f JURIDISCHE STRIJD OM „HOUTWERKER" In br ekersbende gearresteerd Smokkelaars met twaalf ton boter gesnapt Generaal Agasi maakte prachtige carrière Werkgevers veroordelen standpunt regering Straks maandloon voor 200.000 metaalarbeiders Ultimatum, van 16 maart werd uitgesteld Auto gekocht van agent D' MVOMm MILETIC (DE WANHOPIGE): ZAL WORDEN GEPLAATST Groeneveld Internationaal misdadiger gepakt Geen beslissing over reparatie Dordtse brug Drie kinderen ernstig gewond bij brandje in afgesloten kamer Staatssecretaris Haex aan groeve: Stoet van ruim twee kilometer Verbod verticale prijsbinding Toch goede sfeer hij gesprek met staatssecretaris Man over boord op Noordzee CM.B. wil verschil opheffen VRITMOED Boerderij brand schade ongeveer kwart miljoen Geheel flottielje vaartuigen verduisterd Ontwapening is geen vrede meer dan 7G mogelijkheden per week Prijswinnaars puzzel SPIN WIEL VIEUX Schandaal in Rusland Kriterium E ROTTERDAMMER Pagina 3 ZATERDAG 14 MAART 1964 Dl ts= DE HOUTWERKER" is niet dood, het publiek is niet dood en Miletic is niet dood. De 33-jarige Slavomir roept het uit met het vuur, dat een zuidelijke afkomst erraadt. Zijn ogen schitteren en wilde haren, die tot op de schouders hangen, wapperen bij elk gebaar. Mij zullen ze niet kapot krijgen, zegt hij. Ik zal niet rusten voordat mijn beeld op de brug staat. Plannen Kans Ingestort Vakantiereizen per VLIEGTUIG-TREIN-AUTOCAR Acties Verbitterd (Van een onzer verslaggevers) DE Rotterdamse politie is er in samenwerking met colle ga's van andere steden, en an dere landen in geslaagd, een vrij groot aantal diefstallen en inbraken in Rotterdam gepleegd op te lossen. Het gaat hier om twee Italiaanse broers waarvan de een een bekend internationaal misdadiger is en een groepje van vijf Rotterdamse jongens van achttien tot twintig jaar. Grote broer Automaten Rotterdam Uitstel Duidelijk is wel dat het nu hard tegen hard gaat. Zegt de gemeente: het beeld moet weg, Slavomir vol hardt: De Houtbewerker zal op de brug komen. Zo niet dan span ik een proces aan Een douanepatrouille uit Axel heeft in de nacht van donderdag op vrijdag onder Sint-Jansteen smokkelaars 'betrapt terwijl ze bezig waren boter uit een veewa gen over te laden in een gepant serde "bestelauto. Hoewel de smokkelaars in de bestelauto konden ontkomen werden zelater toch opgespoord. Op de begraafplaats Heidehof in Ugchelen heeft gisteren onder grote belangstelling de teraarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van luitenant- generaal J. P. F. Agasi, die maandag j.l. tengevolge van een auto-ongeval om het leven kwam. Voorafgegaan door een tamboer korps met omfloerste trommen zette de ruim 2Vz kilometer lange stoet zich op de Lolaan in bewe ging, terwijl het tromgeroffel werd afgewisseld met het spelen van treurmuziek. HOOGSTE FUNCTIES (Van onze soc.-econ. redactie) TVE groothandel en de industrie H zijn het niet eens met de re gering over de afschaffing van de verti'kale prijsbinding. In een gesprek met de vertegenwoordi gers van de drie werkgeversbon den en het Verbond voor de Groot handel heeft staatssecretaris Bakker gistermiddag echter dui delijk gemaakt, dat de plannen van de regering reeds vastliggen en doorgang zullen vinden. Niet tegenstaande dit ernstige me ningsverschil werd de sfeer van het gesprek bijzonder goed ge noemd. Nadelen Kleine fabrikanten E Christelijke Metaalbedrijfs- bond is voornemens er met kracht naar te streven', dat aan alle ongeveer 200.000 handarbeiders in de metaalindustrie in de nabije toekomst een maandelijks inplaats van een wekelijks loon wordt uit betaald. De bondsraad van de C.M.B. heeft, naar wij vernemen, zich hierover duidelijk uitgespro ken. Taak i.p.v. tarief Verantwoordelijkheid (Vervolg van pag. 1) yando In zijn armoedige woonkamer aan het Zaandamse Rustenburg, waar