Nu eerst gestart met afbraak van driehoek ÉSliS V.D.V. en Damclub Rijsoord moesten nogmaals spelen AGENDA VIER NEGERS SLAAN SCHEEPARTS NEER I Kunstenaars blijven in Schiedam actief Francois Haverschmidt herdacht ROTTERDAM geld bij Opgesloten in zwembad j VISHANDEL JOH. PRONK HEROPEND I I I Artikel over NPB-voorman, die 70 jaar geleden stierf Exp. „Trillingen'' in Visbank asifi Promotie staat op het spel Inbrekers stalen >ii V. d. Plas J. van Ketel met pensioen Roof onder gezicht politie Hard werken in oude huisjes Prachtig spel van Allegri Kwartet Zware schade 1 aan auto's Twee gewonden bij aanrijding illillliHüiMili'l SS&J'TOrS ÏAS"™ <ïm BEELD VAN VROEGERE GLORIE P. C. Kiiegt Ridder Kroonorde België H. Rolaff met pensioen bij HVO Openbare vertoning van „Wederzijds" HOOFD BUREAU NAZORG B.L.O. Paasvee-expositie in Rotterdam Oliekachel oorzaak van brandje J In 1963: Aantal inwoners Rotterdam met 526 toegenomen 3,45 2,4» Bromfietser gewond bij botsing Geld gestolen Burgerlijke stand de rotterdammer Pagina 3 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1964 MEENT22-34 TEL116440 Nogmaals tmndaas.... en dagelijks «3 GG en Gr) 6929°- -**\ Op nauwelijks enkele honderden meiers van hel hoofdbureau van politie in Rotterdam hebben vier onbekende negers vannacht een man neergeslagen en beroofd. K I P ELKE 25ste KOPER EEN GRATIS ELKE KOPER EEN POT ZURE HARING voor 35 cent Gebraden kip kabeljauw 98 cent Een hele kip VISHANDEL JOH. PRONK Slopen BIJ het negentigjarig bestaan van de Nederlandse Protes tanten Bond in Schiedam en te vens bij de zeventigste sterfdag van de grote voorman van deze NPB wordt in „Stemmen" enige aandacht aan deze befaamde pre dikant geschonken. Zo schreef de heer I-, Hamerslag uit Harder wijk het volgende herdenkings artikel in hef blad van de Schie- damse vereniging: Ongemakkelijk Groot verlies 0VERSCH.00RPSSTRAA7I? TEL-^T22?5 In de burgerzaal van het Viaavdingse stadhuis heeft wethouder H. K. van Min nen dinsdag ia de late middaguren de tentoonstelling „Bestuurde trillingen" van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, die in de Visbank is ingericht, geopend. Met een kort inleidend ivoord stond hij stil bij de intrede van de elektriciteit in de samenleving („Nog niet eens zo N.F., g'nS daarna nadpr m op de doet stellingen van de V.N.F., namelijk voor lichting geven over de Nederlandse in dustrie en haar produkten om daardoor voor die industrie een gunstig klimaat te scheppen. Dit doel wordt onder meer nagestreefd door het houden van onderwijstentoon stellingen. Het gezelschap, onder wie de gemeen telijk inspecteur van het onderwijs, de heer C, Baan. de chef van de secretarie- afdeling Onderwijs, de heer M. Rooden- burg en een aantal onderwijzers maak ten vervolgens de koite voetreis naar de Visbank. waar de heer C J. L Be rends ten Kate een explicatie gaf bij de zes z.g, vijfluiken met behulp waar van de bezoekers worden ingewijd in de kennis van het geluid, radio, televisie elektronica en wat dies meer zij. dam zich telkens nieuwe bouw terreinen. in oude buurten. Dat kan niet snel gaan omdat telkens weer het gevaar ontstaat dat meer oude woningen moeten worden ontruimd dan dat er nieuwe gereed komen. Moeizaam wordt telkens weer voor de bewoners en gebruikers van de oude panden een nieuwe vestiging gevonden. Dat is ook het geval met de huurders van de panden m de driehoek Vlaar- dmgerstraat-Kethelstraat-Vellevest, De gemeente is na jaren eigenaar van die driehoek. Hoewei het in de be doeling lag deze oude -buurt a, eer der te slopen kan eerst nu goed met de afbraak worden begonnen. Dat is het best te zien aan de zijde van de Kethelstraat waar de vroegere glorie dit beeld vertoont, Het tempo van de sloop is heel laag zodat het vel vele maanden zal du ren voordat de gehele driehoek is ont ruimd. Hopelijk is tegen die tijd de bouwvergunning