Diploma's (en prijzen) voor jonge grafici Steigerwerk van nieuwe fabriek in brand Stijkel wil niet anti-F rans wrijving Geen in kabinet verwacht zijn w VAN HELLING TOT BEURS V'" COUZY k TV Jonggezel: belofte voor cle toekomst Parel in kroon 1 van zangkoren Eis van 15 jaar tegen postbode Niet meer op lijst van V.V.D. Gevaarlijk voor toeristen? Chinese voorspelling over Chroesjtsjef Hamhurgse toren voorgoed weg miim Heffing van tol in Zwammerdam Grote stijging van schoenenomzet Koopman veroordeeld voor schuld dodelijk verkeersongeval Nederlander houwt schepen in Durban Kustvaartdag Geen front Diploma's uitgereikt maatschappelijk werk J IDE ROTTERDAMMER MAANDAG 4 MAART 1963 vm mimi nu...t>eciuidencf ^jgwPpp 3 k j Verdacht van moord 'ORDT de rivier als „verkeersweg" gevaar lijk? De vraag is op nieuw aan de orde gesteld na de ramp met de boot van de Rijkshaven.dien.st, waarbij vijf mensen het leven verloren. Regels Kop 25.000 i it P#l fe'i if! a {«tósaasKiSiifl W - 4. pagina 4 GESLAAGDE leerlingen van de Nij-jde werkgevers in het boekdrukkersbe- verheldsschool voor Grafische Vak- drijf door de heer J. A. Kapscnberg^ ken te Rotterdam hebben zaterdag uit handen van de waarnemend directeur, de heer D. v. d. Zeeberg, het diploma ont vangen. Voor dat doel Waren z(j bijeen gekomen in de kantine van drukkerij Reclame aan de Nassaustraat, De diploma-uitreiking werd voorafge gaan door enkele toespraken van figuren nauw betrokken bij de grafische vakop leiding. Daarin werd de geslaagden met nadruk gewezen op de betrekkelijke waarde van wat zij op deze middag be reikt hadden. Zo zei de heer W. O. A. Lans. r.a de cursisten geluk gewenst te hebben: ,.Dil is een eerste stap, maar er zullen nog vele stappen moeten volgen. Studeer door, ook in militaire dienst. Leer er zo mogelijk een vreemde taal bij, dot is nut tig voor het raadplegen van buitenlandse vakliteratuur." De heer T. Blauw, sprekend namens de Centrale Opleidings Commissie: ..Jullie zijn nu jongezel in de branche, die je gekozen hebt. Dat is een belofte voor de toekomst, maar geen belofte die zichzelf inlost. Na de bij c.a.o. vastgestelde ter mijn zul je automatisch gezel-vakarbei der worden, maar je bewijst jezelf en je bedrijf een slechte dienst als je vakkennis niet tegelijk mee opgeklommen is. Onder de geslaagden waren er zeven, die op grond van hun prestaties voor een speciale prijs in aanmerking kwa men. Deze werd hun uitgereikt namens De Gerrit Jan Thieme prijs, jaarlijks toegekend voor de beste totaalprestatie was voor de heer J. L. A. Wensveen. Het was deze cursist, die uit naam van zijn medegeslaagden een woord van dank sprak voor de moeite door werkmeesters en docenten aan hen ten koste gelegd. Tevens overhandigde hij een bedrag in couvert, dat besteed kan worden voor een blijvende herinnering van deze leer lingen, te plaatsen in de nieuwe school die. zoals bekend, zal ondergebracht wor den in het verzamelschoolgeboutv in het Zomerhofkwartier. De prijswinnaars zijn: Zetters: le prijs J. J, Rump; le prijs: K. Springeling; 2e prijs: J. v. Dijk. Drukkers: le prijs: J. J. A. de Kok; le prijs: H. v. Loon; 2e prijs: A. Groenewg; 2e prijs: W. Leyaens. Advertentie kblangstellenden wensten zater- I bestuur van het veertigjarige I Rotte s Chr. Gemengd Koor geluk tij dens een receptie in Caland-West in Rot- I teraam. De voorzitter van het koorbe- stuur, de heer T. van de Leer. dankte I enkele sprekers voor hun felicitaties. i hen bevond zich de heer C. A. 