VERDACHTEN VAN AANSLAG ONTKENNEN HARDNEKKIG Agent herkent Andries als de schutter Scheepsbouw: geen reden tot optimisme! VAN HELLING TOT BEURS David bekent: Inhoud van die brief was van mif7 Ontbinding van Ned. Opera Bromfietser verongelukt Arresten zijn aangehouden Zweedse zeeman verdronken Werving hervat van Spaanse arbeiders Vrouw bijna van tas beroofd V.S.Dictators van de zee KRITISCH BitCEKEN duikadres Kraanmachinist valt van trap Heeft regering iets seclaan tegen verkoop schepen? Strenge controle bij verkeerslichten Voorliegen gaat exposeren DERTIG SCHEPEN MET MIJNSTEEN (Van onze verslaggevers) N de vroege ochtend van de eerste novemberdag in 1963 zakte de jeugdige agent B. Nijen- huis van de Rotterdamse politie op de le Blekerhof bloedend in elkaar. Hij was van zeer nabij (twintig tot dertig meter) door een kogel uit een 9 mm pistool in de kaak getroffen. De schutter (volgens politie en justitie de 23-jarige los-werkman Andries van D.), loste daarna een paar schoten m de richting van een tweede politieagent, J. H. Kraaijeveld, maar misie. Daarna zette hy het, evenals zjjn 35-jarige broer David, op een lopen. Deze laffe aanslag voltrok zich m enkele seconden. ZWERFTOCHT WRAAK BRIEF UITDAGEND VRAGEN Belastingontduiken MET de Nederlandse scheepsbouw gaat het niet zo best. Deze conclusie valt te trekken uit het verslag over 1963 van Lloyd's Register of Shipping. Dat jaar aldus het verslag bracht geen wijzigingen in de scheepvaartindustrie en is er geen reden voor optimisme ten aanzien van de naaste toekomst. De nadelige omstandigheden bestaan nog steeds, en dat is de reden, dat de Nederlandse vloot slechts in bescheiden niate is toegenomen. Gunstiger I DE AGENTEN Nijenhuis en Kraaijeveld (beiden 26 jaar) reden met een surveillancewagen 's morgens omstreeks vier nur de Blekerhof op. Zij waren van plan naar het hoofdbureau terug te keren, maar wilden met het oog op de vele inbraken, die in de laatste weken in de buurt van de hof werden jepleegd, nog even poolshoogte -nemen. Zij zagen twee mannen, die aan de deur van een magazijn morrelden. Toen de mannen de auto jagen, liepen zij weg. De agenten wilden hen aanhouden om te informeren wat iij op dit uur in de Blekerhof te zoeken hadden. Be auto stopte. Agent Nijenhuis stapte uit en viel een seconde daarna ernstig gewond op straat. Een van de mannen had'bliksemsnel en zonder enige aanleiding een pistool getrokken, waarmee hij twee schoten loste. Een daarvan trof agent Nijenhuis, brak zijn kaak en drong tot in de keel door. Agent Kraaijeveld (hij zat achter het stuur) liet zich nit de wagen inkken. Dat redde hem het leven. Een derde kogel doorboorde namelijk een moment later zijn stoel... De inbrekers zetten het daarna op tea lopen, de schutter verdween in de richting van de Blekerstraat, de aadere in de tegenovergestelde rich ting. De schutter draaide zich tijdens rijn vlucht om en loste nog een vier de schot, dat ook geen doel trof. La ter bleek dat deze kogel een ruit op de tweede verdieping van een der panden in de Blekerhof had ver splinterd. De bloedende agent werd vier mi nuten na de aanslag reeds door een ziekenwagen van de G.G. en G.D. naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht, waar hij direct werd geopereerd. Het snelle transport werd mogelijk gemaakt, omdat de aanslag op een steenworp afstand van het gebouw van de geneeskundige dienst aan de Baan gebeurde. In de loop van de dag wérden de beide broers gearresteerd. Zr waren zeer érnstige aanwijzingen tegen hen. Agent Kraaijeveld herkende in Arend van D, de. man, die had geschoten. David van D. gaf toe dat hij bij' de poging tot inbraak in het magazijn aanwezig was geweest. Hij zei, dat Voor de Rotterdamse