V.VJ). woedend op Vondeling Witte veen verheugd over Jberusting" VVD-fractie Bestuurder licht gewond, auto volkomen vernield WARM LAKEN 3.98 Nieuwe wegen voor bus 50 Smallenbroek valt liberalen aan MUZE Boerderij in as gelegd H. Drostpropagandist voor- orgi Ernstige vergiftiging door koolmonoxvde FLANELLEN Onoplettendheid oorzaak van veel ongelukken SHELL BREIDT UIT I N EUROPOORT nissen Rotterdam krijgt bezoek uit Basel Moeder en dochter sliepen door Chauffeur kreeg motor op been ijes wilden via Rotterdam naar Engeland OPBOUWDAG 1966: CONCERTGEBOUW OFFICIEEL OPEN Subsidie voor cursus amateur regisseurs Portretwedstrijd voor jonge kunstenaars Ko Maas overleden Farina 4 WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 DE ROTTERDAMMER (Vervolg van pag. 1) Witteveen blij REM slapen doet ledereen, 'jong en' oud, maar béter slapen doet u onder een donzig warm, behagelijke Zo'n flanellen laken van prima kwaliteit, in écru, 1 pers., koopt u nu tijdelijk voor de speciale prijs van (Vervolg van pag. 1) Boven miljoen Doorstroming DEMOCRATIE SPIJKENISSE Een hevige brand heeft gistermiddag om streeks vijf uur de kapitale boer derij van landbouwer P. H. Klein- jan aan de Mallendijk te Spjjkenis se volkomen in de as gelegd. De boerderij Landzicht, een der wei nige boerderijen, die nog in Spij- kenisse in, bedrijf zijn, was gevuld met een grote wintervoorraad hooi en stro. (Van een onzer verslaggevers) TT1 EN 59-jarige vrouw en haar 27- jarige dochter hebben een nacht en een dag verkeerd in hun slaapkamer, waarin een sterke kolendampconcentratie hing. Bei den zijn in levensgevaarlijke toe stand naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Uit stichting ontsnapt (Van ome parlementsredaktie) PvdA-fractieleiderdr; A. Vondeling heeft zich gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens het algemeen politiek debat de woede van de yVD-fractie.op de hals gehaald door te .■06weren, dat dó liberalen enkele weken geleden bij het debat over de anti-rem- wet voortdurend ruggespraak hebben ge houden met vertegenwoordigers van de Rem.:. „Hij. baseerde deze bewering op een krantenverslag. „Was het nu wel echt h^/\ch af< »dat de he ren Minderdorp, gedelegeerd commissa- Hem en Dettmeyer, politiek adviseur, zich m de pauze van het Rera- debat _naar deKamer spoedden waar de VVD-fractie in beraad was over het regeringsantwoord? „Daar is niets van waar", interrum peerden. de liberalen "enstemmig. „Men moet toch ok de schijn een beetje ophouden.vervolgde dr. Von deling,. „Dat geldt ook voor u", beet mr. Berkhouwer (lib.)- hem toe. ^ageerde een uur of wat later VVD-fractie'.eider mr. W. J. Geertsema °P de aantijging van de socialist. Hij €en »»yolstrekt onware sugges- de hearing in de kamercommis sie het debat over de anti-Remwet neeft: Voorbereid, is er geen enkel onder- j0Ut>riS?5r geweest tussen de leden van e <y\ylJ-fractie en de. Rem-functionaris- serL^yan een politiek steekspelletje hield de heer Geertsema wel, maar van het aantasten van eikaars politieke integri teit moest hij niets hebben. Het zou, vond ,hij, ae heer Vondeling sieren als hij zijn wóórden zou willen terugnemen. De PvdA-woordvoerder bracht in het mid den, dat, hij alleen maar een kranten-1 verslag had geciteerd. Maar het was' De liberale minister Witteveen (finan ciën), die zich in de Miljoenennota zo uiterst huiverig heeft opgesteld tegen over gedeeltelijke belastingverlaging In 1965, zal wel erg bl(j z(jn met de ver rassend grote berusting waarvan zijn partijgenoot Geertsema op dit punt blijk gaf. Het was alsof de V.V.D.-fractie- lelder elke, tijdens het REM-debat ge wekte twijfel aan de regcriagsgezlndheid van zijn groep met één slag wilde weg vagen. „Wanneer deze regering tot de conclusie moet komen dat zij, gezien de economische situatie op dit moment niet aan de invoering van een belastingver laging in '65 kan denken omdat daarvan een te grote bestedingsimpuls zou uit gaan, dan hebben wy om daarbij neer te leggen", zo meende hij. Mr Geertsema haastte zich ook om de opmerking van drs. Schmelzer te onderstrepen, dat de regeringspar tijen elkaar tot dusver vaak hebben weten te vinden. Maar de K.V.P.