verkregen voor de bouw van de Christelijke Huishoud school, Zoals bekend komt deze school, die dringend nodig is ter vervanging van de oude noodlokalen in de Westmo lenstraat, op het oude terrein te staan. (Van een onzer verslaggevers) A LS er in de bovenzaal van gebouw Excelsior te Vlaardingen ooit sprake is geweest van spanning, dan was dit dinsdagavond wel het geval tijdens de ontmoeting op het (dam) bord tussen de beide districtskam- pioenen, V.D.V. en de Damclub Rijs oord. Beide tientallen hadden immers de derde gegadigde, V.D.V. uit Via- nen, verslagen. De winnaar zou immers promoveren naar de Provinciale Hoofdklasse, zodat er wei degelijk iets op het spel stond. Alle twintig spelers hebben dit goed be grepen, maar toch "bleven enkele fout jes niet achterwege. Een klein foutje kan soms wel te herstellen zijn, maar eea blunder van formaat betekent in de regel verlies. Zo iets overkwam V.D.V.- secretaris W. H. Niestadt, die het ge hek seizoen uitstekende partijen had la ten zien. Tegen Rijsoord had hij een prima stelling opgebouwd, maar hii ver giste 2ich in een tempo en moest toe staan dat zijn tegenstander meteen de volle winst voor zich opeiste. Gelukkig voor hem hebben de andere spelers dusdanig hun best gedaan, dat ie einduitslag 1019 werd, met als ge volg dat beide kampioenstientallen nog teas tegen elkaar zullen moeten uit komen. Janssen was het eerst uit en had De Rotterdam - nier P. c. Knegt, directeur van de N.V. Nederland- sche Patent'- en Kristal Sodafa- briek, een doch termaatschappij het Solvay- concern te Brussel, is benoemd tot Ridder in de Kroonorde van België. H(j heeft deze onderscheiding te «anken aan de wijze, waarop hij de Belgische industriebelangen in Neder land heeft behartigd, Arcade: Natuurgenot In Huis, lezmg, 20 Irene; Kon. Ned. Mij. Tuinbouw Plant- «mae, Iezmg, 20. "Ittsis Sacrum: Wilton-Fijenoord. ■.Journaal" 1963, 20. «PBWmdtagskcrk: Willem de Zwijger ^0, ouderavond 20 Dagblad „De Rotterdammer" Schie- «nje redactie. Lange Kerkstraat 82. «5-64154, b.g.g 115588 (toest. 51) alleen 'oor redactie-aangelegenheden Agentschap H. J. Troost: Aleidastr H tel, 65451 (alleen voor klachten, ad- nf-?Pties abonnementen b g g. tel Wao klachtendienst van 18 30 tot Belangrijke telefoonnummers; Alarm Mutie 646S6; alarm brandweer 69123: iJj Museum: Schilderijen en aqua in1 Yan Frieda Hunziker; aquarellen .Pastels van Arend Roosenschoon, M x Jansen, Swammerdamsingel nOek Van Musschenbroekstraat. daarmede het eerste puntje voor "VDV iaten noteren. De nederlaag van Nie stadt werd gecompenseerd dior een „uitgekookte" winstpartij van Van den Kerkhof! Verburg en Lansbergen na men beiden met remise genoegen, maar Biel deed de Viaardingse moed weer op leven toen hij zijn tegenstander tot op geven dwong, na reeds in het midden spel een schijf voorsprong te hebben veroverd. Van Leeuwen echter, die aan het eerste bord zat, verloor kansloos, zodat met de stand 7—7 weer van alles mogelijk was. Met twee schijven in het gevorderde eindspel meer, beet Ver meulen lel van zich af en zowaar kwam V.D.V. op 9—7. In een minder gunstige stand verrichtte Voogt keurig werk door remise te forceren. 99 dus. Tot over het middernachtelijk uur wa ren toen alle ogen gericht op Van Vee- len, die nogal eens snnultaanwedstrij- den speelt tegen de Zwaluwen-jeugd. Ondanks de aanwezigheid van de oud- Zwaiuwen-voorzitter, de heer K. Smit, die hem moreel versterkte, werd de si tuatie voor Van Veelen steeds hache lijker. Toch werd besloten om de partij af te breken wegens het late uur, maar toen de Rijsoord-spelers reeds de Viaardingse handen hadden geschud, deed Van Veelen wat er toch van had gekomen en dat was de partij opge ven, Met de uitslag 1010 kunnen bei de teams zich overigens tevreden stel len. De tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van de Viaardingse kunstenaar