Predikaiitentweeling maandag tachtig jaar tiegering zal te voeren beleid meer toelichten Geldt beroepsgeheim arts ook voor belastingdienst? geruchten Hoe nu verder met de pbo Oud-directeur over „Waarheen KLM?" Hollandse piloot gewond bij vliegongeluk Museumfonds in Zuid-HoUand ds. J. J. H. Pop k»"-* Traptrede breekt vrouw valt naar beneden In beroep bij gerechtshof Twee weken voor „dronken voeren" I /s. A. rr ron ph Ook ds- A- F- p-b,ee*z«n ei 0E ROTTERDAMMER ZATERDAG 3 OKTOBER 1964 Pagina 3 MrG. E. van Walsum F)E DUITSE WEEK is naar mijn mening in haar diepere betekenis geslaagd. Rotterdams burgemeester mr. G. E. van Walsum zei ons dit gisteren, zes dagen na het einde van wat vele Rotter dammers een „gewaagd ex periment" hebben genoemd, een periode, lang genoeg om afstand te kunnen nemen en Hch een oordeel te kunnen vormen. Ttvee richtingen De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen en diens staatssecretaris, drs. J. A. Bakker, hebben de vaste com missie van economische zaken toe gezegd in de verslaggeving over de toepassing van respectievelijk de Prijzenwet en de Wet op de econo mische mededinging in het, vervolg meer toelichting te' zullen geven op het gevoerde beleid. Beide be windslieden werd tijdens het op 1 juli van dit jaar met de com missie gevoerde mondeling over leg verweten, dat zij weinig of geen aandacht besteedden aan de achtergronden en de ontwikkeling van hun beleid. Advies aan S.E.R. Het gerechtshof te Arnhem be handelde gisteren in. hoger beroep het probleem of een arts op grond van zijn beroepsgeheim mag wei geren aan een controleur van de belastingen inzage te verlenen van oatiënlenkaarten. De oogarts J. K. P. uit Deventer had deze patiënten kaarten bij een belastingcontrole niet willen overleggen. De contro leur wilde niet volstaan met het controleren van de op de financiële gegevens van de kaarten berus tende boekhouding. Oud-directeur ïnr. L. H. Slotema&er van de KLM heeft een hoek vaa zün hand, getiteld „Waarheen KLMÏ", officieel geïntroduceerd. Het is een op houwend hoek geworden, waarin de schrijver, die 35 jaar bij de nationale luchtvaartmaatschappij in dienst is ge weest, onder meer een snelle toetreding tot de Air Union en in het algemeen een grotere samenwerking met andere lucht vaartmaatschappijen aanbeveelt. Over de hedendaagse luchtvaart merkt hij o.m. op, dat er alleen dan weer ren dabel zou kunnen worden gewerkt in dien het internationale luchtvervoer fors werd geliberaliseerd. De schrijver vindt dat de KLM veel te laat een nieuw type vliegtuig voor de middenafstand heeft besteld. Indien meer aandacht werd besteed aan de Europese behoeften en meer met zgn. luchtbussen zou worden gevlogen, zouden verliezen op Europese lijnen in winst kunnen wor den. omgezet, aldus mr. Slotemaker, die voorts het pleit voert voor het opheffen der vele beperkende bepalingen die de luchtvaartontwikkeling bemoeilijken. Aan mevrouw Plesman en aan de bi bliotheek van de KLM heeft mr. Slote maker een present-exemplaar van zijn boek aangeboden. De KLM zelf heeft cijfermateriaal verstrekt waar nodig was, zo deelde de schrijver nog mede. In een rede voor de buitenlandse persvereniging in ons land heeft de mi nister van sociale zaken,en volksgezond heid. dr. G. M. J. Veldkamp, onthuld dat de Sociaal-Economische Raad de zer dagen een advies heeft vastgesteld over de maximum dagloongrens in een aantal verzekeringen. De minister zei vernomen te hebben dat uit dat advies blijkt dat over de hoogte van de ma ximum dagloongrens en over de wijze waarop die grens moet worden aange past aan de veranderingen in de wel vaart, verschillend wordt gedacht. Bij de werkloosheidswet, de ziektewet en het aanhangig zijnde ontwerp van wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering wordt het verzekerde risico slechts gedekt tot een maximum dagloongrens. Minister Veldkamp ging tijdens zijn rede niet verder in op dit verdeelde SER-advies, maar wel