Wegvervoer duurder Varensgezel leurde met gestolen juwelen Ook protest Centraal Overleg tegen weggeld Wilson al in moeilijkheden Russ. vliegtuig in Joegoslavië neergestort Russische kosmonauten gehuldigd Niemand van Vianda stapte in de bus Jeanette van Wingerden: zeer muzikaal fluitspel B.I.O. sluit niet aan op sociale werkplaatsen Weer stagnatie bij werk aan Grevelingen Petaio heeft niets met schietpartij te maken Zeven gewonden bij ongelukken in weekeinde Gebruik fiscale meeropbrengst Minister Bogaers schrijft brief aan bouwvakkers Schaf omzet belasting af Dodelijk ongeluk wegraces N.A.V. Bejaard echtpaar overvallen Spiegel geweerd uit kazerne Prof.dr. Van Hamel overleden Ds. G. Bouwmeester nam afscheid van Rotterdam-C. Auto tegen boom: een dode en twee ernstig gewonden Ds. Verlare (47) overleden Geroyeerde leden P.v.d.A.-Culemborg weer toegelaten Heiligverklaring Bantoenegers Begrafenis prof. Hoï Chinese boodschap Duitse kustvaarder naar Rotterdam gesleept DE SöTïEEDAMMER Pagina 4 (Vervolg van pag. 1) UIT de samenstelling van het nieuwe Britse kabinet blijkt dat premier Harold Wilson de grote traditionele" ministeries toegewezen heeft aan vertegen woordigers van de rechtervleu gel van de Labourpartij. Patrick Gordon Walker werd minister van buitenlandse zaken, James Callaghan is aan het hoofd ge steld van het ministerie van fi nanciën, Denis Healey kreeg de fensie toegewezen en George Brown, economische zaken. Zij allen staan bekend als rechtse socialisten. Schrijvers vragen: MAANDAG 19 OKTOBER 1964 i p£ prijzen rnodieuz dubbelbrede fantasie japon en rokstoffen (Vervolg van pag. 1) Binnenkort is een beschikking van de minister van verkeer en waterstaat te "verwachten waarbij een verdere verdere verhoging van de maximum toegestane tarieven voor het wegvervoer wordt goedgekeurd. Op het ogenblik worden over deze materie nog besprekingen gevoerd. De verwachting is echter dat zal worden goedgevonden dat de tarieven voor het plaatselijk vervoer zullen stijgen met vier procent en voor het interlokaal vervoer met percentages die lopen tot acht procent. De gedachten gaan uit naar een ®tti8uig met acht pet. voor het vervoer over een traject tot tien kilometer. met zeven pet over 11 tot 30 kilometer met zes pet over 31 tot 50 kilometer met vijf pet. over 51 tot 60 km. met vier pet over 61 tot 70 km. met drie pet over 71 tot 80 km. met twee pet over 81 tot 00 km. met een pet van 91 tot 100 km. Deze tariefsverhogingen gelden voor het ongeregeld vervoer. Ook het geregeld vervoer wordt duur der. Het stukgoedtarief zal stijgen voor wat betreft de trajectvracht met vijf pet., net afhaal- en bestellooa stijgt met zeven pet. Al deze genoemde opslagpercentages ko.nen op het tarief dat geldt sinds 4 mei van dit jaar. De ministeriële beschikking is eind van deze maand of op zijn laatst in de eerste week van de volgende maand te ver wachten. 22-jarige varensgezel H. G. is vrijdagmiddag op de Schiedamseweg in Rotterdam .gearresteerd. Hij had een aantal gouden sieraden te koop aange boden. Hij bleek in het bezit te zijn van een veel groter aantal .gouden rin gen, broches en oorbellen. Zij hebben een waarde van tweeduizend gulden. De sieraden waren weggenomen uit de woning van een Chinees op Katen- drecht. De man is ingesloten. Het niet verlenen van voorrang was zaterdagavond de oorzaak van een aan rijding tussen een personenauto en een scooter op de kruising Eendrachtsweg- Witte de Withstraat te Botterdam. De dertigjarige scooterrijder "W. van Dellen uit de van Kamebeekstraat te Schiedam, kreeg een gebroken linkerbeen en hoofdletsel. Zijn duopassagiere, de 22- iarige P. Meijer uit de Burgemeester van fiaarenlaan te Schiedam liep een pijnlij ke rechterheup en schaafwonden op. Zij werden beiden naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht. De scooter werd zwaar beschadigd. Met 2ijn motor botste zaterdagnacht de 23-jarige chauffeur H. van Buren uit de Homerusstraat in de Van Oldebarne- veltstraat te Botterdam tegen een bestel auto. Hij viel en liep een hoofdwond op. Zijn duo-passagiere, de negentienjarige verkoopster J. F. L. Breur, kreeg ver wondingen In het gelaat. Beiden werden naar het Dijkzlgtziekenhuis ververd. De 24-jarige bouwkundig tekenaar J Bak van de Kleiweg te Rotterdam is zaterdagavond met zijn scooter geslipt, toen hij in de Wilgenplaslaan bij de kruising Teidersweg moest remmen voor een personenauto. Hij werd met een paar hoofdwonden naar het Bergwegzieken huis gebracht. Het plotseling openen van een por tier heeft ook weer een slachtoffer geëist Het is de 61-jarige loodsbaas P. J. Bout van de Putsebocht te Botterdam. Hij kwam met zijn fiets tegen het portier