Joop Weiland die van 24 januari tot en met 10 februari in de Visbank werd gehouden is zeer succesvol geweest. De expositie die onder auspiciën van de Commissie voor Beel dende Kunsten was georganiseerd is door ruim 400 personen bezocht, terwijl 15 van de 4S geëxposeerde werken werden verkocht In het restaurant „Vulcaanbaven" heeft het Havenbedrijf „Vlaardingen- Oost" dinsdagmorgen afscheid geno men van de heer H. Rolaff die de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. De heer Rolaff heeft de laatste jaren zijn krachten niet aan het bedrijf kunnen geven, daar een ziekte hem ge deeltelijk heeft verlamd. De directeur, de heer P. Baaima, die de heer Rolaff namens de directie toe sprak, merkte op, dat het bedrijf on danks het feit dat hij zeven jaar gele den ziek werd, de gelegenheid niet voor bij wilde laten gaan op waardige wijze afscheid te nemen van de man, die sinds 1926 bij H.V.O. werkzaam is ge weest. Als smid heeft de heer Rolaff ge werkt aan de eerste uitbouw van de fa briek, omdat bij zijn indiensttreden het bedrijf begon met het afwerken van or ders van, buiten. De heer Baaima besloot zijn toespraak met te zeggen dat het H.V.O, in hem altijd een hard werker heeft ge kend, die een voorbeeld was voor colle ga's en jongeren. Hij bood hem een en veloppe met inhoud aan. Vervolgens werd de heer Rolaff toe gesproken door de heer A. Vermeer, chef van de afdeling smederij en door de heer Janson namens de Onderne mingsraad, die hem een „gatenplant" overhandigde. (Van onze correspondent) In de nacht van maandag op dinsdag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het kantoor en werkplaatsen van het Aannemingsbedrijf J. C. v. d. Plas aan de Industrieweg te Maassluis. Zij hebben enige ruiten vernield, als mede een geldkistje geopend en daaruit geld weggenomen. Het kantoor werd overhoop gehaald; een spaarbankboek wordt vermist. Waarschijnlijk is hier ook nog sprake van vandalisme, omdat in het kantoor overal verspreid kleingeld lag. De po litie van Maassluis stelt een onderzoek in. De documentaire „Wederzijds" van Gerard Rutten, die in het kader van de Herdenking 150 jaar Onafhankelijkheid zeven maal aan scholieren en zes maal aan bejaarden in Vlaardingen wordt vertoond, komt morgen (donderdag avond) voor één keer als normale bios coopfilm in de Stadsgehoorzaal. Het initiatief daartoe is genomen van de bedrijfsleiding van de Stadsgehoor zaal. Overbodig te zeggen dat deze uit stekende rolprent onzerzijds alleszins kan worden aanbevolen. Aanvang 20 uur (a.l.>. Het hoofd van het bureau Nazorg Bui tengewoon Lager Onderwijs bu de G.G. en G.D. te Rotterdam, de administra tief hoofdambtenaar J. van Ketel, gaat op I maart met pensioen. Woensdag middag 25 februari om drie uur neemt hij afscheid in de kantine van het volks- gezondheidsgebouw aan de Van Swie tenia an. Van 1917 tot 1936 was de heer Van Ketel onderwijzer en hoofdonderwijzer van scholen voor g.l.o. en b.l.o. te Ca- pelle aan de IJssel, Bolnes en Rotter dam. Begin 1947 werd hij als ambtenaar voor de nazorg voor de oud-leerlingen der scholen voor buitengewoon lager onderwijs aangesteld bij de secretarie afdeling onderwijs en volksontwikkeling en nog in hetzelfde jaar werd hij be noemd tot hoofdcommies (chef bureau Nazorg). Op 1 januari 1950 volgde zijn bevordering tot le hoofdcommies en op 1 januari 1955 tot referendaris. In maart 1959 werd het bureau Na zorg overgeplaatst naar de G.G, en G.D. De heer Van Ketel werd in de rang van administratief hoofdambtenaar bij deze dienst aangesteld. De scheidend» functionaris heeft tal van bestuursfuncties bekleed. