Agenten bij vechtpartij gewond Deelname Kerketocht99 was weer massaal Recreatieschap Brielse Maas dient democratie Vader doodt zoontje Mr. Scliürmann wordt ambassadeur in de V.S. Huis van baksteen voor nog geen veertien mille Ontvolking van de vloot Geen trawler verliet Scheveningse haven Miljoenen l schade door staking DRIE UUR OP PAD MENIGTE VAN 1500 Indrukwekkend slot in volle Laurenskerk Eerste officiële daden verricht Dr. De Beus hoofd V .-delegatie Tweede Kamer weer bijeen Jongetje gestikt Prins Bertil was bij de Koningin „Oosterlandse Rak" is bijna ontstaan Twee agenten zijn licht gewond geraakt bij een vechtpartij die zich vrijdagavond in Rotterdam-Zuid jn de Rosestraat heeft afgespeeld. Twee mannen, de 25-jarige schilder H. P. v. d. D, en de 22-jarige sleep bootkapitein G. M, R. beiden uit de Rosestraat, zijn gearresteerd. Het begon vrij onschuldig. Een groepje van zes jongens was bezig een oude auto te vernielen. Toen de «genten dat zagen, wilden zij we ten wie er wel, en wie er niet, aan hadden deelgenomen. Toen een van de agenten een jongen beet hield, kwam de moeder naar buiten om hem uit de handen van de agent t, rokken. Ook voor tocht" - de derde „Kerke- of Vijfkerkentoeht bleek vrijdagavond de belang stelling der Christenheid in Rot terdam massaal. Het aantal ge lovigen van vele denominaties dat het slot van dit gebeuren in de Laurenskerk beleefde wordt op ruim 1500 geschat. Hoewel het getal zeker niet het belangrijkst is vormt deze opkomst een vol doening voor velen, die zich steeds weer inzetten in het om vangrijk organisatorisch werk. Misschien was het betrekkelijk zachte weer ook debet aan deze be langstelling, Hoe het ook *jj, van jaar tot jaar blijkt de Kerketocht meer protestanten en rooms-katho- lieken aan te spreken. En gelet op de rustige, blijmoedige sfeer, die men ontmoette, zeker niet uit sensa tie. Als dit zo was zou de animo er waarschijnlijk na een keer af ge weest zijn. (Van een onzer verslaggevers) Zekere band Verdubbeling 1 DIRVEN WIEGERSMA TENTOONSTELLING Antiquiteiten en Oude Kunst lands ambassadeur "te Washing ton. Dr. J. G. de Beus, -ajnbassarikHnbtenaar van de buitenlandse djenst Dr. De Beus NIET eens een keer -> maar steeds actueel Benoemingen (Van een onzer verslaggevers) Genegeerd Hecht front. Met praten Hierop ontstond een woordenwisse ling, Steeds meer mensen kwamen tr bij. De Rosestraat is omstreeks een uur of zes zeer druk. Plotseling Itram de schilder uit zijn huis rennen. Hij gal een agent een klap m het j;zicht. De agent kreeg wonden aan jees en hoold. Hierop mengde ook de sleepbootkapi tein zich in het gevecht. Hij gaf een «tent een klap met een bezem. Ook ceie agent raakte gewond. Met de gummistok hebben de agen tes zich vervolgens moeten verdedigen tegen de menigte in afwachting van as sistentie. Toen die arriveerde, duurde bet niet lang of het opstootje was uit elkaar geslagen. Iedereen vluchtte de huizen In, ook de ^ant twee handtastelijke mannen. Deze kon-1 den echter snel worden opgespoord. Zij tijn opgesloten. Het geheel nam onge- reer een half unr in beslag en trok I bijzonder veel bekijks. wat is de Kerketocht. achter de organisatie waarvan een grote groep predikanten, priesters en leken uit vele kerken staan? een gebeds- 7® WAREN ER WEER nnm«,c w;i eereformeerder?, luth# elkaar ook ..van binnen" leren kennen. „Wordt aan de ene kant onze geschei denheid openbaar doordat wtj niet met eikaar m één kerk kunnen samen komen. aan de andere kant is deze gezamenlijke tocht een teken van het feit, dat Christus niet gedeeld is, dat de kerk -- in wezen één is, ook al wordt dit in empirische gestalte dan ook niet gemanifesteerd," zo konden de deelnemers ter inleiding van het programmablad lezen. En verder werd nog