goed V.V.D. schrapt zinsneden zelfbeschikidng I apoea s nylons EEN TRAM VOLGELADEN MET HOOGLERAREN. Is Golden Fiction eigenlijk een Virginia? Golden Fiction BOUWCENTRUM MAG WEER UITBREIDEN JAN GAST, jjoachim '8 Uit verkiezingsmanifest en urgentieprogram Emotioneel en vinnig debat 45 95 45 Man in Haarlem doodgestoken Haagse jongen vermist, misdrijf niet uitgesloten Twintig jaar werk in expositie Naar 100.000 huizen per jaar Ei autoradio-gids 1?E rotterdammer "Gold" nylons - satijn-zacht, perfekte afwerking. en TVTA een emotionele en soms •I- vinnige discussie heeft de al gemene vergadering van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie uit het ontwerp-verkiezingsmani- fest en het ontwerp-urgentiepro- gram van de WD de zinsnede ge schrapt, dat moet worden ge- streefd naar een zo groot moge lijke mate van zelfbeschikking voor de bevolkingen van Nieuw- Guinea. Het besluit werd geno men met 254 tegen 145 stemmen. (Van onze parlementsredactie) Havenarbeider gewond GEEN INDRUK STUDIEBEURZEN P.B.O. OPTIMISME VRAGEN AAN GF NO 4 VRAAGT MEVROUW SCH. UIT K. Hi r? Laatste Nederlandse uitzending van radio-Nw.-Guinea Aantal binnengekomen schepen geringer AntwoordJa en neen! Uw vraag haakt in op ons vorig antwoord, dat Goiden Fiction uit 37 tabakken bestaat, waarvan 32 Virginia- soorten uit Amerika. Wei, mevrouw Sch,, ze komen inderdaad uit deze Amerikaanse staat en naaste om geving, maar ze zijn niet van het type dat men voor de "echte" Engeise sigaret ge bruikt. Onze tabakken zijn niet zo geel, maar meer uitgerijpt, warmer van kieur en vee! zachter van smaak. Houdt u maar eens een open doosje Golden Fiction naast andere doosjes, mevrouw Sch. Ziet u de iets donkerder kleur? Nu weet u waarom u,' zoals u schrijft, Golden Fiction werkelijk de "zachtste van alle" vindt. Bij Goiden Fiction zit de zachtheid waar ze behoort: in de tabak... DE ZACHTSTE VAN ALLE M B AUTORADIO-SPECIALIST I (Van een. onzer verslaggevers) TTE-T Bouwcentrum te Rottex- dam mag zijn gebouwen complex verder uitbreiden. Vrij dag werd xijksgoedkeuring ont vangen voor de zg. derde fase, een groot 'bouwwerk, waarin de steeds groeiende activiteiten voorlopig kunnen worden opge vangen. Onmisbaarheid Produktieplan Lijk van opvarende RHD 4 geborgen (Advertentie) riu beduidend goedkoper du bbelbi-ede KreuUUerS tellende esstoff©** Teza DU CUE SUBë N°g Advertentie IHBPSfe'-'"; ca', «~t ir" gr 33 K rap-, i gsf. r7„ !l r *SP n "Teenager" nylons - de beste kous voor elke dag Het hoofdbestuur van de VVD had zowel in het verkiezingsmanifest als in de samenvatting daarvan, het ur gentieprogramma. aan de zelf be hing van de Papoea's en de Zuidmo- lukkers veel aandacht geschonken. In het manifest werd slechts in drie re gels gepleit voor herstel van normale en liefst goede betrekkingen met In donesië (hetgeen overigens een be lang van de eerste orde werd noemd). se- en Internationale modekleuren. Verkrijgbaar o.a. bij uw kruidenier De 47-jarige havenarbeider C. van der Wiel uit Gorine&em liep maandagmor gen aan boord van het Noorse schip Tra falgar, liggende in de Rotterdamse Maas haven, verwondingen op. Hij werd door een pallet aan bet hoofd getroffen en moest met een wond aan tiet voorhoofd naar het Havenziekenhuis worden bracht. In het urgentieprogramma ontbrak een dergelijk pleidooi geheel. Met name door de afdelingen Amster dam en Oegstgeest werd hiertegen oe- zwaar gemaakt. Maar de voorzitter van de VVD, prof. mr. P. J. Oud, stelde daartegenover, dat Nederland nog steeds verantwoordelijkheid draagt voor de be volkingen van Nieuw-Guinea en de Zuid-Molukken. Zijn opmerkingen