van een vrachtauto. Hij moest met een diepe vleeswond aan de rechterringvin- ger naar het Zuiderziekenhuis worden gebracht. Op de zebra op de kruising Zuiden- wijdsestraat-Zuidplein te Botterdam is zaterdagmorgen de 68-jarige mevrouw A, C. Verboom-Vogel uit de Van Swieten- Jaan aangereden door een bromfietser. Zij is met klachten over hoofdpijn, voor onderzoek naar het Zuiderziekenhuis ge bracht. (Van onze verkeersredacteur) Ook Centraal Overleg, waarin alle or ganisaties op bet gebied van weggebruik zijn verenigd, zal scherp tegen het voor gestelde weggeld protesteren. Dezer da gen zal aan de Kamerleden een adres worden gericht, waarin naar voren wordt gebracht dat elke nienwe heffing, welke van de zijde der weggebruikers wordt verwacht om tot de instelling van een - doelmatig wegenfonds te komen, princi pieel uit den boze is en moet worden afgewezen. Hoe blij Centraal Overleg ook met de voorgenomen instelling van een wegen fonds is, het kan zich niet verenigen met de stichtingswijze, zoals de regering deze ziet. Omdat de weggebruikers al „meer dan voldoende" aan de algemene mid delen meebetalen, dienen het ook de al gemene middelen- te zijn, die voor de vor ming van het fonds moeten worden aan gesneden. Onverschillig welke maatstaven men aanlegt, dit alles zou een zware taak zijn zelfs voor een sterke regering, die op een normale bewindsperiode van vijf jaar zou kunnen rekenen. Maar de regering van Wilson, die in een lagerhuis van 630 zetels een meerderheid van slechts enkele stemmen heeft, is zwak en het is zo goed als zeker, dat haar slechts een kort leven beschoren zal zijn. Daarom is Wilson begonnen, de toestand, waarvoor zijn kreupele regering zich gesteld ziet, te beoordelen vanuite de wetenschap, dat Labour tijd nodig heeft om het vertrouwen van de kiezers te winnen. De zogenaamde „nieuwe" ministeries zijn echter in handen gekomen van de vertegenwoordigers van de linkervleu gel van de partij. Zo werd Frank Cou sins. die aan het hoofd heeft gestaan van de pacifistische vleugel van het TUC en bekend staat als een fel tegenstander van elke loonstop, aan het hoofd ge plaatst van het nieuwe ministerie van technologie. Richard Crossman. die minister voor huisvesting is geworden, zal als zodanig een krachtige socialiserende invloed kunnen uitoefenen. Men meent verder dat Fred Lee, de nieuwe minister van energie, weieens zal kunnen proberen de traditionele opvattingen over de ex ploitatie van aardgas te doorbreken. Tenslotte is de linkse Barbara Castle, dje een belangrijke rol speelt in de strijd tegen de apartheid, verontwoordelijk ge worden voor de hulp aan de in ontwik keling zijnde landen. De ministers Healey en Cousins wik len niet dat Engeland zich bij de EEG aansluit De felste tegenstander van toe treding van Engeland tot de EEG is echter minister van handel, Douglas Jay. Daar staat echter tegenover dat de mi- pistere Brown en Patrick Gordon Wal ker sympathie hebben voor de Euro- markt en wel iets voelen voor banden tusfsn Engeland cn de E.E.G. Zoals be- ktad zou de labour-partij in haar geheel maar weinig voelen voor nieuwe rela ties tussen Groot-Britannië en de Zes. Andere labourleden die aan het hoofd ziln geplaatst van een ministerie zijn: Arthur Bottomléy: binnenlandse zaken; air Frank soskice: koloniale zaken; par tijvoorzitter Athonie Greenwood; onder wijs en wetenschappen; Michael Ste wart; arbeid: Hay Gunther: Schotse za ken; William Ross; transport; Tom Fra- seri landbouw; Fred Peart: Voorzitter van het Hogerhuis (House of Lords), lord Longford: pensioenen en sociale verze kering; Margaret Herblson (de tweede vrouw in het Kabinet): luchtvaart; Boy Jenkins; justitie Elwyn Jones: gezond heid; Kenneth Robinson: openbare wer ken: Charles Parmell en tenslotte wordt sir Hugh Foot, voor malig gouverneur van Cyprus, minister Stfat voor buitenlandse zaken. Hij zal zijn adelijke titel opgeven om voor «en lagerhui® etel ia aanmerking te kannen komen. Ais positief voorstel brengt Centraal Overleg naar voren dat het accrès (de meeropbrengst) van de motorrijtuigenbe lasting en benzine-accijns d e gepropa geerde bijdrage van de weggebruiker zou kunnen vervangen. Volgens zijn bereke ningen bedraagt dit in 1935 98 miljoen gulden meer dan ia 1964, namelijk 30 miljoen aan motorrijtuigenbelasting en 6J miljoen aan benzine-accijns. Met dit voorstel meent Centraal Over leg geheel in de geest van de minister van verkeer en waterstaat te handelen, die in zijn ontwerp van wet heeft gesteld dat de bijdrage van het rijk aan het wegenfonds gekoppeld zal worden aan de meerdere opbrengsten, verkregen door de groei van het wagenpark. Wegen zijn volgens de centrale organi