gesteld: „Boven dien kan nu wij de wonde der ver deeldheid op deze wijze aan den lijve ondervinden het verlangen naar ma nifestatie van de eenheid des te ster ker gaan leven". Om te bidden, te zin gen (dat is ook een vorm van bidden!, eikaars kerken gebruiken en eikaar te leren kennen, waren zij ook ditmaal ge komen, de Christenen, die geloven in de betekenis van een oecumenisch eve nement als dit. .Ji" verslaggevers (de vrijetijdsbesteding te maken. Ty- MEDERLAND heeft er een „schap"dens een algemeen bestuursvergade- A1 bij. De nieuwe instantie heeft-ring in de (hooggelegen) Burgenaal tchter niets met de PBO en alles met van het stadhuis der stad van Ccppel- stock begon het Recreatieschap Briel se Maas zyn officiële bestaan vrijdag middag. Het schap heeft en dat is wel uniek een vrouwelijke voorzitter, mevrouw mr. Chr, A. de Ruyter-De Zeeuw, lid van Ged. Staten, die haar benoeming kreeg van bet dagelijks provinciebestuur. Een half uur nadat de laatste vergadering van de ruim tien jaar gewerkt hebbende Stichting Recreatieplan Brielse Maas was ge houden opende mevrouw De Huyter de levensloop van het schap met een korte rede. Zij toonde zich verheugd dat de ge meenschappelijke regeling tussen de provincie, tien betrokken gemeenten en twee instellingen op vlotte en soepele wijze tot stand is gekomen. Tot dusver zijn met succes vele werken in het ka der van het miljoenenplan tot stand ge-* bracht. Wie over Rozenburg naar en| door Voorne rijdt kan zich daarvan, overtuigen. „Het pad is niet steeds over rozen gegaan", aldus de voorzitter. Aanvan kelijk waxen niet alle instanties over tuigd van het nut dat deze recreatie- vormen hebben. Een grote omzwaai is echter gekomen en nu is iedereen overtuigd. De financiële zaken konden 1 worden geregeld. Maar toen dat was gebeurd kwamen er andere problemen als gevolg van de Rotterdamse Euro poortplannen. Met de Maastad en de Rijkswaterstaat ontstond echter een goe de samenwerking. Er Is veel tot stand gekomen, zei mevrouw De Rnyter. Voor het overige liggen alle plannen klaar, de uitvoering kan worden voortgezet. Het streekplan Brielse Maas 1s vastgesteld. Alle betrok kenen weten nu wat de kosten zijn en hervormden! tochi". zeggen alle initiatiefnemers „Wy gereformeerden, luthersen, rooms-j kennen elkaar vaak alleen maar „van en oud-katholieken, doopsgezinden, re- buiten", Tijdens deze tocht kunnen we monstranten en misschien nog leden van andere kerkformaties. Oud en jong! kwam samen m de negen bedehuizen van de route, mensen van allerlei af komst en positie bewogen zich lopend of rijdend (bejaarden en invaliden wer den vervoerd) van de ene kerk naar de andere. Een aantal Engelsen maakte de tocht weer internationaal. Van jaar tot jaar leert men elkaar beter kennen ea waarderen. Een zekere band. zo valt te constateren, ontstaat dan ook geleidelijk, al ziet men elkaar vrij weinig. Een kerketocht per jaar leidt echter ook reeds tot bepaalde con tacten. Het vervreemd zijn van elkaar kan er daardoor wat afraken, ook een der bedoelingen overigens. Te beluiste ren viel ook dat d. Kerketochtdeelne- mers steeds beter „op stem" raken. Honderden en nog eens honderden richtten vrijdagavond hun schreden naar het uiteindelijk doel, de Grote- of St. Laurenskerk, het symbool van Rotterdams verrijzenis, beschouwd ook als geestelijk middelpunt van de stad. Ongeveer de helft bereikte het impo sante bedehuis via Statensingelkerk, Prinsekerk, Doopsgezinde kerk, de overigen langs Faradijskerk, Remon- strantsekerk. Schotsekerk en Steiger- sekerk. Ah DEZE GEBOUWEN stroomden vol of overvol. In één geval moest zelfs een noodmaatregel worden getroffen: de I Schotsekerk was niet berekend op een! toevloed van mensen als deze. Snel werd besloten twee bijeenkomsten