in alle hoeken gebeeldhouwde koppen prijken en waar de muren zijn vol geplakt met krantenknipsels en fo to's, loopt hij wat driftig heen en weer. Stapels papieren worden te voorschijn gehaald. Tnssen tijd schriften zoekt hij brieven. Een voor een gooit hij ze op tafel. Officiële papieren en in eenvoudig hand schrift geschreven brieven. Bij el kaar vormen ze de droevige be schrijving van het drama, dat nu al anderhalf jaar lang een jong kunste- naarsgezin in zorgen gebannen houdt. Nooit zal de beeldhouwer Slavomir Miletic (Zuidslaaf van geboorte, zeven jaar kunstacademie in Belgrado en Pa rijs en in 1961 getrouwd met een Hol landse vrouw) hebben vermoed, dat zijn schepping De Houtwerker nog eens aanleiding zou worden van dit mense lijk drama, waarvan het einde zelfs nu voorlopig niet in zicht is. Het begon allemaal zo hoopvol. In Parijs waar ze elkaar hadden ontmoet en waar ze besloten te trouwen, maak ten ze plannen. Ze zouden naar Holland gaan. In Koog aan de Zaan kregen ze een eenvoudig huisje en een baantje hadden ze al gauw: beiden werden ze te werk gesteld in dezelfde fabriek. We moeten eerst geld bij elkaar zien te v- dienen en dan kunnen we verder kijk zeiden ze. Nog maar enkele maanden later 3eek_het succes ineens voor toet grij pen. De fabrieksdirectie had ont dekt dat de jonge en enthousiaste Slavomir heel andere aspiraties had d3n het werk als fabrieksarbeider. We willen je een kans geven, zei de directeur, ontwerp maar eens een beeld. Miletic toog aan het werk. Avonden en nachten lang sloot hij zich op in zijn atelier. Toen kwam hij met- bet ontwerp. De directie •was enthousiast en gaf hem een de finitieve opdracht, de eerste, die Mileticin zijn nieuwe vaderland kreeg. Eind 1962 werd het twee meter hoge (Van een onzer verslaggevers) betonnen beeld, voorstellende een fa brieksarbeider, onthuld op het plein voor de hoofdingang. Slavomir en zijn jonge vrouw zagen de weg naar het succes ai openliggen. Vooral toen zij bezoek kregen van Zaandams burgemeester G. J. D. Fran ken en de wethouder van kunstzaken M. J. Hille. Naar aanleiding van de gunstige reacties waren deze naar de beeldhouwer gekomen om hem te vra gen een ontwerp te maken voor een beeld, dat op de nieuwe Prinses Beatrix- brug in Zaandam zou moeten komen te staan. Gelijkertijd werd het jonge paar een woning aangeboden even buiten Zaandams centrum. .Die kans greep Slavomir met beide handen aan. Nog dezelfde avond maak te hij bet schetsontwerp, dat hij bij ge brek aan papier tekende op het behang van zijn woonkamer. Zó toonde hij het de volgende dag aan de burgemeester en de wethouder. Goed, zeiden deze, maak maar eens een modelletje. Maar daarop ging Sla vomir niet in. Als ik een beeld houw, maak ik het gelijk op ware grootte; ik ben niet gewend kleine modellen te maken, zei hij. Aan zijn eis werd voi- daan en drie weken iater stond het beeld er: de vier meter hoge Bontwer ker in klei.... gefltort/eertfe 1 Reisbureau Hoogstraat 43, R'dam Tel. 11.25.35 BIJKANTOREN: PcBerlaan 15 Tel" 010-178520, Botereloot 52 TeLOl0-121939, öomta: BiekerssInselU -Tel.01820-6548. LOorfnehl: Baglnhof 66-Tel.01850-1624. Dat was het moment waarop voor Slavomir Miletic alle ellende begon. De esthetisch adviseur van Zaandam (de bekende prof. Esser uit Amsterdam) kwam kijken. Zijn oordeel gaf Slavomir ;en slag in het gezicht: op esthetische an technische gronden keurde hij het af. De adviseur vreesde onder meer, dat het in zou storten. Dat laatste ge beurde ook inderdaad; enkele weken la ter stond een bijna wanhopige Miletic bij de kleibrokken van zijn schepping. Hoewel het gemeentebestuur al had laten weten, dat Zaandam zijn beeld niet wilde hebben, ging hij opnieuw aan het werk. Nu maakte hij De Houtwer ker in gips. Alleen aan een artikel van de kunstcriticus Hans Redeker was het te danken