satie van weegebruikers van nationaal belang. Niet alleen de man, die een auto bezit, is bij goede wegverbindingen ge baat, maar ook elke andere Nederlander. Wegen behoren tot de infrastructuur van een staat en hebben alles met zijn wel en wee te maken. Het argument dat met de instelling van een bestemmingsheffing in fiscaal-politie ke zin een precedent wordt geschapen, acht Centraal Overleg niet opgaan. Op zichzelf is weggeld zonder meer een be stemmingsheffing. In de twintiger en der tiger jaren werd voor de vorming van een nimmer gerealiseerd Wegenfonds eveneens een beroep op de portemonnaie van de automobilist gedaan. In 1961, 1962 en 1963 werd bijna 450 miljoen gulden mtvangen uit een toeslag op benzine van 7,60 per honderd liter, die aanvankelijk voor extra defensie-inspanning was be stemd en later normaal naar de algemene middelen is overgegaan. Centraal Overleg ten slotte zal zich over deze materie met de nieuw opge richte Stichting Weg verstaan, waarin o.m. de benzinemaatschappijen, de we- gebouwers, de RAI en de BOVAG sa menwerken. De bedoeling hiervan is tot nauwe samenwerking te komen, ten ein de de extra heffing, welke in het ver schiet ligt, met hand en tand te bestrij den. De minister van volkshuisvesting, drs, P. Bogaers, gaat een persoonlijke brief schrijven aan ongeveer 250.000 bouwvakarbeiders. De minister zal daarin de bouwvakarbeiders opwekken tot een extra krachtsinspanning ten einde voor het einde van dit jaar zo veel mogelijk woningen voor bewoning gereed te krijgen. Daarbij wil minister Bogaers alle aan dacht concentreren op de woningen die reeds bijna klaar zijn, maar dit jaar wellicht niet kunnen worden opgele verd omdat voor de laatste loodjes on voldoende mankracht beschikbaar is. Een rol heeft daarby gespeeld ook de overweging dat door de zeer gunstige zomer vergeleken met voorgaande ja ren een aanzienlijk groter aantal wo ningen voor afwerking gereed is. De minister zal zijn persoonlijke brief volgende week aan de bouwvakarbei ders sturen. De algemene conferentie der Neder landse Letteren die zaterdag 1.1. in Den Haag is gehouden, heeft er in een aantal resoluties op aangedrongen in ons land een einde te maken aan de omzetbelasting op het werk van schrijvers. In België vraagt men een einde te maken aan de overdracht-taks op boeken en tijd schriften. Dit laatste is niet alleen van belang voor de letterkunde en de letterkundigen, meent de conferentie, maar ook gewenst met het oog op het brengen van eenheid in het belastingrecht in de Europese ge meenschap. Voorts dringt de conferentie er op aan bij beide regeringen, dat met ingang van 1965, een belangrijke tbeatermanlfestatie wordt verbonden aan de driejaarlijkse grote algemene conferentie der Neder landse Letteren. Men vraagt de uitvoering van een werk, dat in opdracht van beide regeringen is ontworpen. De sectie toneel acht het noodzakelijk dat het spelen van oorspronkelijke toneel stukken in Noord en Zuid wordt bevor- deid en voorts dat in het belang van de Nederlandse dramaturgie, in het taal gebied opdrachten voor het schrijven van toneelstukken, door tussenkomst van ge zelschappen en met medewerking van een regisseur of dramaturg, worden ge geven. Zij wenst ook meer uitwisseling van erkende gezelschappen. Daartoe is het noodzakelijk, dat beide regeringen de bestaande subsidieregeling wijzigen, opdat ook het organiseren van vrije voorstel togen wederzijds mogelijk wordt De conferentie stond onder leiding van Julie I'uypers en prof. dr. G. Stuiveling. Een Russisch vliegtuig, met een dele gatie Russische hoofdofficieren aan boord, is neergestort op de berg Avala, onge veer twintig km van Belgrado. Een ernstig ongeluk heeft een domper gezet op de nationale races van de NAV, die zaterdag op het circuit van Zand- voort zijn gehouden. In de laatste ronde van de laatste wedstrijd kostte een on geval het leven van de 43-jarige baan commissaris L. H. van Rutten uit Bre da. Tussen de Hunzerug en het Scheivlak geraakte een 24-jarige coureur uit Bree- zand van het wegdek. HU reed tegen een strobaal en schoot er vervolgens over heen, met het gevolg dat de baancom missaris dodelijk verongelukte. De be stuurder van de wagen werd per zieken auto naar een Haarlems ziekenhuis over gebracht. Zijn verwondingen zijn niet van ernstige aard. In het Belgische grensplaatsje Molen- beersel hebben in de nacht van zater dag op zondag vier gemaskerde mannen een bejaard echtpaar overvallen. Na de man en diens dochter te hebben gekne veld werden de overvallers gestoord bij hun zoeken naar geld door de thuis komst van een zoon van het echtpaar. Met een bedrag van 25.000 Belgische franken (ongeveer 1875) vluchtten