tegelijker-! tijd te houden één „boven" en één' „onder". Het was Archimandriet Dio- j cissios (Russisch-Orthodox) die als voor-1 ganger inviel. Hiermee is dan één naam genoemd, die van de meest kleurrijke figuur uit de groep van voorgangers. Temidden der kerketoch(gangers aan het slot in de Laurenskerk. vormde dit gezelschap ais het ware een demonstratie van de samenwerking die aan die gebeuren ten grondslag ligt. Daarom geen verdere namen van voorgangers en geen teksten ol na men van liederen. Genoeg is te con stateren zang. gebed en predikaties m een goed aansluitende, hoewel wisse lende. liturgie waren verwerkt. j Indrukwekkend was de In Eindhoven heeft de 33-Ja- rige Van G. bekend zijn twee jarig zoontje op 10 december van het vorig jaar in de keu ken van zijn woning gedood te hebben. Op 10 december j1». zo deelt de Emdhovense recherche mee, overleed het bijna tweejarig zoon tje van het echtpaar Van G., wo nende in het stadsdeel Woensel. Volgens de lezing, die de ouders gaven, was het kindje 5n een on bewaakt ogenblik van de trap in de ouderlijke woning gevallen. De politie werd in de zaak ge mengd. toen over het juiste tijd stip van het overlijden van het kmdje onzekerheid ontstond. Een sectie op last van de justitie toonde aan, dat het ongeval zich kon hebben toegedragen, zoals de ouders voorgegeven hadden, ze kerheid hierover bestond echter met. De rechercheurs die met deze zaak belast waren zetten hun on derzoek voort. Dit leidde er toe dat Van G. donderdag door de rechercheurs nog eens danig aan de tand werd gevoeld naar aan leiding van diverse gegevens, welke zij verzameld hadden. In de loop van dit verhoor heeft Van G. bekend, dat hij zijn zoontje in de keuken zodanig heeft mishan deld, dat het op een gegeven ogen blik geen teken van leven meer gaf. Van G. is in het hoofdbu reau van politie te Eindhoven in gesloten. Eindhoven Utrecht van 17 januari t/m 2 februari in de Rotterdamse Kunst kring Witte de Withstraat 35, Rotterdam. Dagelijks van 19—6 uur. Mr. C. \V, A. Schurmann, het ïn «Je oorlog werkte hij te - eerst op het ministerie van hoofd van de permanente com missie van de Nederlandse dele. gatie bü de Vériënigde.' Naties gauw wy uc T «cuiguv. .iioura, r3E j zal benoemd worden tot Neder- den, /prof.. ti 1iooretn ia.-. IBachmtifftn aattmrlrf ilonma komst in de Laurenskerk* waar de twee groepen tot één groot koor werdenv welks klank de machtige ruimte geheel vulde. Een waardige finale na een tocht van ongeveer drie uur. Bij het verlaten der kerk werden vragenformulieren uitgereikt, die enerzijds zijn bedoeld als opiniepei ling, anderzijds als uitnodiging. Want het Rotterdams Kerketochtcomitê heeft concrete plannen voor regel matige oecumenische contacten, zo als avondgebed, bijbelclubs, studie- en werkgroepen. (Van onze parlementsredactiei Het Kerstreces van de Tweede Ka- mer loopt ten einde. Volgende week zal slotbijeen-i de Kamer weer bijeenkomen, en wel ter behandeling van o.m. het wetsont werp tot instelling van een openbaar lichaam voor het gebied van de Rijn mond en het ontwerp voor de nieuwe drank- en horecawet. Woensdag zal de begrotingscommissie voor buitenlandse zaken een openbare vergadering houden ter bespreking van de associatie-over eenkomst tussen de E.E.G. en de met de Gemeenschap geassocieerde Afri kaanse staten en Madagascar. De Eerste Kamer zal „wegens gebrek aan stof' volgende week niet bijeen komen. Ioorne (Van een onzer verslaggevers) De „Kop van Voorne" Is zo goed als doorgegraven ten be hoeve van de Brielse Maas plannen en mede ter uitvoe ring van het Europoort-werk. Daardoor Is nieuw vaarwater ontstaan dat reeds de naam „Oosterlandse Rak" ontving. DU werd meegedeeld tijdens de eerste vergadering van het Recreatieschap Brielse