maakten op velen geen indruk. „Niet meer! Niet meer!" werd vanuit de zaal geroepen. Prof. Oud werd zeer fel aangevallen door de afgevaardigde Van Embden Boas uit Oegstgeest. „Voor de WD zijn geen goede verhoudingen met Indonesië mo gelijk, als de passages over Nieuw-Gui- nea en de Zuid-Molukken worden ge handhaafd", betoogde hij. Zeer tegen de zin van prof. Oud werd gepleit voor een stemming over de zaak. Nadat een stemming bij zitten en op staan geen duidelijkheid had gebracht werd tot hoofdelijke stemming overge gaan, met het hierboven vermelde re sultaat. In het verkiezingsmanifest blijft alleen de korte zinsnede over de betrek ke met Indonesië gehandhaafd. V .de afdelingen in het Westen, met ge- j nan.c de drie grote steden, hadden voor verandering gestemd. ïn de middagvergadering, toen het ur gentieprogramma puntsgewijs werd be sproken, kwam de zaak opnieuw ter sprake. Amsterdam stelde voor, het die morgen genomen besluit te verwerken in het urgentieprogramma. Dit voorstel ontmoette zeer fel verzet bij de secre taris van het eens actieve comité Zelf. beschikking Nieuw-Guinea, de heer Ieyds uit Naarden. Hij uitte allerlei be schuldigingen aan het adres van presi dent Soekarno, maar vond slechts een zeer kiefa deel van de vergadering aan zijn zijde. De bespreking van het verkiezings manifest en liet urgentieprogramma nam zeer veel tijd ita beslag. Vooral de afdeling Amsterdam ontpopte zich als een soort progressieve pressie groep binnen de WD. Amsterdam stelde onder meer voor, een pleidooi op te nemen voor het vrijstellen van stadiebeurzeta en. renteloze voorschot ten van inkomstenbelasting. Prof. Oud maakte ook tegen dit voorstel bezwaar en wel omdat de aangele genheid, waarom het gaat, zeer in gewikkeld is. Omdat op het programma nog meer ingewikkelde zaken prijken, werd de partijvoorzitter van Amsterdamse zijde demagogie verweten. Hoewel hierop door velen uit de zaal met „schande" werd gereageerd, kreeg het voorstel van de afdeling Amsterdam, in stem ming gebracht, een grote meerderheid. Nog andere wijzigingen werden be pleit en aangebracht. Vooral de nieuwe ondervoorzitter van de VVD, prof. Wit- teveen, sprak zich uit voor inschakeling van de categorale vakbonden bij het overleg tussen werkgevers- en. werkne mersorganisaties. I 'v; !^vr- T i Door Doetinchem werd gevraagd, in het urgentieprogramma niets over de p.b.o. op te nemen, terwijl de heer Leyds vond, dat de partij duidelijk tegen wat hij noemde de dwangmaatregelen van het Land bouwschap moet stelling nemen. Prof. Oud wees er echter op, dat de tegenstanders van het Land- bouwschap_ zich keren tegen een op wettige wijze tot stand gekomen orgaan. Als men van het Landbouw schap af wil, dient men dit via de aangesloten bonden na te streven, Overigens werd uit de woorden van prof. Oud en prof. Witteveen wel duide lijk, dat men een dwangmatig opleggen van publiekrechtelijke organen ten sterkste afwijst. Prof. Witteveen meen de, dat met name in de industrie dik wijls genoegen kan worden genomen met privaatrechtelijke organen, waarin werkgevers en werknemers samenwer ken. (Dergelijke organen hebben, in te genstelling tot publiekrechtelijke orga nen, geen verordenende bevoegdheid). De lijstaanvoerder bij de Tweede Kamervcrkiezftigen, de minister van binnenlandse zaken, mr. E. EL Toxo- peus, ging in op de mogelijkheden, die zich na de verkiezingen voordoen. Hij beklemtoonde, dat de TO sa menwerking met de socialisten niet bij voorbaat heeft afgewezen. Het gaat er de WD echter om, dat het beleid van het kabinet-De Quay na de verkiezingen wordt voortgezet. „En als ik het