dat de gemeente op haar eer der genomen besluit terugkwam. Er waren in het gipsen beeld verscheidene essentiële veranderingen aangebracht, schreef hij,'zodat het onbillijk zou zijn de eerder gegeven beoordeling" te hand haven. Het gemeentebestuur gaf toen een nieuw college van advfes (uit kringen van de Nederlandse Kunststichting) op dracht een oordeel te vellen. Maar ook dat was negatief: „uit het beeld blijkt een duidelijk geïnspireerde werkwijze, maar de toets van een se rieuze kritiek kan het niet doorstaan". Voor Slavomir en zijn vrouw betekende die uitspraak een onverwachte vernie tiging van al hun toekomstdromen. Ze waren .geslagen maar 'niet vérslagen. Hoewel al in augustus vorig jaar deze laatste uitspraak was ge daan, staat het beeld in gips nog steeds op het terrein van het gasbedrijf in Zaandam, ondanks verscheidene ver zoeken van de gemeente aan Miletic om het te verwijderen. Slavomir blijft bij zijn standpunt. Ik heb opdracht gekregen voor het maken van een beeld en nu wil ik ook dat het geplaatst wordt, zegt hij. Boven dien vraagt hij een vergoeding van f 15.000. Het hem door de gemeente aangeboden bedrag noemt hij een fooi en heeft het niet geaccepteerd. In Zaandam was deze gang van zaken aanleiding voor verschillende acties. Er werden comité's opgericht door vrien den van het jonge paar. Er werd een enquête gehouden ener werd geld in-, gezameld. Zelfs is er een actie ge voerd om toet beeld dan maar te plaat sen op particulier terrein. Maar de daarvoor benodigde 60 mille kon niet worden bijeengebracht. Wel kreeg Sla vomir een stroom van sympathiebetui gingen, die hij zuinig bewaart en aan elke bezoeker toont. Slavomir is verbitterd. Dat toont ook het geboortekaartje aan, dat hij eind vorig jaar rondstuurde ter ge legenheid van de geboorte van zijn zoontje Aleksander: „nóg een kleine houtwerker van de familie Miletic, ar tistiek verantwoord, technisch sterk en juist van proporties, maar hij kan de toets van de kritiek -niet door staan, want Aleksander kan nog niet staan". In een mengelmoes van Frans en Duits zegt hij: ik maak kunst voor de «mens. Daarom zal De Houtwerker zijn plaats krijgen, ik heb velen ach ter mij staan. Over de onbeklede en verveloze trap gaat hij naar boven en toont zijn atelier, waar andere werken in klei nog staan. Middenin prijkt een enorme en tot in details ge lijkende kop van Kennedy. Waarom dit werk? „Het drama van Kennedy is ook mijn drama", zegt hij. De twee Italianen, de 29-jarige koopman M. G. en zijn negentien jarige broer F. G. verbleven sinds januari in een Haags pension. Bij een routinecontrole van de Haagse vreemdelingenpolitie werden op 1 hun kamer goederen gevonden af komstig van diefstal. Hierbij waren ook enkele zaken gestolen in Rot terdam. De broers werden naar het bureau Bergsingel gebracht. Door Interpol kwam de recherche te weten dat de oudste een bekend internationaal misda diger ia die zich gespecialiseerd heeft in het stelen uit afgesloten auto's. Zijn praktijken had hij reeds uitgeoefend in Duitsland, Italië, Oostenrijk en Zwitser land Dit laatste land mag hij in ver band met diefstallen niet meer binnen. Een grappige bijkomstigheid is dat de broers de auto waarmee zij in Neder land opereerden in Italië van een poli tieagent hadden gekocht. De oudste heeft bekend in Rotterdam acht dief- «tallen uit auto's en van perrons te heb ben gepleegd. Hij heeft voor ruim zes duizend gulden aan goederen ontvreemd. De jongste heeft slechts geprofiteerd van de „verdiensten" van zijn grote broer, maar heeft zelf niets gestolen. M. G. ging vaak naar Rotterdam omdat hier zijn meisje woont. De vijf stelende Rotterdamse jongens konden worden gepakt dankzij de Goud se politie. Daar hieiden agenten tijdens een surveillance deze week twee jon gens in een auto aan. De papieren wa ren echter