rechtbank hebben tsnilsaj de twee broers terecht gestaan die er wen worden verdacht direct betrokken !e lijn geweest bij de lafhartige schietpar tij op twee agenten van politie, van wie tr een zo zwaar werd gewond, dat hij ver moedelijk nooit meer geheel ral genezen. ia de stilte van de rechtszaal herleefde liet,drama, zoals het zich in die bewuste nacht heeft afgespeeld, nog eenmaal, koel engakèlijk, ontdaan van alle franje en elke emeïe. Van bij na-minuut tot "Minst werd het tot ia details ge reconstrueerd. Twee agenten op nimeillauce ont dekken twee mannen, die zich verdachte wij- te ophouden op een plaats waar zich op 4t nur normaal geen mens «Ment op te lauden. De revolverschoten, op korte af- •trad gelost, vallen nog voor«lat de politie mannen antwoord hebben gekregen op de traag wat beiden daar doen. slechts wkele minuten later ligt een van de agen ten Hoedend en hulpeloos op de koude «raai. Het beeld -van die neergeschoten agent 'tond vanmorgen- onzichtbaar tussen ver achten ,.n rechters, het beeld van een nog jonge man, die zich' tot taak had gesteld «ave en goed van de burgerij, tegen onver- hten te beschermen en door een onverlaat Melhioedig en zonder scrupules niet enkele Khoten werd geveld. in dat beeld bepaalde hen, die de reebts- nttmg volgden, op een zeer realistische *'jze bij de gevaarlijke kant die het beroep agent heeft, gevaarlijk ilaarona omdat «en agent zich geplaatst kan zien tegen- ever mensen die het geweld niet schuwen en voor wie een mensenleven onder be- Pulde omstandigheden maar dan altijd let leven van een ander niet al te veel **arde heeft. He zwaargewonde agent stond als een fvzre aanklacht tegen alle individuen, die, deze tyd van welvaart en van een te- 'Mt «an arbeidskrachten, liever roven en 'telen dan op een normale wijze te trach ten hun brood te verdienen. Hun geweten optreden kan een goed burger voor djba invalide'maken. Want dit is het voor die goedwillenden „onverteerbare" in de die vanmorgen voor de rechtbank *'«<1 behandeld, dat naar de mens ge «Denken de eventuele daders hun straf .rang hebben uitgezeten en zich weer Jrii en frank inde maatschappij kunnen •«"«gen, als hun slachtoffer nog onder de gevolgen van hun misdadig optreden lijdt. zijn broer er niet bij was. De schut ter was een „onbekende", zei David. Beide broers ontkenden glashard, dat zij iets met de aanslag op agent Nijenhuis te maken hebben gehad. In deze houding blijven zij ook tij dens de zitting volharden. Andries is ten lange blonde jongen met een zelf verzekerde trek op het gelaat. Zijn oude re broer is zeker een hoofd kleiner dan hij, heeft zwart haar en gedraagt zich ook heel rustig, zij nemen beiden een houding aan van: „Wie doet ons wat? Dit varkentje zullen we wel wel even wassen!" De president, mr. R. J. Brunner, vraagt naar hun namen. Andries, in de wandeling John genaamd en David, die door zijn vrienden Tonnie wordt ge noemd. Dan leest de officier van jus titie, mr. J. D. de Jong, de dagvaar ding voor, die maar liefst zeven kant jes lang is. Poging tot moord, subs, poging tot doodslag wordt hun verwe ten. De president zegt: „Een jonge agent is in de vervulling van zijn plicht zeer ernstig gewond. Zal hij ooit genezen?" Dan vraagt hij Andries (David is even op het beklaagdenbankje gaan zitten) of hij van zijn bij de politie en de rech- ter-commissaris afgelegde ontkennende verklaringen wil afwijken. Andries (met luide stem): „Daar is geen sprake van!' Andries woont in .het huis van David aan de Marnixstraat. In de nacht van 31 oktober gaan beiden een eindje om. Dat was om een uur. Om - half drie ne men zij (aldus Andries; op de Nieuwe Binnenweg' afscheid van elkaar. Dan begint Andries, nog steeds vol gens zijn eigen