Proj eet-Rottemeren in grote lijnen gereed leer vreemd NORTH 't is weer tijd voor Zware straffen geëist in havend ievenconiplot voor een zeer persoonlijk interieur de Spits TOCH NOG WORMPJES IN WATER AANGETROFFEN CBTB tegen wetsontwerp Vondeling Italië door een orkaan geteisterd Orgel en blokfluitgroep tijdens intiem concert Vier maanden voor smokkel van opium Heuvel, tivee plassen en nieuwe vaarweg Realisering ivellicht in tien jaar Directeur voor mainmoetbank Lufthansa: voor 't eerst winst Willem Ruys begon aart laatste ruk Chloordosering iets verhoogd Directeur van NR V treedt af KRITISCH 1964 ROTTERDAMMER Parina 3 DINSDAG 9 3ÜNI 1964 BEKEKEN T~hE DOOR Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ingestelde werk- commissie Rottameren die zich intensief .heeft bezig .gehouden met de mogelijkheden van een recreatieve ontwikkeling van het ge bied benoorden Rotterdam is met het project in grote lijnen ge reed gekomen. Dat project zal, zoals meestentijds met dergelijke grote projecten het geval is, in fasen moeten, worden uitgevoerd. Wellicht kan de eerste fase, het Lage Bergse Bos, pal ten noorden van Hillegers- berg-Terbregge en grenzend aan de nieuwe wijk Ommoord, die, zo als men weet, tussen de Prins Alexanderpolder en Terbregge komt, in de loop van de eerstkomende vijf jaar worden uitgevoerd. Half ei Watersport «.y/ K jfl, wV - sr zó zacht zó geurig ctf€f Opkoper koppelbaas in onderwereld Wettelijke controle op waterleiding? Bevolking Rotterdam liep in aantal terug hoogstraat 99 Een verwoestende orkaan heeft het bovenste gedeelte van de Ita liaanse Adriatische kust over een afstand van 450 kilometer ge teisterd. Tenminste twee perso nen zijn daarbij omgekomen. Ge vreesd wordt dat zeven vissers in zee zijn verdronken. ,.p agenda die de Rotterdamse gemeen. U tefaad donderdag gaat behandelen prjjkt o voorstel, dat we op z'n zachtst zouden "i|tn kwalificeren met: zeer vreemd. Men rfeie zelf. ïn 1966 hoopt liet Comité Usniational de l'Oiganisatioii Seientifique iC.10.S-) in f'et <',ln vokooide coneertge- v jU„ veertiende congres !e houden Pat is een goede gedachte vuu dat comité Har nu heeft het Nederlands Instituut Efficiency (Nivé) te VCr.ivenliuge, !Jt met de organisatie van het congres is blast, de gemeente gevraagd or zij bereid (ten behoeve van het congres) een sub- die te verlenen van 50.000 en daarnaast Lant te staan voor een bedrag van 100* Zoals het spreekwoord zegt, staat vragen m tn het Nivé zal hebben gedacht: „Nee leb ik al, ja kan ik altijd nog krijgen." fa bet heeft ge luk gehad in plaats van de heren hoffritjk tt vertellen, dat de vraag ïn strijd ,s met de waar- igbeid èn van het Nivé èn van Rotterdam, heeft w college van burgemeester en wethoii- ders het verzoek overgenomen en het de ,ai ter goedkeuring voorgelegd, want, zo I«t het college in het betreffende stuk: ,L raar er immers om het concertgebouw ook als congresgebouw te introduceren." Uet is een mooie olzin, maar we icunnen met ontkomen aan de gedachte, dat er op hei ogenblik met het concertgebouw wordt relcnrd". En dat geeft voor een wereldstad ,t Rotterdam geen pas. Het concertgebouw wordt, naar we mogen aannemen, een prachtig gebouw, dat zichzelf verkoopt. Wie ,r gebraik van wil maken, kan dat doen, me dit om een of andere reden niet wil, houdt zijn congres elders. Hét gebaar van het college zou zijn geweest, als het had •czegd tot het Nivé „U kunt komen, graag selk maar hangt uw komst af van onze mlraidie blijf dan weg." liet college heeft dat niet gedaan* en dat is jammer. Het heeft de stad geen goede dienst belezen. Voor andere steden weer een reden om Rotter- dam meeMtmilend te bckyken. INTUSSEN all<»« heeft „v,vu„ is de vraag nrtere-sant wie dat alles beeft bekokstoofd en hoe de zaak nth heeft toegedragen. Misschien komt dat donderdag