AMX-tank kan schieten Meisje (16 jaar) drukte 40 mille achterover Ere-medaille zilver voor jubilaris W. H. Erwig Duitse scheepsbouw wil Nederlanders aanwerven Bouw veerpont (Maassluis) aanbesteed Studenten beklimmen Himalaja-top CAFÉ BRANDT UIT Auto door middenberm: twee doden Brandweer spaarde voor rondvlucht kinderen Ook de Oranje in Rotterdam Zoon van de bedacht knoeierijen op grote schaal Goudse bakvis leefde in een roes Limburg actief tegen „autoval" Duitse douane C.N.V „ze kijken wel uit Fel vuur> kort na sluiting President Khan afgetreden Ontploffing in Mexico: zeker 42 doden Expert ankers en kettingen Maar succes niet bijster groot Doel 7100 meter hoge Himlung Himal Twee aanvaringen op Nieuwe Maas Opvarenden direct gewond geraakt Twaalf maanden voor wurgpoging Parijs herdenkt bevrijding Portier, die cel in moest, overleden Ruim 1000 man van P.A.A. zijn in staking Jongens liepen tegen tram Diefstal verfkwasten: eis acht maanden Sonneveld ontsloeg drummer terecht Directeur MAC bij auto-ongeluk ernstig gewond onder Italiaanse vlag) In venvachting Roes Van de domme Meubelfabriek Rutten in de as gelegd VOLGENDE WEEK VERTREK Schoot Nederlandse douanier op Belgisch gebied? Ontivikkeling DE ROTTERDAMMER Pagina 4 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 (Vervolg van pag. 1) £EN MERKWAARDIE en trieste geschiedenis" noemde de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. P. J. C. Schipper, de zaak tegen het achttienjarige meisje Leni A. L., die in dienst van de Goud se potterij „De Anjer" veertig duizend gulden had verduisterd. Daarmee drukte de president zich wel erg zwa uit, want het verhaal van Leni, die twee jaar geleden (toen zij pas zestien jaar was) al aan de verduisteringen op grote schaal begon, kon die nen als inhoud van een tragische en realistische roman. NB Expert (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw zal een Nederlandse expeditite een poging doen de Himalaja te beklimmen. Na de geslaagde onderneming onder lei ding van prof. Egeler en dr. De Booy in 1962 gaan nu 3 Neder landse studenten, Fons Driessen (scheikunde), Jan de Lint (eco nomie) en Charles Dufour (mijn bouwkunde), resp.' 21, 21 en 23 jaar oud, en de 53-jarige oud- sikikampioen Jan Boon een tocht ondernemen. Zij worden daarbij begeleid door de 28-jarige Oosten rijkse skileraar en berggids Hans Schriebl, die als leider zal op treden. Doel van de expeditie is de beklim ming van de 7126 meter Himlung Hi mal een van de 25 nog nooit beklom men toppen van de Himalaja. De tocht wordt gestart in Katmandu van waar met een karavaan van tachtig dragers een voettocht van 300 km zal worden gemaakt. Deze dragers gaan mee tot het basiskamp op 4500 meter hoogte. Van hieruit gaat de expedi tie (begin oktober) alleen verder. SUBSIDIES (Vervolg van pag. I) noch rijden Het is niet de eerste keer dat de land- tegenslag ondervindt met het AMX-materiaal. Vorig jaar werd bekend u i gepantserde personeels voertuigen gebreken vertoonden. Enige maanden ge leden, oij het verschijnen van de defensie nota, deelde staatssecretaris Haex mee ■dat die gebreken ernstiger waren dan men eerst dacht. Niet alleen de druk- groep van de koppeling deugde niet, anaar ook waren er moeilijkheden met ge versnellingsbak en met oliekeringen. De gebreken bij de gepantserde perso- neelsvoertnigen vielen onder de garantie- bepalingen, of dat met de nu bij de tanks geconstateerde gebreken ook het geval |al zijn is op dit moment nog met Bekend. Het ministerie van defensie heeft thans over het mankement aan de lich te tanks het volgende communiqué ver strekt: „In de loop van de vorige week is 'bij de periodieke technische inspecties en bij het uitvoeren van reparaties van een aantal AMX lichte tanks, zowel in Nederland ais jn Duitsland, scheurvor ming geconstateerd. Deze vertoonde zich on de steun waarin een motor in de koe pel is opgehangen. Dit is de elevatie- motor van het kanon. Een nader onder soek bracht aan het licht dat dit euvel Van ■scheurvorming zich bij ruim de helft van het aanwezige aantal lichte tanks