verklaring, aan oen zwerftocht door Rotterdam. „Ik ben im mers niet op de Blekerhof geweest", zegt hij. De president vindt het maar «en zin loze wandeling. „Helemaal niet", rea geert Andries, „ik wou wat frisse lucht happen. Ik heb een tijdje in de gevan genis gezeten en dan krijg je daar wel behoefte aan". Andries zegt verder: „Ik ben naar de derde St. Janshof gegaan en omdat het begon te regenen, ging ik ruim een uur in een auto van een kennis zitten. Toen wandelde ik naar buis, waar ik een regenjas van David aantrok. Mijn eigen jas was ik kwijt geraakt". Daarna loopt David naar Zuid. Hij heeft, antwoordt hij op een vraag van mr. Brunner, beslist geen taxi gebruikt Waarom, hij in zuid moet zijn kan hij zich niet meer herinneren. Hij wisselt een briefje van "honderd gulden, laat zjjn haai knippen en zoekt dan een „vriend" op, de-koopman J. L. van, Berkel Hij maakt met hem een praatje, laat zijn jas achter en spreekt mét Van Berkel af hem la ter in café „Het Kruispunt" te ontmoe- ten. In het café kijkt hij een krant in. Dsn hélt hij het garagebedrijf, waar zijn auto in reparatie is. op. en zegt: „Vanavond moet mijn wagen, hoe dan ook, klaar zijn". Omstreeks twaalf uur komt de recherche hem in het café halen. De president zegt: „Van Berkel ver klaart heel wat anders dan u. Wat zegt u daarop?" Andries: „Van Berkel is knettergek. Het is het stomste verhaal dat ik ooit heb gehoord. Volgens mij wil hij zfch wreken, omdat hij ruzie met David heeft". Agent J. H. Kraaijeveld, een van de door de officier gedagvaarde getuigen, gefotografeerd bij het betreden van het gerechtsgebouw aan de Noordsingel. President: „Waarom ging u wandelen?" David: „Het zijn vleze rottende huizen en dan wil je frisse lucht hebben. Boven dien had ik woorden gehad met mijn vrouw." Hij blijkt een slecht Rotterdammer-ken ner te zijn, zelfs Lijnbaan en Schiedamse- vest kent hij niet „De politie noemt de straten zo", 'zegt hij. In de Schildersstraat komt hij Joost tegen. Hij kent hem van vroeger, maar slechts als Joost Ze lopen samen op. Joost blijkt een kraak te wil len zetten, maar David waarschuwt hem. Hij heeft een politieauto gezien. David loopt door, maar Joost komt hem ach terop. Dan komt de politieauto de Bleker hof binnen. Joost maakte mij er opmerk zaam op". Joost blijft staan, David loopt door. Dan wordt er geschoten. De beide agenten zitten dan nog in de wagen. ,Ik heb staan kijken. Ik heb niemand zien schieten en zelfs geen wapen ge zien". Ten slotte is hij weggerend, een in aanbouw zijnd pand in. waar hij tot half zeven op het toilet blijft zitten. David probeert dan aan de president vragen te stellen, hetgeen hem een te rechtwijzing kost. „Ik vraag", zegt de president Over de koffer en de patro nen zegt hij: „Niet eerder gezien." Donderdag j 1. hebben we in deze rubriek h onze verwondering over uitgesproken, ™j de hoofdcommissaris van politie een Mangryke persconferentie n.l die waar- te bekend werd gemaakt dat drie jonge «3-«aio-agenten in -aktieve politiedienst *Jt getreden niet zelf voorzat, doeh dat «'tb liet vertegenwoordigen door een «ut zij», overigens voortreffelijke, eommis- j*ru®en. De hoofdcommissaris ontving op ogenblik waarop de persconferentie Werd gehouden zo schreven we de televisie. we echter niet wisten en ook niet twden weten was, dat de hoofdeommissa- inderdaad te bedoeling had de pers- '«rtegenwoordigers zelf in te lichten over Je voor het politieeorps belangrijke ge- ■tearteras, maar dat hij door omslandighe- '«P buiten zijn schuld, in dit voornemen *«*d verhinderd. Hy had zich n.l. laten "den door een ons inziens onjuist advies «en van zijn ondergeschikten, die het «outset met de persorganen moet onder- ""aden. We stellen er prijs