in orde. Toch noteerde een agent de personalia omdat het nogal iaat was. Later bleek dat in diezelfde nacht ln Gouda een automaat was ge plunderd. Hierop hield de Rotterdamse poli tie de beide jongens, de negentienjarige chauffeur R. Z. en de achttienjarige bloembinder A. J. K. aan voor verhoor, op verzoek van de Goudse politie. Bij het verhoor bleken de jongens in sa menwerking met drie anderen negen tien inbraken te hebben gepleegd. Op hun aanwijzingen konden namelijk de achttienjarige kantoorbediende N.S., de twintigjarige typograaf R. F. K. en de negentienjarige elektricien N, L. worden gearresteerd. Het stel heeft vijf automaten van ge vels gerukt en opengebroken (onder meer aan de Teldersweg en de Zestien- hovensekade) verder inbraken in scho len (Goudseweg) en een dancing aan de Jeriehostraat en in twee huizen aan de Vondelweg. Ook hebben zij op ver scheidene plaatsen in de stad benzine uit auto's gestolen. Met een van het gestolen geld gekoch te auto stroopten zij ons land af. Zo brachten zij „bezoeken" aan Apeldoorn, Ede, Capelïe a. d. IJssel, Barendrecht, Zoetermeer, Rhoon, en Zwijndrecht. Op het ogenblik is het nog niet moge lijk de lijst van gestolen artikelen en geld samen te stellen. Zij hebben voor duizenden guldens schade aangebracht bij hun ruwe optreden. Zij stalen wat ze maar te pakken konden krijgen. Het is verder niet uitgesloten dat nog ande ren hierbij betrokken zijn en dat nog meer inbraken zuilen w«rden opgelost en nog meer arrestaties zullen volgen. Terugkomend op zijn houtwerker, vertelt hij: bijna nog had het beeld in Rotterdam een plaats gekregen. Enige tijd geleden is de directeur van een groot stuwadoorsbedrijfbij me ge weest. Hij wilde proberen de Rotter damse industrie er warm voor te ma ken om het beeld dan namens het be drijfsleven aan te bieden aan het ge meentebestuur. Maar deze actie is he laas op niets uitgelopen: het geld kwam niet. Nu heeft diezelfde direc teur plannen om een beeld te laten maken voor zijn eigen bedrijf. Over enkele dagen komt hij daarover weer praten. Intussen is de strijd rond De Hout- werker in Zaandam uitgegroeid tot een juridisch steekspeel. De Amsterdamse advocaat R. Kokosky (bekend c.m. van de zaak-Meulenbelt; behartigt nu sinds enkele weken de belangen van Miletic. En ook de gemeente heeft zich voorzien van een juridisch adviseur. Deze strijd heeft er toe geleid dat de gemeente Miléti-c een ultima tum stelde: voor 16 maart zou- het beeld van. het terrein van het gasbe drijf moeten zijn verwijderd. Als reactie daarop kwam de brief van de advocaat: als het beeld verwij derd wordt zal het onherstelbaar kunnen worden beschadigd. Tevens wees hij op de eis van Slavomir, die ƒ15.000 vraagt als honorarium voor het door hem verrichte werk. Burgemeester Franken zei ons hier over desgevraagd: de -gemeente heeft Miletic nooit een definitieve opdracht gegeven. We hebben hem alleen ge vraagd een ontwerp en een model te maken en daarvoor hebben wij hem ruimschoots betaald. Als voorschot hebben wij hem een bedrag van 2900 overgemaakt, voorts leverde de gemeente de benodigde 1900 kg klei en. 'betaalde de transportkosten. Daar naast hebben wij een honorarium van 2700 gegeven. Bij elkaar maakt dat 6000 gulden, dat is aanzienlijk meer dan volgens de gewoonteregels bij het niet aanvaarden van een ontwerp zou moeten worden betaaid. Het geld is gestort op een speciaal daar voor geopende bankrekening. Maar Mi letic heeft het niet' willen aannemen. De advocaten zullen het nu verder moeten uitvechten. Het ultimatum is in middels uitgesteld. Gisteren heeft de advocaat van de gemeente een brief ge stuurd aan mr. Kokosky, waarin hij deze „bepaalde voorstellen" doet. Wij geven. mr. Kokosky gelegenheid hierop te antwoorden, aldus burgemeester Franken. In afwachting daarvan zal het beeld nog enkele