Voordoet. Aangezien de mogelijke consequenties biervan nitt terstond konden worden overzien aangezien in overleg met de Eraan» constructeurs moet worden onderzocht welke voorzieningen dienen te worden getroffen, heeft de bevelheb ber der landstrijdkrachten bepaald dat - hangende dit nader onderzoek niet met de tanks in het terrein mag w-er- oen gereden, noch geschoten. •Dit verbod treft niet de zogenaamde Sehoolschietoef eningen op de schietba nen, omdat het voorshands niet waar schijnlijk wordt geacht dat de scheur vorming het gevolg is van het schie ten zelf. Een aantal Franse deskundigen is op Weg naar Nederland om in overleg met de Nederlandse deskundigen dit onder- Zoek te verrichten. Voor wat betreft de eerdere moeilijkheden van andere bard met AMX-materieel, kan worden meegedeeld dat van Franse zijd een Jantal reparaties is verricht en een an- tal modificaties is aangebrebt welke thans onder Franse supervisie worden beproefd (Tan ee» onzer redacteuren) Niet alleen het m.s. Willem Ruys zal Zoals reeds gemeld na 1 januari 1965, als het schip door de Italiaanse Vedery Flotta Lauro is overgenomen en onder de naam Achiüe Laiiro in de Vaart op Australië en Nieuw-Zeeland is gebracht, Rotterdam blijven aan doen, ook dg Oranje van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland", die Angelina Lauro gaat heten, krijgt Rot terdam als aanloophaven in het vaar- jschema van de Italiaanse rederij. En naar verluidt zal het agentschap Voor 'beide passagiersschepen door de firma -Ruys Co worden waargenomen, m plaats van door Muller Co, die tot op heden als agent optrad. De 'Oranje is kortgeleden zijn laatste reis-orc-de-wereld onder Nederlandse ylag begonnen. Eodra het schip daarvan m de Amsterdamse haven is terugge keerd zal het overgaan naar de vloot van Lauro. De Willem Ruys blijft tot het einde van het jaar het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Een vraag fs nog. welke werf (of wel ke werven) de opdracht tot de verbou wing van beide schepen krijgt. We heb ben reeds eerder bericht, dat Achille- Lauro, eigenaar van de Italiaanse rede rij, destijds contact heeft gezocht met Wilton-Feijenoord voor de verbouwing van de WiHem Ruys, omdat men daar dit schip door en door kent. Doch Wilton- Feijenoord was niet erg geporteerd voor de opdracht, na de ervaringen, opgedaan met de verbouwing van het Engelse troe pentransportschip Oxfordshire. Het heet, dat de tijd voor de verbouwing gegeven to kort is om voor de werf rendabel te kunnen zijn. Ook over de Oranje is nog geen beslissing genomen. „Dit meisje beschikt oiver een zeer zwak normbesef, maar zij is niet de enige schuldige in deze zaak", zei de officier van justitie, mr. M. A. Hoek, „anderen hebben een even kwalijke rol in deze affaire gespeeld als zij zelf". De officier eiste een gevangenisstraf van 21 maan den teg ewhet jonge meisje en vorderde tegen de tweede verdachte in deze zaak. de 21-jarige fabrieksarbeider H. P. B uit Sdhiedam, dezelfde straf. „Dit infantiele knaapje, dat liever lui dan moe is en bij voorkeur meer, veel meer geld uitgeeft dan bij presteert, heeft evenveel schuld als Leni", zei mr. Hoek. De ongelofelijke maar ware historie be gon In het najaar van 1961. Leni, toen nog geen zestien jaar, ging van school af en trad nadat zij wat los werk had gedaan (helpen In een bejaardentehuis en derge lijke) In dienst van de pottery. Zij kreeg meteen zeer verantwoordelijk werk te doen: zij moest geld van de bank halen, de gehele loonadministratie bijhouden en de loonzakjes voor de werknemers klaar maken. De eerste maanden ging alles correct. Toen begon Lent (eind december-begin januari 1962) met haar malversaties. De wekelijkse loonstafen verhoogde zij met enkele honderden guldens, kreeg hier voor een fiat van de directie en een cheque, inde deze, maakte de loonzakjes gereed, waarbij zij ieder het zijne gunde en. hield het teveel zelf. Dat hield Leni vol tot maart 1964. Toen liep zij pas tegen de lamp. In die twee jaar van knoeierijen werd zij geen enkele keer gecontroleerd. De directie nam 'geen steekproeven, de accountant