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeling Rotterdam. Schie dam e.o. houdt dinsdag 17 maart in de gemoderniseerde veemarkthallen in de Maasstad de 94e Paasveetentoonsteiling. Dit jaar wordt vooral een groot aan tal zwartbont en roodbont vee ver wacht. Ook zijn inschrijvingen ontvan gen voor een collectie mestvee, paarden, varkens, schapen en geiten. Voor de beste inzendingen hebben prins Bernhard en het Rotterdamse ge meentebestuur prijzen beschikbaar ge steld. Aan de tentoonstelling wordt een grote expositie van landbouwwerktuigen (Van een onzer verslaggevers) In de keuken van pand Dr, Schaper- laan 65 te Schiedam, bewoond door de heer M. R. van H., ontstond dinsdag morgen om half elf brand doordat een oliekachel te dicht bij de houten douche celdeur stond. De opkoper P. Bol verrichtte een groot deel van de blussingswerkzaamhe- den, die later werden overgenomen door de brandweer. Er was aanzienlijke schade aan de inboedel. Een zwemlvstige scholier kon dinsdagavond het zwembad aan de Van- Maanemtraat in Rotter dam niet meer verlaten. Hij was naar zijn fietssleutel, die hij had verloren, gaan zoeken en merkte niet dat het gebouw werd ge sloten. Toen de jongen naar huis wilde, merkte hij tot zijn schrik dat hij opgesloten zat Hij belde daarna zijn moeder op en vertelde in welk parket hij verzeild was geraakt. Zijn moe der telefoneerde daarna de politie, die ervoor zorgde, dat de scholier, de vijftienjarige C. J. Bol, het zwembad via de con ciërgewoning kon verlaten. (Van een onzer verslaggevers) Het slachtoffer is de veertigjarige scheepsarts N. Denli van het Turkse schip Kayseri, dat in de Usseihaven te Rotterdam ligt. Vannacht liep de arts in de omgeving van dancing Bristol aan de Coolsingel toen de vier mannen hem overvielen. Hij kreeg daarbij schafwonden aan zijn hoofd en gezwollen lippen en striemen over zijn gezicht. De dokter moet enkele ogenblikken buiten bewustzijn zijn ge weest, oen hij weer bijkwam waren de mannen verdwenen. Een toevallige langskomende mede-opvarende van de Kayseri heeft de dokter meegenomen naar het schip. Pas daar ontdekte de arts, dat de mannen hem hadden bestolen van 21 Engelse jponden en tien gulden. Het inwonertal van Rotterdam is in 1983 met 562 vermeerderd: vierhonderd vrouwen en 162 mannen. De Maasstad telde per 31 december 1963 731.525 in woners, 370.734 vrouwen en 360.791 mannen. Eind december van 1962 had Rotter dam 730.963 inwoners, 370.334 vrouwen ert 360.629 mannen. Het aantal Rotter dammers is in de maand december 1963 in vergelijking met de maand daar voor met 225 (143 vrouwen en 82 man nen) afgenomen. In het afgelopen jaar hebben zich 21.288 mensen in Rotterdam gevestigd (9325 vrouwen en 11.963 mannen) wer den 12.302 babies geboren (6040 meisjes en 6262 jongens), vertrokken 26.566 men sen naar elders (12.199 vrouwen en 14.367 mannen) en waren er 6462 sterfgevallen (2766 vrouwen en 3896 mannen). DONDERDAG 10 UUR V.M. WORDT ONZE GEHEEL GEMODERNISEERDE EN VERGROTE ZAAK GEOPEND. Alleen deze week Een groot pak (3 personen) Alleen deze week Alleen bij ons v, Hogendorplaan 73 Telefoon 547^^ (Van een onzer verslaggevers) ILjET hardnekkigheid blijft de wereld van de kunst actief in Schiedam, ook al is er van stimulansen, laat staan van een beleid, ten opzichte van kunst en cultuur vrijwel geen sprake. Initiatieven die elders veel waardering ontvangen worden in Schiedam ge negeerd. Dat verdriet het grote aantal kunstenaars dat naar Schiedam is ge komen om te trachten er het goede werk- en woonklimaat te vindon. Het enthousiasme is, gezien het gebrek aan weerklank, danig ebbende, maar toch zijn dezer dagen enkele figuren hard aan de uitvoering van een nieuw initiatief begonnen. Het zijn kunst schilder Frans van der Heyde en zijn secundant Cor van der Linden, die in de buitenhavenweg 178 een expositie ruimte maken. Het wordt een „gale rie" met maandelijks wisselende ex posities van werken van kunstenaars die daarvoor belangstelling tonen. Frans van der Heyde en. Car van der Linden werken hard in de vervallen huisjes in dit hofje vlak achter de Rot- terdamsedijk. Ze