Maas, vrijdag in Brielle gehouden. In de afgelopen weken heeft de zuiger, die dit werk in op dracht der gemeente Rotterdam uitvoert, zodanige vorderingen ge maakt dat nog slechts een klein dammetje bet stuk grond van de noordelijke helft der Kleiburg polders met de rest van Voorne verbindt Eerst is de zuiger van de westelijke richting doorgesto ten. Vervolgens voer de machine om de noord om vanal het oos ten haar werk te doen. Zoals bekend, krijgt in ver band met de aanleg van het Lateraal Kanaal door het zui den van' Rozenburg de Brielse Maas een ander verloop. Het nieuwe westelijke deel van dit recreatiemeer wordt nu dus ge graven. Het oude wordt in bet Lateraal Kanaal opgenomen. De verwachting is dat de doorgra ving en de beide dammen die het noordelijke eiland, dat daar na ontstaan weer verbinden met de scheidingsstrook (ook voor recreatie) tussen kanaal en Brielse Maas. in ieder geval dit najaar gereed zullen zi' Het recreatieschap is reeds be ug rnet de aanleg van voor zieningen op de zuidelijke oever van het nieuwe Oosterlandse Rak. Die oever krijgt de naam „posterland"er komen o.a. een fietspad en beplantingen. Wat an dere onderdelen betreft: het on derdeel „Wijde Slik" (uiterste noordwesten van het gebied) wacht voor voltooiing op de uit- eindelijKe situering van het z.g. B-eerkanaal. waarover binnen kort de beslissing zal val'en. In het midden (Brielse Rak) en oosten (Bïankenburgse Maas) waren de vorderingen al even- teer afhankelijk van de Euro- poortwerken. Met de aanleg van het lateraal en de weg en spoor weg daarlangs zal dit jaar de Era hoep laai verder worden afge werkt en wordt o.a. de jachtha ven „De Witte Raaf" (tegenover Zwartewaal) aangelegd. Het middendeel der recreatie ve voorzieningen aan de noord oever moet wachten op de Briel se Maasbrug. De plaats daarvan, ter hoogte van Zwartewaai. is bekend, maar voordat de bouw begint is zeer veel grondwerk nodig in verband met de hoge ligging van deze oeververbinding. Overigens zijn de Brielse Maaswerken in 1983 iets ver traagd, zodat de kosten m 1964 minder zullen zijn dientenge volge ook het geraamde tekort dan geraamd. In verdere jaren zal deze financiële achterstand ech ter worden ingelopen. deur te Canberra, zal hem in zijn functie opvolgen. De heer Schür- man neemt de plaats in van dr. J. H. van Roqen, die ons land nn in Londen vertegenwoordigt. Mr. Schurmann was in 1944 en 1945 militair commissaris van de provincie Limburg en in 1945 bekleedde hij de zelfde functie in Noordholland. In dat- tzelfde jaar werd hij hoofd van de juri dische afdeling van de Nederlandse mi litaire missie in Duitsland. Het jaar daarop trad hij toe tot de buitenlandse dienst. Zijn eerste stand- plaatser waren Warschau, Bangkok en van 1950 tot 1952 Djakarta, waar hij plaatsvervangend Hoge Commissaris was. Van 1952 tot 1955 was hij ten depar- temente directeur-generaal Indonesië. Van 1955 af was hij hoofd van de per manente missie bij de Verenigde Na ties te New York met de persoonlijke titel buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. Hij is tweemaal vice-president van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties geweest» namelijk in 1958 er 1961. In 1960 was hij voorzitter van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties. In 1962 heeft nar. Sehiirmann deel uitgemaakt van de Ne derlandse delegatie voor onderhandelin gen met Indonesië over West Nieuw- Guinea. Dr. De Bens kwam in 1935 in de bui tenlandse dienst. Zijn eerste standplaat sen waren Brussel, Kopenhagen, en, van januari 1939 tot mei 1940» Berlijn» Londen, financiën en daarna op het ministerie van bui tenlandse zaken. Van 1943 tot 1945 was hij secretaris van de minister-president Nederlandse regering te Lon- mr, P.1,S..