liet haar angstvallig met rust Toen Leni in verwachting raakte van een zeventienjarig vriendje en Ibaar werk door een van de directeuren werd over genomen, kwam men pas achter de frau de. Het bleek dat de loonstaat ineens veel lager was dan m ende afgelopen ja ren was gewend en toen men (eindelijk) de neus i nde boeken stak, bleek er on geveer 39.000 igulden zoek. Leni (een forsgebouwd meisje, 'het type van een aantrekkelijke tiener) vertelde de president, dat van het verduisterde geld liefst 25.000 gulden naar ïlip B. was gegaan. Flip, de zoon van een. der direc teuren had in december '61 verkering met Leni gekregen, Hij vertelde het meis je al spoedig, dat hij „dik in de schulden" zat en of zij geen geld voor hem had. Leni, die een weekloontje van veertig gulden verdiende, zei „Nee','. De zoon van de baas wist dat Lent met veel geld om ging. Hjj suggereerde haar de knoeierijen. Lent zei weer „nee", maar angst voor het uitraken van de verkering bracht haar toch tot de oneerlijkheden. In mei 1962 raakte de verkering toch uit. Leni ging echter door Flip van geld te voorzien. Zij betaalde meermalen open staande caférekeningen. „Ik voelde me bedreigd", zei zij tegen de president,Flip zei tegen me: ik moet geld hebben, anders haal je de zondag niet". „Nou moet u toch niet alle schuld op Flip gooien", zei mr. Schipper scherp, „u wist niet van ophouden en iedereen, niet alleen Flip profiteerde van u. U wist het er zelf ook fijn van te nemen." De president somde op: Leni had een kappersrekening van 2200 gulden, maakte een vliegreis je van vijfhonderd gulden naar Schotland om haar (latere) verloof de „even" te ontmoeten, spendeerde vijf honderd gulden aan bioscoopbezoek, kocht radio's, een fiets, pickups, band- (Van onze rechtbankverslaggever) recorders en maakte „uitjes" naar Ant werpen en Duitsland (veertien dagen voor achthonderd gulden). Haar latere vriend, de zeventienjarige Jaap van W., en zijn gehele familie vierde vrolijk met Leni het feest van haar plot selinge rijkdom. Kosten van cafébezoek en feestjes: 3500 gulden. „Ik heb nog niet meegemaakt, dat een zo jong meisje zo'n groot bedrag stal", zei de officier. Links en rechts betaalde zij rekeningen van anderen. Zij moet niet hebben beseft da ter zoveel geld uit haar vingers vloeide." De officier wees er nogmaals op dat het meisje niet de emga (morele) schul dige in deze zaak was. Hij maakte de directie van de potterij, de accountant en Leni's pleegouders ernstige verwijten, om dat zij allen het meisje de vrije teugel hadden gelaten. Of Flip werkelijk de kwade genius was, betwijfelde de officier. „Geld aan gepakt heeft hij. maar heeft Leni zijn gunsten willen kopen of wilde zij al leen maar de royale figuur uithangen?" „Vóór haar rijke leventje heeft dit meisje alleen maar angst en onzekerheid gekend", zei Leni's raadsman, mr. Ch. VV. ie Rütte, „zij is de dochter van een on gehuwde moeder, kwam bijpleegouders en langzamerhand moet zij zich bewust zijn geworden van haar 'afkomst. Het moet voor haar een schok hebben be tekend. Zij heeft haar hele leven vergeefs aansluiting met de mensen gezocht. Geen wonder dat dit meisje, gevleid door de attenties van de zoon van de haas, voor Flip B. door de knieën ging." Mr. Le Rütte sloot zich aan bij de verwijten van de officier aan het adres van de directie van „De Anjer", „Bijna strafbaar" noemde de advokaat het schrikbarend slechte bedrijfsbeleid en het grote gebrek aan mensenkennis. „Anderhalf jaar geen controle op de loonadministratie en toen de zaak uit kwam volhouden tegen de politie dat verduisteringen niet mogelijk waren vanwege de strenge controle." Mr. Le Rütte wees er voorts op dat aan Leni's onzekerheid nog steeds geen einde was gekomen. Zij had een kind van Jaap van w. Het aanstaande huwelijk met de ze jeugdige knaap was echter op losse schroeven komen te staan, omdat de ou ders van Jaap niets voor een bruiloft voelden. i Flip B. hield zich voor de rechtbank van de domme. Hij had, volgens zijn zeg gen siechts vijf- of zesduizend gulden van Leni aangepakt en dat was alleen in