de overvallers in een auto. De politie heeft later in de nacht in Roten (België) een auto aangetroffen, die gestolen bleek te zijn in Roermond en waarmede de overvallers hoogstwaar schijnlijk kwamen en vluchtten. De Bel gische en de Nederlandse politie zijn ge zamenlijk aan de opsporing van de over vallers bezig. De bejaarden waren alleen thuis, toen de vier mannen, die nylonkousen over hun hoofden hadden getrokken, hen over vielen. De man en de vrouw werden door het viertal aan elkaar gebonden, waarna de vier begonnen het huis te doorzoeken. Bij zijn thuiskomst werd de zoon be dreigd, maar hij slaagde erin te ont snappen. Hij waarschuwde de politie, die bij aankomst geen spoor meer van de daders vond. De laatste aflevering van het chr. weekblad De Spiegel is uit de kazerne van de Mobiele Coionnes te Laren ge weerd. Een artikel over dienstweigering en „de twijfel die dit bij sommige dienst plichtigen zou kannen oproepen" vormen de redenen waarom de commandant het blad niet op de leestafel wenste. Het artikel zou overigens tevoren zijn voorgelegd aan autoriteiten die met dienstweigeringszaken belast zijn. Ander zijds moet er een onbekende zijn geweest die een extra aantal Spiegels in de ka zerne heeft gebracht, voorts dient men te weten dat bij de Mobiele Colonnes onder meer die dienstplichtigen zijn in gedeeld die weliswaar geen dienstweige raars wiüen heten, doch wel bezwaren hebben tegen het dragen van wapenen. Vandaag is het stoffelijk overschot van prof. dr. Jacoba B. L. Hol in het familie graf te Zeist bijgazet, na een uitvaart dienst in de parochiekerk van de heilige familie in Zeist. Prof. Hol is donderdag na een. langdurig ziekbed in Maastricht overleden. Zij was oud-hoogleraar in de fysische geografie, geomorfologie en land beschrijving aan de rijksuniversiteit te Utrecht, oud-directeur van het geografisch instituut aldaar en oud-docente aan de rooms-katholieke leergangen te Tilburg. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelt het vol gende mee: de minister-president tevens minister van buitenlandse zaken ad-interim, mr. V. G. M. Ilarijnen heeft door tussenkomst van de Chinese zaakgelastigde een boodschap ontvan gen van de premier van de Chinese volksrepubliek, Tsjoe en-Lai. In deze boodschap deed de premier mededeling van het feit dat de Chinese volks republiek een nucleaire explosie t stand heeft gebracht. Bij de boodschap was gevoegd de tekst van een verkla ring die de Chinese regering naa. aan leiding van deze kernexplosie op 16 de zer heeft afgelegd. In de boodschap werd voorts herhaald het in de verkla ring neergelegde voorstel tot bijeen roeping van een wereldtopconferentie om een verbod van nuclaire wapens en de vernietiging daarvan te bespreken. De elfjarige Amsterdamse scholier Jan M. J. Jansen, is zaterdagavond in zijn slaapkamer om het leven gekomen. Hij had een cowboyriem, die aan een spijl van zijn bed hing, het bovenste van een stapelbed, om zijn hals ge daan. De jongen is daarna in slaap geraakt en vervolgens uit zijn bed ge vallen. Toen zijn moeder in de kamer kwam trof ze de jongen levenloos aan. Zijn in het onderste bed slapend broer tje heeft niets gemerkt. Mond-op-mond beademing mocht niet meer baten. De drie mannen die hoger bo ven de aarde zijn geweest dan enig ander menselijk wezen, de beman ning van het Russisch ruimtevaar tuig „Dageraad", zijn vandaag en thousiast ontvangen op het Rode Plein in Moskou. De nieuwe Russische machthebbers ga ven de astronauten het welkom dat hun door de nu afwezige Nikita Chroesjtsjef werd beloofd. „Wij zullen u in Moskou ontvangen met alle eer die u toekomt", aldus Chroesjtsjef de vorige week maan dag tot de ruimtevaarders terwijl die door de ruimte cirkelden. In zijn plaats waren nu de eerste secre taris van de Russische communistische partij Brezjnef en de nieuwe premier Kosygin aanwezig. Zij en de Russische president Mikojan begroetten de ruimte vaarders met de gebruikelijke Russische zoenpartij op het vliegveld van Moskou. Brezjnef proclameerde in een rede op het Rode plein een politiek van vreedzame coëxistentie, ont wapening en gelijkheid onder de communistische partijen. (Van onze Leidse redactie) Vanmorgen vroeg is een nieuw hoofd stuk toegevoegd aan de weinig roos kleurige geschiedenis van de N.V. Vlees waren- en Conservenfabriek Vianda te Leiden. Zoals werd aangekondigd zou vanmorgen een bus gereed staan om een deel van bet 62 man tellende personeel naar Gouda te brengen waar directeur W. Krüger werk had gevonden bij de N.V. Vlees- en Conservenfabriek Com- plaxo De autobus stond er inderdaad maar niemand stapte tenslotte in, mede op advies van de aanwezige vakbonds