogte van de Sporadische eilanden gekap seisd en gezonken, nadat de lading erts was gaan schuiven. Het schip tnaakie daardoor slagzij en kantelde vervolgens geheel voordat de beman ning gelegenheid had in de sloepen te gaan. Alleen de marconist, de 52-jarige Michael Kakaris uit Athene, wist zich in veiligheid te stellen. Hij had ern stige verwondingen opgelopen aan de benen. De ramp vond plaats tijdens een zwa re storm. Reddingboten van. dc Griekse marine hebben urenlang naar overleven den gezocht, echter zonder resultaat. Ai- leen de -marconist kon worden opgepikt. De luchtmacht deelde later mee drie mensen op een onbewoond eiland te heb ben waargenomen. Het is niet bekend of zij ook van de Aigli afkomstig zijn. Het schip vervoerde een lading erts van Sa lonika naar de haven van. Alexandrië in Egypte. De aanvaring tussen de 238 ton meten de Japanse veerboot Tokiwa Marui en het Japanse vrachtschip Richmond Maru (9545 ton) vond gisteren plaats ter hoog te van Kobe. Beide schepen hadden juist deze haven verlaten. De veerboot zonk vrijwel onmiddellijk. Vanmorgen wer den nog 39 opvarenden vermist, nadat acht lijken waren gevonden. Acht red dingboten nemen aan het opsporings werk deel. Aan boord van de Richmond Maru deden zich geen persoonlijke onge lukken voor, dit schip liep lichte schade op. der tijd zwemvest, want daar had ik geen meer voor. Toen ik m'n lichaam Advertentie -• -f','. -f. Maanloos was de nacht, die de Westerschelde bedekte. Op de dijk, waar we stonden, prikkelde een rooklucht in de neus. Het water spiegelde hier en daar, terwijl j een enkele ijsschots in snelle j vaart voorbij dreef. Van de j Miraflores was niets te zien nog geen glimpje kon zijn plaats ver- J raden. De Abadesa was met een i uitgebrand voorschip naar Antvver- ipen onderweg, na met moeite uit (Van onze rechtbankverslaggever) „Kwade trouw" verweet de officier van justitie in Rotterdam een Belgi sche wijnhandel uit Aarschot, die onder diverse welluidende namen wijnen in Nederland afzette. Daarbij zou de Belgische handel, aldus de officier, zich hebben vergrepen aan reputaties van enkele dure wijnsoorten als Pommard en Chambertin. de ankerkettingen van de Pana- mees te zijn bevrijd. De bocht van de Westerschelde het Nauw van Bath. Alweer en zeker niet voor de laatste keer vermisten en doden. (Mi „Een ernstig vergrijp." noemde de of ficier tijdens de zitting van de Rotter damse economische politierechter de han delwijze ven de wijnhandel. De laatste jaren probeert men wijnen democratischer te maken, maar, zo zei de officier, dat geeft handelaren nog niet het recht wijnen van slechte kwaliteit te verkopen. „Ook de eenvoudige man heelt recht op een goede wijn." De officier eiste'vijfduizend guiden boe te en verbeurdverklaring van diverse in beslag genomen partijen wijnen. De eco nomische politierechter, mr. J. Meursing, veroordeelde de wijnhandel tot een geld boete van (895.—. De Belgische handel leverde eind 1961 en begin 1962 aan enkele Rotterdamse handelaars 130 flessen Beaujolais, dertig flessen sherry en voorts enkele duurdere wijnsoorten, zoals Chambertin, Pommard en Malaga. De Keuringsdienst van Waren verleen-- de deze wijn geen krans. Zij liet de monsters door diverse deskundigen proe ven. die eensgezind verklaarden: deze wijn is niet van het soort, dat het etiket ver meldt. Een monsterfles Beaujolais werd naar een keuringsbureau in Parijs gezon den. Daar sprak men er een vernietigend oordeel over uit. De wijnen, die voor Chambertin (f 16,10 per fles) en Pommard (f 16.40 per fles) moesten doorgaan, hadden ruim vier keer lager geprijsd moeten worden, aldus de deskundigen. ROTTERDAM Aan de Nederlandsche Eco nomische Hoogeschool in Rotterdam zijn ge slaagd voor de examens: economische we tenschappen (baccalaureaat): H. F Beek. P. P. Kutsch Lojenga, T. G. von Ltndern, G. Oord en W. G. Wijmans, allen Rotterdam! Economtscre wetenschappen (doctoraal): B, Goerts, -Rotterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2