hebben in hun ateliei- ruimte al wat wrak was, en dat is heel veel, gesloopt. Nu is er een ruimte van acht bij vier meter ontstaan. De houten vloer is verdwenen en de vloer bestaat uit puin erx beton. Er komt nog een mooie strakke betonnen laag op het ge heel. De wanden zijn eveneens bestreken met allerlei materiaal, o.a. een rubber emulsie om te trachten het vocht te weren. Die wanden ziin nu schitterend wit en de plafonds worden momenteel bedekt met witte boardmaterialen. Zo ontstaat er een lichte, aantrekkeliikp expositieruimte. Aan de grote wand komen in-maart tii- dens de opening gouaches, aan ean zijwand een schilderij en verder her en der allerlei beeldend werk. De Initiatiefnemers zijn teleurgesteld Het tweede concert van het Allegri Kwartet gisteravond in de aula van het Museum Boymans-Van Beuningen heeft de vier spelers Eli Goren, Peter Thomas, Patrick Ireland en William Pleeth stor men van bijval bezorgd. En terecht, want zij hebtfen kwartetspel van de hoogste orde gebracht! Intens boeiend was hun inzet van het „Kwartet in D, K.V. 575" van Mozart, één van de hoogtepunten in de kwartetlite ratuur. Intens gevoelig zong het Andante, waar de cellist zijn partij bijzonder fraai in speelde, en vol temperament werden zowel het Menuetto als het slot-Allegro vertolkt Na dit klassieke werk deed het „Kwar tet no. 2, op. 69" van onze tijdgenoot Di- mitri Sjostakowitsj eerst wat vreemd aan, maar toen het oor zich aan dit idioom gewend had, viel er veel schoons in te bewonderen, zoals de afwisseling van heftigheid en verfijning in het eerste deel, de prachtige vioolsolo van Eli Goren in het Adagio, de met dempers zo spook achtig gespeelde Wals en het zo gevari eerde vierde deel met zijn wonderlijk fijne slot Na de pauze Ludwig van Beethoven in al zijn grootheid: het „Kwartet in t, op. 95", met kolossale tegenstellingen tussen hard en zacht en met een temperament volle vaart in de vlugge delen, vooral in het tweede en aan het slot van het werk," Altist en tweede violist (een zeer jonge leerling van de aanvoerder) lieten in de ze compositie horen, dat zij voor hun collega's niet onder deden. Op de wel zeer verdiende geestdriftige ovatie aan het slot van de avond volgde als toegift de „Chaconne in g" uit de „15 Fantasieën" van Henry Furcell, één en al schoonheid van klank. tVun „,,n «nver versla»""evers) 1851 de Latijnse oratie hield: Oratiun- (Van een onzer versia0„evers; dg Carol. Magni moribus Daarna betreedt hij zijn jeugdroom, hij wordt student in de theologie; die droom zal zeker gevoed zijn tijdens de vele logeerpartijen bij zijn Grootvader in de pastorie. Hij krijgt zijn theologische opleiding van Scholten cn Kuenen, de voorman nen van het Moden isme. Hij had ka mers op den Hogewoerd op de hoek van de Koenesteeg. Zijn staatsexamen leg de hij a(. met zeer goed gevolg, kreeg het grootste aantal punten, nl. 20. Dit examen iverd afgenomen te Delft. Ze begon zijn Dominees-am'ot. Na in verschillende plaatsen gestaan Francois Haverschmidt werd op 14 to hebben, kwam de Doinmre in Schie- f„hriiai, >835 geboren te Le«iward"0, dam, door een beroep gedaan door de to? was een zoon van een apn'heker enNederlandse Hervormde Gemeente. Het h7..1™A L ,1 moe™i stamde uit 'al /oker geen gemakkelijke beslissing geweest zijn. want de toestanden in Sc nedam waren weinig rooskleurig. een echt dommees-gcslü'h!. mm'J omSz?jn tekende?) erteitnlent! Op De povere omstandigheden waaronder het gymnasium «chiint hij oi n gewnar- bet zrootste gedeelte van de bevolking .