SLEEPBOOT TEGEN TANKER GELD VAN DE BAAS OP SPEELTAFEL Maleisië-top nu toch weer uitgesteld? Kosten amendementen miljoenen guldens HELONGTÖT Drie man te waterolieman vermist Schouwenbank op steven van Opalia gedrukt Bestemming Europoort Artsen liepen uit conferentie met regering Pistoolschoten beslechten een burenruzie Pluimveehouders doen beroep op min. Biesheuvel Maatregelen V.S. tegen optreden Noord-Vietnam? Autorijscholen protesteren: vrije prijzen Kluizenaar gaf dansfeestje in verlaten kapel Staatssecretaris rekent de kamerleden voor 292 kandidaten voor Drienerlo ,Bacteriënoorloj van Ver. Staten tegen Cuba Norske Veritas honderd jaar Zeilend schoolschip onmisbaar PTT-personeel verontrust Josephine Bakers wezenkolonie in moeilijkheden Acht jaar geëist in Tilburgse moordzaak 1 eg?, Tweede keer IJVERIG man hielp bedrijf opbouwen Tegenstrijdig Eerste vrouwelijke advocaat-generaal geïnstalleerd Eerste paal voor synagoge geslagen Scheepsverliezen in 1963 Stoomvaart op Amerika DINSDAG 2 JUNI 1064 fell Fidel Castro meent: Nat m Pagina V_fv manning van een boot van de rijks- havendienst De Middelbank nam machinest Hoon aan boord. Deze had veel water binnenge kregen en moest worden opgenomen in het Algemeen Ziekenhuis te Vlaar- dingen. Hi) maakt het eenter goed. Matroos Van der Kuil ondervond van zijn avontuur geen nare gevolgen. Het ongeluk was zijn tweede onvrijwillige zeebad: hij behoorde indertijd tot de ■bemanning van, de sleepboot Witte Zee "VET"AT er zich precies maandagavond voor de monding van de ii t* Nieuwe Waterweg heeft afgespeeld, onder welke omstandig heden olieman M. P. Hardeveld uit de Snippelaan te Bilthoven 21'jaar -tid is omgekomen, zal waarschijnlijk eerst kunnen Worden vastgesteld na een uitgebreid onderzoek. Er waren nu nog te veel tegenstrijdige verklaringen betreffende het ongeluk, dat de sleepboot Schouwenbank, 1250 pk, gezagvoerder: kapitein B. Kroon uit Hoek van Holland, 51 jaar oud, maandagavond negen uur voor Hoek van Holland ter hoogte van de semaphoor is over komen. TAE binnenkomende Britse Shell- tanker Opalia, 32.122 brt., was be stemd voor het Shell-emplacement in Europoort, van de sleepboten, die daarbij zouden assisteren, maakte de Schouwenbank van de Nieuwe Rotterdamse Sleep dienst N.V. een rederij, die de Euro poort-sleepboten exploiteert en waarin zowel L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst als de Nederlandse Stoom- sleepdïenst v.h. van P. Smit Jr. deel nemen vast aan bakboordzijde van het voorschip van.de Opalia. De Mid delbank van dezelfde- sleepdienst zou het achterschip nemen eh verder wa ren in de nabijheid de Steenbank, de Stroombank, de Azië en de Europa, alle van de Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst Al deze sleepboten zijn even sterk als de Schouwenbank. Volgens de rivierpolitie te Hoek van Holland werd de hieuwlijn van de Schouwenbank goed overgegooid, maar bij het binnenhalen van de tros en het aanpassen raakte de Schouwen bank met de stuurboord-achterzijde de steven van de Opalia. Andere berich ten melden echter, dat de sleepboot met de bakboordzijde voor de Opalia geraakte. Volgens de rivierpolitie zou dit zijn geschied, nadat de sleepboot een roermanoeuvre inzette met de na- - chines vol vooruit draaiend, He sleepboot werd, aldus de rivierpolitie te Hoek van Holland, over bakboord seheefgedrukt, waarbij het water bijna op het dek kwam. Kort daarop kwam de sleepboot vrij. Drift leden van de bemanning van de Schouwenbank, die zich op het ach terdek van de sleepboot bevonden, geraakten te water. Van ben kon den machinist M. Roon uit de Don kerslootstraat te Rotterdam, 63 jaar oud, en matroos F. J. van der Kuil uit de Trompstraat te VlaartUngen 19 Jaar oud worden gered. Olieman Hardeveld is waarschijn lijk overvaren. Hij kon niet meer Worden gevonden. De sleepboot Schouwenbank, 1250 pk, is speciaal gebouwd voor het assiste- ot"Jul Jn/:t5"atlonaJe ren van grote tankers in de Europoorthavens. dit jaar