op hiervan tewing te maken. President: „Van Berkel zegt, dat u bij hem bent gekomen met het ver haal, dat u door de politie werd ge zocht David en u waren bij een in braak op heterdaad betrapt en er wa ren schoten gevallen. Van Berkel is een beetje hardhorend. Hij hoort van u dat het misgelopen is in Schiedam, Dat laatste kan ook wel Sehiedamse- dijk zijn. Verder zegt van Berkel, dat u vreselijk zenuwachtig was en naar een duikadres vroeg." Dat de koopman Van Berkel geheel anders de zaak belicht, vindt David niet vreemd. „lik had hem enkele dagen eer der een pakslag gegeven en hij wilde wraaknemen op Dries «Andries). Dan komt de uitvoerige corresponden tie van David ter sprake. Eerst de ex- pressebrief die thuis wordt gevonden en niet verzonden is. Daarin staat „Alibi geldt alleen voor Dries en niet voor my' Deze brief, gaat volgens David, over een vechtpartij, die er in de nachtclub 1*Am bassadeur was geweest. Op 1 januari wordt het verbod opge heven te schrijven. „XJ schreef niet met uw vrouw. Logisch, want u ligt in echt scheiding", merkte de president op. David weet dat niet precies: de echtscheiding is wel eens een keer aangevraagd. Hij schrijft dus aan broer Bert in Roermond met als aanhef: Lieve Tiny. Tussen de regels schrijft hij met onzichtbare inkt (urine). Eerst ontkent David dit, later geeft hij het toe. Andries: „Waar haalt hij het vandaan!" De politiemensen die Andries arreste ren, vinden hem „verrast en nerveus". Hi) heeft een te kleine schipperspet op het hoofd. 7,1} vinden een dolkmes en een kromme stalen pen op hem. Die pen heeft hij gevonden, zegt hij. Ter zitting komt hö daarop terug: „Dat ding was van mij. Ik was bang dat de recherche het als bewijs tegen mij zou gebruiken." •In het huis van de broers aan de Mar- nixrtraat vindt de politie een luchtdruk pistool, waarmee Andries druk heeft ge oefend. Andries: „Ik wou op wilde katten schie ten." Verder wordt een koffer, waarin pa tronen zitten, aangetroffen. Verstopt in het plafond vindt de recherche een vet- koker: onderhoudsmateriaal, dat bij een pistool behoort Andries: „Op de markt ^Waarom had je dat mes bij je?" vraagt de president Andries haalt de schouders op. Mr. Brunner: „Was je bang m het nachtelijk Rotterdam? Tja, deze stad rit selt van inbrekers, die tot alles in staat zjjn." Andries: „Dat blijkt' En dan komt David. Hij langzaam en met een uitdagende glim lach op zijn gezicht naar voren. In «tin beantwoording Is hij bijzonder agressief. IIU liehf toe verklaringen te hebben in getrokken. „Ik had niets met de zaak te maken en Ut wilde er vanaf zijn Hi) antwoordt kort en scherp. De brieven zijn onderschept en met een speciale belichting wordt de inhoud duidelijk. Op de vraag waarom hij die brief door Bert liet schrijven (bedoeld is de brief, die aan Het Vrije Volk is gestuurd), antwoordt David: „Als hij met modder wordt gegooid, gooi ik te rug. Dan komt de ontknoping. „Dus Joop de K. (waarmee de bewuste brief die uit Duitsland kwam. was ondertekend) is in het Huis van Bewaring ontstaan", vraagt de president, David geeft dit nijdig toe. Of de brief waarvoor hij op dracht gaf is gepost, weet hij eerst niet. Dan geeft hij toe dat het concept ge deeltelijk van hem afkomstig is. Ook de brieven, die David van Bert kreeg be vatten onzichtbare regels. Eerst met melk, maar omdat dat te dui delijk is. kreeg Bert de suggestie ook met urine te schrijven. De reden van het stu ren van een brief aan Het Vrije Volk: ik wou het in de pers hebben, hoe schun nig ik behandeld ben, aldus David. Tenslotte merkt de president nog op dat David na de oorlog diertien keer is veroordeeld. De eerste getuige is agent J. H. Kraaye- veld. Duidelijk doet hij het bekende relaas. De mannen