bestuurders van CNV, NKV en NW. „Dit wordt beschouwd als werkweige- ring", decide procuratiehouder De Boer de ongeveer 35 personeelsleden mee na mens directeur Krüger, met wie hij in telefonisch contact stond. Later gaf hij de mensen opdracht de fabriek te ver laten. Morgenochtend om half acht zal er weer een bus c; ti. In Baam is zondag, in de ouderdom van 84 jaar, overleden, prof. dr. J. A van Hamel, oud-hoogleraar aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam. Prof. Van Hamel heeft mede door zijn publicistische arbeid grote bekendheid gekregen. Zo was hij tot voor kort voorzitter van de Raad van Tucht van de Federatie van Nederlandse Journalisten, later genoemd de Raad voor de Journalistiek. Hij was voorts lange tijd voorzitter van de Ne- derlandsche Vereeniging voor Inter nationaal recht, van welke organisatie hij later ere-voorzitter werd. Van 1925 tot 1929 was prof. Van Hamel Hoogo Com missaris van de Volkenbond (de voor loper van de Ver. Naties). Prof. Van Hamel, die aan de G.U. strafrecht heeft gedoceerd, was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur ia de Orde van Oranje Nassau, Prof. ir. E. van Emden, technisch directeUT van de N.V. Kon, Ned. Vlieg tuigfabriek Fokker, is zaterdagochtend op 50-jarige leeftijd in zijn woonplaats Haarlem overleden. Prof. Van Emden, die sinds 1953 in deze functie bij Fok ker werkzaam was, had eind vorige maand aangekondigd zijn taak binnen afzienbare tijd te willen neerleggen. De crematie is bepaald op woensdag 21 oktober te Driehuis-Westerveld. TTEN idealer omgeving voor een Ba-[Bach, gespeeld door Veronika Harape en rok-mnziekavond dan de zaal waren Sta'erf tend. Het"d£v£ cimbel heeft hierin een obligate, d.wz zelfstandige partij, zodat van een vraag het Stedelijk Museum te Schiedam met het prachtige oude Hess-orgel en een fraaie gebeeldhouwde kansel als entourage, met bovendien een goede akoestiek, is moeilijk denkbaar. En als zo'n zaal, zoals zaterdagavond, het ge val was, toen Jeanette van Wingerden, blokfluit, "Veronika Hampe, viola da gamba en Jaap Spigt, clavecimbel voor de „Vereniging van vrienden van het stedelijk museum" concerteerden, dan ook nog geheel gevuld is met een gespannen luisterend publiek, waant men zich terug in rustiger tijden, toen (huis)muziek maken nop een levens behoefte was. Dat Jeanette van "Wingerden een be gaafde blokfluitiste is, die zich geheel in kan leven in de voor haar instrument wel zeer geëigende Barok-muziek, heeft zij opnieuw bewezen. prachtig van voordracht klonk Joh. Seb. Bach's Fluitsonate in E, (voor ait- blokflult getransponeerd naar G) met basso continuo (clavecimbel en viola da gamba ter versterking van de baspartij). Niet altijd even zuiver klonk de Gamba- clavecimbeisonate in g, eveneens van (Van een onzer verslaggevers) Voor de Geref. Kerk van Botterdam werd zondagavond een periode afge sloten toen ds. G. Bouwmeester afscheid nam tijdens een drukbezochte dienst in de Bergsingelkerk. De predikant, die na een ambtsloopbaan van 36 jaar (33 jaar in Rotterdam) met emeritaat is gegaan, preekte naar aanleiding van I Petrus 5 10-11. Ds. Bouwmeester bepaalde voor het laatst zijn gemeente by het feit dat de God van alle genade de bron is van alle goed. Hij hond zijn gehoor op het hart trouw en standvastig te dienen en de Heer vast te houden, die zyn kin deren zal sterken en vaster op het eenmaal gelegde fundament zal doen staan. „Ik leg mijn arbeid neer, maar de Heer blijft de Getrouwe. Hem komt alle roem toe." Ds. H. Heule sprak de scheidende namens kerkeraad en'gemeente toe. Hy stelde de altijd bezige predikant tot een voorbeeld voor jongeren. „TI vond het een vreugde te mogen werken. U hebt ais Christenmens uw plaats onder ons ingenomen, u hebt trouw gediend, u hebt zichzelf geheel gegeven." Hierbij sloot ds. H. Vollenhoven zich namens de classis aan. Hij leofde het vele werk in allerlei functies voor de classis ver richt en zei „Uw trouw mocht blijken." Cs. Bouwmeester sprak een uitvoerig persoonlijk woord, waarin hij een terugblik op zijn loopbaan wierp en velen dankte, die hem in tal van func ties in de loop der jaren behulpzaam zyn geweest. Ook memoreerde hij dat het aantal predikanten in de loop van die tijd meer dan verdubbeld is, maar het zielental aanmerkelijk geslonken. Namens het gemeentebestuur woonde wethouder mr. H. Bavinck deze dienst bij. Behalve het bijna voltallige minis terie van predikanten van Rotterdam-C waren er vele andere amibtsdragers tot van ver buiten de stad en ook ver tegenwoordigers van de Hervormde Gemeente en de nk. kerk, Op haar reis van de Engelse kust naar Duitslaaid, op ongeveer 35 mijl west- noomdwest van de Nieuwe