- fractieleider noemde één uitzondering: het REM-debat. „Die uitzondering", vond mr. Geertsema, „bevestigt de regel". Ook mr. Beernink stelde vast, dat zich in het afgelopen jaar tussen de regeringspartijen geen ernstige conflicten hebben voorgedaan. Ook niet bij het REM-debat. „Dat is", zei de C.H.-fractieleider, „een incidentele gebeurtenis geweest, die ik betreur en waarvan ik niet gaarne een herhaling zou zien". Voor de regeringspartijen zag mr, Beernink in het gebeurde geen aanlei ding de coalitie te verbreken. Dat, zoals de regering stelt, de loon stijging in 1S65 „binnen nauwe grenzen' zal moeten blijven, werd zowel door de heer Beernink als door de heer Geertsema onderschreven. Eerstgenoemde zei, dat iedereen de werknemers een behoorlijke .oonstijging zal gunnen. „Maar wat heb- oen de werknemers aan loonstijgingen, die een inflatoire werking zullen hebben? Enige loonstijging zal in 1965 niet kun nen uitblijven. Maar houden, we die niet binnen redelijke grenzen, dan kan zij uit Je hand lopen en dan zitten wij met de stukken". Mr. Geertsema vermoedde, dat de loon- oegrenzing in de praktijk weieens uiterst noeilijk te verwezenlijken zal kunnen lijn. Over de voorgenomen lastenverzwarin gen toonde hij zich „voorshands weinig enthousiast". De verdubbeling van het collegegeld b.v. zal weer voornamelijk op de middengroepen gaan drukken. Ook mr. Beernink vond deze verdubbeling „weinig sympathiek". De verhoging van de kleuterschoolgelden noemde hij „psy chologisch zeker niet gelukkig". De problemen van de middenstand be sprekend, vroeg mr. Beernink zich af, of het prijsbeleid niet wat tezeer ar,n de teugel is en wordt gehouden om de ge volgen van het op hol geslagen, maar nochtans geaccepteerde loonhelcid in te balen. Vreemd vond hij het ook, dat door middel van het regelmatig hameren op het belang van prijsbewustzijn bij de consument min of meer de suggestie wordt gewekt, dat de detailhandel en het ambacht er op uit zouden zijn zich ten koste van de consument te verrijken. Maatregelen ter verbetering en ver sterking van de structurele positie van midden- en kleinbedrijf achtte de cJi.- fractieleider op korte termijn nodig. In dit verband informeerde bij, evenals an dere sprekers, naar de mogelijkheid van stichting van een ontwikkelings- en sa neringsfonds voor deze sector. Ook vroeg hij of de regering kans ziet de krediet- mogelijkheden voor de middenstand te verruimen. {Van een onzer verslaggevers) •Uit deze hóóp verwrongen alluminium, staal en rubber stapte vanmorgen om half negen de 21-jarige'expediteur C. A. Lorwa. De verwondingen die hij had? Een pijnlijk:rechter been „Een won der dat. hjj er leven is uitgekomen", zei den de omstanders die dé aanrijding waarbij deze auto was betrokken, had den gezien,- :v' Dè'-heer'Lorwa reed achter een andere auto dóor,:de Bredestraatj ia-dé. richting van- de Vogelenzang in Rotterdam, Toen 'de Mariniersweg moest worden over gestoken, moest de, éérste auto stoppen om": het verkeer van rechtsyoprxang te, geven. 'ï- Ook de beer Lorwa moest 'stoppen, maar op de tramrails. Een tramwagen van lijn 1 ramde de auto in de flank. Dewagen werd volkomen; vernield: Als u het niet kon zien: hét was een Ci- troën DS 19. dichtbij huis in alle "filialen van Speciaalzaken in textie! Donderdagochtend tien uur wordt in IJs9elmonde de nieuwe tunnel in de Ko ninginneweg geopend. Zoals men weet is dit het eerste kunstwerk van. de toelei- dingswegen tot de Van. Brienenoordbrug éa de daarbijbehorende verkeerspleinen, dat in 'gebruik kan worden genomen. Via deze tunnel duikt de Koninginne weg onder deze