bij' The Needtes aan de zuidL Europoorthavensleepboten behoren toe aan de Nieuwe Rotterdamse westpunt van het eiland Wight bij de Sleepdienst N.V., waarin L. Smit en Co's Interaatnionale Sleepdienst en de Britse zuidkust is vergaan. Nederlandse Stoomsleepdienst v/h van P. Smit Jr. deelnemen. De sleepboot Van de overige vier leden van de beman- Schouwenbank is een van de twee Europoortsleepboten die door L. Smit en ning van de Schouwenbank, die onge deerd waren gebleven, kreeg de 45- jarige olieman J. Geul uit Schiedam een shock. Hij behoefde echter niet naar het ziekenhuis en kon thuis wor den verpleegd. De sleepboten hebben nog geruime tijd met schijnwerpers het wateroppervlak afgezocht naar olieman Hardeveld. Toen echter met zekerheid kon worden aangenomen, dat hij was omgekomen en dat zijn stoffelijk overschot zou zijn afgedreven, moest het zoeken worden gestaakt. Co in de Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst werden ingebracht. De 45-jarige sloper C. S. te Tilburg heeft gisteren zijn 43-jarige buurman J. B., autohandelaar van beroep, met een pistool twee kogels in de buik geschoten. De toestand van het slacht offer was na de operatie redelijk. De pistoolheid is aangehouden en inge sloten. B., die niet helemaal nuchter was, maakte ruzie met zijn buurman en ging daarbij over tot handtastelijkheden. S. wilde van het geduw en gepraat niets weten en trok zich bjj een schuur op zijn eigen erf terug. Buurman liet ech ter niet af en bleef dronkemanstaal uit slaan en zich vastklampen aan S. Deze vond dat op een bepaald mol ment blijkbaar genoeg, ging zijn schuur binnen en kwam terug met een 9 milli meter FN-pistool, dat hij al jarenlang in zijn bezit moet hebben gehad. Onver hoeds maakte hij met twee schoten een einde aan de ruzie. Een cassière van een supermarkt in een Heerlens warenhuis heeft vier Duitsers betrapt die levensmiddelen trachtten te stelen. Politie-onderzoek bracht aan bet licht dat het viertal, voor ruim ƒ150# bijeen had geroofd uit drie warenhuizen. De cassière die hen ten val bracht, staat bij de plaatselijke politie bekend om haar speurzin: ze heeft al menige winkeldievegge in hun handen gespeeld. De buit van de Duitsers (twee onge huwde vrouwen van resp. 24 en 22 jaar en twee mannen van resp. 30 en 24 jaar) werd gevonden in een in de bin nenstad geparkeerde auto. Zij bestond o.a. uit luchtbedden, dames- en heren kleding. gereedschappen, twaalf paar schoenen, kinder- en badkleding, parfu merieën enz. <Van onze rechtbankverslaggever) „WAAROM deze dynamische self made man, die zich een goede po sitie en een hoog jaarsalaris reeft we ten te verwerven, zichzelf moest ver nietigen, zal altijd wel een duistere kwestie blijven," zei de officier, van justitie bij de Rotterdamse rechtbank dinsdagmorgen in de zaak tegen de 35-jarige vertegenwoordiger F. van A. De officier eiste voor verduistering in dienstbetrekking van ruim vijfduizend gulden anderhalf jaar gevangenis straf. De vertegenwoordiger reisde in dienst van een meubelfabriek half Europa door. Hij was een zeer ge waardeerde werkkracht. Door zijn Ijver en verkoopcapaciteiten hielp hij mee aan de opbouw van het bedrijf, dat er eerst niet zo best voorstond. Aan Van A. had de fabriek haar ver grote omzet voor een groot deel te danken. „Toen kreeg de speeldulvel u In zijn macht," zei de president, mr, R. J. Bruimer, „Draakte in België bezeten van de trekkasten. Eerst vergokte u nw eigen geld, daarna de bedragen, die u voor nw werkgever in Duitsland, België, Lu xemburg en Frankrijk inde." Om de tekorten te dekken deed Van A. in Zwijndrecht valse aangifte van dief stal, Deze zaak kwam echter uit en er volgde een veroordeling door de politie rechter. Zijn werkgever bedekte de verdulste- Over de toedracht noch over de oorzaak v&a pet ongeluk kon de directie van de Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst veel mededelen. Irr tegenstelling met de verklaring van de rivierpolitie meen de zij, dat