't I Hart, hoofd van de afdeling kunstzaken, I die namens het gemeentebestuur sprak Hij noemde Rotte's Chr. Gemengd Koor I een parel in de kroon van de Rotterdam- ise zangkoren. Met de voortreffelijke ju- biieuxnuitvoeriiig van Handel's Messiah heeft net koor nogmaals aangetoond een belangrijke plaats in het culturele leven t yandö stad..in te nemen, aldus de heer *t Hart Vermoedelijk doordat tijdens laswerk- zaamheden een dekzeil vlam vatte sloe gen vanmorgen omstreeks tien uur plot seling de vlammen uit het sterwerk rond een nieuwe fabriek voor de productie van ïosforzuur, die op het terrein van i K. F. Brune sprak namens de l JCotuhltlijke Bond van Chr. Zang- en Ora torium verenigingen. Hij noemde de ju bilerende vereniging een levend koor en hoppte, dat onder de leiding van dirigent Laurens van Wingerden nog vele suc cessen zouden worden behaald. Tenslotte Voerde ook nog ds. A. Reen uit naam van de Gereformeerde kerk Rotterdam- Centrum hett woord. Senegal heeft gisteren naar alle waarscnjjnlijkhetd met een overweldigen de meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan een constitutioneel amendement oyer een presidentiële regeringsvorm. (V au onze rechtbankverslaggever) De verkeerskamer van de Rotterdam se rechtbank veroordeelde de 23-jarige koopman J. van N, uit Hoogvliet tot een geldboete van 150 en ontzegde hem de rijbevoegdheid voor het besturen van motorvoertuigen voor de tijd van een maand. De koopman reed met grote snelheid op een geparkeerde vrachtauto. Daarbij werd het bij hem in de auto zittende bejaarde echtpaar ernstig gewond. De vrouw overleed korte tijd later in het ziekenhuis. De officier van justitie had veertien dagen geleden een maand voor waardelijke gevangenisstraf, ƒ200 boe- te en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. de Albatros Superfosfaat!abrieken N.V. aan de Vondelingenweg bij Pernis in aanbouw is. De bedrijfsbrandweer en bluseenheid 713 van de Rotterdamse brandweer be streden gezamenlijk het vuur met zes stralen lage druk en twee hogedrukstra- len. Een ogenblik laaiden de vlammen hoog op, maar daarna sloeg het vuur snel neer. Wat steigerhout, dekzeilen en rubber bekleding gingen verloren. Het was de bedoeling, dat deze nieuwe fos- forzuurinstaliatie over twee maanden in gebruik zou worden genomen. De afbouw is thans uiteraard aanzienlijk vertraagd. De leiding van het bluswerk had ■hoofdbrarrdmeester H. Nieuwenkuiper. Behalve eenheid 713 waren uitgerukt de G 1, de A 10 en A 9, de ladderwagen i 3 en de blusboot Havendienst XIII, die i echter geen dienst behoefde te doen. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van een grote partij venstervallen voor min der dan de halve prijs. Vensterval van dubbeldraad se marquisette' niet entre- deux en kant van onder, 45 cm hoog,, van 2.75 p.m. Vensterval van dubbeldraad se marquisette met brede entre-deux, waaraan ruim ge plooide volant, 45 cm hoog, van 2.25 p.m. Vensterval van polyester marquisette met kant van on der, 37 cm hoog, van 1,95 p.m. Morgen koopt U deze venster- vallen, drie bijzonder mooie soorten, kant en klaar met zoom en hoofdje, door elkaar voor één prijs, per meter voor nog géén negentig cent. I ggj 3 De officier van justitie bij de recht bank in Zutphen, ntr. dr. H. van Buu- ren, heeft vrijdag vijftien jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest ge- eist in de strafzaak tegen de Larense postbode J. W„ die verdacht wordt van moord op zijn meisje Aaltjen Bekking. De man heeft toegegeven, dat hij haar yan een brug over het Twenthe-kanaal in Groot Dochteren (gemeente Laren (Gld.) lieeft geworpen. Later gooide hij ook haar fiets in het water. W. was in zijn hart een vrijbuiter. Toen het meisje hem vertelde, dat zijn omgang met haar gevolgen had gehad, voelde hij dat a]s eer. aanslag op zijn vrijheid. Wat er op 22 augustus 1962 is gebeurd, zal niemand ooit -precies we ten, W .maakte voor de avond van die dag een afspraak met Aaltjen en hij had zich ''oorgenomen, dat het de laat ste zou zijn. 