toeleidingswegen door. Daarmee 2al dan een verbinding tus sen het oostelijk en westelijk deel van IJsselmonde na een jarenlange verbre king hersteld zijn, zeer ten gerieve van de bewoners van dit zuidoostelijke Rot terdamse stadsdeel. En daarmee zal ook, zoals wij eerder hebben geschreven, het verkeer bij de zuidoostelijke invalspoort van Rotter dam, nieuwe wegen moeten volgen. Autobuslijn 50 wordt in IJsselmonde een ringlijn via KraayeveLdsingel, Ko ninginneweg, Benedenstraat, Boven straat, Burg. v, Slijpelaan en Stadionweg. Vanzelfsprekend zijn el deze verande ringen slechts tijdelijk. fiBtf het rechts passeren van een vracht wagen op de kruising Vinkenbaan— Dordtsestraatweg te Rotterdam is dins dagmiddag de elfjarige scholier H. F. M. Vonk van de Havikhorst overreden. De wagen sloeg rechtsaf eri de jongen kon deze niet meer .ontwijken.Met ern stige verwondingen aan beide benen is hij naar het Zuïderziekenhuis gebracht. Zonder, op het verkeer te letten liep dinsdag de 59-jarige havenarbeider. N. van "t Hof uit de Westduëlstraat plotse ling vanaf de op de Westzeédijk gelegen vluchtheuvel de rijbaan op. Met zijn hoofd raakte hij de buiten spiegel van een passerende vrachtauto. Hij mo'-f met een wond boven het rechteroog en een hersenschudding naar het Dijkzigtziekenhuis worden gebracht O Be negenjarige Jana Jager van de Smeetlandsedijk te Rotterdam is dins dagavond achter haar ouderlijke woning in een boom geklommen en daar uitge vallen. Zij is met een gebroken rechter arm voor behandeling naar het St Clara- ziekenhuis gebracht. Met een yalewagen is dinsdagavond de 37-jarige kabelgast M. Spaans uit de Adriaan de Pauwestraat te Vlaardingen tegen een, op het terrein van Swarttouw aan de Merwehaven staande spoorwagon gereden. Hij raakte bekneld tussen de bestuur dersplaats van de yalewagen en de spoorwagon en moest met pijn in zijn rechterbeen en buikklachten naar het Havenziekenhuis gebracht worden. De 74-jarige weduwe A. van Gorkum uit de Gladiolusstraat te Rotterdam wilde dinsdagmiddag de rijbaan oversteken van deze straat, maar lette daarbij niet op het verkeer dat van links kwam. Zij werd aangereden door een brom fiets en is met een wond aan het achter hoofd naar het Bergwegziekenhuis ge bracht. 9 Eveneens zonder op het verkeer te letten stak dinsdagmorgen de twintig jarige kantoorbediende mejuffrouw P. Jongste uit de Giraffestraat te Rotterdam de rijbaan van de Hoogstraat over. Zij werd door een passerende auto ge schept en viel vanaf d emotorkap op de weg. De G.G. en G.D. behandelde ter plaatse haar pijnlijke linkerbeen. Met een ambulance werd zij naar haar kantoor gebracht Mr. Beernink wees het feit dat in het regionale industrialisatiebeleid onvol doende rekening Is gehouden met de po sitie van het midden- en kleinbedrijf, aan als een van de oorzaken van de moeilijkheden in de middenstandssector. Tegen de recente nota van staatssecreta ris Bakker over de regionale industria lisatie had hij, met de heren Schmelzer (kath. v.), Vondeling (soc.) en anderen, belangrijke bedenkingen. Dat men se cundaire kernen die niet van de grond zijn gekomen, rustig wil laten verdwij nen, kon hij wel aanvaarden. Maar hij had er. „overwegend bezwaar" tegen, dat het beleid wordt omgebogen op zo kras se wjjze als thans is voorgesteld. Daarom wilde hij de staatssecretaris ernstig in overweging geven tegenover eventuele wensen van de Kamer niet direkt neen te zeggen. De instelling van het Wegenfonds altijd al door de V.V.D. .bepleit vond mr. Geertsema „een bijzonder gelukkige zaak". „Over de wijze van voeding van dit fonds kunnen we straks bij de behan deling van het wetsontwerp praten". Mr. Beernink behield zich ten aanzien van de -weggeldtreffing „alle rechten voor". Mochtdie heffing er komen, dan zal zijns inziens het buitenlandse vrachtver voer in ieder geval moeten meebetalen. Met het bouwbeleid gaat het