Parktoernooi vlot van start gegaan ornien Mooie bomen en struiken ontworteld Ondanks de vele regen Vijver van Vijfsluizen i onder veen Vmtk OüCmS naai* li. Kettingbotsing één gewonde Matroos reed bromfiets.., Frontale botsing in bocht: vier gewonden Toen grienden nog het grensgebied bepaalden (7) A. DEN DRAAK pE ROTTERDAMMER VRIJDAG 11 SEPTEMBER W* Grondverzakkingen Want morge houden wij eer» ongekende verkoop van aller liefste taillejurkjes, van een- prima kwaliteit winterstof, keu rig afgewerkt, met leuk wie piqué kraagje. Schattige modelletjes In vlotte ruiten, en voor een bijzonder lage prijs. F\E BOUW voor een deel van „het stadhuis" in Schiedam is begonnen, maar er is geen reden voor de Schiedammers om verheugd te zijn, want het betreft ditmaal de bouw van een nood gebouw. Spannend Flesjes limonade uit kantine gestolen de»drab luidiicrbciMuüiM BIJ zijn zwerven langs Schie dams grens leidt onze abonnee, de verzamelaar van kaarten van Schiedam, de heer C. Groeneweg, ons ditmaal de Groenelaan in. We komen dan ook op het Wilhelminaplein, dat tegenwoordig allure heeft om dat de winkeliersvereniging Schiedam-Zuid zorg droeg dat er een modern speelplein met speelwerktuigen kwam. Waterbericht afgepaste overgordijn®» compl®et met plooiband EXCELLENT Morgenvroeg on 9 uur begint de verkoop van deze handweef- afgepaste overgordijnen, 120 cm breed en 225 cm lang, WK per stuk voor Mï* Diamanten bruiloft Bij de grondwerkzaamheden die voor de aanleg van de Zoomseweg lussen het Schiedamse volkstuinen- complex en het sportpark De Vijf sluizen te Vlaardingen. worden uit gevoerd, zijn donderdagmorgen ern stige verzakkingen opgetreden, waar door de veenlaag, die zich tien meter onder de zandoppervlakte bevindt, zich omhoog werkte. De grondver schuiving was van dien aard dat de vijver van het Shell sportpark ge deeltelijk onder de veenmassa werd bedolven. Het gebeurde kwam overigens niet geheel onverwacht, want een soort- gelijke verschuiving had zich al eerder voorgedaan in de omgeving van het park 't Niemveland. Het verschijnsel treedt trouwens meer op bij soortgelijke grote werken. De rijkswaterstaat in wiens op- dracht de N.V. Aannemings Bedrijf Oosterwijk het werk uitvoert, had dan ook uit voorzorgsmaatregel reeds een deel van de vijver van de Shell gehuurd met het doel daarlangs een steunberm aan te brengen om i de uitwerking van een grondverzet- ting te voorkomen. Die steunberm i is nu niet meer nodig. De politie heeft het fietspad, dat langs het sportpark loopt, afgezet en zich verder beperkt tot het treffen van veiligheidsmaatregelen. Ais U zondag met gerechtvaar digde moedertrots met Uw dochtertje wilt gaan wandelen, kom dan morgen nur oma Kleuterafdelin» beneden. bleek de tegenstand van laatstgenoemden echter t» zijn gebroken (6—2). Het herenenkelspel veteranen leverde al twee halve finalisten op: C. Ponsen die fa de tweede ronde Van Elswijk met 8—3, 8—0 versloeg en de tweede favoriet J. v. d. Griend, dia J, Dijk met duidelijke cijfers terugwees (6—1, 6—3). In het herendubbel veteranen veroverden De Vos/Euseler zich al een plaatsje bij de laatste vier door een zege fa de tweede ronde (8—2, 6—1) o» Peiger/Mak, Niessink/EIswijk en Ponsen/ van Dort wonnen hun eerste partij gemak. Kelpk en kwamen dus fa de kwartfinales. Het enige paar dat zich al voor de ha2ve finales klasseerde fa het geraengddubbel ls N. Oprel/D. Forehead. In de D-klasso zijn reeds vele partijen afgewerkt. Bij de dames plaatsten favoriete A. Rietveld, C. Ponsen, R. Braeckman en M. v. d. Heuvel al voor de halve finales; de laatste door overwinningen op E» Basilars (36, 60, 62) en op C. Luetics, fa welke laatste partij zij belangrijk minder tegen stand ondervond. Bij de heren was de meest opmerke lijke uitslag dus de nederlaag, die finalist G. Streng van het vorige jaar leed tegen veteraan R. Niessink: de vergelijking van uithoudingsvermogen leek hier uit te val. len in het voordeel van de oudere (97, 2—6, 4—6). p. van Geem leed ook hier een verrassende nederlaag: met 5—7. 