's Middags -werkte hij op het land van zijn ouders die een boeren bedrijf hebben. Tijdens het vooronder zoek heeft bij verklaard, dat toen de ge dachte in hem is opgekomen het .meis je te doden, doch tijdens de terechtzit ting kwam hij op deze verklaring te rug. Nu sprak hij van een opwelling. Verder zei hij dat Aaltjen en hij ruzie hadden en dat hij haar over de brugleu ning in het kanaal had ..gedonderd". De officier van justitie wilde niet aan een opwelling -geloven. Hij wees er op, dat verdachte tien minuten na de moord bij een dokter -kwam en deze vertelde, dat iemand uit de omgeving van Zutphen de vader van het kind zou zijn. Verdachte ging vervolgens naar een plaatselijk café waar hij anderhalf uur gezellig bleef praten. W.'s raadsman, mr. C. den Besten, betwijfelde of de opzet om te .doden aanwezig is geweest. Hij verzocht de officier te willen bevorderen dat W. zijn straf in een open inrichting kan door brengen want deze man, gewend aan de vrijheid, schijnt het verblijf in een cel moeilijk te kunnen verdra-gen. Een verschil van inzicht tussen staatssecretaris Stijkel (verkeer en wa terstaat) en leidinggevende figuren in de V.V.D.heeft er toe geleid dat de staatssecretaris thans niet bereid is een kandidatuur voor de Tweede Kamer te handhaven. Het verschil van mening betreft de problematiek van de Euro peso samenwerking. Met zijn echtgenote is de minister van onderwijs, -kunsten en wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, zaterdag van Schiphol naar Madrid vertrokken. Vandaar reist hij door naar de zuid kust van Spanje. In de -buurt van Ma laga zal het echtpaar Cals een vakan tie van veertien dagen gaan doorbren gen. Toeristen zijn er gister in anar chistische vlugschriften voor ge waarschuwd, dat zij „groot gevaar" lopen als zij naar Spanje gaan. Het zou vooral gevaarlijk voor he'j zijn als met Spaanse of Portugese vlieg-ImunilFischTlëgenSanders™— zoals ""pre" tuigen gereisd zou worden. (mier Chroesjtsjef gisteren vergele ken met Trotsky en wijlen de Ameri- De algemene vergadering van de V.V.D. -heeft onlangs besloten de staats secretaris voor de -komende Tweede-Ka merverkiezingen een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst te geven. De heer Stijkel zou in de Kamerfractie als des kundige voor de Europese samenwer king -gaan optreden, In een communiqué verklaart het be st-uur- van de V.V.D.dat de recente gebeurtenissen rond de toetreding van Engeland tot de E.E.G. problemen hebben opgeworpen die van te voren niet waren te overzien. „Bij gesprekken over de opstelling van de betrokken paragrafen van -het verkiezingsprogram; waarmede het hoofdbestuur instemde, is gebleken dat er tussen de heer Stijkel en leiding gevende figuren in de partij een zodanig verschil van inzicht bestaat ten aan zien van de weg die -gevolgd dient te worden om de thans bij de Europese (samenwerking gerezen problemen te boven te komen, dat hij het niet juist zou achten indien hij zijn in april 1962 in beginsel gegeven instemming met een Ka-merkandidatuur titans met een definitieve bereidverklaring zou beves tigen en op het stuk van de Europese samenwerking als woordvoerder van de partij in de verkiezingsstrijd zou gaan optreden." Het hoofdbestuur van de V.V.D. heeft gemeend dit besluit onder gegeven om. standigheden te -moeten billijken Het is nu waarschijnlijk, dat het libe- rate Tweede-Kamerlid mevrouw mr t M. Stoffels-Van Haaften voor de VVD fractie de Europese zaken zal gaan 'be hartigen. Zij zal daartoe lid worden van het Europees pariement. Da de verkie zingen zal zij de dan lege plaats van mr" ?'