de Schouwenbank aan bak boord werd geraakt en dus slagzij naar stuurboord maakte. Er waren berich ten binnengekomen dat de Schouwen bank een slagzij had gemaakt van tach tig graden, dus bijna plat op het water zou zijn komen te liggen, hetgeen haar hoogst onwaarschijnlijk voorkwam. Vol gens de politie is het water ook niet aan dek geweest. Wellicht heeft een grondzee de Schouwen bank opzij gezet en tegen de Opalia ge kwakt, wellicht is de zuiging van de Opalia de oorzaak. De mogelijkheid van een vreemde manoeuvre van een der heide schepen acht de Nieuwe Rotter damse sleepdienst evenmin uitgeslo ten. Ook over de redding lopen de verkla ringen uiteen. Volgens berichten zou, toen de Middelbank de matroos Van der Kuil wilde oppikken, deze heb ben geroepen „Neem eerst maar an deren, ik red me wel." In een ander bericht werel gezegd, dat de omgekomen olieman Hardeveld dit zou hebben geroepen. Matroos Van der Kuil, die een zeer goed zwemmer is, werd gered door de bc- He conferentie over Maleisië die op 8 juni in Tokio gehouden zou wor den, zal misschien uitgesteld moeten worden als Indonesië niet laat weten wat het precies bedoelt met de pa ragraaf over de terugtrekking van zijn troepen uit Borneo, die het heeft toegevoegd aan het gemeenschappe lijke communiqué. Dit is meegedeeld door de regering van Maleisië. Indonesië heeft in deze paragraaf verklaard dat het het prin cipe van de terugtrekking aanvaardde maar uitgevoerd zou worden „naar mate er vorderingen gemaakt werden bij het politieke overleg". De regering van Maleisië meent dat deze para graaf «en nieu-w licht op de overeen komst tussen de drie Janden werpt en wil hier de reden graag van weten. Intussen is in Djakarta bekend ge maakt, dat binnenkort nog meer In donesische vrijwilligers naar de grens van Maleisië in Borneo zullen vertrek ken. De eerste groep is zaterdagavond in twee schepen vertrokken, begeleid door oorlogsschepen. Waarnemers ge- loven dat Indonesië druk wil uitoefenen om de onderhandelingen met Maleisië te beïnvloeden en het eigen volk wil laten zien dat het Soekarno ernst is met zijn belofte Maleisië te zullen „verplette, ren". Op de conferentie tussen de Bel gische regering eu de Nationale art senfederatie heeft zich gisteravond in Brussel een incident voorgedaan door dat twee Luikse geneesheren weiger den langer de besprekingen bij te wonen. De twee artsen verlieten de zaal om dat zij zich beledigd achtten door een verklaring van het socialistische vak verbond, Major, die zich een voorstan der verklaarde van een genationaliseer- ae gezondheidsdienst, daar alle andere systemen „beter zijn voor de rijken dan voor de -armen". Hoewel'het incident na afloop van de vergadering door de minister van arbeid L. Servais, voor gesloten werd verklaard, was de sfeer er kennelijk niét'beter óp geworden. Een afgevaardigde van het katholieke vakverbond zei „zich geen illusies" te maken. „De artsen zoeken het incident om het incident om het ge sprek opnieuw te doen mislukken", zei hij. De besprekingen worden morgenavond voortgezet. De commissie van overleg autorijscho len 'Aba n, BBN, Bovag, en FNOP) acht de prijzenbeschikking autorijscho len 1984 onverbindend. Het komt haar voor. dat het geven van autorij-onderricht tot de vrije beroepen behoort en dat blijkens de Prijzenwet 1961 het treffen van maatregelen met betrekking tot prijzen en tarieven niet van toepassing is op <Je vrije beroepen. De commissie ziet voorts niet in, dat er algemeen sociaal-economische belangen zijn, die een prijzenbeschikking voor autorijscholen wettigen. Een rijbewijs be zitten en rijles nemen zijn niet beslist noodzakelijk. De vrije concurrentie bij ie autorijschoolhouders reguleert de prij zen. De commissie acht het in strijd met de Prijzenwet 1961 de tarieven voor het geven van autorij-onderricht van over heidswege te regelen c.q. te corrigeren. De commissie vindt, dat bij de Aban, BBN, Bovag en FNOP aangesloten leden gerechtigd zijn een hogere