de periode van hun verkering geweest. Waar het geld vandaan kwam, wist hij niet. „Kom, kom", zei de president, ,bij de politie en de rechter-commissaris hebt u volledig schuld bekend. U leefde net als Leni in een roes, kocht een auto, smeet in café's met geld, kocht een electriseh treinstel voor duizend gulden. Waar zou dat geld vandaan zijn gekomen, anders dan van Leni?" Toch twijfelde Flip's raadsvrouwe, me vrouw mr. I. H. van Romondt, aan zijn schuld. Er waren teveel onopgehelderde kanten aan deze zaak. Zij vroeg zich af of er niet meer. niet nader genoemde, mensen van Leni hadden geprofiteerd. Van het verduisterde geld was twintig duizend gulden finaal verdwenen. Waar was het gebleven? .,En Jaap's familie hield ook van ontvangen. Dat moet ook niet worden verwaarloosd.„De raadsvrouwe achtte Flip te onintelligent voor het bedenken van de knoeierijen. „Een jongen, die met moeite vijf klassen van de lagere school heeft doorlopen en zijn eigen loonstrookje niet eens kan ontcijferen. En die bedreiging? Eet u het forse meisje eens naast mijn kleine cliënt De advokate con cludeerde tot vrijspraak. Uitspraak in beide zaken op 8 sep tember. Het gemeentebestuur van het Limburg se dorp Nieuwstadt wil argeloze auto mobilisten behoeden voor „de autovai", die de Duitse douane heeft opgesteld. Het Alg, Dagblad meldde, dat bjj Nieuwstadt van de drie grensovergangen er slechts één de officiële is. Bjj de andere twee zijn geen douaneposten en wie daar Duitsland binnenrijdt, loopt het risico op Duits territoir een douane-patrouille te ontmoeten, die niet alleen een boete op legt, maar bovendien de betaling van invoerrechten voor de auto eist. Die invoerrechten zijn niet mals, nl. 22 tot 30 pet van de nieuwwaarde van de wagen. Het gemeentebestuur laat nu bij de twee wegen, borden plaatsen met het opschrift „West-Duitsland, geen grens overgang". Ook bij andere Limburgse toegangs wegen naar Duits gebied heeft de Duitse douane de „val" openstaan en dr. Ch. van Rooy, commissaris der Koningin in Lim burg, heeft de provinciale waterstaat ver zocht te onderzoeken welke wegen nog meer als niet-officiële grensovergang worden gebruikt en die met waarschu wingsborden te doen merken. Een enorme brand heeft gistermid dag in enkele uren tijds een fabriek van stalen meubels van de firma Rutten te Beesel volkomen in as gelegd. Niet al leen het hele fabrieksgebouw (van on geveer 30 x 70 meter groot), doch ook alle kostbare machines, voorraden en het kantoor met gehele inventaris gin gen verloren. Het bedrijf is tegen brand verzekerd; de schade beloopt on geveer 200.000. (Van een onzer verslaggevers) T\AT de heer W. H. Erwig, wonen- de in Rotterdam, bij het Schie- dams-Rotterdamse bedrijf Schmitt's Anker- en Kettingfabriek een gewaar deerde kracht is, bleek maandagmid dag wel in het kantoor van het be drijf aan de Jan van Riebeeckweg De Brauwstraat aan de Schiedamse Schie. Direkteur F. H. Schmitt sprak het eerst van deze waardering. Hij overhandigde de heer Erwig, die veertig jaar in dienst is bij de anker en kettingfabriek, de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. De heer Schmitt herinnerde eraan dat hij door omstandigheden heel vroeg aan de leiding kwam van dit bedrijf en dat ook hij bijna veertig jaar bij dit be drijf is. Hij heeft de heer Erwig goed leren kermen. Met bewondering sprak hij over de werkkracht van de heer Erwig, die van smidsjongen tot bedrijfsleider op groeide. Nu is hij in de havens een geziene figuur. De heer Erwig is voor Schmitt de specialist in de buiten dienst, die precies weet welke kettin gen in welke situaties geleverd moe ten worden. De heer Schmitt schonk namens het bedrijf een gouden hor loge met inscriptie. Namens het personeel sprak de be drijfsleider P. van Amen van de pret tige samenwerking. Ook hij heeft col lega Erwig leren kennen als een expert TVfET ALS VORIG jaar na de vakan- tie zijn er ook nu Duitse bedrij ven, die in Rotterdam Nederlandse (Van een onzer verslaggevers) Op bet kantoor van de Provinciale Waterstaat is aanbesteed de bouw van een nieuwe