.v?n Dijk' de huidige Europese spe- cialist, kunnen innemen. Communistisch China heeft zijn com- Vaart op rivier niet op volie kracht Vaststaat, dat bet verkeer op de rivier -bijna met de dag drukker wordt en dat die drukte haar hoogte punt bereikt op de spitsuren. De spitsuren op de rivier liggen gelijk met de spitsuren in de stad. Rond acht uur 's morgens en rond vijf uur 's middags. Op deze tijden wor den schepen verhaald en gaan de honderden werknemers per boot naar en van hun werk. En daarbij voegt zich de normale vaart, de vaart van schepen, die stroomafwaarts en die stroomopwaarts gaan. Wie zich de moeite getroost op de genoemde uren een kijkje in het Rotterdamse havengebied te nemen ziet een beeld, dat enerzijds indruk wekkend is maar anderzijds ook wel een tikkeltje beangstigend. Want op de rivier is niet alleen een beweging van boven naar beneden en van be neden naar boven, maar ook van de linker- naar de rechteroever en om gekeerd, het z.g. rivierkruisend ver keer. Is de vaart op de rivier gevaarlijk? Het is met een rivier als met nc weg: als de regels in acht worden genomen «n iedere gebruiker zich realiseert, dat hij niet alleen op de wereld is, gebeurt er theoretisch ge sproken niets. Ais de kapitein van een schip, dat stroomopwaarts of stroomafwaarts gaat rekening houdt met het rivierkruisend verkeer, zul len die aanvaringen worden voorko men. De heer M. Mostert uit Rotterdam die enkele decennia lang met gemoto riseerde binnenschepen de rivier heeft bevaren, heeft ons naar aanleiding van de ramp met de boot van de Rijkshavendienst een brief geschre ven en daarin op een belangrijk punt de aandacht gevestigd. Hij hekelt de snelheid waarmee sommige kapiteins hun schip over het water „jagen". Het is soms zo, dat de rivier tussen de Maashaven en Schiedam woester aandoet dan bij een westerstorm windkracht tien, schrijft hij. Om die reden pleit hij voor een verbod om in het havengebied van Rotterdam met volle kracht te varen. Immers, hoe harder er wordt gevaren hoe gro ter de kans op rampen. yiawc hij vestigt op nóg een euvel de aandacht. Op tal van binnenvaart schepen bevindt zich het stuurhuis op een dusdanige afstand van de kop, dat de kapitein, als het schip leeg is ea de kop omhoog komt, soms tot honderd meter of nog wel meer niet voor zijn schip kan kijken Hij ziet dus niet wat hem vlak voor zijn schip m de weg komt. Ook daarin wil de beer Mostert verandering. Het stuurhuis moet b'j die schepen naar voren, be toogt bij. Het zicht op de rivier moet, of jjet schip geladen is of leeg. onbe lemmerd zijn. Zouden deze opmerkin gen niet eens door de autoriteiten op haar waarde kunnen worden getoetst? En wij zouden de autoriteiten ook een vraag willen stellen: In het niet mogelijk, dat schepen van en naar Rotterdam die hun bestem- ming kunnen bereiken zonder ge bruik te maken van de Maasdie andere weg kiezen? De drukte op de rivier zou er door verminde ren. ZEELIEDEN van overal ter we reld hebben een oude vriend voor goed verloren. De vijftig meter hoge toren op het havenhoofd van Ham burg is opgeblazen. In onze krant van zaterdag hebben we een foto van de toren in zijn val gepubliceerd. Meer dan drie generaties zeelieden hebben bij'he* binnenlopen van Hamburgse haven de toen als een der oudste symbolen van ZUID-AFRÏKA gaat schepen bou wen. De Springbok Droogdok en Skeepsbou Maatskappij in de Baal van Durban heeft een buitenlandse order ontvangen voor de bouw van twee schepen van 15.000 ton, die on geveer 17.5 miljoen gulden gaan kos ten. De schepen zijn ontworpen door een scheepsbouwkundig inge nieursbureau te Rotterdam, waarmee de Springbok samenwerkt. In de directie van de Springbok zitten twee Nederlanders, de heren E. S. Barends en E. G. L. Kiobbie. De heer Barends heeft vroeger voor VeroLme in Nederland, Brazilië en Ierland gewerkt. Zijn maatschappij de Springbok heeft relaties met een Nederlandse scheepsbouworgani- satie, waarvan de naam tot op he den nog geheim wordt gehouden, maar die, naar men mag aannemen, wel met een V zal beginnen. Intussen moet de scheepswerf nog helemaal worden opgetrokken. Maar reeds tijdens de bouw zal al wor den begonnen aan