Waterweg, kreeg zondaigmiddag de 249 ton metende Duitse kustvaarder Weserland van de re derij Hants Trupper te Bremen moeilijk heden. met de machine. De machinekamer begon plotseling waiter te maken, waardoor de motor uit viel De sleepboot Humber van L. Smit en Go's intemationtale Sleepdienst ging er op af en zette een pomp over, zodat het schip drijvende bleef. Geassisteerd door het bergingsvaartuig Tonijn bracht de Humebr de kustvaar der de haven van Rotterdam bannen. De Weserland, dde een lading porce- lednaairde in de ruimen heeft, ós voorlo pig in de Waalhaven afgemeerd. Driehonderd directeuren van werk plaatsen met GSW-b regelingen, sociaal pedagogen, sociale consulenten en over heidsvertegenwoordigers hebben vrl op uitnodiging van de stichting federa tie sociaal pedagogische zorg voor zwak zinnigen in Utrecht een „wsrkhyeen- komst" gehouden over de GSW-b re geling en de geestelijk gehandicapte. Deze regeling functioneert thans een jaar en men wilde een eerste balans op maken, ervaringen uitwisselen en ae theorie toetsen aan de praktijk. Een groot deel van de dag is gebruikt voor discussies. Daarbij kwam vooral naar voren, dat het b.l.o.-onderwijs voor zwakzinnigen nog niet voldoende en vaak zelfs helemaal geen aansluiting geeft op de sociale werkplaatsen. De heer J. L. L. Knijff formuleerde het zo; „Een imbeciele jongen, die zeventien jaar en 364 dagen oud is, zit nog met kralen te spelen, maar een dag later wil men hem aan de plasticmachtne zet ten, Prof. dr. A. M. J. Chorus betoogde eveneens, dat het b.l.o. zich veel meer zal moeten oriënteren op een op arbeids- vormmg gerichte opleiding en dat er in elk geval nauw contact moet zijn tussen de b.l.o.-scholen en de deskundi gen-teams van de werkplaatsen. De arbeidstraining zelf vraagt een be paalde methodiek, maar op het ogen blik gaat men maar intuïtief te werk. Om te kunnen komen tot een metho diek is wetenschappelijke ressearch no dig. Prof. Chorus vroeg zich in dit ver band af, of bepaalde instellingen niet zouden kunnen worden aangewezen als experimentele werkplaatsen. De heer D, Door het ruwe weer van de afgelopen dagen zijn enkele schepen in moeilijk heden geraakt. De 184 ton metende Spaanse kustvaarder Tulipan uit Vigo is gisteren by Monach, een van de Hebri- den-eilanden, aan de grond gelopen na in aanvaring te zijn geweest met de Ne derlandse kustvaarder Majorca uit Delf- zyi. Het laatste schip kreeg vrijwel geen schade. De Tulipan kwam echter in zin kende toestand te ve:keren, maar de be manning. veertien man, kon zich in vei ligheid stellen. W. Dondorp merkte over deze kwestie nog op, dat de werkers in de praktyk bijzonder veel behoefte hebben aan con tact met de universiteiten. Alle aanwezigen waren het er over eens, dat er geen aparte werkplaatsen moeten komen voor geestelijke en li chamelijk gehandicapte, maar dat beide categorieën binnen één organisatorisch verband kunnen worden gebracht De heer Th. C. J. van de Valk zei hierover, dat de GSW-b regeling flexibel genoeg is om voor zwakzinnigen alle bijzonde re accenten te kunnen aanbrengen. De 68-jarige M. Flipse uit Deume is zaterdagmiddag bij een auto-ongeluk zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Zyn echtgenote werd levensgevaariyk gewond. Zijn broer, de 58-jarige architect J. Flipse, eveneens uit Deurne, die de auto be stuurde, werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg van Deume naar Bakel. Door onopgehelderde oorzaak raakte de wagen van de architect van de weg en botste tegen een boom. Alle inzittenden van de auto werden naar het ziekenhuis in Deume gebracht. By een verkeersongeluk bij de Bel gische plaats Diest is zaterdag de 45- jarige Nederlandse automobilist H. Schenk om het leven gekomen, zyn echt genote en twee andere Inzittenden wer den met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. De Nederlandse auto werd bij een Inhaalmanoeuvre aangereden door een Belgische automobilist, J. de Vrindt, een speler van de voetbalclub Anderlecht, die de vorige maand zyn debuut in het Belgische Nationale voetbalelftal maak te in een wedstrijd tegen Nederland. Hij werd licht gewond. Beide auto's werd-n totaal vernield. Vanmorgen om half tien is een bus van de Gado-lijn Stadskanaal-Groningen de winkel van kapper Sanders in Borger binnengereden. De ravage is groot. en antwoordspel gesproken kan worden. Er zijn van die werken, waarbij men het oeuvre van de grote Johann Sebas tian al erg goed moet kennen, om niet het werk van een tijdgenoot voor het zijne te houden. Zo'n werk is b.v. het zaterdagavond gespeelde Trio in F, voor blokfluit, viola da gamba en clavecimbel van Georg Philipp Telemann (1681-1767), dat vooral