---lino ie ziin in ziin "Taatste1 leefde, maakten dat de mensen hun deerd leeiltng te heil zochten In drankmisbruik. HlI werd schooljaar was hij secrcteris van het gymnasiastengezelscbap Miverva Nos rungit Hij was een uitmuntend leer ling. blijkens het feit, dat h«.als de beste eindexaminandus van zijn jaar, m de 66ste predikant en dat zou hij hier bijna dertig jaar blijven. Dit was ze ker een van de kenmerken van hem, dit getuigt van grote moed om in deze moeilijke omstandigheden te werken en de mensen toch op de dingen Gods te wijzen. Ds. Pantekoek had hem Schiedam aan bevolen in de geest van: „als u het hier uithoudt, zal het u in andere steden al tijd meevallen". Hij noemde Schiedam een „doorgangshuis naar andere ste den. Het is er echter niet van geko men, Ds. Haverschmidt bleef zijn ge meente trouw tot aan het tragisch ein de van zijn leven. Dat leven was zeker niet gemakkelijk, door zijn studie en op voeding toonde hij zich een volgeling van de moderne stroming in de Ned. Herv. kerk, waarmee hij al gauw m een moeilijke positie kwam te verke ren. Er waren nogal wat gebeurtenissen m de 19e eeuw. Er was een felle, elkaar niet verdragende strijd, je kunt haast wel zeggen dat hij de alleen roepende was in een woestijn. Zodvende werd in 1874 de Protestantenbond opgericht. De Protestantenbond zal zeer zeker met trots kunnen zeggen zo'n groot mens in hun gelederen gehad te heb ben, en op deze fundatie verder uit te bouwen tot meerdere glorie van God. Ds. Haverschmidt was ook dich ter, nu waren er vele dichter-predikan- ten: maar hij dankt zijn roem bijna uitsluitend aan zijn studententijd, toen de gedichten het levenslicht zagen. Aan overdreven romantische gevoe lens hebben vele 19e-eeuwers geleden. Piet Paaltjens verborg die achter een muur van humor en ironie. Piet Paal tjens was een type van de romantische ironicus. Alleszeggend is de titel van zijn be kendste versbundel ..Snikken en Glim lachjes" in dit verband. Ds. Haverschmidt was ver buiten Schiedam bekend om zijn welsprekend heid, maar het gevoel om ook op het geestelijke terrein enigszins in de oppo sitie te moeten verkeren, maakte hem niet gelukkiger. Hoezeer de Dominee opging in zijn werk, de melancholie kon hem niet ver laten en nadat zijn vrcuw hem was ontvallen viel hij ten offer aan zwaar moedigheid en eenzaamheid. Op 19 ja nuari is hij overleden in het jaar 1894. Zijn heengaan werd door zeer velen diep betreurd en de dagbladen schre ven dat zijn dood een groot verlies be tekende. Ds, Haverschmidt woonde bij zijn leven op de Lange Haven, pal te genover de Korte Haven. De Dordtsche Courant schreef: Piet Paaltjens heeft zich op .Haverschmidt gewroken door hem zijn leven lang om kneld te houden." over de medewerking van de gemeen te. Zij wijzen er op dat de gemeente- reiniging het vuil laat liggen in dit hofje. Ze menen omdat dit geschied onder het motto: „Het is daar toch. een asociale buurt". Verontwaardigd stellen zij: „Het is hier geen asociale buurt, je moet eens in die huisjes kijken, ze zün allemaal opgeknapt met verf, beton, hardboard en sommige zien er uit als paleisjes, we hebben nu ook afrasteringen voor de tuintjes gemaakt, dat gaan we opknap pen, maar iedereen smijt ziin rommel hier maar neer. De gemeente laat de stenen schots en scheef liggen, de bezoekers breken hun benen, ze kunnen toch best dit straatje betegelen, dat is toch zoveel moeite niet? Als de gemeente wat medewerking verleende konden hier heel wat kunste naars in de kleine huisjes wonen, en werken, dat komt Schiedam zeker ten goede, er ontstaat dan een klimaat voor de kunst en ze voorkomen zo dat de oude buurtjes vervallen tot asociale gemeen, schappen", zeggen Frans en Cor met een weldadigd enthousiasme. Ze hebben de handen uit de mouwen gestoken en ze hopen de belangstellen den vanaf maart te laten zien dat er iets goeds gemaakt kan worden uit vrij wel niet te bewonen pandjes. In_ hun hart echter hopen ze dat de overheid nu eindelijk ook eens "wat steun -zal gaan verlenen en wat waardering zal doen horen. (Van een onzer verslaggevers) Op de kruising P. J. Troelstralaan- prof. Aalberselaan te Schiedam reed dinsdagmiddag om kwart over vijf de heer