uit de doeken. Ook is het in teressant te weten wat onze wethoudster urn financiën heeft bewogen zo vlot I 150.000 (want het garanliebedrag wordt Mtaarlgk aangesproken) op tafel te leggen. Ze gaat toch zo gehukt onder financiële zorgen, ze wordt toch zo door het rijk in een keurslijf gedrongen, het is toch zo inoei- ijk de eindjes aan elkaar te knopen, er dreigen toch van die grote tekorten, o.m, hij het openbaar vervoer? AVER liet openbaar vervoer gesproken D tram, btt» en straks metro het is al lang geen geheim meer, dat er een cootro- rtr»e bestaat tussen de directeur van de tram (bus en metro) en de wethouder voor openbare nutsbedrijven over de nieuwe ta rieven. De directeur heeft een voorstel in gediende dat voor de wethouder onaan- aardbaar is, en het voorstel vau de wet houder is. voor de directeur niet te aan vaarden. We zitten beelist niet op tariefs- lerhoging van tram en bus te wachten, maar als het waar is wat de wethouder 1>0 de begrotingsbehandeling zei, dat het tekort «krikharend zal zijn, dan is het toch wel vwenrd dat er zo lang wordt getalmd met het nemen van maatregelen. Heeft de wet houder niet eens op een vergadering van rijn partijgenoten verteld wat er met de tarieven ging gebeuren? Had hij de nieuwe tarieven toen al niet in het hoofd? Waar blijven ze dan? Of hadden we toch gelijk, toon we schreven, dat de wethouder onvoor- nchtig was geweest? We zouden in verband hiermee het col lege de volgende vragen willen stellen: 1. Is het juist, dat de directeur van liet openbaar vervoersbedrijf en de wethouder mor openbare nutsbedrijven liet niet eens kunnen worden over de hoogte van de tarieven en de wijze waarop de tariefsver hoging moet worden doorgevoerd? 2. la het juist, dat als gevolg van deze mtroverse, het tekort op het openbaar urvoersbedrijf elke dag met duizenden guldens stijgt? 3. Indien de vragen 1 en 2 bevestigend voeden beantwoord, wat kan uw college ha doen om aan deze ongewenste toestand een einde te maken? zien met spanning het antwoord van het college tegemoet, maar meer nog een goed, gedegen uitgewerkt en aanvaardbaar voorstel. Daarna zal de rest van het project aan de beurt kunnen komen met als sluitstuk het Hoge Bergse Bos, dat wordt opgespoten tot een heuvel en dat grenst aan twee grote nieuwe plassen: de Nessepias en het Zeven- huizer Meer. Het zal misschien mogelijk zijn over een jaar of tien ook dat sluitstuk van het recreatieplan Rottemeren te reali seren. Het gehele plan-Rottemeren is een plan dat jaren zal vergen en daarna zal het nog eens jaren duren, eer de beplanting en bebossing is volgroeid. Dat recreatieplan, waarin de ge meenten Bleiswjjk, Zevenhuizen, Bergsenhóek en Rotterdam en de pro vincie Zuid-Holland samenwerken, is heel hard nodig. Want, het Kralingse Bos inbegrepen, Rotterdam beschikt binnen een straal van 25 km, gemeten uit het stadscentrum, slechts over twee vierkante meter recreatieruimte per inwoner. Voor Den Haag is datzelfde cijfer tien maal zo hoog: 25 vierkante meter en ook de Amsterdammers be schikken nog over elf vierkante meter per inwoner. Rotterdam is dus bijzon der misdeeld. Het plan-Rottemeren voorziet in 570 hectare recreatieterrein en 260 hectare watergebied, in totaal 830 hectare. De provinciale planologische dienst becijferde, dat er in de driehoek tussen Rotterdam, Delft en Zoeter- meer behoefte is aan 2300 hectare, recreatieterrein. Ook als het plan Rottemeren wordt uitgevoerd is er] nog een enorm tekort Het geheel doet dus wel wat denken aan de; bekende zegswijze van het halve eif en de lege dop! In grote lijnen wordt de vorm van he gebied bepaald door de ontworpei rijkswegen en provinciale wegen, dn als het ware in vakken verdelen ei omsluiten. Het is niet de bedoeling, dat deze hoofdwegen toegangen vor men. De toegangswegen worden er, net