„Gerbrandy. Na de óorlog heeft drt ÖV Beus ais Het tweejarige zoontje van het gezin J Borg, dat tijdelijk woonachtig is in de pastorie van de gereformeerde kerk te vveite in de gemeente Vlagtwedde, is gisteren door een ongeval om het levari gekomen. In de schuur achter de pasto rie was men bezig met bouwwerkzaam heden, daartoe waren enkele vrij diepe gaten geboord. Het jongetje is in een van de gaten gevallen en gestikt. gerstn See Washington gewerkt. ",3)aarna is hij verbonden jgewöest aar, de per manente vertegecwaprtUging! bij de Ver. praties,,™ aac,"he*aaotfe «commis sariaat te Otóka'5W,rTIrl.jl?.öü -ais .tweede plaatsvervangende. Hoge,- Conjxaissariai Van 1950 tot 1954 veasr ntj, vreet bonden aan de ambassadel-if Washing!* ton. Achtereenvolgens was hij ambassa deur in Pakistan (1954-1957), de Sow)et? unie (1957-1960), en daarna in Austra lië. Prins Bertil van Zweden, die donder dag het nieuwe kantoor van de Zweeds- Nederlands kamer van koophandel in Den Haag officieel heeft geopend, heeft gisteren ook nog even een bezoek aan koningin Juliana en prins Bernhard ge bracht op paleis Soestdijk. Na deze ont vangst, die twee uur duurde, zat de prins aan aan een lunch die hem was aangeboden door de Zweedse ambassa deur. de heer Brynolf Eng. Ook de mi nisters Luns, Schollen, Toxopeus en An- driessen zaten met hun. echtgenoten aan. Prins Bertil is gistermiddag om vijl uur van Schiphol naar Londen gereisd, waar hij enkele privê-bezoeken zal af leggen. Hem werd uitgeleide gedaan door de chef van het militaire huis van de Koningin, luitenant-generaal-vlieger H. Schaper. De staatssecretaris van buitenland se zaken mr. L. de Block zal van 27 januari tot en met 4 februari in de Ver. Staten vertoeven voor de opening van de nieuwe kanselarij van de Neder landse ambassade in Washington (op 29 januari) en voor een dienstbezoek aan New York. 'I S T 'is ■(PREEK VRIJMOEDIG OVER GOD MAAR MISBRUIK NOOIT ZUN NAAM Het getuigenis van de Bond tegen het vloeken. Adres: Sportlaan 19, 's-Graven- haga Cr Steun ons werk in woord en daad. Giro 85 20 91 Den Ham (O.). Enkele tientallen van de honderden, die vrijdag te Rot terdam deelnamen aan de Kerketocht stromen een der bedehuizen binnen. kamp wordt secretaris, de heer P. Bu- rik, penningmeester. Aan het adres van de laatste, die deze functie ook bij de stichting vervulde, werden woorden van lof toegezwaaid, vanwege zijn jarenlan- hoe de uiteindelijke vormgeving zal zijn. ge werk in het belang der recreatie. Wat de staatsrechtelijke kant betreft kan men ook verheugd zijn. Een stich ting als de voorgangster van het schap werkt wel goed, maar weinig democra tisch. Daarom was ai vanaf het begin een gemeenschappelijke regeling ge wenst. Wat de Oude Maasplannen be treft is al meteen ui de lichting van een schap gekoerst, dat nu dan ook zal worden gevormd. Nu bestaat de kans dat een schap verder „binnens kamers" blijft en niets meer van zich laat horen. Wij echter, zei de voorzit ter, hebben de mogelijkheid aangegre pen. die de Wet op de Gemeenschap pelijke Regelingen biedt om de ver gadering van het algemeen bestuur openbaar te houden. Dit is gunstig voor de publiciteit. HET algemeen bestuur ging meteen over tot benoemingen om het eigen col lege samen te stellen. Mr. H. Keuzen- Omdat hij nog ziek is krijgt de Rot terdamse gemeente-ambtenaar een at tentie van zijn medebestuurders, nu 673 tege 730 vorige week In het dagelijks bestuur hadden reeds zit- ting wethouder R Langerak voor Rotterdam en burgemeester 3. C. Aschcff voor Rozen burg. Burgemeester mr. W. H. Sprenger van Oostvoorne, namens de „ziudeUjke" en wet houder T de Bruija van Vlaardingen, r.a- mens de „noordelijke" gemeenten complete ren het geheel. In het algemeen bestuur hebben verder