A. P. v. H. uit Vlaardingen met zijn brommer tegen de vrachtauto van de heer A. v. d. H. uit Zwartewaal. De bromfietser wilde voorrang verle nen aan de vrachtauto, maar slipte bij het remmen en kwam tegen de achter zijde van de auto terecht. Hij werd met een hersenschudding en een snijwond in het hoofd naar het Algemeen Zieken huis in Vlaardingen gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Op de Burgemeester Knappertlaan na bij de Veenlandstraat te Schiedam bot sten dinsdagmiddag om half twee twee auto's tegen elkaar. De heer H. J. v. d. B. uit Spijkemsse moest remmen voor een paar jongens die plotseling de over steekplaats opliepen. De heer G. H. L. M. uit Vlaardingen reed er achter en kon niet tijdig remmen. Beide voertui gen werden zwaar beschadigd. O Op de Singel reed dinsdagmiddag om drie uur de heer M. S. uit Gorkum met zijn vrachtauto onvoorzichtig weg, zodat de heer J. L. uit Rotterdam, die hem tegemoet reed, tegen de voorzijde van de vrachtauto terecht kwam. Bei de auto's werden zwaar beschadigd. In Vlaardingen is in de nacht van maandag" op dinsdag ingebroken in het Eerste vaa Leijden Gaelstraat Er werd een bedrag van ƒ45 ontvreemd. Vrijdagavond worden in het Stedelijk Mu seum te Schiedam drie exposities geopend, namelijk van schilderijen, gouaches, tekenin gen van Katalin Hetey. van Tamr.s Konofc en grafiek van Kees Okx. 0 Het bestuur van de Schicdamse gymnas tiekvereniging THOR houdt zaterdagmiddag 22 februari van half dna tot half vijf een receptie in de foyer van Musis Sacrum, ter gelegenheid van de viering van het zestigja rig bestaan van deze vereniging. 39 De hengelsportvereniging „Schiedam en Omstreken" houdt vrijdagavond ia Musis Sa crum een feestelijke bijeenkomst, ter viering van vijftig jaar georganiseerde hengelsport in Schiedam Op het programma staat de herdenking van deze vijftig jaar, verder muziek, conference, een hengeldemonstratle van de heer J. A. Hurck, films over vis sport en een gevarieerdTamma door het gezelschap Wüly Hairi. Schiedam zijn twee telefoo. -n met ver klikkers en schakelaars ter van 150 weggenomen. Twee auto's reden dinsdagnacht op de kruising Zuidplein-Dordtselaan in Rotterdam tegen elkaar, doordat een van de twee wagens geen voorrang gaf. Een der chauffeurs, de dertigjarige ser- vicebediende J. Wielinga van de Plein- weg, werd uit zijn auto geslingerd en kreeg vermoedelijk een hersenschud ding. Een inzittende van de andere wagen, de student W. J. Frakkmg <20> uit Delft, kreeg ook een. hersenschudding. Beide gewonden werden in het Dijkzigt- ziekenhuis opgenomen. Op de Stadionweg werd dinsdag avond de twintigjarige L, E. M. Kap- teijn uit de Hengelstraat in versufte toestand naast een geparkeerde vracht auto aangetroffen. Zijn bromfiets lag iets verder. Hij zou volgens getuigen tegen de auto zijn aangereden en be wusteloos zijn blijven liggen. De ge wonde zei zich niets te kunnen herin neren. Hij werd met een lichte hersen schudding en een gat in zijn hoofd naar het St. Clara-ziekenbuis gebracht. SCHIEDAM. Geboren: Petrus C J z,v, C P J CoiUgnon ets J Droge; Willem z.v. C T de Keg: en C W T van Gtesscn; Eduard J z-V. J M van Dorst en J Son- neveid; Eduard z.v. J van Hagen en H C G van Leeuwen; Elizabeth M d.v. 1 M de Kloe en E van Gilst; Frits F G z,v. W B Risteruw en G L van Hattem; Chris- tiaan z.v. A Sanstra en J C Zaal: Monica A P d.v T G M Smit en O A M L Wal beek: Faulus C z v C J M Vlootman en M C van Raaphorst: Fefronelia G d.v. J F M van Oastrom en P W E Evers; tngrtd d.v. C IV Scneonloop en M Broekhuizen; Geertruida J E d v. F P de Jong en E van der Bijl; Cornells P z.v H Eyma en J Hoogendljk; Ary K z v. H Eyma en J Hoogendijk: Arthur A A zv H A ter Braak en M G Meeder: Mirella C M d v. AM Groote en C M W van Houten; Manke L d v. L G Niemölter en C L M H Kerkhof; Nancy d.v. J Rijkulter en A Mulder; Je roen D