in ons land niet naar wens, vond de heer Beer nink. Hij wilde niet de schuld op minis- De opslagcapaciteit wordt uitgebreid met acht tanks, totale capaciteit 400.000 m3. Twee van die tanks zullen een inhoud van 100.000 m3 hebben, even groot dus als de vier met de bouw waarvan in 1963 werd begonnen en die nu bijna gereed zijn in Europoort. In de eerste fase bouwde de Shell in Europoort elf tanks van 38.000 m3 elk. Ais de tweede uitbreiding gereed zal zijn heeft Sheil-Europoort dus een totale opslagcapaciteit van ruim 1.200.000 m3. Een respectabele hoeveelheid, maar die is dringend nodig, want de aanvoerstroom wordt steeds groter. In 1962 was de aan- voer van ruwe olie in Europoort al zes! miljoen ton. Verwacht wordt dat de aan- i voer volgend jaar ongeveer 12 miljoen I zal zün. De bouw van de tweede uitbreiding heeft de Shell overigens reeds in februari 1963 aangekondigd. Te ver wachten is dat het constructiebedrijf N.V. De Vries Robbé uit Gorkum de tanks zal bouwen. Het spreekt vanzelf dat vergroting van aanvoer en opslag te maken hebben met grotere „doorstroming" van het produkt naar het achterland, waar raffinaderijen en fabrieken staan. Daarom zal de Shell twee nieuwe pijp leidingen (van. achtereenvolgens 70 en 6o cm doorsnee) naar Pernis gaan leggen. Dit houdt ook in dat de aanvoer door de Rotterdam-Rijn-Pljpleiding (naar Duits land) kan worden vergroot. Inmiddels zoekt de Shell tevens haar een moge lijkheid vanuit Europoort bij aanvoer de olie direct naar de fabriek door te pompen. Wat het tijdschema van dit project betreft, wij vernemen dat reeds in het najaar van 1965 schepen aan de te bouwen supertankersteiger worden verwacht. Zelfs wordt er naar ge streefd de uitbreiding, waarmee veie miljoenen zijn gemoeid, volgend jaar gereed te krijgen. ter Bogaers schuiven. „De minister is op frisse wijze gestart, maar hij zal zelf met de bereikte resultaten wei niet gelukkig zijn. De feiten zijn, dat er een. geweldige achterstand is ontstaan, die in plaats- van kleiner steeds groter dreigt te worden". Anderepunten die mr. Beernink in zijn betoog aan de orde stelde, waren o.m. de ontwikkelingshulp („In deze ka binetsperiode verdere uitbreiding van de betrokken begrotingsbedragen"), de ombudsman („Hoe ziet de regering deze zaak?"), de vivisectie („Wettelijke re- geiing gewenst"), de recreatie („Bevor dering daarvan heeft bij mij een hoge plaats op het prioriteitenlijstje gekre gen"), de radiostrijd („Beslist niet op één lijn stellen met de schoolstrijd"), en het centraal .antennesysteem („Pro fiteren kleinere dorpen er niet van?"). Samenvattend kon de heer Beernink zeggen, dat het kabinet tot dusver een goed beleid heeft gevoerd (zwakke plek ken heeft elk kabinetsbeleid) en dat de C.H.-fractie de regering zal steunen zo lang zij blijft strijden tegen maatschap pelijk onrecht, voor goede sociale ver houdingen en voor een rechtvaardige verdeling van lasten. Gisteravond kwamen ook nog de he ren Noteboom en Joekes aan het woord, financiële experts van resp. de K.V.F.- en de V.V.D.-fractie. De heer Notenboom verraste nog even met de vraag, wat de regering denkt van invoering van een gedeeltelijke belastingverlaging per 1 april. Deze datum had K.V.P. fractie leider Schmelzer niet genoemd. jyE jongste demonstratie, van de wijze cultuur vestigen met de totem van een En waarom dient dc steenklomp uitge- waarop Rotterdam onder hel patro- man die vanuit zyn communistische ideo- rekend aan de Plaszoom te verrijzen? Wel naat van de socialistische kunslpriesteres jogie de westerse cultuur verfoeit en uit- liet gaat toch niet aan, de Rotterdammers' mejuffrouw mr. Zeelenberg cultus be- holt. Ten koste van een ongetwijfeld die in hun eigen brokje natuur verpozing drijft met de stadsverfraaiing, is de hier- enorm bedrog, want Picasso rekent als een zoeken, er niet aan te herinneren dat zij hoven gereproduceerde