veerpont, die dienst moet gaan doen op bet veer Maassluis-Ro zenburg- Verwacht wordt dat het vaartuig "volgend voorjaar op dit veer kan worden ingezet. Drie scheepsbou wers hebben ingeschreven en dezer dagen zal de gunning worden gehou- den; De nieuwe pont, die de naam Mr. Schilthuis (genoemd naar een bekend oud-lid van Gedeputeerde Staten) zal de verouderde Hoofdingenieur Van Eizelin- gen gaan vervangen. iDt laatste schip zal dan als reserve worden gebruikt Het veer zal dus in toekomst worden geva ren door de Hoorn en de nog te bouwen pont. Evenals de Hoorn zal de Mr. Schilt huis een vaartuig met koplading wor den. Xn grote lijnen is het van hetzelfde type als de Hoorn alleen met dit ver schil dat het tien meter langer is. metaalarbeiders proberen te werven. Deze bedrijven is het bekend, dat veie Nederlanders hun vakantie in Duits land doorbrengen .„Lokmannen" van deze bedrijven hebben een aantal de zer vakantiegangers opgezocht en hun gewezen op de grote voordelen en het hoge loon dat het werk in Duitsland heeft te bieden. Aansluitend op deze ,.lokmannen"-ae- tie heeft een scheepswerf te Embden on langs te Rotterdam een voorlichtingsbij eenkomst belegd. De Duitsers menen kennelijk, dat, nu de toestand in de Nederlandse scheepsbouw niet zo heel rooskleurig is, er waarschijnlijk wel ge gadigden zullen zijn, die wel wat zullen voelen voor een baan in de Duitse scheepsbouw. Voor zover wij konden nagaan, is het succes van deze Duitse werving in Rot terdam niet groot. Van de zijde van het Rotterdamse GA.B. werd zij een „storm in een glas water" genoemd. Het G.A.B. heeft niet de overtuiging dat de Rotter damse metaalbewerkers hard naar de Duitse werven zullen lopen. Er is naar aanleiding van de te Rotterdam gehou den wervingsbijeenkomst slechts één ont- slaggeval bij de G.A.B. aangemeld en dit geval betrof bovendien geen Nederlander maar een Hongaar, die in Embden zijn geluk wilde beproeven. Van de zijde van de afdeling Rotter dam van de bij het C.N.V. aangesloten Christelijke metaalbedrijfsbond werd ons medegedeeld, dat deze bond niet is verontrust. Nederlanders, die in het ver leden in Duitsland hebben gewerkt, heb ben ondanks de geboden hoge lonen daar geen al te prettige ervaringen op gedaan. Terecht is de Nederlandse ar beider bijzonder voorzichtig en een aan bieding moet niet alleen bijzonder ver lokkend maar ook „waterdicht" zijn, wil hij serieus er over gaan denken er op in te gaan. „De actie na de vakantie van verleden jaar is immers ook dóódgelopen", aldus een bestuurslid. ''Sfi In de oostelijke ingang van de Konings haven te Rotterdam is het motorbinnen schip St. Joseph 1996 op de Nieuwe Maas in aanvaring gekomen met het sleepschip Molenaar 1606 ton ge trokken door de sleepboot Cornelia. De St. Joseph was juist de bruggen gepasserd en voer voor de vloedstroom de rivier op. De Molenaar lag bij het Antwerpsehoofd te wachten om als het vaarwater vrij kwam door de bruggen te gaan. Door een misverstand tussen beide schippers voeren de schepen bij het naar bakboord uitwijken van de St. Josph op elkaar. Van de twee schepen werd de voorsteven ernstig beschadigd. Die ochter d was op de Niuwe Maas ter hoogte van dë Parkhaven het met smeerolie geladen olietankschip Rovi 1 60 ton in aanvaring gekomen met de baggerbak H-N.B. 1430, gesleept door de sleepboot St. Antoine. De sleep kwam uit de richting van de Waalhaven en wilde over bakboord de Parkhaven indraaien. De Rovi 1 voer langs de noordelijke wal van de Maas bruggen in de richting van de Botlek, De baggerbak kwam met het stuur boord-voorschip tegen de voorsteven van de Rovi 1. Van de Rovi 1 is de voor steven ontzet en verbogen, een brand stoftank in het ruim is verschoven en verscheurd. De baggerbak kreeg aan het stuurboord-voorschip een deuk van on geveer veertig centimeter en daarin een schur. e Bij beide aanvaringen waren er geen persoonlijke ongelukken. (Vervolg van pagina 1) Vanochtend is men begonnen met pogingen om het gezonken jachtje te lichten. Op de plek waar het jacht is gezon ken in de vaargeul in ongeveer 4,5 meter diep water