verkiezingsprogramma van de PvdA in ogenschouw neem, lijkt het mij niet hoogst waarschijnlijk, dat de PvdA ertoe zal zijn te krijgen, dat zij wil werken aan voortzetting van het huidige beleid." Mr. Toxopeus uitte kritiek op de splin tergroeperingen. die onder het motto „verlaging van de belastingdruk" naar een plaats in de Kamer dingen. „Het is onvoorstelbaar dat men, als men met deze kreet met een of twee man in de Kamer komt, ook maar iets kan berei ken. Bovendien hebben deze groeperin gen vaak nog zoveel verlangens (meer wegen, hogere dijken, eet.), dat, als die wensen zouden worden uitgevoerd, de belastingen zelfs nog zouden moeten stijgen." Aan het begin van de vergadering be groette de partij prof. Witteveen als nieuwe ondervoorzitter van de WD. Hij is m die functie de opvolger van mr. H. van Riel, die zich na de verkiezin gen geheel aan het leiderschap van de Eerste Kamerfractie gaat wijden. Mr. Van Riel benadrukte, dat de sa menwerking tussen hem in prof. Oud steeds goed is geweest en dat er geen meningsverschillen hebben bestaan. Prof. Witteveen zei in een kort toe spraakje, van mening te zijn, dat zich, na de moeilijkheden van het afgelopen jaar, in de positie van de WD zal zeer duidelijk een stijgende lijn heeft inge, zet. Optimistisch was ten slotte ook prof. Oud. Hij heeft het aan het eind van de middag, toen het beleid van de liberale Tweede Kamerfractie aan de orde was, heel gemakkelijk ge had: slechts één spreker heeft kritiek geuit en wel over de houding van de fractie bij de interpellatie van mr. F. J. Kranenburg (soc.) over het rege- ringsingrijpen rond de KRO-uitzen- ding van het tv-interview met Bi- dault. Het optimisme van prof. Oud kreeg een kans zich te uiten, nadat hij in verband met zijn aanstaand vertrek uit de Tweede Kamer werd toegesproken door de secretaris van de fractie, de heer J. C. Corver. Prof. Oud zei, dat het afscheid in november neemt hij of ficieel afscheid, tevens als voorzitter van de WD hem niet gemakkelijk zal vallen. (Advertentie) De vertrekkende fractievoorzitter gaf toe, dat er met name in het af gelopen jaar in de fractie moeilijk heden zijn geweest. „Maar aan het slot van de reis hebben wij elkaar weer gevonden. Straks zal ik naar huis kunnen gaan", vervolgde prof. Oud, „met het gevoel, dat wij als een eenheid de strijd ingaan. Dat is het belangrijkste." Ten slotte zei prof. Oud, dat het zijn vaste ver trouwen is, dat het ware liberalisme in Nederland vertegenwoordigd zal blijven in de WD. Dfef de rector-magnificus van de Nederlandsch Economische Hoogeschool, prof. drs. H. W. Lambers, aan het stuur en volgeladen met hoogleraren reed zaterdagmiddag een antieke tram (uit 1923) door Rotterdam. De hoogleraren werden vergezeld door leden van het Rotterdamsch Studenten Gezelschap. Een- van hen geeft met een ..spiegelei" het sein tot de start naar Sociëteit Asker aan de Mathenesserlaan, waar professor Lambers en zijn collegae op een aperitief werden vergast. Deze „proffenborrel" was het officieuze begin van de achtste studentenboekenweek in de Maasstad, die maandagochtend door de Britse ambassadeur in Nederland, Sir Andrew Noble, werd geopend. Varmacht om twaalf uur is op de Bo termarkt in Haarlem een omstreeks vijf endertig- tot veertigjarige man bij een vechtpartij met een stiletto gestoken. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is de man overleden. Het slachtoffer is de 35-jarige opper man J. 