dagen mogen blijven staan. De landbouwer P. werd te Niéuw-Na mén van zijn bed gelicht en zijn mede plichtige, de boterhandelaar A. G., werd Omtrent de reparaties aar. de verkeerS- brug in rijksweg nr. 16 over de Oude Maas bij Dordrecht is door het ministerie van verkeer en waterstaat nog geen en kele beslissing genomen. Er zal in de komende week, zo deelt het departement mee. een nader onderzoek worden ver richt aan de assen waaraan de ballast- kisten van de basculekleppen zijn opge hangen. Aan de hand van dit onderzoek zal worden beslist of tot een reparatie moet worden overgegaan. Dit onderzoek zal geen verkeersstremming veroorzaken. Zodra enig besluit is genomen zal het ministerie hiervan tijdig mededeling doen. Drie kinderen, een meisje van drie, een jongetje van twee jaar en -een baby van 9 maanden, hebben gistermiddag zeer ernstige brandwonden opgelopen bij een brandje in de achterkamer van een wo ning in de Kleine Wittemburgerstraat in de .Eilandenbuurt van Amsterdam. In deerniswekkende toestand werden zij naar het Weesperpleinziekenhuis overge bracht en ter verpleging opgenomen. De drie kinderen waren alleen thuis. Hun moeder deed even een boodschap. In de kamer stond een petroleumkacheltje, waartegen tijdens het spelen vermoede lijk is gestoten waardoor het omviel en brandende petroleum over de kinderen terecht kwam en op de vloer liep. Omdat de kamer was afgesloten dooide het vuur door gebrek aan zuurstof. Toen de moe der thuis kwam. vond zij haar zwaar ge wonde kinderen in de afgesloten kamer. De lijkauto werd geflankeerd door de luitenant-generaal A. V. van de Wall Bake, oud chef van de Generale Staf, Luitenant-generaal F. van de Veen, chef van de generale staf en generaal-majoor B. Andringa. Achter de militaire kapel, die de stoet opende, volgde onmiddellijk de commandant van de troepen, kolonel J. B. de Jong en daarachter kwamen de vaandelwacht van het 44-ste infante- riebataljon, Johan WiUem Friso en het vuur pvioton. In de stoet liepen verder o.a. mee deputaties van land-, lucht en zeemacht en van het garnizoen Apel doorn. Op de Brouwermolenweg buiten de kom van de stad sloot zich een mili tair excorte bij de stoet aan, bestaande uit ruim 1200 man van het 44ste en 45ste bataljon infanterie van de regimenten Johan Willem Friso en Oranje-Gelder land, alsmede het regiment Van Heutz, het depot der Koninklijke Marechaussee en de stafcompagnie van het Eerste Legerkorps. Toen de lijkbaar het kerkhof werd op gedragen, hadden bij de geopende groeve reeds deputaties van de verschillende legeronderdelen plaats genomen. Aan wezig waren voorts twee Amerikaanse, Franse en zeven Duitse hoofdofficieren van land-, zee- en luchtmacht. Verder was aanwezig de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tembe. Nadat de met de Nederlandse drie kleur bedekte kist naar de groeve was in Heikant gearresteerd. Naast de ivagen en de bestelauto werd een partij boter van 11.900 kg in beslag genomen. Totale waarde: 53.600 gulden. Donderdagavond om negen uur kreeg een in het veld surveillerende ploeg van de centrale douanepost in Axel een gro te veewagen in het vizier. Deze werd even later gevolgd door een type geslo ten bestelauto dat bij botersmokkelaars in hoog aanzien staat omdat het zo ge makkelijk kan worden bepantserd. Toen beide wagens op een stuk bouw land wider Heikant (gem. Sint-Jansteen) stopten stond het voor de douaniers wel vast dat er boter uit de veewagen In de bestelwagen zou worden overgeladen voor smokkel naar België. Op het mo ment dat de smokkelaars Inderdaad met het overladen begonnen grepen de doua niers ln. ,Vt v De smokkelaar?:'waren vólkom'en very rast. Ze sprongeïr in de bestelwagen en •gingen er vandepTMe veewagen,, waarin 1945 kg boter zat, achterlatend. Ze za gen kans in de duisternis te ontkomen. Via het nummer