8— 4, 6—2 bleek J. Meuldljk dé meer tak- tische speler. G. de Boer en T. v. d. Bos rijn hier al zeker van een kwartfinaleplaats door overwinningen op J. Rietveld en VS. Haak. Het zou een ieder liever zijn geweest als eindelijk met het bouwwerk op de plaats van de Rijks-HBS zou kunnen worde» begonnen. Nu moet de gemeente Schiedam no de wegens ruimtegebrek een noodge bouw laten zetten op de plaats van het oude belastingebouwtje aan het Oude Kerkhof, dat overigens ook een nood gebouw was. Dat belastingkantoortje is inmiddels weggebroken. De .gemeentelijke belas tingen hebben een plaats gekregen bij de afdeling militaire zaken e.d. op de hoek Nieuwstraat-Oude Kerkhof, In zeer korte tijd is het bouwterreii voor de gebouwenreeks voor Kabinet. Algemene, Juridische en Interne Zaken gezet in de tuin van de gemeentese cretarie achter de Nieuwstraat, met als ingang Oude Kerkhof. Vrachtwa gens vervoeren via het Oude Kerkhof het materiaal. Een dragline heeft in de tuin mooie bomen en struiken ontworteld en daar na het terrein geëgaliseerd. Dezer dagen worden tegels .gelegd en worden de be- (Van een onzer verslaggevers) tonnen funderingselementen voor het noodgebouw geplaatst. Dan kan het geheel in korte tijd ge- gereed gekomen. Deze afdelingen hui- monteerd worden, zen nu in het. te kleine stadhuis aan de Grote Markt. TT" Tb j i ,?e,.?u.1;Een spoedig verhuizen naar de J\6CS JjEK KTCC2f lokaliteiten, die nu overeind worden Het damesdubbel gaf een bijzonder span nende partij van Dort/Ponsen—Wessel/de Ridder te zien, waarin eerstgenoemden uit eindelijk met e—2, 3—'6—3 wonnen. De als eerste geplaatsten Zwanenburg/Rietveld had den met Van Dort/Schuddebeurs nauwelijks moeite (62, 6—2). De enige opmerkelijke uitslag in het herendubbel D was die van de partij v. d. Griend/de Ridder tegen H. de Ruiter/J. Martens t met 7—5, 6—3 Ibehaalden eerstgenoeraden een niet helemaal verwachte zege. v - f Het gemengddubbel D tenslotte leverde al* Iereerst een niet in de lijn-liggende uitslag op in de partij Schuddebeurs/Bokx—v. Bo~ degom/van Ettenhet waren: de laatsien die met 4—6, 61» 64 zegevierden. Sneep/Sneep tegen Couvee/Cbuvee; beiden combinaties van veteraan-heren met jeugdige damespartners» werd een zege voor Couvee met dochterz 75, 6—3. Luchies/Niessink behaalden een marathon-zege op Ver hoeve/Dijk: 6—4. 36, 6—4 werd de uitslag. Dat hier ook o.a. Van Dort/Haak. en Mulder/Ooyen een ronde verder kwamen, lag in de Hin der verwach ting. J Ter hoogte van Wilton-Fijenoord óp de Vlaardingerdijfc in Schiedam kwa men. donderdagavond om half zes drie auto's met elkaar in botsing toen een bestelvolkswagen, bestuurd door T. H. uit Utrecht en een daarachter rijdende vrachtauto met bestuurder J. v. d. D. uit Zeist, stopten. De daarachter komende personen auto, bestuurd door de Vlaardinger A. H. V., kon niet tijdig stoppen, waardoor alle drie auto's tegen elkaar aan wer. den geduwd. De bestelauto werd licht en de andere twee auto's zwaar be schadigd. Eén inzittende van de vrachtauto klaagde over rugklachten. Hij is naar de Dr. Noletstichting in Schiedam ver voerd. faetvk dofi (Van een enzer verslaggevers) Ingebroken is in de kantine van de hockeyclub Asvion in het sportpark Thurlede in Schiedam. Met een scherp voorwerp is de deurstijl verwijderd; een kast is opengemaakt, enige flesjes limonade zijn ontvreemd. Op de Schledamsedijk ter hoogte van Plein 1940 te Vlaardingen ontstond don derdagmiddag een frontale botsing tus