is een boei ge legd. Er wordt gewacht op de aankomst van een drijvende bok en een of meer duikers. De verdronken heer Toetenel was vol gens mensen die hem kenden een uit stekend zwemmer. Volgens de geredde zoon heeft zijn vader het 9-jarig zoontje vastgehouden. Vermoed wordt dat het gezin op de 21-jarige zoon na bij de schok gewond is geraakt en het bewustzijn heeft verloren. Mevrouw Toetenel. die ook bewusteloos was geraakt, is gered door de zoon. Vanmorgen is op de plek van het drama een reconstructie gehou den waarbij de plaats van het jacht was ingenomen door een politïeboot. Bij de aanvaring is het bovenstuk van het jacht aan het vrachtschip blijven han gen. Het onderstuk is direct gezonken. Een korte maar felle brand heeft van morgen vroeg het interieur van bet café Marian aan de Veerlaan in Rotterdam Katendrecht in de as gelegd. De eigenaar van het café, de heer M. J- Bijl, had omstreeks half twee de zaak gesloten en was met een van zijn laatste klanien_ nog wat gaan eten in de buurt, Tien minuten later brandde het café ge heel uit. De omliggende huizen kregen, De rechtbank in Rotterdam veroor deelde de 23-jarige C. van G. tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden, voorwaardelijk. De rechtbank achtte het voortgezet misdrijf van po ging tot zware mishandeling van de vrouw van de verdachte bewezen. De officier van justitie had drie jaar geëist voor poging tot doodslag, maar daarvoor achtte de rechtbank het be wijs niet voldoende. Van G. had zijn zestienjarige echtgenote in een jaloerse bui de keel dichtgedrukt en haar af geranseld. De politie van de Belgische grensplaats Hamont heeft een onderzoek ingesteld naar de schutter, die het afgelopen week einde met een karabijn het vuur opende op een auto. De wagen werd door twee kogels getroffen. De Belgische bestuur der bleef ongedeerd. De schoten zouden yolgens getuigen zijn gelost door een man in het uniform van de Nederlandse dou ane, die zich op Belgisch grondgebied bevond. De weg, waar de auto werd be schoten, loopt op 200 meter ten zuiden van de Belgisch-Nederlandse grens. Het ministerie van financiën stelt een onder zoek in naar dit incident. Op de Place de la Concorde in Parijs is vandaag de bevrijding van Parijs nu twintig jaar geleden, feestelijk herdacht. Ongeveer 200,000 mensen waren vanmor gen vroeg ai samengestroomd op dit be kende plein om getuige te zijn van een imposant vuurwerk. Bands van de Fran- se, Amerikaanse en Britse strijdkrachten zorgden voor de nodige dansmuziek, Pre- sident De Gaulle zou in de loop van de dag vanaf het balkon van het stadhuis ae menigte toespreken. behalve een paar gesprongen ruiten, wei nig schade. Om half vijf vanmorgen wa ren de blussingswerkzaamheden beëin digd. De brandweer, uitgerust met de eenheden 523. 522, de G8, de ladder 3 en de A9 bluste het vuur met drie lage- en one hogedrukstralen. Leiding van de werkzaamheden had de heer F. Baart en vervolgens de heer J. Evert. De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De scha de, de heer Bijl was tegen brand verze kerd, is niet te schatten. Tussen 15 en 20 oktober hopen zij hun hoogste doel bereikt te hebben. Daarna zullen zij een trektocht maken langs op 4000 tot 5000 meter hoogte gelegen dorp jes, de hoogst gelegen permanent be woonde dorpen ter wereld. Voor Kerst hopen zij dan weer thuis te zijn. Een jaar lang zijn de deelnemers be zig geweest met de voorbereidingen voor de monster-tocht. In totaal werd voor de onderneming 150.000 bijeenge bracht, deels door particuliere giften, deels door subsidies van het Prins Bern* hardfonds, Kon. Nederlandse AXpenvere- mgmgen, O. K. en W„ Molengraaf fonds en een aantal industrieën. De vier van wie Jan Boon zich al in Nepal bevindt, hebben goede hoop de ex peditie tot een goed einde te brengen. We zullen ontberingen lijden, dat weten we, maar daar komen we wel over heen, zeggen ze lakoniek. die voor vele scheepsofficieren en voor instanties in het Waterweggebied de goede raadsman is. 1 Bovendien blijkt uit zijn reizen naar het buitenland en in die herhaalde bui- tenlandse