de sectiebouw van de schepen. Verwacht wordt dat deze schepen midden 1964 gereed zul len zijn. De heren Barends en Kiobbie heb ben nog grote plannen. Zo komt er op de werf. een droogdok en later nog een drijvend droogdok van een capaciteit van 25.000 ton. Durban ligt n.l. zeer gunstig voor scheeps- reparaties, aldus de heren B. en K. NELLIE VAN GEEST uit 's-Graven- zande vertrekt morgen met het j'-'"" :«Lï'A Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze drie soorten venstervallen, per meter voor Géén tef. of schriftb«r In de pamfletten, die naar de buiten landse correspondenten in Madrid zijn gezonden, wordt geklaagd over de ma nier waarop de Spaanse en Portugese economie profijt trekken Van het toeris me. De blaadjes waren ondertekend door de verboden Spaanse en Portugese anarchistische bewegingen. Zaterdagavond keerde een Caravelle van de Spaanse luchtvaartmaatschappij, die op weg was naar Madrid, een kwar tier na de start naar Parijs terug. Men had een anoniem telefoontje ontvangen met de waarschuwing dat er een bom aan. boord was. De politie kon echter niets vinden en het toestel vertrok vier uur te laat naar Madrid. de Hanzestad begroet. Zestig jaar lang werd er in het middaguur een zwarte tijdbal langs neergelaten, op dat men op alle schepen in de ha ven de juiste tijd kon noteren. De laatste dertig jaar echter was de toren tot werkeloosheid gedoemd. Sinds 1830 maakten de tijdmeldingen over de radio zijn diensten overbo dig. En ook de brandklok en peil schaal, waarop men de waterstanden kon aflezen, werden in de loop der tijden door moderner apparatuur ver vangen. De oude, vertrouwde toren werd een sta-in-de-weg. Hij had zijn plicht ge daan, hij kon verdwijnen. Hij is nu verdwenen. Hij moest wijken voor de bouw van een honderd meter lange opslagplaats. Maar voor vele zeelie den is Hamburg zijn gezicht kwijt. OP VRIJDAG, 15 maart zal op de Utrechtse Jaarbeurs een Kust vaartdag worden gehouden, waarop een aantal sprekers enige facetten van de kustvaart behandelen. In de congreszaal van de Marijkehal spre ken de heren ir. J, Vollcbregt uit Rotterdam over: Moderne nautische ontwikkeling, ir. J. H. Kuier uit Ap- pingedam over: Motoren en mensen, W. Vuursteen uit Delfzijl over: De problematiek van de 500 ton bruto- grens. De Kustvaartdag begint om half elf. Tot slot is er de première van de nieuwe kleurenfilm over de Ne derlandse kustvaart, vervaardigd in opdracht van het Koninklijk Zee manscollege „De Groninger Een dracht", s.s. Rijndam naar New York om daarna als tulpenmeisje de naar Hol land varende Amerikanen en Cana dezen door middel van voordrachten, dia's en films voor te lichten over het kweken en herkennen van de vele bloemsoorten, die zij in ons land zul len aantreffen. Ook vorig jaar stonden enkele af vaarten van de Holland-Amerika Lijn üi het teken van de Nederlandse voorjaarsbloemen. De eerste tulpen- reis in 1963 wordt gemaakt door de Seven Seas van de Europa-Canada Lijn, die op 1 april van New York aaar Rotterdam vaart. Andere tulpen schepen zijn de Rotterdam. de Nieuw-Amsterdam en de Rijndam, de laatste uit Canada. 25.000 Uoor deze reizen heeft Keukenhof 25.000 bloemen beschikbaar gesteld, die per KLM op een zodanig tijd stip worden overgevlogen, dat gedu rende de hele reis van het schip ver se bloemen de passagiers een voor proefje van de bollentijd kunnen ge ven. De H.A.L. heeft vier tulpenmeisjes ingeschakeld: Nellie, zo even ge noemd, Willy van Ruiten en Ineke de Meulder uit Lisse, en Ineke de Graaf, dochter van mr. De Graaf, lid van de Tweede Kamer, burge meester van Lisse en voorzitter van Keukenhof. Als Nellie morgen afvaart zullen Willy, Ineke en nog eens Ineke haar uitwuiven. En dat niet alleen, zij zul len nog gekleed zijn in het van de Keukenhof zo bekende „Jacoba van Beieren"-costuum. Zwammerdam