als de verbindingswegen tussen de „vakken" onderling, onderdoor geleid via tunnels. De provinciale weg 21, de naar het oos ten verlengde Doenkade, die verderop naar het zuid-oosten afbuigt, zal de Rotte kruisen via een zeer hoge brug brug of via een tunnel Dat moet nog worden uitgemaakt. De ontwerpers ge voelen het meest voor de tunnel, maar die wordt zeer kostbaar! Interessant is het laatste gedeelte van het project: het Hoge Bergse Bos met het aansluitende plassengebied. Dat Hoge Bergse Bos wordt een kunst matige heuvel, die afloopt naar een strand aan de te graven Nessepias Tussen, deze plas en het eveneens te graven Zevenhuizermeer ligt de buurt schap Oude Verlaat, die dus mm of meer geïsoleerd op een eiland komt te liggen. Deze buurtschap zal als watersport centrum een geheel nieuwe toekomst tegemoet kunnen gaan. Zevenhuizer meer en Nessepias krijgen een fikse oppervlakte, heel wat groter dan de Kralïngseplas! Er is een recht streekse verbinding geprojecteerd met de Hollandse Iissei. Het gehele project zal het uiterlijk krij gen van een parklandschap met bos- partijen en vooral veel boszomen. Er is gedacht aan speelweiden, fietspaden, wandelpaden, ruiterpaden, het ver plaatsen van de Hillebergse manege en aan een zeer groot terrein voor exposities. Het blijven gebruiken van het Park in het centrum van Rotter dam is minder gewenst: het heeft daarvan zeer veel te lijden. Wethouder Langerak hoopt, dat in 1970 Rotterdam weer een Floriade kan beleven.in het Lage Bergse Bos. Eigenlijk is men al begonnen met een gedeelte van het project: het fietspad van Zevenhuizen via Bleiswijk. En de Catgensbrug over de Hennipsloot in Zevenhuizen, die ten behoeve van de waterspart ts opgevijzeld, komt nog deze week gereed. v* -i-hvjww V,<7WT"v"n"l'y-fr,,7 Mh. -■ S ï- p>-.\ ->J' .v /i x ïv<? ■L -v J.f *%V J a - YrS - 'b 5 J r -o v v,% - 's "v* v. 2 't h" av yvvri a -vx-r Luister naar t Is weer tijd voor North State", tpet de Dutcb Swing College Band o.f.v. Peter Scbilperoort via Radio Veronica? za. 11.15, zo. f0.30, di, 19.00, da 15.45 a De Westduitse luchtvaartmaatschap pij Lufthansa heeft vorig jaar 2 102.181 passagiers vervoerd en een winst ge maakt van ongeveer 80.000 mark, de eerste winst van de maatschappij, al dus is in Bonn bekendgemaakt. Een lid van de directie heeft verder bekendgemaakt, dat de winst van tach tigduizend mark slechts behaald kon worden doordat de vliegeropleiding m Bremen, die in 1963 1,9 miljoen kostte, Piet in de eigenlijke resultaten maar als subsidie van de Westduitse regering is opgenomen. De uitgaven van de Lufthansa bedroe- ten in 1963 624,4 miljoen mark en de inkomsten 622,6 miljoen. Het verschil werd aangevuld uit de winst van doch termaatschappijen en door bijzondere inkomsten en dienstverleningen aan der den. Een ferstelijk gepavoiseerde en in het grote dok van Wilton-Fijenoord keurig „geknipte en geschoren" m.s. Willem Ruys is maandagmorgen met 1.000 gas ten van een grote landelijke ïnkoopeom- bmatie, die voor de viering van haar 50-jarig jubileum dit schip voor drie da gen huurde, uit Rotterdam vertrokken. Het gezelschap scheepte zich aan de Lloydkade in onder de klanken van vro lijke draaiorgelmuziek. In de hall van het schip stond een grote maquette van het m Amsterdam gevestigde meuwe hoofdkantoor van de inkoopcombinatie opgesteld en alles aan boord, tot het herinneringsgeschenk dat alle gasten zal worden aangeboden toe, is geheel ingesteld op dit varend gevierde jubi leum. Een paar orkestjes, alsmede enkele artiesten, onder wie zangeres Annie Palmen en de zingende omroeper Her man Emmmk, zullen onderweg trach ten de goede stemming er in te houden. De reis, waarop geen havens worden aangelopen, gaat in noordelijk richting, tot ongeveer ter hoogte van Bergen in Noorwegen. Woensdagmiddag wordt het