M z.v. B de Rouw en L M Tol; Robert z v J C Kieiss en M E Smiet; Ale- xandra H J d.v. J van den Berg en A M van Loosbroek: Desirée d.v J I Vouten en N Verlinde; Antonia W d.v. C Vera Fer nandez en J B van Strien. Overleden: H Stok, 59 jr; J C F No Iet. 50 jr: J Overrelter 89 jr; W F Dröge 74 jr; A M G Steenweg, 66 jr, v od v A van Grootveid; M van den Berg. 65 jr, wed v A Waterman. SCHIEDAM. Geboren; Sylvia dv A van Oossanen en M A van der Kraan; Sonja dv N von Beers en G S A Sedelky; Ca. tharma M L dv C J Burgering tl CM van. der Kdaap: Alida dv E C Blaak en A van Delft: Flemroing L zv C H Engel- chor ci KJ van Gorp, Overleden: G Boele, 66 jr: L H C Peters SS jr, wed van J C Nouse. Het Schiedam.ee harmonieorkest „Oefe ning Baart Kunst" concerteert donderdag avond 20 februari in het Passagetheater. Het programma vermeldt een mars, verder de ouverture Pique Dame van Fr. von Suppé. een selectie uit de opera Atilia, de wals Gold und Silber, Harlem Shadows. Three Inventi ons van Pi Scfleffer en de mars Gliiefc Auf van' Joh. Wiehers. Na de pauze wordt een film vertoond. a Uit het gesloopte pand Dwarsstraat 2 fe KAN een land, fiat zich terecht er op beroemt een zeevarende natie te zijn, zich de weelde veroorloven, dat in vijf jaar tijd het eigen aandeel in de totale bemanning met 21 procent af neemt? Ik geloof, dat het antwoord niet moeilijk Is. Het wordt hoog tijd, dat daar iets aan gedaan wordt." Dit zei maandagmiddag de directeur-generllat voor de arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R, Mansholt, bij de herdenking van het vijftigjarig bestaan van de arbeidsbe middeling voor zeelieden in Rotterdam. Tenzij ingrijpende maatregelen worden uitgevoerd, zal de achteruitgang voor- loplg geen einde nemen, beweerde de heer Mansholt. Hij verzekerde zich te beijveren voor de totstandkoming van een zeemansopleiding op" de centra voor vakopleiding voor volwassenen, de vroe gere regionale werkplaatsen, wanneer het bedrijfsleven de waarde van de op lossing op de centra ernstig wil over wegen en wanneer het bereid is met de overheid samen te werken bij de plaatsing van deze cursisten. Met cij fers toonde de heer Mansholt de terug gang aan. De Nederlandse koopvaardij vloot had in 1959 en 1963 een bezetting van respectievelijk 32.690 en 34,400 man- Van hen waren ia 1958 11.000 Aziaten; hun aantal bleek in 1963 te zijn gehal veerd. Deze verandering verder buiten beschouwing latend, Is het percentage Nederlanders in de afgelopen vijf jaar sterk teruggelopen. Het aantal buiten landers is derhalve sterk gestegen, voornamelijk door de toename van Spaanse (van 390 tot 4700) en Portugese (van 130 tot 1070) zeelieden. Volgens de directeur-generaal ls men In scheepvaartkringen nog niet geheel doordrongen van de ernst van de situa tie, Hij vond, dat de bereidheid om een zeemansioopbaan te kiezen kan terugke ren, als de nadelen, die de zeevaart nn eenmaal met zich brengt, naast goede materiële en sociale voorzieningen, bo vendien compensatie vinden in een ho gere maatschappelijke voldoening voor het beroep dat wordt uitgeoefend. Voor ongeteld velen zullen de steeds wijdere horizonnen weer perspectief krijgen, waaneer hun maar duidelijk wordt gemaakt, dat matroos zijn wel degelijk een beroep is. De kansen voor jeugdigen van twintig jaar en ouder om bij de koopvaardij te komen zijn vrij wel uitgesloten, wanneer zij nog nooit gevaren hebben. Juist daarom stelde de heer Mansholt de vraag: Waarom wordt aan deze personen niet de mogelijkheid geboden zich aan de wal tot het beroep van matroos te bekwamen? Het feit, dat door de opleiding inhoud wordt ge geven aan de functie zal niet alleen te gen gaan dat velen na enkele weken het varen Iaten voor wat het is, maar zal teven» de maatschappelijke waar dering voor het beroep doen toenemen.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1