'Bram uit Haarlemmermeer. Hij was gestoken in de borst en rechter-okseL Vanmorgen om tien uur is zijn stoffelijk overschot geïndentificeert. De dader is inmiddels aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Toen de politie ter plaatse verscheen, was de dader verdwenen. Omstanders konden wel een beschrijving geven, maar de naam was niet bekend. Na een onderzoek kon de politie vanmorgen om zes uur de 21-jange zeeman P.N.O. uit Haarlem in zijn huis aanhouden. Hij be kende bij de vechtpartij toetrokken le zijn geweest en verklaarde omstreeks twaalf uur een café te hebben verlaten. Op de Botermarkt kreeg hij ruzie met een hem onbekende man. De ruzie liep zo hoog, dat de zeeman een stiletto trok en daarmee de onbekende enkele steken toebracht. In de woning van de zeeman is een stiletto gevonden en m beslag genomen- De zeeman -was tijdens een kort verlof bij zijn ouders en zou vanmiddag in Am sterdam -weer aan boord stappen voor een reis naar Ierland. „Eadio West-Nieuw-Guinea/West-Irian in Hollandia/Kotabaroe'' heeft gister avond voor het laatst in het Nederlands uitgezonden. Met mgang var, vandaag houden de Nederlandse uitzendingen met inbegrip van nieuwsberichten door het tijdelijk V.N.-bewind op. Het motief daartoe is dat er nog maar zo weinig Nederlanders in Nieuw-Guinea zijn dat voortzetting niet gerechtvaardigd is. Aan het laatste Nederlandse program ma werd een speciale aandacht besteed met een „fmale'-piogramma van ruim een uur. Dit werd verzorgd door de drie laatst overgebleven Nederlanders bij de radio: Wuzz Rens, Wim de Vries en Kees Schaap. Bovendien werd daaraan vanuit Nederland meegewerkt door enkele oud- omroepers van radio-Nieuw-Guinea. Met het beëindigen van de Nederlandse Uitzending van radio-Nieuw-Guinea is het laatste Nederlandse publikatiemiddel daar verdwenen. Alle Nederlandse kranten en periodieken zijn namelijk reeds verschei dene maanden geleden opgehouden te verschijnen. In de eerste twee maanden van dit jaar zijn 3997 zeeschepen met een ge zamenlijk netto-register-tonnage van 9.9 miljoen ton de haven van Rotterdam binnengelopen. Dat betekent een lichte achteruitgang ten opzichte van 1952, toen er in die maanden 4099 schepen en 10,2 miljoen nrt. werden geregistreerd. De dalmg houdt verband met het winter weer. Het verkeer via de Luchthaven Rot terdam is in de maanden janurai en februari iets teruggelopen ten opzichte van 1962. Het verschil was ongeveer vierhonderd (vertrekkende) passagiers. In totaal waren er namelijk 12,541 reizi gers tegen 12.S69 in 1962. Het goederenvervoer daalde in de eer ste twee maanden van 1.1 miljoen kg naar l.,0 miljoen kg. De achtjarige Haagse jongen, Cornelis Wallard die sinds vrijdag wordt vermist, is die dag om 12 uur uit school op weg naar huis gegaan, maar sindsdien niet meer gezien. De jongen had een vaste route, die over het Ryswijkseplein naar huis voer de. Onderweg zwaaide hij dan. naar zijn grootmoeder. Ook ging hij vaak even langs bij een patat-friteskraam, waarvan hij de eigenaar goed kende. Zijn groot moeder en de baas van de patat-frites kraam hebben hem vrijdag echter niet langs zien komen. Nu komt de jongen ook wel langs de Laakhaven en de mogelijkheid, dat hij bij het spelen te water is geraakt in on der ogen gezien. Hij heeft echter water vrees. De politie houdt er daaron reke ning mee, dat een misdrijf is gepleegd. De politie heeft dit weekeinde enkele tips 'binnengekregen. Naar aanleiding daarvan is er gedregd in de Laakhaven en bij de molen aan de Trekwug. Vol gens een der tips zou hij gesignaleerd zijn in Rotterdam. Een andere tipgever meldde dat hij de jongen heeft gezien ergens in het centrum van het land met een onbekende automobilist. Zijn vader en moeder leven geschei den. De jongen woont bij zijn vader in de Poeldij'ksestraat. Zijn zusje woont bij de moeder. De jongen heeft zijn moeder de laatste twee jaar niet meer gezien. 