liepen van de wagen weg. Hij reed ze voorbij. „Ik doe de lampen en de motor uit Ik zie een man in een lichte jas zijn hand in zijn zak steken en denk: dat wordt knokken". Dan komen de schoten. Agent Kraaye- veld stapt de wagen uil en kijkt schuin naar achteren, midden in het gezicht van Andries. Hij ziet slechts de contouren, loopt quasi I omdat de vuist met het pistool daarvoor is. Kraayeveld bukt en meteen ziet hij de vuurstraal. Voordat hij uit zijn gebukte houding overeind komt, is de schutter verdwenen. Hij wil de ander achterna gaan en zegt: „Kom Beint (agent Nijen huis) er achteraan". Dan ziet hij zijn col lega op de grond liggen. Agent Kraaye veld stopt zijn pistool dat hij in de con sternatie niet heeft kunnen gebruiken. In zijn tas en helpt zijn zwaargewonde col lega. Op de vraag of hij Andries heeft her kend, antwoordt Kraayeveld: „Pertinent". Mr. D. B. W. Tost ma, verdediger van Andries. ondervraagt Kraayeveld over de kogels en over de herkenning. Dan biijkt dat agent Kraayeveld Andries zonder regenjas heeft herkend en later de jas afzonderlijk. Op verzoek van de advo caat trek) Andries de jas aan en loopt met de veel te kleine regenjas show voor agent Kraayeveld. Het commentaar van de agent is kort en volkomen zeker, „Vol komen identiek'. Als tweede getuige komt de 35-jarige hoofdagent K van der Zee voor het - hekje. Hij heeft beide broers gearres teerd. Bij de huiszoeking aan de Mar- nixstraat constateert de agent een paar belangrijke feiten. De koffer met patro nen is kort geleden open geweest In de muren zitten vele luchtdrukpistoolkogel tjes. Het doosje met onderhoudsmateri aal voor een pistool dat uit het plafond is gehaald vertoont geen sporen van stof. De brigadier IL Monteban (46) heeft het onderzoek naar de schïepartij voor een groot deel geleid. Hij is met agent Kraayeveld om acht uur die ochtend naar de Blekerhof gegaan voor de re constructie. Geruime tijd voor het begin van de zitting had zich voor de ingang van de publieke tribune een lange rij belangstellenden verzameld. Andries en David staan op en gaan hem vragen stellen. Andries doet dat van een boekje, waarin h|j druk aantekenin gen heeft gemaakt. Hy* stelt zijn vragen op beschaafde toon en heeft deze zorg vuldig geformuleerd. De vragen van Da vid daarentegen (hy stelt deze met een hand nonchalant in zijn zak) zijn zeer verward en vloeien over van ranenne jegens de politie. Andries vraagt: „Vindt u het juist dat agent Kraayeveld, de kroongetuige in deze zaak, alle verhoren bijwoonde?" De begradier: „Ja. De agent heeft alles van dichtbij meegemaakt" De president vindt het daarna niet noodzakelijk dat brigadier Monteban op andere vragen, die naar aanleiding van de verhoormethodes van de politie, wor den gesteld, antwoord geeft De technische kant van het onderzoek heeft de inspecteur J. v.d. Vos (39) in handen. Hij zegt onder meer dat de spo ren op de deur van het magazijn nog vers zijn. De inbrekers hebben gepoogd een gat naast het sleutelgat te boren. Inspecteur: „De man, die dat deed. wist hoe het moest Hij is een rauwe werker." Dan gaat David, die zichzelf een „er varen inbreker noemt met de inspecteur in discussie. Hij gebruikt daarbij termen, die hem een waarschuwing van de presi dent kosten: „Niet onhebbelijk worden. David". .Jloe kon een ervaren inbreker met zwaar inbrekersmateriaal op zak zo hard lopen en klimmen, als ik heb gedaan?" vraagt David. Inspecteur: „Er zijn kleine breekinstrnmenten gebruikt". David: „Waarom zou -een ervaren in breker op goed geluk gaan inbreken?" President: „Daar kun je beter zelf ant woord op geven. Ervaren inbrekers la ten ook wel eens een steekje vallen". De 47-jarige ijzerwerker L. Pruijs- sers van het Bloemhof in Rotterdam is vanmorgen bij een verkeersongeluk in de Mijnsheerenlaan om het leven geko men. Met zijn bromfiets kwam de heer Pruijssers in aanrijding met een vracht wagen, doordat een van beide geen voor rang verleende. Ernstig gewond werd hij naar het Zuiderziekenhuis overge bracht, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden.- in De Ho ge. Raad heeft, zijn arresten de belastingontduikingszaken van de 63- jarige W. B. de B„ de 74-jarige C. S. en diens 39-jarige zoon, D. S., direc teuren van een havenbedrijf in Rotter dam, aangehouden tot dinsdag 5 mei. De Hoge Raad zou vandaag arrest wijzen, Op het terrein van Müller aan de Parkhaven te Rotterdam heeft de veer tigjarige kraandrijver M. Vos uit de Kla verstraat maandagnacht een valpartij van de trap van zijn kraan gemaakt, Arbeiders vonden hem gewond onder burger geschieden. de trap. Met een hoofdwond en een her- j senschuddïng is de man naar het Ha- ^-r»ï miv^ nlI venziekenhuis overgebracht. i \iN IV JJ L/l-Mjr liN r ILL In de nacht van maandag op dinsdag is de zeventienjarige Zweedse motor man T. B. G. Johanssen bij de stei ger van de A.S.F. te Pernis in de Nieu we Maas verdronken. Hij viel te wa ter, toen hij bij het aan boord gaan van het Zweedse s.s. Bemhard Ingelson het evenwicht verloor. Een collega en een wachtsman tracht ten nog hem te redden, maar hun po gingen hadden helaas geen resultaat. Maandag begint in Spanje de wer ving van tweehonderd nieuwe ar beidskrachten voor Rotterdamse bouw bedrijven. Het is de bedoeling, dat de nieuwe ploeg straks, voorzover er plaats is, zal worden ondergebracht in het kamp aan de Waalhaven. Bo vendien hebben Rotterdamse scheeps bouw- en metaalbedrijven nog hon derd Spaanse arbeidskrachten aange vraagd. Daarvoor moet de goedkeu ring nog afkomen en pas daarna kan men met de werving beginnen. Er werken thans in Rotterdamse be drijven 961 Spanjaarden, van wie 356 in de bouwvakken. In het Waterweg gebied werken er ongeveer vijftienhon derd, een groot aantal van hen, die buiten Rotterdam werken, woont te Rotterdam. Er zijn thans ook enige Turkse en Griekse werkkrachten, maar djarvoor is, hoewel de in de verschillende be drijven geplaatsten goed voldoen, wei nig belangstelling. Het aantal Italianen in de Rotterdamse bedrijven loopt te rug. Over het algemeen is men zeer te vreden over de werkprestaties en de ar beidsdiscipline van de Spanjaarden, die werken in de haven, de metaalindustrie en de bouwnijverheid. Aan het concert gebouw werken 65 bouwvakarbeiders. Is de regering door de Koninklijke Rotterdamse Lloyd en door de Stoom vaartmaatschappij Nederland benaderd met het verzoek op enigerlei wijze het uit de vaart nemen van de passagiersschepen Willem Ruys en Oranje te helpen voor komen? Deze vraag wordt gesteld in het voor lopig verslag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over de be- groting 1964 van het departement van ver keer en waterstaat Verscheidene leden van de commissie, zo blijkt uit het ver slag, betreuren het, dat beide rederijen de exploitatie van passagiersschepen had den beëindigd. Deze leden stelden de vraag, of andere zeevarende naties direcj of indirect aan onder hun vlag varende schepen faciliteiten verlenen, welke de passagiersvaart bevorderen. Enige leden stelten vragen over de om vang, welke de verkoop van schepen van de Nederlandse koopvaardijvloot naar bet buitenland gedurende de laatste jaren had aangenomen. Gevraagd wordt hoeveel schepen in buitenlandse handen zijn over gegaan en hoe groot het daarmee gemoei de tonnage was. De Rotterdamse politie gaat streng optreden tegen weggebruikers, die rode verkeerslichten negeren. Om de controle zo effectief mogelijk uit te voeren zal deze ook door