teas zaterdagmorgen een gesloten stad. Alle niet-poor- ters konden alieen toegang tot de stad krijgen tegen betaling van een kwartje, in ruil voor het bekend suikerzakje „Zwammerdam zelfstan dige gemeente". Dit heeft tot twee uur 's middags geduurd. Toen kwam een 1000 jaar oude kerkvorst stichter van de stad, met een zeer hedendaags vervoermiddel een helikopter aan op de vliegweide. De burgemeester van de gemeente, de heer G. C. van Dobben de Bruyn ontving op het stadsplein uit han den van de kerkvorsteen bul met de (oude) stadsrechten. In Utrecht wordt van 22 tot en met 24 april de zesde internationale schoenen- beurs Nederland gehouden. Ongeveer 150 firma's zullen in de Julianahat hun nieuwste collecties tonen op een totale oppervlakte van 4200 m2. Het schoenen verbru ik in Nederland vertoont nag steeds een stijgende lijn, niet alleen, als gevolg van de groei van de bevolking, maar ook doordat per hoofd van de bevolking meer paren schoenen worden aangeschaft. Sinds 1953 is het verbruik in Nederland per hoofd per jaar gestegen van 1,29 tot 1,85 paar voor leren schoenen en van 1,95 tot 2,90 paar voor alle soorten schoeisel tezamen (dus ook pantoffels, sportschoeisel e.d.). Hst feit, dat de mensen steeds minder gaan lopen en dus minder schoenen ver slijten, wordt, volgens de fabrikanten, ruimschoots gecompenseerd door de sti mulans die de mode op het sehoenver- bruirk uitoefent. Dat vindt ook zijn weer slag in een totale verandering van het begrip kwaliteit op het gebied van schoenen. Vroeger werd kwaliteit gelijk gesteld met duurzaamheid. Nu ligt het accent voor een deel op de pasvorm en voor een ander deel op het uiterlijk en de afwerking van de schoen. De prijs ontwikkeling voor schoenen is achterge bleven bij de prijsstijging die men voor het totaal gezinsbudget kan constateren en dit oefent een gunstige invloed uit op het schoeisel verbruik. Het prijsindex cijfer voor schoeisel bedraagt momenteel (op basis 1953 100) 105, terwijl het prijsindexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud op dezelfde basis is ge stegen tot 128. kaanse communist Earl Browder. Peking verwacht, dat zij allen op een ellendige manier aan hun eind zul]er. komen. „Alle revisionisten en opportunisten, die het revolutionaire marxistische leninis me uitgedaagd hebben, zijn de een na de ander tegenover de waarheid ver nietigd en door het volk veroordeeld aldus Peking. Verwijzend naar communisten, die in ongenade zijn geraakt en veroordeeld, zegt Peking dan: „Bernstein was een mislukking. En hetzelfde kan gezegd worden van Kauts- ky, Plechanov, Trotsky, Boecharin, Chen Tu-hs;u, Browder en alle anderen. Zij die thans de nieuwe aanvallen op het revolutionaire marxistische leninisme ontketenen zijn even aanmatigend als arrogant: maar toch, als zij doof blijven voor alle rnad en blijven vasthouden aan hun verkeerde koers, kan als ze kerheid worden aangenomen, dat hun emde niet beter zal zijn dan dat van de oude revisionisten en opportunisten." Op een persconferentie heeft de irtaabi secretaris meegedeeld, dat hij de anti Franse houding van de V.^JJ.-leldtai niet kan onderschrijven. HH acht de ergernis na het mislukken van het ever. leg over Engelands toetreding tot fl» E.E.G.' begrljpelUk en noodzakelijk maar deze ontstemming mag niet leiden tot verbrokkeling of stopzetting van de ver dere ontwikkeling van de gemeenschap, haar ontwerp-program bepleit de V.V.D, een nauw samengaan van de overige vijf E.E.G.-landen met Engeland dus een zekere frontvorming tegen Frankrijk. Daarbij wordt de eis gesteld dat zonder de deelneming van Engeland' geen politieke samenwerking tussen de zes E.E.G.