merkte hij, op dat, op welke wijze de hoogte van de maximum dagloongrens ook wordt vast gesteld en op welke manier de eenmaal vastgestelde hoogte weer wordt aange past aan veranderingen in de inkomens ontwikkeling. in ons land boven de. dag loongrens er een deel is dat voor de verzekerde niet gedekt is. Willen de be langhebbenden toch een adequate voor ziening hebben, aldus de minister, dan zullen zij dat deel boven de dagloon grens door particuliere voorzieningen moeten dekken. De minister tekende daarbij aan dat dit op het stuk van het werkloosheids risico in ons land praktisch niet mogelijk is. Het is natuurlijk wel denkbaar dat hier aanvullende voorzieningen zijn van het georganiseerde bedrijfsleven. Zij be staan ook wel in een aantal gevallen. Zij bestaan eveneens voor de verplichte zie kengeldverzekering en zij zullen ook wel komen voor de toekomstige arbeidson geschiktheidsverzekering. (Van een onzer redacteuren) (Zoals bekend heeft mr. Van Walsum destijds het voorstel van het college om ten behoeve van de Duitse Week een bedrag van f tOO.000.- te voteren in de raad verdedigd). Het viel niet te verwachten, al dus de burgmeester, dat men hier in Rotterdam zou zeggen: Fijn. er komt een Duitse Week en dat vinden we zo geweldig, dat we er met ons allen aan gaan meedoen Maar ook niet, dat men zou zeg gen; We vinden die Duitse Week zo afschuwelijk, dat we haar gaan boycotten. Het moest er net tussen in liggen en zo gezien is het re sultaat hoogst bevredigend ge weest. Die zondagmorgen zijn in de St. Laurens mensen bijeenge komen. die met de Duitse Week niets uitstaande hadden, doch die beslist wat hebben gehad aan wat zij hoorden. En zo was het ook op andere gebieden. Wat mij heeft verbaasd zijn de reacties op de Duitse Week in Duitsland, en niet alleen de re acties in de persorganen, ik denk hier aan het artikel in Die Welt, maar ook daarbuiten. Het is daar gewaardeerd, dat er geen pogingen zijn gedaan gevoelens te verber gen. Bij de landing op het vliegveld van de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba is gistermorgen een chartervliegtuig van de Luxemburgse luchtvaartmaatschappij In- ter Ocean Airways verongelukt Eén van de bemanningsleden, een Amerikaan, kwam om het leven. Vijf anderen, onder wie de Nederlandse gezagvoerder Frans Wijnman, werden gewond. Van geen van hen is de toestand kritiek. De Constellation vervoerde goederen uit Dublin, Ierland. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. want dat trouwe beestje Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben voorgesteld een provinciaal mu seumfonds te stichten. Uit het fonds, waarin het provinciaal bestuur voor dit jaar 20.000 wil storten, kunnen bijdra gen worden verleend aan openbare mu sea in de provincie. De bijdrage wordt verstrekt voor aankopen voorzover het voorwerpen betreft die van bijzonder belang zijn voor de cultuurhistorie van de provincie of een regionaal aspect daarvan. In Zuid-Holland bestaan zestien rijks musea, 27 gemeentelijke en 34 particulie re musea. Er is geen provinciaal mu seum. (Van een onzer redacteuren) Morgen is het Dierendag, mor gen, op de sterfdag van Franciscus van Assisi wiens naam onverbre kelijk met Dierendag is verbon den, moet, als het goed is, het dier in de gehele wereld in het middelpunt van de belangstelling staan. Helaas moet nog steeds op Dierendag de aandacht worden gevestigd. Immers, vandaag de dag moet nog worden geconstateerd dat, in het algemeen gezegd, het dier verschoppeling is, •waarmee men meent naar willekeur te kun nen handelen. Verschoppeling, en toch behorend tot de schepselen Gods. Francis cus van Assisi heeft dat onder kend en zijn leven is er op gericht geweest het dier die plaats te geven, waarop het recht heeft. Mens en dier horen in de samenleving bij elkaar. Door het dier is die samenleving gecompleteerd. De mens heeft tegenover het dier een taak. De taak het ook als schepsel Gods te behandelen. We