modern-heidense super-kapitalist. En zijn vriend Carl Ne- in een slerieie stad van beton en staal én totempaal. Een twintig meter hoge, over sjar, een Zweedse betonspecialist, die het glas wonen? Daarom: ook in het Krêiing- een oppervlakte van zeker vijftig vierktm- naamloze ding zal maken, moet er ten- se Bos dient schielijk opgericht een to- slottc ook een stuiver aan verdienen. Al zegt cnej. Zeelenberg zelf, nog niet bij benadering te weten, hoeveel 'dat geval wel zal kosten: de plaats is reeds bepaald. En zonder zich ter plekke te hebben ge oriënteerd en met als enig experiment te meter opgetrokken steenklomp, die als de gemeenteraad voor deze kunst ge voelig is en ja zegt de Piassoom van het Kralingse Bos zal moeten gieren". Waarom zulk een „kunstelement"? Om dat Picasso het heeft ontworpen. En als je wilt bewjjzen, een cultuurstad te zijn, dan dient dit te geschieden met zwaar geschut. Picasso is groot en mej. Zeelen berg is zijn profetes. Er ligt een beperking op bestedingen, ten aanzien van ruimtewerking, etc., slechts een fotomontage heeft Picasso met een „Oui" op de trucfoto te kennen gegeven, dat het zó goed is. Voor een verzetsmonu- ment Tiebben wy jaren geëxperimenteerd Rotterdam. Nederlandsehe Economische Hogeschool. Geslaagd voor het kao d.examen econom. wetensch.: A. K. S'ekkinger. D. I. Tazelaar, A. Speelman. H. J. Kriethee. H. v. Tol, J. Overmaat, J. B. Tempelman, al len te Rotterdam, W. v, d. Togt te Zwijn- drecfat, R. v. Woudenberg .te Rotterdam, T. W. I*. den Toom te Gorkum en W. H. v, Sintmaartensdyic te Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) Op Opbouwdag 1966 (18 mei) zal Rot terdam zijn Concertgebouw officieel in gebruik nemen. Ongeveer een maand later op 15 juni zal het Holland festival in het nieuwe muziekpaleis wor den geopend. Wethouder mejuffrouw mr. J. Zeelen berg deelde dit gisteravond mee in de openbare commissievergadering over het kunstbeleid. Als Rotterdam op een andere wijze met Amsterdam en Den Haag gaat parti ciperen. zal het een aanzienlijk hogere subsidie aan het Holland-festival moeten geven. Hoe groot dat bedrag zal zijn kon de wethouder niet meedelen. Op het ogenblik dragen Amsterdam en Den Haag elk 175.000 bij. Het ligt in de bedoeling, dat de ge meente de exploitatie van het Concert gebouw in eigen handen houdt Oveï de wijze waarop dit zal gebeuren zal de gemeenteraad debatteren tijdens de ple naire begrotingszitting in december. (Van onze parlementsredaktie) De voorzitter van de a.r.-fractie in de Tweede Kamer, de heer J. Smal lenbroek heeft vanmiddag in de Twee de Kmer de v.v.d.-fractie krachtig de les gelezen. Vanwege haar houding tijdens het EM-debat. Zijn grootste be swaar was, dat de liberalen onduide lijk zijn geweest. „Daarmee hebben zij de parlementaire democratie geen dienst bewezen." Deze uitlating ver wekte opschudding in de banken van de liberale volksvertegenwoordigers. „Ik ben", zo begon de a.r. woord voerder, „ernstig teleurgesteld door de houding van de WD en dan gebruik ik nog een zacht woord." Hij achtte het een goed recht van de WD om op juridische gronden tegen te stemmen. Maar ze heeft niet het recht Om onduidelijk te zijn. „Wjj hebben ook wel eens verschillen van mening met het kabinet gehad, maar dan ging het om een duidelijke zaak. Het is voor een regeringspartij beslist onjuist als ze zich onduidelijk uitspreekt over een zo belanryke zaak als „het zomaar pikken van een t.v.