contacten dat de heer Erwig een voortreffelijk trait d'union is tussen bedrijf en scheepvaart. Hij spreekt uit- stekend zijn talen en hij kent het specia listische vak van ankers en kettingen als geen ander. Vandaar dat hij de wee weet in de havens. Ook de heer Van Amen bood een ge- schenk aan. Daarna kwamen op de ta- fel een scheerapparaat, en meer ge schenken van allerlei relaties uit de scheepvaartwereld, die in de loop van de namiddag de receptie bezochten. De 65-jarige portier N. P. Stuifber gen uit Delft is dinsdagmorgen in de Ursulakliniek in Wassenaar overleden aan de gevolgen van een aanrijding. De portier reed donderdag op de" Delftselaan in Den Haag op zijn fiets onder invloed van sterke drank tegen de laadbak van een vrachtauto. Met een hoofdwond werd hij in het zieken huis Zuidwal opgenomen. Na behan deld te zijn werd hij ter ontnuchte ring in een politiebureau opgesloten. 's Nachts werd de man niet wakker en bleek hij bewusteloos te zijn. De G.G.D. bracht hem opnieuw naar de Zuidwal waar wérd geconstateerd dat de portier een hersenbloeding had Operatief ingrijpen werd nodig ge oordeeld, wat in de Ursulakliniek gebeurde. Op initiatief van de Amerikaanse transportarbeidersbond, de T.W.U., heb ben elfhonderd van de Pan American Airways op het Newyorkse Kennedy- vhegveld het werk neergelegd. De vak bond heeft voorts 2.500 leden aan Ame- rika's westkust en op Hawaii tot staking opgeroepen. De 2.700 leden, werkzaam op de raketlaneeringsterreinen bij Kaap Kennedy, zuilen naar de T.W.U. mee deelde, niet aan de staking deelnemen. De bij de staking betrokken personeels leden zijn mensen van de onderhoud- dienisten, grondpersoneel en bediendend personeel aan boord van de vliegtuigen. De bond eist een loonsverhoging van vijf. tien procent, kortere werktijden en nog andere voorzieningen. Sedert de val van Diem hebben zich m Zuid-Vietnam achterenvolgens de vol gende ontwikkelingen voorgedaan. Op 1 november van het vorige jaar greep een militaire junta onder leiding van staf chef Doeong van Minh naar de macht. Na. hevige gevechten werden president Diem en zijn broer go Dinh hoe ver moord. Honderden boeddhisten en stu denten die door het r.k, bewind - van de president waren gevangen gezeet, werden vrijgelaten. a de reorganisatie van de regering en ae legerleiding op 6 januari schoof op 30 janun generaal Khan, de bevelhebber van het eerste legerkorps, generaal Van Minh opzij. Hij nam de leiding van de devolutionaire raad op zich en liet de vier voornaamste generaals van dit or gaan in hechtenis nemen. Generaal Van Minh aanvaardde de post van „raadge ver" van de nieuwe junta en de rege ring onder Ngoejen Ngoc Tho trad af. Op 8 februari kwam er een nieuw kabi net waarvan generaal Khan als premier optrad. Generaal Van Minh werd staats hoofd. Een maand later maakte generaal Khan een actieprogram bekend dat in een jaar zou worden gerealiseerd. Hij kon digde aan dat de strijd tegen de commu nisten zou worden voortgezet en dat elke poging tot neutralisering van Zuid-Viet nam zou worden verijdeld. Op 22 maart kozen de 54 leden van de militaire raad een bestuur van zes leden onder leiding van generaal Khan. Deze verving op 5 april Ma Thoec Ky als minister van bin nenlandse zaken door generaal Lam van Phat. Op 17 augustus werd generaal Knan staatshoofd met vérstrekkende be voegdheden voor een reorganisatie van het bewind. Doeong van Minh bleef in de regering met de titel „adviseur". Voor het verzet van de zijde van studenten en boeddhisten heeft president Khan nu moeten wijken. Bij een autobotsing op rijksweg 4 in Oegstgeest zijn gisteravond een in woner van Den Haag en een van Zoe- termeer om het leven gekomen. Een door de 39-jarige drukkerij directeur A. J. W. Welters uit Den Haag bestuurde personenauto schoot, doordat yolgens de politie de bestuurder bij een inhaalmanoeuvre vermoedelijk de macht 0V-eL et stuur heeft verloren, door de middenberm en kwam op de andere rij baan in botsing met een personenauto, bestuurd door de 34-jarige snackbar- exploitant L. A. A, van Schoten uit