hebben in onze gemeenschap dat ideaal nog. niet bereikt. En daar om wordt ons, mensen, eenmaal „per jaar gevraagd het dier onze aandacht te schenken. Eenmaal per jaar het is niet veel. Eenmaal per jaar niét ex tra goed of bezorgd zijn voor het dier, maar alleen ons bezinnen op onze verhouding tot het dier. We zeggen te leven ineen be schaafde wereld, in een wereld die er naar streeft alle leed dat er niet behoeft te zijn, ook te bannen. Maar het leed, aan die ren toegebracht, blijft. De in specteurs van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, zouden daar avon den achtereen over kunnen ver tellen. Morgen is het Dierendag. F.r wordt van ons niet meer gevraagd dan een dag het dier, dat aan onze hoede is toevertrouwd, te doen blijken van onze genegenheid, Is ook dit te veel? INTERNATIONALE S3» CONSUMENTENBEURS De vakbeurs voor het gexin „Individuele voorlichting" door de Stichting Huishoudelijke- en Gezinsvoorllchting. k Wie wordt Femlna-hulsvrouw 1.964 7 „U. de he rfst en de mode" een mode-Impressie, Geopend van 10-17 en 19-23 u, Zondags gesloten. z AHOY'-GEBOUW - Rotterdam tfm 8 Oct, TA 1 TT' D TT ren in hct bejaardenpastoraat te I -1-* 1 Uf taat actief: van 1952 tot 1953 ver] 1 T T de hij bijstand in het pastoraat in De 62-jarige echtgenote van de Ita liaanse fabrieksarbeider G. Bellotto te Sluiskil is gisteren door een val van de trap in haar woning verongelukt. Toen de man van een boodschap terugkwam vond hij zijn vrouw zwaar gewond on der aan de trap. Zij werd onmiddellijk naar het Sint Elisabethsziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Bij aankomst bleek zij te zijn overleden. Bij een onderzoek bleek een traptrede gebroken te zijn. De officier van justitie te Mid delburg heeft bevolen, dat er sectie op het lijk zal worde" verricht. (Van onze kerkredactie) AAN DAG tuordt eert tweeling tachtig jaar. Een feit, dat op zichzelf al bijzonder is, maar dat een plaats op pagina twee krijgt, omdat het een predikantentweeling is: ds. Pop te Randwijk en ds. Pop te Lisse. Een van de twee predi kantentweelingen, die ons land kent. De andere vormen de gere formeerde predikanten G. en J. Hengeveld, respectievelijk te Leeu warden en Gouda. Ds. A. F. P. en ds. J, J. H. wer- j"n 5 okt. 1884 geboren in de pasto ri" van Hagestein. Beiden bezochten 't stedelijk gymnasium te Kampen. T Hen gingen ze naar Leiden urn er 1 logie te studeren. Beiden wer- d ze predikant, zij liet dan duL A. F. P. wat pech had iret zijn studie en daardoor twee en een half jaar 1-,'er klaar was, dan zijn broer Maar toen kwam er verschil De één <A. F. P.) werd-lid van «Ie pas opgerieu- te Gereformeerde Bond, terwijl de ander (J. J. H.) bij de Confessionele Vereniging bleef. De confessionele ds. Pop tJ.J.H.) aan vaardde het ambt in 1909 te Rijnsatcr- woude. Deze gemeente werd door een hele reeks gevolgd: 's-Graveland. Zuilen,' Puttershoek, Maassluis, Gorinchcm, Ze venbergen, Zwammerdam (waar hij het langste heeft gestaan, nl. van 1938 tot 1948) en Vorchten bij Heerde, waar hem in 1950 emeritaat verleend werd. Dat het verschil in richting de broe derlijke gemeenschap bepaald niet in de ■weg stond, bleek wei, toen de „bonder" ds. A. F. P. Pop in 1912 te Sprang be vestigd werd door zijn broer. De twee gebroeders bleven ook verder veel ge meen houden. Want ook ds. A. F. P. diende in totaal negen gemeenten. Sprang werd gevolgd door Eiden, Mid- delhamis, Ameide, Nijkerk op de Ve- luwe, Vaassen, Monster (van 1930 tot 1945), Kockengen en Schoonrewoerd. Twee jaar na zijn broer in 1952 ging hij met emeritaat. Ook na hun emeritaat bleef de over eenkomst zich voortzetten. Ds. Jac. J. H. werd voorganger in de Evangelisatie te Poortugaal. vervolgens in die van Cal- lantsoog en werkte toen nog enige ja- Deze kritiek kwam in het bijzonder tot uiting in het met staatssecretaris Bakker gevoerde overleg over het ver slag over de toepassing van de Wet economische mededinging. Men achtte het vooral