in de beide hoekdelen sterk aan Bach doet denken, wat gezien de tijd waarin het werd geschreven ook weer niet zo erg vreemd is, temeer, als men bedenkt, dat Telemann nu niet direct tot de onbeduidendste tijdgenoten van Bach behoort. Een alleraardigst variatiewerk je van een anonieme componist voor sopraan- blökfluit en b.c. „Greensleeves to a ground" klonk in de intieme sfeer van de zaal zeer dankbaar, evenals „Division upon a ground in D" van Chr. Simpson, gespeeld op viola da gamba en clavecim bel. Met een -werk van Francois Couperin voor clavecimbel „Les Folies frangaises, ou les Dominos", waarin 12 aspecten van de liefde worden uitgebeeld, voortreffe lijk gespeeld en toegelicht door Jaap Spigt, en „Troisième Concert Royal" voor sopraan-blokfluit, viola da gamba en cla vecimbel werd de avond, waarvoor, zoals gezegd veel belangstelling bestond, beslo ten. Een avond, die hopelijk de huismu- ziekbeoefening heeft gestimuleerd. W. P. VERHEUL Het werk aan de Grevelingendam, dat de laatste tijd goed op gang was ge komen, is tijdens het weekeinde opnieuw voor ongeveer een week gestagneerd. Bij het transport van zware stortsteen langs de kabelbaan is een van de setten tegen de middtenpylon gestoten waardoor de inhoud terechtkwam op de steunen en stangen waarmee deze pylon is ver ankerd en waarmee ook de stalen poten van deze toren onderling zijn vast gemaakt. De steunen en stangen verbo gen en een enkeling brak zelfs. Daar de uitvoerders het principe hul digen „veiligheid voor alles", werd be sloten het werk te staken tot de stalen toren waaraan de kabel hangt en waar langs de gondels rijden hersteld is. De gondelehauffeurs kregen tijdelijk vrijaf. Woensdag hoopt men het werk weer te kunnen hervatten. |«ss Als U gewend bent om op een modeshow Uw wintergarderobe te besteilen... dan is dit geen aanbieding voor U. Maar als U een van die handige huismoeders bent, die het een sport vinden om zeif Iets in elkaar te zetten... dan ver vrachten wij U morgen. Want dan verkopen wij de mooiste najaars- en winter stoffen, uit de series van 8 tot 11 gulden, voor prijzen, die U anders aan het eind van het seizoen pas kunt verwachten. Modieuze stoffen als Changeant fibrenka, japontweeds, fantasie- bouclé, Fll Fll'en vele andere fentaslestoffen, In een schat van tinten en dessins, door eikaar per meter voor nog géën vier gulden. Morgenvroeg om 9 uur be gint de verkoop van deze modieuze damesstoffen, dubbel- breed, voor pakjes, Japonnen, rokken en kinderkleding, per meter door elkaar m3M Giin te!, of schrift, feut. Zigeunerkoning Koka Petaio, die zich met de hele Westhinerfamille heeft te ruggetrokken in Utrecht, heeft vanmor gen verklaard, dat hy niets te maken heeft gehad met de schietparty in het woonwagenkamp Beverwyk. „Wü sliepen al", vertelde hij vanmor gen, „toen de familie P. uit Monniken dam arriveerde en ruzie begon te maken, waaraan later revolvers te pas kwamen. Met gevaar voor mijn eigen leven ben ik toen nüjn wagen uitgekomen de kogels floten over mijn hoofd en heb geroepen dat ze op moesten houden. Maar het schieten ging door, ook nadat Maria Rosalie dood was neergevallen. De P's schoten zelfs nog op de ambulan ce waarmee we haar naar een ziekenhuis wilden brengen". Koning Petaio verklaarde, dat hij de Westhinerstam heeft bevolen, af te zien van. het uitroeien van de familie P. Het was een ruzie tussen twee gezinnen, zo zij hy. maar verder zijn wij, zigeuners, en de woonwagenbewoners P. altijd goede buren geweest in verschillende kampen: We moeten hen vergeving schenken. Koka Petaio heeft inmiddels een telex bericht Europa ingezonden om alle leden van de Westhinerstam op te wekken, aanstaande woensdag of donderdag in Sliedrecht de begrafenis by te wonen van Maria Rosalie. Hij verwacht dat en kele honderden Westhiners gehoor zullen geven aan deze oproep. De korporaal van de Westhiners ver telde over het ontstaan van. de twist het volgende verhaal: Hoofdfiguur was de ongeveer 20-jarige Roempla Westhiner, die al een jaar of vijf samenleefde met Jentie P. Er kwa men wel eens ruzies voor, zowel tussen de man en de vrouw als tussen hun fa milies, omdat de P's de Westhiners uit scholden. Zaterdagochtend kregen man en vrouw in Utrecht weer onenigheid. Jentie gooide Roempla met haar twee Geheel onverwacht is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden ds. J. Ver lare in de ouderdom van nog maar 47 jaar. De verslagenheid in Rotterdain- Schiebroek, waar ds. Verlare vorige maand op 27 september afscheid van de Gereformeerde Kerk nam, omdat hy de benoeming van luchtmachtpredikant in lang verband had aangenomen, is groot. Emd september is ds. Verlare naar zijn nieuwe