van de veewagen kwam de douane aan het adres van de boterhandelaar A. G., in wiens schuur in Heikant 9400 kg boter werd gevon den. Het onderzoek leidde verder naar de landbouwer P. te Nieuw-Namen, In een schuur op zijn erf werd de zwaar gepantserde bestelauto gevonden, gela den met 555 kg boter, kraaiepoten en rookbommen. (Zoals bekend houdt verticale prijsbinding voor de jabrikant het recht in, zelf uniform over het hele land de prijs vast te stellen, die de consument betalen moet. De winke liers waren tot nog toe verplicht zich hieraan te houden. De rege ring tuil nu deze plicht laten ver vallen.) Partijen hadden er begrip voor, dat de staatssecretaris vrijwel geen onder handelingsvrijheid was gelaten. De Com- misise Economische Mededinging heeft de kwestie in een rapport uitvoerig be sproken, de zaak van de verticale prijs binding heeft voorts onderwerp van kabinetsberaad uitgemaakt en er zijn reeds maatregelen in deze richting in de Kamer aangekondigd. De wettelijke maatregelen zijn zelfs reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Zijn wij wel geïnformeerd dan liggen de plannen reeds voor advies bij de Raad van State. Van de zijde van de Industriële werk geversverbonden is gistermiddag duide lijk gesteld, dat de zaak van de mede werking aan het prijsbeleid van de re gering zwaar op de proef wordt gesteld. Het bedrijfsleven heef» eerst een prijzen wet te verwerken gekregen, vervolgens een toespitsing van deze wet op de in dividuele ondernemer, zodat nu op prjj- zengebied ook de afzonderlijke onder nemer tot de orde kan worden geroepen en thans wordt de collectieve verticale prijsbinding in haar totaliteit en bi en kele gevallen ook de individuele ver ticale prijsbinding op de helling gebracht De verbonden waren er niet op tegen de regering bevoegdheden te geven tot verbod voor verticale prijsbinding in een bepaalde sector, indien zich daar eviden- ten misstanden voordoen. De verbonden zagen echter geen reden de bestaande toestand in het algemeen met een ver bod te treffen. Uitwassen zouden van geval tot geval bezien moeten worden. De problematische voordelen, die een afschaffing van de verticale prijsbinding voor de nationale economie en de con sument mee zouden brengen, wegen naar de mening van de werkgevers zeer be slist niet op tegen de concrete nadelen voor het bedrijfsleven De verticale prijsbinding in haar hui dige vorm zou een overwegend nuttige rol vervullen in het verkeer tussen con sument en producent. Ernstig werd getwijfeld aan het ver wachte effect van de te nemen maat- regelen. Eventuele prijsdalingen zouden nog zeer onzeker zijn. Ook dreigen de gezonde concurrentieverhoudingen t« worden verstoord. De kleine fabrikant wordt .voorts 'n een bijzonder nadelige positie gemanoeu vreerd. omdat hij zijn beleid altijd cp anderen moet afstemmen, terwijl de grote ondernemingen een machtsposiie innemen en hun beleid onafhankelijk kunnen bepalen. Zelfs zijn er ondernemingen die alle schakels van produktie tot consumptie beheersen en dus helemaal niet getroffen worden door het verbod. De merkartikc- lenfabrikant ziet zich bovendien ge- plaatst voor het risico van sterk fluc tuerende prijzen, waardoor wantrouwen in de kwaliteit van het produkt kan worden gekweekt met alle schadelijke gevolgen van dien voor het merk. Evenals in het gesprek met de tnid- denstandsvertegenwoordigers heeft ook gisteren staatssecretaris Bakker geen mededelingen gedaan over de branches of produkten, die het eerst door het verbod voor de verticale prijsbinding zuilen worden getroffen. Het gesprek met de industriële werk geversverbonden werd echter door een veel betere toon gekenmerkt dan het gesprek met de middenstand. Zoals wij reeds berichtten hebben de drie midden- standseentralen besloten tot het houden van een demonstratieve vergadering