-landen tot stand mag komen Naar de mening van drs. Stijkel mag men de zaak niet zo categorisch stellen. Het is hem onmogelijk, zich voor dé komende parlementaire periode op een dergelijk program vast te leggen. Het verschil van mening betreft alleen da Europese politiek. De staatssecretaris ziet dan ook geen enkele aanleiding om voor het lidmaatschap van de liberale partij te bedanken. Niet alleen de economische belangen van Nederland worden, aldus de heer Stijkel, het beste behartigd door een nauwe aansluiting in EEG-verband, ook de band van West-Duitsla nd met overig West-Europa dient zo sterk mogelijk ge maakt te worden. Ondanks kritiek op het Frans Duitse Verdrag wilde hij er toch niet aan voorbijzien, dat opnieuw een draad is gespannen, die Duitsland aan het Westen verbindt. Het verdrag moet opgaan in een vorm van politieke samen werking, waarbij de overisra partners moeten worden betrokken. Desgevmasd zei de staatssecretaris, dat hij niet alle aspecten van het buitenlands beleid van oreg'dant Do Gaulle onderschrijft. Maar hij wilde samenwerken met Frankriik niet uitsluiten alleen om het feit dat dit land een eigen atoornmacht opbouwt. Dit feit ligt er," Dps. Stijkel zei, de kans, dat over z(jn Europees standpunt de komende weken wrijving zal ontstaan met het kabinet, niet groot te achten. Hij wil zich alieen voor de komende parlementaire periode niet vastleggen op de Europese paragraaf uit het VVD-progratn. Deze ceremonie vormde een onderdeel van een reeks van veelal opzien barende acties die de gemeente Zwammerdam houdt om te pleiten voor haar zelfstandig voortbestaan. Daarbij helpen, zoals gemeld, stu denten van het dispuut Olympos van de Vrije Universiteit te Amsterdam door het brengen van „stunten". Ais volgende actie kondigde de voor zitter van. het dispuut aan dat de leden deze zomer op vlotten de Rijn zullen komen afzakken om op het stadsplein een speenvarken te bra den en dit met de poorters te ver orberen. Zaterdagmiddag is in de vijver ach ter het gemeentehuis van Wolphaarts- dijk, niet ver van haar ouderlijk huis, het driejarig dochtertje Trina van de familie Goedegebuure in een wak in hei ijs verdronken. Veertien geslaagde candidaten van de Rotterdamse Academie voor sociale we tenschappen en maatschappelijk werk kregen zaterdag voor de urgentie-op leiding 1960-1962 hun diploma uitge reikt. De presidente van het curatorium, mevrouw mr. Chr. A. de Ruijter-de Zeeuw, wenste hen zaterdag met het be halen van dt diploma geluk. De directeur van de academie, drs. J. G. van der Ploeg, overhandigde daarpa han de veertien geslaagden en aan zeven candidaten, die met succes, de urgentie opleiding 1S591961 hadden gevolgd, de getuigschriften. Het merendeel van de cursisten dient reeds het maatschappe lijk werk. De heer C. Th. Deyll dankte namens de geslaagden met een kort woord. iDe geslaagcen van de urgentie opleiding 19S0—'02 zijn: B-os-Berrler, mevr. A. J". L.' Breeschoten, G.M.; Burgh, mej. C, M. W.' van der; Deyll. C. Th.; Dongen A. W. H van; Drerith, mej. c.: Graaf, mej. p. E. de Hakikesteegt, mej. N.; Heijnis, C.: Kort- schot, TI. J. te; Pollama, Sj.; Schalienberj?tf 0.; Visser, me.i. F. J. en Visser, mej. M. A. ivsRe Seslaagden van de urgentie opleiding m,é9'61 zijn: Dubbeldam-van Z wee-den, mevr. K. K.; E-ttema, mej. J. A. c.: Hoes- bergen, mej. M.; Kragt, b.: Oostveen, mej, C. c. J.: Oud-Koet, mevr. N. en Stort, mej, J. 0. H. ïivtfeVft '"Li- i 4 t.v, VV'i a*? Elf wagons werden ernstig be schadigd, toen op de brug over de Gouwe in de buurt van Gouda een goederentrein ont spoorde, waarmee even later ongeluk ontstonden. een trein met tankwagons botsing kwam. Twee wagons werden van de brug geslagen en de ravage was groot, even als de vertragingen, die na het (Advertentie) eist vakkundige aanleg. Ook de service is zeer belangrijk. Vakmanschap èn service vindt U bij 1e Middellandstraat 72 Aert van Nesstraat 38 a

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2