standplaats gegaan, waar hij reeds enkele tijd werkzaam is. Hij was lucht machtpredikant van het gewest Noord- Holland. Hij woonde enkele weken in Amsterdam-Buitenveldert Ds. Verlare was predikant van de Ge reformeerde Kerk van Mussel van 22 no vember 1942 tot eind 1944, toen hij met de vrijmaking meeging. Tot maart 1950 was hij predikant van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) van CapeHe aan de IJssel. In dat jaar ging hy met enkele ge meenteleden over naar de Gereformeerde Kerken (synodaal) en diende de Gere formeerde Kerk van Capelle aan de IJssel korte tijd. Van 1950 tot 1956 stond hij te 's-Gravenzande. De gemeente van Rotterdam-Schiebroek (voorheen Schie- broek-Hillegersberg-Centrum) diende hy sinds maart 1956 tot september van dit jaar dus. De begrafenis met semi-militaire eer zal plaatsvinden woensdag 3 uur op de begraafplaats „Oud Kralingen". Een rouwdienst zal gehouden worden om half twee in de Gereformeerde Kerk aan de Meidoomsingel 50 te Rotterdam-Sehie- broek. De gezagvoerder van een „DC-6" van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Western Airlines" is zondag in zyn stuurstoel ploseling overleden op een vlucht tussen Las Vegas, in Nevada, en tos Angeles. De tweede piloot nam on middellijk het commando over en bracht het toestel terug naar Las Vegas. De 85 passagiers hadden niets van het gebeurde gemerkt kinderen de woonwagen uit en vertrok zelf naar zyn familie in Monnikendam. Toen alle Westhiners"om half een rus tig lagen te slapen, werd nog steeds volgens het verhaal van de Westhiner- korporaal het kamp overvallen door een. stuk of tien dronken leden van de familie P., die met twee auto's naar Be verwijk waren gekomen. Ze drongen de wagen van Georde Westhiner en de ca ravan waarin de kinderen lagen te slapen binnen, en dreigden met messen. Ook zouden ze meermalen geprobeerd heb ben. Roempla te steken. De Westhiners verdedigden zich en na een strijd van man tegen man werd het gevecht buiten voortgezet Daar trokken de P's hun wapens en begonnen ze links en rechts te schieten. Maria Rosalie, die de deur van haar wagen opendeed om te zien wat er aan de hand was, werd door een kogel getroffen en gedood. De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft het beroep van dertien geroyeerde Cülemborgse leden ontvan kelijk verklaard. Deze dertien leden zul len weer in de Cülemborgse afdeling moeten worden opgenomen nadat zij m 1962 dooi het partijbestuur waren ge royeerd omdat zij voorkwamen op een andere lijst dan die van de Party van de Arbeid. In Culemborg kwamen reeds vóór 1962 ernstige meningsverschillen in de PvdA aan het licht. Oorzaak waren de PvdA- wethouder C, H. J. Nyhof en diens frac tiegenote mevr. G. de Jager-van Ewijk. De grootste stroming in de Cülemborgse PvdA-afdeling hield de wethouder Nyhof en zijn aanhang van de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezingen af. Door dat verschillende kandidaten op de gros lijst bedankten werd door tussenkomst van de algemeen secretaris van de PvdA. de heer Eibert Meester, de „groep Nyhof" onderaan o-p de groslijst ge- Slaatst. Deze groep kwam na een ge- eime stemming niet op een verkiesbare plaats en verscheen toen prompt met een eigen lijst onder de naam „groep Nyhof". De scheuring in de PvdA was com pleet. Het partijbestuur royeerde alle leden die op de lijst van de groep Nijhof voorkwamen, voor zover zij al niet had den bedankt. Deze geroyeerde leden gingen in beroep bij de partijraad en na een onderzoek dat ruim twee jaar Heeft geduurd heeft de partijraad nu beslist dat de geroyeerden weer lid mogen zijn. Op deze manier tracj t men de partijen weer bijeen te brengen, maar in Culem borg wordt X-twijfeld of dat zal lukken, omdat de groepen zeer scherp tegenover elkaar staan. Op bijzonder plechtige wijze heeft paus Paulus zondag in de Sint Pieter basiliek 22 martelaren van Oeganda heilig ver klaard: de eerste negerheiligen uit de moderne tijd. Intussen verspreidde het geroffel van inlandse tam-tams het nieuws van de heiligverklaring van dorp tot dorp in Equatoriaal Afrika, waar de 22 leden" van de Bantoestam hebben geleefd en die om hun geloof in opdracht van de heidense koning Mwanga tussen 1885 en 1887 wer den gedood. Onder hen bevonden zich een herder, vier musici, een wever, een kanobouwer, een pottenbakker en een hofnar. De oud ste was 50 jaar, de jongste 14. Sommigen van hen waren niet gedoopt. In zijn rede tot 42 aanwezige kardina len, honderden bisschoppen en duizenden Romeinen en Afrikanen in kleurrijke klederdracht, deed de paus een sterk beroep ten gunste x'an de nieuwe Afri kaanse landen. ;3'„ t

Trouw / De Rotterdammer | 1964 | | pagina 2