prijs in reke ning te brengen dan in de prijzenbeschik king is aangegeven en dat deze leden ermee kunnen volstaan de hogere prij zen aan het departement te melden. Als de minister een andere opvatting hierover heeft, dan vraagt de commissie de leden van de vier aangesloten organi saties ontheffing te verlenen, zodat zij maximaal een tarief van tien gulden per uur in rekening kunnen brengen. Tijdens een speciale zitting van het gerechtshof te Amsterdam is gister ochtend de eerste vrouwelijke advo caat-generaal in ons land mej. mr. A. A. L.,Minkenhof geïnstalleerd. Hoe wel mej, Minkenhof bij het Amster damse hof is benoemd, zal zij als waar nemend advocaat-generaal bij de hoge raad der Nederlanden gaan werken, als medewerkster van de procureur- generaal mr. G. E. Langemeijer. Voorts werd geïnstalleerd mr. R. P. Cleveringa als vice-president van het Amsterdamse gerechtshof. Hij zal als vi ce-president de strafkamer presideren in de plaats van mr. J. C. Brongers, die met pensioen gaat Bij de installaties trad mr. H. R. de Zaayer op als procureur- generaal. De plechtigheid werd bijge woond door vele belangstellenden uit de rechterlijke macht en de advocatuur. Een jonge kluizenaar heeft veer tien dagen doorgebracht in een ver laten kerkgebouw „De Boskapel" in het Zeister bos. De jongeman een 18-jarige scholier uit Rotterdam, die was weggelopen uit een internaat in Bloemendaal, kreeg al die tijd te eten en te drinken van twee meisjes van 17 jaar uit het meisjesinternaat van .het Christelijk lyceum in Zeist. Deze bos-idylie werd donderdag ont dekt door personeelsleden van dit inter naat, die muziek" in de boskapel hoor den, die niets met een kerkdienst te ma ken had.De jongelui hadden met be hulp van een radio en een platenspeler en een vriendje uit Zeist een klein dans feest opgezet. Kort na dit demasqué verdween de kluizenaar met zijn beschermvrouwen naar België. Tussenkomst van de Zeis ter politie en van Interpol bracht hen weer in Nederland. De- meisjes mogen van het bestuur van het internaat niet meer terugkomen. De avontuurlijke jongen kende de meisjes van een internaatsperiode in Zeist „President Kennedy was gestorven voordat h jj In het ziekenhuis aankwam. Indien hfj geen president was geweest, dan zou geen dokter nog een operatie geprobeerd hebben. Er was een kans van één op een miljoen dat hij weer tot teven gewekt kon worden. Er zijn één of twee voorbeelden van soortgelijke hoofdwonden bij auto-ongelukken waar bij de slachtoffers op wonderbaarlijke wijze in ieven zifn gebleven." De staatssecretaris van financiën hondt in een uitvoerig stuk de leden van de Tweede Kamer de budgetaire consequen ties voor ogen van het aanvaarden der bijna 90 amendementen op de inbehan- deling zijnde belastingvoorstellen. Aan vaarding van deze amendementen zou de schatkist een aanzienlijk bedrag kosten. Op grond van de in behandeling zijn de gewijzigde wetsontwerpen zullen drie amendementen van de heer Lucas (kvp) c.s. voor algemene kostenaftrek en ge trapte 5-percentsregeling (i.b.) binnen afzienbare tijd een budgetair voordeel van 22 miljoen kunnen opleveren. Indien amendementen van de heer Van Urk (soc.) c.s. (algemene kosten 180 doch hoogstens 800 met splitsing inkom sten echtgenoten) worden aanvaard zou een budgetair nadeel van 40 min. ont staan. Komt daarnaast de forfaitaire aftrek voor reiskosten (Kieft (ar) c.s. tot stand, dan zal een budgetair nadeel van plan. 60 min. ontstaan. De genoemde amendementen van de heren Van Urk en Kieft tesamen echter zouden de budgetaire nadelen beperken tot 50 min. Zouden echter de vermelde amende menten van de heer Lucas eveneens wor den aanvaard, dar. zou binnen afzien bare tijd een cumulatie optreden van 34 tot 64 min. Dit heeft A. Sassa, een speciale re chercheur van de Japanse politie die het t .B.I.-ondei-zoek naar de moord op de ^resident meegemaakt heeft, verklaard tegenover U.S. News and World Report, dat het verhaal in een artikel met co pyright bracht. 