onbevredigend, dat de Ka mer zo slecht geïnformeerd wordt over net informele kartelbeleid. De staatsse cretaris zegde toe het volgende verslag te zullen beginnen met een hoofdstuk waarin de ontwikkeling van het beleid wordt geschetst. Voorts zal hij nagaan in hoeverre in het informeel kartelbe leid een beter inzicht kan worden ver strekt zonder concrete gevallen te ver melden. De bewindsman is namelijk gehouden aan een geheimhoudingsplicht. '..Het kartelbeleid is gericht op het wegnemen van met het algemeen be lang strijdige belemmeringen van een normale bedrijfsuitoefening. Het samen? gaan van ondernemingen geschiedt uit eigen vrije wil van die ondernemingen en is boyendien voor onze economische situatie in het algemeen gunstig", aldus de staatssecretaris. Iedere economische machtspositie behoeft nog niet in strijd met het algemeen belang te zijn, zo zei hij verder. Doorslaggevend is of er nog sprake is. van een gezonde concurrentie verhouding. Als- voorbeeld noemde hij de recente bankfusies. In 1954 bedroe gen de aan de bij de fusies betrokken banken toevertrouwde gelden 66.4 pro cent van het totaal, in 1964 58 procent. De kleinere banken groeien nog belang rijk. Van het ontbreken van gezonde 'concurrentieverhoudingen is geen spra ke., aldus zijn conclusie. Ook aan deze kant van het beleid zal in een volgend verslag meer aandacht worden besteed. Beiden zaten in classis- en ringbe- sturen en in besturen van christelijke scholen. Maar ds. A. F. P. Pop (de Ge reformeerde Bonder) was ook nog hoofd bestuurslid van de S.G.P. Dat is weer een verschil. He staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. J. F. G. M. de i Meijer heeft aan de Sociaal-Economi- sche Raad advies gevraagd over de ver- dere ontwikkeling van de bedrijfsorga-j nisatie. De regering is van oordeel, dat de wettelijke regeling van de bedrijfs- j organisatie belangrijke vruchten heeft afgeworpen. Vastgesteld moet echter j wordeu, dal in een belangrijk deel van j] het bedrijfsleven de gedachte van de bedrijfsorganisatie en de vormgeving h daarvan geen wortel hebben geschoten, aldus dr. De Meyer. H De regering betreurt het, dat de ver- I traging en de stilstand in de tot stand j koming van nieuwe bedrijfslichamenh ertoe leidden, dat de grote waarden van j de bedrijfsorganisatie voor belangrijke sectoren van het sociaal-economische f leven niet of niet geheel konden wor- den verwezenlijkt. Nü echter niet verwacht kan worden, dat deze waarden binnen afzienbare tijd en bij de gegevenheid van de hui- I dige vormgeving verwezenlijkt kunnen worden, acht de regering het wenselijk, dat beraad plaatsvindt over de vraag h of bedoelde waarden al of niet mede 1 op andere wijze verwezenlijkt kunnen worden. '?i Het gerechtshof te Arnhem heeft gis teren de 25-jarige buffetbediende H. A. C. R. te 't Harde veroordeeld tot 14 da gen hechtenis. Aan de schuld van deze barkeeper zou het te wijten zijn dat op 8 oktober 1963 de huzaar L. G. de Bruin door acute alcoholvergiftiging om het leven is gekomen, nadat verdachte ex cessieve hoeveelheden alhocolica had doen verstrekken terwijl hij kon weten dat liet de opzet van andere militairen •was de huzaar „dronken te voeren". Het vonnis van de rechtbank te Zwolle, die verdachte tot een maand gevange nisstraf had veroordeeld, werd verme- ^De procureur-generaal bij het Arn hemse hof had twee maanden gevange-j nisstraf geëist. I Deze flamingo kan weer rustig op één poot gaan slapen. Hij heeft namelijk een kunstpoot ge kregen, die van een plastic buis is gemaakt en die even onder het kniegewricht is vastgezet. Tenen zitten er niet aan, maar daar schijnt een flamingo buiten te kunnen. De operatie werd ver richt in het Wassenaarse Dieren park, waar de vogel bij het vis sen een van z'n poten verloor. Het zou z'n dood hebben be tekend, als een van de em.ployés geen idee had gehad. p, Beest, postte willen Van V.'estf:

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2