10 STUKS f 0.50 1 20 STUKS f1.-GESCHENKDOOS 50 STUKS f2.75 ATTENTIE! Er zijn af zweel interessante vrasen binnengekomen, dat we U hogmaa/s moeten venoe/stn-veortopiï géén tragen mm in te sturen. Advertentie oudste en grootste Vrcag gratis toezending ROTTERDAM Diergaardesingel 56-66 I Tel. (010) 118844 Dit bericht kwam juist op een geschikt moment. Vandaag, maandag I april, was het namelijk twintig jaar geleden dat de eerste der samenwerkende bonwstichtln- gen, die het Bouwcentrum bezetten, in functie trad. Dat is het Bureau Documen tatie Bouwwezen, later gevolgd door de stichtingen Bouw, Ratiobouw en Bouw centrum. Uiteraard werd een tentoonstel ling Ingericht, die de toepasselijke naam „In functie" kreeg. De chef van de centrale schrijfka mer ten stadhuize, mejuffrouw K. A. Prins, gaat mei pension. Zij neemt mor genmiddag van vier tot vijf uur afscheid in do koffiekamer van het Rotterdamse stadhuis. De drie inzittenden (het echtpaar K. uit Den Haag met hun driejarig dochter tje) van een auto, die zaterdag in de buurt van het verkeersplein Oudenrijn kantelde en in brand vloog hebben zich ternauwernood in veiligheid kunnen brengen. Zij konden nog juist uit de auto kruipen voor deze een prooi werd van de vlammen. 16.5 Een enorme lamp floepte aan en spreidde een onaangenaam blauw licht over Joachim. Geruisloos stel den de assistenten zich rond de ope ratietafel op. „Zijn de messen .geslepen?" vroeg de chirurg en loerde over z'n doekje naar een klein assistentje. „Ik had een snipperdag opgeno men," mompelde het kereltje be drukt. „Zie je wel, je moet hier ook al les zelf doen," schreeuwde de chi rurg woedend, „kan ik m'n messen weer een beetje gaan slijpen." Een assistent kwam gehaast met de slijpsteen aanzetten. „Draaien," beval de chirurg en drukte nijdig een mes tegen de steen. „Och meneertje, laat hem toch gaan," begon tante Kea weer te sou- batten. „Echt, u heeft de verkeerde voor." „Dat vrouwspersoon verveelt me," gromde de chirurg geprikkeld.- „Een duizendste milligram - acesyceenzuur op kalkwater zal haar wat wat rus tiger maken." Binnen enkele seconden was een assistent al met het bovengenoem de aanwezig. „Drinkt u eens uit," sprak de chi rurg zoet gevooisd.. „Dan wofdt u wat kalmer." „Ik ben kalm," stribbelde tante Kea tegen, maar de strenge ogen van de chirurg dwongen haar tot drinken. Even later was ze al in een diepe slaap verzonken. „We gaan beginnen," sprak de chirurg. „Alles ligt klaar, hoop ik? De peesschaartjes ook?" Hij keek onderzoekend op de instrumententa fel. Tot z'n voldoening was alles aan wezig. Traag nam de chirurg een mes ter hand. Er heerste nu een gespannen stilte. Voorzichtig boog hij zich over Joachim en plaatste z'n'mes op diens wang. Met een bijeenkomst vanmiddag is de ze tentoonstelling geopend en de ver jaardag van de oudste bouwstichting ge vierd. Tevens werden bijzonderheden be kend gemaakt over de oprichting der N.V. Bouw Internationaal Centrum, die geschiedde op 14 februari j.L Oprichting van dit nieuwe lichaam achtte men noodzakelijk in verband met de grote toekomstige investeringen in grond en gebouwen. De lopende commerciële activiteiten der stichtin gen, zoals de exploitatie van expositie ruimten en uitgave van pubhkaties, lenlen in deze beheersvorm worden voortgezegt De N.V. heeft een maatschappelijk ka pitaal van een half miljoen in 500 aan delen van 1.000, waarvan bij de oprich ting geplaatst en volgestort werden 113 aandelen. President-commissaris is