schip, ook nu weer varende onder commando van kapitein Herman van de Heuvel, uit Roermond, terug verwacht in Rot terdam. Donderdag vertrekt de Willem Ruys dan weer uit Rotterdam voor de eerste van een viertal vakantiereizen, die respectievelijk 10, 7, 14 en 15 dagen duren, en waarbij o.a. Noord-Afrika, Spanje, Portugal, Madeira, Teneriffe en de Azoren zullen worden aangelopen. Na deze reizen, die allen vrijwel ge heel volgeboekt zijn, zal de Willem Ruys nog twee reizen rond de wereld maken, alvorens aan de nieuwe eigenaar m Ita lië te worden overgedragen. Naar aanleiding van de „wormpjes" di. zijn opgedoken m het leidingwater in enkele steden in het westen des lands vraagt het Nederlands Katholiek Vak verbond zich af of het niet juist is de controle op de waterleidingbedrijven ter hand te nemen. Zou het niet mogelijk zijn aldus wordt in het orgaan van het NKV „Ruim Zicht" gesteld wettelijk 'een biologi sche controle voor te schrijven, voordat het water door honderdduizenden wordt gedronken. Men mag dan wat schamperen over het gevaar voor de volksgezondheid dat i deze diertjes kunnen opleveren, wij vm- i den wormen m een glas water op zijn zachtst uitgedrukt smerig in een land waar de volksgezondheid hoog staat aan- -< geschreven, aldus „Ruim Zicht". (Van onze rechtbankverslaggever) OPMERKELIJK hoge straffen eiste de officier van justitie tegen de zeven verdachten in een havendiefstalcomplex, dat dinsdagmorgen door de rechtbank in Rotterdam werd behandeld. Tegen de „beroepsinbrekers", zoais hij hen noem de, de broers J, W. van der V. (een 34- jarige monteur) en E. van der V. (een 33-jarige glazenwasser) vorderde de offi cier respectievelijk zes en vjjf jaar ge vangenisstraf. Tegen de 35-jarige opkoper D. van L. luidde de els vier en een half jaar. Hem zag de officier als het brem achter de havendiefstallen. „Hij is de ergste van het koppel. Men zou hem een koppelbaas in de onderwereld kunnen noemen. Hij heeft reeds twaalf ver oordelingen voor heling en diefstal ondergaan en negen en een half jaar van. zijn leven in de gevangenis door gebracht. Hier past een keiharde straf voor een keiharde recidivist." De eis tegen de man, die eigenlijk de schakel vormde tussen de verdachten, de 35-jarige vorkheftruckr.der C. K. viel wat minder hoog uit: drie en een half jaar. Hij had met de 23-jarige cort- structiesdulder F. A. d'A. in de nacht vpn 3 3april in een loods aan de Rijn haven ingebroken en daar nikkel en koper gestolen. Hij had ook met I. W. van der V. en de 31-jarige havenarbeider J. H. ver scheidene malen uit een loods aan de Binnenhaven kisten met paardenhaar weggehaald. Het koper (twee baren met een totaal De resten van een 2000 jaar oude «opermljn zijn in de Negebwoestijn tea noorden van de Rode zeehaven Elat gevonden. De vondst is gedaan door een expedi- 'le> gefinancierd door de gemeente Tel Aviv en éen aantal particulieren, vol lens de oudheidkundigen zijn drie ovens. Magazijnen, arbeiderswoningen en een Mort bedehuis gevonden. De ovens zijn met klei bedekte kom vormige holten in de grond. In de mond van deze ovens waren twee lange ste- jj® geplaatst voor het geleiden van de OP dit kaartje staan de geprojec teerde rijkswegen en provinciale wegen aangegeven, die, op rijks weg 12 Den Haag—Gouda na, nog moeten worden aangelegd. Die wegen verdelen het project m vak ken, die evenzoVele fasen zijn in de uitvoering. I is het Lage Bergse Bos, ten oosten dus van de rijksweg 16, die straks zal aansluiten op de Van Brienenoordbrug. Dit gedeelte komt het eerst in aanmerking voor- uitvoering. Het wordt met opge hoogd en er komen vrije speelvel den, een watercircuit voor kano sport, m de westelijke hoek een manege en een enorm expositie terrein. II is het Hoge Bergse Bos, dat veel later aan de beurt zal kunnen komen. Het wordt