zitting, behalve de reeds ge noemden, voor Schiedam wethouder W. van Schooneveld, voor Maassluis wethouder P. v d Snoek, voor Vierpoldera burgemeester A A. Reckeimgh van Rhun. voor Zwarte waai gemeentesecretaris M. C. Boers, voor Heenvliet burgemeester mr. J- H. Vlj ge- boom, voor Brielle burgemeester H. van Es, voor de Sticht-,tig „Bevordering van Volks kracht" mr. H. Lambert en voor de Stich ting „Zuidholiands Landschap" C Roorda van Eijstnga Het algemeen bestuur vergadert dinsdag 10 maart m Rozenburg, waar dan de kapitaals investeringen voor dit seizoen aan de orde komen. De Bredase architect A. P. J. van de Ven, 59 jaar, heeft eert huis op papier gezet, dat volgens de berekeningen van twee aannemers ge bouwd kan worden voor minder dan f H 000. Een inwoner van de Brabantse gemeente Made zal deze week een vergunning voor de bouw van dit huizentype aanvragen. Het huis van de Bredase architect wordt voorzien van een kap. Zij is bedoeld voor een gezin van 6 a 7 per sonen en kan gebouwd worden in blokjes vcrri twee of vrijstaand. Elk huis bevat een hal, die exclusief de trap 2.29 by 1.39 cm groot is. een woonkamer van 500 bij 350 en een keuken van 239 bij 269. Op de ver dieping bevinden zich een douchecel met vaste wastafel en drie slaap kamers. De kamers op de be gane grond krijgen be- tonvloeren, die op de verdieping houten vloe ren, de plafonds worden gemaakt van board be halve die van de keuken en de douchecel, die wor den gestucadaord. In de hal worden colevynil vloertegels aangebracht en in de keuken wand- tegels. De „lambrize- ring" in toilet, douche cel, gang, trappenhuis en overloop wordt van betonemaille vervaar digd. Be huizen wofden opgetrokken in bak steen. De binnenmuren worden gemaakt van kalkzand of cement- steen. Het spitse dak wordt bedekt met dak pannen. Het huis_ wijkt in geen enkel opzicht af van het vertrouwde beeld van Nederlandse woningen. Ook de fun dering is normaal, aldus de architect. De woningen hebben een inhoud van 227 of 226 m", al naar gelang zij vrijstaand of btoks- gewijs worden gebouwd. Zij kosten per kubieke meter ruim 60 gulden. Dit bedrag betreft uit sluitend de bouwkosten. De prijs van de grond is dus niet inbegrepen. Dat de woning voor minder dan f14.000 ge bouwd kan worden is volgens de architect te danken aan een zekere minimalisering. Hij zegt zich precies aan de voor schriften te hebben ge houden. „Het is een kwestie van uitkienen",; aldus deze architect. ..Arbeidsbesparende bouwmethoden zijn er niet aan te pas geko men." De situatie in Scheveningen is weinig rooskleurig. Er moet zo langzamerhand terdege rekening worden gehouden met de moge lijkheid van ontvolking van de vissersvloot, nu de stakende of gedwongen werkloze vissers bij tientallen een baan op de vaste wal gaan zoeken. De staking van de ruim 300 vissers heeft verder tot gevolg gehad, dat sinds het! begin van het jaar nog geen traw ler de Scheveningse haven heeft verlaten. De schade die door het stilliggen van het bedrijf is be rokkend, moet naar schatting al meer dan een miljoen belopen. Een eenvoudige oplossing van het probleem in Scheveningen is niet te verwaohten omdat het hier niet alleen meer gaat om het oneens zijn over bepaalde loonvoorsteüen, maar omdat het hier een kwestie van principe en prestige is geworden. De Scheveningse reders hebben via de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij medege deeld, dat ze absoluut niet bereid zijn met een niet erkende werkne mersorganisatie te onderhandelen en hebben dit totnogtoe volgehou den. Maar het initiatief van de staking ligt nu juist bij de leden van de niet erkende en de aan de PS niet vreemde werknemersorganisatie On afhankelijk Verbond van Bedrijfs organisaties. En daarbij komt nog dat het OVB