sen twee personenauto's, waarbij vier mensen letsel opliepen. De 46-jarige mo lenaar G. K. uit Schiedam reed met zijn 8-jarige zoon Leen en zijn 34-jarige echtgenote op de voorbank van zijn personenauto in de richting Schiedam. Vanuit de richting Schiedam reed de 28-jarige elektrotechnicus J. de W., wonende in Neuenhof (Zwitserland), in een personenauto. Bij het nemen van de bocht in de Schiedamsedijk werd K. afgeleid en reed rechtuit waardoor hij 'bijna frontaal in botsing kwam met zijn tegenligger. K. kreeg schaafwonden aan zijn neus. Het jongetje en de echtgenote van K. liepen snijwonden aan het gelaat op. J. de W. kreeg eveneens snijwonden aan het gelaat en "een gekneusde linker arm. Alle gewonden zijn door de GGD naar het H oly-ziekenhuis vervoerd. Beide auto's werden zwaar beschaidgd. Op de Floris de Vijfde laan - hoek Dirk de Derdelaan te Vlaardingen reed donderdagmorgen de 23-jarïge electri- cien D. v. d. B. met zijn personenauto tegen een lantaarnpaal. De oorzaak van de aanrijding bleef onbekend. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De auto werd licht, de lantaarnpaal zwaar beschaïdgd. De laatste tijd is het Wilhelmina- plein ook een rijschool rijk. In de stallen van Van Geyl staan fraaie paarden, die steeds meer de belang stelling van rijdsters en rijders trek ken. De tocht van de heer Groeneweg begint in het smalle deel van de Groe nelaan dat in wezen de laatste vijftig klanten stevig in. ,,Het was een klein, onooglijk 2aakje", vertelt de heer Groeneweg, om zijn opmerking te staven met een pracht ervaring: „In de etala ge van de barbier lagen pakjes BZK en dergelijke. Soms liepen er muizen tussen de pakjes tabak. Wel een verschil met tegenwoordig", constateert de heer Groeneweg. ER was in die straat de lompen handel van Giel Akkermans. „Lorre en bene" riep Gieltje vroeger. Tegenwoordig laat zijn schoonzoon A. Gille de bel klinken. Dichtbij het Wil helminaplein stond een stevige boer derij van Koos van Geyl. Zoon Dirk heeft er nu een verhuis- en transport bedrijf in gevestigd. In de stal staan overigens sedert enkele maanden weer paarden, zij het geen trek- maar rijpaarden. Door het smalle laantje reden vroe- Fransenstraat 23 Telefoon 6436 VLAARDINGEN Vrijdag 11 sept.: Gemiddeld keuken- zoutgehalte 510 milligram per liter. Verwachting voor morgen, 12 sept: Gemiddeld keukenzoutgehalte 500 milli gram per liter. sr. (die zo'n goede toelichting op het artikel over de Buitenhaven gaf) sa men met zijn schoonvader de vaten voor het gedistilleerd en de haring visserij zal hebben gemaakt. Schoon vader Van Schijndel kende Van Ra vens namelijk goed. DE andere plaatjes van het Wilhelminaplein -— spreken voor zichzelf. Oude en. jon ge Schiedammers zullen ongetwij feld vergelijkingen trekken, met .vroeger. De jeugd van vroeger zong op dat plein e.o. „Hij heeft zijn jassie naar de lommerd gebroch..." Dat naar aanleiding van het feit dat er tussen Willem Brouwerstraat en Groenelaan op het plein een Lommerd stond. Explicateur Groe neweg weet de naam van de pand jesbaas niet. Wie wel? Het plaatje met de menigte jonge Schiedammers is uit 1900. De oude stadgenoten herkennen zich misschien nog weL Zijn er abonné's bij? Aehter Denkt U eens in, een stel over gordijnen, met plooiband voor de haken... pasklaar om zó op te hangen, voor nog géén acht gulden. „Onbestaanbaar",., denkt UI Morgen gaan wij ze verkopen,., een grote exportpartij afge paste overgordijnen, voor zo'n onmogelijk lage prijs. Compleet met plooiband voor de haken, 2,25 meter lang en 1.20 meter breed. Overgordijnen van moderne weefstof in linde, kleur op kleur effect, klaar om zó op te hangen, vastgestelde verkoopsprijs f 14.50 nu per gordijn voor nog géén vier gulden. _,-*i Je v?