opgespoten en opgehoogd tot een heuvel, die naar het oosten en zuid-oosten afloopt naar een strand langs de Nesse- plas. Men denkt aan de mogelijk heid, deze heuvel, die straks een prachtig uitzicht zal bieden, te be planten met naaldhout, als zand voor de ophoging wordt gebruikt. Helemaal in het oosten van dit ge deelte het Zevenhuizermeer. Tus sen Nessepias en Zevenhuizer Meer de buurtschap Oude Verlaat op een eiland: het toekomstige water sportcentrum. Van hieruitkomt een rechtstreekse korte waterver binding met de Hollandse IJssel. De bestemming van het kleine gebied Hl staat nog met geheel vast. Voorlopig is het grotendeels bestemd voor agrarische doelein den De Rleiweijkse Zoom is ten slotte het noordelijkste gedeelte TV, een strook dus tussen de komende rijksweg 18 en de Rottemeren. Van de rijksweg wordt deze strook af- gesloten met hoog cn dicht ge boomte. De Rotterdamse bevolking is in april met 52 inwoners teruggelopen. Op 30 april stonden 732.266 mensen ingeschre ven tegen 732.318 op 31 maart 1964. Er kwamen 69 mannen fc"Q en er werden 121 vrouwen afgeschreven. In april vestigden zich 1040 mannen en 699 vrouwen, er werden 555 jongens en 513 meisjes geboren, er vertrokken 1253 mannen en 1094 vrouwen en er overleden 273 mannen en 244 vrouwen. Bert Theumssen van PSV vervangt de gebresseerde Vnens van Willem 2 in de woensdagavond, a in Den Haag op -het terrein van ADO te spelen wed strijd van Jong Oranje tegen het Ita liaanse jeugdelftal. Bij de reserves neemt Adelaar van Sparta de plaats m van Aarts van ADO, die verhinderd is. DE drinkwaterleiding is ook de afge lopen dagen doorgegaan met het ne men van monsters van duizend liter water op diverse punten in Rotterdam. In geen enkel geval zijn daarbij le- zijn er nog enkele klachten van gebrui kers binnengekomen over levende bor stelwormpjes in het drinkwater. Vooral op Voorne en Putten bleek het euvel nog met geheel verholpen te zijn Op dit net wordt dan ook een speciale extra chloordosering toege- Dast. Omdat ook uit de stad nog enkele klachten zijn vernomen, heeft men veiligheidshalve de chloordosering op het waterwerk weer iets verhoogd. De directie van het Drinkwaterbedrijf zal een telefonische berichtgeving "over het aantreffen van levende orga nismen zeer op prijs stellen (telef, 144922). Het bestuur van de Nederlandse C.B.T.B, heeft zich uitvoerig beraden over het enige tijd geleden in de Twee de Kamer ingediende initiatief-ont werp van dr. A. Vondeling (soc.). Dit wetsontwerp beoogt, zoals bekend, de onroerende goederen ook onder de werkingssfeer van de Prijzenwet te brengen. Indien dit voorstel tot wet wordt verheven, zal de minister van economische zaken gemachtigd zijn ook in de sector onroerende goederen prijsregelingen vast te stellen. Het bestuur van de C.B.T.B. heeft zich bij haar meningsvorming beperkt tot de agrarische aspecten van dit voorstel. Ook voor de landbouwgron den worden hierin aan de minister prjjsregelende bevoegdheden toege kend. Het bestuur heeft echter unaniem het voorstel van dr. A. Vondeling, voorzover het de landbouwgronden betreft, afgewezen. Hoewel de verkoopprijzen van land bouwgrond sinds 1 januari 1963 aanzien lijk zijn gestegen, acht het bestuur /de periode van vrije prijsvorming nog te kort voor het opdoen van voldoende er varingen. De belangrijke prijsstijgingen zijn mede het gevolg van de afschaffing van een langdurige periode van prijsbe- heersmg. Ook tijdens deze periode wer den, zij het op met legale wijze, belang rijk hogere prijzen betaald. Tegenover de huidige prijsontwikkeling staat een belangrijk groter aanbod van landbouw gronden, dat vooral de ontwikkeling van de tuinbouw en de bednjfsvergroting ten goede is gekomen. Het opnieuw invoeren van prijsrege lingen bij de verkoop van grond zal slechts zin hebben, indien ieder object, dat wordt verkocht, aan de gestelde nor men wordt getoetst. Het bestuur betwij felt of voldoende toezicht op de naleving van de prijsregelingen mogelijk is, gezien de ervaringen tijdens de Wet Vervreem ding Landbouwgronden. Het niveau van de grondprijzen in ons land is lager dan in de omringende lan den, hoewel in het algemeen de kwali teit en de productieomstandigheden niet ongunstiger zijn. Indien alleen in ons land opnieuw prijsbeheersing van land bouwgrond zou worden ingevoerd, zou dit door de overige E-E.G.