-kanaal, wat in strijd is met ons rechtsbestel." Dr. Smallenbroek constateerde verder, dat, waar de WD-fraetie grondwette lijke bezwaren tegen de Anti-rem-wet aanvoerde, er geen verschil van mening is tussen de liberale fractie en de libe rale bewindslieden in het kabinet, met name minister Toxopeus die het consti tutionele geweten, is van het kabinet. De heer Smallenbroek weer aan het begin van zyn rede op, dat de waarde en inhoud van onze. constitutionele monar chie en parlementaire democratie meer moeten worden uitgedragen. Hij vond dat oud-minister Cais de vraag hoe het par- Een delegatie uit de „Regierungen" van de Kantons Basel-Stadt en Basel- Landsehaft en vertegenwoordigers van de Basler Handelskammer en de Basler Vereinigung für Schweizerische Schif- fahrt zullen van 11 tot 13 oktober een bezoek aan Rotterdam' brengen. In de loop van zondagavond komt het gezelschap in onze stad aan. Maandag staat een excursie naar Zeeland op het programma met bezoeken aan Middel burg, Veere en Goes; dinsdag wordt een bezoek gebracht aan het Europoort- gebied, de terugtocht wordt per boot gemaakt, In aansluiting daarop biedt de Kamer van Koophandel een receptie aan aan boord van het m.s. Rijndam. In de loop van dinsdagavond gaat het gezelschap terug naar Duitsland. De delegatie staat onder leiding van regierungsprasident M. Wullschleger van Basel-Stadt, Verder maken deel uit vizeprasident M. Kaufman van Basel- Landschaft, dr. H. F. Sarasin, president van de Basler Handelskammer en dr. N, rJaquet, prasident van de Basle Vereinigung für Schweizerische Schif- fafart. lement kan worden verbeterd, te veel van de technisch-organisatorische kant heeft benaderd. Het is primair een kwes tie van gezindheid, van voorlichting aan de bevolking vooral. Van een ander par lementair bestel toonde de heer Smallen broek zich geen voorstander. De Eerste Kamer b.v. leek hem niet overbodig. Sprekend over de regionale industria lisatie zei de heer Smallenbroek, dat dit kabinetsbeleid is en niet alleen beleid van de (AR) staatssecretaris Bakker. Hij vond dat de nu uitgestippelde lijn omge bogen moet worden. De tijd was te kort om zulke vergaande conclusies te trek ken. De teleurstelling in den lande is begrijpelijk. Spreker zou al met al wil len zien, dat het kabinet de zaak op nieuw bekijkt. In dit verband vroeg hij zich nog af of het nu wel juist is het regionale industrialisatiebeleid tot on derdeel te maken van het ruimtelijke or deningsbeleid als men van dit laatste nog geen totaal beeld heeft. Bovendien bevond zich in de land- bouwschuur vrijwel de gehele koren oogst en tal van landbouwmachines. De schade bedraagt ongeveer honderd, duizend gulden. De brandweer van Spijkenisse bond ae stnjd tegen het vuur aan met twee hogedruk spuiten en gaf met acht slan- £en water. Daardoor slaagde men er m het woonhuis te behouden. Van de iandbouwschuur en voorraad bleef echter niets gespaard. De oorzaak van de brand is vermoedelijk het spelen met vuur cfoor twee kleine kinderen. Enkele stuks vee, die zich in de boer derij bevonden, zijn bijtijds in veiligheid gebracht. vele voor de burgerij nuttige zaken zijn Picasso doet heE in zyn verhevenheid op de lange baan geschoven, maar dat zomaar via een fotomontage, gemaakt door geeft allemaal niet: Rotterdam innpt zijn niet-kunstenaars. De Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU) en het werkverband Katholiek Amateurtoneel, hebben zich voor het komende seizoen en voor ee konyende drie jaren; tot het College van Ged. Sta ten in Zuid-Holland gewend met een verzoek tot conti nuering van de subsidie die genoemde besturen in staat zal stellen een basisopleiding voor amateur-regisseurs te organiseren. Op dit verzoek hebben de Prov. Staten op advies van Ged. Staten gun- tem van wurgende steriliteit, waaraan de mens niet mag ontsnappen. Als dc cultuur in Rolterdam een po litieke zaak is, zijn de neuzen snel geleld. Dan slaat dc stad weldra een duur en twintig meter hoog paalfiguur. Wordt evenwel de behandeling van het te ver wachten voorstel een kwestie van karakter en van een under cultureel besef dan dat waarheen een in feite cultuurloos dirigis me ons verlangt te sturen, dan zal einde lijk eens krachtdadig „Neen" moeten klinken tegen het. ongerijmde. TON HYDRA Een der grootste propagandisten van de Nederlandse •rrgelcultuur, de Rotterdammer H. Drost, gaat het wat. kalmer aandoen Hij is de zeventig jaar nabij, doch het Nederlands orgelcomité zal hem node missen, aangezien hij de spil was waarom alles draaide. Het organiseren var: concerten overal in Nederland was meer dan een dagtaa' stig beslist, door een subsidie voor hem geworden, die hij echter met grote toewijdin toe te kennen van 300 voor vervulde. het jaar 1964, 1000 voor de jaren 1965 en '66 en 700 voor 1967 overeenkomstig he verzoek. Men kan stellen dat de- heer Drost baanbrekend werk heeft verricht want waren het vroeger alleen de grote steden waar organisten van naam concerten gaven. Botterdam te ta.de» jaar in Leiden), zodat weder- van mening dat men ook op Het ligt thans in de bedoe ling van de nieuwe cursus in om in een ander deel van de provincie de amateurs de ge legenheid wordt geboden kennis en inzicht te verrui men. Bij de NATU zijn in de provincie Zuid Holland reeds waardering gaat ook verdei Zijn grote ervaring en kennis- op het gebied van de orgel cultuur hebben hem de er kenning van deskundige ge geven. Toen men in 1957 een Jan Zwart-herdenking wilde ge ven werd de heer Drost hier bij ingeschakeld. Men kende zijn naam, want voor de tweede wereldoorlog pleitte hij reeds bij de N.C.R.V. voor TT.. een wekelijks 'orgelconcert Hi) begon ait werk pas na waarin werken van; Jan zijn pensionering en wie hemZwart zouden worden ge- vraagt hoe hij daartoe geko- het platteland de grote orga nisten moeten kunnen horen en met veel risico's heeft hij zijn plan verwezenlijkt Kunstenaars die op 1 ja nuari 1964 vijf jaar ingezete ne zijn van het Koninkrijk Ier Nederlanden en die op genoemde datum de leeftijd van 35 jaar nog niet hebben bereikt kunnen inschrijven voor een portretwedstrijd „Portretprijs 1964" uitge schreven door de Thérèse van Duyl Schwartze Stich ting. Er worden een eerste prijs van 1009 en een tweede prijs van 500 beschikbaar gesteld voor de beste protret- ;en in olieverf. Formulieren voor deelname aan deze wed strijd kunnen worden aange vraagd bij de Rijks Acade mie van Beeldende Kunsten, Stadhouderskade 86, te Am sterdam en bij het secreta riaat: Theo Swagemakers, Zomerdijkstraat 20 tö Am sterdam. De formulieren moeten vóór 21 oktober hij het secretariaat zijn ingele verd. niet nodig ook, maar men moet de zaak ri:gaan over vragen. Ko Maas. koordirigent, oud-school hoofd en voor de oorlog afdelings secretaris van de S.D.A.P. in Rotterdam, is maandag op 82-jarige leeftijd in een Rotterdamse verpleeginrichting over leden. De heer Maas kwam in 1907 ais onderwijzer naar de Maasstad; in 1923 werd hij hoofd van de school aan de Borgerstraat in Spangen. Van 1916 tot 1949 gaf hij leiding aan het koor „De Kjeme Stem West", van welk koor hij bij zijn afscheid tot eredirigent werd Benoemd. Op de vraag of de heer v 7.-:— o---- spoeld. Sindsdien regelde hij Drost nog veel concurrentie 25b amateurtoneelgezelschap- men is krijgt een wonderlijk vanuit zijn woning in de No- ontmoet van andere comité's, pen aangesloten, hetgeen wel ?n™i00„.". s ^?nge man lenstraat tientallen concerten antwoordde hij, dat die con- aantoont dat hPt nnnri7„i.„ leerde taj Zwart kennen en in Nederland. Soms komt hij currentie geen naam mag t noodzake- sloeg bijna nooit een concert in Harlingen, dan in Haar- hebben. Men weet nu een- njicis het aantal capabele yan deze organist-componist lem, doch ook in de kleine maal dat het Nederlandse or- amateur-regisseurs uit te QYfr- "ZlJn muziek heeft in plaatsen, want „die mogen gclcomité alleen met organis- breiden. mijn „leven heel veel bete- we niet vergeten" zo zegt ten van grote klasse komt kena zo zegt hij, „en nog... hij. Uit ervaring weet hij en hoewel de tijdsomstandig- hoeveel liefhebbers er op het heden veranderen blijft zijn platteland van Jan Zwart's muziek actueel. Er zijn vele muziek te vinden zijn. modernen