ge richt tegen het verbod van de verticale prijsbinding. De vissersboot Noordster KW 207 heeft radio Scheven in-gen laten weten, dat een man overboord is gevallen. De Noordster bevindt zich op de Noordzee, ten noord wester, van Terschelling. Andere schepen op de Noordzee is gevraagd naar de dren keling uit te zien. Van het marinevliegkamp Valkenburg is een Grumman S2a-Tracker opgestegen om deel te nemen aan de opsporing van de overboord .geslagen visser. De prijswinnaars van de puzzel uit ons Zondagsblad van 7 maart zijn: S, de Vos, Voorstraat 43 te Middelharnis ƒ5: J. v. d. Knaap sr., Emmastraat 3. Rozenburg ƒ2.50 cn G. v. d. Graaf, Bosboom Toussaintstraat 63 te Dor drecht 2,50. (Van onze sec.-econ. redactie) Het bondsbestuur is van mening, dat een loonbetaling per maand voor de handarbeiders een ongemotiveerd verschil in beloning ten opzichte van de beambten in de metaalindustrie zal kunnen opheffen als onderdeel van het streven haar integrale regeling van de rechtspositie der werknemers. Er zal dan echter niet alleen sprake moeten zijn van een wijziging in de betalingstermijn, omdat anderb, struc tureel gezien, alles bij het oude zou blijven, daar dan inplaats van 45 x UpraWfCr de-echte FianscXWïMc riè gedragen, heeft de staatssecretaris van defensie (landmacht), de heer J. C. E. Haex, in sen uitvoerige toespraak een overzicht gegeven van de prachtige car rière van de overledene, waarbij hij de eigenschappen, die hem tot een der hoogste functies in het legér hadden ge voerd, roemde. Voorts werd het woord gevoerd door luitenant-generaal Van der Veen, die gedurende ruim 37 jaar met de overledene had samengewerkt en door luitenant-generaal B. D. J. H. Cou- z?- Ps- Spanjaard sprak vervolgens als familielid en vriend van de over ledene, waarna de hoofdlegerpredikant as. B. A. Bos woorden van troost richtte tot de familie en het Onze Vader bad. Terwijl het muziekkorps het Wilhelmus ten gehore bracht, daalde de kist lang zaam in de groeve. De kist werd daarna bedolven onder talrijke bloemstukken w.o. stukken van de militaire attaché's van Frankrijk, Amerika, Duitsland, En deland, België en de Sowjetunie. het uurloon plus tarief bijvoorbeeld eenmaal per vier weken 180 x het uur loon plus tarief zou worden uitbe taald. Het zal daarom volgens de C.M.B, niet alleen moeten gaan om een loon betaling per maand, maar vooral ook om een loon bepaling per maand, hetg«en o.m. ingrijpende gevolgen zal hebben voor öe bestaande tariefstel sels. De bond Is van oordeel, dat er dan meer gewerkt zal moeten worden met een direct en op korte termijn wer kende tariefbeloning. Op deze wijze zal er ook een grotere stabiliteit in het inkomen ontstaan, want bij de handarbeiders is het inko men thans veelal afhankelijk van het toegekende uurloon, vermeerderd met de tariefverdienste, hetgeen betekent dat er wekelijks verschillen kunnen op treden. Een betaling per maand maakt het mogelijk deze verschillen af te vlakken,, waardoor een minder wisse lend inkomen wordt verkregen. Een werkelijk stabiel inkomen kan echter eerst worden bereikt, indien niet al leen de loonbetaling, maar ook de loon- berekening per maand plaatsvindt. De C.M.B. is voorts van mening, dat uitbetaling van een maandsalaris aan de handarbeiders ook een einde zal maken aan het schijnbare statusver- schil ten opzichte van de beambten en bovendien de mogelijkheden tot beleving van de eigen verantwoordelijkheid door de arbeiders zal versterken. „Nu lijkt het net alsof iedereen wel, maar uit gerekend de handarbeiders niet in staat zouden zijn hun inkomen op ver antwoorde wijze per maand te beste den' aldus de tweede voorzitter van de C.M.B., de heer J. Lanser, die van mening is dat voor deze gedachte geen enkele redelijke grond bestaat. Gisternacht is in de buurtschap Riet molen, gemeente Needs, de