-landen kun nen worden beschouwd als een maatre gel. die in strijd is met het streven tot harmonisatie van de produktieomstandig- heden in de E.E G. Dr. Mansholt, de vice-voorzitter van de Europese Commissie heeft er onlangs in een openbare vergadering geen onduide lijkheid over laten bestaan, dat ook hij deze visie deelt. Dit zou voor onze ex port zeer ongunstige gevolgen kunnen hebben, indien de partnerlanden tot eventuele tegenmaatregelen zouden over- igaan. gewicht van driehonderd kilo, waarde negentienhonderd gulden) en het nikkel (staven en platen met een gewicht van 175 kilo, waarde 2100 gulden) werden voor vierhonderdvijftig gulden doorver kocht aan de opkoper A. H. (35). De tien kisten paardenhaar, die K. en zijn vrienden stalen, gingen voor negenhonderd gulden weg aan Van L. De waarde van het paardenhaar be droeg maar liefst dertienduizend gul den. Van L. deed het bestolene voor 3300 gulden weer van de hand. K. en de gebroeders Van der V. had den verder nog een mislukte poging tot inbraak gedaan in het Handelsveem aan de Rijnhaven. De broers hadden tezamen in de nacht van 22 maart nog geprobeerd de brandkast m het kantoor van, de Coö peratieve Veilingvereniging in Ouden bosch open te branden. Dat was him niet gelukt. ,,De broers hebben hun oude beroep weer opgevat", zei de officier, ,,dit is de veertiende brandkast, die zij samen in htm leven onder handen namen Tegen de minder „zware" figuren in dit complot eiste de officier de volgende straffen; anderhalf jaar tegen J. H., zestien maanden tegen d'A. en negen maanden tegen A. H. Uitspraken in alle zaken op 23 juni. Naar in financiële kringen verluidt zon de heer II. W. A. v. d. Wall Bake, direc teur van de Nederlandsche Handelmaat schappij, die een fusie met de Twentsche Bank aangaat tot president-directeur worden benoemd van de nieuwe mam moet-bank, die na samensmelting der twee banken zal ontstaan. De heer v. d. Wail Bake is 57 jaar. Hij is geboren in Soerabaja en een broer van de onlangs afgetreden (zeer bekwame) stafchef. De heer v. d. Wall Bake is onder meer werkzaam geweest •bij de BPM (voor de oorlog) en trad na de oorlog in dienst bij de NHM. Andere functies: commissaris Wilton Fijenoord, commissaris Demka, pres. commissaris Fokker en pres commissaris Chemische Fabriek Naarden. Meer in het binnenland, bij het Garda- meer, liet een cycloon een spoor van vernieling achter zich van 300 meter breed en 25 kilometer lang. Het dorp Ofüaga met 1100 inwoners werd bijna totaal verwoest. Ih andere dorpen wer- den daken van huizen gerukt en werden oogsten verwoest. De bewoners van de getroffen dorpen verborgen zich in kelders en zochten1 hun toevlucht onder bruggen voor de furie van de storm. Langs de Adriatische kust teisterde de storm de toeristen centra vijf uur lang tot gisteravond laat (Van onze Haagse redactie) Een van de directeuren van de Neder landse Reïsvereniging, de heer E. Estel, heeft zijn functie neergelegd. Hij kon zich niet langer geheel verenigen met de koers die door de vereniging wordt gevolgd. De heer Estel ziet zijn heengaan als een zuiver zakelijke aangelegenheid. In een tijd van een sterk veranderde con junctuur zal elke reisorganisatie zich voor de vraag geplaatst zien hoe hierbij aan te sluiten. Sluit men zich niet