292 jongelui hebben zich definitief aangemeld voor studie aan de techni sche hogeschool te Enschede. Er is plaats voor circa 2000 studenten. 62 kandidaten komen uit Twente. Mevrouw Janet Jagan, echtgenote van de premier van Brits-Guyana, heeft gis teren in de Senaat meegedeeld dat zij aftreedt ais minister van binnenlandse zaken, een functie die zij sedert Juni vorig jaar bekleedde. Zij kon verscheidene malen haar tra nen niet bedwingen toen zij de gebeur tenissen beschreef die gisteren in Wis- mar plaatsvonden toen een menigte ne gers de Indische bevolking aanviel en bloedige ongeregeldheden daarvan het gevolg waren. De Cubaanse minister-president Fidel Castro, heeft gisteren der verdenking ge uit dat de Ver. Staten een bacteriënoor- log tegen zijn eiland voeren. In een door Castro uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat in de ochtend van 29 mei in de nabijheid van Sancti Spiritus, in de provincie Las Villas, een grote hoeveel heid „lichte voorwerpen" uit de lucht was gevallen. Ooggetuigen, onder wie militairen, hadden verklaard dat de voor werpen eruit zagen als ballonnen van verschillende afmetingen, die op grote hoogte schenen te zijn losgelaten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de beschuldiging kort en bondig als ongerijmd van de hand gewezen. Het ministerie wees erop dat Castro zorgvuldig heeft vermeden luldij li ging jegens de „Gastro poogt de een concrete besch_ Ver. Staten te uiten. V.S. door middel van insinuaties in staat van beschuldiging te stellen," aldus het State Department. Het bestuur van de Nederlandse pluimveeteelt-organisatie heeft in v/r- band met de z.i, slechte situatie van de eiermarkt en de komende vergadering van de EEG-mutisierraad in Brussel een telegram gestuurd aan de minister van landbouw, waarin het zijn ernstige bezorgdheid uitspreekt over de huidige situatie van de eiermarkt, „waardoor vele pluimveehouders worden gedu peerd". Het bestuur doet een beroep op de medewerking van .de minister om door gezamenlijke maatregelen te komen tot een betere situatie van de internationa le eiermarkt. Gedacht wordt aan „een directe opheffing van de «tempelplicht op ingevoerde eieren en de invoer-om- zetbelasting in West-Duitsland, alsmede de ongeoorloofde beschermende maatre gelen in andere EEG-landen, anderszins de Nederlandse pluimveehouders een compensatie te verlenen voor de verlie zen, geleden door bovengenoemde dis criminerende maatregelen". Onder grote belangstelling heeft maandagochtend Amsterdams wethou der van volkshuisvesting, mr. Th. M. A. Elsenburg, de eerste paal geslagen van de eerste synagoge van de liberaal Joodse gemeente in ons land. Aan de Europa-boulevard in Amsterdam-Zuid, waar de synagoge in het voorjaar van 1966 in gebruik zal worden genomen, waren o.m. aanwezig: de Israëlische ambassadeur in ons land, generaal Da vid ShaltieL en vele kerkelijke autori teiten van verschillende richtingen. Naast de synagoge zuUen ruimten voor diverse doeleinden verrijzen, zo als lokalen voor het geven van gods dienstonderwijs. De gemeente telt in Amsterdam momenteel 1000 zielen (ruim 400 gezinnen). De leiding van de religieuze gemeente beoogt met de bouw Amsterdam opnieuw te maken tot een belangrijk centrum van Joodse geestelijke activiteit, verbonden met Is raël en met de progressief Joodse ge meenten in de Verenigde Staten en el ders. De Westdnitse minister van justi tie, dr. Ewald Bucher, is op het con gres van de Westduitse Vrije Demo craten in Duisburg door F.D.-voorzit- ter Mende officieel als kandidaat van de liberale partij voor het pre si- mogen opwerk dentschap voorgesteld. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren met algemene stem men een vonnis van een rechtbank van het graafschap Montgomery, in de staat Alabama, vernietigd, waar bij aan de NAACF, de Amerikaanse vereniging voor de vooruitgang van de negerbevolking, een verbod was op gelegd om in Alabama zaken te drij ven. Deze strijd van de N.A.A.C.P. om in labama te mogen opereren, heeft acht jaren geduurd. Bouw van atoomschepen kost vele miljoenen! TYESKUNDIGEN zijn van oor- deel, dat in de komende vijf jaren een aanzienlijk aantal sche pen zal worden gebouwd, dat is uit gerust met atoomkrachtaandrij ving. Maar daarmee zullen kapitalen gemoeid zijn. Het eerste Ameri kaanse atoomschip Savannah heeft ongeveer tachtig miljoen dollar gekost. De deskundigen nu betogen, dat door toepassing van een nieuw type kernreactor de kosten kunnen worden gedrukt tot een 22 miljoen dollar, maar dat is toch nog een hele som. Vooral als men bedenkt dat eenzelfde type schip met conventionele aandrij ving ligt in de prijs van 17 tot 20 miljoen dollar. De Savannah begint op 8 juni van New-York uit haar reizen naar enkele Westeuropese havens. Intussen is ook een programma opgesteld voor 1965; dan gaat het schip naar het Verre Oosten, La- tijns-Amerika en Afrika. T IVERPOOL Underwriters Asso- -Lj ciation heeft bekend gemaakt, dat in 1963 in totaal 148 schepen gro ter dan 500 ton total loss werden De tonnage bedroeg 517.087 ton. Er gingen twee Nederlandse schepen verloren met een tonnage van 8.146 ton. Aanmerkelijk waren de verliezen van Griekse schepen (16), Libanese (11) en Panamese schepen (14). Van vier schepen van de wereldvloot, groter dan 500 ton, werd niets meer vernomen. Voorts vertelt Liverpool Under writers Association, dat er in 1963 in totaal 1049 strandingen zijn ge weest, 1814 aanvaringen, 438 maal was er aan boord van schepen brand of een ontploffing, 1398 maal schade aan machines, schroef en schroefas. Als gevolg van slecht weer ont stond er aan 79 schepen schade, en achttien schepen vergingen en moes ten door de bemanning worden ver laten UET NORSKE VERITAS, het op LA twee na grootste bureau ter we reld op het gebied van scheepsre- gistratie, viert dit jaar zijn eeuw feest. Alleen Lloyd's Register en het Amerikaanse Bureau of Shipping zijn groter dan het Noorse bureau. Dit heeft op het ogenblik 2.300 sche nen met in totaal twaalf miljoen ton geregistreerd. Deze schepen behoren voor het merendeel tot de koopvaar dijvloten van Noorwegen, de op twee na grootste vioot ter wereld, Zwe den en Finland. Det_ Norske Veritas heeft 256 sta tions in alle delen van de wereld, die de bouw van schepen volgens de Ve- ritas-Classificatie controleren. Het bureau heft 234 mensen in dienst van wie de helft ingenieur is. JT\E nieuwe personeelsboot van Verolme Dok- en Scheepsbouw Maatschappij gebouwd op de Verolme-werf in Noorwegen, die binnenkort in de vaart zal kennen. Het schip, dat van het z.g. catamaran-type is, kan achthonderd passagiers vervoeren. In Japan zijn twee van deze boten gebouwd, zij het ook dat ze aanmerkelijk kleiner zijn dan dit schip van Verolme. De personeels boot heeft een lengte over alles van 40.50 meter, een maximum breedte van 11.70 meter en een maximum diepgang van 2 meter. De snelheid bedraagt 20 kilometer per uur. het feit, dat zoveel jongelui na het beëindigen van hun dure zeemansop leiding de zee na korte tijd. vaarwel zeggen. ,Jiet Zeilend Schoolschip" acht een „natte" opleiding voor de a.s. s-y WJf *585 SHf W&fGek éWMriUïlUMllitill DE directeur-generaal van de Ar beidsvoorziening dr. ir. D. R. Mansholt heeft kortgeleden ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van het bureau scheepvaart te Rot terdam de noodklok geluid in ver band met het feit, dat het aantal Ne derlandse schepelingen op onze han delsvloot op onrustbarende wijze daalt. De Nationale Vereniging „Het Zei lend Schoolschip" heeft nu op deze uitlating van de heer Mansholt ge reageerd en betoogd, dat zij sinds de oprichting in 1933 daarover aan de bel heeft getrokken en van toen af aan de aandacht heeft gevestigd op zeelieden verre te verkiezen boven de „droge", die dr. Mansholt aan beveeltt, want het verlangen van de jongelui gaat vooral uit naar het „varen". Stilliggende schepen zijn op den duur fantasieloos. Een groot zeegaand zeilschip