kapitale boerderij „Weenk" van de familie B. H Groninger totaal afgebrand. De bewo ners konden zich ternauwernood in vei ligheid brengen. Men slaagde erin slechts een deel van het melkvee te redden doch een stier, vier melkkoeien, negen' pinken en zeven varkens kwamen in de vlammen om. De gehele inboedel en de helft van de oogst gingen verloren. De schade wordt geraamd op 250.000 a 300.000 gulden. Het bedrijf is verzekerd De brandweer van' Neede kon tegen de vuurzee weinig uitrichten, ook al bi? gebrek aan bluswater. De hoofdingenieur van de techni sche dienst in de Russische vlootba- sis Sebastopol blijkt kans te hebben gezien, een geheel flottielje vaartui gen te verduisteren. Dit wordt ge meld in het jongste nummer van Ro de Ster, het orgaan van de Russische strijdkrachten. De hoofdingenieur. Konstantin Vid- mont. die in Sebastopol een algemeen geacht man was, begon zijn illegale ac tiviteit met het ontvreemden van der tien scheepsmotoren en enige honderden onderdelen die hij aan amateur-vissers verkocht. Toen dit ongestraft bleef ging Vidmont, met hulp van een marine-offi cier. Kostine, de vloot van de school voor adelborsten „inspecteren". Een aantal vaartuigen zocht hij uit voor een organisatie van de stad Sebastopol. La ter „vorderde" hij verscheidene schepen van de jachtclub en een reeks militaire vaartuigen. Op deze wijze verdween een heel flottielje. Voor vrijwel iedereen in Sebastopol was de arrestatie van Vidmont een gro te verrassing. In officiële redevoeringen placht hij altijd felle kritiek te oefenen op mensen „die zich aan de bezittingen van het volk vergrijpen." breuk doen aan het streven om tussen de grote mogendheden zo spoedig mo gelijk tot meer beperkte overeenkom sten op ontwapeningsgebied te gera ken", zo vervolgt de nota, die getiteld is „Ontwapening, veiligheid en vrede". Voor deze beperkte maatregelen moet als kriterium gelden dat zij slechts aan vaardbaar zijn indien en voor zoverre zij het bestaande machtsevenwicht niet verstoren en geen inbrenk maken of vooruitlopen op de mogelijkheden tot oplossing van belangrijke politieke ge schillen, zoals Duitsland en Berlijn. Voorstellen tot bewapeningsbiperking ten aanzien van sommige andere stre ken van de wereld, met name die waar- m nog geen kernwapens zijn, zuilen naar Westers inzicht een gemakkelijker voorwerp van een internationale rege ling kunnen vormen. Het Westen wil ook verder gaan op de weg van een be vriezing der bewapeningswedloop die thans in de internationale onderhande lingen meer accent krijgt. Verder stelt de regering, - dat van de Amerikanen bekend is dat zij voortdu rend doende zijn om eenzijdige maatre gelen in te voeren om de risico's van ongewilde oorlog te verminderen. Van de Sowjetunie, hoewel daarover veel minder wordt vernomen, mag niettemin worden aangenomen dat zij hetzelfde doet. Het blijft van belang deze eenzij dige maatregelen uit te breiden met in ternationale afspraken op dit gebied waardoor de risico's van ongewilde oor log nog verder kunnen worden terugge drongen. Het beleid van de Amerikaanse regering is hierop sedert enkele jaren gericht. De Nederlandse regering is, blijkens de nota, van oordeel dat tegen het slui ten van een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en die van het Pact van Warschau de ernstige be denking bestaat dat zo'n verdrag ertoe zal bijdragen de splitsing van Duitsland te formaliseren. Volgens de regering zou duidelijke vooruitgang bij de oplos sing van het Duitse vraagstuk en ten aanzien van werkelijke ontwapening moeten zijn gemaakt, voordat een niet- aanvalsverdrag wezenlijke en nuttige betekenis zou kunnen krijgen. De rege ring is echter bereid de mogelijkheid van het afleggen van wederzijdse nïet- aanvalsverklaringen te overwegen. 4

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2