bij de ontwikkeling aan, dan heeft men. binnen afzienbare fcüd de boot gemist. Doet men er weinig aan, dan bestaat de mogelijkheid dat men de verkeerde veranderingen kiest.Allies" rnoet dus geprobeerd worden om bij de tijd te blijven. En over wat dit .Alles" inhoudt bestaat nu verschil van mening tussen de directeur en het bestuur van de reisveremging, .De heer Estel meent, dat iemand die niet meer geheel achter het door het bestuur gevoerde beleid staat, zich er bij moet neerleggen of heen moet gaan. Hij koos het laatste. Er is geen sprake van een scherp conflict. Organist George Stam en het Frans degenen, die zeer dichtbij het gezelschap Bruggen consort, bestaande uit de le den Elly Baghuis, Jeanette van Win gerden, Jan Althof, Wim van der Lin den en Frans Bruggen, hebben maan dagavond een concert gegeven in de Rotterdamse Laurenskerk. De organist bespeelde het kerkorgel, zodat het geheel een zeer intieme sfeer had. Het komt ons overigens voor. dat de Laurenskerk niet bepaald de ideale ruimte voor blokfluitmuziek is. Alleen (Van onze rechtbankverslaggever) De rechtbank in Rotterdam ver oordeelde dinsdagmorgen de 61-jarige Australische scheepstimmerman F. J. M. voor het smokkelen van adht ons opium tot vier maanden gevangenis straf. Het illegaal Nederland binnen voeren van een paar sloffen sigaretten kwam de timmerman op een boete van tien gulden te staan. Zeven maanden cel kreeg de 52-jarige PTT-hulpkraciit E. L. van G., die een. groot aantal brieven met geld, bestemd voor de Duitse lotto, had verduisterd. De Amsterdamse kelner W. H. T. (35), die in een paar Rotterdamse hotels had gelogeerd, daar grote ver teringen had gemaakt en vervolgens zonder te betalen weer was vertrokken, werd wegens flessentrekken tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld, i gezeten waren, hebben ongestoord af gezien natuurlijk van de passerende trei nen naar de knappe verrichtingen van de vijf instrumentalisten kunnen luisteren. Voor de toehoorders, die ver der weg zaten liep de zaak daarentegen nogal eens door elkaar door de nagalm. Het programma was met overleg sa mengesteld: afgewisseld met orgelmu ziek werden telkens kleine groepen stuk jes ten gehore gebracht Dit is zeer ver standig, want het is een grote opgave voor de luisteraar, om gedurende lan gere tijd achtereen naar blokfiuitklanken te luisteren. Daarvoor is het geheel te weinig genuanceerd. Men kan zich ove rigens heel goed voorstellen, dat de musici een grote vreugde beieven aan het spelen van hun instrumenten. 73e uitgevoerde composities stamden uit de tijd van de Engelse vroeg-barok. Voor vijf instrumenten klonken: een „Ground" op „The Leaves be Green" van William Byrd, een Pavan, Galiard en Almand, drie gevoelige werkjes van John Dowlanö, en aan het slot van het Erogramma: 6 stukjes van Anthony Hol- ome (eind 16e eeuw) waaronder een aardige Galliard (1), een dansénde „Night "Watch" en een grappige „Heigh- Ho Holiday". Twee leden van het consort: Jeanette van Wingerden en Frans Bruggen toon den hun grote gaven in een drietal „Canzonets for two voices" van Tho mas Morley. George Stam bracht ter opening van het concert een interessante „Fantazia of four parts" Parthenia no. 17 van de bekende Orlando Gibbons ten gehore. Verder speelde hij op bijzonder fraaie wijze een boeiende „Ground" van de geniale Henry Fureeil, een speelse Fuga van Thomas A. Arne en twee ranke „Vo- luntarys" van de blinde meester John Stanley. Voor dit interessante intieme concert bestond een grote belangstelling: het koorgedeelte was geheel gevuld. Het eerstkomende concert in deze reeks, maandag 22 juni a.s., zal worden ver zorgd door André Verwoerd, organist van de Pauluskerk, met medewerking van de bas-bariton Max van Egmond 'P.VEENSTRA L

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1