die critiek hebben 9 De Staatssecretaris van O., K. en W„ drs. L. J.M. van de Laar, heeft aan Henk Ba op Zwart's werk, doch wie dings te Bilthoven opdracht bracht voorspelen als bv y,f5\eend voor een concertant „Alle roem is uitgesloten" en „V?0r, VT01 eJ? altvi0Dl d? vele mooie psalmbewer- wSLJi a,n Oscar van- kingen. Bij de uitvoering van Hemel een werk voor strijk- Zwart's psalmvoorspelen orkest en aan Louis Toebosch wordt de kerkganger ge- een werk voor saxofoonen 'J 1- --- semble, Aan de heer J. Cohen te Groningen het schrijven van een syllabus over het onder werp: „Het drama in de tele visie De beer Drost heeft nog één grote wens op dit vlak, nl. dat men in de grote ste den en plaatsen de vermake lijkheidsbelasting op de or gel--acerten afschaft, want daarmede worden de risico's Uiteraard zit aan dit orga niseren van concerten 'veel werk vast. De heer Drost schrijft zo'n slordige 2500 brieven per jaar en reist het hele land door, regelt huren en belastingzaken en soms moet hij voor een concert meermalen naar een zelfde plaats toe. Zo was zijn leven druk bezet, té druk bezet en het is begrijpelijk dat hij in de komende levensavond op een sluitend budget zeer «?Rie '.vnff la dik- vergroot, vooral als men de ut? numenae levensai wijls geen aandacht heft voor hunr van de kerk er bij gaat naar meer rust verlangt een moetPrtochd<teHen- H-C.la8S zij" er diehij i? het blonde? ben'" 7o k wneb; w,a" W'J deze redenen kan genieten omdat hij een e^'warm ïLthornrf» St {det meer komen. Het Neder- belangrijke levenstaak heeft lliv™ v°or Ia,ndse weelcomite krijgt van vervuld en dat moet hem een zwarts muziek. Doch zijn niemand subsidie en dat is grote voldoening schenken. Het zijn mevrouw W. Harreman en haar dochter K. Verdam die in de Bel- levoystraat 92 in Rotterdam wonen. In de voorkamer slapen de twee vrouwen en in de achterkamer Spaanse arbei ders. De Spanjaarden die dinsdagmorgen om acht uur van de nachtdienst thuis kwamen hebben we! zacht gekreun ge hoord maar hebben daar geen aandacht aan gegeven. Zelf hebben zij goed ge slapen. Pas om half zeven 's avonds, toen de wasman geen gehoor kreeg en hij omdat u vermoedde de politie waar schuwde, ontdekte men de twee vrou- wen in levensgevaarlijke toestand op bun bedden. Gebleken is dat de kachel maandagavond was gevuld en daarna was afgesloten waarna de koolmonoxyde vrij spel kreeg. Op het vliegveld Zestienhoven heeft dinsdagmiddag de 34-jarige chauffeur E. van Maanen uit Delft een ongeveer drie honderd kilo wegende motor op zijn lin keronderbeen gekregen. Het been brak. De chauffeur hees met een op zijn vrachtwagen staande hijskraan mei hand bediening de motor op met de bedoeling deze op een vrachtauto te plaatsen. Toen de motor ruim een meter boven de grond was brak de ketb'ng van het platform waardoor de motor viel. De chauffeur kwam met een gedeelte van zijn been onder de motor terecht en is naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht (Van een onzer verslaggevers). De Rotterdamse rivierpolitie heeft dinsdagmorgen twee meisjes van zeven tien jaar en een van zestien van boord van het 23.000 b.r.t. metende Engelse passagiersschip Franconia van de Cunard Line gehaald. Twee meisjes zijn vrijdag ontsnapt aan de open inrichting voor moeilijk opvoedbare kinderen de Rudolphstich- ting te Barneveid. Ze zijn naar het gezin in Rotterdam gegaan, waar ze het derde meisje, een zusje, ontmoetten, dat ook besloot mee te gaan. De ware toedracht is nog onbekend. Een van de drie heeft gezegd naar Engeland te willen gaan als versteke- linge. Wat de anderen van plan waren, is niet zeker. Ze zijn door een wachtsman, die ze op straat ontmoetten aan boord ge smokkeld. De twee meisjes zullen naar Barne veid worden teruggebracht. Het andere, Rotterdamse, meisje is aan de kinder politie overgegeven.

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2