mr. dr. K. P. v. d. Mandele; commissarissen zijn: ir. F, W. C. Blom, jhr, P. R. Feith, ir. A. P. v. d. Meer, W. H. de Monchy en Phs. van Ommeren P.Jzn.; directeur is ir. J. v. Ettinger, secretaris K. de Vries. Bij deze gelegenheid heeft mr. J. van Aartsen het een gelukkig verschijnsel genoemd dat ook in de bouwsector meer en meer de fundamentele betekenis van het wetenschappelijk onderzoek, van speurwerk, van een goede documentatie en voorlichting wordt onderkend en ge waardeerd. Da onmisbaarheid daarvan wordt gevoeld. De activiteiten der vier bouwstichtingen zijn het in ons land ge weest die dit hebben gestimuleerd. De verbazingwekkende groei van deze stichtingen, de toeneming van haar in vloed in binnen- en buitenland danken zu in de eerste plaats aan een juiste vi sie op de richting waarin de ontwikke ling van de bouwnijverheid moet worden gestuwd. Omdat de problematiek van het bouwen thans zo nauw is verweven met de totale maatschappelijke problematiek moet de bouwwereld een beroep doen op vele specialismen. De minister richtte het uitermate nuttig dat deze, waar no dig, op een plan bij elkaar worden ge bracht. De heer V. d, Mandele herinnerde aan 20 jaar geleden, toen Rotterdam in puin ïag, druk aan de opbouw werd gedacht en ook aan het bouwcentrum. Toen de arbeid steeds omvangrijker werd vetr" rees een tweede gebouw. Een derde is reeds lang dringend noodzakelijk om het werk goed voort te kunnen, zetten en om de verworven kennis over de grenzen te kunnen utdragen. Hij wees op de ver bindingen met Zuid-Amerika, waar men snakt naar hulp en voorlichting op bouw- gebied. - Dr. V. d. Mandele achtte het ogenblik gekomen juist nu voor overdracht van kennis vanuit het Bouwcentrum aan In donesië, een land en een bevolking, waar mee de vriendschapsbanden niettegen staande alles nooit zyn verbroken. Over het verleden sprak ook de direc teur van -het Bouwcentrum, ir. J. van Ettinger. Maar_ het Bouwcentrum zou zijn naam weinig eer aandoen als het niet vooruitzag. In dit verband sprak f eeJ Yan Vinger over een produktie plan, dat moet leiden tot de- bouw van (Van een onzer verslaggevers) j de Nieuwe Maas bij de Feyenoord- kade trof men maandagmorgen het lijk van de zestigjarige motorschipper A, Kruijt aan, een van de opvarenden van de op 22 februari door een tanker over varen Rijkshavendienst 4. De man woon de aan boord van het woonschip Ons Geniegen, dat in het Harielksnaal ligt Al hebben wij een treiterend lange winter gehad, eens gzat het gebeuren en dan zitten wij midden in de lente. En dan moeten ze klaar hangen,, de voorjaarspakjes, japonnen of rokken. Morgen begint de verkoop van een grote fabrieks-partij hoogst modieuss dubbelbrede stoffen voor minder dan de halve prijs. Dinsdagmorgen begint de ver koop van deze dubbelbrede voorjaarsstoffen, in zwart/wit en vele kleuren, 130 en 140 cm breed, per meter vaor Géén tel. of schr'tft* btsU 100.000 woonhuizen in 39S7 .(dit jaar 80.000, in 1964 85.000, in i965 90.000 en 1966 95.000). Hierb.j komt het aan op een zeer nauwkeurige planning, een ter- mindering van net aantal benodigde maj' uren en een grote verbetering van de kwaliteit der woningen. scho rijst Sch i TJIOOi gani rend ke t ie z heefi (wat Dan eenk ganii men. stad ai m ling dams tivite dat t gen. Dat t vcorh in Sc lingsl zegge ken c leven dan v te ko wens rijn, i zijn eigen kan t) het bi hjkhei ÏN j 1 Ni Unie i gingen ook g bemidi een bi eigen i de clu Ben oi kan in toat t verstre de toi met hoogd commit fethou deren commit Waard, en de commit Verenig otn vo< karnen missie Sch Soiflen. ng voi ttjn er

Trouw / De Rotterdammer | 1963 | | pagina 2