°r vleeswaren, het Weesje, genaamd en daarnaast woon de nog een schoenmaker, Vink, die altijd achter het raam zat te werken. Hij hamerde lustig op het leer en ge bruikte ook nog de pekdraad. Zater dagsavonds werd de gehele schoen makerij ontruimd en ingericht voor het beleven van de zondag. Het WSHiehnittapi ein was toen het centrum van een autonoom dorp, dat men toen nog de Gorzen,durfde noe men. maar dat au onder invloed van een modern streven het centrum van een stadswijk, Schiedam-ZuM, is ge worden. EEN heel mooi plaatje laat ia het midden van het plein het boom pje zien dat ter gelegenheid van de kroning van H.M, Koningin WEhel- miaa is geplant in 1898. Het hoge ge bouw er achter is de Uskelder, het jaar niet veel veranderd is. De Gor» ger de wagens met koemest van de zenaren hebben een bepaalde niet boerderijen naar de havenkant. Ze frisse uitdrukking voor dit smalle werden in de Westlanders gelost Het laantje. café dat nu bij het begin van het We reproduceren hierbij een histo- laantje staat, was er vroeger niet rische plaat. Te zien is het gebouw De Lekstraat was er aL Achter dé waar de loods, de politie ruimte had. telefoonpaal is het woonhuis, nu pak- Er achter ziet men de ingang van de huis, van de gebroeders Bos te zien. daar smalle Groenelaan. Het hogere gebouw erachter was de Over dat kleine straatje vertelt de kuiperij van Klein, nu pakhuis. In die heer Groeneweg een aardige anekdo- kuiperij maakte de schoonvader van te uit de goede oude tijd. Recht tc- onze excursieleider de heer J. van genover de kuiperij van Klein, links Schijndel, tonnen en vaten, van de nauwelijks zichtbare poort De heer Groeneweg vermoedt dat woonde een halve eeuw terug de kap- onze bejaarde abonné W. van Ravens rtN interview mei een minister is waarschijnlijk altijd wel leer zame stof. Ditmaal evenwel valt het vraaggesprek met Schiedamse maat- steven te meten. Het zal u niet ver wonderen dat de minister er dan excellent af komt. Die minister weet toch ook maar niet hoe die kunste naar heet, zou men kunnen zeggen. Inderdaad en het is een kunstenaar, Piet van Stuivenberg, die onlangs een opdracht kreeg voor de gemeente Rotterdam. Hij hakt voor Rotter dam in het marnier. In Schiedam weet men geloven wij evenwel nog geeneens dat deze Piet Pieteen Schiedammer is. Toch woont hij op de Rotterdamsedijk. de menigte ziet men de schoenmate, rij van J. Smid, waar later het huto- postkantoor kwam. Het groen, op de achtergrond bewijst dat de wiHem Brouwerstraat er oog niet was. Die straat zal overigens in de ko mende jaren een grondige verande ring ondergaan, omdat er een grote school zal worden gebouwd, omdat de omgeving zal worden aangepast bij de plannen voor de verhoging van de buitenwaterkering. Overigens toont de foto wel het huis van „Meester Brouwer", het hoofd van de school Dwarsstraat, gebouwd ln 1884 en vorig jaar afgebroken. Dat woonhuis is verdwenen. Op de hoek van dit straatje was had geen ramen, alleen een deur en een hijsbalk. Er werd dan ook ijs be waard en heel curieus werd dat ijs 's winters uit de sloten bij de weilan den aehter de Groenelaan gehaald. Dat ijs lag er in manden in Eet don ker. Naast de ijskelder was het café van Klink sr., nu in beheer bij jr. De ovalen schilden op het hekje rond de jubileumboom gaven de beeltenis van de Koningin weer. Veertig jaar later had het plein al een totaal ander aanzien, dat toont de laatste plaat, die vijfen twintig jaar geleden gemaakt is en die overigens ook een scherp con trast met het heden vormt. Gifn ttlef ichrlft. best, Dinsdag 15 september hoopt het bruidspaar A. Pijl en B. C. Hagendijk, wonende Nieuw Mathenesserstraat 76b te Schiedam, zijn diamanten bruiloft te vieren.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 1