Zoe- termeer. De heer Welters overleed ter plaatse, de heer Van Schoten op weg naar het ziekenhuis. Beide auto's wer den vernield. De veetienjarige scholier Frederik Fh. G. Holland uit de Sandeiingstraat en de tienjarige Harry Steenhoven uit de Hein- lantstraat zijn maandagmiddag op de Beijerlandselaan in Rotterdam, tijdens het plotseiin oversteken op een zebra, tegen een tramwagen van lijn 3 gelopen. Met hoofdwonden zijn de jongens naar het Zuiderziekenhuis gebracht De tram had ongeveer twintig minuten vertraging De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft gisterochtend tegen de 54-jarige kantoorbediende G S, uit de hoofdstad wegens diefstal van een groot aantal verfkwasten ter waar de van naar schatting 10.000 gulden ten nadele van de N.V. Werkspoor, acht maanden gevangenisstraf met aftrek geëist Verdachte, die het hem ten las- te gelegde toegaf en nog nooit met de justitie in aanraking is geweest, was reeds 21 jaar in dienst bij Werkspoor Hij had daar administratief werk en kon gemakkelijk bij de sleutels komen van de kasten, waarin de verfkwasten werden bewaard. De kwasten verkocht hij door aan een schilder. Voor de ruim 5000 stuks, die hij in de loop der jaren wegnam, had hij tussen de 3 a 4Ö00 plden ontvangen. De president vond f®t een trieste geschiedenis, gezien de leeftijd van verdachte, die op staande voet was ontslagen en wel niet meer gauw een andere werkkring zou kun nen krijgen. Huiselijke omstandighe den zouden hem tot deze diefstallen hebben gebracht: een vrouw die het voor haar huwelijk financieel aanzien lijk beter had en een zekere luxe was gewend. De president van de rechtbank te Am sterdam mr. U. W. H. Stheeman heeft vanochtend geweigerd het ontslag op staande voet dat de cabaretier Wim Sonneveld zijn drummer J. F. Korze- lius verleende, nietig te verklaren. Namens de drummer had mr. W. van Rompu in kort geding geëist dat de ar beidsovereenkomst tot eind 1964 zal wor den hersteld of dat zijn cliënt althans schadeloos zal worden gesteld. De president weigerde deze voorzie ning op grond van de getuigenverkla ringen dte door de advocaat van Sonne veld mr. K. Leoni werden overgelegd. Uit deze verklaringen bleek dat de drummer herhaaldelijk was gewaar schuwd in verband met zijn onbehoor lijk gedrag op het toneel en zijn onvol doende muzikale prestaties. De eisende partij werd veroordeeld in de kosten van het geding ad 225. B(i een ontpdoffing in de Mexicaanse plaats Atlatlafiuaea zijn gisteren zeker 42 mensen om het leven gekomen. De explosie deed zich voor in een grote sta pel vuurwerk, die dicht bij enkele tanks met brandbaar gas was gelegen. Het aan tal gewonden wordt voorlopig geschat op 33. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend aangezien de politie en de brandweer nog steeds zoeken onder het puin. (Van een onzer verslaggevers) De directeur van_ Martins Air Char ter, de heer J. M, „Schroder, is gister middag ernstig -gewond-bij een-auto- ongeluk bij PuttenrOok -zijn chef-vlie- ger H, Fransen liep verwondingen op. Beiden zijn zij opgenomen in een zie kenhuis m Ermelo. - - - Het ongeluk gebeurde 'op'de Rijksweg ■1 (oen de heer Schroder moest uitwijken voor*' een auto, die de weg overstaken daarop plotseling bleef stilstaan. Door de plotselinge manoeuvre botst de auto van de heer Schroder daarna tegen een vrachtwagen, die uit tegengestelde richting kwam. (Van een onzer verslaggevers) T1 huifde SRmterdfmKIil,DEREN U* het PavU5oen »De Ark" In het Zuiderzieken- royaal gebaarhei dertig personeelsleden van het korps hebben alterhun toanciëte S?Snt?e biteS fvVen -, mcle5en uitgenodigd voor deze vlucht, die tegen een gereduceerd £nJemaE,kt zal ,worden door een Dakota van een chartemaatschaDPii en over de Deltawerken zal gaan. Behalve de gasten van de brandnweer zullen ook elf mJftie„elSterSanteea dokter de vliegtocht. die in verband met de gezontoeids- toestand van de kinderen ongeveer een half uur zal duren, meemaken Na afloop Jtraüe'terien de kindelen en hun begeleiders' ™mndwe«demo°n-

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2