agent-in- Het bestuur van de stichting De Ne derlandse Opera heeft middels een. communiqué bekendgemaakt, dat „dé ontwikkeling van de situatie by de, Nederlandse Opera er toe heeft geleid dat het bestuur voornemens is met in achtneming van het in de statuten be paalde een besluit tot ontbinding van de stichting te nemen en dit aan de overheid ter goedkeuring voor te leg gen". Het communiqué werd aan het ANP verstrekt door mr. J. den Haas, lid van de Opera-directie belast met publiciteitszaken. Burgemeester G. E. van Walsum opent zaterdag 11 april om 14.30 uur in het clubhuis van de "Volkstuinders- vereniging ..Streven naar Verbetering" aan de Abraham, wan der Stolkweg een show van voorjaarsbloemen. De ze 'show draagt de naam van ,.Len- teroep". De toegang is voor ieder vrij. s Op de 's-Gravendijkwal in Rotterdam is maandagmiddag de 24-jarige koopman N. G. v. R. uit Den Haag met zijn personenauto tegen een in een file staan de auto gereden. De inzittendeVan deze auto, de 69- jarige mevrouw C. M. Bruggema uit 's-Gravenhage brak haar rechterarm. Zij is naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Naar de politie eerst thans meedeelt, hebben zaterdagavond omstreeks tien voor negen twee tot nu toe onbekende mannen op het Noordplein te Rotter dam getracht een 5S-jarige vrouw van haar tasje te beroven. Doordat er voorbijgangers naderden, namen de rovers de vlucht -y i De recherche van het bureau Berg-; singel verzoekt" de voorbijgangers, 'dié' de vrouw naar huis hebben gebracht, zich met haar in verbinding te stelle») voor het geven van inlichtingen. 30 Daarentegen wordt de ontwikke ling in Japan ,,zeer bijzonder" ge noemd. ,,Een indrukwekkende AN 14 tot 30 mei 1965 wordt in Oslo een internationale scheep- vaarttentoonsteüing gehouden, die al le facetten van de scheepvaart zal omvatten. Uitnodigingen tot deelne ming zijn verzonden aan: scheep vaartmaatschappijen. scheepswer ven, banken, producenten van seheepsbenodigdheden, agenten, ma kelaars, scheepsregistratiemaat- sehappijen, reddingdiensten, humani taire organisaties, havenautoriteiten, in: Japan. West-Duitsland, Neder land, België, Frankrijk, Ierland, En geland, Italië. Canada, de Verenigde Staten, de Scandinavische landen, om enkele landen te noemen. Noorwegen heeft op een na de grootste aktieve koopvaardijvloot ter wereld, die tegen het einde van dit jaar de vijftien miljoen ton zal pas seren. produktie gaat vergezeld van een groeipercentage, dat tweemaal zo hoog is als in de meeste andere landen. met uitzondering van West-Duitsland en Zweden waar de toeneming van de produktie weliswaar die van Japan niet kan evenaren, maar toch veel sneller verloopt dan in de overige landen van de wereld". AAN DE LLOÏDKADE arriveer de het Amerikaanse trans portschip Marine Fiddler met aan dek de Franse bathyscaaf Archimedes, die van Toaloit (vla Rotterdam) naar de kast van Forto Rico wordt vervoerd. Met deze „duikboot", die een lengte heeft van zeventig voet, rallen Franse marinemannen en een ge leerde tot op een diepte van lt.000 meter gaan duiken. De beroemde professor Piccard heeft destijds met een diepte van 10.506 meter een wereldrecord op zijn naam gebracht, maar het ligt niet in de bedoeling opnieuw met de Archimedes een record te be halen. Het gaat in de eerste plaats om de wetenschappelijke resultaten. De Archimedes zal met drie man duiken: met twee marine mannen voor de navigatie en met een geleerde. De Marine Fiddler heeft inmiddels weer zee geko zen. HET ULTIMATUM van de Ameri kaanse federale maritieme com missie aan Britse scheepvaartlijnen om hun bestaande contracten te an noteren heeft de Engelse pers in het geweer gebracht. In felle hoofdarti kelen spreken de Britse bladen