met hulp motor voldoet aan alle eisen, om dat het afwisselend werk biedt voor een groot aantal jongens te gelijk. Het werk aan boord blijft sportief omdat het voor ieder bij toerbeurt gelijk is, nl, navigatie, onderhoud van het schip en tuiga ge, huishoudelijke dienst. In die maanden zijn de jongens gevormd tot handige, bruikbare zeelieden die, door de eisen die het zeilschip stelt, elk ogenblik paraat zijn. En het merendeel van deze jongelui wil zeeman blijven. „De vele pogingen om het aan monsteren op Nederlandse sche pen te stimuleren hebben in meer of mindere mate hun verdiensten gehad, maar indien men deze po gingen vergelijkt met de resulta ten van de zeilopleiding in het bui tenland, dan zal men moeten er kennen, dat deze laatste in alle op zichten valt te verkiezen". „En dan komt „Het Zeilend Schoolschip" met een sombere voorspelling: Nederland zal zich binnen afzienbare tijd nauwelijks nog een zeevarende natie kunnen noemen. Het wordt hoog tijddat daaraan iets wordt gedaan. Een groot. Nederlands zeilschip zal de oplossing brengen". LIET maritiem museum Prins Hen- 11 drik te Rotterdam heeft het voor nemen in de komende wintermaan den een tentoonstelling te houden over de Rotterdamse vaart op Ame- rika. Wellicht bevindt zich in particulier bezit aantrekkelijk en voor deze ex positie geschikt materiaal, zoals oude fotos, portretten, afbeeldingen, mo dellen, e.d. De organisatoren zouden 2®«r op prijs stellen als men, in dien dit het geval mooht zijn, met hen kontakt opnam. Het museum is dagelijks geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur en telefonisch te berei ken onder nummer 14.00.44. ringen aanvankelijk met de mantel liefde. Van A. werd niet onfiwódÏLr mocht zelfs hetzelfde werk blijven aJL Met het gevolg dat de verteg«® er door ging met verduisteren. rJt deed zijn werkgever pas aangifte va» malversaties bij de politie. Uitspraak 16 juni. Amerikaanse politieke leiders, die riin geconfronteerd met «i> erger wordende crisis in Laos, hebben gisteren achter gesloten deuren be sprekingen gevoerd om nieuwe maat regelen voor te bereiden die een eventueel militair optreden tegen Noord-Vietnam souden kunnen in. houden. Terwijl de besprekingen werden ee. voerd trachtte de pro-communistische Pathet Lao kennelijk een einde te maken aan de coalitie met neutralisten en rechtse politici. Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft ge weigerd dit te erkennen als een misluk- king van de regeling die ten doel had Laos in de koude oorlog neutraal te houden. In Breda In gebouw „De Veste" is een vergadering gehouden van de rayons- groep PTT van de Nederlandse Christe lijke bond van Overheidspersoneel. Op deze bijeenkomst werd vooral aandacht öesteed aan de onderhandelingen welke reeds geruime tijd worden gevoerd tus sen de gezamenlijke bonden van over heidspersoneel en de centrale directie van het Staatsbedrijf der PTT betreffende de promotieverbetering voor de admini stratieve ambtenaren, de telefonisten en de teiegraaf-ambtenaren. De op de vergadering aanwezige leden gaven uiting aan hun ernstige veront rusting over het verloop van de tot dus ver gevoerde besprekingen en over het blijkbaar ontbreken van voldoende be reidheid bij PTT om dit probleem in positieve zin aan te pakken en op te lossen. Deze zaak ligt deze groepen van personeel zeer zwaar. Zoals bekend werd kort geleden de waardering van de functies van hun tech nische en postale collega's en dit volkomen terecht in belangrijke mMe verbeterd. Er bestaat sterk de indruk dat PTT bij de oplossing van dit nijpende probleem nu in eens met andere maten meet. De bespreking resulteerde in de motie welke werd gericht aan de landelijke groepsraad PTT van de N.C.B.O, te 's Gravenhage, In deze motie wordt tg) duidelijke wijze blijk gegeven van de verontrusting onder het P.T.T. perso neel. Josephine Baker heeft maandag op een persconferentie verklaard, dat zij het kasteel „Les Milandes" in de buurt van Perigueux, in