intussen de meeste le den van de wei erkende werkne mersorganisaties Centrale van Zee varenden ter Koopvaardij en Visse rij (N.V.V.) en Christelijke Be drijfsgroepen Centrale heeft ont trokken. Tijdens een vergadering, die nog voor het begin van het nieuwe jaar werci ge houden. stelden de leden van het OVB de reders een ultimatum, dat neerkwam op na het nieuwe jaar niet varen of praten met het OVB over bepaalde loon- voorstellen, die een vaste gage van 300 per maand inhielden en de helft van het deelpercentage van de besomming dat totnogtoe door de vissers verdiend werd. In Scheveningen wordt namelijk „op zegen" gevaren, wat inhoudt, dat de vissers alleen een bepaald percentage van de scbeepsbesommin-g ais loon krij gen. Als men onder een bepaald mini mum komt, treedt het garantieloon van 87,25 per week m werking. Het in allerijl bereikte akkoord tus sen reders en wel erkende bonden over nieuwe lonen bracht geen oplossing mee De overeengekomen verhoging van het garantieloon en de verdere m de cao genoemde vaste bedragen van 10 pet., twaalf dagen vakantie per jaar meer en een pensioenregeling werden in een plenaire vergadering van d'e beu- vonnis de wei erkende bonden door de leden - Het was echter een koud kunstje voor het OVB om formeel aan het vonnis gevolg te geven, maar de vissers gewoon door te laten staken. Er kwam een meuw stakimgscomi- té en het OVB noch de BVZ bemoei den zich langer met de staking. Al thans voor de buitenwereld. In wezen veranderde er niets. Het BVZ zag weer het levenslicht m een geheel andere gedaante. Met nota riële hulp werd de Stichting Bureau van Zeevarenden (BVZ!) in het leven ge roepen. in welks bestuur de heer Jaap Koning, de voormalige BVZ-leider, zit ting had. Alles bleef dus bij het oude, al werden de beslissingen nu niet meer door het OVB. maar door het Actie Comité van Vissers genomen. „Wij aanvaarden geen hulp, financieel noch anderszins van de EVC" besloten zij onder meer. De communistische Eenheids Vak Cen trale stelde namelijk onmiddellijk po gingen in het werk om te interveniëren o» deze „arbeidersstrijd". Pogingen „die dus op mets zijn uitgelopen. AL werden de dwangsommen dus ont lopen, de staking ging door en in wezen - kwam dit dus neer op het ne- van mr. Witsen verworpen. - Of er nu zo weinig leden van CBC'eli CKV over waren of dat "er zoveel thuis waren gebleven, in ieder geval is het wel zeker dat ongeveer drie kwart van de aanwezige vissers uit leden van het OVB bestond, die overigens onrechtma tig m de zaal aanwezig waren. HET stakingsfront bleek hecht en ge sloten en de reders, die de staking- aanvankelijk als een bagatel beschouw den, spanden nu een kort geding aan tegen het OVB en enkele leden van het stakingscomité. Het OVB werd door de president van de Haagse rechtbank jbr. mr. G. Wit sen Ehas. veroordeeld om het stakings- parool in te trekken en zich van de staking te distantiëren tegen een dwang som van 50.000 per dag. De persoon lijk gedaagden, onder wie ook de voor zitter van de Bond van Zeevarenden, een onderafdeling van het OVB, -werd een dwangsom van 500 per dag opgelegd. ;:Het poslen, waarvan sinds het prille begin van de- staking al sprake was, werd nu krachtig georganiseerd en dag en nacht waren er tientallen stakers aan de haven om eventuele werkwilligen te beletten uit te gaan. De reders gaven hun bemanningen herhaaldelijk op dracht de haven te verlaten en naar zee te gaan. maar het kwam er niet van. De vissers die in het begin van de sta king nog kans hadden gezien de haven te verlaten toen er nog niet zo „georga niseerd" gepost werd, kregen het bij hun thuiskomst in Scheveningen zwaar te verduren. Velen vroegen politiehulp en vissers die in IJmuiden gehavend hadden en per taxi of speciale bus