van: „een aanmatigende inmenging", „on verdraaglijk" en „een poUtleke be- Een bloemlezing nit persstemmen: Daily Herald: „De Verenigde Staten zijn een groot en machtig land. maar niemand heeft de Ame rikanen -tot baas over de handel op de wereldzeeën gemaakt... De ach tergrond van dit optreden is bet feit, dat de Amerikaanse koopvaar ders niet kunnen concurreren met Europa, maar dit geeft de Ameri kanen niet het recht zich tussen de Britse exporteurs en de Britse scheepvaartmaatschappijen te drin gen. Toegeven kan hogere prijzen voor de Britse expert en schade voor onze handel betékenen. Niet alleen Engeland, maar alle bedreig de scheepvaartianden moeten zulke aanmatigende inmenging afwij zen"'. Daily Mail (onder het op schrift: Dictators van de zee): „De federale maritieme commissie eist het recht op toezicht uit te oefenen op buitenlandse scheepvaartmaat schappijen, hun boeken in te zien en hun te vertellen wat zij al of niet moeten doen. Zij probeert over de zeeën te heersen in het belang van Amerikaanse schepen. Dat is on verdraaglijk". „Niet voor federale mari tieme commissie in feet handelsbe lang van de Verenigde Staten haar wil op te leggen aan de internatio nale scheepvaart... De federale maritieme commissie heeft thans haar toevlucht -genomen tot een taktiek van de sterke arm. Dat zij Daily Telegraph: het eerst tracht de f< HET VERSLAG begin! met er op tc wijzen, dat in 1962 de vooruit zichten voor de scheepsbouwindustrie somber waren, maar dat de zaken op het ogenblik gunstiger liggen. In het begin van 1963 tekende zich een vrij plotselinge ommekeer af in de ontwikkeling van nieuwe orders en opgelegde scheepsruimte. De ople ving in de orders houdt de belofte in. dat het huidige produktiepeil in 1964 ten minste zal worden gehandhaafd. En het is zelfs mogelijk, dat het re cord van 1958 wordt geëvenaard. Maar aldus Lloyd's men boude er echter rekening mee. dat het ge vaar voor overproduktic nog steeds bestaat. JN 1963 heeft Nederland ruim een miljoen ton mijnsteen gebruikt ten behoeve van de weg- en water bouw en hieruit kan terecht de con clusie worden getrokken, dat dit afvalproditkt steeds populairder wordt. En zoals eerder gezegd, heeft de directie van gemeente werken in het begin van dit jaar 30.000 ton mijnsteen besteld, die zal worden gebruikt om het weg spoelen van klei tegen te gaan, die als bescherming boven de Maas tunnel iigf. Voor het vervoer van deze hoeveelheid mijnsteen zijn een dertig schepen nodig, die van Haven Stein af het produkt naar de Rotteramse Parkhaven vervoe ren, waar onderlossers de vracht overnemen qm het eigenlijke stort- werk boven de blootkomende be- tonkoker van de Maastunnel te verrichten. Britse reders gelast hun contracten met alle versehepers van goederen naar de Verenigde Staten te annu leren is al erg genoeg. Erger is nog. dat geen overgangsperiode wordt toegestaan. Dtt sluit een ma te van kwaadwilligheid in, die deze richtlijn voor de hendel tot een po litieke belediging maakt". Daily Express: „Achter de ver bijsterende eis van de Amerikaan se maritieme commissie verbergt zich het simpele feit, dat de Ameri kanen er hartstochtelijk bezorgd over zijn bun eigen scheepvaart op een economische basis te houden. Dit is een volkomen natuurlijk ver langen, maar het beeft de Amerl-. kaanse commissie gebracht tot een aanval op het beginsel van com merciële concurrentie". Financial Times tenslotte: „Men kan zich moeilijk iets voorstellen dat meer in staat is vijandigheid te kweken dan de indruk wekken, dat een Amerikaans regeringsorgaan Engelse reders zou kunnen voor schrijven hun vervoerscontracten met Britse exporteurs te annule ren".

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1