het zuidwesten van Frank rijk, niet langer in stand zal kunnen hou den als er geen hulp komt. Zij deed daarom een beroep op alle mensen die haar internationale wezenkolonie wel gezind zijn in eik land speciale rekenin gen te openen om haar „werelddorp" te hulp te komen. In het kasteel zijn elf wezen van ver schillende nationaliteit en huidskleur on dergebracht. Het internationale dorp heeft als symbool van broederschap in de gehele wereld bekendheid gekregen. De elektriciteits- en watervoorziening van het kasteel is thans wegens onbe- taalde rekeningen afgesneden. De credi- teuren zullen op negen juni het meubilair i. laten veilen en vervolgens het kasteel, aldus de thans 57-jarige Amerikaanse zangeres, die nog steeds optreedt om de kosten van haar kinderkolonie te kunnen bestrijden. „Al het geld dat ik heb ver diend heb ik naar Les Milandes gestuurd en ik heb zoveel betaald dat ik niets meer over heb." Er zullen twee miljoen francs nodig zijn om de crediteuren te voldoen. De persconferentie werd bij kaarslicht in het kasteel gehouden. D Csli 0» we in bak :e»< ee» sist) telhi *sa Ifl la Sdti cers üon bhi! weri bet! 0p b S aur ieget Mi don Seri ze ii beer Z lit Acht jaar gevangenisstraf en on voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering eiste gistermorgen de officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. G. Temmink, tegen de 50-jarige Tilburgse O.V.H. wegens moord op haar 55-jarige echtgenoot O. Haneveer, op 11 oktober 1953 te Tilburg gepleegd. De vroirw werd er van beschuldigd haar man met voor bedachte rade met parathion te heb ben vergiftigd. Na het drinken van enkele koppen koffie in de huiskamer van zijn wóhing, werd de man onwel; hij overleed voor medische hulp aan wezig was. Ook werd haar ten laste gelegd dat zij op 7 juli 1963 een po ging zou hebben ondernomen haar man met parathion te vergiftigen. VEEMARKT ROTTERDAM DINSDAG 2 JUNI AANVOER: Totaal 3905 dieren, weekaanvoer 5564 dieren, waarvan 180 vette koeien en ossen. 388 ge- bruiksvee, 760 vette kalveren, 69 graskalveten, i2»5 nuchtere kalveren, 12 varkens, 67 lopers, 37 biggen, 39 paarden, 8 veulens, 73 schapen, 958 weidelammeren en 19 bokken. PRIJZEN PER KG: Vette koeien f 4.35/4.65 4.00/4.35 ƒ3.70/ 3.90; vette kalveren 3.10/3.40 2.90/3.10 2.80/ 2.90; nuchtere kalveren 2.00 1.90 1.80; slacht- paarden 3.5 3.20 2.90. PRIJZEN PER STUK: Graskalveren 685 585 485; biggen 80 70 00; schapen 155 135 110; lopers 125 110 100: weidelammeren 125 110 95; kalf- en melk koeien 1350 1385 1185. vare koeien 1200 1000 900; vaarzen 1175 1000 830; pinken 873 750 650. OVERZICHT. Vette Roeien aanvoer ftieln, handel matig, prijzen als gisteren. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel goed, prijzen lager, prima's boven notering. Graskalveren aan voer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen constant. Lopers en biggen aanvoer iets meer, handel traag, gedrukt in prijs. Slachtpaarden aanvoer korter, handel redelijk, stijver in prijs. Schapen aanvoer als vorige week, han del kalm, ruim prijshoudend. Weidelammeren aanvoer flink, handel redelijk, goed prijshou dend. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets min der, handel redelijk, goed prijshoudend. Va- rc koeien aanvoer matig, handel goed, vast in prijs. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel lui, vooral niet hoger in prijs. „De de titel dun to Kterda Jsngsk; handel Kerkstr De in] volgt: „De I een gro> de 0ost( hg tehu ra e éne ei eea plai gerknab rinkeiij rinswijj ri enke van de hecht zi die voor kaar al; riiend i koor, <Je Phonie v 1000 Sch oversehi de kami daar ee; De volgt «a ïoofi gent, mi direct eui nachtelij koord Jriggeno Blumel 1 mogelijk ar niet v gelijks k de zaak flcuht er een si wond en bracht. Inmidd dirigent bende ge "en. lenei vmdt de bankbilje W de ka bladei nn duidel Va8. yerdi j ÏPJeh g« I Jfm tuss kg komt P1 vriend Nd ges 10 het koe

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2