naar huis kwamen reden soms meteen door naar het politiebureau, wanneer zij de bjjeen- gedromde stakers voor hun huis ont waarden. Hoewel het nooit tot werkelijk handge meen gekomen is, zagen reders en erken de bonden, die achter één tafel een pers conferentie gaven, in deze demonstraties reden om van terreur te spreken. Hoe het ook zij, uitgevaren werd er nog steeds met. Alleen de kotterSigenaren, die dus allen? een soort eemnans-rederijtje drijven, ver klaarden zich vrywel onmiddelly'k bereid om over de stakingseisen te praten en konden, na een schriftelijke verklaring te hebben getekend, hun bedrijf weer uit oefenen De bestuurders van de erkende bonden gaven openlijk toe niet meer te weten waar ze aan toe waren. Omdat de reders echter merkten dat er aan het vonnis van mr. Witsen Elias geen gevolg werd gegeven zonnen zij op een volgende stap, elke poging van de stakers om tot een "gesprek te komen intussen afketsend- De nieuwe bepalingen van de c.a.o. tus sen reders en erkende bonden hingen nog steeds in de lucht en nog geen trawler was op de bestaande arbeidsovereen komst met de nieuwe loonvoorwaarden gaan vissen. Bij het College van Rijksbemiddelaars verzochten de reders nu om de loonbepa- lingen in de c.a.o. bindend te verklaren. Omdat het advies van de Stichting van de Arbeid pas in de loop van de volgende week kan worden verwacht is nog geen beslissing in deze bekend. Als tegenzet besloten de vissers een önverbindendverklaring van de hele be staande c.a.o. te vragen. Dit op suggestie van mr. H. van Wijk uit Haarlem, die het O.V.B. in het kort geding had verdedigd. Het ziet er naar uit dat dit verzoek bin nenkort bij het College van Rijksbemïd- delaars op tafel komt. Thans staat de situatie er als volgt voort 9 De reders willen onder geen beding praten, al doen er geruchten de ronde die het tegendeel beweren. Hoe dan ook, tot nog toe zijn de stakers door de reders niet als gesprekspartner ge accepteerd. laat staan het voor de buitenwereld niet meer meespelende O.V.B. De stakende vissers laten zich op alle mogelijke manieren gelden, ook op minder oirbare manieren, zoals bij voorbeeld door het gooien van een fles chloor door het raam van een werk willige schipper. a «r De reders hebben zich tot-deminister van landbouw en visserij gericht met het verzoek om verhoogde.minimum prijzen, die' mening, veel vart'dë m^giwkheaen uit de weg zul- Te(f .!ielpen.- want dat er iets aan het .Nederlandse visserijbedrijf schort, daar zijn alle partijen het wei over eens. Op het stuk van de minimumprijzen kunnen bonden, niet erkende bond, re ders en stakende vissers elkaar wel vinden. Alle groepen zijn van mening dat een drastische verhoging noodza kelijk is. „Dan alleen kan mijn rederij rendabel blijven", redeneert de reder. „Dan kunnen hogere tonen aan de vissers gegeven worden", zeggen de andere partijen. Maar daarmee zjjn de stakingseisen nog niet ingewilligd. En het lijkt erop of de vissers voet bij stuk houden. „We zijn het moe. We doen het niet meer. We staan gemiddeld 20 uur per etmaal op onze benen en waarvoor helemaal. De visserij Is hier een achtergebleven kind" is de strekking van vele betogen op de vele vergaderingen, die de laatste weken In Scheveningen gehouden zijn. Om dieper op de zaak in te gaan, zou het onderbemand varen van de schepen, de onvoldoende sociale voorzieningen en het uitblijven van overheidssteun aan de orde moeten komen. Zeker Is wel, dat de onrust in de Ne- dertaidse visserij, die zich momenteel m Scheveningen manifesteert, reden heeft. Het zou wellicht nuttig zijh het rapport van de commissie Diepenhorst, dat nog nooit officieel het licht heeft gezien, eens aan de openbaarheid mils te geven.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1